TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локални избори, Беса со кандидат за град Скопје

Алсат-М - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

СДСМ ги претстави кандидатите за советници и градоначалник во Куманово (фото)

Кумановски м. - 13.09.2017

Општинската организација на СДСМ Куманово вечерва одржа конференција на која членството едногласно ја изгласа листата советници и кандидатот за градоначалник со кој партијата ќе ја бара довербата од граѓаните на претстојните локални избори.

Идни градоначалници, а без програми

Глас на Америка - 13.09.2017

Партиите ќе чекаат до последен момент со доставувањето на кандидатските листи за градоначалници. Пратеници и министри ќе се тркаат за градоначалничката фотеља, ставајќи го партискиот интерес во преден план, оставајќи отворена опција доколку загубат ...

ВМРО – ДПМНЕ : Имаат исти кандидати за локалните избори затоа што се несигурни

ТВ21 - 13.09.2017

Нешто повеќе од 24 часа до истекот на рокот, политичарите го користат секој момент за евентуален договор за заеднички настап во првиот круг , во одредени општини. Кандидатот на СДСМ за Куманово, Максим Димитриевски засега не потврдува, ниту пак ...

Функционерите не се откажуваат од „седењето на две столчиња“

Сител - 13.09.2017

По консултација со Зијадин Села и премиерот Заев, министерот за здравство ќе одлучи дали ќе се повлече од функцијата пред да влезе во трката за градоначалничкото место во Гостивар. Ова е официјалниот став на неговиот кабинет на 12 дена пред стартот ...

Атина Мургашанска носител на листата советници на СДСМ

Кумановски м. - 13.09.2017

Атина Мургашанска денеска е избрана за носител на листата на советници на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за Куманово на претстојните избори кои ќе се одржат на 15 октомври. Мургашанска е претседателот на Унијата на жени на СДСМ Куманово, а ...

СДСМ на конференција ќе ги утврдува предлозите за градоначалник и листа на советници

Kumanovo News - 13.09.2017

Централното партиско раководство одлучи кандидат за градоначалник да биде Максим Димитриевски, додека носител на советничката листа, најверојатно ќе биде Атина Мургашанска. Дали ќе се обедини поделеното членство околу Димитриевски, кое кулминираше ...

Беса со кандидат за град Скопје

Локално - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

Каков имот има кандидадот за градоначалник на ДУИ, Висар Ганиу

еМагазин - 13.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

Падна договор: ДУИ се откажува од Скопје и Арачиново - СДСМ без кандидат во Чаир

Press24 - 12.09.2017

СДСМ вечерва ја затвора листата зо кадидати за градоначалници за изборите на 15 октомври. Какао што дознава Press24 паднал договор со ДУИ, СДСМ да не предложи свој кадидат во Чаир а ДУИ да оди без кандидати во Скопје и Арачиново.

Меѓупартиски услуги, трката преминува од централната на локалната власт

ТВ21 - 12.09.2017

Пред доставувањето на кандидатските листи за општините, започна и меѓупартиската размена на услуги. Два дена пред истекот на рокот за доставување на кандидатските листи, неофицијално, ДУИ нема да има свој кандидат за општина Куманово, туку ќе го ...

Локални избори, партиите не ја исклучуваат можноста за меѓусебна соработка

Алсат-М - 12.09.2017

Политичките партии не ја исклучуваат можноста за меѓусебна соработка на локалните избори на 15 октомври, но барем засега нема потврда за договор. Бујар Османи од ДУИ соопшти дека нивниот кандидат за Чаир, Висар Ганиу си поднесол од функцијата ...

Зошто пратеници сакаат да станат градоначалници?

Р.С.Европа - 12.09.2017

Рокот за пријавување на кандидати за градоначалници истекува на 14 септември на полноќ, а засега десетина пратеници и еден министер се знае дека влегуваат во трката. Аналитичарите сметаат дека има повеќе причини зошто се решаваат Собранието да го ...

Министри во трка за градоначалници

24 Вести - 12.09.2017

Заменик министерот за образование, Висар Ганиу даде оставка од функцијата поради кандидатура на локалните избори. Според шефот на изборниот штаб на ДУИ, Бујар Османи, овој чекор се презема со цел одвојување на партијата од државата.

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата, се кандидира за локалните избори

А1 On - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот “Скендербег”, две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе ја поддржи коалицијата на СДСМ за изборите

+инфо - 12.09.2017

Оваа одлука е донесена вчера на проширената седница со претседателите на општинските организации на АПМ. Алијансата за позитивна Македонија ќе даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ, на претстојните ...

За оставка ќе решам со Села и Заев, вели министерот Таравари

Сакам да кажам - 12.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари ќе се консултира со лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села и со премиерот Зоран Заев дали за време на изборната кампања да даде оставка од министерската функција, по примерот на заменик министерот за образование Висар ...

СДСМ и ДУИ договараат заеднички кандидати за локалните избори, два дена до крајниот рок за поднесување кандидатури

Сител - 12.09.2017

СДСМ и ДУИ со заеднички кандидати ќе бараат градоначалник повеќе на локалните избори. Вицепремиерот за европски прашања а од денеска и шеф на изборниот штаб на интегративците во Чаир вели дека разговорите со СДСМ одат во добра насока Со сличен став ...

Коалиционите партнери во преговори: ДУИ да го подржи Шилегов во Скопје, СДСМ да нема свој кандидат во Чаир

Фокус - 12.09.2017

На само два дена пред истекување на рокот за поднесување на листи на кандидати за градоначалници и членови на советите, во партиите се прават последните преговори и договори околу тоа со кои кандидати ќе настапат на престојните локални избори што ќе ...

ДУИ во Чаир ќе го кандидира заменик министерот за образование Висар Ганиу

Фокус - 12.09.2017

За градоначалник во општина Чаир, ДУИ ќе го кандидира заменик министерот за образование Висар Ганиу, најави денеска шефот на изборниот штаб на оваа партија, Бујар Османи. Тој рече дека пред Ганиу да ја поднесе кандидатурата ќе даде оставка од ...

Максим Димитриевски – кандидат за градоначалник на Куманово од СДСМ

Либертас - 12.09.2017

СДСМ го одреди својот кандидат за градоначалник на Куманово. Се работи за пратеникот Максим Димитриевски. Тој е долгогодишен член на раководството на СДСМ во Куманово, а неколку години беше и претседател на Советот на општината Куманово.

ДУИ го кандидира Висар Ганиу за градоначалник на Чаир...

Н.Македонија - 12.09.2017

ДУИ го кандидира Висар Ганиу за градоначалник на Чаир Актуелниот заменик министер во образование, Висар Ганиу ќе трча за градоначалник во општина Чаир како фаворит на ДУИ. ДУИ денеска го промовираше својот кандидат за најголемата албанска општина во ...

СДСМ и ДУИ со заеднички кандидати на локални избори, фрчат оставки од министерски фотелји

Вечер - 12.09.2017

На прашањето дали СДСМ ќа ја поддржи ДУИ во неколку општини, шефот на изборниот штаб на ДУИ, Бујар Османи рече дека сеуште не се финализирани разговорите помеѓу коалициските партнери. -Ќе видиме според околностите, меѓутоа, има позитивни сигнали ...

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово...

Н.Македонија - 12.09.2017

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово Централното раководство на СДСМ конечно пресече и за официјален кандидат за градоначалник на Куманово го номинира пратеникот Максим Димитриевски.

ДУИ го објави кандидатот за градоначалник во Чаир

Скопје инфо - 12.09.2017

Актуелниот заменик министер во образование Висар Ганиу ќе истрча во Чаир како фаворит на ДУИ за да се обиде да ја задржи фотелјата во контото на Али Ахемти. По повеќе дневните калкулации, но и консултации, денес ДУИ официјално го промовираше Ганиу ...

Алијансата за позитивна Македонија со поддршка за СДСМ на локалните избори

Стандард - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позтивна Македонија (АПМ), на вчерашната седница реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ. „Алијансата ќе даде максимален придонес и во составувањето на ...

Каков имот има кандидатот за градоначалник, Максим Димитриевски

еМагазин - 12.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу поднесе оставка, се кандидира за градоначалник

еМагазин - 12.09.2017

Заменик министерот за образование, Висар Ганиу поднесе оставка, за да се кандидира за градоначалник на скопската општина Чаир, информираа денеска од ДУИ. Висар е доктор по физичка култура и е поранешен тренер на фудбалскиот клуб „Шкупи“.

Локални избори, Беса со кандидат за град Скопје (видео)

Press24 - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата, се кандидира за локалните избори

Вечер - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот "Скендербег", две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

АПМ: Целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на СДСМ и коалицијата

Либертас - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации на АПМ, одржана вчера, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена ...

Таравари: Дали да дадам оставка ќе се консултирам со Села и Заев

iPortal - 12.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари ќе се консултира со лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села и со премиерот Зоран Заев дали за време на изборната кампања да даде оставка од министерската функција, по примерот на заменик министерот за образование Висар ...

Започна поднесувањето кандидатски листи за Локалните избори 2017

Курир - 12.09.2017

На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатски листи за Локалните избори 2017, до општинските изборни комисии почнале да пристигнуваат независни кандидатури за градоначалници и листи на кандидати за советници од група избирачи, ...

Максим Димитриевски во градоначалничка трка за Куманово

ТВ21 - 12.09.2017

Централното раководство на СДСМ конечно пресече и за официјален кандидат за градоначалник на Куманово го номинира пратеникот Максим Димитриевски. Тој во конкуренција на дури шестмина кандидати од редовите на ОК на СДСМ на Куманово според централното ...

И заменик министерот за образование ќе се кандидира за градоначалник

Нова ТВ - 12.09.2017

Заменик министерот за образование Висар Ганиу ќе се кандидира за градоначалник на скопската општина Чаир. Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи денеска најави дека Ганиу ќе поднесе оставка на функцијата.

Алијансата за позитивна Македонија ќе ја поддржи коалицијата на СДСМ за изборите

Фокус - 12.09.2017

Алијансата за позитивна Македонија ќе даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ, на претстојните локални избори. „Алијансата за позитивна Македонија дава максимален придонес кон составувањето на ...

Започна поднесувањето кандидатски листи за Локалните избори 2017

Република - 12.09.2017

На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатски листи за Локалните избори 2017, до општинските изборни комисии почнале да пристигнуваат независни кандидатури за градоначалници и листи на кандидати за советници од група избирачи, ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата, се кандидира за локалните избори

Локално - 12.09.2017

– Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот “Скендербег”, две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе ја поддржи коалицијата на СДСМ за изборите

Вечер - 12.09.2017

Оваа одлука е донесена вчера на проширената седница со претседателите на општинските организации на АПМ. Алијансата за позитивна Македонија ќе даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ, на претстојните ...

Започна поднесувањето кандидатски листи за Локалните избори 2017

А1 On - 12.09.2017

На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатски листи за Локалните избори 2017, до општинските изборни комисии почнале да пристигнуваат независни кандидатури за градоначалници и листи на кандидати за советници од група избирачи, ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата

iPortal - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот “Скендербег”, две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе поддржи градоначалници на СДСМ

Макфакс - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ на претстојните ...

Започна поднесувањето кандидатски листи за Локалните избори 2017

Нетпрес - 12.09.2017

На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатски листи за Локалните избори 2017, до општинските изборни комисии почнале да пристигнуваат независни кандидатури за градоначалници и листи на кандидати за советници од група избирачи, ...

АПМ со поддршка за кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ

Слободен Печат - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите На општинските организации на АПМ, одржана на ден 11.09.2017 година, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на ...

Започна поднесувањето кандидатски листи за локалните избори...

Н.Македонија - 12.09.2017

Започна поднесувањето кандидатски листи за локалните избори На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатски листи за Локалните избори 2017, до општинските изборни комисии почнале да пристигнуваат независни кандидатури за градоначалници ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе поддржи градоначалници на СДСМ

Точка - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ на претстојните ...

Започна поднесувањето кандидатски листи за Локалните избори 2017

Телевизија Нова - 12.09.2017

На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатски листи за Локалните избори 2017, до општинските изборни комисии почнале да пристигнуваат независни кандидатури за градоначалници и листи на кандидати за советници од група избирачи, ...

Алијанса за позитивна Македонија со целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ

А1 On - 12.09.2017

„Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации на АПМ, одржана на ден 11.09.2017 година, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на ...

Започна поднесувањето кандидатски листи за Локалните избори 2017

Алсат-М - 12.09.2017

На два дена пред истекот на рокот за поднесување кандидатски листи за Локалните избори 2017, до општинските изборни комисии почнале да пристигнуваат независни кандидатури за градоначалници и листи на кандидати за советници од група избирачи, ...

Алијанса за позитивна Македонија со целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ

Телевизија Нова - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации на АПМ, одржана на ден 11.09.2017 година, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на ...