TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анѓушев најави поддршка за фирмите кои ќе вработуваат

Нова ТВ - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска се обратија пред 150 домашни и германски компании, членки на Македонско – германското стопанско здружение, за време на деловниот ручек кој беше организиран од ...

ВМРО-ДПМНЕ - Анѓушев функцијата ја користи за огромни профити

Р.С.Европа - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ наведува дека Кочо Анѓушев функцијата вицепремиер во владата на СДСМ ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Рамноправна поддршка за компаниите

МРТ - 13.09.2017

Реципроцитет во мерките со соседните земји, особено за процедурите, средствата и за времето потребно за регистрација на некој производ- бараат бизнисмените. На крајот на месецот ќе почне проект на дуално средно образование инициран од странските ...

Владата утре ќе објави сет економски мерки

24 Вести - 13.09.2017

Владата утре ќе ги објави сетот мерки наменети за економијата. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев најави дека мерките содржат три главни столба, ќе бидат подеднакво наменети и за домашните и странските инвестиции, а главен критериум ќе ...

Владата утре ќе објави сет економски мерки

А1 On - 13.09.2017

Владата утре ќе ги објави сетот мерки наменети за економијата. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска најави дека мерките содржат три главни столба, ќе бидат подеднакво наменети и за домашните и странските инвестиции, а главен ...

Владата на СДСМ ги брка инвеститорите за да цветаат бизнисите на Заев и Анѓушев

Курир - 13.09.2017

Додека неколку илјади македонски граѓани стравуваат дека ќе останат без работно место и егзистенција ако странски компании одлучат да ја напуштат земјава, челниците во македонската Влада тријат раце.

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Deutsche Welle - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања Според законот нема судир на интереси, на практично има ...

Србов: Функцијата вицепремиер во Владата на СДС Анѓушев ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми

Курир - 13.09.2017

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Владата утре ќе објави сет економски мерки...

Н.Македонија - 13.09.2017

Владата утре ќе објави сет економски мерки Владата утре ќе ги објави сетот мерки наменети за економијата. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска најави дека мерките содржат три главни столба, ќе бидат подеднакво наменети и за ...

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Либертас - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања, пишува Дојче веле .

Србов: Вицепремиерот Анѓушев ја користи својата позиција за создавање огромни профити на неговите фирми

Република - 13.09.2017

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Има ли етичка и морална одговорност кај вицепремиерот Анѓушев?

Канал5 - 12.09.2017

Сопственикот на фирмата ги креира целите на компанијата, управителот го слуша и ги спроведува, вака поранешниот антикорупционер, Воислав Зафировски го коментира случајот со фирмата на Анѓушев, која ќе се наддава за државен тендер.

ВМРО-ДПМНЕ: Смешно е образложението на Анѓушев дека ништо не е спорно во добивањето на тендерот

Телевизија Нова - 12.09.2017

Вицепремиерот Кочо Анѓушев се обидува да ја изманипулира јавноста со оправдување дека тој не е управител на фирмата Фероинвест која е во игра за тендер за набавка на гуми за РЕК Битола, туку само сопственик, обвини денеска ВМРО ДПМНЕ.

Перински: Анѓушев по срамниот скандал каде на најдрзок начин се обиде парите на граѓаните да ги смести во својот џеб, ...

Курир - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Смешно е образложението на Анѓушев дека ништо не е спорно во добивањето на тендерот

Канал5 - 12.09.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска обвинуваат дека можеби Кочо Анѓушев се откажал од својата плата кога стапи на функцијата, но своето домашно салдо го надокнадувал со ...

За Кочо важат законите – и божјите и земните!

Слободен Печат - 12.09.2017

Кој има докази дека Анѓушев работи или работел нечесно, дека бил скаран со законите – божјите и земните – бујрум, веднаш нека го пријави. Има судови. И земни и божји. А оговаранциите и омразата не се мерило за ништо. Освен за нашата завист. Пустата.

Вицепремиерот Анѓушев со криминалниот тендер на ЕЛЕМ ќе има над 30 милиони евра лично богатство, и Заеви може да се ...

Курир - 12.09.2017

Само 10 дена откако е назначен новиот генерален директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски, на својот претпоставен во Владата, вицепремиерот Кочо Анѓушев, му доделил тендер на фирмата „Фероинвест“, која ја основа токму Анѓушев и од која само козметички се ...

Фероинвест: И досега добивавме државни тендери

24 Вести - 11.09.2017

Нема ништо спорно во добивањето државни тендери се правда менаџерскиот тим на „Фероинвест“, компанијата во која еден од сопствениците е актуелниот вицепремиер Кочо Анѓушев. Според управителот Ѓорѓиевски, одлуките за учество на тендери ги носи ...

Анѓушев се повлече од управувачките, но не и од сопственичките структури на неговите компании

еМагазин - 12.09.2017

Откако во јавноста излезе информацијата дека Фероинвест, компанијата на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во игра за тендер за набавки за гуми за РЕК Битола, не престанува интересот на јавноста, но и на медиумите, за неговите ...

ГРОМ порачува: Или влада или бизнис!

Вечер - 11.09.2017

Потпретседателот на Граѓанската опција за Македонија, Љупчо Пренџов, денеска на прес-конференција го обвини вицепремиерот Кочо Анѓушев дека влегол во Владата за да ги штити своите интереси.

Aнтикорупциска: Нема судир на интереси во случајот “Фероинвест”

Локално - 11.09.2017

И поранешниот директор на ЕЛЕМ Христијан Мицкоски и актуелниот Драган Миновски ставиле потпис на одлуките со кои фирмата на вицепремиерот Кочо Анѓушев, „Фероинвест“ во два наврата добила дел од тендерот за набавка на гумени траки.

ВМРО-ДПМНЕ: “Стражарите ќе си одат дома, штрајкот задушен со закани-плати за прилепски Еурокомпозит НЕМА” (ВИДЕО)

Маркукуле - 11.09.2017

Прес-конференција на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ – Прилеп На прес-конференција од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп велат дека хаосот во Еурокомпозит со доаѓањето на оваа Влада продолжува! Во продолжение интегрален текст од целата ...

Владата утре ќе објави сет економски мерки

+инфо - 13.09.2017

Мерките содржат три главни столба, ќе бидат подеднакво наменети и за домашните и странските инвестиции, а главен критериум е резултатот од работата. Владата утре ќе ги објави сетот мерки наменети за економијата, најави денеска вицепремиерот за ...

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Локално - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања, пишува Дојче веле .

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Анѓушев се однесуваат како буџетот да е нивна приватна сметка

А1 On - 13.09.2017

„Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Перински: Анѓушев си додели тендер сам на себе, веднаш да си поднесе оставка

Република - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

Со криминалниот тендер на ЕЛЕМ вицепремиерот Анѓушев ќе тежи 30 милиони евра, а ќе се омрси и кланот Заеви

Република - 13.09.2017

Најбогатиот функционер во Македонија, вицепремиерот Кочо Анѓушев, според анкетниот лист тежи меѓу 27 и 28 милиони евра. Според анкетниот лист кој Анѓушев им го подели на новинарите, тој поседува возен парк од околу 300.000 евра, една куќа и пет ...

Фероинвест: И досега добивавме државни тендери

10без10 - 12.09.2017

Нема ништо спорно во добивањето државни тендери се правда менаџерскиот тим на „Фероинвест“, компанијата во која еден од сопствениците е актуелниот вицепремиер Кочо Анѓушев. Според управителот Ѓорѓиевски, одлуките за учество на тендери ги носи ...

Владата утре ќе објави сет економски мерки

Шеталиште - 13.09.2017

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Владата утре ќе ги објави сетот мерки наменети за економијата. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска најави дека мерките содржат три главни столба, ќе бидат подеднакво наменети и за домашните и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев функцијата ја користи за стекнување огромни профити

Канал5 - 13.09.2017

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер сам на себе

А1 On - 12.09.2017

„Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

Владата утре ќе објави сет економски мерки

Сител - 13.09.2017

Владата утре ќе ги објави сетот мерки наменети за економијата. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска најави дека мерките содржат три главни столба, ќе бидат подеднакво наменети и за домашните и странските инвестиции, а главен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев функцијата ја користи за стекнување огромни профити

Сител - 13.09.2017

Kочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер сам на себе од ЕЛЕМ

Вечер - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест", обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно ...

Владата утре ќе објави сет економски мерки

Алсат-М - 13.09.2017

Владата утре ќе ги објави сетот мерки наменети за економијата. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска најави дека мерките содржат три главни столба, ќе бидат подеднакво наменети и за домашните и странските инвестиции, а главен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер од ЕЛЕМ сам на себе

Сител - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

Владата најави сет мерки за компаниите кои ќе испорачаат раст за Македонија

Фактор - 13.09.2017

Владата утре ќе ги објави сетот мерки наменети за економијата. Oва денеска го најави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Мерките се за компаниите кои можат да испорачаат раст и прогрес на Македонија.