TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тетовско Копанце традиционално за Василица под маски

Алфа - 14.01.2013

Младоженецот со невестата, кумовите, музиката, од рани зори тргнаа по куќите во тетовското село Копанце. Домаќинките ги пречекуваа василичарите со ракија и веќе имаа подготвено се што треба да се ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА - Опозицијата на Василица - Паричката кај СДСМ, поцврсти во бојкотот на изборите

Вест - 14.01.2013

Традиционалната василичарска прослава на СДСМ, за првпат по неколку години, наместо во ресторан, беше пред седиштето на партијата на улицата Бихаќска, сега Павел Шатев.

Демиркапијци, покрај огнови, на дочек на Стара Нова Година!

Дума - 14.01.2013

Вака традиционално во овој град се слави Василица. Жителите на Демир Капија синоќа ја прославија Стара Нова Година со многубројни големи огнови во чест на верскиот празник Василица.Василичари според ...

Се одржаа традиционалните Суроварски огнови во Штип

Ирис - 14.01.2013

Во штипската населба Железничка традиционално се одржаа Суроварскиот односно Василичарскиот оган. Со кршењето на погачата и палењето на оганот, продолжува долгогодишната традиција, а на која ...

Среќна православна Нова Година денеска е св. Василиј

Сител - 14.01.2013

Пита и лепче со паричка и денеска на трпезата по повод празникот Свети Василиј Велики. Православните верници слично како за Бадник ја прославуваат и Василица.

Василичарскиот оган се разгорe и во Кошишта

OhridNews - 14.01.2013

Новоформираното здружение на граѓани "Св. Кирил и Методиј" од месната заедница Кошишта за прв пат од оваа година започна со организирање маалска прослава по повод празникот "Св.

Малата Бона ја доби паричката за Василица

+инфо - 14.01.2013

Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски и децата без родители и родителска грижа од домот „11 Октомври“ во Скопје, денеска заедно ја скршија василичарската погача.

ФОТО: Паричка за среќа за Василица во рацете на дете дислоцирано од улица

Курир - 14.01.2013

Паричката од погачата за Василица заврши во рацете на Бона, девојче затекнато на улица, сега сместено во дом за деца без родители и родителска грижа.

Празникот Свети Василиј Велики кај народот познат како Василица во село Копанце се одбележува со специфични и убави ...

Kiss - 14.01.2013

Со векови на ова место наречено Центар на село копанце се собираат жители од ова и од други села во подножјето на планината Жеден за да ја започнат прославата на Свети Василиј Велики кај народот ...

Со црковна Богослужба, со свечена беседа и молитва за новото лето Господово во Соборниот храм "Свети Кирил и Методиј"во ...

Kiss - 14.01.2013

Православната Нова година и поменот на Свети Василиј Велики вчеравечер тетовчани ги одбележаа во Соборниот храм "Св.Св.Кирил и Методиј" на сеноќно бдение.

Питата со паричка е обичај кој во Тетово и Тетовско се практикува на Православна Нова година, односно на Василица

Kiss - 14.01.2013

Доаѓањето на Новата година според православниот календар, верниците го прославуваат и со обичајот на кршење пита со париче.

Министерот Ристовски на василичарско славење со децата од Домот „11 Октомври“

А1 On - 14.01.2013

Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска присуствуваше на одбележувањето на традиционалниот василичарски обичај во Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“.

ФОТО: Малата Бона од '11 Октомври' ја доби паричката за среќа за Василица

Press24 - 14.01.2013

Денеска министерот Ристовски ги посети децата од Домот за деца без родители 11 Октомври, каде имаа заедничка прослава по повод Василица Дечиња од секоја националност на една трпеза славеа празник, а ...

Се одржа 17-та „Мичуринска средба“

Локално - 14.01.2013

По 17-ти пат во населбата Мичурин во Општина Аеродром, се одржа општонароден собир, каде традиционално како и секоја година одбележувањето на празникот Василица почна со палење навасиличарскиот оган ...

Денеска се празнува Свети Василиј Велики

Факултети - 14.01.2013

Православните верници од целиот свет денес го празнуваат делото на Свети Василиј Велики. Свети Василиј е еден од најголемите Отци на Црквата Христова низ вековите.

Кај кого падна паричката на Мичуринската средба?

Курир - 14.01.2013

Во присуство на илјадници граѓани вчера во централниот парк во населбата Мичурин по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на граѓани ...

Се одржа Мичуринската средба

+инфо - 14.01.2013

Во присуство на илјадници граѓани вчеравечер во централниот парк во населбата Мичурин по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на ...

Паричка денес се вртеше и во ЈП „Охридски комуналец“

OhridNews - 14.01.2013

Верскиот празник Василица- Стара Нова Година го одбележаа и вработените во Ј.П.”Охридски Комуналец” со вртење на василичарска пита.

ВИДЕО: Се одржа 17. „Мичуринска средба“

Сител - 14.01.2013

Во централниот парк во населбата Мичурин синоќа по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на граѓани, под покровителство на општина ...

Министерот Ристовски на одбележување на василичарскиот обичај во „11 Октомври“

Press24 - 14.01.2013

Денеска министерот Спиро Ристовски на одбележување на традиционалниот василичарски обичај во Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ Министерот за труд и социјална политика Спиро ...

Малечката Бона од домот 11-ти октомври ја пронајде паричката

Sky - 14.01.2013

По повод христијанскиот празник Василица, министерот Ристовски денеска ги посети децата без родители од Домот 11 Октомври.

Градоначалникот на Гази Баба на василичарска средба во Ченто

Локално - 14.01.2013

Градоначалникот на општина Гази Баба по повод празникот Василица и Стара Нова Година, беше меѓу присутните гости на манифестацијата, која традиционално секоја година ги зближува граѓаните од Ченто.

Министерот Ристовски на одбележување на василичарскиот обичај во домот „11 Октомври“

Денешен - 14.01.2013

Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски ќе го посети Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“.

Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски

Inpress - 14.01.2013

Скопје, 14. јануари 2013 (ИНПРЕС) Православните христијани денеска го прославуваат празникот на Свети Василиј Велики, архиепископот Кесариски, еден од најголемите Отци на Црквата Христова низ ...

Охриѓани ја испратија старата година

Охрид Прес - 14.01.2013

Со греана ракија, мезе и колбаси, но и со комшиски муабет покрај огновите, охриѓани традиционално ја испратија старата година, традиционално во предвечерјето на празникот на Свети Василиј Велики.

Ристовски на одбележување на василичарскиот обичај во `11 Октомври`

Sky - 14.01.2013

Mинистерот Спиро Ристовскина одбележување на традиционалниот василичарски обичај во Домот за деца без родители и родителска грижа `11 Октомври`.

ФОТО: На малата Бона од Домот „11 Октомври“ и падна василичарската паричка

БезПардон - 14.01.2013

Паричката од погачата за Василица заврши во рацете на малата Бона, девојче затекнато на улица, кое сега е сместено во дом за деца без родители и родителска грижа.

ФОТО: Ова девојче ќе го прати среќа цела година

Денешен - 14.01.2013

Исто како во приказната „Девојчето со кибритчињата“, за неа незамисливо било да има топол дом и пријатели. Но, на неа и се насмевна среќата, па сега Бона девојче од улица е сместена во дом за деца ...

Се одржа 17. „Мичуринска средба“

Maxim - 14.01.2013

Во централниот парк во населбата Мичурин синоќа по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на граѓани под покровителство на општина ...

Министерот Ристовски на василичарско славење со децата од Домот „11 Октомври“

Сител - 14.01.2013

Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска присуствуваше на одбележувањето на традиционалниот василичарски обичај во Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“.

Министерот Ристовски на одбележување на василичарскиот обичај во „11 Октомври“

Maxim - 14.01.2013

Денеска министерот Спиро Ристовски на одбележување на традиционалниот василичарски обичај во Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ Министерот за труд и социјална политика Спиро ...

Се одржа 17-та „Мичуринска средба“

Skopje ID - 14.01.2013

Традиционално како и секоја година одбележувањето на празникот Василица почна со палење навасиличарскиот оган и молитва за мир, по што се кршеше василичарска погача со паричка за среќа.

Се одржа 17. „Мичуринска средба“

Press24 - 14.01.2013

Во централниот парк во населбата Мичурин синоќа по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на граѓани под покровителство на општина ...

Се одржа 17. „Мичуринска средба“

Алфа - 14.01.2013

Во централниот парк во населбата Мичурин синоќа по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на граѓани под покровителство на општина ...

Градоначалникот на Гази Баба на василичарска средба во Ченто

Skopje ID - 14.01.2013

Градоначалникот на општина Гази Баба по повод празникот Василица и Стара Нова Година, беше меѓу присутните гости на манифестацијата, која традиционално секоја година ги зближува граѓаните од Ченто.

Свети Василиј Велики

Денешен - 14.01.2013

Роден е во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време.

Охриѓани ја испратија старата година

Inpress - 14.01.2013

Охрид, 14. јануари 2013 (ИНПРЕС) Со греана ракија, мезе и колбаси, но и со комшиски муабет покрај огновите, охриѓани традиционално ја испратија старата година, традиционално во предвечерјето на ...

ФОТО: СДСМ на Василица

Бриф - 14.01.2013

Василица беше обележена во дворот на седиштето на СДСМ. Раководството на партијата, кандидатите за градоначалници, поддржувачи и симпатизери, на Бихаќка ја дочекаа Стара Нова Година! Во добро ...

Министерот Ристовски на василичарско славење со децата од Домот „11 Октомври“

Канал5 - 14.01.2013

Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска присуствуваше на одбележувањето на традиционалниот василичарски обичај во Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“.

(ФОТО) Се одржа 17. „Мичуринска средба“

Утрински - 14.01.2013

Одбележувањето на празникот Василица почна со палење на василичарскиот оган и молитва за мир, по што се кршеше василичарска погача со паричка за среќа Во централниот парк во населбата Мичурин синоќа ...

Зошто ставаме паричка во пита за Василица?

Primetime - 13.01.2013

Традицијата за Стара Нова Година, односно Василица со „василопитата“ која се почитува со векови на поднебјето на Македонија, а конкретно во Прилеп, Битола, Охрид и Кичево датира уште од IV-от век, од ...

Министерот Ристовски на василичарско славење со децата од Домот „11 Октомври“

24 Вести - 14.01.2013

Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска присуствуваше на одбележувањето на традиционалниот василичарски обичај во Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“.

Традиционална Мичуринска средба

Телма - 14.01.2013

Во централниот парк во населбата Мичурин синоќа по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на граѓани под покровителство на општина ...

Мичуринци по 17. пат на Василичарска средба

А1 On - 14.01.2013

Во централниот парк во населбата Мичурин синоќа по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на граѓани под покровителство на општина ...

ФОТО: Влатко Ѓорчев верен на тројката

БезПардон - 13.01.2013

Во Штип, во населбата Железничка традиционално и годинава беше одбележана Василица и Стара нова година. Меѓу присутните гости на манифестацијата, која традиционално секоја година ги зближува ...

Три празници во еден ден – Нова Година, Обрезание Христово, Свети Василиј Велики

А1 On - 13.01.2013

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година.

Зошто се става пaричка на св.Василиј (Василица), а не на Бадник?

Cooltura - 13.01.2013

Еден ден, кога Јулијан Отстапникот, нечесен цар и гонител на Христијаните, сакаше да оди за Персија и да војува со Сасанидите, тој помина близу Кесарија. Тогаш св.

Фото: Охриѓани ги „спремија“ василичарските огнови

OhridNews - 13.01.2013

Судејќи по излгедот низ охридските „маала“, граѓаните се подготвени на традиционален начин да ја испратат „старата“ година по Јулијанскиот календар.

Традиционална 17. Мичуринска средба

А1 On - 13.01.2013

Во организација на Здружението на граѓани „Мичуринска средба“, со поддршка на Општина Аеродром, вечерва ќе се одржи 17.традиционална Мичуринска средба.

Прилепчани со Василичарски мазник, вечерва ќе ја дочекаат Старата Нова година

Сител - 13.01.2013

Задолжителната паричка на среќата, вечерва, со многу возбуда, ќе се бара во секое прилепско семејство. Во пресрет на Старата Нова година – Василица, прилепчани со векови ја негуваат ова традиција – ...