TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија ќе бара помош од ЕУ за борба против корупцијата

Либертас - 10.12.2017

Македонија ќе побара од Европската комисија (ЕК) контрола на корупцијата преку посебен европски механизам за мерење на корупцијата. Механизмот го креираше ЕК за нејзините земји членки. НОВА дознава дека македонските власти ќе побараат од Комисијата ...

Петицијата за оставки на членовите на ДИК расте, граѓаните бараат оставки, партиите молчат

24 Вести - 10.12.2017

Околу 5000 граѓани се потпишале на онлајн петицијата за оставка на членовите на Државната изборна комисија, а бројката брзо расте. После премиерот Заев вчера денеска се огласи и владеачката СДСМ од каде исто ги повикуваат граѓаните да пријават ...

Македонија ќе бара помош од ЕУ за борба против корупцијата

Нова ТВ - 10.12.2017

Македонија ќе побара од Европската комисија (ЕК) контрола на корупцијата преку посебен европски механизам за мерење на корупцијата. Механизмот го креираше ЕК за нејзините земји членки. НОВА дознава дека македонските власти ќе побараат од Комисијата ...

Бачев: Пријавувам корупција против членовите на ДИК за расипничко трошење на народни пари

А1 On - 10.12.2017

„Во вчерашното обраќање по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев повика граѓаните да го пријават секој случај на корупција без страв дека ќе се соочат со последици, бидејќи, новата власт на СДСМ ја презеде ...

СДСМ: Секој носител на јавна функција има одговорност, институциите мора го почитуваат гласот на граѓаните

А1 On - 10.12.2017

„Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ. Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата.

Корупцијата е распространета насекаде во општеството

24 Вести - 09.12.2017

Државата заробена во канџите на корупцијата. Ваква е перцепцијата на голем дел од граѓаните и невладините организации кои велат дека во изминативе години, корупцијата е етаблирана во сите сфери на општеството.

Заев побара од граѓаните да пријавуваат корупција

Сител - 09.12.2017

Премиерот Заев ги повика граѓаните активно да се вклучат во борбата против корупцијата и да го пријават секој случај на корупција без страв дека ќе се соочат со последици. Во обраќањето по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, Заев ...

Заев: Од успехот на борбата против корупцијата, зависи успехот на нашата држава

МКД - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, претседателот на Владата на Република Македонија имаше видео обраќање до граѓаните. „Корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани.

(ВИДЕО) Заев: Градиме едно и единствено општество во кое нема место за корупција.

Либертас - 09.12.2017

-Корупцијата е закана за воспоставување на владеење на правото, а ние презедовме обврска дека во Македонија ќе владее правото. Реформата е во тек и се интензивира – промените во Република Македонија значат заложби за професионални институции и ...

Премиерот Заев со видео обраќање го честиташе денот за борба против корупцијата

Поглед - 09.12.2017

Премиерот Зоран Заев објави видео обраќање на својот официјален facebook профил, во кое ја поздрави македонската јавност по повод светскиот ден за борба против ...

Бачев му пријави на Заев корупција во ДИК: Антинародните бонуси се кражба на народен имот

Фокус - 10.12.2017

По вчершниот повик на премиерот Зоран Заев вчера граѓаните да го пријават секој случај на корупција, се огласи лидерот на НДП Јанко Бачев, кој, како што рече, пријавува корупција во Државната изборна комисија.

СДСМ: Во борбата против корупцијата ќе нема привилегирани

Фокус - 10.12.2017

Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ. Како што велат од партијата, институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата.

Корупцијата е распространета насекаде во општеството

Локално - 09.12.2017

Државата заробена во канџите на корупцијата, информира ТВ24. Ваква е перцепцијата на голем дел од граѓаните и невладините организации кои велат дека во изминативе години, корупцијата е етаблирана во сите сфери на општеството.

Заев ги храбри граѓаните да пријавуваат корупција: Последици нема да имате! ВИДЕО

+инфо - 09.12.2017

Премиерот порача дека мора да се дејствува одлучно и со нула толеранција кон корупцијата. По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот во видео обраќање до граѓаните истакна дека корупцијата е корозија на секое општество и ...

Заев: Презедовме обврска дека во Македонија ќе владее правото (ВИДЕО)

Стандард - 09.12.2017

„Корупцијата е закана за воспоставување на владеење на правото, а ние презедовме обврска дека во Македонија ќе владее правото. Реформата е во тек и се интензивира – промените во Република Македонија значат заложби за професионални институции и ...

Бачев му пријави на Заев корупција во ДИК

Стандард - 10.12.2017

Јанко Бачев од НДМ денеска ја исполни „својата граѓанска должност“ и пријави корупција кај премиерот Зоран Заев. „Во вчерашното обраќање по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев повика граѓаните да го пријават ...

СДСМ: Во борбата против корупцијата не смее да има привилегирани поединци

Макфакс - 10.12.2017

Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата, нагласуваат од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија и потенцираат дека борбата против корупцијата и владеењето на ...

Заев ветува нулта толеранција за корупцијата (ВИДЕО)

Нетпрес - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев во видео обраќање до граѓаните истакнува дека корупцијата е „корозија“ на секое општество и „закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани“, и порачува дека ...

Заев бара граѓаните да пријавуваат корупција

Нова ТВ - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, Претседателот на Владата на Република Македонија имаше видео обраќање до граѓаните и истакна: „Корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите ...

Бачев на Заев му пријави корупција во ДИК

+инфо - 10.12.2017

Кражбата на народниот имот од членовите на ДИК преку антинародните бонуси ја потврдува расипаноста на ДИК, се наведува во соопштението. Лидерот на НДМ, Јанко Бачев, по вчеерашниот повик на премиерот Зоран Заев, граѓаните да пријавуваат случаи на ...

Ќе следува одговорност за секое коруптивно однесување!

Локално - 10.12.2017

Институциите мора да го слушаат и почитуваат гласот на граѓаните, ќе следува одговорност за секое коруптивно однесување Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ.

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција

Фокус - 09.12.2017

Корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани, за владеењето на правото, за економскиот и за севкупниот развој на нашата Македонија, изјави премиерот Зоран Заев по повод Меѓународниот ден за ...

Заев побара граѓаните без страв да пријавуваат корупција

Фактор - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев во видео обраќање до граѓаните изјави дека корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани.

Бачев му пријави на Заев корупција во ДИК: Антинародните бонуси се кражба на народен имот

Локално - 10.12.2017

По вчершниот повик на премиерот Зоран Заев вчера граѓаните да го пријават секој случај на корупција, се огласи лидерот на НДП Јанко Бачев, кој, како што рече, пријавува корупција во Државната изборна комисија.

СДСМ: Во борбата против корупцијата не смее да има привилигирани поединци

Орбис - 10.12.2017

Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата, нагласуваат од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија и потенцираат дека борбата против корупцијата и владеењето на ...

Заев: Од успехот на борбата против корупцијата, зависи успехот на нашата држава

Тера - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, претседателот на Владата на Република Македонија имаше видео обраќање до граѓаните. „Корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани.

СДСМ: Во борбата против корупцијата не смее да има привилегирани поединци

Вечер - 10.12.2017

Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата, нагласуваат од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија и потенцираат дека борбата против корупцијата и владеењето на ...

Заев го охрабри народот да пријави корупција: Од борбата зависи и успехот на Македонија

Press24 - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев, во видео обраќање до граѓаните истакна дека корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и дека Владата ќе бара начини да се справи со неа.

Заев: Да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата

ТВ21 - 09.12.2017

Корупцијата е закана за воспоставување на владеење на правото, а ние презедовме обврска дека во Македонија ќе владее правото. Затоа, мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата, порача премиерот Зоран Заев во видео обраќање ...

СДСМ: Oдговорност за секое коруптивно однесување

МКД - 10.12.2017

Институциите мора да го слушаат и почитуваат гласот на граѓаните, ќе следува одговорност за секое коруптивно однесување. Борбата против корупцијата и владеењето на правото се наши врвни вредности и приоритети, соопшти СДСМ.

Заев: Да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата

Канал5 - 09.12.2017

Корупцијата е закана за воспоставување на владеење на правото, а ние презедовме обврска дека во Македонија ќе владее правото. Затоа, мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата, порача премиерот Зоран Заев во видео обраќање ...

(Видео) Заев: Во општеството кое го градиме нема место за корупција

Вечер - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев имаше видео-обраќање до граѓаните во кое истакна дека корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани.

СДСМ: Институциите мора да го слушаат гласот на граѓаните, ќе има одговорност за секое коруптивно однесување

Канал5 - 10.12.2017

Институциите мора да го слушаат и почитуваат гласот на граѓаните, ќе следува одговорност за секое коруптивно однесување Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ.

Заев: Да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата...

Н.Македонија - 09.12.2017

Заев: Да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата Корупцијата е закана за воспоставување на владеење на правото, а ние презедовме обврска дека во Македонија ќе владее правото.

(Видео) Заев: Во општеството кое го градиме нема место за корупција

Макфакс - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев имаше видео-обраќање до граѓаните во кое истакна дека корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани.

СДСМ: Институциите мора да го слушаат и почитуваат гласот на граѓаните, ќе следува одговорност за секое коруптивно ...

Либертас - 10.12.2017

„Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ. Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата“, стои во утринското соопштение ...

(ВИДЕО) Заев: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата

А1 On - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, Претседателот на Владата на Република Македонија имаше видео обраќање до граѓаните и истакна: „Корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите ...

СДСМ: Институциите мора да го слушаат и почитуваат гласот на граѓаните

Слободен Печат - 10.12.2017

Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ. Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата.

Заев ветува нулта толеранција за корупцијата

Точка - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев во видео обраќање до граѓаните истакнува дека корупцијата е „корозија“ на секое општество и „закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани“, и порачува дека ...

Заев: Никој нема да биде изземен од одговорноста за корупција

Мета - 09.12.2017

Во неговото обраќање по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев порача дека коруптивното дејствување е сериозна закана за економскиот и за севкупниот развој на Македонија.

СДСМ: Во борбата против корупцијата нема и не смее да има привилегирани поединци и групи

Стандард - 10.12.2017

„Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ. Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата“, соопштуваат од СДСМ.

(Видео) Заев: Во општеството кое го градиме нема место за корупција

Орбис - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев имаше видео-обраќање до граѓаните во кое истакна дека корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани.

Заев: Да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата

Алсат-М - 09.12.2017

Корупцијата е закана за воспоставување на владеење на правото, а ние презедовме обврска дека во Македонија ќе владее правото. Затоа, мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата, порача премиерот Зоран Заев во видео обраќање ...

СДСМ: Во борбата против корупцијата не смее да има привилегирани поединци

Sky - 10.12.2017

Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата, нагласуваат од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија и потенцираат дека борбата против корупцијата и владеењето на ...

Заев за корупцијата: Мораме да делуваме одлучно и со нулта толеранција

Телевизија Нова - 09.12.2017

Корупцијата е закана за воспоставување на владеење на правото, а ние презедовме обврска дека во Македонија ќе владее правото. Затоа, мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата, порача премиерот Зоран Заев во видео обраќање ...

Никој нема да биде изземен од одговорност за корупција, уверува Премиерот Заев

Сакам да кажам - 09.12.2017

Премиерот Зоран Заев уверува дека никој нема да биде изземен од одговорност за корупција, во видео обраќањето по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата. Тој вели дека коруптивното дејствување е сериозна закана за економскиот и за ...

СДСМ: Институциите мора да го слушаат гласот на граѓаните, ќе има одговорност за секое коруптивно однесување

24 Вести - 10.12.2017

Институциите мора да го слушаат и почитуваат гласот на граѓаните, ќе следува одговорност за секое коруптивно однесување Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ.

Заев:Мораме да дејствуваме одлучно,со нула толеранција кон корупцијата

Локално - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, Претседателот на Владата на Република Македонија имаше видео обраќање до граѓаните и истакна: „Корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите ...

СДСМ: Институциите мора да го слушаат и почитуваат гласот на граѓаните

iPortal - 10.12.2017

Борбата против корупцијата и владеењето на правото се врвни вредности и приоритети на СДСМ. Институциите, локалните власти, но и граѓаните, имаат должност да се справуваат со предизвиците што ги создава корупцијата.

(видео) Зоран Заев предмалку излезе со јасна и концизна порака која ги растревожи криминалците

Sky - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, премиерот Зоран Заев имаше видео-обраќање до граѓаните во кое истакна дека корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите граѓани.