TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО ДПМНЕ : Граѓаните ќе ја плаќаат цената за партизацијата на институциите

Канал5 - 12.08.2017

На лагата и се кратки нозете и тоа уште еднаш се покажа како вистина во првите месеци на работа на Владата на СДС,рече на прес конференција Светлана Колариќ од ВМРО ДПМНЕ. СДС во предизборието ветуваше департизација на институциите и професионални ...

ВМРО-ДПМНЕ Битола: СДС одлучуваат зад грбот на битолчани и бегаат од седница, потврдија дека ќе градат бегалски камп на ...

Курир - 12.08.2017

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Битола на денешната прес-конференција истакнуваат дека вчера на седница на Советот на Општина Битола СДС уште еднаш јавно и без трошка обзир кон битолчани потврди дека ќе градат бегалски камп на Меџитлија.

СДСМ не прифаќа дискусија за бегалските кампови, советниците ја напуштиле седницата во Општина Неготино

Курир - 12.08.2017

Советниците на СДС во советот на Општина Неговино и нивната коалиција ја напуштија седницата и не прифатија да се дискутира за НЕПРИФАЌАЊЕ на Нацрт – Стратегијата и Акцискиот план за бегалци и странци 2017-2027, стои во објавата на социјалната мрежа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот Николовски наместо да шета по странство и ужива, да преземе соодветни мерки за пожарите

А1 On - 12.08.2017

„Пола Македонија гори, a Љупчо Николовски шета по плажи во странство. За неполни три месеци од владата на СДС излезе на виделина нивната неспособност и негрижа за проблемите и потребите на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Во рок од два месеца владата на СДС стопи 126 милиони евра

Канал5 - 11.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ со реакција и на ребалансот на буџетот. Со него владата најави дека ќе го зголеми долгот за дополнителни 150 милиони евра ...

СДСМ одби да дебатира за планот на Владата да досели мигранти во Битола

Курир - 11.08.2017

И покрај најавата за инклузвниост и транспарентност, дебати за секое важно прашање во државата СДСМ како на централно така и на локално, одбива и бега дебата за прашања кои ги засегаат сите граѓани на државата.

Цветковски: Цела Македонија гори, а владата на СДС никаде ја нема, министрите отидоа на одмор

Курир - 11.08.2017

Цела Македонија гори, а владата на СДС никаде ја нема. Министрите на СДС отидоа на одмор и ја оставија целата држава во пламен, и наместо да бидат на терен тие чекаат дождот да им ги изгаси пожарите, истакна на денешната прес-конференција Марио ...

За Живот во Македонија: СДС денеска во Ресен остави уште 5 фамилии без леб (ФОТО)

Курир - 11.08.2017

За Живот во Македонија… СДС денеска во Ресен испрати уште 5 фамилии да останат без леб, напиша на својот Фејсбук профил Николче Даскаловски. Инаку, до Даскаловски стигнало известување од НУ Завод за заштита на спомениците на културата и мизеј- ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата стопи 126 милиони евра од девизните резерви

Мета - 11.08.2017

Во рок од два месеци, владата на СДС стопи 126 милиони евра од девизните резерви и се задолжи повеќе од 100 милиони евра само на основа на државни хартии од вредност, изјави на прес-конференција Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ.

Колариќ: Капацитетот на 67 институции ќе биде сведен на нула поради бруталната партизација од владата на СДС

Курир - 12.08.2017

На лагата и се кратки нозете и тоа уште еднаш се покажа како вистина во првите месеци на работа на Владата на СДС. СДС во предизборието ветуваше департизација на институциите и професионални кадри, а наместо тоа добивме партиски војници,соросоиди, ...

Кузмановска: СДС дневно ја задолжуваат државата за повеќе од 1,5 милиони евра

Курир - 11.08.2017

Во рок од два месеци владата на СДС стопи 126 милиони евра од девизните резерви и се задолжи над 100 милиони евра само по основ на државни хартии од вредност. Патем со ребалансот на буџетот најави дека ќе го зголеми долгот за дополнителни 150 ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС направи тотален хаос и приватизација во МВР

Канал5 - 11.08.2017

За неполни три месеци од доаѓањето на власт, СДСМ направи тотален хаос и приватизација во МВР, обвинија од ...

ВМРО-ДПМНЕ Битола: Бегалски камп на Меџитлија не е во интерес на граѓаните на Битола

А1 On - 12.08.2017

„Вчера на седница на Советот на Општина Битола СДС уште еднаш јавно и без трошка обзир кон Битолчани потврдија дека ќе градат бегалски камп на Меџитлија. Тоа секако не е она што и треба на Битола во моментов а секако не е ниту во интерес на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот Николовски наместо да шета по странство и ужива, да преземе соодветни мерки за пожарите

Локално - 12.08.2017

„Пола Македонија гори, a Љупчо Николовски шета по плажи во странство. За неполни три месеци од владата на СДС излезе на виделина нивната неспособност и негрижа за проблемите и потребите на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија гори, а на СДС око не му трепнува

24 Вести - 11.08.2017

ВМРО - ДПМНЕ во денешното соопштение ја обвини владеачката СДСМ дека не се справува соодветно со пожарите што горат низ Македонија. „Македонија гори, а на СДС око не му трепнува. Си тераат одмори, а од лежалка, под чадор, проблемите и стравот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС без срам ги постави гонетите за коруптивен криминал Нетковски, Барбов и Докиќ за први лица на скопските ...

А1 On - 11.08.2017

„СДС создава хаос во македонското здравство. СДС и министерот Таравари го инфицираа здравството со вирусот на криминал и непотизам од кој одамна боледуваат. Основен критериум на Заев при селекција на раководните кадри е тие да имаат мерак на мито по ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија гори, а на СДС око не му трепнува

ТВ21 - 11.08.2017

Македонија гори, а на СДС око не му трепнува. Си тераат одмори, а од лежалка, под чадор, проблемите и стравот на граѓаните изгледаат помали од зрно песок на морските плажи. СДС не го интересира тоа што горат илјадници кубни метри шума.

Павлоски: СДС ја препушта безбедноста на граѓаните во раце на неспособни кадри, кои го штитат криминалот на луѓето ...

Курир - 11.08.2017

Дрога во Македонија нема. Нема ни грам хероин, ни грам кокаин, ни грам марихуана. Сообраќајни несреќи не се случуваат и нема жртви, бидејќи полицијата совесно и ажурно води грижа за безбедноста на патиштата.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија гори, СДС не реагира

МРТ - 11.08.2017

СДС го интересира само антидржавната агенда и летните одмори, велат од партијата... Македонија гори, а СДС не реагира- пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат, СДС го интересира само антидржавната агенда и летните одмори.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ ја нема на терен, Николовски не се грижи за шумите

Мета - 11.08.2017

Влада на СДС ја нема на терен, а министерот за земјоделство, пшумарство и водостопанство мистериозно го снема од земјава покажувајќи целосна негрижа за шумите, велат од ВМРО-ДПМНЕ, во партиското соопштение утрово.

Павлоски: СДС прави хаос во МВР- Спасовски ги деградира професионалците, за сметка на партиски послушници

Курир - 10.08.2017

Социјалдемократскиот сојуз прави хаос во МВР и го претвора министерството во огранок на партијата. Спасовски го партизира министерството и ги деградира професионалците, за сметка на партиски послушници, истакна Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ на ...

СДСМ одби да дебатира за планот на Владата да досели мигранти во Битола

Нетпрес - 11.08.2017

Советникот од ВМРО-ДПМНЕ во Општина Битола, Благој Шаклевски на Фејсбук напиша дека советниците од СДСМ одбиле да дискутираат неприфаќање на Нацрт-Стратегијата и Акцискиот План за бегалци и странци 2017-2027 од Советот на Општина Битола, а после тоа ...

Делев: Владата на СДС не само што се задолжува, туку почна да ги топи и државните девизни резерви

Курир - 10.08.2017

СДС безмилосно ги троши парите на граѓаните, а притоа не отпочна ниту еден проект, а тие што ги отпочна ги блокира и стопира. Скандалот да биде поголем, владата не само што се задолжува, туку почна да ги топи и државните девизни резерви, истакна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Министрите на СДС отидоа на одмор и ја оставија целата држава во пламен

А1 On - 11.08.2017

„Цела Македонија гори, а владата на СДС никаде ја нема. Министрите на СДС отидоа на одмор и ја оставија целата држава во пламен, и наместо да бидат на терен тие чекаат дождот да им ги изгаси пожарите.

ВМРО-ДПМНЕ: Преку именувањето директори на клиники се прават фамилијарни бизнис-шеми

Мета - 10.08.2017

СДСМ и Таравари создадоа уште еден потенцијален ризик за корупција и за создавање нелојална конкуренција на пазарот помеѓу веледрогериите со именувањето на Софија Пејкова за директор на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија, рече Марија ...

Колариќ: Граѓаните во октомври ќе ја казнат владата на СДСМ за нејзината неспособност и партизацијата на институциите

А1 On - 12.08.2017

Светлана Колариќ, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во изјава за медиумите рече дека на лагата ѝ се кратки нозете и тоа уште еднаш се покажало како вистина во првите месеци на работата на новата владата.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС троши пари безмилосно, а граѓаните од тоа немаат никаков ќар

А1 On - 11.08.2017

„Во рок од два месеци владата на СДС стопи 126 милиони евра од девизните резерви и се задолжи над 100 милиони евра само по основ на државни хартии од вредност. Патем со ребалансот на буџетот најави дека ќе го зголеми долгот за дополнителни 150 ...

На Битола не и треба бегалски камп на Меџитлија, велат од ВМРО ДПМНЕ Битола

Шеталиште - 12.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ Битола денеска одржа пресс конференција за бегалските кампови што треба да се изградат на Меџитлија. “Вчера на седница на Советот на Општина Битола СДС уште еднаш јавно и без трошка обзир кон Битолчани потврдија дека ќе градат бегалски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пола Македонија гори, a Љупчо Николовски шета по плажи во странство

Курир - 12.08.2017

Пола Македонија гори, a Љупчо Николовски шета по плажи во странство. За неполни три месеци од владата на СДС излезе на виделина нивната неспособност и негрижа за проблемите и потребите на граѓаните.

Костовски: СДС и Таравари го инфицираа здравството со вирусот на криминал и непотизам од кој одамна боледуваат

Курир - 11.08.2017

СДС создава хаос во македонското здравство. СДС и министерот Таравари го инфицираа здравството со вирусот на криминал и непотизам од кој одамна боледуваат. Основен критериум на Заев при селекција на раководните кадри е тие да имаат мерак на мито по ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија гори, на СДСM око не му трепнува

Локално - 11.08.2017

„Македонија гори, а на СДС око не му трепнува. Си тераат одмори, а од лежалка, под чадор, проблемите и стравот на граѓаните изгледаат помали од зрно песок на морските плажи. СДС не го интересира тоа што горат илјадници кубни метри шума.

ВМРО-ДПМНЕ: МВР под водство на неспособниот Спасовски нема фатено ни грам дрога

А1 On - 11.08.2017

„Дрога во Македонија нема. Нема ни грам хероин, ни грам кокаин, ни грам марихуана. Сообраќајни несреќи не се случуваат и нема жртви, бидејќи полицијата совесно и ажурно води грижа за безбедноста на патиштата.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ ја нема на терен, Николовски не се грижи за шумите

Либертас - 11.08.2017

Влада на СДС ја нема на терен, а министерот за земјоделство, пшумарство и водостопанство мистериозно го снема од земјава покажувајќи целосна негрижа за шумите, велат од ВМРО-ДПМНЕ, во партиското соопштение утрово.

Павлоски: Спасовски го партизира МВР и ги деградира професионалците

МКД - 10.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска го критикува СДСМ дека прави хаос во МВР и го претвора министерството во огранок на партијата, а министерот Оливер Спасовски го партизира министерството и ги деградира професионалците, за сметка на партиски послушници.

Делев: Владата не само што се задолжува, туку почна да ги топи и државните девизните резерви

А1 On - 10.08.2017

„СДС безмилосно ги троши парите на граѓаните, а притоа не отпочна ниту еден проект, а тие што ги отпочна ги блокира и стопира. Скандалот да биде поголем владата не само што се задолжува, туку почна да ги топи и државните девизните резерви.

ВМРО-ДПМНЕ: Министрите на СДС отидоа на одмор оставајќи ја државата во пламен

Макфакс - 11.08.2017

„Цела Македонија гори, а владата на СДС никаде ја нема. Министрите на СДС отидоа на одмор и ја оставија целата држава во пламен и наместо да бидат на терен, тие чекаат дождот да им ги изгаси пожарите“, изјави Марио Цветковски, член на ИК на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Таравари вршат вистински масакр во македонското здравство

Макфакс - 10.08.2017

СДС и Таравари вршат вистински масакр во македонското здравство, а од здравствените установи прават семејни фирми на неколку фамилии блиски до власта, обвини Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

Кузмановска: Задолжувањата на Владата ќе ја доведат државата до грчко сценарио

Макфакс - 11.08.2017

Во рок од два месеца владата на СДС „стопи“ 126 милиони евра од девизните резерви и се задолжи над 100 милиони евра само по основа на државни хартии од вредност. Патем, со ребалансот на буџетот најави дека ќе го зголеми долгот за дополнителни 150 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пола Македонија гори, а министерот Николовски се мачка на плажа со заштитиен фактор да не изгори

Стандард - 12.08.2017

„Пола Македонија гори, a Љупчо Николовски шета по плажи во странство. За неполни три месеци од владата на СДС излезе на виделина нивната неспособност и негрижа за проблемите и потребите на граѓаните.

СДС и Таравари го инфицираа здравството со вирусот на криминал и непотизам од кој одамна боледуваат

Пулс24 - 11.08.2017

СДС создава хаос во македонското здравство. СДС и министерот Таравари го инфицираа здравството со вирусот на криминал и непотизам од кој одамна боледуваат. Основен критериум на Заев при селекција на раководните кадри е тие да имаат мерак на мито по ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија гори, а на СДС око не му трепнува

МКД - 11.08.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува владата дека не се грижи за пожарите низ земјата и дека граѓаните се оставени сами да се борат со огнените стихии. „Македонија гори, а на СДС око не му трепнува.

Павлоски: СДСМ ја препушта безбедноста на граѓаните во раце на неспособни кадри кои го штитат криминалот на луѓето ...

Нетпрес - 11.08.2017

Приоритет за СДС и Оливер Спасовски е да се пресметаат со сите полициски службеници кои професионално водеа истраги за наркодилерите кои одработуваа за Заев на минатите избори, обвини Павлоски Дрога во Македонија нема.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ ја нема на терен, Николовски не се грижи за шумите

Позитив.мк - 11.08.2017

Влада на СДС ја нема на терен, а министерот за земјоделство, пшумарство и водостопанство мистериозно го снема од земјава покажувајќи целосна негрижа за шумите, велат од ВМРО-ДПМНЕ, во партиското соопштение утрово.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС го претвора МВР во огранок на партијата

А1 On - 10.08.2017

„Социјалдемократскиот сојуз прави хаос во МВР и го претвора министерството во огранок на партијата. Спасовски го партизира министерството и ги деградира професионалците, за сметка на партиски послушници.

ВМРО-ДПМНЕ: Министрите на СДС отидоа на одмор оставајќи ја државата во пламен

Точка - 11.08.2017

„Цела Македонија гори, а владата на СДС никаде ја нема. Министрите на СДС отидоа на одмор и ја оставија целата држава во пламен и наместо да бидат на терен, тие чекаат дождот да им ги изгаси пожарите“, изјави Марио Цветковски, член на ИК на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Таравари вршат вистински масакр во македонското здравство

Точка - 10.08.2017

СДС и Таравари вршат вистински масакр во македонското здравство, а од здравствените установи прават семејни фирми на неколку фамилии блиски до власта, обвини Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Пола Македонија гори, a Љупчо Николовски шета по плажи

Нетпрес - 12.08.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека доколку пожарите биле подметнати, зошто досега надлежните институции не открија сторител или пак посочија ефективни мерки кои ќе превенираат ново подметнување на пожари.

Костовски: Белата мафија длабоко навлезе во македонското здравство

Нетпрес - 11.08.2017

СДС и Таравари треба да и дадат објаснување на македонската јавност која е целта за назначување на осудени криминалци и роднини на тајкуни за директори на здравствените установи. СДС создава хаос во македонското здравство.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија гори, на СДС око не му трепнува

А1 On - 11.08.2017

„Македонија гори, а на СДС око не му трепнува. Си тераат одмори, а од лежалка, под чадор, проблемите и стравот на граѓаните изгледаат помали од зрно песок на морските плажи. СДС не го интересира тоа што горат илјадници кубни метри шума.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема фатено дрога не затоа што ја нема, туку зашто е во коалиција со криминалот

Мета - 11.08.2017

МВР под водство на СДС и на неспособниот Оливер Спасовски нема фатено ни грам дрога, не затоа што ја нема, туку затоа што СДС е во коалиција со криминалот, обвини Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција денеска.