TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: Наскоро почнува реализацијата на ИПА-мастер планот

Макфакс - 15.11.2017

Бујар Османи, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на посетата на Брисел оствари средба со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот директорат за соседство и проширување во ...

Средба на Ахмети со британскиот амбасадор

ТВ21 - 14.11.2017

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција г.Али Ахмети денес во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со Британскиот Амбасадор во Македонија г.Чарлс Гарет. Г.Ахмети и Амбасадорот Гарет разговараа околу политичката ситуација, систематските ...

Ахмети до Гарет: ДУИ е посветена на реформите на судството и на безбедносниот систем

Мета - 14.11.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и британскиот амбасадор Чарлс Гарет денеска во Тетово разговараа политичката ситуација, системските реформи и евроатлантските интеграции, соопштија од ДУИ. На средбата, Ахмети, ги повторил приоритетните определби на ДУИ во ...

Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 води кон преговорите за членство во ЕУ

Макфакс - 14.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата Брисел, учествуваше на брифингот за политики на престижниот тинк тенк Европски центар за политика, посветен на македонскиот план 3-6-9 како и на ...

Османи: Наскоро почнува реализацијата на ИПА-мастер планот

Вечер - 15.11.2017

Бујар Османи, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на посетата на Брисел оствари средба со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот директорат за соседство и проширување во ...

Османи и Димитров во Брисел на средба со Јоханес Хан

Нова ТВ - 13.11.2017

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, заедно со Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во рамките на посетата на Брисел, имаа работна средба со Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, каде беа отворени ...

Османи и Димитров реферираат за реформите во Брисел

Р.С.Европа - 13.11.2017

Напредокот во евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9, неопходните реформи и решавањето на политичките прашања, беа дел од темите за кои реферираа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни ...

Димитров и Османи во Брисел ќе реферираат за напредокот на Македонија

Тера - 13.11.2017

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров престојуваат во дводневна работна посета на Брисел каде ќе реферираат за напредокот на Македонија во спроведувањето на реформите за европска интеграција.

Владата по изборите агресивно се посвети на реформите, реферирал Османи во Брисел

Мета - 13.11.2017

Имплементацијата на делот „3“ и динамиката за реализација на остатокот од клучните реформи од планот „3-6-9“ биле темите на кои реферирале вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров на ...

Ахмети со британскиот амбасадор разговарале за евроатлантските интеграции

+инфо - 14.11.2017

ДУИ информира дека особено е посветена за судските реформи и реформите на безбедносниот систем. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денескаво седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет, а на средбата се ...

Ахмети се сретна со британскиот амбасадор Чарлс Гарет

Макфакс - 14.11.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет. На средбата тие разговарале за политичката ситуација, систематските реформи и ...

Ахмети до Гарет: ДУИ е посветена на реформите на судството и на безбедносниот систем

Либертас - 14.11.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и британскиот амбасадор Чарлс Гарет денеска во Тетово разговараа политичката ситуација, системските реформи и евроатлантските интеграции, соопштија од ДУИ. На средбата, Ахмети, ги повторил приоритетните определби на ДУИ во ...

Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 води кон преговорите за членство во ЕУ

Вечер - 14.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата Брисел, учествуваше на брифингот за политики на престижниот тинк тенк Европски центар за политика, посветен на македонскиот план 3-6-9 како и на ...

Османи: Со имплементација на ИПА мастер планот до подобра искористеност на средствата

Канал5 - 15.11.2017

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во Брисел се сретна со Геновева Руиз Калавера, Директорка за Западен Балкан во рамките на генералниот директор за соседство и проширување во ЕУ.

Османи и Димитров на средба со Хан: Македонија очекува позитивен извештај и чиста препорака од ЕК

Либертас - 13.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, задно со Министерот за надворешни Работи, Никола Димитров, во рамките на посетата на Брисел, имаа работна средба со Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес ...

Османи во Брисел: Владата е целосно е посветена на евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9…

Либертас - 13.11.2017

Напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9, реформите во повеќе области, затворање на политичките прашања, беа дел од темите за кои реферираа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар ...

Ахмети се сретна со британскиот амбасадор Чарлс Гарет

Вечер - 14.11.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет. На средбата тие разговарале за политичката ситуација, систематските реформи и за ...

Средба Ахмети-Гарет: ДУИ е посветена на судските реформи и реформите на безбедносниот систем

Слободен Печат - 14.11.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и британскиот амбасадор Чарлс Гарет денеска во Тетово разговараа политичката ситуација, системските реформи и евроатлантските интеграции, соопштија од ДУИ. На средбата, Ахмети, ги повторил приоритетните определби на ДУИ во ...

Османи: ИПА мастер планот носи подобра искористеност на средствата

Слободен Печат - 15.11.2017

Состојбата со напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, со акцент нана имплементацијата на Планот 3-6-9, како и остварениот напредок во отстранувањето на политичките пречки за приближувањето кон ЕУ и НАТО биле тема на ...

Османи и Димитров на средба со Хан: Македонија очекува позитивен извештај и чиста препорака од ЕК

А1 On - 13.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, задно со Министерот за надворешни Работи, Никола Димитров, во рамките на посетата на Брисел, имаа работна средба со Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес ...

Османи: По изборите Владата целосно е посветена на реформите

Сител - 13.11.2017

Напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9, реформите во повеќе области, затворање на политичките прашања, беа дел од темите за кои реферираа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар ...

Средба Ахмети-Гарет: ДУИ е посветена на судските реформи и реформите во безбедносниот систем

А1 On - 14.11.2017

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети денес во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со Британскиот Амбасадор во Македонија Чарлс Гарет. Ахмети и Гарет разговараа околу политичката ситуација, систематските реформи и ...

Османи: Планот 3-6-9 ќе донесе датум за преговори со ЕУ

Телевизија Нова - 14.11.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел, учествуваше на брифингот за политики на престижниот тинк тенк Европски центар за политика, посветен на македонскиот План 3-6-9 како и на севкупниот процес на ...

Помалку политички пречки за земјава во приближувањето кон ЕУ и НАТО

+инфо - 15.11.2017

Ова е констатирано на средбата помеѓу вицепремиерот Бујар Османи и Геновева Руиз Калавера, директорка за западен Балкан од ЕУ. Состојбата со напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, со акцент на имплементацијата на Планот ...

Османи во 2018 година очекува одлука за почеток на преговори за членство во ЕУ

Мета - 13.11.2017

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска во Брисел имаа работна средба со Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, на која Османи истакнал дека 2018 година ќе ...

Oсмани: Владата е целосно посветена на реформите

МРТ - 13.11.2017

Османи и Димитров ја започнаа дводневната посета на Брисел со работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите- членки на Европската унија, каде реферираа за напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси...

Средба Ахмети-Гарет: ДУИ е посветена на судските реформи и реформите во безбедносниот систем

Орбис - 14.11.2017

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети денес во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со Британскиот Амбасадор во Македонија Чарлс Гарет. Ахмети и Гарет разговараа околу политичката ситуација, систематските реформи и ...

Османи: Имплентацијата на планот 3-6-9 води кон преговори за членство во ЕУ

А1 On - 14.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата Брисел, учествуваше на брифингот за политики на престижниот тинк тенк Европски центар за политика, посветен на Македонскиот План 3-6-9 како и на ...

Османи: Со имплементација на ИПА мастер планот до подобра искористеност на средствата...

Н.Македонија - 15.11.2017

Османи: Со имплементација на ИПА мастер планот до подобра искористеност на средствата Состојбата со напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, со акцент на имплементацијата на Планот 3-6-9, како и остварениот напредок во ...

Османи и Димитров во Брисел се сретнаа со Хан

Алсат-М - 13.11.2017

За Македонија 2018 година претставува историска шанса кога сите коцки се наредени за да го направиме клучниот исчекор и конечно да го затвориме прашањето за НАТО и ЕУ, истакна вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната ...

Османи: По изборите Владата целосно е посветена на реформите

ТВ21 - 13.11.2017

Напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9, реформите во повеќе области, затворање на политичките прашања, беа дел од темите за кои реферираа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар ...

Средба на Ахмети со британскиот амбасадор

Канал5 - 14.11.2017

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција г.Али Ахмети денес во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со Британскиот Амбасадор во Македонија г.Чарлс Гарет. Ахмети и Амбасадорот Гарет разговараа околу политичката ситуација, систематските ...

Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 води кон преговорите за членство во ЕУ

Точка - 14.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата Брисел, учествуваше на брифингот за политики на престижниот тинк тенк Европски центар за политика, посветен на македонскиот план 3-6-9 како и на ...

Османи: Со имплементација на ИПА мастер планот очекувам значително подобрување на искористеноста на средставата од ИПА

А1 On - 15.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба со Геновева Руиз Калавера, Директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот Директорат за соседство и проширување во ...

Османи и Димитров на средба со Хан за европската агенда на Македонија

Р.С.Европа - 13.11.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Брисел со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан истакнал дека 2018 година за Македонија претставува историска шанса кога сите коцки се наредени за да се направи ...

Османи: Владата по изборите агресивно се посвети на реформите

Позитив.мк - 13.11.2017

Имплементацијата на делот „3“ и динамиката за реализација на остатокот од клучните реформи од планот „3-6-9“ биле темите на кои реферирале вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров на ...

Средба на Ахмети со британскиот амбасадор

Сител - 14.11.2017

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција г.Али Ахмети денес во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со Британскиот Амбасадор во Македонија г.Чарлс Гарет. Г.Ахмети и Амбасадорот Гарет разговараа околу политичката ситуација, систематските ...

Османи: Имплементацијата на Планот 3-6-9 води кон преговори за членство во ЕУ

Сител - 14.11.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел, учествуваше на брифингот за политики на престижниот тинк тенк Европски центар за политика, посветен на македонскиот План 3-6-9 како и на севкупниот процес на ...

Османи: Наскоро почнува реализацијата на ИПА-мастер планот

Локално - 15.11.2017

Бујар Османи, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на посетата на Брисел оствари средба со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот директорат за соседство и проширување во ...

Османи и Димитров на средба со Хан: Македонија очекува позитивен извештај и чиста препорака од ЕК

Орбис - 13.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, задно со Министерот за надворешни Работи, Никола Димитров, во рамките на посетата на Брисел, имаа работна средба со Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес ...

Средба на Ахмети со британскиот амбасадор...

Н.Македонија - 14.11.2017

Средба на Ахмети со британскиот амбасадор Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет.

Османи: Имплентацијата на планот 3-6-9 води кон преговори за членство во ЕУ

Локално - 14.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата Брисел, учествуваше на брифингот за политики на престижниот тинк тенк Европски центар за политика, посветен на Македонскиот План 3-6-9 како и на ...

Османи: Со имплементација на ИПА мастер планот очекувам значително подобрување на искористеноста на средставата од ИПА

Орбис - 15.11.2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба со Геновева Руиз Калавера, Директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот Директорат за соседство и проширување во ...

Османи и Димитров во Брисел се сретнаа со Хан

Канал5 - 13.11.2017

Сите прашања поврзани со еропската агенда на Република Македонија беа отворени на средбата во Брисел, се наведува во соопштението на Секретаријатот за европско прашања. За Македонија 2018 година претставува историска шанса кога сите коцки се ...

Средба Ахмети-Гарет: ДУИ е посветена на судските реформи и реформите во безбедносниот систем

Локално - 14.11.2017

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети денес во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со Британскиот Амбасадор во Македонија Чарлс Гарет. Ахмети и Гарет разговараа околу политичката ситуација, систематските реформи и ...

Османи: Наскоро почнува реализацијата на ИПА-мастер планот

Точка - 15.11.2017

Бујар Османи, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на посетата на Брисел оствари средба со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот директорат за соседство и проширување во ...

Османи и Димитров во Брисел се сретнаа со Хан

Слободен Печат - 13.11.2017

За Македонија 2018 година претставува историска шанса кога сите коцки се наредени за да го направиме клучниот исчекор и конечно да го затвориме прашањето за НАТО и ЕУ, истакна вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната ...

Британскиот амбасадор му беше на гости на Ахмети во Мала Речица

Фокус - 14.11.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во седиштето на ДУИ во Тетово се сретна со британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет. Ахмети и Гарет разговарале околу политичката ситуација, систематските реформи и евроатлантските интеграции.

Османи: Со имплементација на ИПА мастер планот до подобра искористеност на средствата

Сител - 15.11.2017

Состојбата со напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, со акцент нана имплементацијата на Планот 3-6-9, како и остварениот напредок во отстранувањето на политичките пречки за приближувањето кон ЕУ и НАТО биле тема на ...