TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Билансот на жртви во земјотресот во Турција достигна 40

Сител - 13.11.2011

Според најновите информации на спасувачките служби во Турција, во земјотресот што во средата го погоди источниот дел на земјата, загинале 40 лица, а до сега под урнатините се спасени 30 луѓе.

Пронајдени 40 жртви од земјотресот

Вечер - 13.11.2011

Во земјотресот што неделава повторно го погоди источниот дел на Турција, според најновите информации, загинале 40 лица, соопштија турските власти, а по овој последен од серијата земјотреси, со јачина ...

Билансот на жртви во земјотресот во Турција достигна 40

Нетпрес - 13.11.2011

Според најновите информации на спасувачките служби во Турција, во земјотресот што во средата го погоди источниот дел на земјата, загинале 40 лица, а до сега под урнатините се спасени 30 луѓе.

Се зголеми бројот на загинати во земјотресот во Турција

Deutsche Welle - 12.11.2011

Бројот жртви од земјотресот, кој во средата го погоди југозападниот турски град Ван, се зголеми на 27, откако ноќеска се пронајдени уште тела во урнатините на два хотела во градот.

Над 30 загинати од земјотресот во источна Турција

Р.С.Европа - 12.11.2011

Во земјотресот што неделава повторно го погоди источниот дел на Турција, според најновите информации, загинаа 32 лица, соопштија турските власти.

Ердоган во посета на градовите погодени од земјотресите

Р.С.Европа - 12.11.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска го посети источниот дел од земјата, кој во минатите две недели беше погоден од два земјотреса, при што загинаа 640 лица.

Дваесет и две жртви во земјотресот во округот Ван во Турција

Дневник - 12.11.2011

Дваесет и две лица ги загубија животите во земјотресот со интензитет од 5,6 степени во округот Ван во источна Турција во средата навечер.

Бројот загинати во земјотресот во Турција се зголеми на 27

Кајгана - 12.11.2011

Бројот жртви од земјотресот кој во средата го погоди југозападниот турски град Ван, се зголеми на 27, откако ноќта кон саботата се пронајдени уште тела во урнатините на два хотела во градот, соопшти ...

По земјотресот во Турција досега најдени 32 жртви

Дневник - 12.11.2011

Во земјотресот што неделава повторно го погоди источниот дел на Турција, според најновите информации, погинаа 32 лица, соопштија турските власти.

По земјотресот во Турција досега најдени 32 жртви

Алфа - 12.11.2011

Во земјотресот што неделава повторно го погоди источниот дел на Турција, според најновите информации, погинаа 32 лица, соопштија турските власти.

По земјотресот во Турција досега најдени 32 жртви

Сител - 12.11.2011

Во земјотресот што неделава повторно го погоди источниот дел на Турција, според најновите информации, погинаа 32 лица, соопштија турските власти.

По земјотресот во Турција досега најдени 32 жртви

МРТ - 12.11.2011

Во земјотресот што неделава повторно го погоди источниот дел на Турција, според најновите информации, погинаа 32 лица, соопштија турските власти.

Бројот на загинати во земјотресот во Турција се искачи на 27

Точка - 12.11.2011

Бројот на жртви во земјотресот што во средата го погоди градот Ван порасна на 27, откако ноќеска се пронајдени нови тела во урнатините на два хотели во овојј турски град, пренесува агенцијата ...

Пронајдени 32 жртви од земјотресот во Турција

Курир - 12.11.2011

Според најновите информации, во земјотресот што неделава повторно го погоди источниот дел на Турција загинаа 32 лица, соопштија турските власти.

Бројот на загинати во земјотресот во Турција се искачи на 27

Нетпрес - 12.11.2011

Бројот на жртви во земјотресот што во средата го погоди градот Ван порасна на 27, откако ноќеска се пронајдени нови тела во урнатините на два хотели во овојј турски град, пренесува агенцијата ...

Премиерот на Турција Ердоган во посета на градовите погодени од земјотресите

Sky - 12.11.2011

Реџеп Таип Ердоган, премиер на Турција денеска во посета на источниот дел од земјата, и погодените подрачја од земјотресите кој во два наврати ја погодија Турција и однесоа над 640 лица Штетата е ...

Турција: Пронајдени се 32 жртви во урнатините од земјотресот

Македонија24 - 12.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Турција: Пронајдени се 32 жртви во урнатините од земјотресот , "Турските власти соопштија дека во земјотресот кој неделава повторно го погоди источниот дел на Турција загинаа ...

Продолжува потрагата по преживеани во Турција

Deutsche Welle - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

24 Вести - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

Утрински - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Во новиот потрес во Турција загинаа 24 лица

Телма - 11.11.2011

Дваесет и четири лица, вклучувајќи го и јапонскиот доктор, загинаа во средата вечерта во земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтер, во округот Ван, во источна Турција, покажуваат последните ...

Со солзавец го смирувале гневот на настраданите од земјотресот

Дневник - 11.11.2011

Турски специјални полициски сили вчера употребија солзавец и гумени палки за да ги растераат жители на турскиот град Ван гневни поради тоа што властите не им помагаат по силниот земјотрес што го ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

Алфа - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

Идивиди - 11.11.2011

Анкара, 11 ноември 2011 (МИА) - Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот ...

Бројот на жртвите во последниот земјотрес во Турција достигна 17 лица

Идивиди - 11.11.2011

Анкара, 11 ноември 2011 (МИА) - Спасувачките екипи во турскиот град Ван утрово извадија уште пет тела од под урнатините, со што бројот на загинатите во последниот земјотрес достигна 17 лица, само три ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

Дневник - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

ОБНОВЕНО: Досега 17 жртви во последниот земјотрес во Турција

Дневник - 11.11.2011

Спасувачките екипи во турскиот град Ван утрово извадија уште пет тела од под урнатините, со што бројот на загинатите во последниот земјотрес достигна 17 лица, само три недели по катастрофалниот ...

Нов земјотрес во Турција, над десет жртви

Н.Македонија - 11.11.2011

Над десет лица загинаа, а десетици други беа повредени во нов земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер што завчеравечер го погоди реонот на градот Ван во источна Турција Истата област на 23 ...

Хаос во Турција по земјотресот, со солзавец кон демонстрантите

Алфа - 11.11.2011

Турската полиција со солзавец ги растера демонстрантите во градот Ван, кои протестираа поради лошата организација за доделувањето на помошта, по вториот силен земјотрес во кој загинаа најмалку 17 ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

+инфо - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Бројот на жртвите во последниот земјотрес во Турција достигна 17

+инфо - 11.11.2011

Спасувачките екипи во турскиот град Ван утрово извадија уште пет тела од под урнатините, со што бројот на загинатите во последниот земјотрес достигна 17 лица, само три недели по катастрофалниот ...

Хаос во Турција по земјотресот, со солзавец кон демонстрантите

+инфо - 11.11.2011

Турската полиција со солзавец ги растера демонстрантите во градот Ван, кои протестираа поради лошата организација за доделувањето на помошта, по вториот силен земјотрес во кој загинаа најмалку 17 ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

Сител - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

МРТ - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Демонстрации во Ван поради бавната реакција на властите за помош на разурнатиот град

Канал5 - 11.11.2011

Со палки и солзавец турската полиција ги растера 200- те демонстранти во центарот на градот Ван кои протестираа поради неадекватниот одговор на властите, откако местото изминативе седмици беше ...

Бројот на жртвите во последниот земјотрес во Турција достигна 17 лица

МРТ - 11.11.2011

Спасувачките екипи во турскиот град Ван утрово извадија уште пет тела од под урнатините, со што бројот на загинатите во последниот земјотрес достигна 17 лица, само три недели по катастрофалниот ...

Дваесет и две жртви во земјотресот во округот Ван во Турција

Сител - 11.11.2011

Дваесет и две лица ги загубија животите во земјотресот со интензитет од 5,6 степени во округот Ван во источна Турција во средата навечер.

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

Точка - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

ВИДЕО: Шокантно! Погледнете како земјотрес срушил хотел

Точка - 11.11.2011

Безбедносните камери го снимилие рушењето на овој хотел во последниот земјотрес кој ја погоди Турција. Минувачите во паника почнале да бегаат, откако по земјотресот од 5,7 степени почнал да се руши ...

Последниот земјотрес во Турција однесе најмалку 12 животи

Курир - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Најмалку 12 загинати во последниот земјотрес во Турција

Нетпрес - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Во земјотресот што ја погоди во средата Турција најмалку 12 загинати

Sky - 11.11.2011

Продолжува потрагата по евентуално преживеани лица во земјотресот кој повторно го погоди округот на градот Ван во средата.

Последниот земјотрес во Турција однесе најмалку 12 животи

Канал 77 - 11.11.2011

Спасувачките екипи ја продолжуваат потрагата по преживеаните во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по разурнувачкиот потрес што во оваа земја однесе ...

Продолжува потрагата по преживеани во Турција

Македонија24 - 11.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Продолжува потрагата по преживеани во Турција, "Продолжува потрагата по преживеани во земјотресот на истокот на Турција, во кој загинаа најмалку 12 лица, само три недели по ...

Нови 17 жртви однесе земјотресот во Турција

Inpress - 11.11.2011

Анкара, 11. ноември 2011 (ИНПРЕС) Спасувачките екипи во турскиот град Ван утрово извадија уште пет тела од под урнатините, со што бројот на загинатите во последниот земјотрес достигна 17 лица, само ...

Земјотрес од 5,0 степени кај јапонскиот остров Хоншу

Inpress - 11.11.2011

Токио, 11. ноември 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 5,0 степени според Рихтеровата скала е регистриран крај брегот на јапонскиот остров Хоншу.

Нов земјотрес во Турција

Deutsche Welle - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени, при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Во земјотрес во Турција најмалку пет лица загинаа, десетици се затрупани

Р.С.Европа - 10.11.2011

Во земјотрес со сила од 5,6 степени според Рихтеровата скала кој синоќа го погоди источниот дел на Турција загинаа најмалку пет лица а десетици се затрупани.Турските медиуми јавија дека се урнати ...

Седуммина загинати во нов зермјотрес во турскиот град Ван

Вест - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Нов земјотрес во Турција - десет загинати, новинари под урнатини

Телма - 10.11.2011

Најмалку девет лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Седуммина загинати во нов земјотрес во реонот на турскиот град Ван

Утрински - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција .

Седум мртви при нов земјотрес во турскиот град Ван

Дневник - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Нов земјотрес во Ван, седуммина загинати

БркајРабота - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Повторно силен земјотрес во Турција

Кајгана - 10.11.2011

Најмалку седум луѓе загинаа во новиот земјотрес кој синоќа ја погоди источна Турција, по помалку од три недели по катастрофалниот земјотрес во истиот регион, во кој загинаа преку 600 луѓе.

Седуммина загинати во нов зермјотрес во Ван

Алфа - 10.11.2011

Најмалку седум луѓе загинаа, а стотина се повредени во нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтер, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Протести по земјотресот во Турција

Н.Македонија - 10.11.2011

Турската полиција денеска употреби солзавец и палки за да растера околу 200 демонстранти кои протестираа во градот Ван поради, како што сметаат, неадекватните реакции на властите по најновиот ...

Седуммина загинати во нов земјотрес во реонот на турскиот град Ван

+инфо - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а десетици се повредени во нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Протести по земјотресот во Ван

+инфо - 10.11.2011

Турската полиција денеска употреби солзавец и палки за да ги растера околу 200 демонстранти кои протестираа во градот Ван поради, како што сметаат, неадекватните реакции на властите по најновиот ...

Седуммина загинати во нов зермјотрес во реонот на турскиот град Ван

Сител - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Седуммина загинати во нов зермјотрес во реонот на турскиот град Ван

МРТ - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Осум загинати во нов силен земјотрес во Турција

Канал5 - 10.11.2011

Најмалку осум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Седум загинати во нов земјотрес во Турција

Кирилица - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција ...

Почина Јапонката, која беше спасена од под урнатините на хотел во Турција

МРТ - 10.11.2011

Јапонката Мијоки Конаи, која денеска беше извадена од под урнатините на хотел во Турција, каде минала пет и пол часа по синоќешниот земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, ...

Деветмина загинати, стотина исчезнати!

Вечер - 10.11.2011

Најмалку деветмина загинаа, неколку десетици се повредени, а стотина се водат како исчезнати, во новиот земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтер, што прексиноќа го погоди веќе разурнатиот ...

Седуммина загинати во нов земјотрес во реонот на турскиот град Ван

Точка - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Најмалку тројца загинати во земјотрес во Турција

Sky - 10.11.2011

Најмалку три лица загинаа, а повеќе од 50 луѓе се заробени во урнатините на хотел, откако денес источна Турција ја погоди земјотрес со јачина од 5.7 степени по Рихтер, јавуваат турските медиуми.

Седуммина загинати во нов земјотрес во реонот на турскиот град Ван

Нетпрес - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Нов земјотрес во Ван, седуммина загинати

Курир - 10.11.2011

Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Протести во Турција, причина земјотесот кој вчера повторно го погоди округот Ван

Sky - 10.11.2011

Околу 200 демонстранти се собрале денеска во градот Ван во Турција, и протестираа против неадекватните мерки кои ги спроведува влдата по земјотрсот кој го погоди округот Ван на 23 октомври оваа ...

Седуммина загинати во нов силен земјотрес во Турција

Македонија24 - 10.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Седуммина загинати во нов силен земјотрес во Турција, "Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди синоќа реонот на градот Ван во источна ...

Седум загинати во нов земјотрес во источна Турција

Inpress - 10.11.2011

Ван, 10. ноември 2011 (ИНПРЕС) Најмалку седум лица загинаа, а неколку десетици се повредени при нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди реонот на ...

Земјотрес со јачина од 5,6 степени регистриран во источна Турција

24 Вести - 09.11.2011

Земјотрес со магнитуда на ударот од 5,6 степени е регистриран рано утринава во источна Турција, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Геофизичкиот институт на САД.

Четири лица се повредени во земјотресот во Турција

Утрински - 09.11.2011

Четири лица се повредени во земјотресот, кој рано изутринава ја погоди источна Турција. Земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во источниот округ Ван, кој на ...

Четири лица повредени во нов земјотрес во Ван, Турција

Телма - 09.11.2011

Четири лица се повредени во земјотресот, кој рано изутринава ја погоди источна Турција. Земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во источниот округ Ван, кој на ...

Нов земјотрес во Турција

БркајРабота - 09.11.2011

Земјотрес со магнитуда на ударот од 5,6 степени е регистриран рано утринава во источна Турција, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Геофизичкиот институт на САД.

Четири лица се повредени во земјотресот во Турција

Идивиди - 09.11.2011

Анкара, 9 ноември 2011 (МИА) - Четири лица се повредени во земјотресот, кој рано изутринава ја погоди источна Турција. Земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран ...

Четворица повредени во нов земјотрес во Турција

Алфа - 09.11.2011

Четири лица се повредени во земјотресот, кој рано изутринава ја погоди источна Турција. Земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во источниот округ Ван, кој на ...

Четири лица се повредени во земјотресот во Турција

Н.Македонија - 09.11.2011

Земјотресот, со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала рано утрово е регистриран во источниот округ Ван Овој округ на 23 октомври беше погоден од разурнувачки земјотрес со интензитет од ...

Најопасни се старите и надградените објекти

Н.Македонија - 09.11.2011

Градежните експерти уверуваат дека ако има земјотрес, во главниот град нема да има масовно рушење Старите објекти и надградбите направени на нив имаат најголема можност да се срушат во случај да се ...

Земјотрес ја стресе источна Турција

+инфо - 09.11.2011

Земјотрес со јачина од 5,6 степени по Рихтер беше регистриран рано утрово во источна Турција, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Геофизичкиот институт на САД.

Четворица повредени во земјотресот во Турција

+инфо - 09.11.2011

Четворица луѓе се повредени во земјотресот што рано утрово ја погоди источна Турција. Земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во источниот округ Ван, кој на 23 ...

Земјотресите ја разболуваат психата

+инфо - 09.11.2011

Земјотресите имаат многу полоши последици на здравјето, од другите природни катастрофи, како поплавите и ураганите. Депресијата е, исто така, а многу распространета меѓу преживеаните од големите ...

Земјотрес со јачина од 5,6 степени регистриран во источна Турција

Сител - 09.11.2011

Земјотрес со магнитуда на ударот од 5,6 степени е регистриран рано утринава во источна Турција, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Геофизичкиот институт на САД.

Четири лица се повредени во земјотресот во Турција

Сител - 09.11.2011

Четири лица се повредени во земјотресот, кој рано изутринава ја погоди источна Турција. Земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во источниот округ Ван, кој на ...

Земјотрес со јачина од 5,6 степени регистриран во источна Турција

МРТ - 09.11.2011

Земјотрес со магнитуда на ударот од 5,6 степени е регистриран рано утринава во источна Турција, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Геофизичкиот институт на САД.

Нов земјотрес во Турција

Канал5 - 09.11.2011

Земјотрес со јачина од 5,6 степени е регистриран рано утринава во источна Турција, пренесоа агенциите, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД.

Четири лица се повредени во земјотресот во Турција

МРТ - 09.11.2011

Четири лица се повредени во земјотресот, кој рано изутринава ја погоди источна Турција. Земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во источниот округ Ван, кој на ...

Земјотрес го погоди источниот дел на Турција

Точка - 09.11.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтеровата скала го погоди источниот дел на Турција, а засега нема извештаи за евентуални жртви или причинета материјална штета, јавуваат локалните медиуми.

Нов земјотрес во Турција

Курир - 09.11.2011

Земјотрес со магнитуда на ударот од 5,6 степени е регистриран рано утринава во источна Турција, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Геофизичкиот институт на САД.

Земјотрес го погоди источниот дел на Турција

Нетпрес - 09.11.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтеровата скала го погоди источниот дел на Турција, а засега нема извештаи за евентуални жртви или причинета материјална штета, јавуваат локалните медиуми.

Повторно земјотрес во турскиот регион Ван

Sky - 09.11.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтеровата скала го погоди источниот дел на Турција, а засега нема извештаи за евентуални жртви или причинета материјална штета, јавуваат локалните медиуми.

Четири лица повредени во нов земјотрес во Турција

Курир - 09.11.2011

Четири лица се повредени во земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, кој рано изутринава ја погоди источна Турција.

Нов земјотрес во Турција

Канал 77 - 09.11.2011

Земјотрес со магнитуда на ударот од 5,6 степени е регистриран рано утринава во источна Турција, пренесоа агенциите, повикувајќи се на Геофизичкиот институт на САД.Засега нема информации за настрадани ...

Четворица повредени во земјотресот во Турција

Канал 77 - 09.11.2011

Четворица луѓе се повредени во земјотресот што рано утрово ја погоди источна Турција. Земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во источниот округ Ван, кој на 23 ...

Нов земјотрес во Турција, четворица повредени

Sky - 09.11.2011

Земјотресот рано утрово ја погоди источна Турција, четворица повредени. Епицентарот на денешниот земјотрес бил во езерото Ван, земјотресот со јачина од 5.6 степени според Рихтеровата скала беше ...

Земјотресите "удрија": Нови жртви во Турција

eReporter - 09.11.2011

Земјотрес со магнитуда од 5.7 степени уби најмлаку тројца и урна 20 објекти во источна Турција, доцна во средата, предизвикувајќи паника кај жителите во областа во која земјотрес уби над 600 лица ...

Четири лица се повредени при новиот земјотрес во источна Турција

Inpress - 09.11.2011

Анкара, 9. ноември 2011 (ИНПРЕС) Четири лица се повредени при новиот земјотрес со интензитет од 5,5 според Рихтер кој ја погоди источна Турција.

Нов земјотрес во Турција

Македонија24 - 09.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Нов земјотрес во Турција, "Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала рано изутринава ја погоди источна Турција.

Нов силен земјотрес во Турција, се урнаа 16 згради

Inpress - 09.11.2011

Анкара, 9. ноември 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтер урна два хотели и уште 16. згради во покраината Ван во Турција, каде пред две недели загинаа околу 600 луѓе во страотниот ...

Силен земјотрес кај Окинава

Р.С.Европа - 08.11.2011

Земјотрес со сила од 6,8 стпени според Рихтеровата скала се почувствувал на бреговите на јапонскиот остров Окинава. Епицентарот бил во морето на 220 километри од островот.

Десетмина повредени во земјотрес во јужниот дел на Филипините

+инфо - 08.11.2011

Најмалку 10 луѓе се повредени, а неколку куќи и други згради се оштетени откако земјотрес со јачина од 5,2 степени по Рихтер го погоди јужниот дел на Филипините.

Земјотрес од 5,2 степени по Рихтер го погоди јужниот дел на Филипините

Сител - 08.11.2011

Најмалку десет лица се повредени, а неколку куќи и други згради се оштетени откако земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер го погоди јужниот дел на Филипините.

Земјотрес од 5,2 степени по Рихтер го погоди јужниот дел на Филипините

МРТ - 08.11.2011

Најмалку десет лица се повредени, а неколку куќи и други згради се оштетени откако земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер го погоди јужниот дел на Филипините.

Земјотрес во Јапонија, нема опасност од цунами

Точка - 08.11.2011

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтер денеска го погоди јужниот јапонски остров Окинава, соопштила Јапонската метеоролошка служба.

Земјотрес во Јапонија, нема опасност од цунами

Нетпрес - 08.11.2011

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтер денеска го погоди јужниот јапонски остров Окинава, соопштила Јапонската метеоролошка служба.

Земјотрес на јапонскиот остров Окинава

Sky - 08.11.2011

Земјотрес со сила од 6,8 стпени според Рихтеровата скала се почувствувал на бреговите на јапонскиот остров Окинава. Епицентарот бил во морето на 220 километри од островот.

Земјотрес во Јапонија, нема опасност од цунами

Канал 77 - 08.11.2011

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтер денеска го погоди јужниот јапонски остров Окинава, соопштила Јапонската метеоролошка служба.

Земјотрес од 5,2 степени на Филипините, повредени 10 лица

Inpress - 08.11.2011

Манила, 8. ноември 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала го потресе јужниот дел на Филипините, при што се повредени 10 лица.

Земјотрес во Авганистан

Р.С.Европа - 07.11.2011

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го погоди планинскиот регион Хинду Куш во северен Авганистан. Епицентарот на земјотресот бил 280 километри североисточно од главниот град Кабул.

Земјотрес во Авганистан

Н.Македонија - 07.11.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала регистриран е денеска во северниот дел на Авганистан Сѐ уште нема информации за евентуалните човечки жртви или причинета материјална ...

Умерен земјотрес регистриран во северен Авганистан

МРТ - 07.11.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала регистриран е денеска во северниот дел на Авганистан. Се уште нема информации за евентуалните човечки жртви или причинета материјална ...

Земјотрес во северен Авганистан

Sky - 07.11.2011

Земјотрес го погоди планинскиот регион Хинду Куш во северен Авганистан. Земјотресот бил со јачина од 5,5 степени Епицентарот на земјотресот бил регистриран на околу 280 километри североисточно од ...