TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган и Павлопулос со различни ставови за Договорот од Лозана

А1 On - 07.12.2017

Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во Атина со шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос. Ердоган истакна дека одредбите во Договорот од Лозана се застарени и ...

Посета кај соседи: Ердоган во Атина

Deutsche Welle - 07.12.2017

Историски настан: за првпат по 65 години еден турски претседател престојува во посетува Грција. Во фокусот на средбите на Реџеп Таип Ердоган во Атина се економските прашања и бегалската криза.

Ердоган и Павлопулос со различно го толкуваат Договорот од Лозана

+инфо - 07.12.2017

Во врска со кипарското прашање, Ердоган рече дека Турција е за постигнување заеднички договор за решавање на проблемот. Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во ...

Ердоган побара ревизија на договорот од 1923 година со кој се регулира границата со Грција

Стандард - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за грчки весник, точно пред започнатата денес историска посета на Грција, изјави дека треба да се ревидира Договорот од Лозана, со кој во 1923 година се решаваат многу прашања, вклучувајќи ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Макфакс - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осуммината турски ...

„Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Ципрас му е потребен на Ердоган

+инфо - 07.12.2017

- Ципрас ги дели луѓето на богати и сиромашни, додека Ердоган ги дели на верни сунити и неверници - оценува „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се врти кон грчкиот премиер Алексис Ципрас, како еден од ретките ...

Ердоган во посета на Грција

Р.С.Европа - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја почнува посетата на Грција во надеж дека ќе ги подобри главно лошите однсои меѓу двете соседни земји, членки на НАТО. До ова исто така доаѓа во време кога, како што наведуваат новинските агенции, ...

Ердоган во историска посета на Грција

Нетпрес - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе допатува во дводневна посета на Грција. За време на оваа посета која е прва за еден турски претседател по 1952 година, Ердоган ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и со премиерот ...

Ердоган во историска посета на Грција

Локално - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Ердоган денес за првпат во Грција како турски претседател

МКД - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја посети денес Грција, а се претпоставува дека темите на разговорите со грчките претставници ќе бидат фокусирани на емигрантската криза, регионалните односи, енергетиката и бизнис врските.

Ердоган утре во посета на Атина

А1 On - 06.12.2017

Во текот на утрешниот ден турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката.

Ердоган утре во Грција

Алсат-М - 06.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција. Се претпоставува дека темите за разговор со грчките власти ќе бидат фокусирани на мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката.

Ердоган заминува на историска посета на Грција

Стандард - 06.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган заминува на историска посета на Грција оваа недела како знак дека односите меѓу двете земји се подобруваат, иако постои долг список со проблеми, пишува Ројтерс.

Ердоган и Павлопулос со различни ставови за Договорот од Лозана

Локално - 07.12.2017

Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во Атина со шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос. Ердоган истакна дека одредбите во Договорот од Лозана се застарени и ...

Ердоган и Павлопулос со различни ставови за Договорот од Лозана

ТВ21 - 07.12.2017

Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во Атина со шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос. Ердоган истакна дека одредбите во Договорот од Лозана се застарени и ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Вечер - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осуммината турски ...

„Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Ципрас му е потребен на Ердоган

Локално - 07.12.2017

– Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се врти кон грчкиот премиер Алексис Ципрас, како еден од ретките европски политичари со кого има отворена добра соработка, оценува германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ (ФАЗ) по повод денешната ...

Ердоган во историска посета на Грција

Тера - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја почнува посетата на Грција во надеж дека ќе ги подобри главно лошите однсои меѓу двете соседни земји, членки на НАТО. До ова исто така доаѓа во време кога, како што наведуваат новинските агенции, ...

Ердоган: Турција ќе ги уништи сите терористички групи во Сирија

А1 On - 05.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани дека Турција во најскоро време ќе ги уништи сите терористички групи во Сирија. – Секако дека ќе ги уништиме. Можеби нема да успееме во тоа денес, но утре ќе го направиме тоа, Турција е единствената ...

Ердоган во историска посета на Грција

А1 On - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Ердоган во историска посета на Грција

+инфо - 07.12.2017

Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е ...

Зајакната безбедност во Атина поради утрешната посета на Ердоган

Макфакс - 06.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката. Тој треба да се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, ...

Ердоган денес во историска посета на Грција...

Н.Македонија - 07.12.2017

Ердоган денес во историска посета на Грција Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес ќе допатува во историска посета на Грција. Се претпоставува дека темите за разговор со грчките власти ќе бидат фокусирани на мигрантската криза, регионалните ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Орбис - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осуммината турски ...

„Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Ципрас му е потребен на Ердоган

А1 On - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се врти кон грчкиот премиер Алексис Ципрас, како еден од ретките европски политичари со кого има отворена добра соработка, оценува германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ (ФАЗ) по повод денешната ...

Ердоган во историска посета на Грција

МРТ - 07.12.2017

Ердоган ќе се сретне со грчкиот претседател Павлопулос и со премиерот Ципрас, по што ќе отпатува во Западна Тракија, каде што ќе има средби со претставници на локалните жители, кои за Грција се „муслиманско“, а за Турција „турско малцинство“.

Ердоган во историска посета на Грција

Сител - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Зајакната безбедност во Атина поради утрешната посета на Ердоган

Вечер - 06.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката. Тој треба да се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Sky - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осуммината турски ...

Ердоган во историска посета на Грција

Алсат-М - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Зајакната безбедност во Атина поради утрешната посета на Ердоган

Орбис - 06.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката. Тој треба да се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Точка - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осумтемина ...

Ердоган во историска посета на Грција

Телма - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе допатува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови. Ова е прва посета по онаа во 1952 година.

Зајакната безбедност во Атина поради утрешната посета на Ердоган

Sky - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката. Тој треба да се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, ...

Ердоган во историска посета на Грција

Канал 77 - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Ердоган во историска посета на Грција

Алфа - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Ердоган во историска посета на Грција

24 Вести - 07.12.2017

Историска посета на Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Грција. За Време на оваа средба, која е прва за еден турски претседател на Атина по 1952 година, Ердоган ќе има состанок со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и со премиерот ...