TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Штипска Пастрмајлијада

Алфа - 24.09.2011

Пастрамајлија, туршија и чаша црвено вино-ова е главното мени кое штипјани викендов им го нудат на гостите. Официјално е отворена и улицата на пастрамајлиите каде што на 40 штандови ќе се продава ...

Штип ја слави брендираната пастрмајија

Телма - 24.09.2011

Во Штип викендов се слави брендираниот специјалитет пастрамајлија. Петтото издание на штипската Пастрмајлијада донесе гости од сите страни на земјава, кои велат дека специјалитетот направен од тесто, ...

Фестивалски викенд во Штип

Канал5 - 24.09.2011

Англичани ги пробаа првите пастрмајлии штотуку излезени од фурните за овогодишното петто издание на традиционалната штипска пастрмајлијада. - Многу е вкусна.

„Штипска пастрмалијада“ по трет пат

Сител - 24.09.2011

Започна третата по ред „Штипска пастрмалијада“. Главната улица „Ванчо Прќе“ е блокирана за сообраќај, а на штандовите се нуди штипскиот бренд.

Започнува „Пастрамајлијада 2011“

Inpress - 23.09.2011

Штип, 23. септември 2011 (ИНПРЕС) Вечерва Штип ќе биде во знакот на манифестацијата „Пастрмалијада“ На улицата „Ванчо Прќе“ ќе бидат поставени околу 40-тина штандови на кои ќе се продава познатиот ...

Селекторот Докузовски специјален гостин на „Штипска пастрмалијада 2011“

Курир - 23.09.2011

Вечерва, со почеток во 19:00 часот, со обраќање на Градоначалникот на Штип, Зоран Алексов и официјално ќе биде отворена петтата „Штипска пастрмалијада 2011“.

Штипската пастрмајлија стана заштитен бренд

Гурман - 22.09.2011

Општина Штип и официјално најави дека го добила сертификатот со кој се озаконува брендирањето на најпознатото штипско јадење, „штипската пастрмајлија.