TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПДП ќе го преиспита потписот даден на Солана

Вест - 22.03.2001

"Преземањето на вооружена агресивна акција после истекот на ултиматумот ќе ја примора партијата да го замрзне нејзиното учество во Собранието, да го преиспита потписот на заедничката декларација меѓу ПДП и ДПА потпишана со посредување на Хавиер Солана и ќе иницира координација со останатите ...

Министрите на ДПА разговараа со Солана, па затоа не беа на Влада

Вест - 21.03.2001

Вчера министрите од ДПА не присуствуваа на редовната владина седница. " Министрите на ДПА не беа во можност да учествуваат во работата на оваа седница поради нивна презафатеност со други обрски", изјави лидерот на ДПА, Арбен Џафери.

Солана: Воените активности на Владата се исправни

Вест - 21.03.2001

ВИСОКИОТ ПРЕТСТАВНИК НА ЕУ ЗА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА И БЕЗБЕДНОСТ ГИ ОПРАВДУВА ПРЕЗЕМЕНИТЕ МЕРКИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА КРИЗАТА ВО МАКЕДОНИЈА Европската унија нема да врши притисок врз која било земја да го смени уставот, изјави вчера во Скопје Хавиер Солана.

Солана: Албанците во Македонија не смеат да бидат заведени од терористите

Вест - 20.03.2001

Лондон, (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и за безбедност Хавиер Солана, за радио Би-Би-Си изјави дека за време на денешната посета на Скопје ќе ја потврди поддршката на Унијата на суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија и ќе им порача на етничките ...

ЛДП: Ако Солана доаѓа за преговарање, треба да му ја покажеме вратата

Вест - 20.03.2001

"Никој во меѓународната заедница не поддржува земја која не може да ги зачува јавниот ред и мир", изјави портпарлот на Либерално демократската партија Јован Мансиевски, на вчерашната прес-конференција. Манасиевски со став дека ако "Солана доаѓа во Скопје да н&ицирц; натера да преговараме и да ...

Солана денеска во Македонија

Вест - 19.03.2001

Високиот претставник за безбедносна политика на Европската унија Хавиер Солана, денес ќе допатува во Република Македонија и ќе се сретне со највисоките политички личности на нашата земја. Како што соопшти кабинетот на македонскиот претседател, Солана го повторил ставот на земјите членки на Унијата ...