TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Масовна тепачка по крстот во Делчево за Водици

Mnogoo - 19.01.2011

Македонците не би биле тоа што се доколку не успеат да направат хаос од буквално се! Погледнете ја масовната тепачка во вода која се случи денес во Делчево на Водици, за време на фаќањето на крстот ...

Мирче Димовски го фати крстот во Струга, Александар Настески во Тетово

Курир - 19.01.2011

Триесет и тригодишниот Мирче Димовски го фати Светиот крст во водите на реката Црн Дрим во Струга, а Александар Настески во Тетово.

Крстот во рацете на Јован Делов

Алфа - 19.01.2011

Јован Делов е 21 годишното момче од Варош кое го извлече крстот од светите води на Охридското езеро . Тој ги претекна останатите илјада капачи кои дојдоа од сите градови на земјава во надеж дека ...

Богојавление - Водици во Скопје

Алфа - 19.01.2011

Светиот крст од водите на Вардар го фати Љубиша Џепиќ, дваесет и пет годишен скопјанец. Верувањето е дека сега цела година момчето од Волково ќе го следи среќа, здравје и благосостојба.

Македонија го отпразнува Водици

еФакт - 19.01.2011

Православните христијани во Македонија денес го одбележаа празникот Богојавление – Водици. Овој празник го означува денот кога Исус Христос бил покрстен од Свети Јован во водите на реката Јордан.

Охрид рекордно посетен за Водици

Алсат-М - 19.01.2011

По седум обиди во изминатите години , 21 годишниот Јован Делов од охридската населба Варош годинава успеа да го фати светиот крст кој во водите на Охридското езеро го фрли владиката Тимотеј. Помеѓу 1.

Сите цркви во Битола организираа фрлање на крстот

еФакт - 19.01.2011

Битола - Денеска, православната црква го слави еден од најголемите христијански празници – Богојавление – Водици. Се верува дека денес, точно на полноќ се отвора небото и секоја желба може да се ...

Љубиша Џепиќ го фати крстот во Скопје

Mnogoo - 19.01.2011

Денес, е Водици – Богојавление. Овој ден започна со Богојавленската литургија во 9 часот во црквата „Св. Димитрија“ во Скопје, а потоа поглаварот на Македонската православна црква г.г.

Љубиша Џепиќ го фати крстот во Скопје

Канал5 - 19.01.2011

Дваесет и пет годишниот Љубиша Џепиќ од Волково беше најсреќниот меѓу 160 кандидати кои скокнаа во водите на Вардар во Скопје по светиот крст.

Водици низ Македонија

Канал5 - 19.01.2011

31 годишниот Александар Настоски беше најсреќен од тројцата верници што денеска на Водици скокнаа по крстот во базентот на соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово.

Џепиќ од скопско Волково го фати крстот

Точка - 19.01.2011

25-годишниот Љубиша Џепиќ денес во студените води на Вардар го фати крстот, кој се надева дека ќе му донесе среќа, љубов.

Богојавление-Водици низ источна Македонија

Курир - 19.01.2011

Големиот православен празник Водици во Штип традиционално се чествуваше во црквата „Свети Никола“ и во штипско Ново село во црквата „Успение на Св.

Во Македонија на повеќе места се чествува Водици

Сител - 19.01.2011

Триесет и едногодишниот Александар Настески од тетовската населба Поток го фати крстот на одбележувањето на празникот Водици во Соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово.

Љубиша Џепиќ го фати крстот во Вардар во Скопје

Р.С.Европа - 19.01.2011

Дваесет и пет годишниот Љубиша Џепиќ од Волково го фати светиот крст во водите на реката Вардар во Скопје. Џепиќ за прв пат учествува на централната манифестација на која беа пријавени 160 лица.

Љубиша Џепиќ од Волково го фати светиот крст во Вардар

Телма - 19.01.2011

Љубиша Џепиќ од скопско Волково, успеа да го фати светиот крст во водите на реката Вардар на централното одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Крстот го фати 25-годишно момче од Волково

eReporter - 19.01.2011

Дваесет и пет годишниот Љубиша Џепиќ од Волково беше среќникот кој денеска го фати светиот крст во водите на реката Вардарво Скопје.

Зоран Миладинов е среќникот кој го фати крстот во Велес

Курир - 19.01.2011

Во присуство на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, престолонаследникот од Унгарија Ѓорѓ Фон Хабсбург и бројни верници, Светиот крст од „Мало мовче“ во Вардар го фрли митрополитот Повардарски ...

Љубиша Џепиќ од Волково го фати крстот во Скопје

Сител - 19.01.2011

Дваесет и пет годишниот Љубиша Џепиќ од Волково беше најсреќниот кој го фати светиот крст во водите на реката Вардар во Скопје.

Седмиот обид среќен за младиот Јован кој го фати крстот во Охрид

Кирилица - 19.01.2011

Седмиот пат беше среќен за 21-годишниот Јован Делов од Охрид, кој денеска успеа меѓу стотиците верници да го извади светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го фрли владиката ...

Љубиша Џепиќ од Волково го фати крстот во Скопје

Алсат-М - 19.01.2011

Дваесет и пет годишниот Љубиша Џепиќ од Волково беше најсреќниот кој го фати светиот крст во водите на реката Вардар во Скопје.

Љубиша Џепиќ го фати крстот во Скопје

Курир - 19.01.2011

Дваесет и пет годишниот Љубиша Џепиќ од Волково е момчето кој оваа година го фати осветениот крст во Скопје. За скопјанецот Љубиша ова е втор крст.

Јован Делов го фати крстот во осветените охридски води

Курир - 19.01.2011

Најмасовната верска манифестација со десетина илјади верници денеска беше одбележана во Охрид на православниот христијански празник Богојавление – Водици.

Во Куманово Светиот крст го фати Милош Стошиќ

Курир - 19.01.2011

По повод празникот Богојавление -Водици во сите цркви во Куманово се одржа Богојавленска литургија и се фрлаше Светиот крст.

Мирко Димоски го фати светиот крст во Струга

Inpress - 19.01.2011

Струга, 19. јануари 2011 (ИНПРЕС) Традиционално и оваа година чесниот крст беше фрлен во водите на реката Црн Дрим и во соседна Струга.

Љубиша Џепиќ од Волково го фати крстот во Скопје

Форум - 19.01.2011

Дваесет ипет-годишниот Љубиша Џепиќ од скопското село Волково го фати крстот, што денеска на пладне во водите на Вардар во скопје го фрли Архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Охрид - Јован Делов го фати крстот

Телма - 19.01.2011

Десетина илјади верници денеска присустуваа во Охрид на одбележувањето на празникот Богојавление – Водици. Од 1.300-те пријавени верници од Охрид, Битола, Неготино, Кавадарци, како и група од ...

(Update) Џепиќ и Делов ги фатија крстовите во Вардар и Охрид

Журнал - 19.01.2011

(Update) Скопје, 19 јануари – 12: 50 часот Љубиша Џепиќ од Волково и Јован Делов од Охрид се овогодинешните скокачи кои ги фатија крстовите во реката Вардар и во Охридското езеро.

Груевски ќе присуствува на одбележување на празникот Богојавление Христово – Водици

Курир - 19.01.2011

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денес ќе присуствува на чинот на централното одбележување на празникот Богојавление Христово – Водици.

Се слави Богојавление - Водици

Нетпрес - 19.01.2011

Денес се слави големиот христијански празник Богојавление - Водици. Богојавленската литургија ќе почне во девет часот во скопската црква “Св. Димитрија“ во Скопје.

Битолчани по крстот се фрлаат повеќе од век и пол

Курир - 19.01.2011

Прославата на големиот христијански празник Богојавление -Водици во Битола има речиси една и полвековна традиција. Битолчани под ропство или на слобода секогаш го прославувале празникот Св. Јован.

Православните го слават Богојавление -Водици

Канал5 - 19.01.2011

Со традиционално фрлање на светиот крст, во Македонија денеска се одбележува големиот православен празник Богојавление – Водици, денот кога било крштевањето на Исус Христос во реката Јордан.

Во Куманово на Богојавление - Водици светиот крст го фати Милош Стошиќ

МРТ - 19.01.2011

Во сите цркви во Куманово, „Свети Никола“, „Света Тројца“, „Света Мина“, „Света Петка“, „Свети Ѓорѓи“, по повод празникот Богојавление -Водици, во Куманово денеска се фрлаше светиот крст.

Крстот направил чуда и им го променил животот

Press24 - 19.01.2011

Илија Стојановски и Мирко Петровски кои минатата и годината претходно го фатија крстот за Водици велат дека од тој момент среќата навистина им се насмевнала Маратонецот Илија Стојановски кој лани го ...

Галерија на крстови пронајдени во Македонија

Mnogoo - 19.01.2011

Крстот е еден од најдревните симболи на човечкото општество. Според христијанството, што крстот го има прифатено како свој симбол, вертикалната линија на крстот го симболизира божеството, а ...

Прослава на Богојавление - Водици низ Гостивар

Курир - 19.01.2011

Славењето на православниот празник Богојавление – Водици, започна низ повеќе села во Гостиварско. Од утрово, верниците традиционално се собираат во селските цркви, а според обичаите потоа се фрлаа во ...

Христијаните го прославуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици

Форум - 19.01.2011

Православните христијани денеска ќе го прослават големиот христијански празник Богојавление - Водици Овој празник го означува денот кога Исус Христос бил покрстен од Свети Јован во водите на реката ...

Јован Делов го фати чесниот крст за Водици во Охрид!

Inpress - 19.01.2011

Охрид, 19. јануари 2011 (ИНПРЕС) Јован Делов од населбата Варош од Охрид исплива од осветените води на Охридското Езеро со крстот во рака.

Во Струмица почна одбележувањето на Богојавление - Водици

МРТ - 19.01.2011

Со свечена Богојавленска литургија во црквите „Св. Кирил и Методиј“ и „Свети Петнаесет тивериополски маченици“, во Струмица утрово започна одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление ...

Намалени хотелските цени во Струга за празникот Водици

Курир - 19.01.2011

За големиот христијански празник Водици струшките хотелиери одлучија да ги намалат цените за престој во нивните хотели. По вчерашните резервации од неколку групи гости од Бугарија, Албанија, Грција и ...

Водици 2011 во Охрид (Фото)

Inpress - 19.01.2011

Охрид, 19. јануари 2011 (ИНПРЕС) Долги години оспоруван и забрануван настан. Од фрлањето на крстот скрушум во зорите до најатрактивната манифестација - фрлањето на светиот крст во водите на ...

Скопјанецот Љубиша го фати крстот

Press24 - 19.01.2011

Годинава крстот за Водици се фрлаше од мостот кај Holiday Inn. Љубиша од Волково е среќникот кој го фати ...

Во Македонија православните верници ги слават Водици

Р.С.Европа - 19.01.2011

Православните христијани во Македонија денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Во храмовите на Македонската Православна Црква се одржуваат литургии, а денеска традиционално се фрла крстот ...

Богојавление-Водици во Штип

Курир - 19.01.2011

Општина Штип како и секоја година организира чествување на празникот Богојавление-Водици. Со почток на утринска богослужба - литургија ќе се продолжи со фрлање на Светиот крст во 10:00 часот во ...

Православните верници го слават Богојавление – Водици

Алсат-М - 19.01.2017

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

Џепиќ од скопско Волково го фати светиот крст

Нетпрес - 19.01.2011

25-годишниот Љубиша Џепиќ денес во студените води на Вардар го фати крстот, кој се надева дека ќе му донесе среќа, љубов.

Денеска ќе се осветуваат водите - Богојавление Водици 2011

Inpress - 19.01.2011

Охрид, 19. jануари 2011 (ИНПРЕС) Во Охрид, македонскиот духовен центар и прва туристичка дестинација, денеска ќе се одржи црковно - народниот спектакл за верскиот христијански празник Богојавление - ...

Крстот го фати Љубиша Џепиќ од Волково

Идивиди - 19.01.2011

Скопје, 19 јануари 2011 (МИА) - Дваесет и пет годишниот Љубиша Џепиќ од Волково беше најсреќниот кој го фати светиот крст во водите на реката Вардар во Скопје.