TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина

Алсат-М - 12.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин е задоволен што, и покрај тешкотиите во политичките односи меѓу Руската Федерација и Сојузна Република Германија, економската соработка меѓу двете земји продолжува и расте.

(ВИДЕО) ДОДЕКА ПОРОШЕНКО ЗБОРУВА: Ердоган заспа на прес-конференција?

Фактор - 12.10.2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган го фати дремка на прес - конференција со украинскиот претседател, Петро Порошенко. На видеото кое се рашири на социјалните мрежи, се гледа како Ердоган иако очите му се затвораат, се труди да не заспие.

Американците не се откажуваат, но дали и Ердоган мисли така? Напорно работиме Турција да остане наш сојузник

Точка - 12.10.2017

Американскиот министер за одбрана порача дека неговата земја напорно работи за Турција да остане ориентирана кон САД, но и против нивните заеднички непријатели. Американскиот министер за одбрана, Џим Матис, изјави дека воените односи помеѓу ...

Ердоган: САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

Телевизија Нова - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетлух Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот обид за преврат.

Ердоган на Балканот: нов отомански поход?

МКД - 12.10.2017

Враќањето на историските империи одамна е омилена тема во написите на западните експерти за Балканот. ЕУ, раскината од кризи, го губи тлото под нозе, ни рекоа, а овој јаз го пополнуваат Русија и Турција.

Ердоган задрема на прес-конференција (ВИДЕО)

МКД - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган речиси заспа на конференција за новинарите со претседателот на Украина, Петро Порошенко. Додека неговиот украински колега одговараше на прашањата на новинарите на конференцијата за медиумите, Ердоган се ...

По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

Вечер - 12.10.2017

Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган бил срдечно пречекан за време на посетата на Србија и констатираа дека односите на Белград и Анкара се подобриле во текот на последните години по повеќедецениската ...

Турскиот претседател Ердоган ја заврши посетата на Србија

Р.С.Европа - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган синоќа ја заврши дводневната посета на Србија во чии рамки престојуваше и во Нови Пазар. Турската делегација имаше низа билатерални состаноци со српскиот државен врв, како и со српски стопанственици.

(ВИДЕО) Претседателот на Туркмeнистан му подари прекрасно кутре на Владимир Путин за 65. роденден

еМагазин - 12.10.2017

Претседателот на Туркменистан, Гурбангулу Бердимукхамедов вчера му подари кутре на рускиот претседател Владимир Путин по повод неговиот 65. роденден. Инаку, Владимир Путин е роден на 7 октомври 1952 година, во Ленинград, СССР (денешен Санкт ...

Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина

Алфа - 12.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин е задоволен што, и покрај тешкотиите во политичките односи меѓу Руската Федерација и Сојузна Република Германија, економската соработка меѓу двете земји продолжува и расте.

Ердоган задрема на прес-конференција (ВИДЕО)

Република - 12.10.2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган го фати дремка на прес – конференција со украинскиот претседател, Петро Порошенко. На видеото кое се рашири на социјалните мрежи, се гледа како Ердоган иако очите му се затвораат, се труди да не заспие.

Ердоган: САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

А1 On - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетлух Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот обид за преврат.

Турција се враќа на Балканот, овој пат преку Србија

Телма - 11.10.2017

Турција се враќа на Балканот, овој пат преку Србија. Реџеп Таип Ердоган е во дводневна посета на Србија. Вчера се шеташе низ Белград, а денес заедно со српскиот претседател Вучиќ, го посетија Санџак и Нови Пазар каде од претежно муслимнаската ...

Го исцрпи ли „Осман Ага“, Ердоган заспа за време на прес конференција во Украина

Канал5 - 12.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган заспа за време на прес-конференцијата со украинскиот колега, Петро Порошенко. Додека Порошенко одговараше на прашањата на новинарите на конференцијата за медиумите, Ердоган се бореше да остане буден, но сепак ...

Ердоган во Нови Пазар: Ова е мој крај (ФОТО)

МКД - 11.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го посети Нови Пазар, каде што рече дека Турција и регионот Санџак имаат посебни односи. „Нови Пазар е мој крај. Вашата среќа е наша среќа, вашата болка е наша болка“, рече Ердоган.

Дачиќ: Што требаше да направам? Да го убијам Ердоган како Мурат?

А1 On - 11.10.2017

Ивица Дачиќ рече дека синоќа на свечениот прием пеел на молба на претседателот Александар Вучиќ и на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. – Колку што јас разбрав сите во салата беа воодушевени и денес тоа е главна вест во Турција.

Ердоган порача дека ја посакува Србија како пријател и земја на напредок, единство и слога

Нетпрес - 11.10.2017

Tурскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган порача во средата во Нови Пазар на Санџак, каде што е бројно бошњачкото население, дека Турција и Србија ќе го чуваат меѓусебното пријателство, како и дека ја посакува Србија како земја на напредок во кој ...

Медиуми: По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

А1 On - 12.10.2017

Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган бил срдечно пречекан за време на посетата на Србија и констатираа дека односите на Белград и Анкара се подобриле во текот на последните години по повеќедецениската ...

Илјадници граѓани го пречекаа Ердоган во Нови Пазар

Р.С.Европа - 11.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Нови Пазар рече дека сака во Србија да владее единство, слога и просперитет и оти Турција е подготвена на соработка со Белград на секое поле и во секоја сфера.

(ФОТО+ВИДЕО) ХИТ: Српски сајт му дава предлози на Дачиќ кои песни да им ги пее на Трамп и Меркел

Фактор - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ синоќа му ја пееше „Осман Ага“ на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган кој е во посета на Србија. Станува збор за песна која на овие простори ја популаризираше пејачот Мухарем Сербезовски.

Турција се поприсутна на Балканот

Макфакс - 11.10.2017

Ангажирањето на Турција на Балканот е во пораст, оценува швајцарскиот весник Noje cirher cajtung во написот по повод посетата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на Белград. Според весникот, турските инвестиции во 2016 година изнесувале 1,66 ...

Ердоган повика на балканско единство

Стандард - 11.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган беше пречекан топло во претежно муслиманската српска област, Нови Пазар во Србија, каде што е на дводневна посета, пишува турското издание „Сабах“. Стотици луѓе го поздравија, мавтајќи со турски и српски ...

САД уште чекаат објаснување за апсењето нивни вработени во Турција

Р.С.Европа - 11.10.2017

САД сè уште чекаат објаснување од Анкара за притворањето вработени во американскиот конзулат во Истанбул, рече денеска амбасадорот Џон Бас. Тој рече дека Вашингтон нема намера да ги наруши своите долгогодишни односи со Анкара, нагласувајќи дека ...

Путин и Ердоган - вистински пријатели?

Deutsche Welle - 11.10.2017

Турција е членка на НАТО, а купува оружје од Русија. Тоа е повеќе од невообичаено. Дали се кова блиско пријателство меѓу Анкара и Москва? Миодраг Шориќ смета дека нема потреба од нервоза. Двајцата се чувствуваат неправедно третирани.

Дачиќ му ја пееше на Ердоган „Осман ага“

Нова ТВ - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи повторно беше главен „забавувач“ на еден официјален настан, овој пат, на свечената вечера во Белград, во чест на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган: Уапсениот вработен во американскиот Конзулат е шпион

Вечер - 11.10.2017

Ердоган, на прес-конференцијата во Белград, го обвини американскиот амбасадор во Турција за уривање на врските меѓу сојузници во НАТО по одлуката за прекин на визните услуги за турски државјани во американските дипломатски мисии во земјатa Турскиот ...

(ВИДЕО) Дачиќ му запеа на Ердоган

Алсат-М - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи повторно беше главен „забавувач“ на еден официјален настан, овој пат, на свечената вечера во Белград, во чест на турскиот претседател Реџеп Таип ...

Ердоган во посета на Санџак

Р.С.Европа - 11.10.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја продолжува посетата на Србија со посета на регионот Санџак. Тој вчера пристигна во дводневна посета на Србија во, како што оценуваат аналитичарите, обид да го зголеми влијанието на Анкара на ...

Дачиќ му запеа на турски на Ердоган, доби и бакшиш

Алфа - 11.10.2017

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ запеа синоќа пред турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на турски јазик на официјална вечера организирана од српскиот претсеател Александар Вучиќ Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ запеа синоќа пред ...

(ВИДЕО) Дачиќ му се претстави на Ердоган со песната „Осман ага“

Макфакс - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, е познат по тоа што сака да пее, па овој пат тој своите гласовни способности му ги претстави на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој е во посета на Србија.

Дачиќ падна во севдах пред Ердоган – му запеа на турски(ВИДЕО)

Канал5 - 11.10.2017

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ , познат како добар пејач , имаше можност да го забавува и Турскиот претседател Ердоган . На свечената вечера организирана во чест на Реџеп Таип Ердоган , кој е во посета на Србија , Дачиќ му испеа турска ...

Дачиќ му запеа на Ердоган, доби и бакшиш

Сител - 11.10.2017

На вечерата која претседателот Вучиќ ја приреди во чест на својот турски колега Ердоган, српскиот министер за надворешни работи повторно ги демонстрираше своите пејачки способности. Ивица Дачиќ после славната „Милјачка“ и „О, соле мио“ вчера го ...

Путин и Ердоган: Пријатели од инат

Стандард - 11.10.2017

И двајцата мислат дека незаслужено се потценувани. И двајцата редовно ги вртат своите грбови на Западот. И двајцата сакаат да се прикажуваат како „силни мажи“ пред својата публика и често повторуваат дека се пријатели.

Дачиќ среде официјална вечера му запеа на Ердоган (видео)

Press24 - 11.10.2017

На свечената официјална вечера во Белград, во чест на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, српскиот министер за надворешни работи, Дачиќ, повторно беше главен „забавувач“ . Имено тој го зел микрофонот и му ја запеал пената „Осман Ага“ на Ердоган.

Дачиќ му запеа на Ердоган – Осман Ага имаш ќерка убава ( Видео)

Локално - 11.10.2017

Првиот вицепремиер и министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ запеа песна на турски јазик за време на свечената вечера во чест на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Белград.

Ердоган во Белград: Не сакаме поделби на Балканот

Точка - 11.10.2017

Турскиот претседател, Таип Реџеп Ердоган, денеска на бизнис-форумот Турција-Србија во Белград истакна дека Турција сака регионот да се спомнува со надеж за посветла иднина со интеграција, мир и заеднички интереси, и додаде дека не сака поделби и ...

Дачиќ му пееше на Ердоган на турски

Нетпрес - 11.10.2017

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, познат по тоа што сака да запее во друштво, овојпат своите гласовни можности ги демонстрираше пред турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган кој престојува во посета на Србија, а снимката набрзо стана хит на ...

Дачиќ му ја испеа „Осман ага“ на Ердоган (ВИДЕО)

Стандард - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, му пееше на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на турски јазик на свечената вечера организирана во чест на Ердоган, пренесе „Данас“. Снимката беше објавена на социјалните мрежи.

Дачиќ му запеа и на Ердоган, доби и бакшиш! (Видео)

Слободен Печат - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ можеби не знае англиски, но затоа знае да пее на турски! За време на свечената вечера во чест на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Дачиќ повторно се фати за микрофонот.

Видео: Шоуменот Дачиќ му пееше на Ердоган

Фактор - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ кој освен политичка може да има и музичка кариера повторно ги покажа своите шоуменски способности. Овој пат, му запеа на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на собирот на турски и српски ...

(ВИДЕО) Дачиќ на турски му пееше и на Ердоган

еМагазин - 11.10.2017

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, по којзнае кој пат ги покажа своите пејачки квалитети. Овој пат пред турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој е во посета на Србија. Дачиќ на Ердоган му запеа на турски.

Дачиќ му пееше и на Ердоган (ВИДЕО)

Поглед - 11.10.2017

На вечерата која претседателот Вучиќ ја приреди во част на својот турски колега Ердоган, српскиот министер за надворешни работи повторно ги демонстрираше своите способности кога станува збор за пеењето.

Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина...

Н.Македонија - 12.10.2017

Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина Рускиот претседател Владимир Путин е задоволен што, и покрај тешкотиите во политичките односи меѓу Руската Федерација и Сојузна Република Германија, економската соработка меѓу двете ...

Ердоган: САД кријат сомнително лице во Конзулатот во Истанбул

Алсат-М - 12.10.2017

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД во својот конзулат во Истанбул кријат „сомнително лице“, кое е поврзано со исламскиот проповедник Фетлух Ѓулен, кого Анкара го обвинува за минатогодишниот обид за преврат.

Дачиќ: Што требаше да направам? Да го убијам Ердоган како Мурат?

Локално - 11.10.2017

Ивица Дачиќ рече дека синоќа на свечениот прием пеел на молба на претседателот Александар Вучиќ и на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. – Колку што јас разбрав сите во салата беа воодушевени и денес тоа е главна вест во Турција.

Медиуми: По децении недоверба, се подобруваат односите меѓу Белград и Анкара

Телевизија Нова - 12.10.2017

Западните агенции јавија дека претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган бил срдечно пречекан за време на посетата на Србија и констатираа дека односите на Белград и Анкара се подобриле во текот на последните години по повеќедецениската ...

Турција се поприсутна на Балканот

Sky - 11.10.2017

Ангажирањето на Турција на Балканот е во пораст, оценува швајцарскиот весник Noje cirher cajtung во написот по повод посетата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на Белград. Според весникот, турските инвестиции во 2016 година изнесувале 1,66 ...

Путин и Ердоган – вистински пријатели?

Локално - 11.10.2017

Турција е членка на НАТО, а купува оружје од Русија. Тоа е повеќе од невообичаено. Дали се кова блиско пријателство меѓу Анкара и Москва? Миодраг Шориќ смета дека нема потреба од нервоза. Двајцата се чувствуваат неправедно третирани.

Дачиќ е човекот за журка: На Ердоган му ја распали „Осман ага“ на турски (видео)

Таратур - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи повторно беше главна „ѕвезда“, овој пат, на свечената вечера во Белград, во чест на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По настапите пред амбасадорите со „О соле мио“, пред партиските истомисленици ...

(ВИДЕО) Дачиќ му ја испеа „Осман ага“ на Ердоган

Либертас - 11.10.2017

Српскиот министер за надворешни работи повторно беше главен „забавувач“ на свечената вечера во Белград, во чест на турскиот претседател Реџеп Таип ...