TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србите без навивачи во Скопје

Утрински - 06.10.2012

Српската фудбалска репрезентација нема да ја бодрат нејзини навивачи против Македонија на натпреварот од квалификациите за Светското првенство, кој ќе се одигра на 16 октомври на арената „Филип ...

Поради страв од инциденти, Србите нема да носат навивачи во Скопје

МКД - 06.10.2012

Српската фудбалска репрезентација нема да биде бодрена од свои навивачи во Скопје или барем тие нема да допатуваат организиранон на дуелот на 16 октомври.

Филип Втори без српски фанови

Сител - 06.10.2012

Српските фанови кои се познати по бројните инциденти нема да допатуваат во Скопје да и помогнат на српската фудбалска репрезентација во квалифкацискиот дуел против Македонија за Светското првенство, ...

Фудбалско враќање на Пелистер

Deutsche Welle - 05.10.2012

Се враќа ли некогашниот сјај на фудбалскиот клуб од Битола? Минатото коло во лигата покажа дека Вардар-Пелистер, и натаму останува едно од најпривлечните натпреварувачки ривалства во македонскиот ...

Засилена поддршка: Комити повторно ќе навиваат за репрезентацијата на Македонија

Екипа - 05.10.2012

Навивачката група „Комити“ најверојатно ќе ја прифати подадената рака од раководството на ФФМ и на мечот со Хрватска повторно ќе се врати на Западната трибина на арената „Филип Втори“ кога е во ...

Во Тетово пак ќе се игра без гостински навивачи

Дневник - 05.10.2012

Вардар нема да има поддршка од своите навивачи, бидејќи ФФМ вторпат се одлучи од безбедносни причини во Градот под Шара дерби натпревар да се игра без гостински симпатизери Додека во Фудбалската ...

Уште едно дерби во Тетово без гостински навивачи

Дневник - 05.10.2012

Додека во Фудбалската федерација на Македонија се уште го немаат затворено досието за неделниот инцидент за време и по првенствениот натпревар Вардар – Пелистер, комесарот за натпревари Васко ...

Комитите нема да патуваат во Тетово

Хитпортал - 05.10.2012

Д ерби мечот на колото помеѓу Шкендија и Вардар, кој се игра во недела во Тетово е прогласен за натпревар од висок ризик. Поради тие причини нема да биде дозволено патување на гостинските навивачи.

Не ни треба „Хејсел“ за да се опаметиме!

Н.Македонија - 05.10.2012

Можеби Министерството за внатрешни работи веќе заборавило што значи да се обезбедува вечното дерби бидејќи поради испаѓањето на Пелистер во Втората лига одамна не сме го виделе или полицијата помисли ...

По Војводи и Комити со забрана за гостување во Тетово

Сител - 05.10.2012

Најверните фанови на ФК Вардар, популарните "Комити'' ќе мораат неделниот дерби натпревар во Тетово, против Шкендија, да го следат пред малите телевизиски екрани.

Комитите повторно ќе ја бодрат Македонија

Сител - 05.10.2012

Навивачката група „Комити“ најверојатно ќе ја прифати подадената рака од раководството на ФФМ и на мечот со Хрватска повторно ќе се врати на Западната трибина на арената „Филип Втори“ кога е во ...

Вардарци без комити под Шара

Вечер - 05.10.2012

Натпреварот со Шкендија е прогласен од висок ризик и е донесена забрана за организирано патување на гостинските навивачи во Тетово По минатонеделната победа против вечниот ривал Пелистер, фудбалерите ...

Во Тетово ќе нема Комити

Точка - 05.10.2012

Најверните фанови на ФК Вардар, популарните "Комити'' ќе мораат неделниот дерби натпревар во Тетово, против Шкендија, да го следат пред малите телевизиски екрани.

Во Тетово ќе нема Комити

Нетпрес - 05.10.2012

Најверните фанови на ФК Вардар, популарните "Комити'' ќе мораат неделниот дерби натпревар во Тетово, против Шкендија, да го следат пред малите телевизиски екрани.

Дербито без гостински навивачи: За „Комити“ забрането патување во Тетово!

Екипа - 04.10.2012

Престојното дерби од 9. коло во македонската Прва лига меѓу Шкендија и Вардар кое треба да се игра во недела (7 октомври) од 15 часот ќе мине без вардаровите навивачи, „Комитите“.

Дисциплинска постапка против Вардар и Пелистер

Нетпрес - 04.10.2012

Дисциплинската комисија при Фудбалската Федерација на Македонија поведува дисциплинска постапка против ФК Вардар, поради недоличното однесување на своите навивачи и влегување во терен за време на ...

Дисциплински постапки против Вардар и Пелистер

Пулс24 - 04.10.2012

ФФМ започна дисциплинска постапка против екипите на Вардар и Пелистер поради нередите и инцидентите што се случија на меѓусебното дерби на Арената Филип Втори.

Нема суспензија на „Филип Втори“, ќе се чекаат изјави од Вардар и од Пелистер

Екипа - 03.10.2012

Дисциплинската комисија на ФФМ на својот редовен денешен состанок не донесе конкретна одлука за немилите случувања на дерби пресметката меѓу Вардар и Пелистер на арената „Филип Втори“ минатиов викенд.

Вардар и Пелистер си закажаа уште две нови пресметки

24 Вести - 02.10.2012

Страстите од вечното фудбалско дерби се уште не се смирија, а Вардар и Пелистер си закажаа уште две нови пресметки. Овие две екипи ќе се сретнат во четвртфиналето на националниот Куп.

АМС го осуди насилството на навивачките групи на натпреварот Вардар – Пелистер

24 Вести - 02.10.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска преку соопштение најостро ги осуди инцидентите предизвикани на фудбалскиот натпревар меѓу Вардар и Пелистер одигран во неделата во Скопје.

Агенцијата за млади и спорт ги осуди инцидентите на фудбалското дерби

Екипа - 02.10.2012

Агенцијата за млади и спорт, со два дена задоцнување, испрати соопштение до јавноста, во кое ги осудува инцидентите што се случија на фудбалското дерби меѓу Вардар и Пелистер.

Нова пресметка НА Вардар и Пелистер во 1/4 финалето НА домашниот КУП

Телма - 02.10.2012

Ждрепката при денешното извлекување на двојките за 1/4 финалето во домашниот фудбалски куп донесе нова епизода од ривалството помеѓу Вардар и Пелистер и тоа во два дела за место помеѓу најдобрите ...

Вардар и Пелистер ќе се сретнат уште двапати во наредните 45 дена

МКД - 02.10.2012

Вардар – Пелистер е најинтересната двојка од четвртфиналето од Купот на Македонија во фудбал, откако ждрепката утрово сакаше лутите ривали да се сретнат во најмасовното македонско натпреварување.

„Чкембарите“ виновни за инцидентите

Утрински - 02.10.2012

Фудбалскиот клуб Вардар одговори на соопштението од Пелистер со своја верзија на настаните на неделното дерби на „Филип Втори“, во кое инцидентите со навивачите го засенија натпреварот што заврши со ...

Вардар со Пелистер и во Купот!

Утрински - 02.10.2012

Уште не слегна прашината по првенственото дерби на „Филип Втори“ во неделата навечер, а вечните ривали во македонскиот фудбал Вардар и Пелистер формираа двојка и во четврт-финалето на Купот на ...

Голема мака си имаме, домашен фудбал немаме

Дневник - 02.10.2012

Време е за примена на англискиот модел за навивачи, но и за принципиелно однесување од сите инволвирани страни во македонскиот фудбал Зоран Поповски Серија инциденти, недозволен упад на терен, мачни ...

Kога нема фудбал, има мускули

Дневник - 02.10.2012

Наместо да ги величаме успесите на кошаркарите од МЗТ Скопје и ракометарите на Металург на меѓународната сцена, принудени сме простор да им отстапиме на навивачите кои бараат внимание со инциденти.

Вардар и Пелистер ќе се сретнат и во четврт-финалето на купот

Спортманиа - 02.10.2012

Ждрепката сакаше големите ривали Вардар и Пелистер да играат меѓу себе во четврт-финалето на македонскиот фудбалски куп, а дерби двомеч ќе имаат и Шкендија и Металург.

Куп на Македонија 1/4: Пелистер - Вардар на 14 октомври

СуперСпорт - 02.10.2012

Ждребката посака во четвртфиналето на Купот на Македонија за сезоната 2013 да се сретнат големите ривали Вардар и Пелистер. Првиот натпревар се игра во Битола на 14 октомври а реваншот е во ноеврми.

Фудбалски куп: Пелистер ќе го пречека Вардар

Дневник - 02.10.2012

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беше извршено извлекување на двојките за четвртфиналето. Во Битола во првиот натпревар ќе играат Пелистер против Вардар.

Остри осуди за инцидентите на натпреварот Вардар - Пелистер

Дневник - 02.10.2012

Уништувањето и демолирањето на фудбалската арена „Филип II Македонски“, градена со средства од сите граѓани на Република Македонија, од страна на навивачите нанесува само недоместлива штета на ...

Пелистер и Вардар на поправен во купот

Дневник - 02.10.2012

Лутите фудбалски ривали Пелистер и Вардар, по неделната првенствена пресметка, која остана во сенка на инцидентните сцени на „Филип Втори“ во Скопје, вчера добија шанса за поправен во Kупот на ...

Нов дуел на големите ривали: Пелистер контра Вардар во 1/4-финалето од Купот

+инфо - 02.10.2012

Денешната жрепка во просториите на ФФМ сакаше во 1/4-финалето од националниот Куп на Македонија силите да ги одмерат големите ривали Пелистер и Вардар.

АМС го осуди насилството на дербито Вардар – Пелистер

+инфо - 02.10.2012

Агенцијата за млади и спорт (АМС) денеска преку соопштение најостро ги осуди инцидентите, недоличното однесување и навивање на фудбалското дерби меѓу Вардар и Пелистер предизвикано од навивачките ...

Пелистер против Вардар во четвртфиналето на фудбалскиот куп

МРТ - 02.10.2012

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беше извршено извлекување на двојките за четвртфиналето. Во Битола во првиот натпревар ќе играат Пелистер против Вардар.

АМС го осуди насилството предизвикано од навивачките групи на натпреварот Вардар – Пелистер

Сител - 02.10.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска преку соопштение најостро ги осуди инцидентите предизвикани на фудбалскиот натпревар меѓу Вардар и Пелистер одигран во неделата во Скопје.

Вардар - Пелистер во 1/4-финалето

Вечер - 02.10.2012

Фудбалерите на Вардар и Пелистер за две недели по втор пат ќе го поделат мегданот, откако изминатиов викенд се сретнаа на "Филип Втори" за првенствени бодови, во кој актуелниот шампион славеше со 3:1.

ФК ВАРДАР: Вината за поразот Пелистер да ја побара во своите редови

Точка - 02.10.2012

Во официјалното соопштение на ФК Вардар кое е реакција на претходното кое беше испратено од раководните лица на ФК Пелистер, се истакнува дека вината за поразот битолскиот клуб мора да ја побара во ...

ФК ВАРДАР: Вината за поразот Пелистер да ја побара во своите редови

Нетпрес - 02.10.2012

Во официјалното соопштение на ФК Вардар кое е реакција на претходното кое беше испратено од раководните лица на ФК Пелистер, се истакнува дека вината за поразот битолскиот клуб мора да ја побара во ...

Соопштение на Вардар: Пелистер да ја бара вината во своите редови и кај „Чкембарите“

Курир - 02.10.2012

Актуелниот фудбалски шампион Вардар преку соопштение реагираше на обвинувањата на Пелистер за лошата организација и инцидентите помеѓу навивачите на двата клуба.

Куп на Македонија: Вардар против Пелистер

Курир - 02.10.2012

Само два дена откако се крена голема прашина по првенствениот дуел помеѓу Вардар и Пелистер, стигна веста дека овие две екипи ќе играат меѓусебе и во четвртфиналето од Купот на Македонија.

Пелистер на дуел со Вардар во четвртфиналето на фудбалскиот куп

Press24 - 02.10.2012

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беше извршено извлекување на двојките за четвртфиналето. Во Битола во првиот натпревар ќе играат Пелистер против Вардар.

Вардар против Пелистер во Купот на Македонија

Нетпрес - 02.10.2012

Нова фудбалска војна, но да се надеваме дека само на зелениот терен ќе има и во најинтересната 1/4 финална пресметка од националниот Куп на Македонија, во која главниот збор ќе го имаат фудбалерите ...

АМС најостро го осуди инцидентот на „Филип Втори“

Курир - 02.10.2012

Уништувањето и демолирањето на фудбалската арена „Филип II Македонски”, која е градена со средства од сите граѓани, од страна на навивачите нанесува само недоместлива штета на фудбалот и спортот во ...

Прекршочни пријави против 13 лица за нарушување на јавниот ред и мир по фудбалскиот натпревар Вардар-Пелистер

Скопје инфо - 02.10.2012

СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на првенствениот натпревар помеѓу ФК „Вардар“ – Скопје и ФК „Пелистер“- Битола, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во еден ...

АМС со осуда на инцидентите на мечот меѓу Вардар и Пелистер

Пулс24 - 02.10.2012

„Уништувањето и демолирањето на фудбалската арена "Филип II Македонски"(градена со средства од сите граѓани на Република Македонија) од страна на навивачите нанесува само недоместлива штета на ...

АМС со осуда на инцидентите на мечот меѓу Вардар и Пелистер

Макфакс - 02.10.2012

Агенцијата за млади и спорт најостро ги осудува инциденти предизвикани на натпреварот од Првата фудбалска лига на Македонија помеѓу ФК Вардар и ФК Пелистер.

Пелистер против Вардар во четвртфиналето на фудбалскиот куп

Денешен - 02.10.2012

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беше извршено извлекување на двојките за четвртфиналето. Во Битола во првиот натпревар ќе играат Пелистер против Вардар.

Петмина приведени по инцидентот Вардар- Пелистер

24 Вести - 01.10.2012

Петмина првиедени, каменуван автобус и две оштетени приватни возила е билансот по вчерашното дивеење на навивачките групи „Комти“ и „Чкембари“ по и пред натпреварот од првата домашна фудбалска лига ...

13 приведени по инцидентот Вардар- Пелистер

24 Вести - 01.10.2012

СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК „Вардар“ – Скопје и ФК „Пелистер“- Битола, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во ...

13 пријави по нередите на дербито Вардар-Пелистер

Вест - 01.10.2012

СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК „Вардар“ – Скопје и ФК „Пелистер“- Битола, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во ...

Пелистер ќе бара суспензија на теренот на Вардар?

Екипа - 01.10.2012

Раководните луѓе на Пелистер, нервозни поради поразот во последните моменти, но пред се поради лошата организација на дербито во Скопје од страна на домаќинот Вардар, најавија дека ќе бараат ...

Михајлов: Пелистер заслужи бод во дербито

Екипа - 01.10.2012

Пелистер беше на прагот да освои бод на синоќешното дерби со Вардар на арената „Филип Втори“ во Скопје, имаше резултат 1-1 се до самата завршница на мечот, кога прими два гола и на крајот сепак ...

Соопштение на ФК Пелистер: Судењето беше тенденциозно, организацијата како за во детска градинка, да се суспендира ...

Екипа - 01.10.2012

Фудбалскиот клуб Пелистер се огласи со соопштение до јавноста по синоќешното дерби против Вардар на арената „Филип Втори“, изразувајќи го својот револт од делењето на правдата на овој меч, а ...

Милевски: Слатко е да победиш во дерби

Екипа - 01.10.2012

Вардар со победи го чува врвот, не ја пушта лидерската позиција, а со синоќешниот триумф во дербито над Пелистер (3-1) уште повеќе ја зголеми самодовербата пред гостувањето во Тетово и дуелот со ...

Соопштение на ФК Вардар: Пелистер нека си ја бара вината во сопствените редови и во Чкембарите

Екипа - 01.10.2012

По соопштението што во текот на денешниот ден го испрати ФК Пелистер, следи и соопштение од ФК Вардар, во кое се истакнува битолчани вината за поразот, но и за инцидентите на дербито да ги побараат ...

Дерби како во старите добри времиња (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 01.10.2012

„Дербито на Македонија“ помеѓу лутите ривали Вардар и Пелистер докажа дека во Македонија може да се случи вистински фудбалски спектакл, со сите предности, но и недостатоци.

Пелистер: дербито требаше да го суди најквалитетниот судија

МКД - 01.10.2012

Македонскиот фудбалски прволигаш Пелистер остро реагира на судењето и на организацијата на синоќешното дерби со Вардар. Соопштението испратено до медиумите ви го пренесуваме во целост: „ФК Пелистер ...

МВР: прекршочни пријави за 13 лица по дербито Вардар - Пелистер во пмфл

Телма - 01.10.2012

МВР информираше дека СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК „Вардар“ – Скопје и ФК „Пелистер“- Битола, во четири случаи го нарушиле ...

Вардар му одговори на Пелистер: И ние губиме ама – не плачеме!

МКД - 01.10.2012

Македонскиот фудбалски шампион Вардар се јави со соопштение во кое им одговара на луѓето од управата на Пелистер за писмото кое до јавноста битолчани го испратија утрово .

Од фудбал ништо, општа тепачка на “комити“ и “чкембари“ низ градскиот парк

Дневник - 01.10.2012

Вардар славеше победа од 3-1 против Пелистер во дербито на 8 коло од фудбалската прва лига, иако гостинот од Битола беше тој кој имаше повеќе шанси во текот на натпреварот.

Вардар се врати на врвот на прволигашката табела

Идивиди - 01.10.2012

Фудбалерите на Вардар повторно се лидери на табелата во Првата македонска фудбалска лига, откако синоќа на „Филип Втори“ во Скопје во „вечното“ дерби го совладаа Пелистер со 3:1.

Петмина приведени во инцидентите на натпреварот Вардар - Пелистер

Кајгана - 01.10.2012

Искршени автомобили и петмина приведени е билансот од вчерашните инциденти кои се случија пред фудбалскиот натпревар меѓу клубовите Вардар и Пелистер.

Видео: Лудото дерби полно со инциденти го доби Вардар

Спортски - 01.10.2012

Вечното дерби помеѓу најголемите ривали во македонската Прва фудбалска лига, Вардар и Пелстер заврши со среќен триумф на "црвено-црните'' од 3:1, но дуелот на Арената „Филип Втори“ најмногу ќе биде ...

Прекршочни пријави за 13 лица за инцидентот на Вардар-Пелистер

Кајгана - 01.10.2012

Поднесени се прекршочни пријави против 13 лица кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК Вардар и ФК Пелистер, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во еден случај недолично се ...

Пелистер бара да се суспендира теренот на Вардар

СуперСпорт - 01.10.2012

ФК Пелистер после натпреварот против Вардар побара да се суспендира теренот на кој настапува Вардар. Пелистер во соопштението напиша дека имало недолично судење од судиите.

Да се суспендира теренот на Вардар

Идивиди - 01.10.2012

Раководните лица на ФК Пелистер ќе побараат од органите на ФФМ суспензија на теренот на "Националната Арена Филип Втори''.

Приведени петмина навивачи по дербито Вардар – Пелистер!

+инфо - 01.10.2012

Полицијата привела петмина навивачи по синоќешното тензично дерби од 8. коло во домашниот шампионат меѓу Вардар и Пелистер (3-1).

ВИДЕА: 13 прекршочни пријави, тепачки, недолично однесување и навивање!

+инфо - 01.10.2012

Полицијата соопшти дека поднела прекршочни пријави против 13-мина за нарушување на јавниот ред и мир по синоќешното фудбалско дерби од 8. коло во домашниот шампионат меѓу Вардар и Пелистер.

Вардар се врати на врвот на прволигашката табела

Сител - 01.10.2012

Фудбалерите на Вардар повторно се лидери на табелата во Првата македонска фудбалска лига, откако синоќа на „Филип Втори“ во Скопје во „вечното“ дерби го совладаа Пелистер со 3:1.

Петмина привидени во инцидентите на мечот Вардар- Пелистер

Канал5 - 01.10.2012

Петмина приведени навивачи, каменуван автобус на ЈСП и две оштетени приватни автомобили, е билансот од вчерашните пресметки меѓу навивачите на Вардар и на Пелистер пред и по натпреварот меѓу двата ...

Вардар славеше против Пелистер во натпревар кој го одбележаа многу инциденти

Либертас - 01.10.2012

Македонскиот шампион Вардар со 3-1 славеше над Пелистер во дерби дуелот од 8. коло на „Филип Втори“ во Скопје, но наместо фудбалски празник се случи лакрдија предизвикана од инцидентите на двете ...

Победа на Вардар во вечното дерби со Пелистер

Кирилица - 01.10.2012

Во најголемото фудбалско дерби во Македонија, Вардар до трите бода стигна со головите на Таневски и Костовски постигнати во последните три минути од натпреварот.

Петмина приведени по иницидентот на натпреварот Вардар- Пелистер

Сител - 01.10.2012

Пет лица се приведени по инцидентот што синоќа се случи пред натпреварот Вардар – Пелистер во Градскиот парк во Скопје, информира денеска полицијата.

13 хулигани ќе одговараат за инцидентите на дербито Вардар - Пелистер

Кирилица - 01.10.2012

Вчера околу 18,00 часот, кај мостот “Гоце Делчев“ во Скопје (во близина на улицата “Лазар Личеноски“), непосредно пред почетокот на фудбалскиот натпревар помеѓу екипите на “Вардар“ и “Пелистер, од ...

Приведени пет навивачи по дербито Вардар – Пелистер

Либертас - 01.10.2012

Полицијата привела петмина навивачи по синоќешното тензично дерби од 8. коло во домашниот шампионат меѓу Вардар и Пелистер (3-1).

13 приведени по иницидентот на натпреварот Вардар- Пелистер

Сител - 01.10.2012

СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК „Вардар“ – Скопје и ФК „Пелистер“- Битола, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во ...

Прекршочни пријави против 13 лица за нарушување на јавниот ред и мир по фудбалскиот натпревар Вардар-Пелистер

МРТ - 01.10.2012

СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК „Вардар“ – Скопје и ФК „Пелистер“- Битола, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во ...

Комити против Чкембари, 4-ца меѓу кои и полицаец повредени во инцидентите

Канал5 - 01.10.2012

Тројца навивачи на Пелистер и еден полицаец се повредени во инцидентите поврзани со дербито Вардар - Пелистер одиграно синоќа на арената Филип втори.

ВИДЕО: Без гостински навивачи на фудбалските стадиони?!

Сител - 01.10.2012

Македонскиот фудбал полека влегува во финишот од првата третина. Одиграни се 8 кола по кои Вардар е прв на прволигашката табела со голем притисок од Хоризонт Турново, Металург и Шкендија.

ФК Вардар излезе со официјално сооппштение за вчерашниот натпревар

Сител - 01.10.2012

По соопштението што во текот на денешниот ден го испрати ФК Пелистер, следи и соопштение од ФК Вардар, во кое се истакнува битолчани вината за поразот, но и за инцидентите на дербито да ги побараат ...

ФОТО: И бугарските медиуми пишуваат за инцидентите на дербито Вардар - Пелистер

Сител - 01.10.2012

Еден од најпосетуваните бугарски спортски портали sportal.bg, денеска пишува за инцидентите што се случија на вчерашното дерби помеѓу навивачките групи на Комити и Чкембари.

На "Филип Втори" имаше од се по нешто

Вечер - 01.10.2012

ВАРДАР ОСТАНА ЛИДЕР СО ПОБЕДАТА НАД ПЕЛИСТЕР (3:1) Освен освежената подзаборавена еуфорична атмосфера, предизвикана од играта и головите, имаше и грди слики на хулиганско однесување на навивачите, а ...

Вардар победи, инцидентите во прв план

Точка - 01.10.2012

Вечното дерби помеѓу најголемите ривали во македонската Прва фудбалска лига, Вардар и Пелстер заврши со среќен триумф на "црвено-црните'' од 3:1, но дуелот на "Националната Арена Филип Втори'' ...

Петмина приведени по иницидентот на натпреварот Вардар- Пелистер

Точка - 01.10.2012

Пет лица се приведени по инцидентот што синоќа се случи пред натпреварот Вардар – Пелистер во Градскиот парк во Скопје, информира денеска полицијата.

Да се суспендира теренот на Вардар

Точка - 01.10.2012

Раководните лица на ФК Пелистер ќе побараат од органите на ФФМ суспензија на теренот на "Националната Арена Филип Втори''.

Повредени еден полицаец и двајца навивачи на “Пелистер“

Точка - 01.10.2012

Еден полицаец и двајца навивачи на фудбалскиот клуб “Пелистер“ се повредени за време на вчерашниот натпревар на Градскиот стадион, соопштува Министерството за внатрешни работи.

Официјално соопштение на ФК Пелистер

Точка - 01.10.2012

Раководните лица на ФК Пелистер се револтирани од судиската арбитража на дерби натпреварот против вечниот ривал ФК Вардар и истовремено бараат од ФФМ да го суспендира стадионот на актуелниот шампион ...

ФОТО: Вардар победи, инцидентите во прв план

Нетпрес - 01.10.2012

Вечното дерби помеѓу најголемите ривали во македонската Прва фудбалска лига, Вардар и Пелстер заврши со среќен триумф на "црвено-црните'' од 3:1, но дуелот на "Националната Арена Филип Втори'' ...

Вардар го доби вечното дерби

Курир - 01.10.2012

Фудбалерите на Вардар повторно се лидери на табелата во Првата македонска фудбалска лига, откако синоќа на „Филип Втори“ во Скопје во „вечното“ дерби го совладаа Пелистер со 3:1.

Петмина приведени по иницидентот на натпреварот Вардар- Пелистер

Нетпрес - 01.10.2012

Пет лица се приведени по инцидентот што синоќа се случи пред натпреварот Вардар – Пелистер во Градскиот парк во Скопје, информира денеска полицијата.

Инциденти на дербито Вардар – Пелистер, петтмина приведени

Курир - 01.10.2012

Петтмина приведени е билансот од синоќешните инциденти за време и по дербито помеѓу Вардар и Пелистер. За време, но и по дербито помеѓу Вардар и Пелистер имаше работа и за припадниците на МВР.

Пет лица повредени во инцидентот Вардар-Пелистер

БезПардон - 01.10.2012

Петмина приведени, каменуван автобус и две оштетени приватни возила е билансот по вчерашното дивеење на навивачките групи „Комити“ и „Чкембари“ по и пред натпреварот од првата домашна фудбалска лига ...

Пелистер бара суспензија на теренот на Вардар

Курир - 01.10.2012

Фудбалскиот клуб Пелистер со соопштение се огласи за сите случувања на синоќешниот меч против Вардар. Од таборот на битолскиот прволигаш велат дека имало тенденциозно судење од страна на судијата ...

Пелистер бара да се суспендира Филип Втори - теренот на Вардар

Press24 - 01.10.2012

По вчерашниот пораз од 3:1 од Варар, тимот на Пелистер реагира на низа организациски пропусти и на како што велат, тенденциозното судење „ФК Пелистер жестоко се противи на организационите и судиските ...

Да се суспендира теренот на Вардар

Нетпрес - 01.10.2012

Раководните лица на ФК Пелистер ќе побараат од органите на ФФМ суспензија на теренот на "Националната Арена Филип Втори''.

Повредени еден полицаец и двајца навивачи на “Пелистер“

Нетпрес - 01.10.2012

Еден полицаец и двајца навивачи на фудбалскиот клуб “Пелистер“ се повредени за време на вчерашниот натпревар на Градскиот стадион, соопштува Министерството за внатрешни работи.

„Комитите“ и „Чкембарите“ дивееја низ Скопје

Курир - 01.10.2012

СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу Вардар – Пелистер, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во еден случај недолично се ...

Видео: Лудото дерби полно со инциденти го доби Вардар

Таратур - 01.10.2012

Вечното дерби помеѓу најголемите ривали во македонската Прва фудбалска лига, Вардар и Пелстер заврши со среќен триумф на "црвено-црните'' од 3:1, но дуелот на Арената „Филип Втори“ најмногу ќе биде ...

Видео: Инцидентот на „Филип Втори“

Курир - 01.10.2012

Синоќа се одигра „вечното дерби“ помеѓу Вардар и Пелистер кое не помина без инциденти. Во еден момент домашните навивачи влеатаа на теренот и се упатија кон навивачите на гостинскиот тим со цел да им ...

Шест комити и шест чкембари добија кривични пријави

Sky - 01.10.2012

СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК „Вардар“ – Скопје и ФК „Пелистер“- Битола, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во ...

Повредени неколку навивачи на Пелистер - епилог од вчершаното дерби на Филип Втори

Press24 - 01.10.2012

Вчера пред почетокот на натпреварот Вардар-Пелистер, летале камења на сите страни. Вчера околу 18 часот кај мостот „Гоце Делчев“ во Скопје, непосредно пред почетокот на фудбалскиот натпревар помеѓу ...

Официјално соопштение на ФК Пелистер

Нетпрес - 01.10.2012

Раководните лица на ФК Пелистер се револтирани од судиската арбитража на дерби натпреварот против вечниот ривал ФК Вардар и истовремено бараат од ФФМ да го суспендира стадионот на актуелниот шампион ...

Петмина приведени во инцидентите на натпреварот Вардар - Пелистер

Канал 77 - 01.10.2012

Искршени автомобили и петмина приведени е билансот од вчерашните инциденти кои се случија пред фудбалскиот натпревар меѓу клубовите Вардар и Пелистер.

Вардар му врати на Пелистер: И на ниви и на ораници да играме пак ќе ве победиме

Press24 - 01.10.2012

Фудбалскиот клуб Вардар реагира на соопштението на ФК Пелистер во кое тие бараат да се суспендира теренот во Скопје ФК Пелистер во соопштението се жали за тенденциозно судење од страна на Бартон ...

Петмина приведени во инцидентите на натпреварот Вардар - Пелистер

Макфакс - 01.10.2012

Искршени автомобили и петмина приведени е билансот од вчерашните инциденти кои се случија пред фудбалскиот натпревар меѓу клубовите Вардар и Пелистер.

Прекршочни пријави за 13 лица за фудбалскиот инцидент

Макфакс - 01.10.2012

Поднесени се прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК Вардар и ФК Пелистер, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во еден случај недолично се ...

Крваво дерби во Скопје

Inpress - 01.10.2012

Скопје, 1. октомври 2012 (ИНПРЕС) Синоќешното дерби помеѓу фудбалските клубови „Вардар“ и „Пелистер“ во Скопје помина во тензии меѓу Комитите и Чкембарите.

Вардар повторно на врвот на прволигашката табела

Денешен - 01.10.2012

Фудбалерите на Вардар повторно се лидери на табелата во Првата македонска фудбалска лига, откако синоќа на „Филип Втори“ во Скопје во „вечното“ дерби го совладаа Пелистер со 3:1.

Прекршочни пријави против 13 лица по фудбалскиот натпревар Вардар-Пелистер

Денешен - 01.10.2012

СВР Скопје поднесе прекршочни пријави против 13 лица, кои на вчерашниот првенствен натпревар помеѓу ФК „Вардар“ – Скопје и ФК „Пелистер“- Битола, во четири случаи го нарушиле јавниот ред и мир, а во ...