TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Децата се денес попаметни, а светот потрагичен“ - така зборуваше Рашо Попов

Факултети - 20.04.2017

Во Белград почина легендарниот книжевник и новинар Радивој Рашо Попов. Еве неколку цитати од неговото последно интервју. Фото извор: Nedelne Novine - Децата се денес паметни, а светот потрагичен.

Почина познатиот писател и новинар - ќе биде погребан во сабота

Press24 - 20.04.2017

Раша Попов, легендарниот српски писател, публицист, актер и долгогодишен телевизиски новинар, ѕвездата на детската телевизиска емисија „Фазони и Фори“, почина синоќа околу 23 часот во Белград на 84. возраст. Раша почина после долгата и тешка болест.

Почина Раша Попов

Република - 20.04.2017

Детскиот писател, глумец и новинар Раша Попов почина во 84. година во Белград, објавија медиумите во Србија. „Сезнајко, автентичен мудрец и Орфеј на нашето време“ се најдобри епитети со кои на Википедија е опишан новинарот и писател Радивој Раша ...

Во Белград почина легендарниот книжевник и новинар Радивој Рашо Попов

Република - 20.04.2017

Во Белград почина легендарниот книжевник и новинар Радивој Рашо Попов. Тој го разубави детството со своите „Фори и фазони“ на многу генерации деца. Почина во 84 година од животот. Автор е на многубројни книги за деца и возрасни.