TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вработен во ЕВН осомничен за злоупотреба на положбата

Н.Македонија - 10.11.2012

Вработен во дебарската подружница на „ЕВН-Македонија“ е осомничен дека им се заканувал на лица што го немале намирено долгот за струја, а парите што му ги дале ги зел за себе Според полицијата, на ...

Делови од Скопје без струја во недела и понеделник

БркајРабота - 10.11.2012

Без струја во недела во периодот од 9 до 13 часот ќе останат дел од корисниците лоцирани на ул. „Мито Хаџи Василев - Јасмин“.

Центарот на Скопје во недела и понеделник без струjа

Скопје инфо - 10.11.2012

- Поради технички зафати во електроенергетската мрежа, в недела и во понеделник, без електрична енергија ќе останат делови од Скопје, соопшти Регионалниот Центар за управување.

Делови од Скопје без струја во недела и во понеделник

Дневник - 09.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа, в недела и во понеделник, без електрична енергија ќе останат делови од Скопје, соопшти Регионалниот Центар за управување.

Вработен на ЕВН со закани им наплатил за струја, парите си ги ставил в џеб

Кајгана - 09.11.2012

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против 45-годишниот А.Л. од Дебар, вработен во ЕВН Македонија, осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување.

Делови од Скопје без струја во недела и понеделник

energyMK - 09.11.2012

Во недела од 9:00 до 13:00 часот без струја ќе останат дел од корисниците лоцирани на ул. „Мито Хаџи Василев - Јасмин“. Во понеделник без електрична енергија во периодот од 10:00 до 14:00 часот ќе ...

Вработен во ЕВН уценувал гастарбајтери

Дневник - 09.11.2012

Вработен во подружница на ЕВН во Дебар уценувал неколкумина гастарбајтери дека ќе им ја исклучи струјата ако не го платат долгот, но парите наместо во касата на компанијата, си ги земал за себе.

Вработен во ЕВН парите за струја ги ставил в џеб

Сител - 09.11.2012

Полицијата од Гостивар поднесе кривична пријава против А.Л.(45) од Дебар, вработен во „ЕВН Македонија“-Подружница Дебар за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

Делови од Скопје без струја во недела и во понеделник

Сител - 09.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа, в недела и во понеделник, без електрична енергија ќе останат делови од Скопје, соопшти Регионалниот Центар за управување.

На вработен во ЕВН му платиле долг за струја, тој парите ги зел за себе

Канал5 - 09.11.2012

Вработен во ЕВН од Дебар на тројца корисници на електрична енергија кои се наоѓале на привремена работа во странство им се заканувал дека ќе им ја исклучи струјата доколку не го подмират долгот.

Делови од Скопје без струја во недела и во понеделник

МРТ - 09.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа, в недела и во понеделник, без електрична енергија ќе останат делови од Скопје, соопшти Регионалниот Центар за управување.

Вработен во ЕВН се заканувал и си присвојувал службени пари

Точка - 09.11.2012

Четириесет и петгодишниот А.Л. вработен во “ЕВН Македонија“-подружница Дебар на тројца корисници на електрична енергија во текот на 2011 и 2012 година, на подрачјето на Маврово и Ростуше кои се ...

Вработен во ЕВН се заканувал и си присвојувал службени пари

Нетпрес - 09.11.2012

Четириесет и петгодишниот А.Л. вработен во “ЕВН Македонија“- подружница Дебар на тројца корисници на електрична енергија во текот на 2011 и 2012 година, на подрачјето на Маврово и Ростуше кои се ...

Еве кои скопски населби в недела и понеделник ќе бидат без струја

Press24 - 09.11.2012

Регионалниот Центар за управување соопшти дека в недела и во понеделник, без електрична енергија ќе останат делови од Скопје, поради технички зафати во електроенергетската мрежа.

Повеќе делови од скопје без струја во недела и понедлник

Sky - 09.11.2012

Во недела и во понеделник, без електрична енергија ќе останат делови од Скопје, поради технички зафати во електроенергетската мрежа.

Делови од Скопје без струја во недела и понеделник

Курир - 09.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа, во недела и понеделник, без електрична енергија ќе останат делови од Скопје, соопшти Регионалниот Центар за управување.

Наплатил за струја, парите си ги ставил в џеб

Пулс24 - 09.11.2012

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против 45-годишниот А.Л. од Дебар, вработен во ЕВН Македонија, осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување.

Со закани им наплатил за струја, парите си ги ставил в џеб

Макфакс - 09.11.2012

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против 45-годишниот А.Л. од Дебар, вработен во ЕВН Македонија, осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување.

Вработен во ЕВН присвојувал пари од наплатата

Inpress - 09.11.2012

Гостивар, 9. ноември 2012 (ИНПРЕС) Полициската станица од Гостивар поднесе кривична пријава против 45-годишниот А.Л. од Дебар, вработен во „ЕВН Македонија“ - Подружница Дебар за сторено кривично дело ...

Неколку скопски населби в недела и понеделник ќе бидат без струја

Maxim - 09.11.2012

Регионалниот Центар за управување соопшти дека в недела и во понеделник, без електрична енергија ќе останат делови од Скопје, поради технички зафати во електроенергетската мрежа.

Делови од Скопје и Скопско денес и утре без струја

Скопје инфо - 07.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат делови до Скопје и Скопско, соопшти Регионалниот Центар за управување со кризи на Град Скопје.

Гостивар од изутрината без струја

24 Вести - 06.11.2012

Поради дефект на 110-киловолтната трафостаница, делови од општина Гостивар од изутрината се без струја. Заради дефектот целиот град и неколку околни населени места се уште се без струја.

Кривични пријави за нелегален увоз на струја

Утрински - 06.11.2012

Царинската управа казни три фирми и едно лице кои купувале струја по една, а продавала по друга цена, државата е оштетена за 1,8 милиони евра Царинската управа против едно правно лице и три физички ...

Криминален увоз на струја од фирми со по двајца вработени

Телма - 06.11.2012

Регулаторната комисија за енергетика треба да признае дека по изборите во март подготвува ново поскапување на струјата, рече од собраниската говорница опозицијата повторувајки ги обвинувањата дека ...

Три фирми затаиле 1,8 милион евра за увезена струја

Дневник - 06.11.2012

Фирмите што тргуваат со струја дел од увезената електрична енергија бесправно отстраниле од царински надзор без да ги платат потребните давачки Три фирми што тргуваат со електрична енергија ќе треба ...

Делови од Скопје и Скопско без струја

Дневник - 06.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат делови до Скопје и Скопско, соопшти Регионалниот Центар за управување со кризи на Град Скопје.

Гостивар остана без струја

energyMK - 06.11.2012

Гостивар од изутрината е без струја. Причина за прекинот во снабдување со електрична енергија е дефект на 110-киловолтната трафостаница, информираат од ЕВН Македонија.

Гостивар од изутрината е без струја

А1 On - 06.11.2012

Гостивар од изутрината е без струја, а причина за прекинот во снабдување со електрична енергија е дефектот на 110-киловолтната трафостаница, информираат од „ЕВН Македонија“.

Делови од Скопје утре ќе останат без струја

energyMK - 06.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат делови до Скопје и околината, соопшти Регионалниот Центар за управување со кризи на Град Скопје.

„Руднап“ и „ГЕН-И Македонија“, меѓу другите, учествувале во нелегалниот увоз на струја!

Фактор - 06.11.2012

Четири фирми што тргуваат со струја во земјава заработија кривични пријави од Царината под сомнение дека затаиле повеќе од 1,8 милиони евра данок.

Гостивар и околината без струја

+инфо - 06.11.2012

Гостивар од изутрината е без струја, а причина за прекинот во снабдување со електрична енергија е дефектот на 110-киловолтната трафостаница, информираат од „ЕВН Македонија“.

Дел Скопје и околината, утре и задутре без струја

+инфо - 06.11.2012

Без електрична енергија, утре и задутре ќе бидат делови до Скопје и околината. Од 9 до 12 часот, утре без струја ќе останат улиците Мирче Ацев и Пролет и основното училиште „11 Октомври“, а од 9 до ...

Пола Скопје утре и задутре без струја

Сител - 06.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат делови до Скопје и околината, соопшти Регионалниот Центар за управување со кризи на Град Скопје.

Гостивар изутрината остана без струја

Сител - 06.11.2012

Делови од општина Гостивар од изутрината се без струја. Причина за прекинот во снабдување со електрична енергија е дефект на 110-киловолтната трафостаница, информираат од „ЕВН Македонија“.

Фатени 50 крадци на струја за еден ден

Сител - 06.11.2012

50 крадци на струја фатени за само еден ден. Во викенд населби во гостиварско-тетовскиот регион се крадело на големо и контролорите на евн успеале да ги откријат речиси сите кои неовластено трошеле ...

Студеничани, дел од Карпош и Кучково утре остануваат без струја

Sky - 06.11.2012

Регионалниот Центар за управување со кризи на Град Скопје соопшти дека поради технички зафати во електроенергетската мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат делови до Скопје и Скопско.

Гостивар без струја

БезПардон - 06.11.2012

Гостивар од изутрината е без струја, а причина за прекинот во снабдување со електрична енергија е дефектот на 110-киловолтната трафостаница, информираат од „ЕВН Македонија“.

Без струја Гостивар и околината

Sky - 06.11.2012

Без струја од утрово е Гостивар. Причина за прекинот во снабдување со електрична енергија е дефектот на 110-киловолтната трафостаница, велат од `ЕВН Македонија`.

Гостивар изутрината остана без струја

Курир - 06.11.2012

Делови од општина Гостивар од изутрината се без струја. Причина за прекинот во снабдување со електрична енергија е дефект на 110-киловолтната трафостаница, информираат од „ЕВН Македонија“.

Утре и задутре неколку скопски населби без струја

Press24 - 06.11.2012

Поради технички зафати во електроенергетската мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат делови до Скопје и Скопско, соопшти Регионалниот Центар за управување со кризи на Град Скопје.

Дел од Скопје и околината, утре и задутре без струја

Skopje ID - 06.11.2012

Без електрична енергија, утре и задутре ќе бидат делови до Скопје и околината. Од 9 до 12 часот, утре без струја ќе останат улиците Мирче Ацев и Пролет и основното училиште „11 Октомври“, а од 9 до ...

Пропаѓа ли Скијачкиот центар на Кожув?

Утрински - 05.11.2012

Во Ски-центарот струјата одамна е прекината, а така ќе остане се' додека Центарот не го плати долгот од милион денари кон ЕВН Кожуф - Наближува новата скијачка сезона, а Скијачкиот центар „Кожуф“ и ...

Три фирми увозници на струја добија кривични пријави

Телма - 05.11.2012

Три фирми увозници на електрична енергија добија кривични пријави од Царината затоа што не платиле данок од 1,8 милиони евра за увезена струја.

Кривични пријави за три фирми увозници на струја

МКД - 05.11.2012

Три фирми увозници на електрична енергија добија кривични пријави од Царинската управа затоа што не платиле данок од 1,8 милиони евра за увезена струја.

Патот кон Kожуф се санира, струја сe уште нема

Дневник - 05.11.2012

Од ЕВН велат дека сопственикот на ски-центарот има долг од над еден милион денари и додека не го расчисти нема да биде пуштен напон Светлана Дарудова Државата испадна фер и во тек е санација на ...

Граѓаните ќе купуваат струја од ЕВН до 2015 година

Н.Македонија - 05.11.2012

Домаќинствата ќе станат квалификувани потрошувачи на електрична енергија почнувајќи од 1 јануари 2015 година, кога би требало и сами да избираат од кого ќе купуваат струја Наскоро ќе проработи ...

Тројца трговци со струја заработија кривични пријави

energyMK - 05.11.2012

Царинската управа утврдила големи неправилности кај три фирми увозници на електрична енергија. Во официјалното соопштение од Царина се вели- За констатираните неправилности, донесени се решенија за ...

Интервју Горазд Ажман: Европа повторно може да се соочи со енергетска криза!

Фактор - 05.11.2012

Генералниот директор на словенечката Берза за струја (BSP South pool), Горазд Ажман во интервју за “Фактор“ алармира за можноста Југоисточна Европа зимава повторно да се соочи со енергетска ...

40% од потребната струја во септември дојде од увоз!

Фактор - 05.11.2012

Дефицитарното домашно производство на електрична енергија наложи во септември годинава дури 39,5% од вкупните потреби од овој енергенс во Македонија да се задоволат од увоз.

Имало ли синџир за криминален увоз на струја: Под контрола на Царината уште една фирма!

Фактор - 05.11.2012

Уште една фирма увозник на струја се најде на удар на царината. Пред половина час заврши акцијата на инспекторите од царинската управа кај фирма лиценцирана за увоз на струја чие име засега не се ...

Три фирми увозници на струја добија кривични пријави за неплатена царина

+инфо - 05.11.2012

Кривична пријава Царината поднесе против три фирми увозници на струја, зашто не платиле данок во износ од 1.8 милиони евра - објави Телма.

40% од потребната струја во септември дојде од увоз

Сител - 05.11.2012

Дефицитарното домашно производство на електрична енергија наложи во септември годинава дури 39,5% од вкупните потреби од овој енергенс во Македонија да се задоволат од увоз.

Кривични пријави и решенија за дополнителна наплата на царински долг

МРТ - 05.11.2012

Скопје, 5 ноември 2012 Во изминатите два месеца, Царинската управа интензивно вршеше контроли кај трговски друштва – трговци со електрична енергија, при што се вршеше проверка и споредба на ...

Царината открила неправилности кај трговци со струја

Вечер - 05.11.2012

Царинската управа кај три фирми-увозници на електрична енергија утврдила големи неправилности, при што, донесени се решенија за дополнителна наплата на царински долг во вкупен износ од околу 113 ...