TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Околу 200 милијарди евра вреди српскиот имот кој Косово сака да го присвои...

Н.Македонија - 20.03.2017

Околу 200 милијарди евра вреди српскиот имот кој сака да го присвои Косово Властите на самопрогласената Република Косово одлучија да одземат недвижен имот, вреден 200 милијарди евра, од поранешните територии на Србија, односно од Социјалистичката ...

Хашим Тачи: Косово ќе изгради својата армија во соработка со меѓународните фактори

Макфакс - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави во понеделникот дека Косово ќе има своја армија, но во согласност и со соработка со меѓународните фактори, пренесе Радио “Слободна Европа”, цитирајќи го интервјуто на Тачи дадено за емисијата “Слободно на ...

Хашим Тачи: Косово ќе изгради своја армија во соработка со меѓународните фактори

Точка - 20.03.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави во понеделникот дека Косово ќе има своја армија, но во согласност и со соработка со меѓународните фактори, пренесе Радио “Слободна Европа”, цитирајќи го интервјуто на Тачи дадено за емисијата “Слободно на ...

Тачи: Косово ќе изгради армија во соработка со меѓународните фактори

Стандард - 20.03.2017

Косовскиот претседател изјави дека Косово ќе има своја армија, но во согласност и со соработка со меѓународните фактори, пренесува РСЕ, цитирајќи интервју на Тачи за емисијата „Слободно на српски“ на Медиумскиот центар во Чаглавица (една од ...

Косовскиот премиер Мустафа: Создавање косовска војска само со меѓународните пријатели

МКД - 19.03.2017

Премиерот на Косово Иса Мустафа изјави вчера во Подуево дека војска на Косово може да формира само во координација со „меѓународните пријатели“. „Формирањето на восјка на Косово е можно само со координација со Америка и НАТО“, кажа Мустафа на ...

Вучиќ: Можам да одам на Косово и без дозвола, но не сакам да им направам проблем на Србите

Макфакс - 19.03.2017

Српскиот премиер и кандидат на претседателските избори Александар Вучиќ во неделата изјавил дека во рамките на кампањата сака да го посети Косово и дека тоа може да го направи и без дозвола од властите во Приштина, но смета оти тоа не би имало ...

Мустафа: Војската ќе се формира само со поддршка од „меѓународните пријатели“

Макфакс - 19.03.2017

Косовскиот премиер Иса Мустафа во саботата изјавил дека косовската војска може да биде формирана само преку „координација со меѓународните пријатели“, пренесуваат српските медиуми. „Формирањето на војската е возможно само преку координација со САД и ...

Вучиќ: Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија

Макфакс - 19.03.2017

Српскиот премиер Александар Вучиќ во саботата во Нови Сад изјавил дека Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија, пренесуваат српските медиуми. „Нам ни е потребно да бидеме на европскиот пат за да имаме повеќе инвеститори.

Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД

Алфа - 18.03.2017

Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили во војска на Косово, нема да добие зелено светло од Владата на Косово. – Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили во ...

Zeri: Војската на Косово ќе има осум илјади припадници

Репортер - 18.03.2017

Косовската војска ќе има осум илјади војници, од кои три илјади ќе бидат во резервниот состав, пишува приштинскиот весник Zeri, повикувајќи се на нацрт законот со кој се подготвува трансформација на косовските Безбедносни сили во косовска војска.

Вучиќ без дозвола од Приштина би отишол на Косово?

Фактор - 19.03.2017

Српскиот премиер и кандидат на претседателските избори, Александар Вучиќ денеска изјави дека во рамките на кампањата сака да го посети Косово и дека тоа може да го направи и без дозвола од властите во Приштина.

ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО: Нема војска без координација со САД

Телеграф - 18.03.2017

- Формирањето армија ќе се случи единствено во координација со САД и НАТО, изјави Мустафа во Подујево, на собир по повод 17-годишнината на неговата партија Демократски сојуз на Косово. Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација ...

Зери: Косово од старт ќе има бројна војска

Позитив.мк - 18.03.2017

Косовската војска ќе има осум илјади војници, од кои три илјади ќе бидат во резервниот состав, пишува приштинскиот весник Zeri, повикувајќи се на нацрт законот со кој се подготвува трансформација на косовските Безбедносни сили во косовска војска.

Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД

Локално - 18.03.2017

Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили во војска на Косово, нема да добие зелено светло од Владата на Косово. Премиерот Иса Мустафа изјави дека формирањето војска на Косово може да се случи само во ...

Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД...

Н.Македонија - 18.03.2017

Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили во војска на Косово, нема да добие зелено светло од Владата на Косово.

Мустафа: Нема косовска војска без координација со САД

Позитив.мк - 19.03.2017

Предлогот на косовскиот претседател Хашим Тачи за трансформација на безбедносните сили во војска на Косово, нема да добие зелено светло од Владата на Косово. Премиерот Иса Мустафа изјави дека формирањето војска на Косово може да се случи само во ...