TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ се противи на руската одлука за Јеховини сведоци

Р.С.Европа - 21.04.2017

Европската унија ја осуди одлуката на рускиот Врховниот суд да ја прогласи верската група „Јеховини сведоци“за екстремистичка организација и да ги забрани нивните активности. Шефицата за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, денеска изјави ...

ЕУ застана во одбрана на „Јеховините сведоци“ во Русија

Руска реч - 21.04.2017

Европската служба за надворешни работи објави изјава во која наведува дека следбениците на организацијата „Јеховини сведоци“ треба да имаат можности „мирно да уживаат во слободата на здружување во Русија.

Русија ги забрани jеховините сведоци

24 Вести - 21.04.2017

Русија ги забрани јеховините сведоци откако Врховниот суд ја прогласи христијанската секта за „екстремистичка група“. Судиите наредиле да се затвори штабот на групата во Русија и нивните 395 локални претставништа, како и да се конфискува целиот имот.

Русија ги забрани Јеховините сведоци и ги прогласи за екстремистичка секта

Радио МОФ - 21.04.2017

Русија ги забрани Јеховите сведоци, откако Врховниот суд ја прогласи христијанската секта за „екстремистичка група“. „Врховниот суд пресуди во корист на тврдењата на Руското министерство за правда, и отсега го смета Административниот центар на ...

Рускиот Врховен суд ги забрани Јеховините сведоци

МКД - 20.04.2017

Рускиот Врховен суд денеска издаде одлука да се забранат Јеховините сведоци, откако Министерството за правда го повика да ја распушти оваа „екстремистичка организација“. Судијата на Врховниот суд Јуриј Иваненко рече дека Русија одлучила да ги ...

Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија...

Н.Македонија - 20.04.2017

Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“. Со оваа одлука се забрануваат сите активности на групата на територијата на ...

Врховниот суд во Русија смета дека „Јеховини сведоци“ се екстремисти

Р.С.Европа - 20.04.2017

Врховниот суд на Русија соопшти дека верската група „Јеховините сведоци“ треба да се смета за екстремистичка организација. Судот денеска издаде одлука, како одговор на жалба од страна на Министерството за правда.

Врховниот суд на Русија ги забрани “Јеховините сведоци”, ја одреди како екстремистичка организација

Макфакс - 20.04.2017

Врховниот суд на Руската Федерација утврди дека религиозната организација, основана во 1876 година во Соединетите Американски Држави, “Јеховини сведоци” е екстремистичка организација и затоа ги забрани сите нејзини активности на територијата на ...

Русија ги забрани jеховините сведоци

Локално - 21.04.2017

Русија ги забрани јеховините сведоци откако Врховниот суд ја прогласи христијанската секта за „екстремистичка група“. Судиите наредиле да се затвори штабот на групата во Русија и нивните 395 локални претставништа, како и да се конфискува целиот имот.

Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија

А1 On - 20.04.2017

Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“. Со оваа одлука се забрануваат сите активности на групата на територијата на Русија.

„Јеховини сведоци“ забранети во Русија како екстремистичка организација

Позитив.мк - 21.04.2017

Врховниот суд на Русија соопшти дека верската група „Јеховините сведоци“ треба да се смета за екстремистичка организација. Судот издаде одлука, како одговор на жалба од страна на Министерството за правда.

Рускиот врховен суд донесе одлука- “Јеховини сведоци” се прогласени за екстремистичка организација !?

Локално - 20.04.2017

Религиозното исповедање “Јеховини сведоци” беше прогласено за екстремистичка организација и беше забрането Врховниот суд на Руската Федерација утврди дека религиозното исповедање, основано во 1876 година во Соединетите Американски Држави, “Јеховини ...

Русија ги забрани jеховините сведоци

Нова ТВ - 21.04.2017

Русија ги забрани јеховините сведоци откако Врховниот суд ја прогласи христијанската секта за „екстремистичка група“. Судиите наредиле да се затвори штабот на групата во Русија и нивните 395 локални претставништа, како и да се конфискува целиот имот.

ВРХОВЕН СУД: Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија

Телеграф - 20.04.2017

Со оваа одлука се забрануваат сите активности на групата на територијата на државата Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“.

„Јеховини сведоци” забранети во Русија

Канал5 - 21.04.2017

“Јеховини сведоци” е прогласена за екстремистичка организација и е забранета во Русија. Врховниот суд во Москва врз основа на истрагите што ги воделе надлежните руски служби, утврди дека религиозното исповедање, основано во 1876 година во ...

Врховен суд: Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија

Алсат-М - 20.04.2017

Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“. Со оваа одлука се забрануваат сите активности на групата на територијата на Русија.

Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија

+инфо - 20.04.2017

Со оваа одлука на рускиот Врховен суд се забрануваат сите активности на групата на територијата на Русија. Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“.

Врховен суд: Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија

Сител - 20.04.2017

Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“. Со оваа одлука се забрануваат сите активности на групата на територијата на Русија.

Врховен суд: Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија

Телевизија Нова - 20.04.2017

Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“. Со оваа одлука се забрануваат сите активности на групата на територијата на Русија.

Врховниот суд во Русија ги забрани Јеховините сведоци

Република - 21.04.2017

Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“. Со оваа одлука се забрануваат сите активности на групата на територијата на Русија.

Врховен суд: Јеховините сведоци прогласени за екстремисти во Русија

Либертас - 21.04.2017

Рускиот Врховен суд денеска донесе одлука со што Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација“. Со оваа одлука се забрануваат сите активности на групата на територијата на Русија.

Јеховините сведоци прогласени за екстремисти

Вечер - 21.04.2017

Со ова решение судот ја одобри тужбата што беше поднесена од страна на руското Министерство за правда Рускиот Врховен суд во петокот донесе одлука со кога Јеховините сведоци се оценуваат како „екстремистичка организација".