TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Трансмет” на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ

Алсат-М - 19.05.2017

„Трансмет“ на Сеад Кочан се офајди со уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка ќе работи во РЕК Битола. За државни електани, ЕЛЕМ, нема ништо спорно што во моментов ...

„Трансмет“ на Кочан пак добил тендер кај ЕЛЕМ

Сакам да кажам - 19.05.2017

Бирото за јавни набавки во четвртокот на 18 мај објави дека компанијата на Сеад Кочан „Трансмет“, чии што сметки се блокирани на барање на СЈО, повторно добила тендер кај ЕЛЕМ. Во огласот стои дека „Трансмет’ е носител на набавката во која ЕЛЕМ бара ...

„Трансмет“ на Сеад Кочан пак лапнал тендер од ЕЛЕМ

Фокус - 19.05.2017

Компанијата на Сеад Кочан „Трансмет“ чии сметки и имот се блокирани пак доби тендер од ЕЛЕМ, покажува набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки. Според набавката, оваа компанија добила тендер во вредност од девет ипол милиони ...

Фирмата на Кочан добила уште еден тендер?

Фактор - 19.05.2017

Компанијата на бизнисменот Сеад Кочан „Трансмет“ чии сметки и имот се блокирани, повторно добила тендер од ЕЛЕМ. Ова го покажува набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки.

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

24 Вести - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд, откако судија на претходна постапка одлучи да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, како што бараше СЈО, туку му го одзеде пасошот и прифати гаранција од речиси 1 милион ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за Сеад Кочан

МКД - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за одлуката да не му определи мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, дознаваме неофицијално. Кривичниот совет треба да донесе одлука по жалбата од СЈО во рок од 48 часа, но не се ...

ЕЛЕМ додели нов тендер на „Трансмет“ на Кочан

Стандард - 19.05.2017

Фирмата на Сеад Кочан, „Трансмет“ доби уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка ќе работи во РЕК Битола, пренесе Алсат-М .

СЈО поднесе жалба за укинувањето на притворот на Кочан...

Н.Македонија - 19.05.2017

СЈО поднесе жалба за укинувањето на притворот на Кочан Специјалното јавно обвинителство ја обжали одлуката на судија на претходна постапка за барањето за притвор за бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничениот во случајот „Труст“.

СЈО поднесе жалба до Кривичниот суд за ослободувањето на Сеад Кочан од притвор

Канал5 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Судот ќе треба да го преиспита решението со кое кочан беше пуштен на слобода.

СЈО поднесе жалба за притворот на Сеад Кочан

Слободен Печат - 19.05.2017

Од СЈО поднеле жалба до Кривичен суд, откако беше одлучено да се укине одлуката за притвор на Сеад Кочан. Наместо притвор, на бизнисменот му е одземен пасошот и е прифатена гаранцијата од милион евра дека нема да ја напушти државата.

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

Press24 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска поднесе жалба за до Кривичниот Суд по одлуката да не му биде одреден притвор на Сеад Кочан поради здравствената состојба. Кривичниот совет има рок од 48 часа да одлучи по жалбата на СЈО.

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Макфакс - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поденло жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан ...

„Трансмет“ на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ, иако е со блокирана сметка

Либертас - 19.05.2017

„Трансмет“ на Сеад Кочан се офајди со уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка ќе работи во РЕК Битола. За државни електани, ЕЛЕМ, нема ништо спорно што во моментов ...

Фирмата на Сеад Кочан повторно се офајди со тендер од ЕЛЕМ

Макфакс - 19.05.2017

Компанијата на Сеад Кочан „Транс мет“ чија сметка е блокирана, повторно доби тендер од AД Електрани на Македонија, покажа набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки. Според набавката, оваа компанија добила тендер во вредност од ...

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

Бриф - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд, откако судија на претходна постапка одлучи да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, како што бараше СЈО, туку му го одзеде пасошот и прифати гаранција од речиси 1 милион ...

СЈО го обжали укинувањето на притворот на Кочан

Позитив.мк - 19.05.2017

СЈО поднесе жалба до Кривичен суд, откако беше одлучено да се укине одлуката за притвор на Сеад Кочан. Наместо притвор, на бизнисменот му е одземен пасошот и е прифатена гаранцијата од милион евра дека нема да ја напушти државата.

Макфакс: СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Канал 77 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан – дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан ...

Осомничениот Сеад Кочан со кауција од еден милион евра - на слобода

24 Вести - 18.05.2017

Сеад Кочан си ја загарантира слободата со приближно 900 илјади евра движен и недвижен имот, а гаранција дека нема да замине на „службен пат“ ќе биде одземениот пасош кој се наоѓа во Кривичниот суд каде што бизнисменот ќе мора и да се јавува еднаш ...

Кочан си ја купи слободата со безмалку 1 милион евра

Алсат-М - 18.05.2017

Со 875 илјади евра гаранција во движен и недвижен имот, довчерашниот бегалец Сеад Кочан, се спаси од притвор. Судијата на претходна постапка, Даниела Димовска по втор пат не му определи притвор.

Сеад Кочан куртули од притвор

Призма - 18.05.2017

Судијката на претходна постапка, Даниела Димовска по вторпат решава да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, и покрај тоа што тој беше во бегство 2 месеци. Таа одлучила да одреди мерки за гаранција, односно одземен му бил пасошот и има ...

Кочан ќе се брани од слобода со гаранција од речиси милион евра

Р.С.Европа - 18.05.2017

Судот денеска ја прифати понудената гаранција на осомничениот Сеад Кочан во предметот Труст на СЈО во вредност од речиси еден милион евра. Според соопштението од Основниот суд Скопје 1 по барањето на вчерашното рочиште од СЈО за дополнителни ...

Судот ја објави одлуката за Кочан, не одредил притвор поради здравствената состојба

24 Вести - 18.05.2017

Основниот суд Скопје 1 официјално соопшти дека бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода. Судија на претходна постапка му одредил гаранција на Кочан и одземање на пасошот поради неговата здравствена состојба.

Еден милион евра гаранција за слободата на Кочан

Телма - 18.05.2017

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан кој повеќе од два месеца беше во бегство. Судија на претходна постапка одлучи да му го одземе пасошот, за да не ја напушти земјава и дал гаранција во износ од 1 милион евра.

Додевски: Понудивме гаранција дека Кочан нема да ја напушти државата

Нова ТВ - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, објави „Фокус“. Според медиумот на Кочан, одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

Сеад Кочан не оди во притвор, дал гаранција од милион евра

Сакам да кажам - 18.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан кого кривично го гони Специјалното јавно обвинителство, според втората одлука на Основниот суд Скопје 1 донесена вчера, нема да добие мерка притвор. Судијата на претходна постапка одлучил да ја прифати понудената ...

Адвокатот на Кочан потврди дека понудиле гаранција за да се брани од слобода

+инфо - 18.05.2017

Според Нова Македонија, понудената гаранција е 875.298 евра. Адвокатот на Кочан, Никола Додевски за Нова ТВ потврди дека одбраната понудила парична гаранција за бизнисменот Сеад Кочан да се брани од слобода.

Сеад Кочан останува на слобода

24 Вести - 18.05.2017

Одземен пасош и гаранција од 1 милион евра , Сеад Кочан останува на слобода, ова, неофицијално, е одлуката на судијата на претходна постапка кој не го прифати барањето на СЈО за притвор за бизнисменот осомничен во случајот „Труст“.

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан

Канал5 - 18.05.2017

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Кривичниот суд наложи на Кочан да му биде одредена гаранција во износ од над 875 илјади евра со движен и недвижен имот, да му биде одземена патната исправа и го обврза еднаш неделно да се јавува во суд, со ...

(Обновено) Нема притвор за Кочан, гаранцијата е 875.298 евра...

Н.Македонија - 18.05.2017

(Обновено) Нема притвор за Кочан, гаранцијата е 875.298 евра Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода со гаранција од скоро милион евра, во движен и недвижен имот. Одземен му е и пасошот како гаранција дека ќе биде достапен за Судот, а ...

Судот се уште ја нема објавено одлуката за притворот на Кочан

24 Вести - 18.05.2017

Основниот суд Скопје 1 се уште ја нема соопштено одлуката за притворот на бизнисменот Сеад Кочан. Од Судот велат дека решението на судијата на претходна постапка ќе биде објавено веднаш кога ќе биде испратено до странките во постапката, односно до ...

За Кочан нема притвор, се бара гаранција од милион евра и одземање на пасошот

МКД - 18.05.2017

Судија на претходна постапка одлучи на Сеад Кочан да му биде одземен пасошот и да даде гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата. Ова, неофицијално е одлуката на судијата на претходна постапка по вчерашното барање на СЈО на Кочан ...

Сеад Кочан дал гаранција од еден милион евра за да остане на слобода?

+инфо - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фоку с. Според информации на порталот, одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра.

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција од 900.000 евра и одземање на пасошот

Мета - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола ...

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра...

Н.Македонија - 18.05.2017

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода со гаранција од милион евра. Одземен му е и пасошот како гаранција дека ќе биде достапен за Судот.

Сеад Кочан останува на слобода, дал гаранција од милион евра

Фокус - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Според нашите информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра. Ваква одлука денеска донесе судијката на претходна постапка Даниела Димовска, откако ...

Сеад Кочан не оди во притвор

МРТ - 18.05.2017

Имајќи ја пред сѐ во вид здравствената состојба на осомничениот, определена му е гаранција во износ од 875 илјади евра во движен и недвижен имот и мерка на претпазливост, односно одземање на патната исправа и обврска еднаш неделно да се јавува ...

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра

Макфакс - 18.05.2017

Судија на претходна постапка не му определи мерка притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“. Макфакс дознава дека судот определил мерка да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од еден милион евра.

Сеад Кочан ќе заборави на „службени патувања“ ама слободата си ја плати 1 милион евра

Фактор - 18.05.2017

Главниот осомничен бизнисмен Сеад Кочан во случајот „Труст“ на СЈО си ја купи слободата. Судијата на претходна постапка, Даниела Димовска, одлучила дека нема притвор за Кочан кој повеќе од два месеца беше во бегство.

Кочан ќе остане на слобода откако дал гаранција од 1 милион евра

Стандард - 18.05.2017

Судија на претходна постапка денеска донесе решение на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“ да му биде одземен пасошот и да даде гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата.

СЈО се сомнева во лошата здравствена состојба на Кочан - бара притвор

24 Вести - 17.05.2017

Повеќе од три часа Специјалното јавно обвинтелство и одбраната на Сеад Кочан денеска пред судија на претходна постапка ги бранеа своите позиции - првите зошто бизнисменот треба да биде во притвор, вторите дека треба да му се почитува правото на ...

Одбраната тврди, здравствената состојба на Кочан е нарушена – СЈО се сомнева

ТВ21 - 17.05.2017

Здравствената состојба на Сеад Кочан е сериозна, вели неговиот адвокат Никола Додевски. Пред судот, одбраната на бизнисменот презентирала медицинска документација, тврдејќи дека никој не смее да го загрози правото на здравје на Кочан.

Арифи: Никој не смее да укине притвор, ако лицето е во бегство

ТВ21 - 17.05.2017

Не смее да се случи Врховен суд да укине решение за притвор кога осомничениот е во бегство и тоа по барање на јавен обвинител кој не е надлежен за тоа, вели универзитетската професорка Беса Арифи.

СЈО пак побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

Либертас - 17.05.2017

Како „драматична деструкција на вредностите на уставниот поредок на државата“, обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ја оцени одлуката на Врховниот суд со која беа укинати решенијата за притвор на бизнисменот Сеад Кочан.

„Трансмет“ на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ, иако е со блокирана сметка

Репортер - 19.05.2017

„Трансмет“ на Сеад Кочан се офајди со уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка ќе работи во РЕК Битола. За државни електани, ЕЛЕМ, нема ништо спорно што во моментов ...

Фирмата на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ

Точка - 19.05.2017

Компанијата на Сеад Кочан „Транс мет“ чија сметка е блокирана, повторно доби тендер од AД Електрани на Македонија, покажа набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки. Според набавката, оваа компанија добила тендер во вредност од ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Тера - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

Со кауција од речиси милион евра Сеад Кочан на слобода

Таратур - 18.05.2017

Сеад Кочан си ја загарантира слободата со приближно 900 илјади евра движен и недвижен имот, а гаранција дека нема да замине на службен пат ќе биде одземениот пасош кој се наоѓа во Кривичниот суд каде што бизнисменот ќе мора и да се јавува еднаш ...

Кочан со милион евра си ја купи слободата

Позитив.мк - 18.05.2017

Судијата на претходна постапка, Даниела Димовска, одлучи дека нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан кој повеќе од два месеца беше во бегство. Одземен му е пасошот, што би значело дека не би можел да оди на „службен пат“ надвор од земјава и дал ...

Сеад Кочан не оди во притвор, дал гаранција од милион евра

Канал 77 - 18.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан кого кривично го гони Специјалното јавно обвинителство, според втората одлука на Основниот суд Скопје 1 донесена вчера, нема да добие мерка притвор. Судијата на претходна постапка одлучил да ја прифати понудената ...

НА СЛОБОДА ЗА 900.000 ЕВРА: Сеад Кочан нема да оди во притвор

Телеграф - 18.05.2017

Во решението, судија на претходна постапка навел дека постои основано сомнение дека Кочан го сторил кривичното дело за кое се товари, а имајќи го предвид неговото поведение од почетокот на оваа постапка, судијата смета дека постои опасност од ...