TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шангај: Полуфинале и четврто место на АТП за Марин Чилиќ

Макфакс - 13.10.2017

Марин Чилиќ се пласира во полу-финалето на Мастерс турнирот во Шангај. Хрватот во два сета го совлада Шпанецот Алберт Рамос Вињолас (6:3, 6:4). Поранешниот овојувач на Отвореното првенство на САД, Марин Чилиќ, избори полу-финале во Шангај против ...

Мастерс во Шангај: Надал и Федерер се прошетаа до четврт-финале

Нова ТВ - 12.10.2017

Рафаел Надал и Роџер Федерер имаа по, речиси, еден час работа во Шангај за пласман во четврт-финале на претпоследниот Мастерс 1000 во сезоната пред завршниот во Лондон од 12 до 19 ноември.

Познати четвртфиналистите во Шангај, елиминиран Зверев

24 Вести - 12.10.2017

Познати се четвртфиналните двојки на тенискиот мастерс во Шангај. Елиминиран е третиот носител, Александар Зверев. Зверев не успеа да го додржи водството од првиот сет против Хуан Мартин Дел Потро и загуби со 7-6, 6-4 до крајот.

Најдобрите поени во Шангај: Фоњини со лоб го надмудри Надал, Федерер му одговори на Долгополов… (Видео)

Дерби - 12.10.2017

На турнирот во Шангај продолжува битката за титулата, а засега се уште се живи и двата најголеми фаворити Рафаел Надал и Рожер Федерер кои забележаа две чисти победи и во четвртфиналето ќе играат против Григор Димитров и Ришар Гаске.

Федерер и Надал без проблеми во четвртфинале во Шангај

Спортски - 12.10.2017

Роџер Федерер лесно го совлада Украинецот Александер Долгополов за пласман во четврт-финалето на Мастерсот во Шангај првпат од 2014 година. Швајцарецот славеше со 6:4 и 6:2 во меч кој траеше точно еден час и на тој начин се пласираше во ...

Познати четврт-финалистите на Мастерсот во Шангај

Newsroom - 12.10.2017

Рафаел Надал и Роџер Федерер се пласираа во четврт-финалето на Мастерсот во Шангај, откако Шпанецот го совлада Фабио Фоњини со 6:3, 6:1, додека Федерер беше подобар од Александар Долгополов од Украина, победувајќи го со 6:4, 6:2.

Надал и Федерер со експресни победи во Шангај

Макфакс - 12.10.2017

Роџер Федерер лесно го совлада Украинецот Александер Долгополов за пласман во четврт-финалето на Мастерсот во Шангај првпат од 2014 година. Швајцарецот лани го прескокна турнирот, а во 2015 година загуби во второто коло од Алберт Рамос-Вињолас, но ...

Надал и Федерер фуриозно ги преслушаа Фоњини и Долгополов

Дерби - 12.10.2017

Рафаел Надал и Рожер Федерер повторно беа вметнати да играат еден по друг во централната програма на Мастерсот во Шангај, а како и вчера, на двајцата најдобрите тенисери во овој момент потребни им беа само по два сета за да се најдат во ...

Федекс го збриша Долгополов за четвртфинале во Шанггај

Gol.mk - 12.10.2017

По лесната победа на Рафаел Надал против Фабио Фоњини, на сличен начин и вториот носител на Мастерсот во Шангај, Роџер Федерер обезбеди пласман во чевртфиналето. Швајцарецот не се ни испоти и го збриша младиот Александар Долгополов со 2-0 во сетови ...

Фоњини ја доби најголемата казна во историјата на тенисот!

Вечер - 12.10.2017

Светската тениска федерација (ИТФ) го казни Италијанецот Фабио Фоњини заради недолично однесување на последниот грен слем турнир САД Опен. Италијанецот во мечот од првото коло на отвореното тениско првенство на Америка, повеќе пати кажа неколку ...

Надал и Федерер без проблеми во осминафиналето на Мастерсот во Шангај

Курир - 12.10.2017

Надал со 2-0 во сетови (6:3 и 6:1 во гемови) го победи Фабио Фоњини, а Федерер против квалификантот Александр Долгополов одигра два гема повеќе и постигна победа од 2-0 во сетови (6:4 и 6:2).

Надал со тениска лекција за Фоњини обезбеди четвртфинале во Шангај

Gol.mk - 12.10.2017

Најдобриот тенисер на планетата, Рафаел Надал, продолжува со одличните настапи на кинеско тло, откако на Мастерсот во Шангај без многу труд успеа да се пласира во четвртфиналето. Популарниот Рафа неочекувано многу лесно со 2-0 го совлада секогаш ...

Надал го растури Фоњини за еден час

Sport 1 - 12.10.2017

Рафаел Надал се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај каде воедно е и прв носител. Шпанецот во второто коло убедливо го совлада Италијанецот Фабио Фоњини со 6-3 и 6-1, а натпреварот траеше цели 64 минути.

Фоњини доби рекордна казна од 120.000 долари

Стандард - 12.10.2017

Италијанецот Фабио Фоњини доби рекордна казна од 120.000 долари и забрана да учествува во два Гранд слем турнири. 30-годишниот тенисер беше казнет поради неговото несоодветно однесување за време на овогодинешниот Ју Ес Опен.

Шангај: Полуфинале и четврто место на АТП за Марин Чилиќ

Точка - 13.10.2017

Марин Чилиќ се пласира во полу-финалето на Мастерс турнирот во Шангај. Хрватот во два сета го совлада Шпанецот Алберт Рамос Вињолас (6:3, 6:4). Поранешниот овојувач на Отвореното првенство на САД, Марин Чилиќ, избори полу-финале во Шангај против ...

Дел Потро со пресврт до триумф над Зверев

+инфо - 12.10.2017

Иако Зверев кој беше трет носител важеше за голем фаворит и го доби првиот сет со 6:3, сепак и тоа не му беше доволно за конечен триумф. Аргентинскиот тенисер Хуан-Мартин Дел Потро претпладнево по голема борба го победи Германецот Александер Зверев ...

Дел Потро со пресврт до победа против Зверев и пласман во четвртфиналето во Шангај

МКД - 12.10.2017

Дел Потро го победи третиот носител Зверев и избори пласман меѓу осумте најдобри на мастерс турнирот во Шангај, Димитров лесно го помина Квери. Дел Потро одигра одличен меч против Александар Зверев.

Фоњини доби казна поради навредите кон судијата на УС ОПЕН

Спортклуб - 12.10.2017

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини ќе мора добро да внимава на својот однос во следните две години. Тој беше исфрлен од УС ОПЕН годинава поради навреди упатени кон судијата на мечот каде тој учествуваше, но челниците на ИТФ сметаа дека ваква казна ...

Заради тешките и погрдни зборови кон судијата, Фоњини заработи условна казна од два ГС

Gol.mk - 12.10.2017

Италијанскиот тенисер, Фабио Фоњини, поради навредите кон главниот судија на последниот Грен слем во САД, доби условна казна од два големи турнири. Вчера од АТП соопштија дека Италијанецот ќе биде суспендиран со неиграње на два Грен слем турнири, од ...

Димитров прв четвртфиналист на Мастерсот во Шангај

Курир - 12.10.2017

Првиот сет бугарскиот тенисер го доби со убедливи 6:3, а вториот на тај-брејк со 7:6. Противник на Димитров кој е шести носител на турнирот, во четвртфиналната фаза ќе биде подобриот од мечот Рафаел – Надал – Фабио Фоњини.

Надал и Федерер со експресни победи во Шангај

Sky - 12.10.2017

Роџер Федерер лесно го совлада Украинецот Александер Долгополов за пласман во четврт-финалето на Мастерсот во Шангај првпат од 2014 година. Швајцарецот лани го прескокна турнирот, а во 2015 година загуби во второто коло од Алберт Рамос-Вињолас, но ...

Фоњини ја доби најголемата казна во историјата на тенисот!

Sport M - 12.10.2017

Фрустрираниот Фоњини не бираше зборови, па во еден моментЛуиза ја нарече дроља. По елиминацијата во првото коло во сингл конкуренција, Фоњини настапуваше и во довјки, но пред натпреварот од третото коло стигна информација дека е исфрлен од турнирот.

Надал и Федерер без проблеми во осминафиналето на Мастерсот во Шангај

А1 On - 12.10.2017

Двајцата прворангирани тенисери на Мастерсот во Шангај Рафаел Надал (носител број 1) и Рожер Федерер (носител број 2) без поголеми проблеми се пласираа во четвртфиналето. Надал со 2-0 во сетови (6:3 и 6:1 во гемови) го победи Фабио Фоњини, а Федерер ...

Надал растура низ Азија, победнички тргна и Федерер

Екипа - 11.10.2017

Рафаел Надал продолжи со импресивните настапи на турнирите низ Азија, откако по освоениот пехар во Пекинг шпанскиот тенисер денеска со победа го стартуваше и својот настап во Шангај. Првиот светски рекет за ривал го имаше Доналдсон од САД, кого го ...

Условна гренд слем суспензија за Фоњини

Макфакс - 11.10.2017

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини може да заработи суспензија на два гренд слем турнири доколку направи голем прекршок во 2018 и 2019 година, откако беше казнет за непристојните коментари кон судијката на САД опен.

Поени кои мора да ги погледнете: Мајсторска импровизација на Надал, перфекција на Федерер…(Видео)

Дерби - 11.10.2017

Рафаел Надал и Рожер Федерер имаа перфектен старт на Мастерсот во Шангај каде забележаа сигурни победи од по 2-0 над Џеред Доналдсон, односно Диего Шварцман. На овие средби легендите на белиот спорт имаа мајсторски поени, па истите се најдоа во топ ...

Надал и Федерер сигурно до третата рунда во Шангај

Дерби - 11.10.2017

Рафаел Надал и Рожер Федерер секако се главни фаворити за освојување на нова Мастерс титула на турнирот во Шангај, а ако се суди според стартот, во подобра форма во овој момент е шпанскиот тенисер кој уште еднаш се прикажа во извонредно издание.

Последна опомена за Фоњини: Следниот испад ќе го чини два грен-слем турнири

Дерби - 11.10.2017

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини денеска доби условна, но сепак доволно сериозна казна поради која ќе мора да го подобри однесувањето на терените во АТП серијата. Фоњини е познат по предизвикување конфликтни ситуации со судиите за време на ...

Тежок старт на Федерер во Шангај

Макфакс - 11.10.2017

Роџер Федерер го совлада упорниот Аргентинец Диего Шварцман со 7:6(4)/6:4 за да го мине второто коло и да му се приклучи на светскиот број 1, Рафаел Надал, кој за само 55 минути го совлада со 6:2/6:1 Американецот Џаред Доналдсон.

Условна казна за тенисерот кој навредуваше судија

Спортклуб - 11.10.2017

Бордот на Грен слем турнирите изјави дека Фабио Фоњини ќе биде исфрлен од два од вкупно четирите најголеми турнири, од кои еден сигурно ќе биде УС Опен, доколку во 2019.година повтори сличен инцидент како оној во Њујорк годинава.

ЌЕ „ПЛАТИ" ЗА КОМЕНТАРИТЕ: Догодина без „брбливиот" Фоњини во Њујорк

SportMedia - 11.10.2017

Фабио Фоњини, најдобриот тенисер на Италија се соочува со ригорозна казна која му ја подготви Светската тениска асоцијација. Фоњини, кој беше исфрлен од последниот Грен слем турнир, поради незгодните коментари на адреса на сусијата Луиз Енгзел, може ...

Нова казна за ексцентричниот Кирјос

Макфакс - 11.10.2017

Австралискиот тенисер Ник Кирјос заработи нови казни поради своето недоично однесување на турнирот во Шангај. АТП му ги одзеде парите во износ ос 21.085 долари, кои секој играч ги добива за пласман во првото коло на турнирот од серијата 1.000 и доби ...

Надал моќно го започна АТП Мастерсот во Шангај - за час го збриша Доналдсон

Gol.mk - 11.10.2017

Рафаел Надал со убедлива победа од 2-0 (6-2, 6-1) против Џаред Доналдсон, во меч кој траеше само 55 минути го стартуваше АТП Мастерсот во Шангај. Противник на Шпанецот во третото коло ќе биде Италијанецот, Фабио Фоњини.

Федерер го надигра Шварцман за добар старт на Мастерсот во Шангај

Gol.mk - 11.10.2017

Светскиот рекет број два, Швајцарецот Роџер Федерер со победа стартуваше на Мастерсот во Шангај, откако во два сета го надигра Аргентинецот Шварцман со 7-6/4, 6-4. Во првиот сет ветеранот имаше проблеми да го скрши отпорот на талентираниот ...

Ник Кирјиос заработи казна од 10.000 долари поради откажувањето во Шангај

Gol.mk - 11.10.2017

Австралискиот тенисер Ник Кирјиос си ја доби заслужената казна поради неспортското однесување на Мастерсот во Шангај. Тој вчера без никаква причина го предаде мечот против Стив Џонсон од САД, па поради тоа ќе мора да плати казна од 10.000 долари.

АТП повторно го казни Кирјос

А1 On - 11.10.2017

Австралискиот тенисер со грчко потекло Ник Кирјос заработи парична казна поради неспортско однесување на Мастерсот во Шангај. Киргиос вчера по губењето на првиот сет на дуелот со Џон Изнер, отиде кон противникот се поздрави и го предаде мечот.

Федерер се врати на терен со тешка победа

Стандард - 11.10.2017

Роџер Федерер го победи Диего Шварцман со 7-6 (4), 6-4 во вториот круг во Шангај. Швајцарцот се врати на терен по нешто повеќе од еден месец и не одигра којзнае како. Првиот сет беше решен по тајбрејк, добиен од Федерер.

Во скоро време нема да се појави нов Надал, Новак и Федерер

Вечер - 11.10.2017

Поранешниот тренер на британскиот тенисер Енди Мареј, Мајлс Меклаган, изјави дека во наредните 20 години нема да се појави ѕвезда како што се Србинот Новак Ѓоковиќ, Шпанецот Рафаел Надал и Швајцарецот Роже Федерер, на кои името им е испишано со ...

Кириос казнет со 10.000 долари во Шангај

Стандард - 11.10.2017

Ник Кириос беше казнет со 10.000 долари од страна на Здружението на професионални тенисери (АТП) откако вчера се откажа од својот натпревар со Стив Џонсон од првиот круг на Мастерсот во Шангај.

Надал експресно до осминафиналето во Шангај

Курир - 11.10.2017

Следен противник на Шпанецот ќе биде италијанскиот тенисер Фабио Фоњини. Досега се формирани уште четири осминафинални пара: Гигор Димитров – Сем Квери, Јан-Ленард Штруф – Алберт Рамос, Хуан Дел Потро – Александер Зверев и Жил Симон -Ришар ...

Чилиќ обезбеди полуфинале на Мастерсот во Шангај

Шеталиште - 13.10.2017

Марин Чилиќ се пласира во полуфиналето на Мастерс турнирот во Шангај. Хрватот во два сета го совлада Шпанецот Алберт Рамос Вињолас (6-3, 6-4). Поранешниот овојувач на Отвореното првенство на САД, Марин Чилиќ, избори полу-финале во Шангај против ...

Дел Потро со пресврт до триумф над Зверев

Курир - 12.10.2017

Иако Зверев кој беше трет носител важеше за голем фаворит и го доби првиот сет со 6:3, сепак и тоа не му беше доволно за конечен триумф. Дел Потро беше поуспешен во тај-брејкот од вториот сет, а во решавачкиот трет сет резултатот беше 6:4 за ...

Димитров прв четвртфиналист на Мастерсот во Шангај

+инфо - 12.10.2017

Бугаринот Григор Димитров се пласира во четвртфиналето на тенискиот турнир од серијата Мастерс 1.000 во Шангај, откако утрово го совлада Сем Квери. Бугаринот Григор Димитров се пласира во четвртфиналето на тенискиот турнир од серијата Мастерс 1.000 ...

Надал и Федерер со експресни победи во Шангај

Точка - 12.10.2017

Роџер Федерер лесно го совлада Украинецот Александер Долгополов за пласман во четврт-финалето на Мастерсот во Шангај првпат од 2014 година. Швајцарецот лани го прескокна турнирот, а во 2015 година загуби во второто коло од Алберт Рамос-Вињолас, но ...

Надал и Федерер во осминафиналето на Мастерсот во Шангај

Република - 12.10.2017

Двајцата прворангирани тенисери на Мастерсот во Шангај Рафаел Надал (носител број 1) и Рожер Федерер (носител број 2) без поголеми проблеми се пласираа во четвртфиналето. Надал со 2-0 во сетови (6:3 и 6:1 во гемови) го победи Фабио Фоњини, а Федерер ...

Условна гренд слем суспензија за Фоњини

Кајгана - 12.10.2017

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини може да заработи суспензија на два гренд слем турнири доколку направи голем прекршок во 2018 и 2019 година, откако беше казнет за непристојните коментари кон судијката на УС опен.

Федерер тешко до третото коло во Шангај

Спортски - 11.10.2017

Роџер Федерер потешко од пчекувањата го совлада Аргентинецот Диего Шварцман со 7:6 и 6:4 и се пласираше во третото коло. Шварцман направи брејк во шестиот гем од првиот сет за неочекувано водство против Федерер , но Швајцарецот врати веднаш и спаси ...

Нова казна за ексцентричниот Кирјос

Sky - 11.10.2017

Австралискиот тенисер Ник Кирјос заработи нови казни поради своето недоично однесување на турнирот во Шангај. АТП му ги одзеде парите во износ ос 21.085 долари, кои секој играч ги добива за пласман во првото коло на турнирот од серијата 1.000 и доби ...

АТП повторно го казни Кирјос

Курир - 11.10.2017

Киргиос вчера по губењето на првиот сет на дуелот со Џон Изнер, отиде кон противникот се поздрави и го предаде мечот. Следуваа свирежи од публиката и низа обвиненија на социјалните мрежи за неспортското однесување на Кирјос.

Надал експресно до осминафиналето во Шангај

А1 On - 11.10.2017

Светскиот рекет број еден Рафаел Надал попладнево со убедливи 2-0 , по сетови 6:2 и 6:2 го победи Џаред Доналдсон (САД) за само 54 минути игра и обезбеди место во осминафиналната фаза на Мастерсот во Шангај, Кина.