TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Водата во Сливнички манастир лек за неплодност

Скопје инфо - 21.04.2017

Сливничкиот манастир е манастирски комплекс кој се наоѓа на 3 km од истоименото село Сливница во падините на Баба Планина, Македонија. Манастирката црква (Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Сливница) е посветена на Богородица.

Денеска е Источен Петок – Балаклија

А1 On - 21.04.2017

На овој ден се празнува обновувањето на храмот на Пресвета Богородица во Цариград, наречен Живоносен Извор, поради чудотворниот извор со вода што се наоѓа во него. Си спомнуваме и за многуте чуда што се случиле во тој храм на Божјата Мајка.

Денес е БАЛАКЛИЈА, празник на мајката БОЖЈА, прв петок по ВЕЛИГДЕН – направете го ова за бидете здрави и среќни

Lady - 21.04.2017

Источен петок, се вика уште и Извор на лекувањето, бидејќи тој ден верниците одат на најблискиот извор и се измиваат поради лекување од многу болести. На тој ден кој е посветен на прославувањето на Пресвета Богородица која на тој ден во ...

Г.г. Стефан во Тетово на одбележување на празникот Источен петок - Балаклија...

Н.Македонија - 21.04.2017

Г.г. Стефан во Тетово на одбележување на празникот Источен петок - Балаклија Поглаварот на Македонската православна црква Охридска Архиепископија, г.г Стефан и митрополитот тетовско гостиварски г.

Ограбен манастирот Света Богородива Балаклија во Делчево

Канал5 - 21.04.2017

Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“. Спроти празникот Источен петок или Балаклија, крадци во манастирот искршиле еден прозорец и украле ситни пари, како и иконата на Свети Јован Кристител.

Источен Петок – Балаклија – петокот по Велигден

Локално - 21.04.2017

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок.

Г.г. Стефан во Тетово: Да размислуваме за христијанските придобивки

Курир - 21.04.2017

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово.

Во Прилеп одбележан празникот Источен петок – Балаклија

Курир - 21.04.2017

Гостите беа кај варошани кои ги отворија портите и го посетија манастирот за да се помолат за здравје на семејството и да налеат од лековитата вода што извира под манастирот. Изутрината во манастирот „Свети Архангел Михаил“ се служеше света ...

Прилеп: Традиција на Источен петок по Велигден

МРТ - 21.04.2017

Најстарата прилепска населба под Марковите кули, Варош, и манастирскиот бисер „Свети Архангел Михаил“ денеска на верскиот празник Голем или Источен Петок, прв по Велигден ширум ги отворија портите за бројни гости, патници, намерници.

Во манастирот „Св. Димитрија“ кај Велес се празнува Источен петок – Балаклија

Република - 21.04.2017

По повод денешниот празник Источен петок – Балаклија вечерва во манастирот „Свети Димитрија” во близина на Велес митрополитот повардарски Агатангел во сослужение со свештеници од Повардарската епархија, синоќа одржа вечерна богослужба на која ...

Во Прилеп одбележан христијанскиот празник Голем Петок – Балаклија (ФОТО+ВИДЕО)

Маркукуле - 21.04.2017

Со Божествена литургија во манастирот „Св. Архангел Михаил“, во најстарата прилепска населба Варош, со која чиноначалствуваше Г. Петар, Митрополит Преспанско-Пелагониски, денеска во Прилеп се одбележа христијанскиот празник Голем или Источен Петок – ...

Најстарата населба во Прилеп “Варош” го слави Голем или Источен петок: ЗА МНОГУ ГОДИНИ!

Маркукуле - 21.04.2017

Денес православните христијани го празнуваат големиот верски празник Голем или Источен петок, односно Балаклија. Со верски обреди, обичаи и вековна традиција празнувањето продолжува и во манастирот „Свети Архангел Михаил“ под Марковите кули во ...

Водата во Сливнички манастир лек за неплодност

Среќа.mk - 22.04.2017

Сливничкиот манастир е манастирски комплекс кој се наоѓа на 3 km од истоименото село Сливница во падините на Баба Планина, Македонија. Манастирката црква (Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ – Сливница) е посветена на Богородица.

Денеска е Источен Петок – Балаклија

Курир - 21.04.2017

На овој ден се празнува обновувањето на храмот на Пресвета Богородица во Цариград, наречен Живоносен Извор, поради чудотворниот извор со вода што се наоѓа во него. Си спомнуваме и за многуте чуда што се случиле во тој храм на Божјата Мајка.

Денеска е Балаклија, празник на мајката Божја, прв петок по Велигден – направете го ова за бидете здрави и среќни

Скопје инфо - 21.04.2017

Источен петок, се вика уште и Извор на лекувањето, бидејќи тој ден верниците одат на најблискиот извор и се измиваат поради лекување од многу болести. Посветен е на прославувањето на Пресвета Богородица која на тој ден во богослужењето се нарекува ...

Ограбен манастирот Света Богородица Балаклија во Делчево

Курир - 21.04.2017

Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“. Спроти празникот Источен петок или Балаклија, крадци во манастирот искршиле еден прозорец и украле ситни пари, како и иконата на Свети Јован Кристител.

Денеска е Источен Петок - Балаклија, петокот по Велигден - ова мора да го направите

Сител - 21.04.2017

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок.

Г.г. Стефан во Тетово: Да размислуваме за христијанските придобивки

Алфа - 21.04.2017

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово. Архиепископот охридски и македонски г.г.

Во Прилеп одбележан празникот Источен петок – Балаклија

Пулс24 - 21.04.2017

Најстарата прилепска населба Варош под Марковите кули и манастирот „Свети Архангел Михаил“ денеска го прославија верскиот празник Источен петок – Балаклија. Гостите беа кај варошани кои ги отворија портите и го посетија манастирот за да се помолат ...

Во Прилеп одбележан празникот Голем Петок - Балаклија...

Н.Македонија - 21.04.2017

Во Прилеп одбележан празникот Голем Петок - Балаклија Со Божествена литургија во манастирот „Св. Архангел Михаил“, во најстарата прилепска населба Варош, со која чиноначалствуваше Г. Петар, Митрополит Преспанско-Пелагониски, денеска во Прилеп се ...

На големиот празник ограбен манастирот Света Богородица Балаклија во Делчево

Сител - 21.04.2017

Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“. Спроти празникот Источен петок или Балаклија, крадци во манастирот искршиле еден прозорец и украле ситни пари, како и иконата на Свети Јован Кристител.

Богородица Балаклија: Ден на кој се случуваат чуда - еве што да правите

Press24 - 21.04.2017

Источен Петок - Балаклија - петокот по Велигден Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како ...

Г.г. Стефан: За другите даваме се, а кога се работи за нас и нашите национални интереси тешко ни оди

Вест - 21.04.2017

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово.

Во Прилеп одбележан празникот Источен петок – Балаклија

А1 On - 21.04.2017

Најстарата прилепска населба Варош под Марковите кули и манастирот „Свети Архангел Михаил“ денеска го прославија верскиот празник Источен петок – Балаклија. Гостите беа кај варошани кои ги отворија портите и го посетија манастирот за да се помолат ...

ФОТО: Во Прилеп одбележан христијанскиот празник Голем Петок – Балаклија

Шеталиште - 21.04.2017

Со Божествена литургија во манастирот „Св. Архангел Михаил“, во најстарата прилепска населба Варош, со која чиноначалствуваше Г. Петар, Митрополит Преспанско-Пелагониски, денеска во Прилеп се одбележа христијанскиот празник Голем или Источен Петок – ...

Ограбен манастирот Света Богородива Балаклија во Делчево

Вест - 21.04.2017

Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“. Спроти празникот Источен петок или Балаклија, крадци во манастирот искршиле еден прозорец и украле ситни пари, како и иконата на Свети Јован Кристител.

Денеска е Источен Петок - Балаклија, петокот по Велигден - ова мора да го направите

Exclusive.mk - 21.04.2017

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок.

Г.г. Стефан во Тетово: Да размислуваме за христијанските придобивки

Сител - 21.04.2017

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово.

Ограбен манастирот „Света Богородица Балаклија“ во Делчево...

Н.Македонија - 21.04.2017

Ограбен манастирот „Света Богородица Балаклија“ во Делчево Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“. Спроти празникот Источен петок или Балаклија, крадци во манастирот искршиле еден прозорец и украле ситни пари, како ...

„Балаклија“- првиот петок по Велигден! Направете го ова и ќе ве следи среќа

Пулс24 - 21.04.2017

Источен Петок - Балаклија - петокот по Велигден Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како ...

Г.г. Стефан: Тешко ги договараме работите од национален и државен интерес

+инфо - 21.04.2017

Дури и за духовните, црковните работи кога расправаме најпрвин го гледаме личниот, партискиот, а не заедничкиот интерес, рече г.г. Стефан. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по ...

Ограбен манастирот Света Богородица Балаклија во Делчево

+инфо - 21.04.2017

Информираат дека полицијата била на лице место и направила увид, но потенцираат дека има и осомничено лице, а е пронајдена и украдената икона. Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“.

Верниците до празнуваат Источен петок – Балаклија

Кумановски м. - 21.04.2017

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок.

Г.г. Стефан во Тетово: Да размислуваме за христијанските придобивки

Press24 - 21.04.2017

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово.

Ограбен манастирот Света Богородива Балаклија во Делчево

А1 On - 21.04.2017

Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“. Спроти празникот Источен петок или Балаклија, крадци во манастирот искршиле еден прозорец и украле ситни пари, како и иконата на Свети Јован Кристител.

Денеска е Источен Петок – Балаклија – болните одат на лековити извори

Шеталиште - 21.04.2017

Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок.

Г.г. Стефан во Тетово: Тешко ги договараме работите од национален и државен интерес

Либертас - 21.04.2017

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово.

Ограбен манастирот Света Богородица Балаклија во Делчево

10без10 - 21.04.2017

Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“. Спроти празникот Источен петок или Балаклија, крадци во манастирот искршиле еден прозорец и украле ситни пари, како и иконата на Свети Јован Кристител.

Богородица Балаклија: Ден на кој се случуваат чуда – Еве што да правите

Репортер - 21.04.2017

Источен Петок – Балаклија – петокот по Велигден Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како ...

Г.г. Стефан во Тетово: Да размислуваме за христијанските придобивки

Република - 21.04.2017

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово.

Г.г. Стефан во Тетово: Да размислуваме за христијанските придобивки

А1 On - 21.04.2017

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово.

Г.Г. Стефан во Тетово: Да размислуваме за христијанските придобивки

Нетпрес - 21.04.2017

Да размислуваме за христијанските придобивки и со нашиот живот и нашите дела да потврдуваме дека воскресението живее и во нашите души и оти сме народ на верата и на Бога, порача Архиепископот охридски и македонски г.г.

АРХИЕПИСКОП СТЕФАН: Зошто за други сме подготвени да дадеме се, а за нас не?

Exclusive.mk - 21.04.2017

Многу тешко ги договараме и решаваме работите, па дури и оние што се од национален и државен интерес, предупреди поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот г.г. Стефан, по литургијата што за празникот Источен петок – Балаклија се одржа вчера во црквата ...

Г.г. Стефан: Дури и за црковните работи кога расправаме најпрвин го гледаме личниот, партискиот, а не заедничкиот ...

Фактор - 21.04.2017

На одбележувањето на празникот посветен на пресвета Богородица што се прославува на првиот петок по Велигден г.г. Стефан Пред присутните во црквата „Света Богородица“ во Тетово порача да размислуваме за христијанските придобивки и со нашиот живот и ...

Г.г. Стефан во Тетово: Тешко ги договараме работите од национален и државен интерес

Репортер - 21.04.2017

Aрхиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово.

Г.Г. Стефан во Тетово: Да размислуваме за христијанските придобивки

Точка - 21.04.2017

На Македонија ако и го одземеме или непризнаеме христијанското што ќе остане од неа. Ако имаме нешто со што може да се гордееме, тоа е нашето духовно, христијанско наследство. Да размислуваме за христијанските придобивки и со нашиот живот и нашите ...