TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вратите за „Трофеј Македонија“ отворени, кошаркарите стартуваат со Португалија

Gol.mk - 17.07.2017

Од овој четврток, па сè до сабота во Скопје ќе се одржи кошаркарскиот турнир „Трофеј Македонија“. Во нашиот главен град ќе гостуваат сениорските селекции на Португалија, Холандија и на Босна и Херцеговина против кои ќе се надигруваат избраниците на ...

Холандија, БиХ и Португалија ќе играат на „Трофеј Македонија“

SportMedia - 17.07.2017

Македонската кошаркарска репрезентација од четврток па се до сабота ќе биде домаќин на „Трофеј Македонија“. Овој турнир ќе биде како добра подготовка за претстојните мечеви на „црвено-жолтите“ за Светскиот Куп.

Македонската кошаркарска репрезентација покуса за уште еден кошаркар

Дерби - 17.07.2017

Игор Пенов, македонскиот репрезентативец кој беше на поширокиот список на селекоторот Јорданчо Давитков, не е веќе дел од репрезентацијата. Пенов одлуката ја донел во заеднички разговор и договор со селекторот Давитков.

Давитков остана без уште еден кошаркар

SportMedia - 17.07.2017

Бројката на кошаркари во националниот тим од 17 „падна“ на само 12. „Спортмедиа“ дознава дека селекторот, Јорданчо Давитков во продолжение на подготовките за претквалификациите за Светскиот Куп нема да може да смета на услугите на Игор Пенов.

Тасовски: Не е важно кој е прв стрелец, најважно е да победуваме

SportMedia - 16.07.2017

Одлуката на селекторот на македонската репрезентација, Јорданчо Давитков да го врати во составот Диме Тасовски се покажа како повеќе од одличен потег. Искуството на крилото и тоа како е добредојдено во националниот тим.

Бесплатен влез за сите натпревари на „Трофеј Македонија“

Курир - 17.07.2017

Од четврток до сабота во Скопје ќе се одржи Меѓународниот кошаркарски турнир „Трофеј Македонија“. Во македонската престолнина ќе гостуваат селекциите на Португалија, Холандија и на Босна и Херцеговина против кои ќе се надигруваат избраниците на ...

Македонската кошаркарска репрезентација покуса за уште еден кошаркар

Точка - 17.07.2017

Игор Пенов, македонскиот репрезентативец кој беше на поширокиот список на селекоторот Јорданчо Давитков, не е веќе дел од репрезентацијата. Пенов одлуката ја донел во заеднички разговор и договор со селекторот Давитков.

Давитков: Одбраната беше клучна, Чековски и Тасовски се вистински борци!

Екипа - 16.07.2017

Јорданчо Давитков може да биде задоволен од триумфот над нашиот источен сосед Бугарија пред домашната публика во Скопје(80-70). Со текот на подготовките има се повеќе подобрувања во играта, па селекторот е среќен што тимот оствари победа без разлика ...

Давитков по победата против Бугарија: Уште е рано, задоволен сум од ова досега

Спортклуб - 16.07.2017

Селекторот на македонската репрезентација Јорданчо Давитков е со позитивни импресии од натпреварот против Бугарија што се одигра синоќа. Македонија победи со 80:70 иако резултатот не беше во прв план.

Македонија поуспешна од Бугарија во третиот контролен меч за нашиот национален тим

Телевизија Нова - 16.07.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија славеше во пријателскиот натпревар против Бугарија , кој се одигра во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Нашиот национален тим триумфираше со 80-70 , на полувреме резултатот беше 38-36 за Македонија.

Македонија ја доби контролата со Бугарија

МКД - 15.07.2017

Македонската кошаркарска репрезентација со 80:70 славеше над Бугарија во пријателскиот натпревар одигран во „Борис Трајковски". Македонија ја доби пријателската средба против Бугарија, избраниците на Јорданчо Давитков одиграа релативно добар ...

Тасовски: Скокот е проблем што треба да го решиме…

Екипа - 15.07.2017

Диме Тасовски беше дополнително повикан во репрезентацијата по повредата на Симоновски, но искусниот крилен кошаркар веднаш става до знаење дека ќе биде значајно оружје на националниот тим во претстојниот претквалификациски циклус.

Македонија подобра од Бугарија во пријателски кошаркарски дуел

+инфо - 15.07.2017

Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков одиграа подобро во споредба со првите два меча на гостувањето во Словачка. Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ја победи Бугарија со 80-70 (15-11, 23-25, 19-18 и 23-14) во пријателски натпревар ...

Бугарија, прв скопски тест за кошаркарите

Екипа - 15.07.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва (20.30 часот, СЦ „Борис Трајковски“) ќе се сретне со Бугарија во првиот домашен контролен натпревар на нашиот национален тим како дел од подготовките за претквалификациите за СП 2019.

ДАВИТКОВ: Имаме што да корегираме, и време да ги одбереме најдобрите

SportMedia - 15.07.2017

Макоедноја стигна до првата „регуларна победа“ во периодот на подгоовките. Во Скопје, во празната, за жал, ВИП Арена „Борис Трајковски“ бевме подобри од Бугарија. Славевме сигурна победа (80:70), на задоволство на селекторот Јорданчо Давитков, ...

Тасовски, Станко, Војдан и Џордан се разиграа, Македонија двоцифрено ја совлада Бугарија!

Gol.mk - 15.07.2017

Македонската кошаркарска репрезентација се врати во СЦ „Борис Трајковски“ и ги врати победите зад своето име. Новиот селектор Јорданчо Давитков дебитира на домашно тло со победа, откако кошаркарите со 80-70 (38-36) славеа над Бугарија.

Одбраната оди на бугарски тест, Скопје го чека дебито на Џордан

SportMedia - 15.07.2017

Македонската сениорска репрезентација ќе го има првото претставување пред домашната публика во подготвителниот период, и на контролниот меч со Бугарите треба да покаже дали има напредок во играта во одбрана, Во однос на пресметките со Словаците во ...

Давитков: Тасовски и Чековски покажаа како треба да се игра за Македонија!

Gol.mk - 15.07.2017

Селекторот Јорданчо Давитков е задоволен од првиот меч на домашен терен и победата над селекцијата на Бугарија (80-70). Искусниот тренер вели дека единствен проблем на нашата селекција на средбата бил нападот, но потенцира дека во иднина ќе се ...

Македонија сепак за класа подобра од Бугарија во „Борис Трајковски“

Спортклуб - 15.07.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва во „СЦ Борис Трајковски“ ја совлада селекцијата на Бугарија со 80:7 во првиот домашен контролен натпревар, во рамките на подготвителниот период пред квалификациите за СП 2019 година.

Тасовски: Личниот учинок не ми е важен, на прво место секогаш е Македонија

Gol.mk - 15.07.2017

Димче Тасовски се врати во репрезентацијата и уште на вториот пријателски меч против Бугарија со 18 поени го водеше националниот состав до победа (80-70). Искусниот кошаркар по средбата изјави дека тимот одиграл доста добар натпревар, а потенцира ...

Пред пријателската средба извинување од Бугарите

Алфа - 15.07.2017

Македонската кошаркарска репрезентација продолжува со подготовките за пред квалификацискиот циклус за пласман на Светскиот шампионат, дел од кои е вечерашниот дуел со Бугарија. Истиот ќе се одигра во Спортскиот центар Борис Трајковски со почеток од ...

Прва победа во подготовките: Македонија ја надигра Бугарија во „Борис Трајковски“

Дерби - 15.07.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја запиша првата победа во подготовките за претквалификациите за Светското првенство во 2019 година. Избраниците на Јорданчо Давитков вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ ја надиграа селекцијата на Бугарија со ...

Кошаркарите ја победија Бугарија

Макфакс - 15.07.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Бугарија во контролен натпревар со 80:70 (15:11, 23:25, 19:18, 23:14), кој вечерва се одигра во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонските кошаркари кои се подготвуваа за настап во ...

Давитков задоволен од нападот, одбраната следна во фокусот...

Н.Македонија - 15.07.2017

Во нападот игравме добро, кошаркарите имаат хемија и знаат да одиграат, но во одбраната ќе мора да работиме повеќе, вели селекторот Давитков Македонската кошаркарска репрезентација е сѐ уште во почетната фаза на подготовките во пресрет на ...

Македонија и одржа кошаркарска лекција на Бугарија

Вечер - 15.07.2017

Македонската кошаркарска репрезентација забележа победа од 80:70 на пријателскиот натпревар против Бугарија што се одигра во ВИП Арената „Борис Трајковски“ Ова е прва победа на македонската репрезентација во подготвителните натпревари пред „црвено - ...

Македонските кошаркари ги „поминаа“ Бугарите со 80:70

Република - 15.07.2017

Македонката кошаркарска репрезентација забележа победа на контролниот натпревар со Бугарија (80:70), прв домашен меч во подготовките за претквалификациите за СП 2019. Клучната разлика избраниците на Давитков ја создадоа во последната четвртина, кога ...

Гледајте кошарка бесплатно - слободен влез за сите натпревари на „Трофеј Македонија“

+инфо - 17.07.2017

Од четврток до сабота во Скопје ќе се одржи Меѓународниот кошаркарски турнир „Трофеј Македонија“ Од четврток до сабота во Скопје ќе се одржи Меѓународниот кошаркарски турнир „Трофеј Македонија“.

Пенов нема да игра за репрезентација

Вечер - 17.07.2017

Македонскиот репрезентативец, Игор Пенов, кој беше на поширокиот список на селекоторот Јорданчо Давитков, веќе не е дел од репрезентацијата. Пенов одлуката ја донел во заеднички разговор и договор со селекторот Давитков.

Кошаркарите славеа над Бугарија

Слободен Печат - 16.07.2017

Kошаркарската репрезентација на Македонија забележа победа од 80-70 на контролниот натпревар со Бугарија во СЦ Борис Трајковски. Избраниците на Давитков го решија натпреварот во последната четвртина, кога успеаја да се одлепат, дојдоа и до ...

Давитков: Има некои работи кои треба да ги поправиме во играта

Вечер - 16.07.2017

Задоволен сум од некои работи, од некои не. Против Словачка функционираше нападот, сега не беше така иако имавме многу отворени шутеви кои требаше да ги погодиме. Сметам дека топката не се движеше како што треба, имавме некои добри акции, во некои ...

Иако пријателска, нашите кошаркари ја победија Бугарија

СуперСпорт - 15.07.2017

Вечерва во Спортскиот центар Борис Трајковски во еден пријателски натпревар, репрезентацијата на Македонија ја победи Бугарија со 80-70. Загубивме два пати во Словачка, но денеска избраниците на Јорданчо Давитков беа подобри од нашиот сосед Бугарија ...

Кошаркарите ја победија Бугарија

Кајгана - 16.07.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Бугарија во контролниот натпревар со 80:70 (15:11, 23:25, 19:18, 23:14) што синоќа се одигра во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонските кошаркари кои се подготвуваа за настап во ...

Бесплатен влез за сите натпревари на „Трофеј Македонија“

А1 On - 17.07.2017

Од четврток до сабота во Скопје ќе се одржи Меѓународниот кошаркарски турнир „Трофеј Македонија“. Во македонската престолнина ќе гостуваат селекциите на Португалија, Холандија и на Босна и Херцеговина против кои ќе се надигруваат избраниците на ...

Македонија подобра од Бугарија во пријателски кошаркарски дуел

А1 On - 16.07.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ја победи Бугарија со 80-70 (15-11, 23-25, 19-18 и 23-14) во пријателски натпревар одигран во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков одиграа подобро во споредба со ...

Македонија подобра од Бугарија во Скопје

Спортски - 16.07.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Бугарија во контролен натпревар со 80:70 (15:11, 23:25, 19:18, 23:14), кој синоќа се одигра во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонските кошаркари кои се подготвуваа за настап во ...

Бесплатен влез за сите натпревари на „Трофеј Македонија“

Канал 77 - 17.07.2017

Од четврток до сабота во Скопје ќе се одржи Меѓународниот кошаркарски турнир „Трофеј Македонија“. Во македонската престолнина ќе гостуваат селекциите на Португалија, Холандија и на Босна и Херцеговина против кои ќе се надигруваат избраниците на ...

Кошаркарите ја совладаа Бугарија во првиот домашен тест

Шеталиште - 16.07.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Бугарија во контролен натпревар со 80:70 (15:11, 23:25, 19:18, 23:14), кој вечерва се одигра во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонските кошаркари кои се подготвуваа за настап во ...

Слободен влез за натпреварите на „Трофеј Македонија“

Макфакс - 17.07.2017

Македонската кошаркарска федерација од четврток до сабота ќе биде домаќин на турнирот „Трофеј Македонија“. Во Скопје ќе гостуваат националните тимови на Португалија, Холандија и на Босна и Херцеговина.

Македонските кошаркари ја надиграа Бугарија

Сител - 16.07.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Бугарија во контролен натпревар со 80:70 (15:11, 23:25, 19:18, 23:14), кој вечерва се одигра во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонските кошаркари кои се подготвуваа за настап во ...