TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Горчлив крај на „Шеќерната приказна“ на Јаневски

Deutsche Welle - 02.07.2013

Ова не е е лустрација, туку комбинација од нарачана компромитација и идеолошка некроскопија, велат академици по одлуката за лустрација на писателот Славко Јаневски.

Славко Јаневски: Сонце зад решетки

Нова ТВ - 02.07.2013

НОВА ви прикажува: Првиот македонски краткометражен игран филм- Славко Јаневски - Сонце зад решетки ...

Творецот на лустрацијата:Славко Јаневски е резултат на меѓународниот неупех

Локално - 02.07.2013

Лустрацијата на големиот, сега починат писател, Славко Јаневски е потреба на властите да објават нешто шокантно во тајмингот кога на меѓународен план ни се случува голем неуспех, велат аналитичари.

Пионери, пионерки, кодоши и партиски ѕверки

Курир - 02.07.2013

Следам, голем вознемир се крена околу лустрацијата на Славко Јаневски. А јас ете, уште пред една година во колумна ја прашав владата, што мајка бара споменик на Славко Јаневски во центарот на градот, ...

Мечката и комшијата

Окно - 02.07.2013

1. Не сум стручњак за народни поговорки, ама очигледно не случајно народот рекол: „Ако мечката игра во дворот на комшијата, кога-тогаш ќе заигра и во твојот двор“! И не случајно смислил уште десетици ...

Дневен печат- коментари: 02.07.2013

Sky - 02.07.2013

Лустрацијата на Јаневски, сообраќајката кај Смилчинци како и кампањите на политичките партии се темите на кои коментираат денешните весници.

По лустрацијата Бугарите на интернет ја сменија биографијата на Славко Јаневски

Локално - 02.07.2013

По одлуката на македоските лустратори и непопуштањето да ја преиспитаат, по целиот притисок од научната и интелектуална јавност ,Бугарите ја сменија биографијата на македонскиот писател Славко ...

Бесмислените одлуки внесуваат раздор

Дневник - 01.07.2013

Во овие критични историски времиња на македонскиот народ, сто години по проклетата 1913 г. кога е формализирана поделбата на територијата на која живееле нашите предци и кога непријателските центри ...

МАНУ не го дава Славко Јаневски

Утрински - 02.07.2013

Одлуката на лустраторите е силен удар однатре врз македонскиот национален идентитет, оценува МАНУ Македонската академија на науките и уметностите со остро соопштение вчера ја осуди одлуката на ...

Лустрациски бламажи

Утрински - 02.07.2013

Гордана Дувњак Продолжува бламажата на Лустрациската комисија. Само што помисливме дека го допреле дното (и нема подолу), тие покажуваат дека има. Можат уште подолу,уште посрамно, уште попонизно..

Отворено писмо до Комисијата за верификација на фактите

Утрински - 02.07.2013

Зарем на мртвите вадите нож Разбрав дека го имате лустрирано великанот на македонската книжевност Славко Јаневски, кој е починат веќе 13 години.

Лустрациската комисија ja потврди одлуката

Утрински - 02.07.2013

Од Комисијата за лустрација велат дека таа не прифаќала да биде вовлечена во јавните дебати за вреднување на личностите Наум Котевски Комисијата за верификација на фактите останува цврсто на ставот ...

Славјан од бирото зад тајните служби

Денешен - 02.07.2013

Тој го доби местото на пиедасталот, а многумина благодарение на него го изгубија. А можеби беа и повредни и позначајни. “Ќе се покриеме со портокалов мрак”.

Лустрациска не попушта, МАНУ бара поништување на одлуката за Јаневски

Алфа - 01.07.2013

Лустраторите ги отфрлаат како неаргументирани јавните реакции по повод прогласување на академик Славко Јаневски за кодош.

Лустраторите задоволни, МАНУ против одлуката за Славко Јаневски

Сител - 01.07.2013

Комисијата за лустрација уште еднаш потврди- починатиот академик Славко Јаневски бил соработник на службите. НА вонредна седница лустраторите ја преиспитаа законитоста и заклучија дека нема ништо ...

МАНУ со остра критика за лустраторите, тие не отстапуваат од лустрирањето на Јаневски

Канал5 - 01.07.2013

Лустрирањето на еден од основачите на МАНУ е внатрешен удар и против македонскиот национален идентитет, потенцираат од Македонската академија на науките и уметностите.

МАНУ: Лустрацијата на Славко Јаневски удар врз идентитетот и правната држава

24 Вести - 01.07.2013

Лустрацијата на Славко Јаневски е удар одвнатре на македонскиот национален идентитет, уставниот и правниот поредок, реагира Македонската академија на науките и уметностите.

Дочекаа- на интернет Бугарите ја сменија биографијата на Славко Јаневски со откритието на македонските лустратори

Канал5 - 01.07.2013

На македонската, украинската, српската, француската, англиската и германската страница на Википедиа нема промени во биографските податоци за големиот македонски книжевник Славко Јаневски.

Комисијата за лустрација не ја менува одлуката за Јаневски

Р.С.Европа - 01.07.2013

Комисијата за лустрација по реакциите на повеќе институциите во јавноста, денеска одржа вонредна седница, за уште еднаш да го испита решението донесено во петокот со кое поранешниот академик, ...

Комисијата за лустрација ги отфрли реакциите за Јаневски

Телма - 01.07.2013

Комисијата за лустрација ги отфрли како неаргументирани ставовите на МАНУ и други институции и личности за лустрирањето на академик Славко Јаневски . Настапуваат без познавање на фактите.

Комисијата за лустрација останува на ставот за Славко Јаневски

Сител - 01.07.2013

Комисијата за лустрација по реакциите на повеќе институциите во јавноста, денеска одржа вонредна седница, за уште еднаш да го испита решението донесено во петокот со кое поранешниот академик, ...

Лустраторите не го променија ставот за Славко Јаневски

Бриф - 01.07.2013

И покрај тоа што на одлуката за лустрација на Славко Јаневски реагираа повеќе институциите во јавноста, меѓу кои Друштвото на писателите на Македонија и Македонската академија на науките и ...

ЛУСТРАЦИСКА: Одлуката за Јаневски е законска

Телеграф - 01.07.2013

Постапката на Комисијата против академик Славко Јаневски е удар однатре врз македонскиот национален идентитет, реагира МАНУ Комисијата за верификација на фактите останува на ставот дека академик ...

Дамјановски: Нема документ дека Славко Јаневски бил кодош

+инфо - 01.07.2013

Чедомир Дамјановски, член на Комисијата за верификација на фактите, тврди дека не постои документ според кој академикот и писател Славко Јаневски, може да се прогласи за лустриран од страна на ...

Комисијата потврди: Славко Јаневски бил соработник на службите

А1 On - 01.07.2013

Комисијата за верификација на факти на вонредна седница донесе заклучок дека одлуката за писателот и академик Славко Јаневски како соработник на службите е исправна.

Лустрациска остана на ставот дека Славко Јаневски бил кодош

Press24 - 01.07.2013

По големиот број реакции во јавноста, комисијата за лустрација денеска одржа вонредна седница, за уште еднаш да го испита решението донесено во петокот со кое поранешниот академик, писателот Славко ...

МАНУ: Да се поништи одлуката за лустрирање на академик Славко Јаневски

А1 On - 01.07.2013

Постапката на Комисијата за верификација на факти против академик Славко Јаневски е удар однатре врз македонскиот национален идентитет, уставниот и правниот поредок на Република Македонија, оцени ...

„Зарем на мртвите вадите нож“-отворено писмо на лустраторите

Локално - 02.07.2013

Отворено писмо до Комисијата за верификација на фактите под наслов „Зарем на мртвите вадите нож“ во Утрински весник упати,aкадемик Ѓорѓи Филиповски..

МАНУ реагираше на лустрирањето на академик Славко Јаневски

Сител - 01.07.2013

Реакцијата од страна на МАНУ ја пренесуваме во интегрална верзија: Македонската академија на науките и уметностите ја оценува постапката на Комисијата за верификација на факти против акад.

Дамјановски: Иако лустаторите одлучија сепак нема документ дека Славко Јаневски бил кодош

Sky - 01.07.2013

Членот на Комисијата за верификација на фактите, Чедомир Дамјановски тврди дека не постои документ според кој академикот и писател Славко Јаневски, може да се прогласи за лустриран од страна на ...

Лустрациска не се премисли – остануваа на ставот дека Славко Јаневски е кодош

Макфакс - 01.07.2013

Комисијата за верификација на фактите и покрај реакциите во јавноста не ја повлече својата одлука, останува на заклучокот дека македонскиот писател, автор на првиот македонски роман, „Село зад ...

Лустрациска: Реакциите за Славко Јаневски неосновани поради непознавање на фактите

Либертас - 01.07.2013

На штотуку завршената вонредна седница на Лустрациската комисија, членовите на комисијата донеле заклучок дека жестоките реакции во јавноста по одлуката посмртно да го прогласат еден од македонските ...

Славјан од бирото зад тајните служби

Курир - 02.07.2013

Тој го доби местото на пиедасталот, а многумина благодарение на него го изгубија. А можеби беа и повредни и позначајни. “Ќе се покриеме со портокалов мрак”.

Славјан

Н.Македонија - 01.07.2013

Оваа земја си ги јаде вистинските корени, духовните и културните достигнувања, токму оние со кои единствено може да се гордее и дома и во светот.

Писателите огорчени и бараат одговорност

Н.Македонија - 01.07.2013

Друштвото на писатели на Македонија вчера преку писмено соопштение побара одговорност за, како што наведоа, антиуставниот и бескрупулозен обид за уривање на темелните вредности на македонската ...

Лустрација на мртвите за замајување на живите

Р.С.Европа - 01.07.2013

Лустрацијата на мртвиот писател Славко Јаневски во петокот на денот на самитот на ЕУ е потреба на власта за шокантна вест со која ќе се прикрие големиот пораз на земјата во Унијата.

Вонредна седница на лустраторите

Либертас - 01.07.2013

За денес е закажана вонредна седница на Комисијата за верификација на фактите, на која, неофицијално, треба да се разгледуваат нови досиеја за актуелни и поранешни државни функционери.

Бугарите будно не’ следат: Веднаш напишаа дека Славко Јаневски е лустриран

Бриф - 01.07.2013

Бугарските администратори веднаш ја објавија промената во општествениот статус на писателот на првиот македонски роман „Село зад седумте јасени“ – академик Славко Јаневски.

Лустраторите тврдат дека одлучуваат врз основа на факти во документите

МКД - 01.07.2013

Комисијата за лустрација ги отфрли како неаргументирани ставовите на МАНУ и на други институции и личности за лустрирањето на академикот Славко Јаневски.

Комисијата за лустрација на своето: С.Ј. бил соработник

Н.Македонија - 01.07.2013

Комисијата за лустрација по реакциите на повеќе институциите во јавноста, денеска одржа вонредна седница, за уште еднаш да го испита решението донесено во петокот со кое поранешниот академик, ...

Славко Јаневски останува кодош за лустраторите

Primetime - 01.07.2013

Комисијата заlлустрација останува на ставот дека академик Славко Јаневски бил кодош. На денешната вонредна седница лустраторите го потврдија решението донесено минатата недела дека писателот бил ...

Поранешните и актуелните функционери денеска под лупа на лустраторите

Press24 - 01.07.2013

Денеска, Комисијата за верификација на фактите ќе одржи вонредна седница. Предвидено е на седницата да бидат разгледани нови досиеја на поранешни и актуелни државни функционери.

Лустрација: Јаневски е соработник – МАНУ: Нема да се девалвира делото на писателот

Република - 02.07.2013

Комисијата за верификација на фактите на вонредна седница донесе заклучок дека одлуката за писателот и академик Славко Јаневски како соработник на службите е исправна.

Комисијата за лустрација потврди: Славко Јаневски бил кодош

Maxim - 01.07.2013

По големиот број реакции во јавноста, комисијата за лустрација денеска одржа вонредна седница, за уште еднаш да го испита решението донесено во петокот со кое поранешниот академик, писателот Славко ...

МАНУ: Лустрацијата на Јаневски е удар врз македонскиот идентитет

Р.С.Европа - 01.07.2013

Постапката на Комисијата за верификација на факти против академик е удар однатре врз македонскиот национален идентитет, уставниот и правниот поредок на Република Македонија, оцени Македонската ...

МАНУ: Лустрацијата на С.Јаневски удар врз македонскиот идентитет

Н.Македонија - 01.07.2013

Македонската академија на науките и уметностите ја оценува постапката на Комисијата за верификација на факти против академик Славко Јаневски, како удар однатре врз македонскиот национален идентитет, ...

Лустрациска не се премисли – остануваа на ставот дека Славко Јаневски е кодош

Тера - 01.07.2013

Комисијата за верификација на фактите и покрај реакциите во јавноста не ја повлече својата одлука, останува на заклучокот дека македонскиот писател, автор на првиот македонски роман, „Село зад ...

Комисијата за лустрација останува на ставот за Јаневски

Курир - 01.07.2013

Комисијата за лустрација по реакциите на повеќе институциите во јавноста, денеска одржа вонредна седница, за уште еднаш да го испита решението донесено во петокот со кое поранешниот академик, ...

Комисијата не отстапува- Славко е кодош

Локално - 01.07.2013

По големиот број реакции во јавноста, комисијата за лустрација денеска одржа вонредна седница, за уште еднаш да го испита решението донесено во петокот со кое поранешниот академик, писателот Славко ...

МАНУ - Да се поништи одлуката за лустрирање на Славко Јаневски

Утрински - 01.07.2013

Македонската академија на науките и уметностите ја оценува постапката на Комисијата за верификација на факти против акад.