TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЦУК: Пожарот кај Трескавец под контрола

+инфо - 13.08.2017

Гори сува треба, но далеку е од манастирот Трескавец и нема опасност по него. Центарот за управување со кризи информираше за состојбата со пожарите денеска до 11 часот: По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од ...

Дождот изгасна дел од пожарот во Поречието

Фактор - 13.08.2017

Пожарот во дел од Поречието е изгаснат откако рано утрово почна да паѓа дожд, вели жител на селото Требовље. „Преку ноќта не вренеше, почна утрово, но тоа е доволно. Пожарот беше активен околу 26 дена“ - вели жител на селото.

ЦУК: Во моментов не постои опасност за манастирот Трескавец

Макфакс - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен во правец на село Забрчани. Во моментов манастирот не е загрозен, информира Центарот за управување со кризи, според последните ...

Повеќе од 10 пожари беснеат во Македонија

Сител - 12.08.2017

Беснеат пожари низ целата територија на Македонија, кои веќе изгореа илјадници хектари шума. Најкритично и натаму е на подрачјето на општините Македонски Брод и Чашка. Таму сеуште на сила е одлуката за прогласување на кризна состојба.

ЦУК: Пожарот кај Трескавец под контрола

Тера - 13.08.2017

Центарот за управување со кризи информираше за состојбата со пожарите денеска до 11 часот: По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, освен следните: Пожарот во близина на ...

Пожарот кај Трескавец повторно е активен

Тера - 12.08.2017

Пелагонски плански регион Пожарот во близина на с.Крушевица е сеуште активен во високиот непристапен терен, каде е зафатена деградирана шума. Ангажирани се лица од ЈП „Црн Бор„-Прилеп и лица од месното население.

ЦУК: Се уште активни неколку пожари во Македонија

Република - 12.08.2017

Во пожарот на местото Фрлогоец (Женска планина) на Бистра Планина, гори сува трева, смрека и ниско стеблеста деградирана дабова шума. На терен се лица од Шумско стопанство „Лопушник“, а во гаснењето на пожарот делуваа и два авиони канадери на ...

Шест пожари вчера изгласнати во кумановско

Кумановски м. - 12.08.2017

Вкупно шест пожари, од кои пет на запалена сува трева биле локализирани во текот на вчерашниот ден од екипите на Територијалната против пожарна единица Куманово, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи.

Гори низ цела Македонија – ветрот ги разгорува локализираните пожари

Канал5 - 11.08.2017

Македонија веќе трета недела е во пламен. Огнената стихија владее во македонски брод, во кичевскиот, велешкиот, прилепскиот и тетовскиот регион. Од попладнево гори и во струшко, во планинскиот дел над селото Богојци, каде што има шумски пожар.

Графичкиот преглед на сите активни пожари во земјава - Еве каде гори во Македонија во моментов

Сител - 11.08.2017

Десетина активни пожари сеуште ги уништуваат македонските шуми. Во реонот на општините Македонски Брод и Чашка сеуште на сила е одлуката за кризна состојба. Жариштата кај селата Заград, Растеш, Волче и Брест се ставени под контрола, а сеуште е ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Канал 77 - 11.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во Прилепско е ставен под контрола, информира денеска Надица Вчкова од Центарот за управување со кризи.

Дождот изгасна дел од пожарите во Македонија

Макфакс - 13.08.2017

По врнежите од дожд кои од утринските часови ја зафатија земјата, дел од пожарите се изгаснати, информира Центарот за управување со кризи (ЦУК). Сепак, на територија на Македонија уште се активни неколку пожари.

Десетина пожари беснеат низ Македонија

Канал5 - 12.08.2017

Како што соопшти Центарот за управување со кризи , активни до 12 часот напладне се десетина пожари на повеќе локации низ Македонија. Гори шума и сува трева , но не се загрозени селата . Југозападен плански регион Пожарот кај м.в.Фрлогоец (Женска ...

ЦУК: Се уште активни неколку пожари во Македонија

Стандард - 12.08.2017

Во пожарот на местото Фрлогоец (Женска планина) на Бистра Планина, гори сува трева, смрека и ниско стеблеста деградирана дабова шума. На терен се лица од Шумско стопанство „Лопушник“, а во гаснењето на пожарот делуваа и два авиони канадери на ...

Шест пожари вчера изгласнати во кумановско

Канал 77 - 12.08.2017

Вкупно шест пожари, од кои пет на запалена сува трева биле локализирани во текот на вчерашниот ден од екипите на Територијалната против пожарна единица Куманово, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи.

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Точка - 11.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во Прилепско е ставен под контрола, информира денеска Надица Вчкова од Центарот за управување со кризи.

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Република - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

Пожари низ цела Македонија, во гаснењето помага и месното население

Нова ТВ - 12.08.2017

Пожарот во близина на с.Крушевица е сеуште активен во високиот непристапен терен, каде е зафатена деградирана шума. Ангажирани се лица од ЈП „Црн Бор„-Прилеп и лица од месното население. Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места ...

ЦУК: Се уште активни неколку пожари во Македонија

А1 On - 12.08.2017

Во пожарот на местото Фрлогоец (Женска планина) на Бистра Планина, гори сува трева, смрека и ниско стеблеста деградирана дабова шума. На терен се лица од Шумско стопанство „Лопушник“, а во гаснењето на пожарот делуваа и два авиони канадери на ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

еМагазин - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Канал5 - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Алсат-М - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Се уште активни неколку пожари во Македонија

Телевизија Нова - 12.08.2017

Во пожарот на местото Фрлогоец (Женска планина) на Бистра Планина, гори сува трева, смрека и ниско стеблеста деградирана дабова шума. На терен се лица од Шумско стопанство „Лопушник“, а во гаснењето на пожарот делуваа и два авиони канадери на ...

Дождот изгасна голем дел од пожарите низ земјава

еМагазин - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Телевизија Нова - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Алсат-М - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Република - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Локално - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

Пожари на неколку места низ земјава: Повторно е активен пожарот кај Трескавец

еМагазин - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Алфа - 13.08.2017

Пожарот во близина на селата Крушевица и Бонче е под контрола. Екипите од утрово се на терен за проверка и целосно локализирање на пожарот. По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се ...

Поради ветрот се шири пожарот кај Трескавец, состојбата е алармантна...

Н.Македонија - 12.08.2017

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева.

Дождот изгаси поголем дел од пожарите

Вечер - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

24 Вести - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Либертас - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

Пожарот кај манастирот „Трескавец“ повторно активен, соопшти ЦУК

Мета - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот „Трескавец“ и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен, а на терен се екипи на прилепската територијална противпожарна единица и месното население кои се обидуваат да го локализираат ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Канал 77 - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население – информира Центарот за управување ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

А1 On - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

ЦУК: Пожарот кај манастирот „Трескавец“ повторно активен

Слободен Печат - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот „Трескавец“ и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен, а на терен се екипи на прилепската територијална противпожарна единица и месното население кои се обидуваат да го локализираат ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Press24 - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

Пожарот во Кондово e под контрола

Телма - 13.08.2017

Пожарот кој вчеравечер го зафати просторот во близина на селото Кондово во Општина Сарај е ставен под контрола. Куќите во село Кондово се надвор од опасност да бидат зафатени од огнот, информираат од Градот Скопје.

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Скопје24 - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Радио МОФ - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Либертас - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

Дождот помогна во гаснење на пожарите во државава

Р.С.Европа - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

ЦУК: Пламените јазици повторно му се закануваат на Трескавец

+инфо - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен.

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Сител - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

А1 On - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Бриф - 13.08.2017

По врнежите кои од утрово ја зафатија територијата на земјата, најголем дел од пожарите кои беа активни се изгаснати, информираат од Центарот за управување со кризи на РМ во извештајот за состојбата до 11 часот.

Повторно активен пожарот кај Трескавец, еве каде гори во Македонија

Курир - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население.

ЦУК: Дождот изгасна многу пожари, кај Трескавец под контрола

Нова ТВ - 13.08.2017

По врнежите од дожд кои од утринските часови ја зафатија земјата, пожарите кои беа активни се изгаснати освен на пет локации, но се под контрола. Од ЦУК велат дека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и ...