TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кокос колач

Мои рецепти - 21.03.2012

2 јајца 200 гр. шекер 200 мл. млеко 100 мл. зејтин 200 гр. брашно 1 пециво 2 лажици какао 1 л. млеко 250 гр шекер 7 лажици гриз 200гр. кокос 1. Најпрвин се прави филот така што во 200 мл.

Домашен еурокрем

Мои рецепти - 20.03.2012

4 мали шољи шеќер 500 мл млеко 200 гр маргарин 100 гр чоколада за готвење 1 кесичка ванилин шеќер 100 гр мелени лешници Сите состојки освен чоколадоо се ставаат во тенџере на оган да зовријат.

Пита од спанаќ

Мои рецепти - 20.03.2012

4 јајца 1/2 лажичка сол 300-350 гр. брашно 1 пакетче пециво 200 мл. јогут или кисело млеко 120 мл. зејтин 150 гр. спанаќ Јајцата заедно со солта со миксер изработете ги како за пандишпан, потоа се ...

Благи тостерки

Мои рецепти - 20.03.2012

8 лажици шеќер 4 јајца 800 гр брашно 1 пециво 1 маргарин 1 ванила Од сите состојки се меси хомогена смеса. Се прават мали топченца, колку орев и се тостираат на тостер.

Сир-солени тостерки

Мои рецепти - 20.03.2012

800 гр брашно 1 маргарин 1 пециво 150 гр сирење 1 јајце 1 лаж. сол 100 гр сусам 1 пак ким 1 пак мелен бибер-по желба Од сите состојки се измесува хомогено тесто.

Пита со кокос

Кармакаша - 20.03.2012

Овој рецепт нема да ви одземе време. Вкусно, едноставно и примамливо... Состојки: - 300 гр. кори за пита - 150 гр. кокос - 100 гр. суво грозје - 150 гр. шеќер - 2 јајца - ¼ л.

Палачинки со банана и крем

Мои рецепти - 20.03.2012

400 гр брашно 1 јајце 1 лажица масло 2 дл топла вода или млеко 2 банани 300 гр крем 1. Брашното јајцето водата и маслото добро се бијат со миксер да нема грутчиња и се печат палачинките. 2.

Кашкавалки – лесно,брзо, вкусно

Мои рецепти - 19.03.2012

300 гр. кашкавал а може и тврдо сирење 8 лажици башно 2 јајца 1 пециво Изрендајте го кашкавалот или сирењето, во него додадете брашното измешано со пецивото, во него додадете ги јајцата, размешајте, ...

Ролат со банана

Мои рецепти - 19.03.2012

4 јајца 150 гр шекер 1 кесичка ванила 1 лажица какао 75 гр брашно 200 гр маргарин 1 кесичка пудинг од ванила 400 мл млеко 100 гр чоколада за готвење 1 кесичка шлаг крем 2-3 банани Ги матиме со миксер ...

Мојата омилена пица

Мои рецепти - 19.03.2012

2 Готови теста за пици 300 гр Салама 300 гр Кашкавал 100 гр Маслинки 1. Тестата се премачкуваат со кечап, саламата се ренда и се става на тестото истата постапка и со кашкавалот, маслинките се ...

Малини

Мои рецепти - 19.03.2012

200 гр кокос 200 гр локум 150 гр шеќер во прав 1 лимон 1 екстракт од малина Кокосот, шеќерот и локумот добро се месат со додавање на лимоновиот сок.

Зрна кафе

Мои рецепти - 07.11.2017

Состојките за овој колач се исти како и за бајадера,така слободно можете да ги правите двата вида на колачи. 1. Се вари сируп од шеќер и вода. Се вари 3-4 минути од како ќе проврие. 2. Се трга од ринглата, се додава прво маргаринот и се меша додека ...