TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ирачките сили го зазедоа древниот град Нимруд

А1 On - 13.11.2016

Силите на ирачката Влада го зазедоа Нимруд, древен асирски град што Исламска држава (ИД) го освои пред две години, денеска соопшти ирачката војска. Градот се наоѓана околу 30 километри од Мосул, град што ирачките сили, исто така, се обидуваат да го ...

Ирачките сили го зазедоа древниот град Нимруд

Курир - 13.11.2016

Силите на ирачката Влада го зазедоа Нимруд, древен асирски град што Исламска држава (ИД) го освои пред две години, денеска соопшти ирачката војска. Градот се наоѓана околу 30 километри од Мосул, град што ирачките сили, исто така, се обидуваат да го ...

Ирачките сили го освоија градот Нирмуд

Позитив.мк - 13.11.2016

Силите на ирачката Влада го зазедоа Нимруд, древен асирски град што Исламска држава (ИД) го освои пред две години, денеска соопшти ирачката војска. Градот се наоѓана околу 30 километри од Мосул, град што ирачките сили, исто така, се обидуваат да го ...

Ирак го зазеде древниот град Нимруд

Нетпрес - 13.11.2016

Градот се наоѓана околу 30 километри од Мосул, град што ирачките сили, исто така, се обидуваат да го ослободат од радикалните џихадисти, пренесе Хина. Припадниците на ИД тешко го оштетиле археолошкото наоѓалиште во Нимруд, основано во 13.

Ирачките сили го зазедоа древниот град Нимруд

Телевизија Нова - 13.11.2016

Силите на ирачката Влада го зазедоа Нимруд, древен асирски град што Исламска држава (ИД) го освои пред две години, денеска соопшти ирачката војска. Градот се наоѓана околу 30 километри од Мосул, град што ирачките сили, исто така, се обидуваат да го ...

Ирачките сили го зазедоа древниот град Нимруд

Либертас - 13.11.2016

Силите на ирачката Влада го зазедоа Нимруд, древен асирски град што Исламска држава (ИД) го освои пред две години, денеска соопшти ирачката војска. Градот се наоѓана околу 30 километри од Мосул, град што ирачките сили, исто така, се обидуваат да го ...

Елитните ирачки сили во напната борба со џихадистите (ВИДЕО)

МКД - 12.11.2016

Ирачките сили ги продолжуваат нападите против ИСИС на улиците на Мосул по неколку дена релативно затишје. Елитните ирачки сили денес се соочиле со „напната битка“ со џихадистите во источен Мосул, додека се обидувале да ги утврдат позициите пред ...

Елитните ирачки сили во интензивни борби со џихадистите

А1 On - 12.11.2016

Елитните ирачки сили се соочија денеска интензивна борба со џихадистите во источен Мосул, додека се обидувале да ги утврдат позициите пред да напредуваат понатаму во градот, соопшти командантот на Единицата за борба против тероризмот (ЦТС) Мунтатар ...

Елитните ирачки сили во интензивни борби со џихадистите

Сител - 12.11.2016

Елитните ирачки сили се соочија денеска интензивна борба со џихадистите во источен Мосул, додека се обидувале да ги утврдат позициите пред да напредуваат понатаму во градот, соопшти командантот на Единицата за борба против тероризмот (ЦТС) Мунтатар ...

Елитните ирачки сили во интензивни борби со џихадистите

Телевизија Нова - 12.11.2016

Елитните ирачки сили се соочија денеска интензивна борба со џихадистите во источен Мосул, додека се обидувале да ги утврдат позициите пред да напредуваат понатаму во градот, соопшти командантот на Единицата за борба против тероризмот (ЦТС) Мунтатар ...

ОН: ИД изврши голем број убиства и складира хемикалии во Мосул

+инфо - 11.11.2016

Таа нагласи дека во Мосул и околината припадниците на ИД извршувале и јавни убиства поради „предавство“ и „соработка“ со ирачките сили. Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД) оваа недела егзекутирале голем број луѓе во околината на ...

ОН: ИД изврши голем број убиства и складира хемикалии во Мосул...

Н.Македонија - 11.11.2016

ОН: ИД изврши голем број убиства и складира хемикалии во Мосул Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД) оваа недела егзекутирале голем број луѓе во околината на Мосул, а во повеќе населби во градот складирале хемикалии кои веројатно ги ...

Ирачките војници само на два километри од Мосул

Локално - 11.11.2016

Владините сили на Ирак, вклучени во офанзивата за освојување на вториот по големина град во земјата, се наоѓаат на само два километри од контролираниот град од радикална група “Исламска држава” Мосул, пренесува новинската агенција KUNA.

Ликвидиран старешина на ИД при удар во Ирак

Стандард - 11.11.2016

Авион на меѓународната антитерористичка коалиција ликвидирал старешина на џихадистичката група „Исламска држава“ при удар во западниот дел на ирачкиот град Мосул, јави телевизискиот канал „Ал Мајадин“, цитирани од агенциите.

Масовни убиства во околината на Мосул, јавува ОН

Мета - 11.11.2016

Милитантите на Исламска држава неделава убиле голем број луѓе околу Мосул, а забележано е наталожување на амонијак и на сулфур во цивилните области, кои се верува дека се користени како хемиско оружје, соопшти портпаролката на Обединетите нации ...

„Исламска држава“ врши егзекуции и трупа хемикалии

Фактор - 11.11.2016

Борци на „Исламска држава" егзекутирале голем број на луѓе во околината на ирачкиот град, Мосул оваа недела. Групата трупа хемикалии во станбени области на Мосул. Се тврди дека натрупуваат амонијак и сулфур во станбени области, најверојатно за ...

Русите тврдат: 16 американски војници загинале во Мосул

Точка - 09.11.2016

Воени извори од Москва истакнуваат дека досега во битката за Мосул се убиени 16 американски војници – американскиот Стејт Департмент ги демантира таквите информации. Актуелната голема битка за ослободување на ирачкиот град Мосул – главното упориште ...

Околу 300 ексчленови на ирачките служби се киднапирани од “Исламска држава”

Локално - 09.11.2016

Екстремистите од “Исламска држава” киднапираа 295 поранешни членови на ирачките сили за безбедност во регионот на Мосул и принудија 1.500 семејства да се повлечат со нив од градот амам Ал алиби, пренесоа агенциите, повикувајќи се на организацијата ...

Ирачката армија воспостави контрола врз повеќе од 12 населби во Мосул

24 Вести - 08.11.2016

Ирачките владини сили ослободиле најмалку 12 квартови во Мосул, објави денеска телевизискиот канал „Скај њуз - Арабија". Војската ја поттиснала ИД и од приближно 50 населени места околу Мосул, вклучително и Хамам ал Алил и Башика.

Во Мосул џихадистите се мешаат со цивилите

Телма - 08.11.2016

Силите на курдските пешмерга борци навлегоа во градот Башик североисточно од Мосул, кој го држат џихадистите од Исламска држава, со цел да се исчистат околните подрачја од милитанти, додека ирачката војска води жестоки битки со џихадистите во ...

Ослободувањето на Мосул се поблиску

Нова ТВ - 08.11.2016

Курдските сили во Ирак денеска ја освоија Башика, еден од последните градови источно од Мосул кој беше под контрола на исламската држава. За агенцијата АФП, генералот на овие сили Џабар Јавар изјави дека градот е под целосна контрола.

Пешмерга борците освоиле важно гратче во близина на Мосул

Р.С.Европа - 08.11.2016

Курдските Пешмерга борци во Ирак освоиле важно стратегиско место североисточно од Мосул кое две години беше под контрола на милитантите на Исламската држава. Гратчето Башига се наоѓа на 13 километри од Мосул.

ОН: Киднапирани стотици екс-ирачки војници кај Мосул од ИД

Р.С.Европа - 08.11.2016

Обединетите нации соопштија дека милитантите на Исламската држава во близина на Мосул киднапирале околу 300 поранешниот ирачки војници, кој со владините сили се борат да го заземат овој град од екстремистите.

Мосул досега го напуштиле околу 33.000 луѓе

А1 On - 08.11.2016

Околу 33.000 луѓе го напуштиле ирачкиот град Мосул, кој е под контрола на џихадистичката група Исламска држава, од вкупно еден милион жители, колку што се проценува дека се наоѓаат во тој град.

Киднапирани 295 поранешни припадници на ирачките сили

А1 On - 08.11.2016

Припадници на ИД киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили во близина на Мосул и принудиле 1.500 семејства да се повлечат од градот Хамам ал Алила, соопшти денеска ОН.

ОН: ИД киднапира над 200 луѓе во близина на Мосул

А1 On - 08.11.2016

Борци на групата Исламска држава (ИД) во близина на Мосул киднапираа 295 поранешни припадници на ирачките сили за безбедност и принудија 1.500 семејства да ги напуштат домовите заедно со жителите на Хамам ал Али, соопшти Високиот комесаријат на ...

Ирачката армија воспостави контрола врз повеќе од 12 населби во Мосул

А1 On - 08.11.2016

Ирачките владини сили ослободиле најмалку 12 квартови во Мосул, објави денеска телевизискиот канал „Скај њуз – Арабија”. Војската ја поттиснала ИД и од приближно 50 населени места околу Мосул, вклучително и Хамам ал Алил и Башика.

САД во борбите во Мосул користат хеликоптери „Апачи“

+инфо - 08.11.2016

Хеликоптерите биле искористени во градот за уништување на автомобили наполнети со експлозиви, што исламистите самоубијци ги користат за напади. САД ги активирале своите напаѓачки хеликоптери „Апачи“ во битката за освојување на ирачкиот град Мосул, ...

САД во борбите во Мосул користат хеликоптери „Апачи“

А1 On - 08.11.2016

САД ги активирале своите напаѓачки хеликоптери „Апачи“ во битката за освојување на ирачкиот град Мосул, што минатиот месец ја почнаа ирачките сили, пренесоа француските медиуми, цитирајќи го портпаролот на Пентагон Питер Кук.

Киднапирани 295 поранешни припадници на ирачките сили

+инфо - 08.11.2016

Mинатата недела се киднапирани околу 30 шеици вo Синјар, како и дека 18 од нив се убиени во петокот. Припадници на ИД киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили во близина на Мосул и принудиле 1.500 семејства да се повлечат од ...

ОН: ИД киднапира 295 луѓе во близина на Мосул

+инфо - 08.11.2016

Изгледа дека луѓето насилно се раселувани или киднапирани со цел да бидат искористени како жив штит или убиени, изјави портпаролката на УНХРЦ. Борци на групата Исламска држава (ИД) во близина на Мосул киднапираа 295 поранешни припадници на ирачките ...

САД во борбите во Мосул користат хеликоптери „Апачи“

Алфа - 08.11.2016

САД ги активирале своите напаѓачки хеликоптери „Апачи“ во битката за освојување на ирачкиот град Мосул, што минатиот месец ја почнаа ирачките сили, пренесоа француските медиуми. Хеликоптерите биле искористени во градот за уништување на автомобили ...

САД во борбите во Мосул користат хеликоптери „Апачи“

Курир - 08.11.2016

САД ги активирале своите напаѓачки хеликоптери „Апачи“ во битката за освојување на ирачкиот град Мосул, што минатиот месец ја почнаа ирачките сили, пренесоа француските медиуми, цитирајќи го портпаролот на Пентагон Питер Кук.

САД во борбите во Мосул користат хеликоптери „Апачи“

Сител - 08.11.2016

САД ги активирале своите напаѓачки хеликоптери „Апачи“ во битката за освојување на ирачкиот град Мосул, што минатиот месец ја почнаа ирачките сили, пренесоа француските медиуми, цитирајќи го портпаролот на Пентагон Питер Кук.

Киднапирани 295 поранешни припадници на ирачките сили

Сител - 08.11.2016

Припадници на ИД киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили во близина на Мосул и принудиле 1.500 семејства да се повлечат од градот Хамам ал Алила, соопшти денеска ОН.

ОН: ИД киднапира над 200 луѓе во близина на Мосул

Сител - 08.11.2016

Борци на групата Исламска држава (ИД) во близина на Мосул киднапираа 295 поранешни припадници на ирачките сили за безбедност и принудија 1.500 семејства да ги напуштат домовите заедно со жителите на Хамам ал Али, соопшти Високиот комесаријат на ...

Ирачката армија ослободи повеќе од 12 населби во Мосул...

Н.Македонија - 08.11.2016

Ирачката армија ослободи повеќе од 12 населби во Мосул Ирачките владини сили воспоставиле контрола на најмалку 12 квартови во Мосул, објави денеска телевизискиот канал „Скај њуз - Арабија".

Киднапирани 295 поранешни припадници на ирачките сили

Курир - 08.11.2016

Припадници на ИД киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили во близина на Мосул и принудиле 1.500 семејства да се повлечат од градот Хамам ал Алила, соопшти денеска ОН.

ОН: ИД киднапира над 200 луѓе во близина на Мосул...

Н.Македонија - 08.11.2016

ОН: ИД киднапира над 200 луѓе во близина на Мосул Борци на групата Исламска држава (ИД) во близина на Мосул киднапираа 295 поранешни припадници на ирачките сили за безбедност и принудија 1.500 семејства да ги напуштат домовите заедно со жителите на ...

Ирачката армија воспостави контрола врз повеќе од 12 населби во Мосул

Сител - 08.11.2016

Ирачките владини сили ослободиле најмалку 12 квартови во Мосул, објави денеска телевизискиот канал „Скај њуз - Арабија". Војската ја поттиснала ИД и од приближно 50 населени места околу Мосул, вклучително и Хамам ал Алил и Башика.

ИД ги губи големите упоришта во Ирак и Сирија

Локално - 08.11.2016

Екстремистичката група ИД ја губи контрола над своите две упоришта по напредување на сириските сили кон градот Рака и во ирачката офанзива на Мосул во Ирак. Во Сирија, сириските курдските сили, поддржани од меѓународните сили, предводени од САД, ...

Откриена масовна гробница во близина на Мосул

Вечер - 08.11.2016

Ирачката армија соопшти дека открила масовна гробница во градот Хамам ал Алил, во која имало 100 обезглавени тела Ирачката армија соопшти дека открила масовна гробница во градот Хамам ал Алил, во која имало 100 обезглавени тела.

САД во борбите во Мосул користат хеликоптери „Апачи"

Вечер - 08.11.2016

Хеликоптерите биле искористени во градот за уништување на автомобили наполнети со експлозиви, што исламистите самоубијци ги користат за напади врз ирачките сили САД ги активирале своите напаѓачки хеликоптери „Апачи" во битката за освојување на ...

Исламска држава киднапираше војници и семејства, можно е да се искористат како жив штит

Мета - 08.11.2016

Борците на терористичката организација Исламска држава киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили и присилиле околу 1.500 семејства да се повлечат со нив од ирачкиот град Хамам Ал Алил, информираат од Обединети нации.

Киднапирани повеќе од 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили

Позитив.мк - 08.11.2016

Припадниците на Исламската Држава киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили во близина на градот Мосул и приморале .500 семејства да се повлечат од градот Хамам ал Алила.

Во масовна гробница кај Мосул пронајдени и тела на деца

Мета - 08.11.2016

Форензичари кои ја истражуваат масовната гробница кај Мосул, во која се пронајдени околу 100 обезглавени тела, утврдија дека меѓу жртвите има и деца, пренесуваат светските медиуми. Истражителите уште од утринава ги испитуваат причините за смртта и ...

САД во борбите во Мосул користат хеликоптери „Апачи“

Телевизија Нова - 08.11.2016

САД ги активирале своите напаѓачки хеликоптери „Апачи“ во битката за освојување на ирачкиот град Мосул, што минатиот месец ја почнаа ирачките сили, пренесоа француските медиуми, цитирајќи го портпаролот на Пентагон Питер Кук.

Киднапирани 295 поранешни припадници на ирачките сили

Телевизија Нова - 08.11.2016

Припадници на ИД киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили во близина на Мосул и принудиле 1.500 семејства да се повлечат од градот Хамам ал Алила, соопшти денеска ОН.

Исламска држава ги губи главните упоришта во Сирија и во Ирак

Телевизија Нова - 08.11.2016

Екстремистичката група Исламска држава ја губи контролата врз две клучни упоришта со напредувањето на сириските сили кон градот Рака и со ирачката офанзива кон Мосул во Ирак. Во Сирија, курдските сили со поддршка на меѓународните сили предводени од ...

Мосул досега го напуштиле околу 33.000 луѓе

Либертас - 08.11.2016

Околу 33.000 луѓе го напуштиле ирачкиот град Мосул, кој е под контрола на џихадистичката група Исламска држава, од вкупно еден милион жители, колку што се проценува дека се наоѓаат во тој град.

ОН: ИД киднапира над 200 луѓе во близина на Мосул

Либертас - 08.11.2016

Борци на групата Исламска држава (ИД) во близина на Мосул киднапираа 295 поранешни припадници на ирачките сили за безбедност и принудија 1.500 семејства да ги напуштат домовите заедно со жителите на Хамам ал Али, соопшти Високиот комесаријат на ...

Убиен еден од лидерите на ИС во Мосул

Нова ТВ - 07.11.2016

Ирачките сили убиле еден од лидерите на Исламската држава јужно од Мосул, соопшти денеска Тасс, повикувајќи се на телевизијата Ал Арабија. Командантот на ИС Абу Хамза со потекло од Алжир, убиен е во областа Хамам ал Алил, над која силите на ирачката ...

ИД под сѐ поголем притисок во Мосул

Deutsche Welle - 07.11.2016

Ирачкиот бастион на Исламска Држава, Мосул е речиси целосно опколен. За напредување на теренот јавуваат како ирачките сили така и курдските Пешмерга борци. Ирачките сили ја преземале контролата врз градот Хамам ал-Алил, клучна цел на јужниот фронт ...

Ирачките сили кај Мосул го убиле командантот на ИД Абу Хамза

+инфо - 07.11.2016

Командантот на ИД, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен во областа Хамам ал-Алил. Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Ал-Арабија.

Ирачките сили кај Мосул го убиле командантот на ИД Абу Хамза

А1 On - 07.11.2016

Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Ал-Арабија. Командантот на ИД, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен во областа Хамам ал-Алил, над која силите на ирачката Влада ...

Мосул досега го напуштиле околу 33.000 луѓе

+инфо - 07.11.2016

Вториот по големина ирачки град е под контрола на ИД од јуни 2014 година. Околу 33.000 луѓе го напуштиле ирачкиот град Мосул, кој е под контрола на џихадистичката група Исламска држава, од вкупно еден милион жители, колку што се проценува дека се ...

Вознемирувачка содржина: Ирачките војници ги чувал Бог: Џихадистите им фрлиле бомба под нозе - за среќа преживеале

Точка - 07.11.2016

Ирачките војници, кои овие денови напредуваат во Мосул, изгледа, ги следи и среќа. Имено, една група војници се нашла во дворот на една напуштена куќа додека напредувале во градот, кога буквално пред нив експлодирала бомба.

Ирачките сили кај Мосул го убиле командантот на ИД Абу Хамза

Алфа - 07.11.2016

Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Ал-Арабија. Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата ...

Убиен Абу Хамза- командантот на ИД

Курир - 07.11.2016

Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Ал-Арабија. Командантот на ИД, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен во областа Хамам ал-Алил, над која силите на ирачката Влада ...

Ирачките сили кај Мосул го убиле командантот на ИД Абу Хамза

Сител - 07.11.2016

Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Ал-Арабија. Командантот на ИД, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен во областа Хамам ал-Алил, над која силите на ирачката Влада ...

Кај Мосул убиен командантот на ИД Абу Хамза...

Н.Македонија - 07.11.2016

Кај Мосул убиен командантот на ИД Абу Хамза Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Ал-Арабија. Командантот на ИД, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен во областа ...

Ирачките Курди напредуваат кон град под контрола на IS источно од Мосул

Точка - 07.11.2016

Ирачките курдски борци разменија жесток оган со милитанти на ИСИС рано во понеделникот, откако напреднаа од две насоки кон Башика, град под контрола на таканаречената ултрарадикална сунитска групација Исламската држава (IS), кој се наоѓа источно од ...

ЕКСПЛОЗИИ, ШРАПНЕЛИ, СТАКЛА: Телевизиска екипа нападната од бомбаши самоубијци во Мосул (ВИДЕО)

Телеграф - 07.11.2016

Новинарката и снимателите се скрија во една куќа, но тогаш почна нападот. Силна експлозија разнесе дел од куќата, по што почнаа жестоки престрелки со напаѓачите Силна експлозија ги разнесе стаклата од куќата во која се криеше екипата на ...

МОСУЛ: Откриена масовна гробница со 100 обезглавени тела

Телеграф - 07.11.2016

Поголемиот број од телата се во фаза на распаѓање, поради што засега не може да се утврди дали убиените се војници или цивили, но ирачката армија тврди дека се цивили Ирачката армија соопшти дека открила масовна гробница во градот Хамам ал Алил, во ...

Откриена масовна гробница во близина на Мосул...

Н.Македонија - 07.11.2016

Откриена масовна гробница во близина на Мосул Ирачката армија соопшти дека открила масовна гробница во градот Хамам ал Алил, во која имало 100 обезглавени тела. Хамам ал Алил, јужно од Мосул, беше ослободен од Исламска држава во саботата.

Откриена масовна гробница во близина на Мосул

Сител - 07.11.2016

Ирачката армија соопшти дека открила масовна гробница во градот Хамам ал Алил, во која имало 100 обезглавени тела. Хамам ал Алил, јужно од Мосул, беше ослободен од Исламска држава во саботата. Масовната гробница е откриена во Земјоделскиот факултет.

Мосул досега го напуштиле околу 33.000 луѓе

Сител - 07.11.2016

Околу 33.000 луѓе го напуштиле ирачкиот град Мосул, кој е под контрола на џихадистичката група Исламска држава, од вкупно еден милион жители, колку што се проценува дека се наоѓаат во тој град.

Мосул досега го напуштиле околу 33 илјади луѓе...

Н.Македонија - 07.11.2016

Мосул досега го напуштиле околу 33 илјади луѓе Околу 33.000 луѓе го напуштиле ирачкиот град Мосул, кој е под контрола на џихадистичката група Исламска држава, од вкупно еден милион жители, колку што се проценува дека се наоѓаат во тој град.

ТАСС: Ирачката армија ликвидира еден од водачите на “Исламска држава” јужно од Мосул

Локално - 07.11.2016

Ирачката владина армија ликвидира јужно од градот Мосул еден од старешините на “Исламска држава”, пренесе ТАСС, повикувајќи се на локалните медиуми. Теренскиот командант е од алжирски потекло, а Абу Хамза е убиен во реонот Амам ел алил, кој во ...

Во Мосул пронајдена масовна гробница со стотина обезглавени тела

Локално - 07.11.2016

Масовна гробница во која се наоѓаат околу сто тела на кои им е отсечена главата е пронајдена источно од Мосул, соопшти ирачката војска. Како што соопшти војската, телата биле пронајдени во близина на земјоделскиот факултет во градот Хамам Ал Алил, а ...

Ирачките сили кај Мосул го убиле командантот на ИД Абу Хамза

Вечер - 07.11.2016

Командантот на ИД, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен во областа Хамам ал-Алил, над која силите на ирачката Влада во неделата воспоставиле контрола Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, ...

Убиен значаен командант на ИСИС, ирачките сили пред голема победа

Позитив.мк - 07.11.2016

Ирачките воени сили помогнати со коалиционите партнери успеале да го ликвидираат Абу Хамза во областа Хамам ал-Алил кој е еден од најзначајните за џихадистичката терористичка организација, кој стоеше зад организирање на самобуиствени напади врз ...

Терористите од „Исламска држава“ се маскираат како цивили во Мосул

Стандард - 07.11.2016

Претседателот на Ирачката културна асоцијација на Турците, Мехмет Тутунчу изјави дека терористите од „Исламска држава“ се маскирале како цивили во градот Мосул, правејќи ја операцијата за нивно отстранување потешка, пренесе Anadolu Agency.

Ирачките Курди напредуваат кон град под контрола на IS источно од Мосул

Актуелно24 - 07.11.2016

Ирачките курдски борци разменија жесток оган со милитанти на ИСИС рано во понеделникот, откако напреднаа од две насоки кон Башика, град под контрола на таканаречената ултрарадикална сунитска групација Исламската држава (IS), кој се наоѓа источно од ...

Багдади побегнал од Мосул, соопшти ирачката војска

Мета - 07.11.2016

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, побегнал од Мосул за да ги избегне воздушните напади, објави денеска ирачката војска. „Нашите разузнавачки извори потврдија дека Багдади побегнал заедно со цивилите за да се скрие од воздушните ...

Откриена масовна гробница со над 100 обезглавени тела во близина на Мосул

Стандард - 07.11.2016

Масовна гробница е откриена во близина на Мосул, која содржи остатоците на околу 100 обезглавени тела, соопшти заедничката воена команда во Ирак, цитирана од The Independent‎. Според CNN, гробницата била откриена во дворот на училиште за ...

Во Мосул пронајдена масовна гробница со стотина обезглавени тела

Мета - 07.11.2016

Масовна гробница во која се наоѓаат околу сто тела на кои им е отсечена главата е пронајдена источно од Мосул, соопшти ирачката војска. Како што соопшти војската, телата биле пронајдени во близина на земјоделскиот факултет во градот Хамам Ал Алил, а ...

Ирачките сили кај Мосул го убиле командантот на ИД Абу Хамза

Телевизија Нова - 07.11.2016

Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Ал-Арабија. Командантот на ИД, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен во областа Хамам ал-Алил, над која силите на ирачката Влада ...

Откриена масовна гробница во близина на Мосул

Телевизија Нова - 07.11.2016

Ирачката армија соопшти дека открила масовна гробница во градот Хамам ал Алил, во која имало 100 обезглавени тела. Хамам ал Алил, јужно од Мосул, беше ослободен од Исламска држава во саботата. Масовната гробница е откриена во Земјоделскиот факултет.

Мосул досега го напуштиле околу 33.000 луѓе

Телевизија Нова - 07.11.2016

Околу 33.000 луѓе го напуштиле ирачкиот град Мосул, кој е под контрола на џихадистичката група Исламска држава, од вкупно еден милион жители, колку што се проценува дека се наоѓаат во тој град.

Ирачките сили кај Мосул го убиле командантот на ИД Абу Хамза

Либертас - 07.11.2016

Ирачките сили кај Мосул убиле еден од лидерите на Исламска држава, денеска јави ТАСС, повикувајќи се на телевизијата Ал-Арабија. Командантот на ИД, Абу Хамза, со потекло од Алжир, бил убиен во областа Хамам ал-Алил, над која силите на ирачката Влада ...