TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеснаесетто продолжение на Конститутивната седница

Телма - 21.04.2017

Наскоро Собранието ќе биде деблокирано и ќе се избере нов претседател и нова Влада, изјави пратеникот Енес Ибрахим, без да соопшти детали како ќе се деблокира Собранието кое 16 работни дена тапка во место по истата точка и не може да избере Комисија ...

16-то продолжение на конститутивната седница

Сител - 21.04.2017

Час поскоро да се одржи лидерска средба со една цел- определување на нов датум за парламентарни избори. Ова го побараа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното 16-продолжение на конститутивната седница.

Собранието в понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница

Р.С.Европа - 21.04.2017

Собраниската конститутивна седница на чиј дневен ред се изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и изборот на претседател на Парламентот ќе продолжи во понеделник. Денешното 16 продолжение на оваа седница помина во меѓусебни ...

Пратениците во понеделник пак на седница, на дневен ред е истата точка на дневниот ред

МКД - 21.04.2017

Неколкумина пратеници од СДСМ денеска брифираа дека Собранието ќе се деблокира наредната недела и конечно ќе биде избран новиот претседател на Собранието. Продолжението на конститутивната седница е закажано за во понеделник во 11 часот.

Собранието во понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница

Алсат-М - 21.04.2017

Собраниската конститутивна седница на чиј дневен ред се изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и изборот на претседател на Парламентот ќе продолжи во понеделник. Попладневниот дел од денешното 16.

Собранието во понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница

А1 On - 21.04.2017

Собраниската конститутивна седница на чиј дневен ред се изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и изборот на претседател на Парламентот ќе продолжи во понеделник. Попладневниот дел од денешното 16.

На конститутивната седница не и се гледа крајот

Телма - 21.04.2017

За неколку дена Собранието ќе има нов Претседател, оптимизам кај коалициониот партнер на Заев, Енес Ибраим. На собраниската дебата и денеска реплики и контра реплики на иста тема, тиранска платформа, која ВМРО-ДПМНЕ ја нарече „Тројанскиот коњ“ на ...

Театар на ВМРО-ДПМНЕ: „Ви благодарам за вашата реплика и се согласувам целосно“

Мета - 21.04.2017

Со остри реплики за тоа кој ја предава државата, кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги упатуваа кон СДСМ преку реплики и контрареплики едни на други и со забелешки дека пратениците ги злоупотребуваат процедуралните забелешки за политички ставови, но и со ...

Втор дел од денешната 16 –та маратонска дебата: ВМРО-ДПМНЕ не се откажува

Макфакс - 21.04.2017

Вториот дел на собраниската седница не навести ништо ново во однос на започнатата дебата која трае со денови, при што главни на говорницата се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. За реплика и контра-реплика попладнево се јавуваат колегите на Драган Данев, ...

16- то продолжение на собраниската конститутивна седница

Канал5 - 21.04.2017

Жесток старт на 16-то продолжение на конститутивната седница. Пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски од говорницата обвини блокадата на Собранието се користи за да се скрие криминалот. Од ВМРО ДПМНЕ велат дебата не е попуста, граѓаните мора да добијат ...

16-то продолжение на конститутивната седница

МРТ - 21.04.2017

Ново продолжение на конститутивната собраниска седница. Повторно во преден план процедуралните забелешки. За дискусија има пријавени уште 40-тина пратеници. Далекусежни последици ќе има македонската држава со прифаќањето на албанската платформа ...

Ќе заврши(ли) конститутивната седница на Собранието?

Локално - 21.04.2017

– Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, а на чиј дневен ред суштинско е избор на претседател на новото Собрание на РМ .

Продолжение на конститутивната седница на Собранието

Р.С.Европа - 27.04.2017

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во вчерашното 19 продолжение на оваа седница, кој помина со реплики и контрареплики, ...

Заврши 16-то продолжение на конститутивната седница, ќе продолжи в понеделник

Фактор - 21.04.2017

Kонститутивната седница во Собранието ќе продолжи в понеделник. Денешното 16-то продолжение заврши. На дневен ред е изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и изборот на претседател на Парламентот.

Собранието в понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница

24 Вести - 21.04.2017

Собраниската конститутивна седница на чиј дневен ред се изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и изборот на претседател на Парламентот ќе продолжи во понеделник. Попладневниот дел од денешното 16.

Во понеделник продолжува конститутивната седница во Собрание

Press24 - 21.04.2017

Собраниската конститутивна седница на чиј дневен ред се изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и изборот на претседател на Парламентот ќе продолжи во понеделник. Попладневниот дел од денешното 16.

Театарот на ВМРО-ДПМНЕ: „Ви благодарам за вашата реплика, и се согласувам целосно“

Локално - 21.04.2017

Со остри реплики за тоа кој ја предава државата, кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги упатуваа кон СДСМ преку реплики и контрареплики едни на други и со забелешки дека пратениците ги злоупотребуваат процедуралните забелешки за политички ставови, но и со ...

Утре ново продолжение на монолозите на конститутивната седница

Локално - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница на која треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именување ќе продолжи утре. Денеска немаше ништо ново. Монолзи наместо дебата, едни и исти обвинувања.

Втор дел од денешната 16 –та маратонска дебата: ВМРО-ДПМНЕ не се откажува

Репортер - 21.04.2017

Вториот дел на собраниската седница не навести ништо ново во однос на започнатата дебата која трае со денови, при што главни на говорницата се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. За реплика и контра-реплика попладнево се јавуваат колегите на Драган Данев, ...

Собранието како приказна без крај

Телма - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сами дебатираа и сами реплицираа. Меѓубе си поставуваа прашања и даваа одговори. Темата околу која постојано разменуваа мислење повторно беше таканаречената тиранска платформа.

Ново маратонско продолжение на седницата во Парламентот

24 Вести - 20.04.2017

И денешното 15-то продолжение на конститутивната седница како пресликана од претходните. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и овој пат со реплики и контрареплики самите меѓу себе, се редеа на говорницата еден по друг.

Конститутивната седница продолжува утре

Р.С.Европа - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, попладнево во рамки на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и контрареплики побараа од СДСМ да се откаже од платформата од Тирана, која беше ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сами дискутираа, сами реплицираа

МКД - 20.04.2017

Денешната 15-та епизода од конститутивната седница на Собранието минува вообичаено во знакот на дискусии, реплики и контра-реплики од пратенците на ВМРО-ДПМНЕ. Наместо да се расправа за точките на дневниот ред-избор на претседател и на членови на ...

И денеска реплики и контра-реплики во македонското Собрание

Алсат-М - 20.04.2017

И денешното продолжение на конститутивната собраниска седница, петнаесетто по ред, е во знакот на реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на говори на нивни пратеници. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побараа од пратениците од СДСМ да се откажат од т.н.

Конститутивната собраниска седница продолжува утре

Сител - 20.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори за Тиранската платформа, СДСМ втор ден молчи. Граѓаните се изманипулирани и со право бараат нови избори сметаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и потенцираат дека овој постизборен документ ја продлабочи политичката криза.

Утре ново продолжение на репликите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Мета - 20.04.2017

Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и без дискусии на пратениците на СДСМ заврши денешното 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.

Трајко го повика Илија да седне на неговото столче

+инфо - 20.04.2017

Вашите стратешки интереси почнуваат со вашиот лидер, а завршуваат со неговиот роднина, им рече Рашиди на колегите од ВМРО-ДПМНЕ. Ако не ви се допаѓа како ја водам седницата, дојдете вие на моето столче, му се обрати претседавачот на конститутивната ...

Ново продолжение на конститутивната седница

МРТ - 26.04.2017

Во македонското Собрание продолжи конститутивна седница. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа отфрлање на Тиранската платформа и предвремени парламентарни избори заедно со локалните. За Алијансата за албанците, ова е прифатливо, но под услов да се ...

Петнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието

Вечер - 20.04.2017

Собранието на Република Македонија денеска го одржува 15. продолжение на конститутивната седница на која на дневен ред се формирање на Комисија за прашања на изборите и именувањата и како последна точка на седницата е избор на претседател на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно дебатираат сами со себе

Макфакс - 20.04.2017

И 15-тото продоложение на конститутивната седница не се разликува многу од преходните, главниот збор денес го има пратеничката Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, а за реплики и контрареплики веќе константно се јавуваат нејзините колеги.

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори за албанската платформа, СДСМ воздржани од реплики

Канал5 - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ бараат одговори за платформата на албанските партии, социјалдемократите се воздржуваат од реплики, пратениците Албанци тврдат Заедничката декларација не ги загрозува стратешки интереси на државата.

Утре ново продолжение на конститутивната седница

Телевизија Нова - 24.04.2017

Пратениците и во попладневното продолжение на собраниската конститутивна седница дискутираа за избор на членови на Комисијата за избори и именување. Во рамките на 17. продолжение, пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, на седницата преку реплики и ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си дебатираат сами, СДСМ не дискутира

Мета - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно сами си дебатираат во законодавниот дом. Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и ...

(ВИДЕО) Рашиди до ВМРО-ДПМНЕ: Стратешки интереси ви почнуваат со Груевски, ви завршуваат со Мијалков

А1 On - 20.04.2017

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Сурија Рашиди, истакна дека 15 дена се зборува за тиранска платформа, Еди Рама и Зијадин Села, а изјавите на Села и Рама, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги читале наопаку.

14-то продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија

Сител - 19.04.2017

Содржината на Тиранската платформа предизвика жестока дебата помеѓу пратениците. Зијадин Села преку собраниската говорница со директни закани порача дека е неопходно е да се осуди геноцидот врз албанскиот народ.

Продолжи конститутивната седница на Собранието

Курир - 20.04.2017

Собранието на Република Македонија ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Пратениците и денеска продолжија со реплики, контрареплики и процедурални забелешки.

Собрание: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и си контрареплицираа

Мета - 19.04.2017

Како што почна, така и заврши четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието, во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. По паузата за ручек во 15 часот, ниту еден од пратениците на СДСМ не се јави за збор.

Утре продолжува конститутивната седница во Собранието

Нетпрес - 19.04.2017

Собранието утре ќе ја продолжи коститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања за изборите и именувањата. Таканаречената тиранска платформа беше главна тема и на денешното 14-то продолжение од расправата, кое помина со ...

Собранието в понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница

+инфо - 21.04.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа од пратениците на СДСМ да се откажат од платформата, а решението го гледаат во одржувањето нови избори. Собраниската конститутивна седница на чиј дневен ред се изборот на Комисијата за прашања на изборите и ...

Продолжение на конститутивната седница на Собранието

Алсат-М - 21.04.2017

Собраниската конститутивна седница продолжува и денеска. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, вчера во рамките на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и контрареплики побараа од СДСМ да се откаже од платформата од Тирана, како и да ...

Во Собранието 15 дена во знакот на репликите

Р.С.Европа - 20.04.2017

И денешното продолжение на конститутивната собраниска седница, петнаесетто по ред, е во знакот на реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на говори на нивни пратеници. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побараа од пратениците од СДСМ да се откажат од т.н.

Вељаноски до Димовски: Ако не ви се допаѓа како ја водам седницата седнете на моето столче

Фактор - 20.04.2017

Претседавачот со конститутивната седница Трајко Вељаноски со остар тон му возврати на својот сопартиец од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на критиките зошто му го исклучил микрофонот претходно на пратеникот Никола Мицевски.

Петнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието

Телевизија Нова - 20.04.2017

Собранието на Република Македонија денеска го одржува 15. продолжение на конститутивната седница на која на дневен ред се формирање на Комисија за прашања на изборите и именувањата и како последна точка на седницата е избор на претседател на ...

Утре продолжува конститутивната седница - ВМРО-ДПМНЕ бара избори за крај на кризата

Press24 - 20.04.2017

Собраниската конститутивна седница на која треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именување ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, попладнево во рамки на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си дебатираат сами, СДСМ не дискутира

Локално - 20.04.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска, на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно сами си дебатираат во законодавниот дом. Наместо расправа по точката на дневен ред – избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и ...

Рaшиди до ВМРО-ДПМНЕ-Важни ви се само интересите на вашиот лидер

Макфакс - 20.04.2017

Пратеникот од Алијансата за Албанците, Сурија Рашиди, рече дека 15 дена се зборува за изјавите на Села и Рама, наместо да се зборува за клучни прашања што ги засегаат граѓаните. Обраќајќи се до патениците од ВМРО-ДПМНЕ, праша зошто ако се патриоти ...

Продолжува конститутивната седница на Собранието

Локално - 20.04.2017

– Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи конститутивната седница на која се дебатира за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во досегашниот тек од расправата главна тема е тиранската платформа.

Собрание: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и контрареплицираа

Локално - 19.04.2017

Како што почна така и заврши четиринаесеттото продолжение на конститутивната седница на Собранието, во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. По паузата за ручек во 15 часот, ниту еден од пратениците на СДСМ не се јави за збор.

ОД НОВО НА НОВО: Во понеделник 17. продолжение на конститутивната седница

Телеграф - 21.04.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа од пратениците на СДСМ да се откажат од платформата, а решението го гледаат во одржувањето нови избори Собраниската конститутивна седница на чиј дневен ред се изборот на Комисијата за прашања на изборите и ...

Продолжение на конститутивната седница на Собранието

Тера - 21.04.2017

Собраниската конститутивна седница продолжува и денеска. Пратениците од ВМРО-ДПMНЕ и коалицијата, вчера во рамките на 15 продолжение на седницата главно преку реплики и контрареплики побараа од СДСМ да се откаже од платформата од Тирана, како и да ...