TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кол: Преговорите со Турција може да траат меѓу 20 и 30 години

А1 - 08.10.2005

Претседателот на австрискиот парламент, Андреас Кол оцени дека преговорите околу приемот на Турција во Европската унија би можеле да меѓу 20 и 30 години, бидејќи треба да се исполнат сите предуслови. „Уверен сум дека за процесот на преговори нема да бидат доволни 10 години, а почитувањето на ...

Како заканувачката суперсила се претвори во комонвелт

Време - 08.10.2005

АНАЛИЗА НА СТЕНФОРДСКИОТ ПРОФЕСОР ТИМОТИ ГАРТОН ЕШ Неделава Европската Унија стори нешто восхитувачко. Таа одбра да биде сеевропски комонвелт, а не делумноевропска суперсила. Главниот резултат од многу оспоруваното отворање на преговорите за прием на Турција не е да се гарантира Турција да стане ...

Европскиот пазарлак му помогна на Балканот

Утрински - 08.10.2005

Велика Британија е задоволна од постигнатата согласност за проширувањето на ЕУ Британската дипломатија ја доби битката со другите во ЕУ околу процесот за проширување Од наШиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Официјален Лондон е задоволен од постигнатата согласност на земјите-членки на ЕУ за ...

Де Вилепен: Јас сум за влез на Турција

Утрински - 08.10.2005

Турција добива позитивни сигнали од Франција за ЕУ Стравот од Турција во ЕУ поттикнаа антирасположение во Франција и во Холандија ПАРИЗ - Францускиот премиер Доминик де Вилепен во четвртокот стави јасно до знаење дека го поддржува влезот на Турција во ЕУ, ставајќи крај на сомневањата во врска со ...

Македонија во ЕУ најрано во 2011?

Вечер - 08.10.2005

Какви се шансите на Македонија за влез во Европската унија, сега откако Брисел ја скрши психолошката бариера кон Балканот? Судејќи според искуството на нашите соседи, но и на новите земји-членки, грубата математика би била -најрано во есента 2011 година.

Поважен е квалитетот на преговорите со ЕУ, отколку влез во 2009 година

Макфакс - 08.10.2005

Загреб Хрватскиот премиер Иво Санадер изјави дека “би било убаво“ Хрватска да стане членка на Европската унија во 2009 година, но прецизираше дека е поважен квалитетот на преговорите со ЕУ. “Роковите не се важни, иако би било убаво да влеземе во ЕУ во 2009 година, за да можат хрватските граѓани да ...

ЕУ и наложи на Турција да ги подобри човековите права

А1 - 06.10.2005

Европската Унија и наложи на Турција да ги подобри човековите права и да ги затегне законите. Лидерите на земјите членки на Унијата и рекоа на Турција, дека нејзиното членство во Европа не е ниту гарантирано, ниту пак ќе следува автоматски по започнувањето на преговорите.

Нова зора за нашиот дел на Балканот

Време - 06.10.2005

ЕВРОКОМЕСАРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ НА УНИЈАТА ОЛИ РЕН НАЈАВИ Европскиот комесар за проширување на Унијата, Оли Рен, изјави дека почетокот на преговорите со Хрватска значи нова надеж за Западен Балкан, односно и за Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина и за Србија и Црна Гора.

Државниот врв охрабрен од одлуките на Брисел

Утрински - 06.10.2005

По одлуката на Европската унија да ги почне преговорите за членство со Турција и со Хрватска Според премиерот Бучковски, Македонија повторно може да се надева на побрз прием во ЕУ - од 2010 до 2012 година Слободанка Јовановска Македонскиот државен врв е охрабрен од одлуката на Европската унија да ...

ЕУ со Турција ќе биде светски тим - по 15 години

Дневник - 06.10.2005

ПРОЦЕНКИ НА ЕВРОПСКИ ДРЖАВНИЦИ Со почнувањето преговори за членство на Турција, Европската Унија станува "светски играч", изјави шефот на турската дипломатија Абдула Ѓул, но забележа дека преговорите ќе траат 10-15 години, јави МИА.

Бујрум за Турција, ишарет за Македонија

Дневник - 06.10.2005

надеЖ ПО последната ЕВРОПСКА ОДЛУКА Одлуката на ЕУ да почне преговори за членство со Турција и со Хрватска е добар знак за Македонија и за нејзините аспирации за влез во ЕУ, бидејќи процесот на проширување на Унијата продолжува, оценуваат домашните и странските политичари и експерти.

Преговорите ќе траат 10 до 15 години

Вечер - 06.10.2005

Европската унија станува "светски играч" со почнувањето преговори за членство на Турција, изјави вечер шефот на турската дипломатија Абдула Ѓул. Тој предвидува дека преговорите меѓу Анкара и ЕУ ќе траат 10 до 15 години, со што ќе се зацврсти сојузот меѓу муслиманската и христијанската цивилизација.

Турција ги почна преговорите со ЕУ

Вест - 05.10.2005

Луксембург, 5 октомври (АП) - Турција и Европската унија вчера утро ги почнаа историските преговори со кои оваа држава ќе се приклучи во Унијата во следните 10 до 15 години. Луксембург, 5 октомври (АП) - Турција и Европската унија вчера утро ги почнаа историските преговори со кои оваа држава ќе се ...

Хрватска ни избега!

Вест - 05.10.2005

"ЛИДЕРОТ ВО РЕГИОНОТ" ОСТАНА БЕЗ СОПЕРНИКОТ СО КОЈ СЕ МЕРЕШЕ НА ПАТОТ КОН ЕВРОПСКАТА УНИЈА И НАТО Експерти од меѓународните односи велат дека ароганцијата на македонскиот државен врв конечно ја каснала земјата во задникот, зашто Хрватите, кои објективно беа зад Македонија во процесот за ...

Австрија на референдум за турското евро членство

Вест - 05.10.2005

Виена, 4 октомври (АП) - Конечната позиција на Австрија за евентуалниот влез на Турција во ЕУ по завршувањето на преговорите меѓу ЕУ и Анкара ќе биде формулирана на референдум, изјави вчера австрискиот канцелар Волфганг Шисел.

Отворени преговорите за Хрватска

Вест - 05.10.2005

Луксембург, 5 октомври (АП) - Билатералната меѓувладина конференција ЕУ - Хрватска, со која свечено се отвораат преговорите за членство, почнаа вчера во раните утрински часови во Луксембург. Советот на министери на Европската унија неколку часа по полноќ во вторникот одлучи да се почнат преговори ...

Турција и Хрватска во Европската Унија

Време - 05.10.2005

КРАЈ НА ДРАМАТА ВО ПРЕГОВОРИТЕ МЕЃУ ТУРЦИЈА И ЕВРОПСКАТА УНИЈА Европската Унија и Турција завчеравечер постигнаа договор да почнат преговорите за прием на Турција во ЕУ. Почнувањето на преговорите беше одложено откако Австрија побара преговорите со Турција да не се водат за нејзин прием како ...

Хрватска веќе се гледа во Европската унија

Утрински - 05.10.2005

Загреб и Брисел вчера ги отворија пристапните преговори за членство на Хрватска Иако Месиќ типува на 2008 година, аналитичарите сметаат дека 2009 или 2010 година се многу пореалистични во очекувањата за влез на Хрватска во ЕУ ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Во раните утрински часови вчера за Хрватска официјално ...

ЕУ отвори историски разговори со Турција

Утрински - 05.10.2005

Европската унија, по долготрајни преговори, ја отвори портата за нови членки Британскиот шеф на дипломатијата изјави дека по тешките преговори сите се победници Луксембург - Европската унија ги започна значајните разговори со Турција, откако во последен момент успеа да постигне договор за условите ...

За Дестен договорот за Турција е изненадување

Утрински - 05.10.2005

Француски реакции на преговорите во Луксембург ПАРИЗ - Започнувањето на разговорите со Анкара за прием во ЕУ е шлаканица во лице за француските гласачи кои се непријателски расположени спрема членството на Турција и би можело да го уништи сонот за политички обединета Европа, изјави вчера архитектот ...

Турција восхитена од хепиендот во Луксембург

Утрински - 05.10.2005

Скепсата се претвори во одушевување по мачните дводневни преговори во ЕУ Грција, го поздрави договорот, но изрази скептицизам за исходот АНКАРА - Турција беше восхитена и ‹ олесни откако, конечно, ги почна разговорите за влез во ЕУ, но, и покрај радоста, вчера предупреди на големата пречка ...

Евровизија!

Дневник - 05.10.2005

митко билЈаноски Европа покажа дека е мајстор за пазарење. Да залепи цена врз се што може и не може да се вреднува. Да згазне врз принципите, да го залепи образот во кал, а пак да остане чиста и невина, се заради сопствениот развој во глобална суперсила.

Турција и Хрватска во возот кон ЕУ

Дневник - 05.10.2005

ОТКАКО АВСТРИЈА ПОПУШТИ Европската Унија доцна прексиноќа во Луксембург по долго натегање ја прифати одлуката за почеток на преговори за прием на Турција, а веднаш потоа склучи сличен договор и со Хрватска. Турската делегација, предводена од министерот за надворешни работи Абдула Ѓул, и неговите ...

Турција ќе биде дел од европското семејство

А1 - 04.10.2005

Голема победа за Турција и Британија како претседавач со Европската Унија, но и голема австриска победа за Хрватска. По два дена исцрпувачки преговори, шефовите на дипломатиите на земјите членки помогнати од Вашингтон, дадоа зелено светло – Турција како муслиманска земја, ќе биде дел од европското ...

Австрија ќе спроведе референдум за влез на Турција во ЕУ

А1 - 04.10.2005

Конечната позиција на Австрија за евентуалниот влез на Турција во ЕУ по завршувањето на преговорите меѓу ЕУ и Анкара ќе биде формулирана на референдум, изјави денеска австрискиот канцелар Волфганг Шисел. „Референдумот ќе се одржи затоа што таква е волјата на сите политички партии“, потенцира ...

Санадер: Готовина останува обврска на Хрватска

А1 - 04.10.2005

Хрватскиот премиер Иво Санадер порача синоќа дека и покрај позитивната оценка на Карла Дел Понте, земјата ќе продолжи да го бара одбегнатиот генерал Анте Готовина. „И покрај позитивната оценка, тоа останува не само наша меѓународна, туку и домашна обврска, бидејќи тука станува збор за владеење на ...

Турците не отидоа на горко кафе

Време - 04.10.2005

ОТКАКО ЕУ НЕ МОЖЕШЕ ДА РЕШИ ШТО ДА И ПОНУДИ Спорот во Европската Унија за приемот на Турција не беше решен во најавениот термин, до неделата вечер. Турската делегација вчера одби да отпатува во Луксембург, каде што требаше свечено да почнат преговорите за прием на Турција земја во Унијата, откако ...

Еврочленство на Турција ја блокира и Хрватска

Вест - 04.10.2005

УНИЈАТА НА РАБОТ НА ПРОВАЛИЈА ЛУКСЕМБУРГ, 4 октомври (Ројтерс) - Велика Британија вчера рече дека Европската унија се наоѓа на "работ на провалија" поради условите за историските преговори за членство со Турција, а оваа муслиманска држав ЛУКСЕМБУРГ, 4 октомври (Ројтерс) - Велика Британија вчера ...

Австријците себеси се сметаат за чувари на Европа

Утрински - 04.10.2005

Зошто Австрија се противи на полноправното членство на Турција во Европската унија Австријците се сметале за чувари на Европа уште откако ги победија отоманските Турци во битката за Виена во 1683 година ВИЕНА - Австријците се сметале за чувари на Европа уште откако ги победија отоманските Турци во ...

Малата Австрија се испречи пред големата Турција

Дневник - 04.10.2005

европската униЈа се расправа дали да се прошири со огромната секуларна муслиманска земЈа Упорното противење на Австрија вчера го блокираше историскиот почеток на преговорите за прием на Турција во Европската Унија, по што Анкара ги обвини политичките противници дека пропуштаат да склучат сојуз на ...

Ново поглавје во историјата на ЕУ

Канал5 - 04.10.2005

Европската унија го слави новото поглавје во историјата на континентот. Ги отвори преговорите за полноправно членство на Турција и го направи првиот чекор во трансформацијата на блокот европски земји, кои сега треба да се подготват да ја инкорпорираат повеќемилионската муслиманска нација и да ја ...

Како ќе влијаат преговорите на Хрватска и Турција врз Македонија

Канал5 - 04.10.2005

Почетокот на преговорите со Турција и Хрватска за Брисел е доказ дека Унијата ги исполнува преземените обврски. Исто ќе биде и со другите земји од Западен Балкан - е пораката на еврокомесарот за проширување Оли Рен. Почетокот на преговорите со Турција и Хрватска за Брисел е доказ дека Унијата ги ...

Грчки реакции на турските преговори со ЕУ

Макфакс - 04.10.2005

Атина Официјална Атина синоќа како историски настан го оцени започнувањето на турските преговори со Европската унија и изрази надеж дека тоа ќе отвори нова страница во билатералните односи со Анкара. “Верувам дека со тоа се отвора нов пат што постепено ќе води во нова епоха на нашите односи со ...

ЕУ ги започна преговорите со Турција и Хрватска

Макфакс - 04.10.2005

Луксембург Шефовите на дипломатите на Европската унија доцна синоќа во Луксембург донесоа одлука за започнување на асоцијативни преговори со Турција и со Хрватска. Турската делегација предводена од министерот за надворешни работи Абдула Ѓул и неговите колеги од 25 земји - членки на ЕУ еден час по ...

Санадер - Готовина останува обврска на Хрватска

Макфакс - 04.10.2005

Луксембург Хрватскиот премиер Иво Санадер порача синоќа дека, и покрај позитивната оценка на Карла Дел Понте, земјата ќе продолжи да го бара одбегнатиот генерал Анте Готовина. “И покрај позитивната оценка, тоа останува не само наша меѓународна, туку и домашна обврска, бидејќи тука станува збор за ...

ЕУ не постигна договор за Турција

А1 - 03.10.2005

Кабинетот на премиерот Таип Реџеп Ердоган, на вонредна седница ја разгледува усогласената платформа на Европската Унија за преговорите за членство на Турција во Европската Унија. Доколку Владата го прифати документот на Брисел, шефот на турската дипломатија Абдулах Ѓул вечерва ќе отпатува во ...

ЕУ може да биде светски играч или христијански клуб

Време - 03.10.2005

ЕРДОГАН ЗА ПРЕГОВОРИТЕ СО УНИЈАТА Европската Унија може да биде светски играч или христијански клуб, изјавил турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера пред средбата на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ во Луксембург, на која се очекува да постигнат договор во врска со рамката ...

Хрватска ги почнува преговорите со ЕУ

Вест - 03.10.2005

СПОРЕД МЕДИУМИТЕ ВО ЗАГРЕБ БРИСЕЛ, 3 октомври (Ројтерс) - Денес Хрватска најверојатно ќе добие зелено светло за почеток на преговорите со Европската Унија, јавија вчера медиумите во Загреб. Според весникот Вечерњи лист, ова било договорено на вчерашниот вечерен состанок во Луксембург меѓу ...

Конечна пресметка во Унијата за турското прашање

Утрински - 03.10.2005

Се чека крајниот одговор на ЕУ за статусот на Турција во преговорите за членство БРИСЕЛ - Министрите за надворешни работи на ЕУ вчера вечер се подготвуваа за конечна пресметка со Австрија околу условите за денешното започнување на разговорите со Турција за прием во ЕУ, при што Виена бара јасна ...

Хрватска преку Австрија ќе влезе во ЕУ?

Дневник - 03.10.2005

СПОРЕД "ГЛАСОТ НА АМЕРИКА" Шефовите на дипломатиите на членките на ЕУ најверојатно ќе одобрат мандат за отпочнување преговори со Хрватска, јави "Гласот на Америка". Ова ќе биде еден вид компромис со Австрија за таа да одобри почеток на преговори со Турција.

Свршениците ќе разговараат за брак или за развод?

Дневник - 03.10.2005

АНАЛИЗИ СПРОТИ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО НА ТУРЦИЈА ВО ЕУ Турција и Европската Унија би требало со брак да го крунисаат својот 40-годишен стаж на свршеници, но политичката ситуација укажува дека Анкара и Брисел ќе разговараат за развод на комплексните преговори за членство на Турција во Унијата.

Клучен состанок за преговорите ЕУ - Хрватска

Макфакс - 03.10.2005

Луксембург Работната група на ЕУ за Хрватска денеска треба да оцени дали земјата напредувала во исполнување на обврските кон Хашкиот трибунал од март годинава кога поради недоволна соработка и ги одложи преговорите за членство.

Британија не се откажува од напорите за Турција во ЕУ

Макфакс - 03.10.2005

Луксембург Британија денеска реши да ги продолжи преговорите и напорите да се постигне заедничка одлука околу почетокот на преговорите со Турција за нејзино зачленување во Унијата, откако мината ноќ и рано изутрината не успеа убедувањето на Виена да попушти околу ова прашање.

Одлуката за Хрватска зависи и од консензусот за Турција

Макфакс - 03.10.2005

Луксембург Маратонските консултации на Европската унија (ЕУ) за почетокот на преговорите со Турција, што продолжија и попладнево, влијаат и врз статусот на Хрватска. Доколку ЕУ не постигне консензус за почеток на преговорите со Турција, закажани за денеска, не треба да се очекува одлука ниту за ...

Уште се преговара за преговорите со Турција

Макфакс - 03.10.2005

Луксембург Шефовите на дипломатии на земјите-членки на Европската унија (ЕУ) попладнево правата последни напори да ја дефинираат одлуката за започнување на преговорите за членство на Турција. Според истите извори, претставници на 25.

Дел Понте: Хрватска целосно соработува со Хашкиот трибунал

Макфакс - 03.10.2005

Луксембург Главниот обвинител на Хашкиот суд Карла дел Понте на состанокот на работната група на Европската унија за Хрватска оцени дека Загреб целосно соработува со Меѓународниот суд за воени злосторства на територијата на поранешна Југославија.