TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тргна првиот нов електромоторен воз

Телма - 15.11.2015

Тргна кинескиот воз во Македнија. Прва дестинација Велес и прв патник премиерот Никола Груевски. Овој воз е дел од новите шест електро возови кои кога ќе пристигнат треба да ги заменат старите дотраени возови и локомотиви.

Новиот воз стаса на македонските шини

24 Вести - 15.11.2015

Скопје – Велес е прва дестинација за кинескиот брз модерен воз што денеска беше пуштен во сообраќај. Во присуство на високи владини функционери, амбасадорот на Кина, директорите на двете претпријатија од железница за транспорт и инфраструктура, ...

ФОТО: Промотивно пуштен во сообраќај новиот воз

Утрински - 15.11.2015

Со возење на делницата Скопје - Велес и обратно, денеска беше пуштен промотивно за користење новиот патнички воз на „Македонски железници - транспорт“. Тој е набавен од Кина и е првиот од вкупно шесте воза кој стаса во Македонија.

Груевски се повозе со новиот кинески воз и најави инвестиции во Железницата (ФОТО)

МКД - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

Пуштен во употреба новиот кинески воз на МЖ

Build - 15.11.2015

По повеќе од 30 години, на македонските пруги сообраќаат нови возови. Македонски железници – Транспорт денеска ја пушти во сообраќај новата електромоторна гарнитура од кинеската компанија „CSR Corporation Ltd“.

Тргна првиот нов електромоторен воз

Тера - 15.11.2015

Скопје – Велес е прва дестинација за кинескиот брз модерен воз што денеска беше пуштен во сообраќај. Во присуство на високи владини функционери, амбасадорот на Кина, директорите на двете претпријатија од железница за транспорт и инфраструктура, ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Пуштен во сообраќај новиот електромоторен воз

Популарно - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

Тргна првиот нов електромоторен воз – прв патник Груевски

МК News - 15.11.2015

Тргна кинескиот воз во Македнија. Прва дестинација Велес и прв патник премиерот Никола Груевски. Денес беше пуштен во сообраќај првиот нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од Кина.

Пуштен во сообраќај нов модерен воз

Кајгана - 15.11.2015

Денеска беше пуштен во сообраќај првиот нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од Кина. Возот беше промовиран на скопската Железничка станица, по што се упати кон Велес, а во него се возеа премиерот Никола Груевски, ...

Пуштен во сообраќај кинескиот воз (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

Во сообраќај нов електромоторен воз на МЖ Транспорт

А1 On - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

Новиот кинески воз денеска првпат ќе превезе патници на македонските пруги

+инфо - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај новиот електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

СДСМ: Скапи возови на скапани пруги!

+инфо - 15.11.2015

Премиерот во заминување, Никола Груевски, после цели 10 години, на само 2 месеци пред крајот на неговиот мандат, се сети на катастрофалната состојба со македонските возови. За време на неговиот мандат за три до четири пати се намали вкупниот бројот ...

СДСМ: Предизборни шарени лаги на Никола Груевски

А1 On - 15.11.2015

„Премиерот во заминување, Никола Груевски, после цели 10 години, на само 2 месеци пред крајот на неговиот мандат, се сети на катастрофалната состојба со македонските возови. За време на неговиот мандат за три до четири пати се намали вкупниот бројот ...

(ФОТО) Премиерот Груевски, со првите патници во новиот кинески воз, стигна во Велес

Дума - 15.11.2015

Машиновозачот Никола Спировски го возеше денеска од Скопје до Велес, новиот електричен патнички воз што државата го купи од Кина . Спировски има триесет годишно работно искуство и досега ги возел сите видови на локомотиви и возови на Македонски ...

ЖЕЛЕЗНИЦАТА СЕ МОДЕРНИЗИРА: Тргна новиот воз по македонските шини (ФОТО)

Телеграф - 15.11.2015

На почетокот од оваа година ги пуштивме во употреба 150 нови транспортни вагони, инвестиција вредна 13,2 милиони евра. Ќе пристигнат уште пет нови возови, капитална инвестиција од околу 25 милиони евра, изјави премиерот Груевски Релацијата Скопје – ...

Груевски: Инвестиции од 600 милиони евра за проекти во Железницата

Сител - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

Во сообраќај нов електромоторен воз на МЖ Транспорт

Сител - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

Во сообраќај нов електромоторен воз на МЖ Транспорт

Канал5 - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

(ФОТО) Од денеска може да се патува со новиот воз, еве како изгледа

Фактор - 15.11.2015

Првиот од шесте кинески возови е поставен на македонски железници и спремен да тргне на пат. Тој денеска промотивно ќе вози на релација Скопје-Велес, а понатаму ќе сообраќа на сите пруги каде има електрично напојување.

Новиот електромоторен воз на прва релација по македонските пруги

Канал5 - 15.11.2015

Новиот електромоторен воз почна да сообраќа во земјава. На првата релација од Скопје до Велес меѓу 200-те патници беа премиерот и министрите. Ова е само првиот од шесте возови што ќе пристигнат, од кои четири ќе бидат на дизел погон, а вкупната ...

Новиот воз во Македонија пуштен во употреба, нема да ви се верува кој прв се возеше во него

think.mk - 15.11.2015

Возот беше промовиран на скопската Железничка станица, по што се упати кон Велес, а во него се возеа премиерот Никола Груевски, владини министри и медиумски екипи. „Помината е цела една историја во која никој не се погрижил да набави нови возови за ...

Денеска ќе биде пуштен во сообраќај новиот електромоторен воз

За Се - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

Пуштен во сообраќај нов воз на МЖ Транспорт

Локално - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

Груевски: Инвестиции од 600 милиони евра за проекти во Железницата

МРТ - 15.11.2015

Тековните проекти за купување нови возови и вагони, за реновирање на железничките станици, на халите за одржување, како и за обнова и изградба на нови железнички пруги, посочи премиерот, претставуваат вкупна инвестиција вредна 600 милиони евра...

МИСАЈЛОВСКИ: Граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт

Fox.mk - 15.11.2015

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски на денешната промоција на новиот електромоторен воз потенцира дека граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт. ЦРРЦ, информира министерот Мисајловски, согласно договорот на ...

Во сообраќај нов електромоторен воз на МЖ Транспорт

Fox.mk - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

Мисајловски: Граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт

Нетпрес - 15.11.2015

Железницата од денеска влегува во нова ера во која граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт, потенцира министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски на денешната промоција на новиот електромоторен воз.

(Фото) Ставрески го испроба новиот кинески воз

еМагазин - 15.11.2015

Министерот за финансии, Зоран Ставрески го испроба новиот воз, кој денеска промотивно возеше на релацијата Скопје – Велес, со што и официјално модерниот воз е пуштен во сообраќај. Возот е со капацитет за 200 патници и ќе сообраќа на пругите каде што ...

Пуштен во сообраќај нов модерен воз

Макфакс - 15.11.2015

Во недела, беше пуштен во сообраќај првиот нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од Кина. Возот беше промовиран на скопската Железничка станица, по што се упати кон Велес, а во него се возеа премиерот НиколаГруевски, ...

Мисајловски: Граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт

Република - 15.11.2015

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски на денешната промоција на новиот електромоторен воз потенцира дека граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт. ЦРРЦ, информира министерот Мисајловски, согласно договорот на ...

Инвестиции од 600 милиони евра за проекти во Железницата

Нетпрес - 15.11.2015

Новиот електромоторен воз што денес беше пуштен во употреба е дел од еден голем инвестициски циклус во железницата кој чини повеќе од 600 милиони евра. Одлуката за ова била донесена уште во 2012-тата година и вклучува купување на нови возови и ...

(ФОТО) Пуштен во сообраќај новиот електромоторен воз

еМагазин - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

Ветувањата се исполнуваат-Нов модерен воз пуштен во сообраќај

Република - 15.11.2015

Македонија добива најмодерни возови. Денес беше пуштен во сообраќај првиот нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од Кина. По промоцијата на скопската Железничка станица, возот се упати кон Велес, а во него се возеа ...

Груевски: Денес е историски ден за македонскиот железнички транспорт

Република - 15.11.2015

На скопската железничка станица денеска беше пуштен во употреба новиот модерен eлектромоторен воз, кој е еден од најмодерените во Европа. На свеченоста присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, ...

Во сообраќај нов електромоторен воз на МЖ Транспорт

Курир - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

Мисајловски: Граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт

Курир - 15.11.2015

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски на денешната промоција на новиот електромоторен воз потенцира дека граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт. ЦРРЦ, информира министерот Мисајловски, согласно договорот на ...

Груевски: Денес е историски ден за македонскиот железнички транспорт

Press24 - 15.11.2015

На скопската железничка станица денеска беше пуштен во употреба новиот модерен eлектромоторен воз, кој е еден од најмодерените во Европа. На свеченоста присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, ...

Груевски: Денес е историски ден за македонскиот железнички транспорт

Денешен - 15.11.2015

На скопската железничка станица денеска беше пуштен во употреба новиот модерен eлектромоторен воз, кој е еден од најмодерените во Европа. На свеченоста присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, ...

Груевски на пуштањето во употреба на новиот електромоторен воз

Нетпрес - 15.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе присуствува на пуштање во употреба на новообезбедениот електромоторен воз на Железничката станица во Скопје. Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска ќе ...

Груевски: Капитални инвестиции од 600 милиони евра за Железници

Press24 - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

СДСМ: Скапи возови на скапани пруги!

Fox.mk - 15.11.2015

Премиерот во заминување, Никола Груевски, после цели 10 години, на само 2 месеци пред крајот на неговиот мандат, се сети на катастрофалната состојба со македонските возови. За време на неговиот мандат за три до четири пати се намали вкупниот бројот ...

Се реконструираат десет железнички станици по 42 години

Нетпрес - 15.11.2015

За прв пат по 42 години се реконструираат железничките станици во Македонија. Премиерот Никола Груевски денеска изврши увид во активностите за реконструкцијата на Железничката станица во Велес која треба да биде готова до крајот на годината.

Се реконструираат 10 железнички станици по 42 години

Денешен - 15.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска изврши увид во активностите за реконструкцијата на Железничката станица во Велес која треба да биде готова до крајот на годината. Освен Железничката во Велес, до крајот на годината се очекува да биде готова и во ...

Денеска ќе биде пуштен во сообраќај новиот електромоторен воз

Press24 - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

Груевски: Инвестиции од 600 милиони евра за проекти во Железницата

Курир - 15.11.2015

На скопската железничка станица денеска беше пуштен во употреба новиот модерен eлектромоторен воз, кој е еден од најмодерените во Европа. На свеченоста присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, ...

ПО 42 ГОДИНИ: Се реконструираат 10 железнички станици

Курир - 15.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска изврши увид во активностите за реконструкцијата на Железничката станица во Велес која треба да биде готова до крајот на годината. Освен Железничката во Велес, до крајот на годината се очекува да биде готова и во ...

Во сообраќај нов електромоторен воз на МЖ Транспорт

Вечер - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

Пуштен во употреба новиот модерен eлектромоторен воз

Fox.mk - 15.11.2015

На скопската железничка станица денеска беше пуштен во употреба новиот модерен eлектромоторен воз, кој е еден од најмодерените во Европа. На свеченоста присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, ...

ГАЛЕРИЈА: Ветувањето стана реалност- Нов модерен воз пуштен во сообраќај

Курир - 15.11.2015

Македонија добива најмодерни возови. Денес беше пуштен во сообраќај првиот нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од Кина. По промоцијата на скопската Железничка станица, возот се упати кон Велес, а во него се возеа ...

СДСМ: Новите возови ќе возат по небезбедни пруги

Макфакс - 15.11.2015

Опозициската СДСМ, обвини дека поради негрижа на власта во последните десет години, новите возови што се набавени ќе возат по небезбедни пруги. „Во неговиот мандат за три до четири пати се намали вкупниот бројот на локомотиви и патнички гарнитури ...

ФОТО: Пуштен во употреба новиот електромоторен воз

Нетпрес - 15.11.2015

Новиот електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт денес беше пуштен во употреба со промотивно возење на релацијата Скопје- Велес. Пуштен во употреба новиот електромоторен воз Новиот воз е набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, и е прв од ...

Нов модерен воз пуштен во сообраќај

Вечер - 15.11.2015

Македонија добива најмодерни возови. Денес беше пуштен во сообраќај првиот нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од Кина. По промоцијата на скопската Железничка станица, возот се упати кон Велес, а во него се возеа ...

СДСМ: Кинеските возови ќе возат по небезбедни железнички пруги

Репортер - 15.11.2015

Премиерот во заминување, Никола Груевски, после цели 10 години, на само 2 месеци пред крајот на неговиот мандат, се сети на катастрофалната состојба со македонските возови. За време на неговиот мандат за три до четири пати се намали вкупниот бројот ...

Груевски: Инвестиции од 600 милиони евра за проекти во Железницата

Денешен - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

Конечно по 42 години се реконструираат 10 железнички станици

Press24 - 15.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска изврши увид во активностите за реконструкцијата на Железничката станица во Велес која треба да биде готова до крајот на годината. Освен Железничката во Велес, до крајот на годината се очекува да биде готова и во ...

Мисајловски: Железницата од денеска влегува во нова ера

Пулс24 - 15.11.2015

Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски на денешната промоција на новиот електромоторен воз потенцира дека граѓаните ќе почувствуваат што е квалитетен, брз и удобен транспорт. ЦРРЦ, информира министерот Мисајловски, согласно договорот на ...

Инвестиции од 600 милиони евра за проекти во Железницата

Пулс24 - 15.11.2015

На скопската железничка станица денеска беше пуштен во употреба новиот модерен eлектромоторен воз, кој е еден од најмодерените во Европа. На свеченоста присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, ...

Во сообраќај нов електромоторен воз на МЖ Транспорт

Lider - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

Груевски: Инвстиции од 600 милиони евра за проекти во Железницата

Lider - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје – Велес денеска e пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦРРЦ, прв од шесте патнички возови набавени со владиниот проект за обнова на ...

Пуштање во сообраќај на новиот електромоторен воз на МЖ Транспорт

Пулс24 - 15.11.2015

Со промотивно возење на релацијата Скопје - Велес денеска ќе биде пуштен во сообраќај нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од кинеската компанија ЦСР. На пуштањето во употреба на возот е најавено присуство на ...

ФОТО: Македонија добива најмодерни возови!

Пулс24 - 15.11.2015

Македонија добива најмодерни возови. Денес беше пуштен во сообраќај првиот нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од Кина. По промоцијата на скопската Железничка станица, возот се упати кон Велес, а во него се возеа ...

Пуштен во сообраќај нов воз на МЖ Транспорт/Фото галерија

Lider - 15.11.2015

Македонија добива најмодерни возови. Денес беше пуштен во сообраќај првиот нов електромоторен воз на Македонски железници АД Транспорт, набавен од Кина. По промоцијата на скопската Железничка станица, возот се упати кон Велес, а во него се возеа ...

Се реконструираат 10 железнички станици по 42 години

Lider - 15.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска изврши увид во активностите за реконструкцијата на Железничката станица во Велес која треба да биде готова до крајот на годината. Освен Железничката во Велес, до крајот на годината се очекува да биде готова и во ...

ЛОВ ПО БОГАТСТВО: Почнува откопувањето на мистериозниот нацистички воз

Телеграф - 12.11.2015

Нацистите изградиле дополнителна пруга која водела кон ископан длабок канал. Откако го донеле возот на таа локација, истиот го затрупале Мистеријата на закопаниот нацистички воз, кој наводно бил полн со скапоцености и сокриен во Полска, наскоро ќе ...

Почнува ископувањето на легендарниот нацистички воз во Полска (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2015

Неколку месеци откако двајца истражувачи им признаа на полските власти дека ја откриле тајната локација на изгубениот нацистички воз, деновиве почнаа подготовките за ископување, пишува Гардијан .

(ВИДЕО) Започна ископувањето на изгубениот нацистички воз преполн со богатство

Репортер - 11.11.2015

Неколку месеци откако два истражувачи на полските власти им признаа дека откриле тајна локација на загубен нацистички воз, овие денови тргнале во подготовки за ископување. Нацистичкиот воз наводно со богатството го наполниле следбеници на Хитлер, а ...

Нацистичка тајна: Почнува нова потрага по богатството на Хитлер

Точка - 10.11.2015

Една од најголемите мистерии на Втората светска војна можеби наскоро ќе биде решена, тврдат експертите. Овие денови во Полска почнува нова потрага по нацистичкиот „златен воз“ , за кој се верува дека е закопан во последните денови од постоењето на ...