TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битолски средношколци со неписмени соопштенија се повикуваат на протести

Мета - 20.03.2017

„Бојкотираме за да учиме на македонски јазик, не бојкотираме за партија!“ Вака гласи повикот на социјалните мрежи со кои средношколци од повеќе училишта во Битола ги организираат своите соученици да ја прекинат наставата и да излезат на протести.

Ученици од европски држави во посета на кумановското училиште „Сами Фрашери“

Сител - 20.03.2017

Триесетина ученици и 13 професори од Германија, Белгија, Франција, Шведска,Унгарија, Шпанија и Италија, преку проектот Еразмус плус се во седумдневна посета на ученици и професори од средното училиште „Сами Фрашери“ од Куманово.

ПОЛИТИКАТА ВМЕША ПРСТИ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО: Наместо во училишни клупи, учениците на протест

Фактор - 20.03.2017

„Кога политиката влегува низ врата-образованието бега преку прозорец“- оваа мисла моментално ја осликува ситуацијата во земјава. Учениците наместо да се подготвуваат за последните месеци од школската година, тие излегуваат на протести.

Обновено: Протест на охридските средношколци за поддршка на унитарна Македонија и претседателот Иванов

OhridNews - 20.03.2017

Политичката криза ги зафати и образовните институции во Охрид. Утрово ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“, според нивни зборови, спонтано ги напуштиле училишните клупи и ...

ЈА НАПУШТИЈА НАСТАВАТА И ПРОТЕСТИРАА: Средношколци во Охрид побараа зачувување на унитарноста на Македонија (ВИДЕО)

Телеграф - 20.03.2017

Стотина средношколци со знамиња и скандирања потоа се упатија кон Градскиот плоштад, каде што ги истакнаа своите барања дека се за зачувување на унитарниот карактер на државата, изразувајќи поддршка на политиката на претседателот Ѓорге Иванов ...

Средношколски протести во Битола

Тера - 20.03.2017

Пред зградата на економското училиште Јане Сандански се сообраа средношколци од училиштата во Битола, на протест против како што велат албанската платформа. Тргнале од пред средно училиште Таки Даскало, преку економското, кон гиманзијата Јосип Броз ...

Стотина средношколци од Охрид отворено застанаа зад „За заедничка Македонија“

Мета - 20.03.2017

Средношколци од Охрид од утринава застанаа зад протестите на движењето „За заедничка Македонија“. Околу стотина ученици од средното техничко училиште „Св. Наум Охридскки“, средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ и од охридската гимназија ...

ФОТО+ВИДЕО: Бојкотирана наставата во Битола

Орбис - 20.03.2017

Околу триесетина ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со нивниот протест против двојазичност. Средношколците велат дека самите се организирале преку социјалните мрежи бидејќи биле незадоволни од моменталната политичка ...

ФОТО: Охридските средношколци на протест вееја знамиња за унитарна Македонија

Press24 - 20.03.2017

Учениците од Охрид утрово дадоа поддршка за ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и за зачувување на унитарноста на државата. Утрово ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“, според нивни ...

Се намалува бројот на ученици во Македонија

Факултети - 20.03.2017

Македонија во изминативе две години доживеа тренд на опаѓање на бројот на учениците во училиштата. Имено, според најновите податоци од Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2015/16 година, бројот на учениците во редовните училишта бил ...

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ: Се помалку ученици во македонските училишта

Фактор - 20.03.2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2015/2016 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 185 119 што претставува намалување за 1.7% во однос на претходната учебна година.

Учениците Албанци во велешката гимназија „Кочо Рацин“ бараат настава на мајчин јазик

ТВ21 - 19.03.2017

Само тројца професори држат настава на 102 ученици Албанци во средното училиште „Кочо Рацин” во Велес, а сите останати предмети ги следат на македонски јазик. Според управата на училиштето, учениците од прва и втора година имаат само двајца ...

Ученици од европски држави во посета на кумановското училиште „Сами Фрашери“

А1 On - 20.03.2017

Триесетина ученици и 13 професори од Германија, Белгија, Франција, Шведска,Унгарија, Шпанија и Италија, преку проектот Еразмус плус се во седумдневна посета на ученици и професори од средното училиште „Сами Фрашери“ од Куманово.

Средношколци од Охрид на протест за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Сител - 20.03.2017

Ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ во Охрид изутрината ја напуштија наставата и се приклучија кон протестите инцирани преку иницијатавата „За заедничка Македонија“, за ...

И средношколците во Битола ја прекинаа наставата и излегоа на улица ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО)

Курир - 20.03.2017

Ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со нивниот протест против двојазичност, давајќи поддршка на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со ...

Сè помалку ученици во Македонија

+инфо - 20.03.2017

И покрај тоа што бројот на ученици се намалил, во 2015/16 година во редовните основни училишта се зголемил бројот на наставници. Македонија во изминативе две години доживеа тренд на опаѓање на бројот на учениците во училиштата.

Во македонските училишта има се помалку ученици

Скопје инфо - 20.03.2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2015/2016 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 185 119 што претставува намалување за 1.7% во однос на претходната учебна година.

Научете ги децата да станат лидери на иднината

Факултети - 19.03.2017

Постојат многу истрaжувања поврзани со предностите на социјалното и емоционалното учење и благодетите кои произлегуваат од нив во развојот на детето. Но, што кога станува збор за поврзаноста со лидерството? Според „Collaborative for Academic, Social ...

ЗАГРИЖУВАЧКА СТАТИСТИКА: Се намалува бројот на ученици во основните и средните училишта

Телеграф - 18.03.2017

Во редовните средни училишта, бројот на ученици е намален за 5,1 отсто во однос на претходната учебна година Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година изнесувал 185.119 и забележува намалување од 1,7 ...

Ученици од европски држави во посета на училиштето „Сами Фрашери"

Вечер - 20.03.2017

Триесетина ученици и 13 професори од Германија, Белгија, Франција, Шведска,Унгарија, Шпанија и Италија, преку проектот Еразмус плус се во седумдневна посета на ученици и професори од средното училиште „Сами Фрашери" од Куманово Во тек на посетата ...

Охридските средношколци на улица со поддршка за политиката на Иванов

МКД - 20.03.2017

Ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и од средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ во Охрид денеска ја напуштија наставата и се приклучија кон протестите инцирани преку иницијативата „За заедничка Македонија“.

ФОТО: И битолските средношколци ја прекинаа наставата и излегоа ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 20.03.2017

Ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со нивниот протест против двојазичност, давајќи поддршка на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Ученици од средните училишта во Битола денес ја прекинаа наставата со ...

Се намалува бројот на ученици во основните и средните училишта

Локално - 18.03.2017

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година изнесувал 185.119 и забележува намалување од 1,7 отсто во однос на претходната учебна година, објави Државниот завод за статистика.

Средношколци од Охрид на протест за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Exclusive.mk - 20.03.2017

Ученици од средното техничко училиште ЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ и средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ во Охрид изутрината ја напуштија наставата и се приклучија кон протестите инцирани преку иницијатавата „За заедничка Македонија“, за ...

Се намалува бројот на ученици во основните и средните училишта

Канал 77 - 18.03.2017

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година изнесувал 185.119 и забележува намалување од 1,7 отсто во однос на претходната учебна година, објави Државниот завод за статистика.

Се намалува бројот на ученици во основните и средните училишта

Скопје инфо - 19.03.2017

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година изнесувал 185.119 и забележува намалување од 1,7 отсто во однос на претходната учебна година, објави Државниот завод за статистика.