TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Макфакс - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија,рече Претседателот на Собранието Талат Џафери на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

(ВИДЕО) Џафери: Собранието е спремно да ги следи препораките на ЕУ

А1 On - 10.11.2017

Ја прифаќаме препораката на ЕП да отвориме дијалог за односот меѓу партиите во Собранието, изјави претседателот на Парламентот, Талат Џафери по средбата со Иво Вајгл. – Собранието и другите институции треба да ја интензивираат соработката со ЕУ.

ОМД: Вајгл да се заложи за афирмација на Македонија, а не за тајни преговори

МРТ - 10.11.2017

ОМД бара од Брисел и од европаратеникот Вајгл да нема тајни разговори и да го заснова сопствениот легитимитет во средби на партиите во земјава... Македонската Обединета дијаспора бара од Брисел и од европаратеникот Вајгл да нема тајни разговори и да ...

Вајгл ги продолжува средбите во Скопје

24 Вести - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл денеска во Скопје ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собранието на Македонија. Вајгл, кој вчера се сретна со претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, БЕСА и на ДПА, ...

Вајгл ги продолжува разговорите во Скопје

Р.С.Европа - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл денеска во Скопје ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собрнието на Македонија. Потоа, како што е најавено, ќе следува и брифинг со претседателот на ...

ВАЈГЛ И ДЕНЕС ВО СКОПЈЕ: Очекува „само добро“

Фактор - 10.11.2017

Проектот „Жан Моне“ ќе биде главна тема на денешната средба на европскиот пратеник Иво Вајгл кој втор ден е во земјава. Словенецот кој јавноста го запозна во дијалогот од Пржино денеска во главниот град ќе продолжи со агендата на која се средби со ...

Вајгл ги продолжува разговорите за „Жан Моне“

Канал 77 - 10.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл денеска ја продолжува посетата во земјава, откако вчера оствари средби со со претседателот на Парламентот, Талат Џафери, со координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, на БЕСА Африм Гаши, ...

Џафери – Вајгл: Европскиот парламент ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Алсат-М - 09.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа средба меѓу претседателот на Парламентот Талат Џафери и пратеникот на Европскиот парламент Иво Вајгл, кој престојува во посета на Македонија.

Европскиот парламент предлага неформална средба власт-опозиција во Париз за враќање на довербата

Сакам да кажам - 09.11.2017

Европратеникот Иво Вајгл и претседателот на Собранието Талат Џафери разговарале за можноста за започнување дијалог помеѓу парламентарните политички партии. „Се разговараше за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните пратенички групи во ...

Вајгл: Очекувам само добро кога сум во Скопје

МРТ - 09.11.2017

Словенечкиот европратеник и известитетл во ЕП за Македонија, Иво Вајгл на средби во Собранието со спикерот и претставници на партиите... Известителот на Европскиот парламент за Македонија, словенечкиот европратеник Иво Вајгл на средби во Собранието ...

Вајгл на средби со партиите во Собранието

МРТ - 09.11.2017

Словенечкиот европратеник Иво Вајгл има средби во Собранието со претставниците на партиите застапени во македонскиот законодавен дом... Известителот на Европскиот парламент за Македонија, словенечкиот европратеник Иво Вајгл има средби во Собранието ...

Известувачот Вајгл на средби со Џафери и партиските координатори

Канал5 - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во Македонското собрание. Во моментов Вајгл е на средба со претседателот на собранието Талат Џафери .

ЕП ќе помага во дијалогот меѓу власта и опозицијата во Собранието

Мета - 09.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, кој е во дводневна посета на земјава, на денешната средба разговарале за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните ...

Вајгл дојде во Скопје на средби со Џафери и партиските координатори

+инфо - 09.11.2017

Европратеникот Вајгл во Скопје ќе има состанок и со експерти на ЕУ за заеднички проект на ЕП и Собранието на Македонија. Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните ...

Европратеникот Иво Вајгл во дводневна посета на Македонија

Макфакс - 09.11.2017

Пратеникот од Европскиот парламент, Иво Вајгл, престојува во дводневна посета на Македонија. Денеска тој ќе се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери и со експерти на ЕУ за Парламентарен проект.

Вајгл денеска ќе има средби со Џафери и со опозицијата во Собранието

Мета - 09.11.2017

Иво Вајгл, известувач на Европскиот парламент за Македонија, денеска во Собранието во 14.30 часот ќе се сретне со спикерот Талат Џафери, соопшти собраниската служба за информирање. Потоа европратеникот од Словенија ќе се сретне со експерти на ЕУ, по ...

Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Точка - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија, рече Претседателот на Собранието Талат Џафери на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

Џафери: Собранието е спремно да ги следи препораките на ЕУ

Орбис - 10.11.2017

Ја прифаќаме препораката на ЕП да отвориме дијалог за односот меѓу партиите во Собранието, изјави претседателот на Парламентот, Талат Џафери по средбата со Иво Вајгл. – Собранието и другите институции треба да ја интензивираат соработката со ЕУ.

Џафери - Вајгл: Европскиот парламент ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Сител - 09.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа средба меѓу претседателот на Парламентот Талат Џафери и пратеникот на Европскиот парламент Иво Вајгл, кој престојува во посета на Македонија.

Вајгл и ЕП спремаат средба меѓу власта и опозицијата во Париз

Фокус - 09.11.2017

Неофицијално, партиски извори за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека Европскиот парламент (ЕП) сака во Париз да организираа неформална средба на опозицијата и власта, за подобрување на меѓусебната доверба како и за наоѓање на заеднички ставови за прашања ...

ЕП ќе помага во дијалогот меѓу власта и опозицијата во Собранието

Локално - 09.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, кој е во дводневна посета на земјава, на денешната средба разговарале за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните ...

Вајгл во Скопје на средби Џафери и партиските координатори

Канал5 - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Европратеникот Иво Вајгл во дводневна посета на Македонија

Локално - 09.11.2017

Пратеникот од Европскиот парламент, Иво Вајгл, престојува во дводневна посета на Македонија. Денеска тој ќе се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери и со експерти на ЕУ за Парламентарен проект.

Европратеникот Вајгл во Скопје: Со кој ќе се сретне?

Фактор - 09.11.2017

Собраниската служба за информирање денеска соопшти дека европратенико тИво Вајглденеска во Собранието во 14.30 часот ќе се сретне со спикерот Талат Џафери Потоа европратеникот од Словенија ќе се сретне со експерти на ЕУ, по што ќе има средби со ...

(Видео) Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Вечер - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери, на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

Џафери - Вајгл: Европскиот парламент ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ...

Н.Македонија - 09.11.2017

Џафери - Вајгл: Европскиот парламент ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа средба меѓу претседателот на Парламентот Талат Џафери и пратеникот на Европскиот парламент Иво Вајгл, кој престојува ...

Вајгл и ЕП спремаат средба меѓу власта и опозицијата во Париз

Локално - 09.11.2017

Неофицијално, партиски извори за sdk.mk велат дека Европскиот парламент (ЕП) сака во Париз да организираа неформална средба на опозицијата и власта, за подобрување на меѓусебната доверба како и за наоѓање на заеднички ставови за прашања битни за ...

ЕП ќе помага во дијалогот меѓу власта и опозицијата во Собранието

Позитив.мк - 10.11.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, кој е во дводневна посета на земјава, на денешната средба разговарале за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните ...

Вајгл во Скопје на средби со Џафери и со партиските координатори

Алсат-М - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Вајгл во дводневна посета на Македонија

А1 On - 09.11.2017

Пратеникот од Европскиот парламент, Иво Вајгл, престојува во дводневна посета на Македонија. Денеска тој ќе се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери и со експерти на ЕУ за Парламентарен проект.

(Видео) Џафери: Подготвени сме да ги следиме препораките на ЕУ

Sky - 10.11.2017

Заедничка желба и заклучок е дека Собранието е подготвено да ги следи и спроведе сите препораки на Европската Унија, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери, на заедничката прес-конференција со европратеникот Иво Вајгл.

Џафери-Вајгл: Земјите од Западен Балкан да имаат еднаков третман во регионален контекст

Макфакс - 09.11.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери оствари работна средба со пратеникот на Европскиот парламент, Иво Вајгл. Џафери го информирал европратеникот за тековните случувања на политички план како и за планираните активности ...

Вајгл на средби со Џафери и партиските координатори во Скопје ...

Н.Македонија - 09.11.2017

Вајгл на средби со Џафери и партиските координатори во Скопје Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание.

Европратеникот Иво Вајгл во дводневна посета на Македонија

Точка - 09.11.2017

Пратеникот од Европскиот парламент, Иво Вајгл, престојува во дводневна посета на Македонија. Денеска тој ќе се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери и со експерти на ЕУ за Парламентарен проект.

Џафери – Вајгл: Европскиот парламент ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ

Стандард - 09.11.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа средба меѓу претседателот на Парламентот Талат Џафери и пратеникот на Европскиот парламент Иво Вајгл, кој престојува во посета на Македонија.

Вајгл во Скопје на средби Џафери и партиските координатори

24 Вести - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Вајгл во дводневна посета на Македонија

Орбис - 09.11.2017

Пратеникот од Европскиот парламент, Иво Вајгл, престојува во дводневна посета на Македонија. Денеска тој ќе се сретне со претседателот на Собранието, Талат Џафери и со експерти на ЕУ за Парламентарен проект.

Џафери-Вајгл: Земјите од Западен Балкан да имаат еднаков третман во регионален контекст

Вечер - 09.11.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари работна средба со пратеникот на Европскиот парламент, Иво Вајгл. Џафери го информирал европратеникот за тековните случувања на политички план, како и за планираните ...

Вајгл во Скопје на средби со Џафери и партиските координатори

Либертас - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Џафери-Вајгл: Земјите од Западен Балкан да имаат еднаков третман во регионален контекст

Точка - 09.11.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари работна средба со пратеникот на Европскиот парламент, Иво Вајгл. Џафери го информирал европратеникот за тековните случувања на политички план, како и за планираните ...

Известувачот на ЕП за Македонија Вајгл во Скопје

Нова ТВ - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Вајгл во Скопје на средби со Џафери и партиските координатори

Сител - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Вајгл во Скопје на средби со Џафери и партиските координатори

iPortal - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Вајгл во Скопје на средби со Џафери и партиските координатори

Стандард - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Вајгл во Скопје на средби Џафери и партиските координатори

ТВ21 - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска престојува во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, денеска ќе се сретне со ...

Вајгл во Скопје на средби со Џафери и со координаторите на пратеничките групи

МКД - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска престојува во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, денеска ќе се сретне со ...

Вајгл во Скопје на средби Џафери и партиските координатори

Слободен Печат - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска престојува во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, денеска ќе се сретне со ...

Вајгл во Скопје на средби со Џафери и партиските координатори

Вечер - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...

Вајгл во Скопје на средби со Џафери и партиските координатори

Позитив.мк - 09.11.2017

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на ...