TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин: невработеноста во Русија продолжува да паѓа

Руска реч - 16.11.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека земјата покажува добри показатели во однос на невработеноста. Во 2014 година невработеноста останува под 5%, пренесува „Интерфакс“. „Ситуацијата кај нас е добра.

Незавршената работа во срцето на Европа!

Локално - 16.11.2014

Во 1999 година, десет години по падот на Берлинскиот ѕид, британскиот дипломат Роберт Купер изјави дека неговото расклопување го дели минатото од иднината, иако и пред тоа ѕидот го разделувал Истокот од Западот.Според него падот на ѕидот ја ...

Путин: Невработеноста во Русија продолжува да паѓа

Lider - 17.11.2014

Претседателот на Русија,Владимир Путин изјави дека земјата покажува добри показатели во однос на невработеноста. Во 2014 година невработеноста останува под 5%, пренесува „Интерфакс“. „Ситуацијата кај нас е добра.

Мислите дека Путин е лош? Чекајте да го видите наредниот

МКД - 15.11.2014

Русите знаат дека може да добијат полош претседател од Путин, а Западот треба да има на ум точно колку лош може да биде неговиот наследник. Вадим Гронски е инженер од Москва, кој на страна заработува пари како таксист, и додека се возевме по улицата ...

Путин: На Западот санкциите против Русија би можеле да му се вратат како бумеранг

МКД - 15.11.2014

Путин во интервју за германската телевизија АРД, емитувано денес додека тој престојува на самитот на Г20 економски најразвиени земји на светот во Бризбејн, Австралија, кажал дека оневозможувањето на Русија да пристапи кон пазарите на капитал би ...

Путин - Западните санкции може да им се удрат од глава

Р.С.Европа - 15.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека санкциите што западните земји ги воведоа против неговата земја може да им се удрат од глава. Зборувајќи за германската телевизија АРД, Путин рече дека забраната за Русија до западните пазари за ...

Kамерон ја спореди Русија со нацистичка Германија

Дневник - 14.11.2014

Британскиот премиер Дејвид Kамерон ја спореди Русија со нацистичка Германија, поради нејзините активности во Украина во предвечерието пред напнатата средба со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува британски „Телеграф“.

Путин: Санкциите можеби нудат и некои предности за Русија

Локално - 15.11.2014

„Санкциите не вклучуваат само загуба, но, исто така, може да има некои бенефиции за Русија„, изјави рускиот претседател Владимир Путин. “Можеме ли да ги процениме загубите што ни се нанесени со санкциите кон Русија? Тоа е доста тешко.

Путин: Санкциите можат да имаат и предности за Русија

А1 On - 15.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе ТАСС. - Можеме ли да ги процениме загубите кои ги нанесоа санкциите врз Русија? Тоа е многу тешко.

Путин:„Санкциите како предност за Русија“

Канал5 - 15.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Можеме ли да ги процениме загубите, кои санкциите и ги нанесоа на Русија? Тоа е прилично тешко.

Путин: Санкциите од Западот спротивни на меѓународното право

Алсат-М - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, ...

Путин:Резервите на Русија се доволно големи за да може да се справи со сите нови кризи

Локално - 14.11.2014

Економските санкции наметнати на Русија,se спротивни на принципите на Г-20 и на меѓународното право. Тоа го изјави рускиот претседател Владимир Путин, цитиран од агенциите. Резервите на Русија се доволно големи за да може земјата да се справи со ...

Путин: Санкциите и штетат на руската економија

Р.С.Европа - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека економските санкции на западот против Русија, поради кризата во Украина, се против принципите на Г-20 и против меѓународното право. Путин оценил дека замрзнувањето сметки, забрани за патување и блокади ...

Путин: Русија е подготвена за катастрофален пад на цената на енергентите

Фактор - 14.11.2014

Русија е подготвена за катастрофален пад на цената на нафтата и гасот. Економијата на земјата може да издржи нов бран на кризата, а владата ги разработува различните сценарија за да ги исполни сите социјални обврски и да ја одржи економијата на ...

Путин: Санкциите ќе останат историја

Локално - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин сесудри уште еднаш со иницијаторите на санкциите против неговата земја, и тоа пред самитот на Г-20 во австралискиот град Бризбејн. Путин изрази надеж дека иницијаторите на санкциите против Русија ќе разберат дека ...

Медведев изјави дека Русија ќе ги продолжи мерките донесени како одговор на санкциите на Западот

Руска реч - 14.11.2014

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев смета дека санкциите се непријатни и за Западот и за Русија, пренесува РИА Новости. Според неговите зборови, руската влада може да ги пролонгира мерките кои ги презеде како одговор на санкциите, но порано или ...

Кругот на Путин

Оff.net - 13.11.2014

Во март, САД ја ставаат Банка Русија на списокот за санкции. Инспирирани од ова Русите прво трансакциите од пазарот за струја ги префрлија да одат преку оваа банка (околу 2% БДП-то), а потоа истото го направија повеќе државни корпорации, локални ...

Путин ги нападна со критики САД пред средбата на Г-20

Република - 14.11.2014

Ден пред средбата на лидерите на 20-те водечките економии во светот во Австралија, рускиот претседател Владимир Путин остро ги критикувал САД, во интервју за државната агенција ТАСС. Според него со наметнување на санкциите, Американците уништуваат ...

Путин: Ќе ги употребиме резервите доколу има потреба

Денар - 14.11.2014

Руската влада е подготвена да ги активира акумулираните резерви доколку економската ситуација во земјата се влоши, но ќе вложи средства само ако тоа донесе економска корист, изјави денес рускиот претседател Владимир Путин.

Путин до Западот: Санкциите за Русија се штетни за вас

Вечер - 15.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека санкциите што западните земји ги воведоа против неговата земја може да им се удрат од глава. Зборувајќи за германската телевизија АРД, Путин рече дека забраната за Русија до западните пазари за ...

Путин: Санкциите можат да донесат и предности за Русија

Вечер - 15.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе ТАСС. - Можеме ли да ги процениме загубите кои ги нанесоа санкциите врз Русија? Тоа е многу тешко.

Путин: Санкциите од Западот се спротивни на меѓународното право

Денешен - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. – Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, ...

Путин: Санкциите против Русија ѝ пречат и на светската економија

Нова ТВ - 14.11.2014

Ден пред средбата на лидерите на 20-те водечките економии во светот во Австралија, рускиот претседател Владимир Путин остро ги критикувал САД, во интервју за државната агенција ТАСС. Според него со наметнување на санкциите, Американците уништуваат ...

Путин: Санкциите можат да имаат и предности за Русија

Алфа - 15.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе ТАСС. Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот ...

Путин: Санкциите од Западот штетни за меѓународните односи

Press24 - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, ...

Путин: Санкциите можат да имаат и предности за Русија

Сител - 15.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе ТАСС. - Можеме ли да ги процениме загубите кои ги нанесоа санкциите врз Русија? Тоа е многу тешко.

Путин: Санкциите од Западот се спротивни на меѓународното право

А1 On - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, ...

Путин: Санкциите можат да имаат и предности за Русија

Република - 15.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе ТАСС. - Можеме ли да ги процениме загубите кои ги нанесоа санкциите врз Русија? Тоа е многу тешко.

Путин: Санкциите од Запад се спротивни на меѓународното право

24 Вести - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, туку и ...

Путин: Санкциите можат да имаат и предности за Русија

+инфо - 15.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе ТАСС. - Можеме ли да ги процениме загубите кои ги нанесоа санкциите врз Русија? Тоа е многу тешко.

Путин: Санкциите од Западот се спротивни на меѓународното право

+инфо - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, ...

ПУТИН НЕ СЕ ДАВА: Санкциите се предност за Русија

Телеграф - 15.11.2014

Рестрикциите наметнати на некои руски компании за купување одредена стока од западните држави, од Европа и САД, нè поттикнаа таа стока сами да ја произведуваме Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, ...

Путин: Санкциите од Западот штетни за меѓународните односи

Maxim - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, ...

Путин: Санкциите можат да имаат и предности за Русија

Lider - 15.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе ТАСС. - Можеме ли да ги процениме загубите кои ги нанесоа санкциите врз Русија? Тоа е многу тешко.

Санкциите кон Русија се спротивни на меѓународното право

Нетпрес - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи, објави МИА.

Владимир Путин: Санкциите може да донесат и некои предности за Русија

Пулс24 - 16.11.2014

Санкциите не нанесуваат само загуби, туку можат да имаат и некои предности за Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесе ТАСС. - Можеме ли да ги процениме загубите кои ги нанесоа санкциите врз Русија? Тоа е многу тешко.

ПУТИН: Да надвладее разумот, минатото да биде минато

Телеграф - 14.11.2014

Путин изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека предизвикуваат штета Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат ...

Путин: Санкциите од Западот се спротивни на меѓународното право

Lider - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, ...

Путин: Санкциите од Западот се спротивни на меѓународното право

Република - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи. - Ова е штетно и секако дека предизвикува штета не само на нас, ...

Санкциите кон Русија се спротивни на меѓународното право

Точка - 14.11.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи, објави МИА.

Санкциите од Западот се спротивни на меѓународното право

Идивиди - 14.11.2014

Владивосток, 14 ноември 2014 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази надеж дека земјите што имаат воведено санкции против Москва ќе сфатат дека тие предизвикуваат штета на меѓународните економски односи.

Путин: Санкциите од Западот се спротивни на меѓународното право

Вечер - 14.11.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон, вчера изјави дека активностите на Русија во источна Украина се неприфатливи и може да доведат до воведување нови санкции од страна на САД и Европската унија Владимир Путин Рускиот претседател Владимир Путин ...