TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германија ќе ја брани својата чест во спорот со Турција

Сител - 20.03.2017

Германија нема да се откаже од правото да ја брани својата чест во спорот со Турција, од каде властите во Берлин беа обвинети дека спроведуваат нацистички политики, изјави за германските медиуми денеска Петар Алтмаер, шеф на кабинетот на ...

Ердоган нема намера да попушти: Тие да немаат срам, повторно би ги вовеле гасните комори

Точка - 20.03.2017

Иако официјален Берлин реагираше, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не престанува со нападите на западна Европа, споредувајќи ги тамошните власти со нацистите. Претседателот на Турција, во неговото последно интервју повторно ја шокираше ...

Берлин јасно ја предупредува Турција

Deutsche Welle - 20.03.2017

Реакциите на Берлин на вербалните напади од страна на турскиот претседател Ердоган стануваат поостри. Се зборува за дрскост на турскиот претседател и има закани за прекин на преговорите за ЕУ-интеграција.

Турскиот референдум ги подели турците во Германија

Р.С.Европа - 20.03.2017

Претстојниот референдум во Турција за зголемување на моќта на претседателот Реџеп Таип Ердоган предизвика длабоки поделби меѓу турската заедница во Германија. Најновите тензии меѓу Анкара и Берлин пак ја обновија дебатата за интеграцијата на три ...

Германските власти му се заканија на Ердоган со прекин на преговорите за ЕУ-интеграција

МРТ - 20.03.2017

Според Ретген, оваа реформа ја оддалечува Турција од либералната демократија. Претседателот на Парламентарната комисија за надворешна политика во Германија, Норберт Ретген, го предупреди турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека ќе запрат ...

ГЕРМАНИЈА СО ЖЕСТОКА ПОРАКА: Ердоган ги премина границите!

Фактор - 20.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го предупредил турскиот колега дека Реџеп Таип Ердоган ги „преминал дозволените граници“. Неговиот коментар пред „Passauer Neue Presse“ е по повод коментарот на турскиот претседател пред еден ...

Германија шокирана и бесна на Ердоган-Сте го загубиле ли умот г-дине Ердоган?

Локално - 20.03.2017

Германија луто ја предупреди Турција дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган отишол предалеку , откако ја обвини германската канцеларка Ангела Меркел за фашизам и “нацистички мерки” вшто ескалира во дипломатски скандал меѓу двете држави, ...

Габриел: Турција ги премина границите, ние не сме идиоти

+инфо - 20.03.2017

- Ние сме толерантни, но не сме идиоти, изјави Габриел во интервју за денешниот број на германскиот весник „Пасауер Ноје Пресе“. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите“ со ...

Берлин одговори на провокациите на Ердоган: Ја премина границата!

Точка - 20.03.2017

После долгото игнорирање, официјален Берлин конечно се огласи и одговори на провокациите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Официјален Берлин, преку министерот за надворешни работи, порача дека турскиот претседател ја преминал границата ...

Ердоган: Европејците „ќе ги вратеа гасните комори ако не беа посрамени“

МКД - 19.03.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повторно ја спореди Европа со нацистичка Германија кажувајќи дека „би ги оживеале гасните комори“ доколку не биле засрамени. Тој ја нападна и лично германската канцеларка Ангела Меркел, обвинувајќи ја за ...

Габриел: Турскиот претседател претера со коментарите за нацизмот

Стандард - 19.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган отишол предалеку со последното обвинение кон канцеларката Ангела Меркел дека применува „нацистички мерки“, пренесува AФП.

Германија ќе ја брани својата чест во спорот со Турција

Канал 77 - 20.03.2017

Германија нема да се откаже од правото да ја брани својата чест во спорот со Турција, од каде властите во Берлин беа обвинети дека спроведуваат нацистички политики – изјави за германските медиуми денеска Петар Алтмаер, шеф на кабинетот на ...

Габриел: Турција ги премина границите

Телевизија Нова - 20.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги преминале границите“ со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување“.

Германија му порача на Ердоган: Ја премина границата

Позитив.мк - 20.03.2017

После долгото игнорирање, официјален Берлин конечно се огласи и одговори на провокациите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Официјален Берлин, преку министерот за надворешни работи, порача дека турскиот претседател ја преминал границата ...

Турските министри планираат нови собири во Германија

Р.С.Европа - 19.03.2017

Турција соопшти дека постои можност турските министри да планираат нови собири во Германија во пресрет на референдумот на 16 април, потег со кој дополнително ќе ескалираат тензиите меѓу Анкара и Берлин.

Турскиот претседател ја обвини Меркел дека применува “нацистички мерки”

Локално - 19.03.2017

Во говорот, емитуван на телевизијата, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повторно ја нападна германската канцеларка Ангела Меркел и ја обвини дека применува “нацистички мерки”. “Во моментов применуваш нацистички мерки”, рече турскиот ...

Повеќе од 30.000 Курди протестираа против Ердоган во Франкфурт

Кајгана - 19.03.2017

Повеќе од 30.000 турски Курди одржаа протести против турскиот претседател Тајип Реџеп Ердоган во германскиот град Франкфурт. Демонстрантите дојдоа од сите делови на Германија за курдската Нова година.

Германскиот амбасадор во Турција повикан во турското МНР поради митинг на ПКК во Франкфурт

Сител - 19.03.2017

Германскиот амбасадор во Турција бил повикан во турското МНР во врска со митинг на поддржувачи на Курдската работничка партија во Германија, изјави денеска Ибрахим Калан, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Германија им се закани на турските политичари – Немаат дозвола за јавни настапи

Позитив.мк - 18.03.2017

Германија им се закани на турските политичари со забрана за јавни настапи, во услови на ескалација на дипломатскиот спор меѓу Анкара и Европа. Дипломатската криза беше предизвикана кога Холандија и Германија одбија да им дозволат на турски министри ...

Германија ќе ја брани својата чест во спорот со Турција

А1 On - 20.03.2017

Германија нема да се откаже од правото да ја брани својата чест во спорот со Турција, од каде властите во Берлин беа обвинети дека спроведуваат нацистички политики, изјави за германските медиуми денеска Петар Алтмаер, шеф на кабинетот на ...

Габриел: Турција ги премина границите

А1 On - 20.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите“ со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување“.

Курдите во Франкфурт излегоа на масовен протест против Ердоган

Позитив.мк - 19.03.2017

Повеќе од 30.000 турски Курди одржаа протести против турскиот претседател Тајип Реџеп Ердоган во германскиот град Франкфурт. Демонстрантите дојдоа од сите делови на Германија за курдската Нова година.

Германскиот амбасадор повикан во турското МНР поради митинг на Курдите

+инфо - 19.03.2017

Околу девет илјади Курди протестираа вчера во Франкфурт против Ердоган и против референдумот во Турција за зголемување на неговите овластувања. Германскиот амбасадор во Турција бил повикан во турското МНР во врска со митинг на поддржувачи на ...

Германија ќе ја брани својата чест во спорот со Турција

Либертас - 20.03.2017

Германија нема да се откаже од правото да ја брани својата чест во спорот со Турција, од каде властите во Берлин беа обвинети дека спроведуваат нацистички политики, изјави за германските медиуми денеска Петар Алтмаер, шеф на кабинетот на ...

Габриел: Турција ги премина границите

Алфа - 20.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите“ со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување“.

Германскиот амбасадор во Турција повикан во турското МНР поради митинг на ПКК во Франкфурт

Либертас - 19.03.2017

Германскиот амбасадор во Турција бил повикан во турското МНР во врска со митинг на поддржувачи на Курдската работничка партија во Германија, изјави денеска Ибрахим Калан, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Германија ќе ја брани својата чест во спорот со Турција

Локално - 20.03.2017

Германија нема да се откаже од правото да ја брани својата чест во спорот со Турција, од каде властите во Берлин беа обвинети дека спроведуваат нацистички политики, изјави за германските медиуми денеска Петар Алтмаер, шеф на кабинетот на ...

Габриел: Турција ги премина границите

Либертас - 20.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите“ со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување“.

Германскиот амбасадор повикан во турското МНР поради митинг на Курдите во Франкфурт

А1 On - 19.03.2017

Германскиот амбасадор во Турција бил повикан во турското МНР во врска со митинг на поддржувачи на Курдската работничка партија во Германија, изјави денеска Ибрахим Калан, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Габриел: Турција ги премина границите...

Н.Македонија - 20.03.2017

Габриел: Турција ги премина границите Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел ги обвини турските власти дека „ги преминале границите“ со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување“.

Германскиот амбасадор повикан во турското МНР поради митинг на Курдите

Република - 19.03.2017

Германскиот амбасадор во Турција бил повикан во турското МНР во врска со митинг на поддржувачи на Курдската работничка партија во Германија, изјави денеска Ибрахим Калан, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Габриел: Турција ги премина границите

Вечер - 20.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите" со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување" Германскиот министер за надворешни работи ...

30 илјади Курди протестираа против Ердоган во Франкфурт на Мајна

Локално - 19.03.2017

Над 30 илјади Курди протестираа во Германија, во Франкфурт на Мајна, против зголемувањето на овластувањата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пренесе ББС. Протестот симболично се одржува во деновите пред 21 март – денот во кој Курдите ја ...