TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: „Тајм лапс“ од синоќешниот метеорски дожд

А1 On - 12.08.2017

Метеорските дождови се интересна појава, која буди интерес кај сите и претставува вистинска инспирација за уметниците. Тоа е случајот и со овој „тајм лапс“ снимен од синоќешниот метеорски дожд на кој што може да се види ноќното небо преплавено од ...

(ФОТО) ПАЃААТ ЅВЕЗДИ – Вечерва и во наредните две ноќи дожд од метеори на небото

Репортер - 12.08.2017

Овогодинешните „солзи на свети Ловре“, беа најспектакуларни некогаш, тврдат астрономите. Ѕвездите ќе паѓаат во ноќите до крајот на неделата, а освен со телескоп, можеа да се забележат и со голо око.

Започна "Метеорскиот дожд" и ќе трае четири ноќи: Астрономите го најавија како еден од најубавите во последните неколку ...

Точка - 12.08.2017

Дождот на метеори започна вчеравечер, а вечерва и во наредните две ноќи ќе имате можност да видите повеќе од стотици ѕвезди кои паѓаат секој час... Овогодишниот вселенски спектакл на дожд од метеори нема да сакате да го пропуштите бидејќи е најавен ...

Небото овој викенд ќе ни приреди спектакуларно шоу!

Скопје инфо - 12.08.2017

Оваа година се очекува најсветлиот дожд од метеори за кој се верува дека ќе го осветли небото и дека некои метеори ќе бидат видливи и во текот на денот. Дождот се очекуваа да почне на 11-ти август и да трае до 13-ти август, 2017-та година.

Метеорскиот дожд Персеиди снимен од селото Куклица, кратовско (Фото)

Сакам да кажам - 12.08.2017

Метеорскиот дожд Персеиди кој се појавува секоја година на лето во северната хемисфера, можеше да се види ноќта помеѓу петокот и саботата. Станува збор за природен спектакл што се случува секоја година.

(ВИДЕО) Започна “Метеорскиот дожд” и ќе трае четири ноќи: Астрономите го најавија како еден од најубавите во последните ...

Скопје24 - 12.08.2017

Дождот на метеори започна вчеравечер, а вечерва и во наредните две ноќи ќе имате можност да видите повеќе од стотици ѕвезди кои паѓаат секој час… Овогодишниот вселенски спектакл на дожд од метеори нема да сакате да го пропуштите бидејќи е најавен ...

Метеорскиот дожд Персеиди „загревање“ за американската соларна еклипса (ВИДЕО)

МКД - 11.08.2017

Метеорскиот дожд овој викенд е како вовед за Сончевата еклипса на 21 август. Астрономите годинава проектираат нешто повисока стапка од нормалната од 150 метеори на час преку Северна Америка.

Овој викенд очекувајте го метеорскиот рој Персеиди

Порта 3 - 11.08.2017

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува: за време на максимумот, можат да се видат ...

Не го испуштајте најголемиот метеорски дожд досега

Идивиди - 11.08.2017

Во сабота, односно на 12 август, ќе се случи најголемиот метеорски дожд кој досега се случил на нашата земја. Персеид метеорскиот дожд сепак се случува во период кога Месечината е повеќе од половина, со оглед на тоа дека беше полна на 7 август, па ...

Овој викенд небото ќе ни приреди спектакуларно шоу!

Вистина.мк - 11.08.2017

Photo: Nel „Солзите на св. Лоренс“ е името на една од најспектакуларните глетки на ноќното небо што можете да ја погледнете во текот на викендот. „Солзите на св. Лоренс“ е годишен метеорски дожд и спаѓа меѓу најсветлите и највидливите метеорски ...

Овој викенд очекувајте го метеорскиот дожд Персеиди

Репортер - 11.08.2017

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот дожд Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува: за време на максимумот, можат да се видат ...

Овој викенд на небото ќе има вистински спектакл

Пулс24 - 11.08.2017

Интензивната светлина на месечината ќе го засени набљудувањето на Персеиди. Август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Секоја година има различен интензитет, а годинава се очекува просечност на овој ноќен ...

Дожд од метеори ќе трае четири ноќи

Локално - 12.08.2017

Дождот на метеори започна вчеравечер, а вечерва и во наредните две ноќи ќе имате можност да видите повеќе од стотици ѕвезди кои паѓаат секој час… Овогодишниот вселенски спектакл на дожд од метеори нема да сакате да го пропуштите бидејќи е најавен ...

Овој викенд на ноќната програма: Персеиди 2017

ЕНаука - 11.08.2017

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува: за време на максимумот, можат да се видат ...

Утре најголемиот метеорски дожд досега

Шеталиште - 11.08.2017

Во сабота, 12 август ќе се случи најголемиот метеорски дожд кој досега се случил на нашата земја. Персеид метеорскиот дожд сепак се случува во период кога Месечината е повеќе од половина, со оглед на тоа дека беше полна на 7 август, па тоа ќе ја ...

Викендов небото ќе ни приреди спектакуларна глетка

Press24 - 11.08.2017

„Солзите на св. Лоренс“ е името на една од најспектакуларните глетки на ноќното небо што можете да ја погледнете во текот на викендот. „Солзите на св. Лоренс“ е годишен метеорски дожд и спаѓа меѓу најсветлите и највидливите метеорски феномени, а на ...

Персеиди 2017 – Небесен спектакл

Шеталиште - 11.08.2017

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува: за време на максимумот, можат да се видат ...

Овој викенд на ноќната програма: Персеиди 2017

Алсат-М - 11.08.2017

Секоја година, август е месец кој за астрономите е обележан со исчекување на метеорскиот рој Персеиди. Се работи за прекрасен ноќен настан, чиј интензитет варира од година во година, а ретко разочарува: за време на максимумот, можат да се видат ...

„Солзите на св. Лоренс“- Овој викенд небото ќе ни приреди спектакуларна глетка

Сител - 11.08.2017

„Солзите на св. Лоренс“ е името на една од најспектакуларните глетки на ноќното небо што можете да ја погледнете во текот на викендот. „Солзите на св. Лоренс“ е годишен метеорски дожд и спаѓа меѓу најсветлите и највидливите метеорски феномени, а на ...

Викендов ќе „паѓаат ѕвезди“

Скопје инфо - 11.08.2017

„Солзите на св. Лоренс“ е името на една од најспектакуларните глетки на ноќното небо што можете да ја погледнете во текот на викендот. „Солзите на св. Лоренс“ е годишен метеорски дожд и спаѓа меѓу најсветлите и највидливите метеорски феномени, а на ...