TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјоделците револтирани најавуваат протести за вторник

24 Вести - 21.04.2017

Земјоделците во вторник излегуваат на протести. Во знак на револт поради неисплатените субвенции најавуваат блокада на неколку патни правци во земјава. Не отстапуваат од барањето за средба со министерот за финансии Кирил Миноски од кого сакаат ...

Златков: Исплатата на субвенциите ќе почне од понеделник

24 Вести - 21.04.2017

Моја должност е да ги потпишам налозите за исплата на субвенциите - и да ги испратам во трезорот во министерсвото за финансии - понатаму не ме интерсира, вели во ексклузивно интервју за телевизија 24 Игор Златков, директор на платежната ...

Субвенции се потпишуваат, но државниот трезор не ги исплаќа

Алсат-М - 21.04.2017

Министерот за земјоделство Михаил Цветков побарал средба со министерот за финансии Кирил Миновски за да даде одговор зошто не се исплаќаат субвенциите на земјоделците. Ова за Алсат М го потврдија и извори од двете министерства.

Политичката криза ги заглави субвенциите за земјоделците

Либертас - 21.04.2017

На протести излегоа струмичките земјоделци. Побараа од институциите да не ги манипулираат, бидејќи како што рекоа, изморени се да ја барат ветената државна помош, со која претходната влада на големо се рекламираше.

Министерот за финансии на пат, земјоделците чекаат субвенции

Либертас - 21.04.2017

Министерот за фининасии Кирил Миноски е на пат во Америка, дознава телевизија 24 , а земјоделците и денеска пред шалтерите во банките ги чекаат парите. Но пари нема, затоа што налозите потпишани од директорот на Платежната агенција и натаму се ...

Климатски промени и незаинтересирана влада- смрт за земјоделството

Бриф - 21.04.2017

Утрово во Преспа овоштарите се простија со уште една изгубена реколта. Минусните температури ги измрнаа јаболката. Последниот удар на земјоделците им го зададе природата како сојузник на погубната власт во заминување.

Земјоделците во вторник излегуваат на протести

+инфо - 21.04.2017

Исплатата на субвенциите е стопирана речиси седум месеци. Првично проблем беше Изборниот законик, па директорските смени во Платежната агенција. Земјоделците во вторник излегуваат на протести во знак на револт поради неисплатените субвенции ...

Златков: Исплатата на субвенциите ќе почне од понеделник

Бриф - 21.04.2017

Моја должност е да ги потпишам налозите за исплата на субвенциите – и да ги испратам во трезорот во министерсвото за финансии – понатаму не ме интерсира, вели во ексклузивно интервју за телевизија 24 Игор Златков, директор на платежната ...

Политичката криза ги заглави субвенциите за земјоделците

Репортер - 21.04.2017

На протести излегоа струмичките земјоделци. Побараа од институциите да не ги манипулираат, бидејќи како што рекоа, изморени се да ја барат ветената државна помош, со која претходната влада на големо се рекламираше.

Субвенции се уште нема, земјоделците во вторник на протести

Фокус - 21.04.2017

Земјоделците во вторник излегуваат на протести во знак на револт поради неисплатените субвенции најавуваат блокада на неколку патни правци во земјава. Не отстапуваат од барањето за средба со министерот за финансии Кирил Миноски од кого сакаат ...

Сторија на Канал 77: „Политичката криза ги заглави субвенциите за земјоделците“

Бриф - 21.04.2017

На протести излегоа струмичките земјоделци. Побараа од институциите да не ги манипулираат, бидејќи како што рекоа, изморени се да ја барат ветената државна помош, со која претходната влада на големо се рекламираше.