TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дел од приговорите за оценувањето на судиите прифатени, дел отфрлени

24 Вести - 11.01.2017

Дел од приговорите за повторното оценување на кандидатите за претседатели на Врховниот и Кривичниот суд се прифатени, а дел се отфрлени, изјави претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски.

Оценувањето на судиите зад затворени врати иако Неделкова побара седницата да биде јавна

24 Вести - 11.01.2017

Судскиот совет зад затворени врати одлучуваше по барањето од повеќе кандидати за претседатели на Врховниот и Кривичниот суд за повторно оценување поради незадоволство од оценките на вонредното оценување кое Судскиот совет го спроведуваше во текот на ...

Нови оценки за кандидатите за претседатели на судовите

Телма - 11.01.2017

Новинарите да си заминат, бидејќи точката за одлучување по претставките за оценките на судиите е затворена за јавност, а претседателот Зоран Караџовски нема да даде изјава за медиумите, ова го побара Судскиот совет од присутната јавност на денешната ...

Врховниот и Кривичниот суд може да добијат нови претседатели

Р.С.Европа - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет, Жарко Караџоски по завршувањето на денешната седницата на Советот изрази надеж дека претседателите на Кривичниот и на Врховниот суд ќе се изберат најдоцна до крајот на јануари.

Неделкова: Судски совет јавно да каже зошто не ми ги признава поените

Нова ТВ - 11.01.2017

И покрај барањето на експретседателката и кандидат за претседател на Врховниот суд, Лидија Неделкова јавноста да присуствува на разгледувањето на приговорите од кандидатите за претседатели на судовите на денешната седница во Судскиот Совет, тоа не ...

Можно е до 31 јануари да се изберат претседатели на Кривичен и Врховен

Нова ТВ - 11.01.2017

Се надевам дека претседатели на Кривичниот и Врховниот суд ќе се изберат најдоцна до крајот на месецов, рече претседателот на Судскиот совет, Жарко Караџоски по завршувањето на денешната седницата на Советот.

Судскиот совет ги разгледа приговорите зад затворени врати, не се знае кога судовите ќе добијат нови претседатели

Алсат-М - 11.01.2017

Екс претседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова не беше повикана на денешната седница на Судскиот совет, иако таа писмено побара да присуствува и усно пред новинарите да каже зошто е незадоволна од вонредното оценување.

Судскиот совет не дозволи јавна седница за оценувањето на судии

МКД - 11.01.2017

И покрај барањето на екс-претседателката и кандидат за претседател на Врховниот суд, Лидија Неделкова јавноста и новинарите да присуствуваат на разгледувањето на приговорите од кандидатите за претседатели на судовите во Судскиот Совет, тоа не беше ...

Караџовски: Оцените за судиите се од доверлив карактер

+инфо - 11.01.2017

Секој ја добива оцената во затворен плик, изјави денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски. Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски денеска, по изјавата на изјави на експретседателката и кандидат за претседател на Врховниот ...

Неделкова: Судски совет јавно да каже зошто не ми ги признава поените

+инфо - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет рече дека барањето на Неделкова да присуствува на седницата на која се разгледуваат приговорите е неосновано. И покрај барањето на експретседателката и кандидат за претседател на Врховниот суд, Лидија Неделкова ...

Лидија Неделкова бара соочување со судскиот совет пред новинари

Кајгана - 11.01.2017

Поранешната претседателка на Врховниот суд Лидија Неделкова, денеска ќе бара јавност на седницата на Судскиот совет, на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување.

Седницата на Судскиот совет затворена за јавност, до крај на месецот ќе се изберат Претседатели на кривичен и врховен

ТВ21 - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски го одби на барањето на претседателката на Управен Суд, Лидија Неделкова јавно да се разгледува нејзиниот приговор. Тој рече дека оцените на судиите биле од доверлив караткер.

Судски совет зад затворени врати ќе ги оценува кандидатите за претседател на Врховен и Кривичен

Таратур - 11.01.2017

Судскиот совет зад затворени врати одлучуваше по барањето од повеќе кандидати за претседатели на Врховниот и Кривичниот суд за повторно оценување поради незадоволство од оценките на вонредното оценување кое Судскиот совет го спроведуваше во текот на ...

Караџовски не дозволи соочување со судиите пред новинари

Фокус - 11.01.2017

И покрај барањето на екс претседателката и кандидат за претседател на Врховниот суд, Лидија Неделкова, седницата за разгледувањето на приговорите од кандидатите за претседатели на судовите во Судскиот Совет да биде отворена за јавноста, тоа не беше ...

ВИДЕО: Караџовски го крши Уставот, ама смета дека е во право

А1 On - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски го прекрши уставното право на екс претседателката на Управен суд и кандидатка за нов мандат, Лидија Неделкова која побара јавно да се разгледува нејзиниот приговор.

Караџовски ги брка медиумите, не сака јавност во Судскиот совет

А1 On - 11.01.2017

И покрај барањето на екс претседателката и кандидат за претседател на Врховниот суд, Лидија Неделкова јавноста да присуствува на разгледувањето на приговорите од кандидатите за претседатели на судовите во Судскиот Совет, тоа не беше дозволено.

Судскиот совет не ја прими Неделкова на седница, оценувањето на судиите затворено за новинарите

Сакам да кажам - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната седница не го ни стави на дневен ред барањето на експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова расправата по приговорот за нејзиното бодување да биде јавна.

Судски совет ги разгледуваше приговорите зад затворени врати...

Н.Македонија - 11.01.2017

Судски совет ги разгледуваше приговорите зад затворени врати Судскиот совет денеска одржа седница за разгледување и одлучување по поднесените барања за повторно оценување на работата на судиите - кандидати за претседатели, но зад затворени врати.

ДЕЛ ОД ПРИГОВОРИТЕ СЕ ПРИФАТЕНИ: Нови претседатели на Кривичниот и на Врховниот суд до крајот на месецов

Телеграф - 11.01.2017

Поранешната претседателка на Врховниот суд, која е и кандидат за ова место, денеска писмено побара од Судскиот совет разгледувањето на нејзиниот приговор да биде јавно, но ваквото барање ѝ беше одбиено поради, како што појасни Караџовски, законски ...

Лидија Неделкова бара соочување со Судскиот совет пред јавноста

Локално - 11.01.2017

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утре наутро, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ...

(ВИДЕО) Караџовски го крши Уставот, ама смета дека е во право

Локално - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски го прекрши уставното право на екс претседателката на Управен суд и кандидатка за нов мандат, Лидија Неделкова која побара јавно да се разгледува нејзиниот приговор, информира а1он.

Караџовски ги брка медиумите, не сака јавност во Судскиот совет

Локално - 11.01.2017

И покрај барањето на екс претседателката и кандидат за претседател на Врховниот суд, Лидија Неделкова јавноста да присуствува на разгледувањето на приговорите од кандидатите за претседатели на судовите во Судскиот Совет, тоа не беше дозволено, ...

Неделкова немала право да бара јавност на седницата за нејзиниот приговор за оценувањето

Сведок - 11.01.2017

Судскиот совет без расправа, само со објаснување дадено од страна на Претседателот на Советот Зоран Караџоски дека по закон не може да се бара јавност, го отфрли барањето на Лидија Неделкова да се разгледува пред новинари нејзиното барање за ...

До крајот на месецов нови претседатели на Врховен и Кривичен

Локално - 11.01.2017

Судскиот совет прифатил дел од приговорите за оценките на кандидатите за претседатели на Врховниот и на Кривичниот суд и со тоа била извршена корекција во бодувањето на нивниот труд. Седницата се одвиваше зад затворени врати, а претседателот на ...

Лидија Неделкова бара соочување со судскиот совет пред новинари

Точка - 11.01.2017

Поранешната претседателка на Врховниот суд Лидија Неделкова, во среда, ќе бара јавност на седницата на Судскиот совет, на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување.

Лидија неделкова бара соочување со судскиот совет пред новинари

Макфакс - 11.01.2017

Поранешната претседателка на Врховниот суд Лидија Неделкова, во среда, ќе бара јавност на седницата на Судскиот совет, на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување Како ...

Не и ги признаа меѓународните трудови – Неделкова бара јавно соочување со Судскиот совет

Репортер - 11.01.2017

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утре наутро, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ...

Караџовски не смета дека го крши Уставот што не дозволи јавност на седницата

Точка - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски не смета дека го прекршил уставното право на поранешната претседателка на Управен суд и кандидатка за нов мандат, Лидија Неделкова која побара јавно да се разгледува нејзиниот приговор.

Оценувањето на судиите зад затворени врати иако Неделкова побара седницата да биде јавна

Бриф - 11.01.2017

Судскиот совет зад затворени врати одлучуваше по барањето од повеќе кандидати за претседатели на Врховниот и Кривичниот суд за повторно оценување поради незадоволство од оценките на вонредното оценување кое Судскиот совет го спроведуваше во текот на ...

Караџовски не смета дека го крши Уставот што не дозволи јавност на седницата

Макфакс - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски не смета дека го прекршил уставното право на поранешната претседателка на Управен суд и кандидатка за нов мандат, Лидија Неделкова која побара јавно да се разгледува нејзиниот приговор.

Караџовски ги избрка медиумите, не сака јавност во Судскиот совет

Репортер - 11.01.2017

И покрај барањето на екс претседателката и кандидат за претседател на Врховниот суд, Лидија Неделкова јавноста да присуствува на разгледувањето на приговорите од кандидатите за претседатели на судовите во Судскиот Совет, тоа не беше дозволено.

(ВИДЕО) Караџовски го крши Уставот, ама смета дека е во право

Репортер - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски го прекрши уставното право на екс претседателката на Управен суд и кандидатка за нов мандат, Лидија Неделкова која побара јавно да се разгледува нејзиниот приговор.

Судскиот совет не ја прими Неделкова на седница

Репортер - 11.01.2017

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски на денешната седница не го ни стави на дневен ред барањето на експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова расправата по приговорот за нејзиното бодување да биде јавна.

Зоран Караџовски: Дел од приговорите за оценувањето на судиите се прифатени, а дел отфрлени

Позитив.мк - 11.01.2017

Дел од приговорите за повторното оценување на кандидатите за претседатели на Врховниот и Кривичниот суд се прифатени, а дел се отфрлени, изјави претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски.

Судскиот совет разгледуваше приговори зад затворена врата

МРТ - 11.01.2017

Судскиот совет ги разгледуваше приговорите на кандидатите за претседатели на Врховниот и на скопскиот Кривичен суд. Седницата на советот не беше јавна. Според Караџовски, не се прават отстапки ниту за еден приговор.

Караџовски: Оцените за судиите се од доверлив карактер

Телевизија Нова - 11.01.2017

Зад затворени врати Судскиот совет го разгледуваше барањето од повеќе кандидати за претседатели на Врховен и Кривичен за повторно оценување поради незадоволство од оценките на вонредното оценување кое беше спроведено во декември.

Неделковска бара седницата на утрешниот Судски совет да биде јавна

МКД - 10.01.2017

Судскиот совет на Република Македонија за утре ја закажа својата 243-та седница на која помеѓу останатото ќе се разгледуваат кандидатурите на судиите кои конкурираа за местата претседател на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1.

Лидија Неделкова бара соочување со Судскиот совет пред јавноста

+инфо - 10.01.2017

Повод за тоа е вонредното оценување во кое таа добила 185 од 190 поени. Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утре наутро, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите ...

Судскиот совет планира да го одложи изборот на претседател на Основниот суд Скопје 1-Скопје

ТВ21 - 10.01.2017

Судскиот совет на Република Македонија за среда ја закажа својата 243. седница на која помеѓу останатото ќе се разгледуваат кандидатурите на судиите кои конкурираа за местата претседател на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1-Скопје.

Судскиот совет планира да го одложи изборот на претседател на Основниот суд Скопје 1-Скопје

Кајгана - 10.01.2017

Судскиот совет на Република Македонија за утре ја закажа својата 243-та седница на која помеѓу останатото ќе се разгледуваат кандидатурите на судиите кои конкурираа за местата претседател на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1-Скопје.

Лидија Неделкова бара соочување со Судскиот совет пред новинари

Сакам да кажам - 10.01.2017

Експретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова најави дека утрово, пред почетокот на седницата на Судскиот совет на која ќе се разгледуваат приговорите од кандидатите за претседатели на судовите кои се незадоволни од вонредното оценување, ќе ...

Судскиот совет планира да го одложи изборот на претседател на Основниот суд Скопје 1-Скопје

Точка - 10.01.2017

Судскиот совет на Република Македонија за среда ја закажа својата 243. седница на која помеѓу останатото ќе се разгледуваат кандидатурите на судиите кои конкурираа за местата претседател на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1-Скопје.

Судскиот совет планира да го одложи изборот на претседател на Основниот суд Скопје 1-Скопје

Макфакс - 10.01.2017

Судскиот совет на Република Македонија за среда ја закажа својата 243. седница на која помеѓу останатото ќе се разгледуваат кандидатурите на судиите кои конкурираа за местата претседател на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1-Скопје.

Судскиот совет планира да го одложи изборот на претседател на Основниот суд Скопје 1-Скопје

Канал 77 - 10.01.2017

Судскиот совет на Република Македонија на својата 243-та седница закажана за утре, помеѓу останатото ќе ги разгледува кандидатурите на судиите кои конкурираа за местата претседател на Врховниот суд и на Основниот суд Скопје 1-Скопје.