TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова идеја: Посебен парк за спомениците од ,,Скопје 2014‘‘

Сител - 14.11.2017

Едни градат – други уриваат, тешко на народот; ќе срушите – и што ако пак не ве примат во НАТО; Ова се дел од граѓанските реакции на социјалните мрежи по најавата на Министерството за култура дека и споменикот „Воин на коњ“ е под лупата на работната ...

Скопје 2014, ВМРО-ДПМНЕ ја критикува политиката на Владата

Алсат-М - 14.11.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја критикува политиката на Владата за стопирање на изградбата и за уривање на споменици од проектот Скопје 2014. Според нив, СДСМ уништува личности кои претставуваат различни заедници, како што е споменикот на Мајка Тереза.

Тозија: Треба да се стави ред со спомениците

+инфо - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм вели дека градежна експанзија со споменици немало во друга држава како во Македонија. Треба да се стави ред со спомениците. Ваква експанзија со споменици како што имаше во Македонија немало во ниту една друга земја, ...

Граѓани и експерти контра уривање и преместување споменици

Алфа - 14.11.2017

Зошто тоа што е веќе направено да се руши. Тешко е додека се направи, а многу полесно да се растури – граѓаните контра најавите на Министерството за култура дека веќе се готови елаборати за дислокација и уништување на три споменици од проектот ...

Првите три елаборати ги потврдија неправилностите околу „Скопје 2014“

Build - 13.11.2017

Министерството за култура ги подготвило првите три елаборати што го утврдуваат начинот на кој се одвивала изградбата на споменикот „Воин на коњ“, скулптуралната композиција „Мајка Тереза“ и споменикот на Андон Јанев – Ќосето.

Утврдени неправилности во првите три елаборати за „Скопје 2014“

Телма - 13.11.2017

По добивањето на елаборатите, за споменикот на Андон Јанев-Ќосето и за скулптуралната композиција Мајка Тереза, работната група формирана за проектот „ Скопје 2014“, до министерот за култура го доставила и третиот елаборат, кој се однесува на ...

Споменикот на Александар спорен, министерството за култура не кажува дали ќе се отстранува

24 Вести - 13.11.2017

Дали Воинот на коњ кој се наоѓа на плоштадот „Македонија“ за која претходната Влада потрошила нешто повеќе од 10 милиони евра е следен на потег за дислокација или уривање? За конечната разрешница работната група до Министерството за култура ги ...

Спомениците на Ќосето, на Мајка Тереза и Воинот на коњ, први на ревизија во Владата

Сител - 13.11.2017

И ,,Воинот на коњ‘‘ е предмет на ревизија на Министерството за култура. Во елаборатот според Министерот Алаѓозовски, кој не откри дали споменикот ќе се уништи или дислоцира, се наведени грешки во тендерите, прекршување на процедурите за изведба и ...

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата

24 Вести - 13.11.2017

Работната група до министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Грчев: Споменикот на Александар е дивоградба и треба да биде отстранет

Канал5 - 13.11.2017

Споменикот на Александар, е дивоградбата, и како таков треба да биде отстранет. Работната група за Скопје 2014 го завршила елаборатот и за централниот споменик на скопскиот плоштад, официјално познат како Воин на коњ.

Владата ќе одлучува дали ќе се отстрануваат споменици од „Скопје 2014“

Алфа - 13.11.2017

Спомениците на Андон Јанев Ќосето пред комплексот судови, споменикот на Мајка Тереза и Воинот на коњ од плоштадот Македонија, ќе бидат дислоцирани. Спомениците на Андон Јанев Ќосето пред комплексот судови, споменикот на Мајка Тереза и Воинот на коњ ...

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата...

Н.Македонија - 13.11.2017

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза ...

Граѓани и експерти против идејата на функционери од СДСМ за уривање и преместување споменици

Курир - 14.11.2017

Дислоцирањето или уништување на спомениците, па и промената на името на Аеродромот „Александар Велики“, нема да ги реши долгогодишните спорови кои Македонија ги има со соседите, коментираат архитектите, откако од министерот Алаѓозовски потврди дека ...

Борците воздржани, Владата спремна: Воинот на коњ, Мајка Тереза и Ќосето - одат на буниште?!

Вечер - 13.11.2017

Спомениците на Ќосето, на Мајка Тереза и Воинот на коњ, први на ревизија во Владата. Според учесниците во Народноослободителната борба за ослободување на Скопје, неопходна е широка дебата за судбината на спомениците кои се под лупа на работната ...

Владата ќе одлучува за судбината и на споменикот „Воин на коњ”

Нетпрес - 13.11.2017

Работната група за Скопје 2014 го завршила и елаборатот за споменикот Воин на коњ, соопшти министерто за култура Алоѓозовски. Тоа е третиот готов елаборат, по тие за Ќосето и Мајка Тереза.

Владата ќе одлучува дали ќе се рушат: Се разгледуваат елаборатите за „Ќосето“, „Мајка Тереза“ и „Воинот на коњ“

Телевизија Нова - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ – за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Спомениците на Ќосето, на Мајка Тереза и Воинот на коњ, први на ревизија во Владата

МК News - 13.11.2017

И ,,Воинот на коњ‘‘ е предмет на ревизија на Министерството за култура. Во елаборатот според Министерот Алаѓозовски, кој не откри дали споменикот ќе се уништи или дислоцира, се наведени грешки во тендерите, прекршување на процедурите за изведба и ...

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата

Нова ТВ - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ – за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Владата одлучува за спомениците на Александар Македонски, Ќосето и Мајка Тереза

Press24 - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

За Ќосето, Мајка Тереза и Воин на коњ ќе одлучува владата

+инфо - 13.11.2017

„Скопје 2014“ е проект кој нема да дозволиме понатаму да се одвива или да ни влече финансиски средства, рече Алаѓозовски. Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ - за Андон ...

Владата одлучува што да се прави со „Ќосето“, „Воин на коњ“ и „Мајка Тереза“

Либертас - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ – за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014″ на разгледување во Владата

Слободен Печат - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ – за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата

Алсат-М - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ – за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Одлуката на Трамп за Ерусалим го тресе муслиманскиот свет

еМагазин - 09.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика муслиманите да останат смирени во нивниот одговор на признавањето на Ерусалим за главен град на Израел, од страна на САД. Ердоган денеска изјави дека демонстрантите мора да дејствуваат во рамките на ...

Каква ќе биде нивната судбина: Владата ќе разгледува елаборати за три споменици од „Скопје 2014“

Newsroom - 13.11.2017

Владата ќе одлучува што ќе прави со спомениците „Андон Јанев – Ќосето“ кај комплексот судови, за „Мајка Тереза“ и Воин на коњ на плоштад „Македонија“. Работната група на Министерството за култура ги доставила првите елаборати кои се однесуваат токму ...

Изработени елаборати за три споменици од „Скопје 2014“

А1 On - 13.11.2017

Елаборати за спомениците на Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за спомениците на Мајка Тераза и Воин на коњ на плоштадот Македонија биле доставени до министерството за култура од работната група.

Изработени елаборати за три споменици од „Скопје 2014“

Орбис - 13.11.2017

Елаборати за спомениците на Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за спомениците на Мајка Тераза и Воин на коњ на плоштадот Македонија биле доставени до министерството за култура од работната група.

Владата ќе одлучува што ќе се прави со Ќосето, Мајка Тереза и Воин на коњ

Стандард - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ – за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата

Сител - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата

Канал5 - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Владата ќе им пресуди на Ќосето, Мајка Тереза и Александар Македонски, вели Алаѓозовски

Фокус - 13.11.2017

Три елаборати на тимот експерти ангажирани од Министерството за култура, за споменици од проектот „Скопје 2014“ веќе се доставени до Министерството каде се разгледуваат надлежностите. Станува збор за спомениците на Андон Јанев Ќосето, спомен ...

Владата ќе одлучува што со „Воинот на коњ“, „Ќосето“ и „Мајка Тереза“

Мета - 13.11.2017

Министерството за култура ги добило од работната група првите елаборати за спомениците на Андон Јанев – Ќосето кај коплексот судови, на „Мајка Тереза“ и за „Воин на коњ“ на плоштад „Македонија“, соопшти министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, кој ...

„Ќосето“, „Мајка Тереза“ и „Воинот на коњ“-споменици чија судбина се наоѓа во раце на Владата

Фактор - 13.11.2017

Владата ќе одлучува дали ќе се рушат спомениците на „Ќосето“, „Мајка Тереза“ и „Воинот на коњ“. Имено, првите елаборати од Министерството за култура стигнале на адреса на Владата за споменици од „Скопје 2014“ .

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата

Кумановски м. - 13.11.2017

loading... Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ – за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Владата ќе одлучува за судбината на Ќосето, Мајка Тереза и Воинот на коњ

МКД - 13.11.2017

Министерството за култура ги добило од Работната група првите три елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“, за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Владата ќе одлучува за спомениците на Ќосето, Мајка тереза и Воин на коњ

Локално - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ – за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Владата ќе одлучува што со „Воинот на коњ“, „Ќосето“ и „Мајка Тереза“

Позитив.мк - 13.11.2017

Министерството за култура ги добило од работната група првите елаборати за спомениците на Андон Јанев – Ќосето кај коплексот судови, на „Мајка Тереза“ и за „Воин на коњ“ на плоштад „Македонија“, соопшти министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, кој ...

„Александар“, „Мајка Тереза“ и „Ќосето“ први на ревизија во Влада

Скопје инфо - 13.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.

Владата ќе пресече за спомениците на Мајка Тереза, Воин на коњ и Ќосето

МКД - 13.11.2017

Елаборатите за три споменици од проектот „Скопје 2014" се при крај и ќе бидат предадени на разгледување во Владата. Работната група за анализа на проектот „Скопје 2014" на Министерството за култура ја завршува анализата на целокупната документација ...

Што ќе се случи со спомениците „Воинот на коњ“, „Ќосето“ и „Мајка Тереза“?

Sky - 13.11.2017

Министерството за култура ги добило од работната група првите елаборати за спомениците на Андон Јанев – Ќосето кај коплексот судови, на „Мајка Тереза“ и за „Воин на коњ“ на плоштад „Македонија“, соопшти министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, кој ...

Владата ќе решава што со „Воинот на коњ“, „Ќосето“ и „Мајка Тереза“

Слободен Печат - 13.11.2017

Министерството за култура ги добило од работната група првите елаборати за спомениците на Андон Јанев – Ќосето кај коплексот судови, на „Мајка Тереза“ и за „Воин на коњ“ на плоштад „Македонија“, соопшти министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, кој ...

Владата ќе одлучува што со „Воинот на коњ“, „Ќосето“ и „Мајка Тереза“

Скопје24 - 13.11.2017

Министерството за култура ги добило од работната група првите елаборати за спомениците на Андон Јанев – Ќосето кај коплексот судови, на „Мајка Тереза“ и за „Воин на коњ“ на плоштад „Македонија“, соопшти министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, кој ...

Елаборати за три споменици од „Скопје 2014“ на разгледување во Владата

Cooltura - 14.11.2017

Работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“ - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“.