TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се спасиме од крлежи и комарци

Вечер - 26.07.2012

Во последните години, особено поради климатските промени има поголем број на каснувања од крлежи, а конкретно во Македонија во периодот од јануари до јули има 450 случаи на инфективната клиника ...

Комарците и крлежите напаѓаат - внимавајте!

Превентус - 26.07.2012

450 каснувања од крлеж, тројца заболени од Лајмска болест, двајца починати и 14 каснати од змија од почетокот на годинава. Клиниката за инфективни болести работи со полн капацитет...

Крлежите и комарците во офанзива - но без најопасната „муниција“

Либертас - 26.07.2012

Годинава во Македонија се уште нема случај на западно нилска треска и маларија. Но овие болести се веќе дојдени до границата.

Пазете се од крлежи и од комарци – опасни се!

еВести - 26.07.2012

Граѓаните да се информираат како да се заштитат од комарците и од крлежите, апелираат од Министерството за здравство. Иако досега во Македонија нема случаи на маларија и на западно – нилска треска ...

Пазете се од крлежи, комарци и змии

БезПардон - 26.07.2012

На Инфективната клиника во Скопје од јануари до денес регистрирани се околу 450 лица каснати од крлеж, но вакви случаи, како што рече д-р Јованка Костовска, се третираат и во други градови на земјата.

Информираност и претпазливост од комарци и крлежи

Сител - 26.07.2012

Над 450 пациенти каснати од крлеж, тројца со лајмска болест. Ова е биланстот само на скопската Клиника за инфективни болести. Под лекарски надзор биле и 14 лица каснати од змија.

Во Македонија нема случаи на западно-нилска треска или маларија

Р.С.Европа - 26.07.2012

Во Македонија нема регистрирано случаи на западно-нилска треска или на маларија, освен по еден до два случаи на маларија во текот на годината увезени од надвор, изјави доктор Јованка Костовска.

Во Македонија нема случаи на западно-нилска треска и на маларија

+инфо - 26.07.2012

Во Македонија нема регистрирано случаи на западно-нилска треска или на маларија, освен по еден до два случаи на маларија во текот на годината увезени од надвор, изјави на денешната прес-конференција ...

Отворете очи, врие од крлежи

+инфо - 26.07.2012

Зачестиле случаевите на граѓани кои побарале лекарска помош, бидејчи биле ксанатиод крлеж. За да се заштитат од крлежи, изјави д-р Јованка Костовска, раководител на сектор во Министерството за ...

Во Македонија нема случаи на западно-нилска треска или маларија

Сител - 26.07.2012

Во Македонија нема регистрирано случаи на западно-нилска треска или на маларија, освен по еден до два случаи на маларија во текот на годината увезени од надвор, изјави на денешната прес-конференција ...

Вечерва во Штип и во Пробиштип ќе се прска против комарци

+инфо - 26.07.2012

Во Општина Штип вечерва ќе се изврши второ прскање против комарци. Прскањето ќе се спроведе од полноќ до 6 часот наутро, а ќе бидат опфатени сите површини во градот и периферните делови.

Врие од крлежи, во овој период опасност и од змии

Sky - 26.07.2012

Од јануари до денес има околу 450 каснати од крлежи на инфективина клиника. Само кај три случаи се јавила лајмска болест, но навремено биле излекувани.

Нема заболени од нилска треска и маларија во Македонија

Нетпрес - 26.07.2012

Во Македонија се’ уште нема појава на заразени од нилска треска или маларија. Министерството за здравство информира дека државата е спремна за навремено дијагностицирање и третман доколку се јават ...

Во Македонија нема заболени од нилска треска и маларија

Sky - 26.07.2012

Во земјава нема појава на заразени од нилска треска или маларија, информираше Министерството за здравство. Оттаму велат дека Македонија е спремна за навремено дијагностицирање и третман доколку се ...

Природна заштита од комарци

Доктори - 26.07.2012

Етеричните масла и екстрактите од неколку растенија даваат добра природна заштита од комарци. Тука спаѓаат лавандата, ванилата, мајчината душица и други. Еве како се користат.

Во Македонија нема случаи на западно-нилска треска

24 Вести - 26.07.2012

Во Македонија нема регистрирано случаи на западно-нилска треска или на маларија, освен по еден до два случаи на маларија во текот на годината увезени од надвор, изјави на денешната прес-конференција ...

Нема заболени од нилска треска и маларија во Македонија

Точка - 26.07.2012

Во Македонија се’ уште нема појава на заразени од нилска треска или маларија. Министерството за здравство информира дека државата е спремна за навремено дијагностицирање и третман доколку се јават ...

Во Македонија нема случаи на западно-нилска треска или маларија

Денешен - 26.07.2012

Во Македонија нема регистрирано случаи на западно-нилска треска или на маларија, освен по еден до два случаи на маларија во текот на годината увезени од надвор, изјави на денешната прес-конференција ...

Нема случаи на западно-нилска треска или маларија во Македонија

Курир - 26.07.2012

Во Македонија нема регистрирано случаи на западно-нилска треска или на маларија, освен по еден до два случаи на маларија во текот на годината увезени од надвор, изјави на денешната прес-конференција ...

Во Македонија нема случаи на западно-нилска треска или маларија

МРТ - 26.07.2012

Во Македонија нема регистрирано случаи на западно-нилска треска или на маларија, освен по еден до два случаи на маларија во текот на годината увезени од надвор, изјави на денешната прес-конференција ...

Заврши вториот дел од акцијата за прскање против комарци во кочанско

Курир - 25.07.2012

Екипи на Центарот за јавно здравје од Кочани утрово прскаа против комарците во Кочани со што го спроведоа вториот дел од акцијата за третирање на комарците.

Дали сте магнет за комарци?

Утрински - 25.07.2012

Во нашето тело постојат одредени хемиски соединенија, кои кога ќе дојдат на површина на кожата едноставно ги привлекуваат комарците, кои може да го намирисаат својот плен на оддалеченост од 50 метри ...

Утрово авионски нападнати комарците во Кочани

+инфо - 25.07.2012

Екипи на Центарот за јавно здравје од Кочани утрово прскаа против комарците во Кочани со што го спроведоа вториот дел од акцијата за третирање на комарците.

Се реализира второто прскање против комарци во Кочани

Sky - 25.07.2012

Утринава во Кочани и околината по втор пат се прскаше против комарци. Екипите на Центарот за јавно здравје од Кочани еден ден по закажаниот термин по втор пат ја спроведоа акцијата за уништување на ...