TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одговор до Анима мунди и останатите што тоа го бараат

МКД - 13.11.2016

Шарени протести наместо Шарена револуција. Разликите што постојат меѓу поимите „протести“ и „револуција“ се огромни, поголеми дури и кога мувите би ги споредувале со орлите. Почитувани, Ќе се преправам дека не гледам ништо злонамерно, подмолно, ниту ...

(ВИДЕО)Мухиќ: Абортусот е убиство, но не треба да се забрани со закон

Нова ТВ - 10.11.2016

Во интервју за НОВА, Професорот и независен кандидат за пратеник од СДСМ и здружената опозиција Ферид Мухиќ, зборува за неговиот став кон абортусот, поддршката за Шарената револуција и за Студентскиот пленум.

Анима мунди: Мухиќ да одговори дали организирал борби со кучиња

Позитив.мк - 10.11.2016

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, јавно го праша кандидадот за пратеник предложен од СДСМ, Ферид Мухиќ, кој е неговиот став во врска со борбите со кучиња и дали бил поддржувач, учесник, коорганизатор на борби со кучиња.

Апологија Феридова

Фактор - 10.11.2016

Насловот не сугерира буквализам, во смисла дека на професорот Ферид Мухиќ му е потребна некаква одбрана. Од што? Од Кого? Против кого? Зар на философ му е потребна одбрана од обичните луѓе, на умот од не-умот, на онтолошки вредното од безначајното? ...

„Анима мунди“ го прашува Мухиќ дали бил коорганизатор на борби со кучиња

Мета - 09.11.2016

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, инспирирано од колумната на кандидадот за пратеник предложен од СДСМ, Ферид Мухиќ, со наслов „ Борба “, јавно го прашува кој е неговиот став во врска со борбите со кучиња и дали бил поддржувач, ...

РАДИКАЛЕН ИСЛАМИСТ И ПРОПАГАТОР НА ГЕНОЦИД: Ферид Мухиќ најавува исламизација на Европа, и пролевање крв за Република ...

Маркукуле - 09.11.2016

Кандидатот, независниот експерт, организатор на нелегални борби со кучиња, радикалниот исламист и подбуцнувач на меѓуетнички конфликти Ферид Мухиќ, смета дека не постои друг јазик освен Босанскиот, односно сите други се дијалекти на истиот, и дека ...

Ферид Мухиќ, радикалниот исламист не ги признава Србите и Хрватите. Браво Заев!

Пулс24 - 09.11.2016

Српскиот и хрватскиот јазик се само источна и западна варијанта на босанскиот јазик, кој е стандардизиран со правопис околу 200 години пред речникот на Вук. Ферид Мухиќ за српскиот јазик, Србите и Српската Република: Сите во Босна мораат да прифатат ...

ИСЛАМСКАТА ИДНИНА НА ЕВРОПА - нова книга на кандидатот за пратеник ФЕРИД МУХИЌ. Стои ли Заев зад овие идеи?

Пулс24 - 09.11.2016

Некои книги заслужуваат да бидат преведени на сите јазици на светот. Други, пак, не смееле никогаш да бидат напишани. Земајќи го во предвид наведеното, Институтот за истражување, образование и меѓукултурен дијалог - IRED со седиште во Луксембург, ...

Анима Мунди до Ферид Мухиќ: Кој е вашиот став во врска со борбите со кучиња?

Либертас - 09.11.2016

Активисти на здружението за заштита на животни „Анима Мунди” упатија јавно обраќање до Проф. д-р Ферид Мухиќ, граѓански кандидат на пратеничката листа на здружената опозиција: Почитуван Проф.

Ферид Мухиќ: Власта се сменува со конкретни дела!

Deutsche Welle - 08.11.2016

Некои се загрижиле да не сум се успал претходниве години, кога тие го кревале гласот против девијациите на власта. Ниту една власт не паѓа од кревање гласови, туку со конкретни дела, вели за ДВ Ферид Мухиќ Универзитетски професор, истакнат ...

Поранешни пратеници на СДСМ одбиваат да дадат глас за листите на Заев- расправиите продолжуваат

Курир - 08.11.2016

Мухиќ на листа, на било која и каква листа на СДСМ, живот ќе дадам, ама глас не давам! Срамота и грев е мене или и било кој/а друг/а од социјалдемократското членство, симпатизер(к)и и гласач(к)и да ги доведувате во таква ситуација! Резил невиден е ...

Каролина Астеруд: Животот ќе го дадам, ама за листа на СДСМ на која е Ферид Мухиќ не давам

Сител - 08.11.2016

Револт и незадоволство меѓу членството и поддржувачите на СДСМ откако Заев и Шеќеринска ги објавија кандидатските листи со кои ќе ја бараат довербата од граѓаните на изборите во декември. Животот ќе го дадам, ама за листа на СДСМ на која е Ферид ...

Ферид Мухиќ за DW: Власта се сменува со конкретни дела!

Локално - 08.11.2016

Некои се загрижиле да не сум се успал претходниве години, кога тие го кревале гласот против девијациите на власта. Ниту една власт не паѓа од кревање гласови, туку со конкретни дела, вели з аDW, Ферид Мухиќ Универзитетски професор, истакнат ...

Животот ќе го дадам, гласот не го давам: СДСМ ги губи членовите и гласовите, Шеќеринска мува не ја лази

Република - 08.11.2016

Поранешни пратеници на СДСМ одбиваат да дадат глас за листите на Заев – расправиите продолжуваат трети ден откако СДСМ ги објави пратеничките листи за изборите на 11 декември. Реагираат новинари, активисти, гласни поддржувачи на СДСМ, но и поранешни ...

Поранешни пратеници на СДСМ одбиваат да дадат глас за листите на Заев

Вечер - 08.11.2016

Мухиќ на листа, на било која и каква листа на СДСМ, живот ќе дадам, ама глас не давам! Срамота и грев е мене или и било кој/а друг/а од социјалдемократското членство, симпатизер(к)и и гласач(к)и да ги доведувате во таква ситуација! Резил невиден е ...

Ферид Мухиќ: Власта се сменува со конкретни дела!

Репортер - 08.11.2016

Некои се загрижиле да не сум се успал претходниве години, кога тие го кревале гласот против девијациите на власта. Ниту една власт не паѓа од кревање гласови, туку со конкретни дела, вели за Дojчe Веле Ферид Мухиќ, универзитетски професор, истакнат ...

Поранешни пратеници на СДСМ одбиваат да дадат глас за листите на Заев

Нетпрес - 08.11.2016

-Горе-доле ви е познат мојот став и за „ставени со кран„ имиња за пратенички листи и други високи функции во политиката , и за инстант-политичките кариери. Милион пати сум пишувала, дискутирала по ФБ, што се вели, „устата ми има пена фатено веќе„.

Расправиите продолжуваат: Поранешни пратеници на СДСМ одбиваат да дадат глас за листите на Заев

Пулс24 - 08.11.2016

Мухиќ на листа, на било која и каква листа на СДСМ, живот ќе дадам, ама глас не давам! Срамота и грев е мене или и било кој/а друг/а од социјалдемократското членство, симпатизер(к)и и гласач(к)и да ги доведувате во таква ситуација! Резил невиден е ...

Ферид Мухиќ: Власта се сменува со конкретни дела!

Либертас - 08.11.2016

Некои се загрижиле да не сум се успал претходниве години, кога тие го кревале гласот против девијациите на власта. Ниту една власт не паѓа од кревање гласови, туку со конкретни дела, вели за Дojчe Веле Ферид Мухиќ, универзитетски професор, истакнат ...

Како Павле, Лилјана и Ферид ќе се борат за исти вредности

Нова ТВ - 07.11.2016

Активисти кои со години се борат за човековите права, правата на хомосексуалците, правото на абортус, ги критикуваат лошите одлуки на власта се најдоа на истите пратенички листи со Ферид Мухиќ, кој е децидно против абортусот и Лилјана Поповска од ...

Мухиќ: Заев ме покани да станам пратеник, побарав само да останам независен

МКД - 07.11.2016

Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ете, се најдов на листата, вели за Мета професорот Ферид Мухиќ, за чие име, откако излезе во јавноста со големи ...

Мухиќ: Заев ме покани да бидам на пратеничка листа

+инфо - 07.11.2016

На прашањето дали го променил ставот за абортусот, професорот вели дека уште смета дека абортусот е убиство на деца. Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ...

Мухиќ: Не сум го сменил ставот за абортусот

А1 On - 07.11.2016

„Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ете, се најдов на листата“, вели за „ Мета “ професорот Ферид Мухиќ, за чие име, откако излезе во јавноста со ...

Ферид Мухиќ: Немам страв, го критикував Тито, понижување е да одработувам!

Фокус - 07.11.2016

И за мене беше изненадување кое се случи пред два дена, вели Ферид Мухиќ во изјава за „Фокус“, универзитетски професор и кандидат за пратеник на листата на СДСМ, обелоденета на конгресот на социјалдемократите викендов.

Лиле Поповска се откажа од пратеничката кандидатура, Мухиќ вели дека побарал само да остане независен

Локално - 07.11.2016

Лилјана Поповска-ппретседателката на партијата ДОМ, информираше дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. “Се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ.

Мухиќ: Заев ме покани да станам пратеник, побарав само да останам независен

Мета - 07.11.2016

„Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ете, се најдов на листата“, вели за „Мета“ професорот Ферид Мухиќ, за чие име, откако излезе во јавноста со големи ...

Мухиќ: Заев ме покани да станам пратеник, побарав само да останам независен

Бриф - 07.11.2016

„Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ете, се најдов на листата“, вели за „Мета“ професорот Ферид Мухиќ, за чие име, откако излезе во јавноста со големи ...

Мухиќ: Заев ме покани да станам пратеник, добивам честитки но и критики

Репортер - 07.11.2016

„Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ете, се најдов на листата“, вели за „Мета“ професорот Ферид Мухиќ, за чие име, откако излезе во јавноста со големи ...

Мухиќ изјави дека Заев го поканил да биде дел од пратеничката листа

Позитив.мк - 07.11.2016

На прашањето дали го променил ставот за абортусот, професорот вели дека уште смета дека абортусот е убиство на деца. Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ...

Ферид Мухиќ: Немам страв, го критикував Тито, понижување е да одработувам!

Репортер - 07.11.2016

И за мене беше изненадување кое се случи пред два дена, вели Ферид Мухиќ во изјава за „Фокус“, универзитетски професор и кандидат за пратеник на листата на СДСМ, обелоденета на конгресот на социјалдемократите викендов.

Мухиќ: Заев ме покани да станам пратеник, побарав само да останам независен

еМагазин - 07.11.2016

„Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ете, се најдов на листата“, вели за „Мета“ , професорот Ферид Мухиќ, за чие име, откако излезе во јавноста со ...

Мета: Мухиќ – Заев ме покани да станам пратеник, побарав само да останам независен

Канал 77 - 07.11.2016

-Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и ете, се најдов на листата – вели за „Мета“ професорот Ферид Мухиќ, за чие име, откако излезе во јавноста со големи ...

Мухиќ: Заев ме покани да станам пратеник, добивам честитки но и критики

Либертас - 07.11.2016

„Да бидам кандидат за пратеник ме покани лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Јас само побарав да останам независен, на што тој се согласи и, ете, се најдов на листата“, вели за „Мета“ професорот Ферид Мухиќ, за чие име, откако излезе во јавноста со големи ...