TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Посни варени ѓевречиња

Мои рецепти - 12.04.2012

1000 гр брашно 1 коцка квасец 500 мл вода за варење на гевречињата 2 лажици мед 100 гр сусам 300-400 мл вода за месење на тестото 1/2 лажиче сол 1/2 лажиче шекер Го замесуваме брашното, 1/2 лажиче ...

Велигденско мени (2 дел) — Главно јадење

Гурман - 12.04.2012

( 1 гласа, про­сек: 5,00 од 5) Дене­шниот ден го започ­ну­ваме со два вксуни пре­длози кои можат да се нај­дат на вашата Велиг­ден­ска трпеза — Пиле­шко месо на алпски начин и Теле­шко месо со суви ...

Козињак со суво грозје

Мои рецепти - 29.01.2016

Вкусно и одлично за со чаша топло млекце во овие ладни утра. :) Во садот кој ќе се меси се става брашното, се додава солта, се прави вдлабнатинка и тука се активира квасецот со 1 лажиче шеќер и малку од млекото.

Омилен куглоф

Мои рецепти - 11.04.2012

225 гр путер 250 гр секер 1 пак. ванилин шекер 5-6 јајца 450 гр брашно 50 гр излупен и сомелен бадем 1 пак. прашок за пециво малку сол 330 мл млеко 2 лажици какао 3 лажици шекер 1/2 лажиче цимет 3-4 ...

Велигденски Делимано Колаци

Мои рецепти - 11.04.2012

300 гр брашно 100 гр шекер 200 гр путер 2 лајци какао 1 јајце 1 лајца канела Ги мешаме брашното и шеќерот на работна површина и правиме мала дупка на средината од тестото во неа го стабаме јајцето и ...

Велигденски чоколадни јајца

Мои рецепти - 11.04.2012

200 гр маргарин 200 гр млечна чоколада 3 лаж мед 100 мл вода 300 гр мелени бисквити (плазма) 30 лаж мелени ореви Се ставаат на оган маргаринот, чоколадата, медот и водата да се стопат до степен на ...

Велигденски колач со кандирано овошје

Мои рецепти - 10.04.2012

тесто 1шола=200мл 5 шоли брашно (тип 500) 1 шола млеко 3/4 шола шеќер 2 јајца 50 гр маргарин 50 гр масло 40 гр квасец (1) и прстофат сол фил 200 гр кандирано овошје (ананас, кајсии, брусница,суво ...

Детски колачиња

Мои рецепти - 18.07.2016

Во подлабок сад ги ставаме јајцето, шеќерот, 3 лажички екстракт од малина, малку розева прехранбена боја растворена со една лажичка вода. Мешаме убаво да се соединат состојките, потоа го додаваме растопениот путер и постепено го додаваме брашното ...

Микадо обланди

Мои рецепти - 10.04.2012

2 листа обланди 300 гр шеќер 300 гр млеко во прав 100 гр вода 250 гр маргарин 100 гр чоколадо 100 гр оризови снегулки Водата и шеќерот да зовријат колку да се стопи шеќерот.

Колач со модри сливи (Плацек зе шлифками – Рецепт од Полската кујна)

Мои рецепти - 10.04.2012

За основно тесто 2 јајца 1/2 коцка маргарин 250 гр. шеќер 500 гр. брашно 1 кисело млеко 1 пециво 1 ванила 1 кг модри сливи (пресечени на половинки) За крушонка(тесто во вид на трошки) 150 грама шеќер ...

Јанија со суви сливи и праз

Мои рецепти - 09.04.2012

250 гр компири 150 гр моркови 500 гр свинска удина 800 гр праз 250 гр суви сливи 600-800 мл вода 1 лажиче црвена пипер, сол, бибер, масло Компирот исечете го на коцки, а морковот на стапчиња.

Црно-бел фриз ролат-колач

Мои рецепти - 09.04.2012

За црниот дел 100 гр маргарин 200 гр шеќер во прав 1 ванила 1 лажица какао 3 жолчки 1 шола топло млеко (околу220мл) 1/2 кг мелени бисквити За белиот дел 100 гр шеќер во прав 3 белки 150 гр маргарин ...

Мусака од коприви

Кармакаша - 09.04.2012

Нека вашата трпеза биде во согласност со разбудените растенија. Ова навистина ќе ви се допадне... Состојки: - 400 гр. млади коприви - 800 гр. млади компири - 100 гр. овчо сирење - 100 гр.

Обланда ролнички

Мои рецепти - 09.04.2012

за фил 300 гр шеќер 200 мл вода 250 гр бисквити 125 гр маргарин 50 гр орев мелен 50 гр чоколадо за декорација 100 гр чоколадо 50 гр маргарин 2 лажици масло кокос, чоколадни и шарени трошки 4 листа ...