TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се удавиме во неселектирано и нерециклирано ѓубре!

Build - 21.04.2017

Македонија е во античко време, но не само во архитектурата, туку и во третирањето на отпадот. Исклучителни негативни податоци покажуваат дека во земјава владее ниско ниво на свест за селекција на отпадот од компаниите и граѓаните.

Депонијата во Струга тема на вонредна седница

24 Вести - 20.04.2017

Шести ден гори струшката депонија.Стружани сеуште се гушат во неподнослива миризба,а локалните власти дури денеска свикаа седница со цел да изнајдат решение за проблемот кој тлее во струшко поле.

Струга, во советот дебата за депонијата

Алсат-М - 20.04.2017

Отпадот од Струга да се носи во депонијата во Буково која се наоѓа помеѓу Охрид и Ресен. При тоа, да се затвори и конзервира постоечката градска депонија кај Струга. Ова беа едни од можните решнија кои беа понудени на денешната вонредна седница на ...

Диви депонии долж реката Треска кај Сарај – Жителите се жалат, општината ветува дека ќе го исчисти ѓубрето

ТВ21 - 20.04.2017

На влезот на некогашниот атрактивен рекреативен центар „Треска“ долго време има се поголеми купишта отпадоци. Жителите на селото Глумово , кои живеат во близина на оваа депонија, се плашат од евентуална епидемија.

Најубавите места и понатаму депонии

OhridNews - 20.04.2017

Патот до селото Велестово, кој голем број граѓани и туристи го користат за рекреација поради убавиот поглед и природа, преполн со расфрлан отпад. Љубителите на природата, револтирани од односот на несовесни поединци кои и покрај бројните апели, ...

Стружани протестираа за отстранување на депонијата

Алфа - 20.04.2017

Стружани на протест пред зградата на општинскиот Совет-бараат итно да се најде решение за депонијата која оддалечена само на еден километар од градот Стружани на протест пред зградата на општинскиот Совет-бараат итно да се најде решение за ...

ФОТО: Во Прилеп започна акција за чистење на влезовите од градот

Шеталиште - 20.04.2017

Јавното претпријатие „Комуналец“ од Прилеп денеска ја почна едномесечната акција за чистење на шут и отпад на влезовите од градот. Одговорните лица на комуналното претпријатие и градоначалникот Марјан Ристески посочија дека мора да се внимава на тоа ...

Кривични за загадувачите во Струга - стружани излегоа на протест

Сител - 20.04.2017

Струга се дави во чад .Од депонијата се шири непријатна миризба Струшката депонија оддалечена само еден километар од градот, со години го труе туристичкиот центар и претставува потенцијална опасност за ширење зарази.

Депонијата во Струга на вонредна седница во општината

24 Вести - 20.04.2017

Се уште гори дивата депонија во Струга. Општинарите дури денеска проблемот ќе го разгледуваат на вонредна седница. Советниците ќе гласаат и ќе донесуваат решенија за еколошкиот проблем, а граѓаните ќе излезат на улиците да го изразат револтот.

СДСМ: Трајановски да одговори дали на „Дрисла“ се одлага опасен отпад

Макфакс - 20.04.2017

Коце Трајановски и Град Скопје мора да им одговорат на граѓаните дали на депонијата Дрисла се складира и третира увозен отпад кој е штетен по здравјето на граѓаните и животната средина, бараат од СДСМ.

Седница и протест за депонијата во Струга...

Н.Македонија - 20.04.2017

Седница и протест за депонијата во Струга Дивата депонија во Струга и натаму гори и загадува. Локалната власта за денеска закажа вонредна седница на Советот на општина Струга на која ќе дискутираат за проблемот со депонијата.

Во Југозападниот регион се создава повеќе комунален отпад, околку што се подигнува

Спектра ТВ - 20.04.2017

Вкупното количество на собран комунален отпад во Југозападниот регион во 2016 година изнесува 52 670 тони. Споредено со 2015 година, вкупното количество на собран комунален отпад во 2016 година бележи намалување од 1.6 %.

Статистика: Еден жител лани просечно создал 376 килограми отпад

Бизнис Инфо - 20.04.2017

Фото: Pixabay Годишното количество на создаден комунален отпад по жител во 2016 година изнесува 376 килограми по жител што е за 1,1 % помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Стружани повторно на протест против загадувањето од дивата депонија

Канал5 - 20.04.2017

Стружани денес на протест пред салата за седници на општина Струга. На вонредна седница ќе бараат решение за депонијата, која веќе десет дена гори и го загадува градот. Магла,смрдеа, чад ги труе граѓаните, кои загрижени стравуваат од болести и ...

Во Македонија лани произведени 376 килограми комунален отпад по жител

Канал5 - 20.04.2017

Годишното количество на создаден комунален отпад во Македонија по жител во 2016 година изнесува 376 килограми, што е за 1,1 процент помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

ПОМАЛКУ СОБРАН КОМУНАЛЕН ОТПАД: Најголем дел е генериран од домаќинствата

Фактор - 20.04.2017

Вкупното количество на собран комунален отпад во Република Македонија во 2016 година изнесува 610 227 тони. Споредено со 2015 година, вкупното количество на собран комунален отпад во 2016 година бележи намалување од 1.6 %, покажуваат податоците на ...

На вонредна седница Струга бара решение за дивата депонија

Спектра ТВ - 20.04.2017

Стружани денес на протест пред салата за седници на општина Струга. На вонредна седница ќе бараат решение за депонијата, која веќе десет дена гори и го загадува градот. Магла,смрдеа, чад ги труе граѓаните, кои загрижени стравуваат од болести и ...

Депонијата во Струга и понатаму гори

Алсат-М - 19.04.2017

Депонијата во Струга и понатаму гори. Досега било интервенирано со 40 цистерни со вода и со околу 100 камиони со песок за пожарот да биде локализиран. Од општината за утре закажаа итна седница на локалниот совет на која ќе се дискутира за овој голем ...

Театарска претстава „Зелена планета“ за посовесна младина во Ѓорче Петров

А1 On - 19.04.2017

Децата од прво до трето одделение од сите шест основни училишта во општина Ѓорче Петров денеска преку театарска претстава учеа што е рециклирање, каква е разликата меѓу отпад и ѓубре, како да се реупотреби отпадот и како од мали нозе да ја чуваат ...

Трупањето отпад пред подземните контејнери стана навика ...

Н.Македонија - 19.04.2017

Трупањето отпад пред подземните контејнери стана навика Подземните контејнери сè уште не ја постигнаа својата цел, а главна причина за тоа e кабастиот отпад од фирмите и од рестораните што го блокираат пристапот до контејнерите, потврдуваат ...

Стружани на нозе против депонијата која им го уништува здравјето

Позитив.мк - 19.04.2017

Граѓани на Струга попладнево се собраа пред општинската зграда протестирајќи поради загадувањето на воздухот предизвикан од опожарувањето на нелегалната депонија во близина на градот. Тие побараа од надлежните институции во државата заштита на ...

Секој граѓанин направил 376 килограми ѓубре...

Н.Македонија - 20.04.2017

Секој граѓанин направил 376 килограми ѓубре Годишното количество на создаден комунален отпад во Македонија по жител во 2016 година изнесува 376 килограми, што е за 1,1 процент помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод ...

Во Македонија лани произведени 376 килограми комунален отпад по жител

Телевизија Нова - 20.04.2017

Годишното количество на создаден комунален отпад во Македонија по жител во 2016 година изнесува 376 килограми, што е за 1,1 процент помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во Македонија лани произведени 376 килограми комунален отпад по жител

Вечер - 20.04.2017

Годишното количество на создаден комунален отпад во Македонија по жител во 2016 година изнесува 376 килограми, што е за 1,1 процент помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во Македонија лани произведени 376 килограми комунален отпад по жител

Сител - 20.04.2017

Годишното количество на создаден комунален отпад во Македонија по жител во 2016 година изнесува 376 килограми, што е за 1,1 процент помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во Македонија лани произведени 376 килограми комунален отпад по жител

А1 On - 20.04.2017

Годишното количество на создаден комунален отпад во Македонија по жител во 2016 година изнесува 376 килограми, што е за 1,1 процент помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во Македонија лани произведени 376 килограми комунален отпад по жител

Република - 20.04.2017

Годишното количество на создаден комунален отпад во Македонија по жител во 2016 година изнесува 376 килограми, што е за 1,1 процент помалку отколку во 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.