TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Престрелки во воените бази на Крим

Deutsche Welle - 23.03.2014

Ригорозно руските милиционери ги преземаат воените институции на Крим. Заземен е и еден од последните украински воени бродови. Состојбата е експлозивна.

Москва ветува одговор, ЕУ најавува нови санкции

24 Вести - 23.03.2014

Европа се соочува со енергетска криза, откако Москва се закани дека ќе воведе соодветни санкции, а новиот премиер на Украина Арсениј Јацењук изјави дека неговата земја може да се соочи со недостиг на ...

Лукашенко - анексијата на Крим е „лош преседан“

Р.С.Европа - 23.03.2014

Анексијата на Крим е „лош преседан“, но сега регионот „ де факто“ е дел од Русија, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко. Запрашан околу неговото одбивање да ја поддржи руската анексија ...

Се зголемуваат шансите за војна меѓу Украина и Русија

Р.С.Европа - 23.03.2014

Не знаеме што има Путин на ум. Затоа оваа ситуација станува поексплозивна отколку пред една недела, рече украинскиот министер за надворешни работи, Андриј Дешчицја.

Украинските политичари ја уништуваaт Украина, македонските одат по нивниот пат

МКД - 23.03.2014

Украинците се блиски до Македонците не само според историската судбина, туку и затоа што не учат од својата историја. Украинската земја и население биле покорувани од Полјаци, Литванци, Руси и ...

Само факти: Косово VS Крим – „Добра независност“ VS „Лош референдум“

МКД - 23.03.2014

Западот засега одбива да ја признае одлуката на Крим да се отцепи од Украина. Сепак, Косово, кое беше дел од Србија, исто така се отцепи од својата матична земја, но е признаено од САД и од поголем ...

Кримската криза: дали ова е почетокот на Трета светска војна?

МКД - 23.03.2014

Битката меѓу Русија и Украина за Крим беше тема на дискусија во повеќето земји низ целиот свет. Сепак, неодамнешното вклучување на САД се чини дека уште повеќе ќе ги зголеми тензиите меѓу ...

Акцијата на руската војска на Крим не била планирана?

Телма - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Руски милиционери ги преземаат воените објекти на Крим

Н.Македонија - 23.03.2014

Ригорозно руските милиционери ги преземаат воените институции на Крим. Заземен е и еден од последните украински воени бродови. Состојбата е експлозивна.

Обама во посета на Европа во екот на кризата околу Крим

А1 On - 23.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама утре заминува на шестдневна турнеја во Европа и Саудиска Арабија во екот на најлошата досега криза во односите меѓу Истокот и Западот изминатите години, ...

Владимир Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

Н.Македонија - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“ Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

А1 On - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Украинската флота доби наредба да пука, но не го стори тоа

А1 On - 23.03.2014

Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени со упад од страна на проруски сили во изминатите денови на Крим, имаа наредба да пукаат, но не го сторија тоа, изјави денеска ...

Обама доаѓа во Европа

Фактор - 23.03.2014

Претседател на САД Барак Обама од утре ја стартува шестдневната турнеја во Европа и Саудиска Арабија во екот на најлошата досега криза во односите меѓу Истокот и Западот изминатите години, ...

Обама во посета на Европа во екот на кризата околу Крим

+инфо - 23.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама утре заминува на шестдневна турнеја во Европа и Саудиска Арабија во екот на најлошата досега криза во односите меѓу Истокот и Западот изминатите години, ...

Владимир Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

+инфо - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за Би-Би-Си Чизов вели дека „повторното ...

Украинската флота добила наредба да пука, но не пукала

+инфо - 23.03.2014

Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени со упад од страна на проруски сили во изминатите денови на Крим, имаа наредба да пукаат, но не го сторија тоа, изјави денеска ...

Крим е под целосна воена контрола на Русија

Либертас - 23.03.2014

Крим веќе е дел од реонот на воена контрола на Русија објавија руските власти откако елитен руски одред, поддржан од оклопни возила упадна во украинска воздухопловна база во Крим.

Обама во посета на Европа во екот на кризата околу Крим

Сител - 23.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама утре заминува на шестдневна турнеја во Европа и Саудиска Арабија во екот на најлошата досега криза во односите меѓу Истокот и Западот изминатите години, ...

Обама во европска турнеја за охрабрување на сојузниците

Либертас - 23.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама утре заминува на шестдневна турнеја во Европа и Саудиска Арабија во екот на најлошата криза досега во односите меѓу истокот и западот, предизвикана од ...

Обама доаѓа во Европа поради Украина, кримските Татари подготвуваат изненадување за окупаторите

Локално - 23.03.2014

Претседателот на САД Барак Обама во понеделник ја започнува европска турнеја . Во неговата програма се планирани средби со лидерите на водечките земји во светот и влијателни меѓународни организации ...

Украинската флота се подготвува за напад

Локално - 23.03.2014

Украинските бродови кои се наоѓаат во Кримската езеро Донузлав , се подготвуваат за напад . Ова го соопшти шефот на прес-службата на Министерството за одбрана Владислав Селозников .

Владимир Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

Сител - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Лукашенко ја критикуваше Русија за анексијата на Крим

Локално - 23.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин не успеа да добие поддршка за анексијата на украинскиот полуостров Крим од најблискиот сојузник на поранешниот СССР – претседателот на Белорусија Александар ...

Капетаните на украинските бродови имале наредба да се бранат со употреба на сила

Либертас - 23.03.2014

Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени од проруски сили во изминатите денови, имаа наредба да пукаат, но тоа не го сторија тоа, изјави денеска украинскиот министер за ...

Украина очекува од Конгресот на САД поактивни мерки против Русија, изјави Виталиј Јарема

Локално - 23.03.2014

Украинскиот вицепремиер Виталиј Јарема рече дека Украина очекува од Конгресот на САД да преземе активни мерки против рускиот агресор , пренесе Комментарии , повикувајќи се на прес-службата на Владата.

Владимир Путин и Ангела Меркел разговараа за ситуацијата по пристапувањето на Крим кон Русија

Локално - 23.03.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата по пристапувањето на Крим кон Руската Федерација , јави прес-службата на Кремљ , цитирана од ...

Турчинов: Висок командант на воздухопловните сили е киднапиран и го држат на Крим

Вечер - 23.03.2014

Во меѓувреме, украинските бродови кои се наоѓаат во Кримското езеро Донузлав, се подготвуваат за напад. Ова го соопшти шефот на прес-службата на Министерството за одбрана Владислав Селозников.

ОБАМА ВО ЕВРОПА: Ќе ја решава кризата меѓу Истокот и Западот

Телеграф - 23.03.2014

Американскиот претседател утре ќе гостува на третиот Самит за нуклеарна безбедност во Хаг, чија цел е спречување на ширењето оружје за масовно уништување Американскиот претседател Барак Обама утре ...

Крим (ШОКАНТНО ФОТО): Заеднички погреб на проруски и украински војник

Бриф - 23.03.2014

Фотографијата која е објавена, кога единствените две жртви на руското превземање на Крим се погребуваат заедно, покажува колку народот во Украина, и на Крим, се смета за близок еден со друг и зошто ...

Украинските капетани имале наредба за пукање, но не го сториле тоа

Телеграф - 23.03.2014

Тоа е направено за да се избегне крвопролевање, тврди украинскиот министер за одбрана Игор Тењух Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени со упад од страна на проруски сили ...

Украинската флота доби наредба да пука, но не го стори тоа, тврди украинскиот министер за одбрана

Бриф - 23.03.2014

Капетаните на украинските воени бродови, од кои многу беа преземени со упад од страна на проруски сили во изминатите денови на Крим, имаа наредба да пукаат, но не го сторија тоа, изјави денеска ...

Лукашенко: Крим е „де факто“ дел од Русија

Нетпрес - 23.03.2014

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека Криме „де факто“ е дел од Русија и дека врз него никој не вршел притисок да ги признае или не, резултатите од референдумот одржан на 16 ...

Чизов: Руската операција во Крим не беше планирана

Курир - 23.03.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чизов изјави денеска дека операцијата на руската војска во Крим „воопшто не била планирана“. Во разговор за БиБи-Си Чизов вели дека „повторното ...

Крим може да си обезбеди економска независност

Руска реч - 23.03.2014

Украинските власти му се закануваат на Крим дека ќе ја исклучат водата, електричната енергија и оти ќе воведат други санкции. Но, руските стручњаци сепак сметаат дека Крим може, иако не веднаш, да се ...

Лукашенко: Белорусија дефакто гo признава Крим во составот на Русија

Portal - 23.03.2014

Белорускиот челник Александар Лукашенко, кој за западот е автократ близок на Русија во Минск за новинарите изјави дека Белорусија дефакто го признала Крим како дел од Русија, иако смета дека Украина ...

Руското знаме над 189 воени објекти на Крим, НАТО загрижен за Приднестровје

Portal - 23.03.2014

Руското знаме досега е подигнато над 189 украински воени објекти на Крим, објави руското министерство за обрана во неделата, а истовремено врховниот воен командант на НАТО изјави дека Русија на ...

Белорусија го призна Крим во составот на Русија

Руска реч - 23.03.2014

Белорусија де-факто го призна Крим како дел од територијата на Русија, пренесува РИА „Новости“. „Де-факто Крим стана дел од Русија, и ситуацијата така и се развива“, изјави претседателот на државата, ...

Лукашенко: Белорусија дефакто гo признава Крим во составот на Русија

Макфакс - 23.03.2014

Белорускиот челник Александар Лукашенко, кој за западот е автократ близок на Русија во Минск за новинарите изјави дека Белорусија дефакто го признала Крим како дел од Русија, иако смета дека Украина ...

Руското знаме над 189 воени објекти на Крим, НАТО загрижен за Приднестровје

Макфакс - 23.03.2014

Руското знаме досега е подигнато над 189 украински воени објекти на Крим, објави руското министерство за добрана во неделата, а истовремено врховниот воен командант на НАТО изјави дека Русија на ...

Новата украинска власт ја припои Македонија кон Хрватска/Видео

Lider - 23.03.2014

Во промотивно видео, кое било објавено уште во септември минатата година, привремениот претседател на Украина Арсениј Јаценјук, објаснува зошто смета дека Украина треба да стане дел од Европската ...

Москва - Крим е веќе под руска воена контрола

Inpress - 23.03.2014

Москва, 23. март 2014 (ИНПРЕС) Крим веќе е дел од реонот на воена контрола на Русија, објави Москва откако елитен руски одред, поддржан од оклопни возила упадна во украинска воздухопловна база во ...

Стефан Влахов-Мицов: САД преку македонските Албанци, ја уриваат македонската држава

Денешен - 23.03.2014

Украинците се блиски до Македонците не само според историската судбина, туку и затоа што не учат од својата историја. Украинската земја и население биле покорувани од Полјаци, Литванци, Руси и ...

Шојгу наложи да се обезбеди организирано заминување на украинските војници од Крим

24 Вести - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

24 Вести - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

24 Вести - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Русија - украинските војници може да го напуштат Крим

Р.С.Европа - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу нареди командата на Црноморската флота да ги пушти украинските вооружени сили кои сакаат да го напуштат регионот на Крим и да продолжат на украинска ...

Заеднички погреб на „непријателски“ војници во Крим

Р.С.Европа - 22.03.2014

Во Крим денеска се одржа заеднички погреб на украинскиот војник и припадникот на про-руската милиција кои беа убиени оваа недела, како единствени жртви откако руските сили ја презедоа контролата врз ...

ЕУ има клучна улога во разбивањето на Украина

МКД - 22.03.2014

Брисел, навистина, е некадарен за решавање на европскитепроблеми (Југославија, Косово, БиХ, Македонија...), ама е махер да ги создава или одржува На Брисел му се добро познати длабоките и ...

Украинската војска организирано ќе го напушта Крим

Утрински - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина ...

Грегор Гизи: Русија под Јелцин, кој често беше мртов-пијан, не ја сфаќавме сериозно. Сега ситуацијата е сменета

МКД - 22.03.2014

Лидерот на германската левица Грегор Гизи во Бундестагот на 13 март изјави дека НАТО и ЕУ се делумно одговорни за сегашната ситуација во Украина поради политиката што ја воделе претходните години.

Шојгу за организирано заминување на украинските војници од Крим

А1 On - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина ...

Шојгу за организирано заминување на украинските војници од Крим

Н.Македонија - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина, ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Алфа - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

А1 On - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Додик: Да учиме на примерот на Крим

А1 On - 22.03.2014

Претседателот на Република Српска, Мирослав Додик порача дека референдумот на Крим е демократски израз на волјата на народот и дека Република Српска ги следи сите слични светски искуства и ќе работи ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

А1 On - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

+инфо - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Украина забрани влез на граѓани од Крим

+инфо - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Шојгу за организирано заминување на украинските војници од Крим

Сител - 22.03.2014

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му наложи на командантот на Црноморската флота да им обезбеди на припадниците на украинската војска, кои сакаа да го напуштат Крим и да заминат во Украина ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Сител - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

По Крим, и Доњецк сака референдум

МРТ - 22.03.2014

Повеќе од 5 000 луѓе денеска се собраа на проруски митинг во Доњецк во источниот дел на Украина барајќи да се одржи референдум како оној на Крим, бидејќи, како што велат, не се подготвени да му се ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим, руските сили ја опколија базата Белбек

Сител - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Канал5 - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Вечер - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

Канал5 - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Од тие причини границата не можат да ја поминат и украинските војници, кои ...

Организирано заминување на украинските војници од Крим

Телеграф - 22.03.2014

До 21 март од над 18 илјади припадници на украинската армија стационирани во Крим, помалку од две илјади изразија желба да заминат во Украина, се вели во соопштението на Министерството Рускиот ...

Диктаторски прирачник: Лекции кои треба да се научат од Кримската криза

Точка - 22.03.2014

Дејзи Синделар пишува за шест животни лекции за иднините лидери и држави кои ќе се обидат да се ослободат од "окупаторите". Не се откажувај од нуклеарното оружје Пред 20 години, Украина била трета по ...

Митинг во Доњецк со барање за референдум како тој во Крим

Телеграф - 22.03.2014

Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како иронично „ехо“ на масовниот протестен камп, кој беше поставен на централниот киевски плоштад, кога во ноември почнаа демонстрациите против соборениот ...

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

Телеграф - 22.03.2014

Во меѓувреме руските сили ја зазедоа укранската авионска база Белбек, во близина на Севастопољ, изјави командатот на таа база Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од ...

Се влошува состојбата во Украина: сакаме да ни се врати статусот на нуклеарна сила!

Република - 22.03.2014

Во миговите кога руската Дума по итна постапка ја ратификуваше спогодбата за приојување на Крим, украинската Врховна Рада пред своите застапници стави предлози на нови закони кои би требало, како што ...

Украина не се откажува од Крим: Донесоа Декларација за борба за ослободување на Крим

Република - 22.03.2014

Украина ќе побара исклучување на Русија од Советот за безбедност на Обединетите нации. Украина ќе оди до крај бидејќи смета дека повеќе нема што да чека и на што да се надева од Русија.

Тензии на границата меѓу Украина и Крим: Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од Крим

Република - 22.03.2014

Пограничната служба на Украина еднострано го спречи влезот и излезот од територијата на Крим кон територијата на Украина. Поради тоа не можат да ја поминат и украинските војници, кои биле на служба ...

72 воени единици од Украина го подигнаа руското знаме

Руска реч - 22.03.2014

На Крим државното знаме на Руската Федерација го подигнаа 72 воени единици и установи на вооружените сили на Украина, а меѓу нив и екипажите на 6 воени бродови и 25 помошни бродови на украинската ...

Русија ја заземала базата Белбек на Крим, кој го напуштиле 2.000 украински војници

Макфакс - 22.03.2014

Руските сили ја заземале во саботата воздухопловната база Белбек во близина на Севастопол на Крим, при што бил повреден еден Украинец, според командантот на базата, а рускиот министер за одран ...

И други делови на Украина бараат припојување кон Русија

Денешен - 22.03.2014

Повеќе од пет илјади лица се собраа денеска на прорускиот митинг во Доњецк во источна Украина, со барање да се распише референдум, како тој во Крим. Демонстрантите подигнаа неколку шатори, како ...

Украина поблиску до ЕУ, Крим во Русија

Р.С.Европа - 21.03.2014

Европската унија денеска во Брисел го потпиша политичкиот дел од Спогодбата за асоцијација со Украина. Во истовреме, рускиот Совет на федерацијата ја одобри анексијата на Крим.

Фала ви што сте толку кул за сè

Оff.net - 21.03.2014

Како што знаете изминатите неколку недели беа луди. Минатиот месец, протестите во Украина го сменија про-рускиот претседател на земјата и тоа започна бран на украински национализам кој е закана за ...

ЕУ и Украина потпишаа политички дел од Договорот за асоцијација

Утрински - 21.03.2014

Европската унија и привремената Влада на Украина го потпишаа политичкиот дел од договорот за асоцијација. Потпишувањето на документот се случи на маргините на ЕУ-самитот во Брисел.

ФОТО: Прва мапа на која Крим е соединет со Русија

А1 On - 21.03.2014

Порталот „Национална географија“ се подготвува, мапата на светот да ја промени во рамките на неодамнешните промени на Русија, што би значело дека Крим ќе биде обележен како дел од Русија, која ја ...

Сличности и разлики помеѓу Крим и Косово

А1 On - 21.03.2014

Клучен аргумент на рускиот претседател, Валдимир Путин за оправдување на сецесијата на Крим од Украина и присоединување со Русија е фактот што Запад во 2008 година ја призна косовската декларација за ...

ЕУ ќе испрати набљудувачи во Украина

А1 On - 21.03.2014

Европската унија ќе испрати набљудувачи во Украина, ако не биде постигнат договор за испраќање на претставници на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), одлучи утрово Европскиот ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Алфа - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. Уставни експерти од Венецијанската комисија на ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

А1 On - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Венецијанската комисија: Референдумот на Крим е неуставен

Н.Македонија - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се одржа на 16 март, е нелегитимен - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Јацењук: Случувањата на Крим и нанесоа огромни загуби на Украина

Н.Македонија - 21.03.2014

Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во Киев украинскиот премиер Арсениј Јацењук, по враќањето од Брисел каде го потпиша политичкиот дел од ...

Јацењук: Случувањата на Крим и нанесоа огромни загуби на Украина

А1 On - 21.03.2014

Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во Киев украинскиот премиер Арсениј Јацењук, по враќањето од Брисел каде го потпиша политичкиот дел од ...

Економските битки на Украина не се помалку тешки од политичките!

Фактор - 21.03.2014

Украина се уште можеби е збунета од очигледната загуба на Крим и неволјите по источните граници со етничките Руси, но нејзините економски битки на крајот можеби се поважни.

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

+инфо - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Украина потпиша договор за асоцијација со ЕУ

Локално - 21.03.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека денешниот договор за асоцијација со ЕУ меѓу Брисел и Киев ќе го запечати силното политичко партнерство меѓу Украина и Европската ...

Путин ќе отвори сметка во банката на која САД и наметнаа санкции,вети и дека нема да има понатамошни санкции кон САД

Локално - 21.03.2014

Русија засега ќе се воздржи да продолжи да наметнува одмазднички санкции на САД и да воведе визен режим со Украина . Ова го изјави претседателот Владимир Путин пред Советот за безбедност на Руската ...

И официјално Крим е анектиран кон Русија

Локално - 21.03.2014

Русија конечно ја голтна територијата на Крим , откако рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој заврши постапката по анексијата на полуостровот , пренесе ” Ројтерс ” .

Украина: прв чекор кон ЕУ!

МРТ - 21.03.2014

Европската Унија и привремената украинска влада ја потпишаа спогодбата за стабилизација и асоцијација, со што, според претседателот на Европската комисија, Баросо, се запечатило силното политичко ...

Украински пратеник: За 1 месец може да добиеме нуклеарно оружје

Локално - 21.03.2014

Во Врховната рада на Украина беше поднесен предлог-закон за откажување на Договорот за неширење на нуклеарно оружје од 1 јули 1968 година, објави радиото ” Гласот на Русија ” .

Меркел до Ердоган:Граѓаните треба да одлучат како да комуницираат , не државата

Локално - 21.03.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја критикуваше турската влада заради блокирањето на Твитер преку нејзиниот портпарол , кој објави порака на социјалната мрежа .

Крим и официјално дел од руската федерација, Украина со договор за членство во ЕУ

Канал5 - 21.03.2014

Русија и Украина го запишаа денешниот ден во нивните истории – Крим и официјално стана дел од Русија ,а Украина ја потпиша спогодбата за стабилизација и асоцијација.

Јаценјук ja нападна Русија:Се однесувате како гангстери!

Локално - 21.03.2014

Русија се однесува како гангстер и користи енергенси како и нуклеарно оружје, изјави во Брисел украинскиот премиер Арсениј Јаценјук. ”Европскиот совет треба да го разгледа прашањето за енергетската ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Сител - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Кирилица - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Јацењук: Случувањата на Крим и нанесоа огромни загуби на Украина

Сител - 21.03.2014

Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во Киев украинскиот премиер Арсениј Јацењук, по враќањето од Брисел каде го потпиша политичкиот дел од ...

Блатер: Двата клуба од Крим остануваат во Украина

Локално - 21.03.2014

Двата фудбалски клуба ќе ја завршат сезоната 2013-2014 во украинската лига, сподели на прес-конференција претседателот на ФИФА, Сеп Блатер. “Двата клуба од Крим ќе ја завршат оваа сезона во составот ...

Санкции или не, Русија си го зеде Крим

Вечер - 21.03.2014

Русија нема да ја нападне источна Украина и нема реципрочно да воведе визи за украинските граѓани, бидејќи, како што рече Путин, "ќе настрадаат сосема невини милиони Украинци, кои бездруго живеат ...

ЕУ ќе испрати набљудувачи во Украина

Бриф - 21.03.2014

Европската унија ќе испрати набљудувачи во Украина, ако не биде постигнат договор за испраќање на претсатвници на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), одлучи утрово Европскиот ...

ЕУ ќе испрати набљудувачи во Украина

Телеграф - 21.03.2014

Европскиот совет упати барање до ЕУ да ги оцени правните последици од припојувањето на Крим, како и да предложи економски, трговски и финансиски ограничувања за Крим Европската унија ќе испрати ...

Историски момент: Путин го потпиша законот, Крим повторно е дел од Русија

Точка - 21.03.2014

Путин го пофалил приклучувањето на Крим кон Русија, велејќи дека тоа е историски момент, по што во Кремљ го потпишал законот. Денес наутро, горниот дом на рускиот парламент го одобри приклучувањето ...

Арсениј Јаценјук: Русија ја казнува Украина за нејзиниот европски избор

Точка - 21.03.2014

Премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук изјавил дека Украина има потреба од итна диверзификација на снабдувањето со гас, пренесе "Интерфакс". Пред новинарите во Брисел, тој рекол дека Русија го ...

ВЕНЕЦИЈАНСКА КОМИСИЈА: Референдумот на Крим е неуставен

Телеграф - 21.03.2014

Украинскиот Устав, како и уставите на другите држави-членки во Советот на Европа, ја утврдува неделливоста на земјата и не дозволува свикување локален референдум за одделување од Украина, посочуваат ...

ЈАЦЕЊУК: Крим и нанесе огромни загуби на Украина

Телеграф - 21.03.2014

Тој ја обвини Русија дека „национализирала“ десетици објекти кои и припаѓаат на украинската држава Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во ...

Огномет за обединувањето на Крим и Русија (ВИДЕО)

Телеграф - 21.03.2014

Досегашната автономна област во Украина, од вечерва станува дел од Русија Москва и Крим вечерва го прославуваат обединувањето со голем огномет. Граѓаните на Крим на референдум се изјаснија дека се за ...

Украина воено ќе одговори на руски обид за присоединување на истокот

Канал 77 - 21.03.2014

Украина воено ќе одговори на секој руски обид за присоединување на регионите во рускојазичниот исток на земјата, изјави во четвртокот навечер во Брисел, привремениот украински премиер Арсениј ...

Историски момент: Путин го потпиша законот, Крим е веќе дел од Русија!

Попара - 21.03.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин го потпиша денес законот врз основа на кој полуостровот Крим повторно станува дел од Русија. Советот на федерацијата едногласно ја усвоил одлуката за ...

Прва мапа на која Крим е прикажан соединет со Русија

Таратур - 21.03.2014

Во National Geographic се подготвуваат мапата која го прикажува целиот свет да ја променат со вметнување на неодамнешните гранични промени на Русија, што би значело дека Крим ќе биде обележен како ...

Постои само еден пат

Окно - 21.03.2014

Господине претседателе! Дами и Господа! Путин сака по воен пат да ја реши украинската криза. Тој не сфаќа дека светските проблеми не можат да се решаваат со војска и оружје. Баш напротив.

Путин се согласи, Крим станува руски

Фама - 21.03.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во Кремљ го потпиша документот со кој украинскиот полуостров Крим и градот Севастопол и припаѓаат на Руската Федерација.

Арсениј Јаценјук: Русија ја казнува Украина за нејзиниот европски избор

Нетпрес - 21.03.2014

Премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук изјавил дека Украина има потреба од итна диверзификација на снабдувањето со гас, пренесе „Интерфакс“. Пред новинарите во Брисел, тој рекол дека Русија го ...

Венецијанска комисија: Референдумот на Крим е неуставен

Република - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Лавров: терминот „анексија“ не е прифатлив за ситуацијата околу Крим

Руска реч - 21.03.2014

Тврдењата на Западот дека Русија изврши „анексија“ на Крим се навреда за жителите на Крим, изјави вчера шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров на седницата на Советот на Федерацијата, посветена ...

Песков: Украина го изгуби попустот за гас

Руска реч - 21.03.2014

После приклучувањето на Крим кон Русија, попустот за гасот кој важеше за Украина поради базирањето на Црноморската флота на нејзината повеќе не важи, изјави портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј ...

Проширените санкции против Русија ја кренаа цената на нафтата

Макфакс - 21.03.2014

Цената на барел нафта порасна во петокот на меѓународните берзи, поттикната од проширувањето на американските санкции против Русија, што предизвика загриженост за снабдувањето.

Вашингтон: Турнејата на Обама ќе ја покаже изолираноста на Русија

Макфакс - 21.03.2014

Велата куќа во петокот навечер соопшти дека претстојната турнеја на американскиот претседател Барака Обама, којашто започнува следната седмица, ќе покаже дека Русија „е сѐ поизолирана" на ...

Одобрен договорот за приклучување на Крим кон Русија

Денешен - 21.03.2014

Рускиот долен дом на парламентот, Думата, со огромно мнозинство го одобри договорот за анексија на Крим од Украина. Рускиот горен дом на парламентот, советот на федерацијата ќе одржи слично гласање ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Економски - 21.03.2014

Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим што се оддржа на 16 март, е нелегитимен. - Украинскиот Устав, како и уставите на другите ...

Јацењук: Случувањата на Крим и нанесоа огромни загуби на Украина

Денешен - 21.03.2014

Случувањата на Крим и нанесоа на Украина загуби од „стотици милијарди долари“, изјави денеска во Киев украинскиот премиер Арсениј Јацењук, по враќањето од Брисел каде го потпиша политичкиот дел од ...

Референдумот на Крим е неуставен, заклучи Венецијанската комисија

Falanga - 21.03.2014

Во Комисијата влегуваат 59 експерти по уставно право од 47-те земји од Советот на Европа. Уставни експерти од Венецијанската комисија на Советот на Европа денеска изјавија дека референдумот на Крим ...

Обама отфрла воена интервенција во Украина

Deutsche Welle - 20.03.2014

Американскиот претседател најави дека кризата во Украина и во односите со Русија ќе се решава со дипломатски средства. Кримските воени сили го ослободија украинскиот вице-адмирал.

И Западот има вина за украинската криза

Deutsche Welle - 20.03.2014

Крим треба да биде дел од Русија, откако од 1954. година припаѓа на Украина. Вина за ескалацијата на украинскиот конфликт, смета Западот, носи Кремљ. Но, се множат гласови дека и Западот има удел во ...

Думата гласаше за прием на Крим

Deutsche Welle - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент - Думата, со големо мнозинство се изјасни за прием на Крим во Руската Федерација. Истовремено Украина повтори дека не го дава полуостровот Крим.

ЕУ и САД со нови санкции против Русија

Deutsche Welle - 20.03.2014

Во пресрет на самитот на ЕУ, европските шефови на држави или влади најавија дека ќе бидат разгледани можностите за натамошни санкции против Русија. Но, не само ЕУ и САД ги проширија санкциите против ...

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

24 Вести - 20.03.2014

Украинските власти соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј, секретар на ...

Жителите на Крим почнаа да добиваат руски пасоши

24 Вести - 20.03.2014

Руската Дума денеска го ратификуваше договорот за анексија на Крим во рамки на Руската федерација, а истиот утре ќе се најде и пред горниот дом на Федералното собрание на Русија.

Обама исклучува воена интервенција во Украина, Русија дели пасоши на Крим

Нова ТВ - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама ја отфрли можноста за американска воена интевренција во Украина, тој ќе се залага за дипломатско решение на конфликтот меѓу Украина и Русија како последица на ...

Самит на ЕУ за можни санкции против Русија

Р.С.Европа - 20.03.2014

Лидерите на Европската Унија денеска и утре во Брисел ќе одржат самит на кој треба да договорат осговор на руската анкесија на Крим. Се очекува да биде откажат самитот ЕУ – Русија, кој е предвиден за ...

Западот нема воено да интервенира во Украина

Р.С.Европа - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама исклучи воена интервенција во Украина по руското анектирање на Крим. Прашањето останува отворено доколку Русија се реши на слични акции во источниот дел на ...

Ќе ја отвори ли Крим и балканската Пандорина кутија?

Р.С.Европа - 20.03.2014

Се наметнува прашањето како пооследните случувања на Крим и референдумот ќе се одразат во регионот и на Македонија? Последните случувања со Крим и референдумот ги отворија и прашањата како тоа ќе се ...

Како да го покажеш Крим на мапа?

Оff.net - 20.03.2014

Откако Русија реши дека Крим е нивни, картографите од друштвото Национална географија треба да видат како да го претстават регионот, притоа да се фактографски точни ама и да не направат некој поголем ...

САД со натамошни санкции спрема Русија

Р.С.Европа - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД наметнуваат натамошни санкции против Русија поради нејзината анексија на Крим. Обама изјави дека мерките се насочени кон високи руски ...

Санкции меѓу САД и Русија

Р.С.Европа - 20.03.2014

САД воспоставија нови санкции спрема Русија - Москва му враќа на Вашингтон со санкции спрема американци. Обама идната недела во Европа. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД ...

Обама соопшти дополнителни санкции за Руси инволвирани во Крим

Глас на Америка - 20.03.2014

Русија одговори со своја листа на американски претставници врз кои постави санкции. Американскиот претседател Барак Обама објави нови санкции спрема Русија заради анексијата на Крим.

Меркел: ЕУ спрема нови санкции за Русија поради Крим

Вест - 20.03.2014

УКРАИНА (АП) - Русија се соочува со нови санкции од ЕУ поради анексирањето на полуостровот Крим, додека тензиите во регионот и понатаму се високи и покрај тоа што беше ослободен командант на ...

Киев ги повлекува војниците од Крим, ослободен командантот на украинската морнарица

Утрински - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј, секретар ...

Киев најави повлекување на украинската војска од Крим

Телма - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

Лавров: Крим за една недела и официјално во состав на Русија

Телма - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Украина со Крим ги губи и наоѓалиштата на гас во Црно Море

МКД - 20.03.2014

Со губењето на Кримскиот Полуостров, Украина не ги губи само своите поморски бази, туку и наоѓалиштата на природен гас во Црно Море, над кои контролата најверојатно ќе ја преземе руската компанија ...

НАТО: Дали Крим му е доволен на Путин?

МКД - 20.03.2014

Генералниот секретар на НАТО изјавил дека интервенцијата на Русија на Крим е дел од поширока стратегија и изразил дека Москва би можела да ја прошири акцијата, пишува Франс прес ...

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

Алсат-М - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

Алфа - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. Ќе бидат повлечени сите војници и членовите на нивните семејства, како и потребната ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

Алфа - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

А1 On - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

Идивиди - 20.03.2014

/ Брисел, 20 март 2014 (МИА) - Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

ЕУ одлучува за санкции кон Русија

А1 On - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

Лавров: Крим станува дел од Русија оваа недела

А1 On - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

Алфа - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Крим станува дел од Русија во оваа недела

Идивиди - 20.03.2014

/ Москва, 20 март 2014 (МИА) - Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските ...

Врховната рада го усвои предлог-законот според кој Крим е „времено окупирана територија на Украина“

А1 On - 20.03.2014

Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво читање предлог-законот со кој Крим се прогласува за „времено окупирана територија на Украина“. Согласно документот, предложен од парламентарната ...

Врховната рада го усвои предлог-законот според кој Крим е „времено окупирана територија на Украина“

Алфа - 20.03.2014

Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво читање предлог-законот со кој Крим се прогласува за „времено окупирана територија на Украина“. Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво ...

Крим е „времено окупирана територија на Украина“

Идивиди - 20.03.2014

/ Врховната рада го усвои предлог-законот според кој Киев, 20 март 2014 (МИА) - Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво читање предлог-законот со кој Крим се прогласува за „времено ...

Југоисточна Европа и Турција ги критикуваат руските потези во Украина

SETimes - 20.03.2014

Анектирањето на Крим загрижи многумина за руските амбиции во Источна Европа. Зејнер Чермен и Линда Карадаку за Southeast European Times во Истанбул и Приштина -- 20/03/14 Набљудувачите во Југоисточна ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

А1 On - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континеталниот дел од Украина. - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

Н.Македонија - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континенталниот дел од Украина - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Путин бесен на Запад: Со Украина се надмина секоја граница!

А1 On - 20.03.2014

Кризата околу Крим е повеќе од спор, за тоа дали овој полуостров треба да се смета за руски или укрински, бидејќи во нејзините корени, лежи многу подлабоко прашање, клучниот гнев на Русија, поради ...

Русија ќе го засили военото присуство на Крим за да се заштити од надворешни закани

А1 On - 20.03.2014

Русија ќе го засили своето воено присуство на Крим за да го заштити од надворешни закани, изјави рускиот заменик-министер за одбрана Јуриј Борисов. - Неопходно е да ја развиеме воената инфраструктура ...

Може ли Македонија да искористи од судирот на големите сили за Украина?

Фактор - 20.03.2014

Украинската криза ги залади односите меѓу Западот и Русија на ниво незапаметено од крајот на Студената војна. Очите на целиот свет се свртени кон турбулентниот регион, кој се заканува да предизвика ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

+инфо - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија денеска би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва поради присоединувањето на Крим.

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

+инфо - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Врховната рада го усвои предлог-законот според кој Крим е „времено окупирана територија на Украина“

+инфо - 20.03.2014

Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво читање предлог-законот со кој Крим се прогласува за „времено окупирана територија на Украина“. Согласно документот, предложен од парламентарната ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

+инфо - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континенталниот дел од Украина. - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Турчинов покрена декларација за борба за ослободување на Украина

Локално - 20.03.2014

В.Д претседател на Украина и претседател на Врховната Рада Александар Турчинов поднесе до парламентот предлог Декларација за борба за ослободување на Украина.

Украинските сили ќе се повлекуваат од Крим

Либертас - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј, секретар ...

Седум дена за Крим да стане дел од Русија

Локално - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

Сител - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

Сител - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Притисок врз Москава по дипломатски пат

МРТ - 20.03.2014

САД и ЕУ остануваат на санкциите како метод за притисок врз Русија по анексијата на Крим. Американскиот претседател Обама исклучи каква било можност за испраќање војска во Украина.

Опколената тактички група “Крим” се предаде без борба

Локално - 20.03.2014

Командата на борбената украинска тактички групи “Крим”, која се подготвуваше да влијае врз руски невремето, се откажа од плановите. Донесена е одлука да се повлечат “На оперативни податоци на ...

Крим станува дел од Русија неделава!

Вечер - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Санкции за притисок врз Русија

МРТ - 20.03.2014

САД и ЕУ остануваат на санкциите како метод за притисок врз Русија по анексијата на Крим. Американскиот претседател Обама исклучи каква било можност за испраќање војска во Украина.

Над 4.500 украински војници побарале да преминат во руската армија

Локално - 20.03.2014

Над 4.500 украински војници во Севастопол се пријавиле за да ја продолжат службата во армијата на Русија. Тоа го изјави заменик-началникот на т.н. Комитет за народен пресврт на Севастопол Сергеј ...

Украина ќе воведе посебен режим за премин на границата со Крим

Локално - 20.03.2014

Украинските власти ќе воведат посебен граничен режим на границата со Крим, пренесе РБК-Украина, повикувајќи се на изјава на шефот на “Баткившчина” Сергеј Соболев.

Нови американски мерки против Русија

МРТ - 20.03.2014

Вашингтон уште еднаш реагира со нови мерки кои ги најави претседателот Барак Обама, наведувајќи дека врвни руски официјални лица ќе бидат предмет на санкциите, вклучувајќи и други лица, како и банка ...

Лавров: Санкциите на САД и ЕУ се незаконски

МРТ - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент го усвои договорот за припојување на Републиката Крим и градот Севастопол кон Руската Федерација. Со утрешното гласање и во горниот дом на парламентот ќе се заврши ...

Сличностите и разликите меѓу Косово и Крим

Вечер - 20.03.2014

Агенцијата Асошиејтед прес, анализирајќи ги сличностите и разликите меѓу Косово и Крим, наведува дека клучниот аргумент на рускиот претседател, Владимир Путин, за оправдување на сецесијата на Крим од ...

Украина ќе се бори за "времено окупираниот Крим"!

Вечер - 20.03.2014

Врховната рада усвои предлог-закон според кој Крим е "времено окупирана територија на Украина", а украинскиот амбасадор во ОН се пожали дека Русија подготвува воена интервенција во Источна и Јужна ...

(ВИДЕО) Украинците се обидоа да запрат руски тенкови, погледнете што се случи

Бриф - 20.03.2014

Група Украинци- цивили се обидоа да запрат колона на руски оклопни возила која се движеше кон Крим. Се обидоа со своите тела да го спречат движењето на тенковите ...

Најавено повлекување на украинските војници од Крим

Телеграф - 20.03.2014

Повлекувањето на Украинците од Крим е дел од планот на Киев за „демилитаризација на полуостровот“ со повлекување на руската војска и со „дислоцирањето“ на украинските сили, на нова локација во ...

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

Бриф - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

ЕКОНОМСКИ САНКЦИИ: Кој губи повеќе, Русија или ЕУ?

Телеграф - 20.03.2014

Во ЕУ сè уште не се согласни колку темелни би требало да бидат економските санкции кон Москва, бидејќи сите членки нема подеднакво да почувствуваат економско-финансиски последици Лидерите на ...

ЛАВРОВ: Неделава Крим станува дел од Русија

Телеграф - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент ќе има седница денеска за да го ратификува договорот за влез на Крим во состав на Русија, но и без разлика на тоа - руската администрација веќе почна да им дели ...

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

Бриф - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

Намалените резерви ја поскапеа цената на нафтата

Точка - 20.03.2014

Терминските цени на нафтата денеска пораснаа по падот на резервите за клучниот американски пазар, што укажува на силна побарувачка. Еден барел американска „лесна“ нафта за испорака во април поскапе ...

САД: Руската војска е одговорна за нападите во Крим

Точка - 20.03.2014

САД сметаат дека токму руската војска, што го окупираше Крим, носи директна одговорност за нападите на полуостровот, изјавил претставникот на Белата куќа, Џеј Карни.

Крим оваа недела станува дел од Русија

еМагазин - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Киев ќе го прогласи Крим за "привремено окупирана територија"

Точка - 20.03.2014

Врховната Рада на Украина планира денес официјално да го прогласи Крим за привремено окупирана територија, пренесе "УНИАН". Двајца пратеници поднесоа два различни закони за гарантирање на правата и ...

САД со закани за нови санкции до Русија

Точка - 20.03.2014

Амбасадорот на САД во Обединетите Нации, предупреди дека Америка е подготвена да воведе нови санкции против Русија поради агресијата и провокациите во Украина, пренесе "АФП".

Врховната рада: Крим е „привремено окупирана територија на Украина“

Телеграф - 20.03.2014

Окупирана територија се нарекува и „подводното пространство во пределите на територијалното море и воздушниот простор распореден над таа територија“ Врховната рада на Украина денеска го усвои во прво ...

Украина ќе воведе посебен режим за премин на границата со Крим

Точка - 20.03.2014

Украинските власти ќе воведат посебен граничен режим на границата со Крим, покрај визите што одлучи да ги воведе за граѓаните на Русија, пренесе "РБК-Украина", повикувајќи се на изјава на шефот на ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

Бриф - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континеталниот дел од Украина. - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Бокс: Виталиj Кличко не се враќа во рингот

Телеграф - 20.03.2014

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Виталиј Кличко отфрли можност за камбек во рингот поради политичката криза во Украина, признавајќи дека едвај има време да го види семејството ...

САД: Нови санкции за руски поединци, банки и индустриски гранки

Телеграф - 20.03.2014

Обама рече дека по првичната листа на руски функционери кои се најдоа на списокот за санкции, од денеска овој список е проширен со повеќе имиња Американскиот претседател Барак Обама денеска најави ...

Русија ќе го засили военото присуство на Крим

Телеграф - 20.03.2014

Рускиот заменик-министер за одбрана изјави дека е неопходно е да се развие воената инфраструктура на Полуостровот со цел ќе биде заштитен од сите можни опасности Русија ќе го засили своето воено ...

Обама: Не треба да предизвикуваме војна со Русија

Република - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера ја исклучи можноста од американско воено инволвирање во случувањата во Украина заговарајќи дипломатски решение меѓу Украина и Русија за Крим.

Намалените резерви ја поскапеа цената на нафтата

Нетпрес - 20.03.2014

Терминските цени на нафтата денеска пораснаа по падот на резервите за клучниот американски пазар, што укажува на силна побарувачка. Еден барел американска „лесна“ нафта за испорака во април поскапе ...

Kрим станува дел од Русија во оваа недела

Курир - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

САД: Руската војска е одговорна за нападите во Крим

Нетпрес - 20.03.2014

САД сметаат дека токму руската војска, што го окупираше Крим, носи директна одговорност за нападите на полуостровот, изјавил претставникот на Белата куќа, Џеј Карни.

Киев ќе го прогласи Крим за „привремено окупирана територија“

Нетпрес - 20.03.2014

Врховната Рада на Украина планира денес официјално да го прогласи Крим за привремено окупирана територија, пренесе „УНИАН“. Двајца пратеници поднесоа два различни закони за гарантирање на правата и ...

Нафтата поевтина по сумирање на профитите

Орбис - 20.03.2014

Цените на нафта денеска се намалија, откако инвеститорите го сумираа профитот од повеќедневните добивки, додека во исто време, се фокусираа на меѓународните тензии околу настаните на Крим.

САД со закани за нови санкции до Русија

Нетпрес - 20.03.2014

Амбасадорот на САД во Обединетите Нации, предупреди дека Америка е подготвена да воведе нови санкции против Русија поради агресијата и провокациите во Украина, пренесе „АФП“.

Украина ќе воведе посебен режим за премин на границата со Крим

Нетпрес - 20.03.2014

Украинските власти ќе воведат посебен граничен режим на границата со Крим, покрај визите што одлучи да ги воведе за граѓаните на Русија, пренесе „РБК-Украина“, повикувајќи се на изјава на шефот на ...

Кавга на САД и Русија на седницата на Советот за безбедност на ОН

Фама - 20.03.2014

Синоќашната седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина помина напнато. Дојде до остри размени на закани меѓу претставниците на САД и Русија, пренесува агенцијата АП.

Врховната рада на Украина го прогласи Крим за времено окупирана територија

Курир - 20.03.2014

Пратениците на Врховната рада на Украина, денес на првото читање го усвоиле предлог-законот со кој Крим се прогласува за времено окупирана територија.

Шулц: Построгите економски санкции не би помогнале за враќање на Крим кон Украина

Portal - 20.03.2014

Претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Мартин Шулц смета пристапувањето на Крим кон Русија е завршена работа, и дека воведувањето на построги економски санкции од страна на ЕУ, не би помогнале за ...

Руската Дума го ратификуваше присоединувањето на Крим

Portal - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент Државната Дума, го ратификуваше во четвртокот меѓудржавниот договор за примањето на новите субјект, Република Крим и градот Севастопол, во составот на Руската ...

Лавров: Украинските војници на Крим ќе имаат право на избор на кого ќе му служат

Press24 - 20.03.2014

Русија ќе го засили своето воено присуство на Крим за да го заштити од надворешни закани, изјави рускиот заменик-министер за одбрана Јуриј Борисов. - Неопходно е да ја развиеме воената инфраструктура ...

Украинските војници на Крим во опасност – „нападот почна“

Република - 20.03.2014

Украинското министерство за одбрана извести дека околу 20 наоружани мажи го нападнале украинскиот воен брод „Тернопил“ во пристаништетот во Севастопољ на Крим.

Обама ги проширува санкциите кон Русија поради Крим

Portal - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама во четвртокот објави нови санкции против 20-те руски граѓани, и отвори простор за можни санкции врз клучните сектори на руската економија, како реакција на ...

Шулц: Построгите економски санкции не би помогнале за враќање на Крим кон Украина

Макфакс - 20.03.2014

Претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Мартин Шулц смета пристапувањето на Крим кон Русија е завршена работа, и дека воведувањето на построги економски санкции од страна на ЕУ, не би помогнале за ...

Пораките на Фед ја спуштија цената на нафтата

Макфакс - 20.03.2014

Цената на барел нафта се спушти во четвртокот на меѓународните берзи откако американската централна банка најави дека би можела да заврши со поттикнувачките мерки и да ги крене клучните каматни ...

Руската Дума го ратификуваше присоединувањето на Крим

Макфакс - 20.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент Државната Дума, го ратификуваше во четвртокот меѓудржавниот договор ен за примањето на новите субјект, Република Крим и градот Севастопол, во составот на Руската ...

Обама ги проширува санкциите кон Русија поради Крим

Макфакс - 20.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама во четвртокот објави нови санкции против 20-те руски граѓани, и отвори простор за можни санкции врз клучните сектори на руската економија, како реакција на ...

Украина воено ќе одговори на руски обид за присоединување на истокот

Макфакс - 20.03.2014

Украина воено ќе одговори на секој руски обид за присоединување на регионите во рускојазичниот исток на земјата, изјави во четвртокот навечер во Брисел, привремениот украински премиер Арсениј ...

Шулц: Присоединувањето на Крим кон Русија е свршен чин

Макфакс - 20.03.2014

Присоединувањето на Крим на Русија е свршен чин, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц по средбата со челниците на Европската унија во четвртокот навечер.

Украинските власти најавија повлекување на нивните војници од Крим

Денешен - 20.03.2014

Украинските власти синоќа соопштија дека во Киев е изготвен нацрт-план за повлекување на нивните војници од Крим. „Сакаме повлекувањето да се изврши брзо и ефикасно, изјави Андриј Парубиј,секретар на ...

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

Lider - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

ЕУ одлучува за санкции спрема Русија

Денешен - 20.03.2014

Лидерите на Европската унија би требало да одлучуваат за економските санкции и евентуалната блокада на воената соработка со Москва заради присоединувањето на Крим.

Лавров: Крим станува дел од Русија во оваа недела

Денешен - 20.03.2014

Правната процедура за припојување на Крим кон Русија ќе биде завршена оваа недела, најави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во момент кога украинските власти најавија дека ги ...

Украинските граничари го напуштаат Крим

Денешен - 20.03.2014

Украинските граничари на Крим почнаа да се прераспоредуваат во реоните на континеталниот дел од Украина. - Почнавме постепено дислоцирање на нашите сили кон територијата на Херсонската и ...

Русија ќе го засили военото присуство на Крим

Денешен - 20.03.2014

Русија ќе го засили своето воено присуство на Крим за да го заштити од надворешни закани, изјави рускиот заменик-министер за одбрана Јуриј Борисов. - Неопходно е да ја развиеме воената инфраструктура ...

Меркел: Еу подготвува нови санкции против Русија

Falanga - 20.03.2014

Руските сили ефективно ја презедоа контролата над Крим. Во нејзиното обраќање пред германскиот Парламент во Берлин, канцеларката Ангела Меркел изјави дека ЕУ подготвува понатамошни санкции и дека ...

Русија го засилува военото присуство на Крим да го заштити населението

Maxim - 20.03.2014

Русија ќе го засили своето воено присуство на Крим за да го заштити од надворешни закани, изјави рускиот заменик-министер за одбрана Јуриј Борисов. - Неопходно е да ја развиеме воената инфраструктура ...

Две жртви во престрелка во Крим

Deutsche Welle - 19.03.2014

Украински војник и припадник на т.н. сили за самоодбрана на Крим загинаа во престрелка во близина на воена база во Крим. ЕУ најавува дополнителни санкции против Русија, САД предупредуваат од инвазија ...

Берлин даде зелено светло за договорот на ЕУ со Киев

Deutsche Welle - 19.03.2014

Германската влада е согласна за потпишување на политичкиот дел од Договорот за асоцијација меѓу Европската унија и Украина. На седницата на владиниот кабинет министрите и дадоа зелено светло на ...

Москва: Украинските војници на Крим треба да решат дали ќе влезат во составот на руската армија

24 Вести - 19.03.2014

Украинските војници на Крим треба да изберат дали да влезат во идната руска армија или да го напуштат Полуостровот, изјави вчера Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

Уставен суд на Русија: Анексијата на Крим е уставна

24 Вести - 19.03.2014

Рускиот Уставен Суд оцени дека анексијата на Крим е легална. Претседателот на судот, Валери Зоркин изјави дека договорот за пристапување на украинската автономната република Крим и градот Севастопол ...

Крим зазеде дел од украинските воени и поморски бази

24 Вести - 19.03.2014

Припадници на т.н. „Кримски единици за самоодбрана“ заземаа две украински воени бази на полуостровот Крим. Околу двесте лица најпрво се собрале пред поморскта база во Севастопол, а потоа насилно ...

Украинска криза: Русија по санкциите се заканува на Западот

Нова ТВ - 19.03.2014

Русија и соопшти на Америка дека западните санкции кои се однесуваат на спорот околу кримскиот спор се неприфатливи и се закани дека ќе има "последици".

Диктаторски прирачник: шест лекции од кримската криза

Р.С.Европа - 19.03.2014

Брзината и леснотијата со кои Русија го врати Кримскиот полустров го оставија поголемиот дел од светот изненаден. Но, факторите кои влегоа во игра се создаваа со години.

Руски Уставен Суд - анексијата на Крим е уставна

Р.С.Европа - 19.03.2014

Рускиот Уставен Суд оцени дека анексија на Крим е легална. Претседателот на судот, Валери Зоркин изјави дека договорот за пристапување на украинската автономната република Крим и градот Севастопол во ...

Про-руските поддржувачи ја заземаа базата на украинската морнарица во Крим

Нова ТВ - 19.03.2014

Речиси 300 вооружени про-руски поддржувачи ги заземаа седиштата на украинската морнарица на кримското пристаниште во Севастопол, вели Марина Каналјук, асистент-командант на украинската флота.

Тензии на Крим по руската анексија

Р.С.Европа - 19.03.2014

На Крим тензии ден по руската анексија на украинскио регоион. Про руските сили на Крим денеска завзедоа дел од главниот штаб на украинската морнарица и на зградата го поставија руското знаме.

Про-руски сили го зазеле седиштето на украинската морнарица

Глас на Америка - 19.03.2014

Извештаите велат дека тоа се случило без насилство зашто украинските војници не пружиле отпор. Про-руските сили ја презедоа контролата на седиштето на украинската морнарица во кримското пристаниште ...

Про-руските трупи со целосна контрола на седиштето на украинската морнарица

Нова ТВ - 19.03.2014

Маскирани про-руски трупи ја заземаа контролата врз седиштето на украинската морнарица во Крим. Тие исто така го задржале украинскиот командант а ги запреле и министерот за одбрана со уште еден ...

Кличко: Крим е привремено окупирана територија

Р.С.Европа - 19.03.2014

Виталиј Кличко, лидер на Украинската демократска партија за реформи, УДАР денеска изјави дека Крим останува дел на Украина и оти е само привремено окупирана територија.

Песков: Украинските војници на Крим треба да решат дали ќе влезат во составот на руската армија

Вест - 19.03.2014

Украинските војници на Крим треба да изберат дали да влезат во идната руска армија или да го напуштат Полуостровот, изјави вчера Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

Таврија на Грнчаров сака да игра во руската лига

Вест - 19.03.2014

Фудбалските клубови од Крим, Таврија од Симферопољ, каде што настапува македонскиот репрезентативец Бобан Грнчаров, и Севастопољ ја разгледуваат можноста да ја напуштат украинската лига и следната ...

Расцеп во Украина: Клубовите од Крим сакаат во руската лига

Спортклуб - 19.03.2014

Фудбалските клубови од Крим, Таврија Симфериопол и Севастопол сериозно ја разгледуваат можноста да ја напуштат украинската лига и идната сезона да се приклучат на руската.

Песков: Украинските војници на Крим треба да решат дали ќе влезат во составот на руската армија

А1 On - 19.03.2014

Украинските војници на Крим треба да изберат дали да влезат во идната руска армија или да го напуштат Полуостровот, изјави вчера Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

И фудбалот од Крим сака да и каже „збогум“ на Украина

А1 On - 19.03.2014

Референдумот за отцепување на Крим од Украина, веќе се рефлектира на сите полиња, па и во спортот. Фудбалските клубови од Крим, Таврија Симфериопол и Севастопол најавија дека сериозно ги разгледуваат ...

Цената на суровата нафта тргна надолу

Бизнис Вести - 19.03.2014

Светлата сурова нафта за испорака во април поевтине за 25 центи до 99,45 долари на тргувањето на берзата во Њујорк. Вчера ( 18 март ) договорот ја подигна цената со 1,62 долари при затворањето на ...

Мадуро: Западот го поддржа Косово, а не сака Крим

А1 On - 19.03.2014

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го обвини Западот дека води политика на двојни стандарди бидејќи пред 10 години го поддржа отцепувањето на Косово од Србија, а сега не го признава ...

Мадуро: Западот го поддржа Косово, а не сака Крим

Алфа - 19.03.2014

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го обвини Западот дека води политика на двојни стандарди бидејќи пред 10 години го поддржа отцепувањето на Косово од Србија, а сега не го признава ...

Кримската криза ги покажа разликите меѓу ЕУ и САД

Н.Македонија - 19.03.2014

Геостратегиските влогови не се исти за САД и за ЕУ. Европа е многу поранлива на руските контрамерки поради нејзините цврсти економски врски со Русија, оценува Стратфор Санкциите врз Русија може ...

Руска анализа по референдумот: Шест можни сценарија за иднината на Украина

А1 On - 19.03.2014

Референдумот на Крим помина очекувано, како што беше предвидено и воведување „санкции“ од страна на Брисел и Вашингтон за руските, украинските и кримските официјални лица, за кои што Запад смета дека ...

Бајден ѝ се закани на Русија

Кајгана - 19.03.2014

Кризата околу Крим се влошува. Во остра реакција на САД, потпретседателот Џо Бајден ја предупреди Русија дека Соединетите Американски држави ќе одговорат на секоја агресија врз земја членка на НАТО.

Пекинг: Прашањето на Крим да се решава политички

Н.Македонија - 19.03.2014

Кина денеска го повтори ставот дека „кримското прашање“ треба да се решава политички, повикувајќи ги сите страни вклучени во настаните на Крим да се воздржат од ескалација на тензиите Портпаролот на ...

Пекинг: Прашањето на Крим да се решава политички

А1 On - 19.03.2014

Кина денеска го повтори ставот дека „кримското прашање“ треба да се решава политички, повикувајќи ги сите страни вклучени во настаните на Крим да се воздржат од ескалација на тензиите.

Бела куќа: Руските воени активности на Крим создаваат опасна ситуација

А1 On - 19.03.2014

САД решително ја осудуваат руската употреба на сила на Крим, изјави денеска порпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, на редовниот брифинг со новинарите. Карни изјавата ја даде по повод преземањето на ...

Путин ги повика украинските војници на Крим да влезат во составот на руската армија

+инфо - 19.03.2014

Украинските војници на Крим треба да изберат дали да влезат во идната руска армија или да го напуштат Полуостровот, изјави вчера Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

УЛТИМАТУМ: Киев до Москва – „Или за три часа ослободете ги заложниците, или…!“

Фактор - 19.03.2014

Часовникот во украинско-рускиот конфликт на Крим одбројува. Украинските власти им дадоа рок од три часа на руските војници на Крим да ги ослободат воените и цивилните заложници што ги држат на ...

Бела куќа: Руските воени активности на Крим создаваат опасна ситуација

+инфо - 19.03.2014

САД решително ја осудуваат руската употреба на сила на Крим, изјави денеска порпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, на редовниот брифинг со новинарите. Карни изјавата ја даде по повод преземањето на ...

Украина размислува да ја повлече војската од Крим

Фактор - 19.03.2014

Украинската Влада подготвува план за итна евакуација на своите трупи од Крим, сигнализирајќи дека ја прифаќа реалноста за руската окупација на полуостровот, пишува Њујорк Тајмс.

Путин: Ситуацијата на Крим е аналогна со косовската

Канал5 - 19.03.2014

Дипломатската војна за Украина добива сериозни размери. Седумте најразвиени светски земји ја суспендираа Русија од групата Г-8, како одговор на одлуката на Москва да го поддржи припојувањето на Крим ...

Песков: Украинските војници на Крим треба да решат дали ќе влезат во составот на руската армија

Сител - 19.03.2014

Украинските војници на Крим треба да изберат дали да влезат во идната руска армија или да го напуштат Полуостровот, изјави вчера Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

Мадуро прашува зошто можело Косово, а не и Крим

Либертас - 19.03.2014

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро ги обвини западните држави дека водат политика на двојни стандарди бидејќи пред 10 години го поддржале отцепувањето на Косово од Србија, а сега не го ...

Мадуро: Западот го поддржа Косово, а не сака Крим

Сител - 19.03.2014

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го обвини Западот дека води политика на двојни стандарди бидејќи пред 10 години го поддржа отцепувањето на Косово од Србија, а сега не го признава ...

Украина: Путин е закана за целиот свет

МРТ - 19.03.2014

Новите украински власти го нарекоа рускиот претседател Владимир Путин закана за целиот свет откако го додаде Крим на мапата на Русија. Преодниот премиер Арсениј Јаценјук обвини дека руските војници ...

Рускиот Уставен Суд пресече – анексијата на Крим е уставна

Локално - 19.03.2014

Рускиот Уставен Суд оцени дека анексија на Крим е легална. Претседателот на судот, Валери Зоркин изјави дека договорот за пристапување на украинската автономната република Крим и градот Севастопол во ...

Заострување на односите во триаголникот Москва-Киев-Запад

МРТ - 19.03.2014

Велика Британија ја прекинува билатералната воена соработка со Русија, пренесува Франс Прес. Ова го изјавил министерот за надворешни работи на Велика Британија, Вилијам Хејг, веднаш откако беше ...

Крим ќе се спои со Русија до 2015-та

МРТ - 19.03.2014

Во Москва уставниот суд пресуди дека припојувањето на полуостровот е во склад со рускиот устав. Западните земји поради анкесијата на Крим најавија дополнителни сакнции кон Русија а некои американски ...

Пекинг: Прашањето на Крим да се решава политички

Сител - 19.03.2014

Кина денеска го повтори ставот дека „кримското прашање“ треба да се решава политички, повикувајќи ги сите страни вклучени во настаните на Крим да се воздржат од ескалација на тензиите.

Бела куќа: Руските воени активности на Крим создаваат опасна ситуација

Сител - 19.03.2014

САД решително ја осудуваат руската употреба на сила на Крим, изјави денеска порпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, на редовниот брифинг со новинарите. Карни изјавата ја даде по повод преземањето на ...

Проруските сили на Крим го заробија командантот на морнарицата!

Вечер - 19.03.2014

Западот сега стравува дали Русија би можела да навлезе и во источниот дел на Украина, а Хилари Клинтон смета дека постои опасност од руска агресија и врз други земји близу Русија Силите на Крим вчера ...

Песков: Украинските војници на Крим треба да решат дали ќе влезат во составот на руската армија

Бриф - 19.03.2014

Украинските војници на Крим треба да изберат дали да влезат во идната руска армија или да го напуштат Полуостровот, изјави вчера Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

ПЕСКОВ: Украинските војници да решат дали ќе влезат во составот на руската армија

Телеграф - 19.03.2014

На Крим се провоцираат проруските сили со цел да се предизвика конфликт, изјави Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин Украинските војници на Крим треба да изберат дали да ...

Мадуро: Западот го поддржа Косово, а не сака Крим

Точка - 19.03.2014

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, го обвинил Западот дека води политика на двојни сметки бидејќи пред 10 години го поддржа одделувањето на Косово од Србија, а сега не сака да го признае ...

Мадуро: Западот го поддржа Косово, а не сака Крим

Бриф - 19.03.2014

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го обвини Западот дека води политика на двојни стандарди бидејќи пред 10 години го поддржа отцепувањето на Косово од Србија, а сега не го признава ...

Крим: Русија да го заштити населението во Југоисточна Украина

Точка - 19.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксонов ги повика властите во Русија да ги здружат силите за заштита на населението во Југоисточна Украина, пренесе "РИА Новости".

Нафтата поевтина по сумирање на профитите

Точка - 19.03.2014

Цените на нафта денеска се намалија, откако инвеститорите го сумираа профитот од повеќедневните добивки, додека во исто време, се фокусираа на меѓународните тензии околу настаните на Крим.

"National Geographic" ќе го прикажува Крим како дел од Русија

Точка - 19.03.2014

Независно од одбивањето на САД и на другите западни влади да ја признаат анексијата на Крим од Русија, филијалата на Националното географско општество на САД, National Geographic Maps планира да го ...

МАДУРО ОБВИНИ: Западот сака да ја ослабне, скрши и уништи Русија

Телеграф - 19.03.2014

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, ги критикуваше санкциите што САД и ЕУ ги воведоа за одреден број руски претставници поради приклучувањето на Крим Претседателот на Венецуела, Николас ...

Пекинг порачува политичко решение за Крим

Телеграф - 19.03.2014

Кина секогаш го почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на сите земји, а за прашањето на Крим смета дека треба да се решава со политички методи Кина денеска го повтори ставот дека ...

Пекинг: Прашањето на Крим да се решава политички

Бриф - 19.03.2014

Кина денеска го повтори ставот дека „кримското прашање“ треба да се решава политички, повикувајќи ги сите страни вклучени во настаните на Крим да се воздржат од ескалација на тензиите.

БЕЛАТА КУЌА: Руските активности на Крим создаваат опасна ситуација

Телеграф - 19.03.2014

Карни изјавата ја даде по повод преземањето на штабот на украинската Воена морнарица во Севастопољ од руски војници, кои беа поддржани од вооружени доброволци САД решително ја осудуваат руската ...

Бајден и’ се закани на Русија

Тера - 19.03.2014

Кризата околу Крим се влошува. Во остра реакција на САД, потпретседателот Џо Бајден ја предупреди Русија дека Соединетите Американски држави ќе одговорат на секоја агресија врз земја членка на НАТО.

Мадуро: Западот го поддржа Косово, а не сака Крим

Нетпрес - 19.03.2014

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, го обвинил Западот дека води политика на двојни сметки бидејќи пред 10 години го поддржа одделувањето на Косово од Србија, а сега не сака да го признае ...

Крим: Русија да го заштити населението во Југоисточна Украина

Нетпрес - 19.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксонов ги повика властите во Русија да ги здружат силите за заштита на населението во Југоисточна Украина, пренесе „РИА Новости“.

Нафтата поевтина по сумирање на профитите

Нетпрес - 19.03.2014

Цените на нафта денеска се намалија, откако инвеститорите го сумираа профитот од повеќедневните добивки, додека во исто време, се фокусираа на меѓународните тензии околу настаните на Крим.

„National Geographic“ ќе го прикажува Крим како дел од Русија

Нетпрес - 19.03.2014

Независно од одбивањето на САД и на другите западни влади да ја признаат анексијата на Крим од Русија, филијалата на Националното географско општество на САД, National Geographic Maps планира да го ...

Лавров му порача на Кери дека санкциите нема да минат без последици

Portal - 19.03.2014

Рускиот министер за надворешни работи му порача на американскиот државен секретар Џон Кери дека западните санкции поради референдумот на Крим се неприфатливи и оти нема да минат без последици.

Првиот фудбалски шампион на Украина сака да се пресели во руската лига

Република - 19.03.2014

Првиот фудбалски шампион на Украина, Таврија, сака да се пресели во руската лига, по случувањата на Крим и референдумот на кој граѓаните на полуостровот со висок процент од 96,6 гласаа за отцепување ...

Путин вети дека ќе ги заштити Русите во Украина

Руска реч - 19.03.2014

Западните земји продолжуваат со политиката на попречување на Русија, смета претседателот. „Руска реч на македонски“ на своите читатели им ги претставува главните моменти на вонредното обраќање на ...

Според рускиот Уставен Суд анексијата на Крим е легална

Press24 - 19.03.2014

Според рускиот Уставен Суд анексија на Крим е легална. “ Договорот за пристапување на украинската автономната република Крим и градот Севастопол во Русија е во согласност со рускиот Устав” изјави ...

Бајден и се закани на Русија

Portal - 19.03.2014

Кризата околу Крим се влошува. Во остра реакција на САД, потпретседателот Џо Бајден ја предупреди Русија дека Соединетите Американски држави ќе одговорат на секоја агресија врз земја членка на НАТО.

ФОТО: Про-руски трупи го завзеле седиштето на украинската морнарица

Курир - 19.03.2014

Маскирани про-руски трупи ја заземаа контролата врз седиштето на украинската морнарица во Крим. Задржан бил и украинскиот командант а ги запреле и министерот за одбрана со уште еден украински владин ...

Кина: „Кримското прашање“ треба да се решава политички

Press24 - 19.03.2014

Кина денеска го повтори ставот дека „кримското прашање“ треба да се решава политички, повикувајќи ги сите страни вклучени во настаните на Крим да се воздржат од ескалација на тензиите.

Карни: Русија да започне дијалог со Украина за воените бази

Portal - 19.03.2014

САД ја повикаа Русија да започне дијалог со Украина околу воените бази на Кримскиот полуостров, јави AFP. „Напорите на Русија да ги заземе украинските воени инсталации создаваат опасна ситуација.

Пол Крејг Робертс: После кримскиот референдум проблемите на Русија тукушто започнуваат

Руска реч - 19.03.2014

Кримскиот референдум е почетокот на проблемите на Русија, изјави американскиот економист и политички аналитичар, Пол Крејг Робертс во интервју за Правда.ру.

По Крим, Русија ќе влезе и во Естонија?

Република - 19.03.2014

Русија испрати сигнал за загриженост до Естонија во врска со третманот на големото руско малцинство во оваа земја, споредувајќи ја ситуацијата во оваа поранешна советска република со онаа во Украина.

Украина ја повлекува војската од Крим

Република - 19.03.2014

Украинската влада соопшти вечерва дека прави планови за повлекување на војската од Крим затоа што Русија презела контрола над полуостровот а нејзините единици ги зазеле сите воени инсталации на таа ...

Лавров му порача на Кери дека санкциите нема да минат без последици

Макфакс - 19.03.2014

Рускиот министер за надворешни работи му порача на американскиот државен секретар Џон Кери дека западните санкции поради референдумот на Крим се неприфатливи и оти нема да минат без последици.

Аксенов: Јерем и Тењух нема да може да дојдат во Крим

Макфакс - 19.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксенов, изјавил во средата дека нема да им биде дозволен влез на територијата на Крим на првиот потпретседател на украинската влада, Виталиј Јерем и на министерот за ...

Бајден и’ се закани на Русија

Макфакс - 19.03.2014

Кризата околу Крим се влошува. Во остра реакција на САД, потпретседателот Џо Бајден ја предупреди Русија дека Соединетите Американски држави ќе одговорат на секоја агресија врз земја членка на НАТО.

Цената на нафтата во пад, намалена загриженоста за Украина

Макфакс - 19.03.2014

Цената на суровата нафта се спушти во средата на светските берзи, со оглед на намалената загриженост дека кризата во Украина би можела да ескалира, а дополнителен товар беше и прогнозата за растот на ...

Карни: Русија да започне дијалог со Украина за воените бази

Макфакс - 19.03.2014

САД ја повикаа Русија да започне дијалог со Украина околу воените бази на Кримскиот полуостров, јави AFP. „Напорите на Русија да ги заземе украинските воени инсталации создаваат опасна ситуација.

Анализа - Крим на раздорот, кој ќе поведе на светската шаховска табла на моќта?

Inpress - 19.03.2014

Киев, 19. март 2014 (ИНПРЕС) Ситуацијата меѓу Москва и Западот повторно е исклучително напната по официјалното пристапување на Крим кон Русија во пресрет на самитот на ЕУ и најавата за нови санкции, ...

Пекинг: Прашањето на Крим да се решава политички

Денешен - 19.03.2014

Кина денеска го повтори ставот дека „кримското прашање“ треба да се решава политички, повикувајќи ги сите страни вклучени во настаните на Крим да се воздржат од ескалација на тензиите.

Песков: Украинските војници на Крим треба да решат дали ќе влезат во составот на руската армија или ќе го напуштат ...

Falanga - 19.03.2014

Сега едноставно не можат да разберат каде е татковината, што се случува. Украинските војници на Крим треба да изберат дали да влезат во идната руска армија или да го напуштат Полуостровот, изјави ...

Руски Уставен Суд - анексијата на Крим е уставна

Maxim - 19.03.2014

Според рускиот Уставен Суд анексија на Крим е легална. “ Договорот за пристапување на украинската автономната република Крим и градот Севастопол во Русија е во согласност со рускиот Устав” изјави ...

Мадуро: Западот го поддржа Косово, а не сака Крим да го поддржи

Falanga - 19.03.2014

Мадуро ги критикуваше санкциите што САД и ЕУ ги воведоа на одреден број руски претставници. Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го обвини Западот дека води политика на двојни стандарди ...

Кина: Прашањето на Крим да се решава политички

Maxim - 19.03.2014

Кина денеска го повтори ставот дека „кримското прашање“ треба да се решава политички, повикувајќи ги сите страни вклучени во настаните на Крим да се воздржат од ескалација на тензиите.

Путин: „Не сакаме поделба на Украина“

Deutsche Welle - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и двајца кримски лидери денеска потпишаа договор за пристапување на украинскиот полуостров Крим кон Русија. Потпишувањето на договорот дојде два дена по ...

Поостри санкции кон Русија и тврдокорност

Deutsche Welle - 18.03.2014

САД и ЕУ реагираа со политички санкции против руската политика кон Украина. Но, за да го запре Путин, Западот треба да спроведе поостри казнени мерки, смета во коментарот Инго Мантојфел.

Хејг: „Путин избра пат на изолација“

Deutsche Welle - 18.03.2014

Велика Британија ја запре билатералната воена соработка со Русија, откако денеска беше потпишан договорот за присоединување на Крим кон руската територија, објави министерот за надворешни работи ...

Кличко бара прекин на дипломатските односи меѓу Киев и Москва

24 Вести - 18.03.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи (УДАР) и кандидат за украински претседател на изборите на 25 мај, Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине ...

Путин потпиша договор со лидерите на Крим за негово присоединување кон Русија

24 Вести - 18.03.2014

Гламурозна манифестација во Кремљ, со аплауз потпишан договор меѓу Русија и Крим, за присоединување на полуостровот. За Путин исправена е историска неправда, вели Русија не сака да се распадне ...

ЕУ: Нема да ја признаеме анексијата на Крим и Севастопољ кон Русија

24 Вести - 18.03.2014

Европската унија не ја признава и никогаш нема да ја признае анексијата на украинските региони Крим и Севастопољ кон Русија, се наведува во денешното заедничко соопштение на претседателите на ...

Се зголемуваат тензиите меѓу Западот и Русија по денешниот договор во Москва

24 Вести - 18.03.2014

На гламурозна манифестација во Кремљ беше потпишан договорот меѓу Русија и Крим за присоединување на полуостровот. За Путин, со денешниот чин е исправена историска неправда.

Гончарук за 24 Вести: Русија го покажа империјалистичкото лице

24 Вести - 18.03.2014

Русија го покажа вистинското империјалистичко лице, а првата жртва е Украина. Вака украинскиот амбасадор во земјава Јуриј Гончарук го коментира присоединувањето на Крим со Русија.

Путин ќе се обрати во Парламентот за состојбата во Крим

Р.С.Европа - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе се обрати пред Парламентот за состојбата во Крим. Путин вчера потпиша одобрение за признавање на Крим како независна и суверена територија.

Путин го одобри нацрт договорот за Крим како дел од Русија

Р.С.Европа - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин, како што соопшти неговиот кабинет, го одобрил нацрт договорот со кој Крим може да стане дел од Русија. До ова дојде веднаш откако Путин и официјално го информирал ...

Путин: не сакаме распад на Украина, но Крим мора да е руски

Р.С.Европа - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин на денешната заедничка на двата дома на парламентот изјави дека Русија не сака распаѓање на Украина, но оти Крим мора да биде дел од Русија.

Путин го поддржа договорот за присоединување на Крим

Глас на Америка - 18.03.2014

Рускиот претседател формално ја информираше неговата влада и рускиот парламент за барањето на кримскиот регион да се приклучи на Русија. Рускиот претседател Владимир Владимир Путин го одобри ...

Путин: не сакаме распад на Украина, но Крим е руски

Р.С.Европа - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва и официјално побара од рускиот парламент да донесе одлука за присоединување на Крим и на Севастопол за составени делови на Руската федерација.

Јаценјук: Конфликтот со Русија веќе е на воено ниво

Р.С.Европа - 18.03.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јаценјук изјави дека украинскиот конфликт со Русија дошол до воена фаза. Тој истакна дека руски војници почнале да пукаат врз украинските војници на Крим.

Се зголемуваат тензиите меѓу Западот и Русија

Р.С.Европа - 18.03.2014

САД, ЕУ и НАТО со осуда на руската анексија на Крим и со најава за нови санкции против Москва. Путин изјави дека санкциите ќе ги смета за акт на агресија.

Крим денес и официјално станува дел од Русија

МКД - 18.03.2014

Кримскиот парламент побара вчера спојувањсе со Руската Федерација со статус на република, а рускиот претседател Путин го потпиша признавањето на Крим како суверена држава.

ЕУ: Нема да ја признаеме анексијата на Крим и Севастопољ кон Русија

Утрински - 18.03.2014

Европската унија не ја признава и никогаш нема да ја признае анексијата на украинските региони Крим и Севастопољ кон Русија, се наведува во денешното заедничко соопштение на претседателите на ...

Путин го одобри нацрт договорот за Крим како дел од Русија

Алсат-М - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин, како што соопшти неговиот кабинет, го одобрил нацрт договорот со кој Крим може да стане дел од Русија. До ова дојде веднаш откако Путин и официјално го информирал ...

Украинци бараат азил во Србија

А1 On - 18.03.2014

Радош Ѓуровиќ од Центарот за заштита и помош на баратели на азил, потврди дека во Србија започнале да пристигнуваат бегалци од Украина. Како што пишуваат „Новости“, во Центарот за помош се обратиле и ...

Кој се е на црната листа поради Крим?

А1 On - 18.03.2014

Брисел според одлука на Надворешно-политичкиот совет на ЕУ објави список на кримски и руски функционери, на кои им се забранети патувања во ЕУ и им е замрзнат имотот.

Украина никогаш не го призна Косово, дали Србија ќе го направи тоа со Крим?

А1 On - 18.03.2014

Ден откако граѓаните на Крим со апсолутно мнозинство гласови, одлучија да влезат во составот на Русија, се појавија нови прашања, дали државите од Запад сепак ќе ја признаат оваа нова Република и ...

Крим прогласи независност, Киев најави мобилизација

Н.Македонија - 18.03.2014

Парламентот на Крим и официјално прогласи независност, откако на референдумот во неделата жителите на полуостровот го поддржаа истапувањето од Украина и присоединувањето кон Руската Федерација ...

И Јапонија со санкции против Русија поради Крим

Интересно - 18.03.2014

Токио официјално денес воведе одредени ограничувања како санкција против Русија поради нејзиното признавање на Крим како независна држава... Ова е официјалното соопштение на Министерството на ...

Путин: Крим е руски

Алфа - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин на денешната заедничка седница на двата дома на парламентот изјави дека Русија не сака распаѓање на Украина, но оти Крим мора да биде дел од Русија.

На ЕУ и се важни и Украина и добрите односи со Русија

А1 On - 18.03.2014

Европската комисија, преку својот портпарол Пиа Аренкилде-Хансен, денеска одби да го коментира исмејувањето од страна на руската Дума и претседателот на Русија, Владимир Путин, дека може сите да ги ...

Путин: Крим е како Косово

А1 On - 18.03.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин обраќајќи и се на руската Дума во врска со интеграцијата на Крим во Руската Федерација, напомена дека референдумот бил демократски, како и дека кримските власти се ...

Кличко бара прекин на дипломатските односи меѓу Киев и Москва

Алфа - 18.03.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи (УДАР) и кандидат за украински претседател на изборите на 25 мај, Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине ...

Кличко бара прекин на дипломатските односи меѓу Киев и Москва

А1 On - 18.03.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи (УДАР) и кандидат за украински претседател на изборите на 25 мај, Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине ...

Протести во Киев поради договорот меѓу Русија и Крим

Кајгана - 18.03.2014

Министерството за надворешни работи на Украина изрази „одлучен протест против руското признавање на самопрогласената Република Крим како субјект на меѓународното право“.

Поранешен министер на Украина вели дека Крим се доближува „до точката од која нема враќање“

SETimes - 18.03.2014

НАТО и Европската унија велат дека референдумот во Крим нема да биде признаен. Southeast European Times -- 18.04.14 Светските организации оваа недела ја санкционираа Русија и украинската автономна ...

Официјалните претставници повикаа на слобода на медиумите во Крим

SETimes - 18.03.2014

Затворањата на телевизиските канали и нападите врз новинарите доведоа до меѓународни повици за заштита на слободата на медиумите. Дражен Ремиковиќ за Southeast European Times во Сараево -- 18.03.14 ...

Скок на берзите поради Путин

Н.Македонија - 18.03.2014

Берзите доживеаја значително подобрување, откако рускиот претседател Владмир Путин рече дека Русија нема намера да ги преземе и другите делови на Украина Путин пред рускиот парламент рече дека не им ...

Западните лидери го осудија договорот за приклучување на Крим кон Русија

А1 On - 18.03.2014

Западните лидери ја осудија спогодбата за влегување на Крим и Севастопољ во составот на Руската Федерација, што денеска во рускиот Парламент ја потпишаа претседателот на Русија, Владимир Путин и ...

ЕУ: Нема да ја признаеме анексијата на Крим и Севастопољ кон Русија

А1 On - 18.03.2014

Европската унија не ја признава и никогаш нема да ја признае анексијата на украинските региони Крим и Севастопољ кон Русија, се наведува во денешното заедничко соопштение на претседателите на ...

Напад на Крим: Руски војници пукале на украински, има мртви!

Н.Македонија - 18.03.2014

Група вооружени лица во војнички униформи, без ознаки, денеска ја нападнале воената база во Симферопољ на Крим, каде се уште се наоѓа украинска војска Портпаролот на украинското министерство за ...

Обама и Меркел едногласно за Крим

А1 On - 18.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел се согласија дека најновите случувања на Крим, претставуваат кршење на територијалниот интегритет на Украина.

Обама и Меркел со идентичен став за Крим

Н.Македонија - 18.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во телефонски разговор се согласија дека најновите настани на Крим претставуваат загрозување на територијалниот ...

Украинските војници добија дозвола да употребат оружје

Кајгана - 18.03.2014

Министерството за одбрана на Украина соопшти дека на украинските војници им се дозволува да употребат оружје, откако на Крим беше убиен украински војник, јави AFP.

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребат своето оружје

А1 On - 18.03.2014

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребуваат своето оружје, откако денеска беше изведен напад врз воена единица во Симферопољ, во кој беше убиен еден војник, соопшти украинското ...

Два украински клуба, сакаат во руска лига

Н.Македонија - 18.03.2014

Фудбалските клубови од Крим, Таврија од Симферопољ и Севастопољ, ја разгледуваат можноста да ја напуштат украинската лига и следната сезона да се приклучат на руската Севастопол ќе ја заврши ...

Путин се потсмева на санкциите, сè е подготвено за анексија на Крим!

Фактор - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин го одобри предлог-законот за анексија на Кримскиот Полуостров. Документот е потпишан од Путин и веќе објавен на официјалната интернет страница на руската Влада.

(ВИДЕО) Путин: Крим е дел од Русија!

Фактор - 18.03.2014

Крим отсекогаш бил и ќе биде дел од Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин, отворајќи ја седницата на рускиот Парламент на која се очекува да биде потврдена одлуката за анексија на Крим.

Кличко бара прекин на дипломатските односи меѓу Киев и Москва

+инфо - 18.03.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи (УДАР) и кандидат за украински претседател на изборите на 25 мај, Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине ...

ЕУ: Нема да ја признаеме анексијата на Крим и Севастопољ кон Русија

+инфо - 18.03.2014

Европската унија не ја признава и никогаш нема да ја признае анексијата на украинските региони Крим и Севастопољ кон Русија, се наведува во денешното заедничко соопштение на претседателите на ...

ПУКНА НА КРИМ! Еден војник го загуби животот

Фактор - 18.03.2014

Еден украински војник загина, а уште еден е повреден во напад на украинска воена база во Симферопол на Крим. Портпаролот на украинската одбрана Владислав Селезњов изјавил дека не е познато кои биле ...

Обама и Меркел со идентичен став за Крим

+инфо - 18.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во телефонски разговор се согласија дека најновите настани на Крим претставуваат загрозување на територијалниот ...

И Јапонија наметна санкции кон Русија, Франција одложува посети

Локално - 18.03.2014

Јапонија изрази жалење по повод одлуката на Русија да ја признае независноста на украинската автономна република Крим и објави дека воведува санкции против Москва , пренесе ИТАР -ТАСС , повикувајќи ...

Русија предлага две опции за пристапување на Крим

Локално - 18.03.2014

Државната дума на Русија (Долниот дом на рускиот парламент) ќе предложи на Крим две варијанти за приклучување кон Руската Федерација. Ова го пишува весникот “Известија”.

Путин ќе се обрати пред пратениците од Државната дума за состојбата на Крим

Локално - 18.03.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска во 15 часот по московско време во Кремљ ќе се обрати пред пратениците од Државната дума , членовите на Советот на Федерацијата , раководителите на ...

Џон Мекејн: Русија е бензинска пумпа, маскирана како држава

Локално - 18.03.2014

Сенаторот Џон Мекејн, кој во неделата се врати во САД од посета на Украина, повика на “фундаментална преоценка” на односите на САД со рускиот претседател Владимир Путин.

На ЕУ и се важни и Украина и добрите односи со Русија

Сител - 18.03.2014

Европската комисија, преку својот портпарол Пиа Аренкилде-Хансен, денеска одби да го коментира исмејувањето од страна на руската Дума и претседателот на Русија, Владимир Путин, дека може сите да ги ...

Крим и официјално станува дел од Русија

МРТ - 18.03.2014

Рускиот претседател Путин официјално го извести парламентот и владата за барањето на Крим да стане дел од Русија, се очекува Путин денеска да се обрати пред двата дома на парламентот.

На ЕУ и се важни и Украина и добрите односи со Русија

МРТ - 18.03.2014

Европската комисија, преку својот портпарол Пиа Аренкилде-Хансен, денеска одби да го коментира исмејувањето од страна на руската Дума и претседателот на Русија, Владимир Путин, дека може сите да ги ...

Кличко бара прекин на дипломатските односи меѓу Киев и Москва

Сител - 18.03.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи (УДАР) и кандидат за украински претседател на изборите на 25 мај, Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине ...

Путин: Русија не сака понатамошна поделба на Украина

Канал5 - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин го одобри нацрт-договорот за Крим да стане дел од Русија и формално ја информираше неговата влада и рускиот парламент за барањето на Крим да се приклучи на Русија.

Кличко бара укинување на дипломатските односи со Русија

Локално - 18.03.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи (УДАР) и кандидат за украински претседател на изборите на 25 мај, Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине ...

Путин: Не можев да си поверувам на очите кога ја бомбардираа Југославија

Канал5 - 18.03.2014

САД ја помина црвената линија, Русија ќе ги брани своите интереси - рече рускиот претседател. " Кримските власти се повикаа на косовскиот преседан кој нашите западни партнери го создадоа.

Западните лидери го осудија договорот за приклучување на Крим кон Русија

Сител - 18.03.2014

Западните лидери ја осудија спогодбата за влегување на Крим и Севастопољ во составот на Руската Федерација, што денеска во рускиот Парламент ја потпишаа претседателот на Русија, Владимир Путин и ...

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребат своето оружје

Либертас - 18.03.2014

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребуваат своето оружје, откако денеска беше изведен напад врз воена единица во Симферопољ, во кој беше убиен еден војник, соопшти украинското ...

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребат своето оружје

Локално - 18.03.2014

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребуваат своето оружје, откако денеска беше изведен напад врз воена единица во Симферопољ, во кој беше убиен еден војник, соопшти украинското ...

Киев: Говорот на Путин демонстрира колку е вистинска руската закана

Локално - 18.03.2014

Киев не го признава договорот потпишан денеска во Москва, преку кој Русија тврди дека Кримскиот полуостров станува дел од Руската Федерација. Ова е ставот на украинското Министерство за надворешни ...

Говорот на Путин во кој тој отворено пред нацијата кажа се за анексијата на Крим

Локално - 18.03.2014

Претседателот на Русија Владимир Путин се обрати пред Федералното собрание на Русија (двата дома на парламентот, раководителите на регионите и претставници на граѓанското општество) по повод ...

Обама и Меркел со идент ичен став за Крим

Канал5 - 18.03.2014

- Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во телефонски разговор се согласија дека најновите настани на Крим претставуваат загрозување на територијалниот ...

Двајца мртви, двајца повредени војници: конфликтот на Крим тргна во воена фаза (ВИДЕО)

Локално - 18.03.2014

Во близина на украинската воена база во Симферопол денеска дошло до пукање, во кое засега се шпекулира дека се убиени двајца, а повредени уште двајца војници.

Тимовите од Крим ќе побараат од УЕФА преместување во Русија

Локално - 18.03.2014

Двата украински тима од полуостровот Крим, кој премина под контрола на Русија, ќе побараат од УЕФА да се преселат во руското првенство, соопшти претседателот на ФК Севастопол, Александар Красилников.

И покрај санкциите, Путин потпиша присоединување на Крим

Вечер - 18.03.2014

Украинскиот премиер не сака прекин на дипломатските односи со Русија, но неговиот довчерашен опозициски партнер Виталиј Кличко инсистира на спротивното Киев е подготвен да разговара со Русија во ...

ЕУ и САД ги одредиле санкциите за Крим, а на листата е и Јанукович

Точка - 18.03.2014

Европската Унија го одобри списокот со имињата на 21 лица, на кои ќе им бидат одземени имотот и средствата во ЕУ и ќе добијат забрана за патување во рамките на Унијата. Санкциите ќе ги наметне и САД.

Киев ја повика меѓународната заедница да не ја признава "Република Крим"

Точка - 18.03.2014

Украинското Министерство за надворешни работи ја повика меѓународната заедница да не ја признава "Република Крим", која во понеделникот прогласи независност од Украина, пренесе "АФП".

Во Србија пристигнуваат бегалци од Украина

Точка - 18.03.2014

Украинци бараат азил во Србија, пишува денеска српскиот весник "Вечерње новости". Според изданието во земјата почнаа да пристигнуваат бегалци од Крим и Киев.

На ЕУ и се важни и Украина и добрите односи со Русија

Бриф - 18.03.2014

Европската комисија, преку својот портпарол Пиа Аренкилде-Хансен, денеска одби да го коментира исмејувањето од страна на руската Дума и претседателот на Русија, Владимир Путин, дека може сите да ги ...

На ЕУ ѝ се важни и Украина и добрите односи со Русија

Телеграф - 18.03.2014

Портпаролката на претседателот на Комисијата, Жозе Мануел Баросо, повтори дека Брисел бара дијалог и деескалација на настаните Европската комисија, преку својот портпарол Пиа Аренкилде-Хансен, ...

Кличко бара прекин на дипломатските односи меѓу Киев и Москва

Бриф - 18.03.2014

Лидерот на Украинската демократска алијанса за реформи (УДАР) и кандидат за украински претседател на изборите на 25 мај, Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине ...

Кличко бара прекин на дипломатските односи меѓу Киев и Москва

Телеграф - 18.03.2014

Барањето на Кличко уследи откако рускиот претседател Владимир Путин и кримските лидери потпишаа договор за прием на Република Крим во Руската Федерација Лидерот на Украинската демократска алијанса за ...

Не се предаваат: "Силната Украинска војска ќе ја брани оваа земја"

Точка - 18.03.2014

Каква ќе биде иднината на Украина во врска со НАТО се' уште не може да се расправа, изјавил украинскиот премиер. Придружувањето на Украина во НАТО не е на дневен ред, изјавил денес украинскиот ...

Западните лидери го осудија договорот за приклучување на Крим кон Русија

Телеграф - 18.03.2014

Шефот на британската дипломатија оцени дека претседателот Владимир Путин го избрал „патот на изолација“ Западните лидери ја осудија спогодбата за влегување на Крим и Севастопол во составот на Руската ...

ЕУ нема да ја признае анексијата на Крим

Телеграф - 18.03.2014

Европскиот совет ќе дискутира за ситуацијата во Украина на Самитот во четврток и ќе го договори заедничкиот европски одговор Европската унија не ја признава и никогаш нема да ја признае анексијата на ...

Киев им одобри на своите војници да пукаат на руските

Бриф - 18.03.2014

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребуваат своето оружје, откако денеска беше изведен напад врз воена единица во Симферопољ, во кој беше убиен еден војник, соопшти украинското ...

Дозволено е украинските војници да употребат оружје во Крим

Телеграф - 18.03.2014

За да се заштити животот на нашите војници, на украинските воени единици во Крим им е одобрено да го употребат своето оружје, соопштува тамошното министерство за одбрана На украинските војници во ...

Меркел и Обама имаат ист став за ситуацијата со Крим

Телеграф - 18.03.2014

Меркел и Обама во телефонскиот разговор оценија дека мерките кои ги презеле Европската унија и САД во ситуацијата се исправни, при тоа истакнувајќи ја подготвеноста за политички дијалог и изнаоѓање ...

Крим денес и официјално станува дел од Русија

Тера - 18.03.2014

Кримскиот парламент побара вчера спојувањсе со Руската Федерација со статус на република, а рускиот претседател Путин го потпиша признавањето на Крим како суверена држава.

Киев ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“

Тера - 18.03.2014

Украинското Министерство за надворешни работи ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим", која во понеделникот прогласи независност од Украина, пренесе „АФП".

Сензационално: Денес Путин ќе го посети Крим!

Попара - 18.03.2014

Одлуката за присоединување на Крим кон Руската Федерација е дочекана со воодушевување поради што вчерашниот ден е прогласен за празник. Се вели дека денес Путин ќе го посети Крим за да ги поздрави ...

Путин ја потпиша независноста на Крим

Фама - 18.03.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша декрет за признавање на независноста на Република Крим, соопшти вчера прес службата на рускиот претседател.

Киев ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“

Нетпрес - 18.03.2014

Украинското Министерство за надворешни работи ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“, која во понеделникот прогласи независност од Украина, пренесе „АФП“.

Во Србија пристигнуваат бегалци од Украина

Нетпрес - 18.03.2014

Украинци бараат азил во Србија, пишува денеска српскиот весник „Вечерње новости“. Според изданието во земјата почнаа да пристигнуваат бегалци од Крим и Киев.

Јапонија воведе одредени санкции кон Русија поради Крим

Хајд Парк - 18.03.2014

Официјален Токио воведе одредени ограничени мерки на санкции против Русија поради нејзиното признавање на Крим како независна држава, соопшти во вторникот јапонското министерство за надворешни работи.

Путин: „Не сакаме поделба на Украина“

Таратур - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и двајца кримски лидери денеска потпишаа договор за пристапување на украинскиот полуостров Крим кон Русија. Потпишувањето на договорот дојде два дена по ...

Кличко: Да се прекинат дипломатските односи меѓу Киев и Москва

Press24 - 18.03.2014

Поранешниот боксер Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине дипломатските односи со Русија. - Имајќи ги предвид непријателските активности на руските власти и праксата ...

Јапонија воведе одредени санкции кон Русија поради Крим

Канал 77 - 18.03.2014

Официјален Токио воведе одредени ограничени мерки на санкции против Русија поради нејзиното признавање на Крим како независна држава, соопшти во вторникот јапонското министерство за надворешни работи.

Путин: Ситуацијата на Крим е аналогна на Косово

Portal - 18.03.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин, во своето обраќање во Парламентот истакна дека кримскиот референдум е демократски и дека ситуацијата на Крим е аналогна на Косово.

Протести во Киев поради договорот меѓу Русија и Крим

Portal - 18.03.2014

Министерството за надворешни работи на Украина изрази „одлучен протест против руското признавање на самопрогласената Република Крим како субјект на меѓународното право“.

„УДАР“:Украина да ги прекине сите врски со Русија

Portal - 18.03.2014

Партијата на лидерот на опозицијата и поранешен боксер, Виталиј Кличко, во вторникот го повикала Киев да ги прекине сите дипломатски врски со Москва. Русија презеде чекори за припојување на ...

Западните лидери го осудија договорот за приклучување на Крим кон Русија

Република - 18.03.2014

Западните лидери ја осудија спогодбата за влегување на Крим и Севастопољ во составот на Руската Федерација, што денеска во рускиот Парламент ја потпишаа претседателот на Русија, Владимир Путин и ...

Украинските војници во Крим добија дозвола за употреба на своето оружје

Press24 - 18.03.2014

Откако денеска беше изведен напад врз воена единица во Симферопољ, во кој беше убиен еден војник на украинските војници во Крим им е одобрено да го употребуваат своето оружје, соопшти украинското ...

Киев: Војската да употреби и оружје

Нетпрес - 18.03.2014

Украинското министерство за одбрана соопшти дека на војниците им е дозволено да користат оружје по „последиците“ кои ги претпреа поради првата жртва на Крим.

Украинските војници добија дозвола да употребат оружје

Portal - 18.03.2014

Министерството за одбрана на Украина соопшти во вторник дека на украинските војници им се дозволува да употребат оружје, откако на Крим беше убиен украински војник, јави AFP.

Обама и Меркел согласни дека е нарушен територијалниот интегритет на Украина

Portal - 18.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел се согласиле во вторник дека најновите случувања на Крим претставуваат кршење на територијалниот интегритет на Украина.

Украина сака да го национализира имотот на Русија на својата територија како компензација

Руска реч - 18.03.2014

Загубите од национализацијата на украинскиот имот на Крим можат да се компензираат за сметка на рускиот имот во Украина и во странство, пренесува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на изјавата на украинскиот ...

Јапонија воведе одредени санкции кон Русија поради Крим

Макфакс - 18.03.2014

Официјален Токио воведе одредени ограничени мерки на санкции против Русија поради нејзиното признавање на Крим како независна држава, соопшти во вторникот јапонското министерство за надворешни работи.

Путин: Ситуацијата на Крим е аналогна на Косово

Макфакс - 18.03.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин, во своето обраќање во Парламентот истакна дека кримскиот референдум е демократски и дека ситуацијата на Крим е аналогна на Косово.

Протести во Киев поради договорот меѓу Русија и Крим

Макфакс - 18.03.2014

Министерството за надворешни работи на Украина изрази „одлучен протест против руското признавање на самопрогласената Република Крим како субјект на меѓународното право“.

Цената на нафтата се стабилизира, стивнаа стравувањата за снабдувањето до Русија

Макфакс - 18.03.2014

Цената на барел сурова нафта се стабилизираше во вторникот на меѓународните берзи близу 106 долари, откако стивнаа стравувањата дека кризата во Украина би можела да го прекине снабдувањето од Русија.

„УДАР“:Украина да ги прекине сите врски со Русија

Макфакс - 18.03.2014

Партијата на лидерот на опозицијата и поранешен боксер, Виталиј Кличко, во вторникот го повикала Киев да ги прекине сите дипломатски врски со Москва. Русија презеде чекори за припојување на ...

Украинските војници добија дозвола да употребат оружје

Макфакс - 18.03.2014

Министерството за одбрана на Украина соопшти во вторник дека на украинските војници им се дозволува да употребат оружје, откако на Крим беше убиен украински војник, јави AFP.

Обама и Меркел согласни дека е нарушен територијалниот интегритет на Украина

Макфакс - 18.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел се согласиле во вторник дека најновите случувања на Крим претставуваат кршење на територијалниот интегритет на Украина.

ЕУ не ја признава анексијата на Крим

Макфакс - 18.03.2014

Европската унија(ЕУ) нема да ја признае руската анексија на Крим, повторија во вторник највисоките претставници на Унијата - претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и претседателот на ...

Граѓани од Крим и од Киев бараат азил во Србија

Inpress - 18.03.2014

Белград, 18. март 2014 (ИНПРЕС) Украинци бараат азил во Србија, пишува денеска српскиот весник Вечерње новости. Според изданието на весникот, во земјата почнаа да пристигнуваат бегалци од Крим и Киев.

Путин потпиша декрет за припојување на Крим

МКД Прес - 18.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин, денес потпиша декрет за припојување на Украинскиот полуостров крим, кон Руската федерација. Најпрво Владимир Путин го известил парламентот на Руската Федерација за ...

Јаценјук - Влезот на Украина во НАТО не е на агендата

Inpress - 18.03.2014

Киев, 18. март 2014 (ИНПРЕС) Украинскиот премиер Арсениј Јаценјук соопшти дека пристапувањето на неговата земја во НАТО не е на агендата. - Прашањето за приклучување кон НАТО не е на агендата, со цел ...

ЕУ: Нема да ја признаеме анексијата на Крим и Севастопољ кон Русија

Денешен - 18.03.2014

Европската унија не ја признава и никогаш нема да ја признае анексијата на украинските региони Крим и Севастопољ кон Русија, се наведува во денешното заедничко соопштение на претседателите на ...

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребат своето оружје

Денешен - 18.03.2014

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребуваат своето оружје, откако денеска беше изведен напад врз воена единица во Симферопољ, во кој беше убиен еден војник, соопшти украинското ...

Путин ја потпиша независноста на Крим

Falanga - 18.03.2014

Официјалното барање на Крим за пристапување кон Русија би требало да биде разгледано и одобрено во рускиот Парламент. Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша декрет за признавање на ...

ЕУ и САД ја составија црната листа со имиња поради Крим, на неа е и Јанукович

Falanga - 18.03.2014

Европската Унија го прогласи за незаконски референдумот на Крим. Европската Унија го одобри списокот со имињата на 21 лица, на кои ќе им бидат одземени имотот и средствата во ЕУ и ќе добијат забрана ...

Путин пред пратениците: Тоа што го можат Албанците на Косово им се забранува на Русите, Украинците и кримските татари ...

Falanga - 18.03.2014

Тој пред пратениците на Думата додал дека референдумот на Крим е во рамки на меѓународните закони. Кримскиот референдум е демократски и ситуацијата на Крим е аналогна на онаа на Косово, истакна ...

Кличко побара од украинската влада да ги прекине дипломатските односи со Русија

Maxim - 18.03.2014

Поранешниот боксер Виталиј Кличко денеска побара од Владата на Украина итно да ги прекине дипломатските односи со Русија. - Имајќи ги предвид непријателските активности на руските власти и праксата ...

На украинските војници во Крим им е одобрено да го употребат своето оружје

Maxim - 18.03.2014

Откако денеска беше изведен напад врз воена единица во Симферопољ, во кој беше убиен еден војник на украинските војници во Крим им е одобрено да го употребуваат своето оружје, соопшти украинското ...

Путин се бори за влијание

Deutsche Welle - 17.03.2014

Конфликтот околу Украина покажува дека Москва не сака да се помири со губењето на територии кои биле под нејзино влијание. Путин го означува распадот на Советскиот Сојуз како најголема геополитичка ...

Следен чин: Европа воведува санкции против Русија

Deutsche Welle - 17.03.2014

ЕУ и НАТО не го признаваат референдумот на Крим. ЕУ ќе воведе ограничувања за патувањата и ќе блокира банкарски сметки. Целта е Русија да биде принудена да седне на преговарачка маса.

Крим прогласи независност

Deutsche Welle - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

ЕУ воведе санкции против 21 лице од Русија и Крим

Deutsche Welle - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 21 лице од Русија и Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

Обама во разговор со Путин: Нема да го признаеме “референдумот” на Крим

24 Вести - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека референдумот бил спроведен под притисок на руската ...

Крим прогласи независност

24 Вести - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим денеска на вонредна седница усвои резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Обама: референдумот на Крим нема да биде признат никогаш

Р.С.Европа - 17.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека резултатот од референдумот за отцепување на Крим од Украина никогаш нема да биде признат од меѓународната ...

САД и ЕУ денеска ќе ги објават казните за Русија

Р.С.Европа - 17.03.2014

Европската унија и Соединетите американски држави денеска треба да ги обелоденат казните за Русија поради нарушување на украинскиот територијален интегритет.

Како Украинците протестираа во Сочи

Оff.net - 17.03.2014

Параолимпијадата се погоди во исто време со случувањата на Крим. И покрај се' Украинците не сакаа да им и пропадне целиот труд и одлучија да се појават на Игрите.

Крим: 96,7 % од населението гласаше за отцепувањето од Украина

Нова ТВ - 17.03.2014

Про-рускиот Кримската лидер Сергеј Аксионов денес објави дека, според конечните резултати, 96,7 отсто од населението гласаше на референдумот вчера за отцепувањето од Украина и анексија на Русија, ...

Крим и формално бара присоединување со Русија

Р.С.Европа - 17.03.2014

Крим прогласи независност и формално побара приклучување во Руската Федерација. Регионалниот парламент на Крим ваквата одлука ја донесе денеска на специјална седница, истовремено декларирајки дека ...

Кризата во Украина и ширењето на НАТО

Р.С.Европа - 17.03.2014

Македонија треба да јa искористи кризата во Украина за да ги оствари своите стратешки цели, велат аналитичарите. Ситуацијата во Украина и референдумот во Крим за присоединување кон Русија, Македонија ...

Кримскиот парламент прогласи независност

Нова ТВ - 17.03.2014

Парламентот на Крим денеска го прогласи регионот за независна држава, откако над 95 отсто од жителите на вчерашниот референдум гласаа за отцепување на Крим од Украина за да се придружат кон Русија.

Русија предлага "група за подршка" на Украина

Р.С.Европа - 17.03.2014

Русија предложи формирање така-наречена група за подршка, која ќе биде посредник за надминување на кризата во Украина. Според руското Министертво за надворешни работи, групата за подршка би требало ...

Крим поднесе пријава за приклучување кон Русија

Глас на Америка - 17.03.2014

Според кримските власти 97 проценти од гласачите на референдумот се изјасниле за отцепување од Украина. Регионалното собрание на Крим објави независност од Украина и аплицираше за присоединување кон ...

САД и ЕУ со санкции за преставници на Русија и Украина

Р.С.Европа - 17.03.2014

Американскиот Претседател Барак Обама воспостави санкции против седум руски и четворица украинци како одговор на руската окупација на Крим и референдумот за сецесија.

НАТО - ја предупреди Русија за Крим

Р.С.Европа - 17.03.2014

НАТО ја предупреди Русија да не презема какви било чекори за да го одвои Крим од Украина. Во соопштението референдумот на Крим за приклучување кон Русија е оценет како незаконски и нелегитимен.

САД и ЕУ: санкции како одговор за Крим

Р.С.Европа - 17.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама предупреди и дека ќе има и дополнителни санкции доколку Москва продолжи со натамошни провокации кон Украина Американскиот Претседател Барак Обама воспостави ...

Рускиот претседател Путин го призна Крим како независна и суверена држава

Нова ТВ - 17.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за признавање на Крим "како суверена и независна држава", велат претседателските извори, јавува Би-Би-Си.

Крим - центар на кризата на релација Исток-Запад

Вест - 17.03.2014

Крим, чии граѓани вчера со огромно мнозинство, 96,6 отсто, гласаа за приклучување кон Руската Федерација е стратешки полуостров на Црното Море, кој советскиот лидер и етнички Украинец, Никита Хрушчов ...

Кримскиот парламент прогласи независност и побара прием во Русија

Телма - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Oбама повторно му телефонира на Путин

Телма - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Барак Обама, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на руската ...

Крим прогласи независност, Думата експресно ќе донесе закони неопходни за влез

Утрински - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Крим - центар на кризата на релација Исток-Запад

Утрински - 17.03.2014

Крим, чии граѓани вчера со огромно мнозинство, 97,7 отсто, гласаа за приклучување кон Руската Федерација е стратешки полуостров на Црното Море, кој советскиот лидер и етнички Украинец, Никита ...

Крим прогласи независност

Утрински - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

ЕУ им забрани влез на 20 лица од Крим и Русија

Телма - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 20 лица од Русија и Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

ЕУ воведе санкции против 21 лице од Русија и Крим

Утрински - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 21 лице од Русија и Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

Македонија го поддржува територијалниот интегритет на Украина

МКД - 17.03.2014

Република Македонија се залага за почитување на принципите на меѓународното право и ја поддржува независноста, територијалниот интегритет и суверенитет на Украина.

Русија ќе донесе закони за припојување на Крим, Западот не го признава референдумот

Алфа - 17.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент во најкус рок ќе донесе закони неопходни за влегување на Крим во Руската Федерација, откако резултатите од вчерашниот референдум покажаа дека жителите на полуостровот ...

Обама во разговор со Путин – нема да го признаеме “референдумот” на Крим

Алфа - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама телефонски разговараше со рускиот претседател Барак Обама, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на руската армија ...

Крим официјално ќе побара присоединување кон Русија

Кајгана - 17.03.2014

Властa на проруската украинска автономна република Крим денеска официјално ќе побара присоединување на Русија, најави премиерот Сергеј Аксенов на својот профил на Twitter.

Обама во разговор со Путин – нема да го признаеме „референдумот” на Крим

А1 On - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на ...

Обама и Путин ја истакнаа неопходноста од стабилизација на Украина

Кајгана - 17.03.2014

Како што беше најавено, САД веднаш ги отфрлија резултатите од референдумот на Крим за присоединување на полуостровот на Русија сметајќи го за нелегитимен, а во телефонскиот разговор меѓу ...

Рускиот парламент многу брзо ќе донесе закони неопходни за влегување на Крим во состав на Русија

А1 On - 17.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент ќе донесе во најкус рок закони неопходни за влегување на Крим во Руската Федерација. Заменикот претседател на Думата Сергеј Неверов изјави дека резултатите од ...

Канада и Јапонија не го признаваат референдумот на Крим

А1 On - 17.03.2014

Канадскиот премиер Стивен Харпер изјави дека т.н референдум во Крим е нелегитимен. - Т.н. референдум што вчера се одржа во Крим, е незаконски окупиран од воените сили.

Обама и Путин разговараа за референдумот на Крим

Алсат-М - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Барак Обама, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на руската ...

Интервју со Јуриј Гончарук-амбасадор на Украина: Русија сака да го обнови поранешниот СССР

Алфа - 17.03.2014

Украина нема да го признае референдумот на Крим, ниту тоа ќе го сторат земјите од светот,вели во интервју за Алфа, амбасадорот на Украина во Македонија, Јуриј Гончарук.

Русија може да воведе специјален даночен режим за Крим

А1 On - 17.03.2014

Во Крим може да биде воведен специјален даночен режим, ако регионот влезе во составот на Руската федерација, изјави денеска рускиот заменик-министер за финансии Сергеј Шаталов.

Референдумот на Крим за Чешка нелигитимен

А1 On - 17.03.2014

Според чешкиот министер за надворешни работи Лубомир Заоралек од вчера Русија се наоѓа во изолација на меѓународната дипломатска сцена, јави дописникот на МИА од Прага.

Крим прогласи независност

А1 On - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Крим – центар на кризата на релација Исток-Запад

А1 On - 17.03.2014

Крим, чии граѓани вчера со огромно мнозинство, 96,6 отсто, гласаа за приклучување кон Руската Федерација е стратешки полуостров на Црното Море, кој советскиот лидер и етнички Украинец, Никита Хрушчов ...

Крим на чекор од припојување кон Русија

Н.Македонија - 17.03.2014

Жителите на Крим вчера на референдум одлучуваа за иднината на украинскиот полуостров, односно дали да остане во рамки на Украина или, пак, да се припои кон Руската Федерација Почетокот на гласањето ...

Крим прогласи независност

Алфа - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Тенјух: Украинските војници ќе останат на Крим

А1 On - 17.03.2014

Украинските војници кои се наоѓаат во Крим ќе останат таму, изјави украинскиот в.д. министер за одбрана Игор Тенјух откако вчера Крим гласаше на референдум за присоединување кон Русија.

Крим се припојува кон Русија, во Украина мобилизација на резервисти

Алфа - 17.03.2014

Кримскиот парламент им се обрати на ОН и на сите држави во светот да ја признаат новата реалност а истовремено беше потенцирано дека Крим сака да гради мирољубиви односи со своите соседи.

Крим прогласи независност

Идивиди - 17.03.2014

/ Симферопољ, 17 март 2014 (МИА) - Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската ...

Русија му даде на Крим 295 милиони евра

А1 On - 17.03.2014

Претседателот на кримската влада, Сергеј Аксјонов денеска изјави дека Русија на Крим му испратила финансиска помош во износ од речиси 295 милиони евра, само еден ден откака граѓаните на таа прокраина ...

Русија ќе издвојува 2,5 милијарди долари годишно за Крим

А1 On - 17.03.2014

Русија од својот буџет годишно ќе мора да издвојува најмалку 2,5 милијарди долари за да го финансира Крим, пишува опозициски настроениот московски економски дневник „Ведомости“, повикувајќи се на ...

Русија да не го анектира Крим

Идивиди - 17.03.2014

/ оти ќе ја прекрши Повелата на ОН Брисел, 17 март 2014 (МИА) - Северноатлантскиот совет (НАК) на денешното заседаваше во Брисел донесе одлука да не го признае референдумот за отцепување на ...

ЕУ ќе воведе санкции за 20 политичари од Русија и Крим

А1 On - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 20 лица од Русија и Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

Украинската криза предизвика загриженост во Југоисточна Европа

SETimes - 17.03.2014

Со зголемувањето на тензиите, жителите во Југоисточна Европа се загрижени за членовите на нивните семејства во Украина. Марина Стојановска, Пол Чикои, Младен Драгојловиќ и Ивана Јовановиќ за ...

НАТО: Русија да не го анектира Крим оти ќе ја прекрши Повелата на ОН

А1 On - 17.03.2014

Северноатлантскиот совет (НАК) на денешното заседаваше во Брисел донесе одлука да не го признае референдумот за отцепување на Автономната Република Крим од Украина и нејзино припојување кон Русија, ...

Обама: Санкциите се одговор на референдумот во Крим

Н.Македонија - 17.03.2014

По воведувањето санкции кон група украински и руски функционери од страна на САД, американскиот претседател Барак Обама изјави дека тие претставуваат одговор на референдумот во украинската област ...

Осум кримски и десет руски политичари и тројца офицери на „црната листа” на ЕУ

А1 On - 17.03.2014

Советот за надворешни работи на Европската унија донесе одлука за воведување забрана за влез во ЕУ и замрзнување на имотот и средствата на 21 лице, меѓу кои се осум кримски и десет руски политичари и ...

Обама: Санкциите се одговор на референдумот во Крим

А1 On - 17.03.2014

По воведувањето санкции кон група украински и руски функционери од страна на САД, американскиот претседател Барак Обама изјави дека тие претставуваат одговор на референдумот во украинската област ...

ЕУ и САД со санкции за руски и украински политичари

Алфа - 17.03.2014

Европската унија и САД воведоа санкции против 21 функционер од Украина и од Русија, како одговор на референдумот на Крим. Се работи за финансиски замрзнувања и визни ограничувања на високи политичари ...

Крим прогласи независност

БркајРабота - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

„Црната листа“ на ЕУ со десет руски и осум кримски политичари и тројца офицери

БркајРабота - 17.03.2014

Советот за надворешни работи на Европската унија донесе одлука за воведување забрана за влез во ЕУ и замрзнување на имотот и средствата на 21 лице, меѓу кои се осум кримски и десет руски политичари и ...

Давутоглу: Турција нема да го признае „недозволениот“ референдум на Крим

А1 On - 17.03.2014

Турција соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија.

Турција нема да го признае референдумот на Крим

Н.Македонија - 17.03.2014

Турција соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија - Референдумот не ...

Давутоглу: Турција нема да го признае „недозволениот“ референдум на Крим

Алфа - 17.03.2014

Турција соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија.

Путин потпиша независност на Крим

А1 On - 17.03.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин денеска потпиша документ за независност на Република Крим, соопшти неговата прес служба. -Земајќи ја во предвид волјата на народот на Крим, од вчерашниот ...

Русија ја призна независноста на Крим

Алфа - 17.03.2014

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој го признава Крим "како суверена и независна држава". Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој го признава Крим "како суверена ...

„Меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“

Н.Македонија - 17.03.2014

Украинското Министерство за надворешни работи ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“ - Имајќи предвид дека независноста на Крим е прогласена од нелегитимен орган врз ...

Украина! Крим! Кој е следен?

Факултети - 17.03.2014

По жестоките немири во Украина и Крим, сега на ред е... Кој? Погледнете го овој инфографик за работите да Ви станат појасни. Клик на фотографијата за поголема резолуција ...

Крим – подарокот кој „покажа заби“

Фактор - 17.03.2014

Украина во 1954 година го доби полуостровот Крим на подарок од тогашниот руски претседател Никита Хрушчов, но деновиве тој подарок „покажува заби“ посебно откако жителите на полуостровот со огромно ...

Крим прогласи независност

+инфо - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Украина се мобилизира, 40.000 резервисти повикани да ја бранат татковината!

Фактор - 17.03.2014

Само ден по референдумот на Крим, украинскиот Парламент го одобри декретот на претседателот за делумна мобилизација на украинските оружени сили. Во одбрана на земјата ќе бидат повикани 40.000 ...

ЕУ ќе воведе санкции за 20 политичари од Русија и од Крим

+инфо - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 20 лица од Русија и од Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

Осум кримски и десет руски политичари и тројца офицери на „црната листа” на ЕУ

+инфо - 17.03.2014

Советот за надворешни работи на Европската унија донесе одлука за воведување забрана за влез во ЕУ и замрзнување на имотот и средствата на 21 лице, меѓу кои се осум кримски и десет руски политичари и ...

САД и ЕУ денеска ќе ги објават санкциите за Русија

Локално - 17.03.2014

Европската унија и Соединетите американски држави денеска треба да ги обелоденат казните за Русија поради нарушување на украинскиот територијален интегритет.

Обама во разговор со Путин – нема да го признаеме “референдумот” на Крим

Канал5 - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Барак Обама, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на руската ...

Обама до Путин: „Русија ќе ја плати цената на своите постапки“

Либертас - 17.03.2014

По одржувањето на референдумот на Крим американскиот претседател Барак Обама телефонски разговарал со шефот на руската држава Владимир Путин обвинувајќи го дека целиот процес бил под притисок на ...

Рускиот парламент подготвен да го „озакони“ припојувањето на Крим

Либертас - 17.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент најави дека во најкус рок ќе донесе закони неопходни за влегување на Крим во Руската Федерација. Заменикот претседател на Думата Сергеј Неверов изјави дека ...

Канада и Јапонија не го признаваат референдумот на Крим

Сител - 17.03.2014

Канадскиот премиер Стивен Харпер изјави дека т.н референдум во Крим е нелегитимен. - Т.н. референдум што вчера се одржа во Крим, е незаконски окупиран од воените сили.

Западот крои страшни санкции за Русија поради Крим

Локално - 17.03.2014

Москва се упати кон длабока меѓународна изолација, откако во неделата населението на Кримскиот полуостров гласаше да се приклучи кон Русија на референдум, прогласен за незаконски од ЕУ и САД, пишува ...

И Канада и Јапонија не го признаваат референдумот на Крим

Либертас - 17.03.2014

„Таканаречениот референдум што вчера се одржа во Крим е незаконски,а неговите резултати не одразуваат ништо друго освен руска воена контрола. Ние не го признаваме исходот“ – изјави канадскиот премиер ...

Крим официјално ќе побара да се припои кон Русија

МК News - 17.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксјанов, рече дека владата и официјално ќе побара припојување кон Русија, по референдумот на кој 93 проценти од излезените се изјаснија за соединување со Русија.

Обама во разговор со Путин – нема да го признаеме “референдумот” на Крим

Сител - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Барак Обама, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на руската ...

Дури 93 поценти од жителите на Крим се изјасниле за присоединување кон Русија

Кирилица - 17.03.2014

Дури 93 проценти од жителите на Крим кои гласаа на денешниот референдум, се изјасниле за присоединување на Кримскиот Полуостров кон Русија, покажуваат резултатите од излезната анкета на ...

Русија најавува нов даночен режим за Крим

Либертас - 17.03.2014

„Во Крим може да биде воведен специјален даночен режим, ако регионот влезе во составот на Руската федерација“ – изјави денеска рускиот заменик-министер за финансии Сергеј Шаталов.

Русија може да воведе специјален даночен режим за Крим

Сител - 17.03.2014

Во Крим може да биде воведен специјален даночен режим, ако регионот влезе во составот на Руската федерација, изјави денеска рускиот заменик-министер за финансии Сергеј Шаталов.

Крим прогласи независност и побара присоединување кон Русија

Канал5 - 17.03.2014

Парламентот на Крим формално прогласи независност од Украина и побара присоединување кон Руската федерација. Ова уследи откако на вчерашниот референдум 96,77 проценти од граѓаните на Автономната ...

Крим прогласи независност (ДПЛ)

Сител - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Крим прогласи независност и побара прием во Руската Федерација

Либертас - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим на денешната вонредна седница усвои резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Тенјух: Украинските војници ќе останат на Крим

Сител - 17.03.2014

Украинските војници кои се наоѓаат во Крим ќе останат таму, изјави украинскиот в.д. министер за одбрана Игор Тенјух откако вчера Крим гласаше на референдум за присоединување кон Русија.

Крим прогласи независност

Кирилица - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Припојувањето на Крим ќе ја чини Москва околу 2,5 милијарди долари годишно

Канал5 - 17.03.2014

Крим, судејќи според денешните најави и резултати од вчера одржаниот референдум, ќе излезе од системот на Украина и ќе се приклучи кон Русија, тогаш претежно ќе се финансира од рускиот буџет.

Парламентот на Крим и официјално го прогласи регионот за независна држава,почнува национализација

Локално - 17.03.2014

Парламентот на Крим денеска го прогласи регионот за независна држава, откако над 95 отсто од жителите на вчерашниот референдум гласаа за отцепување на Крим од Украина за да се придружат кон Русија.

Крим официјално пролгаси независност

МРТ - 17.03.2014

Кримскиот парламент и официјално ја прогласи независноста од Украина и побара припојување кон Руската Федерација откако на вчерашниот референдум 96, 77 насто од гласачите го побараа истото.

Анексијаta на Крим ќе ја чини Русија загуби од неколку милијарди евра

Локално - 17.03.2014

Од економска гледна точка за Москва нема никаква смисла од пристапувањето на Крим кон Русија , пишува в германскиот весник ” Ди Велт ” . Весникот го цитира рускиот министер за финансии Антон Силуанов ...

Крим прогласи независност – Русија ја повика Украина да стане федерална држава

МК News - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Ештон:ЕУ ќе испрати ” најсилна можна порака” кон Русија

Локално - 17.03.2014

ЕУ ќе испрати ” најсилна можна порака” кон Русија , кога ќе одлучи да воведе санкции , рече високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон пред средбата на министрите за ...

Крим тргна кон Русија – ЕУ воведе санкции

Канал5 - 17.03.2014

Парламентот на Крим формално прогласи независност од Украина и побара присоединување кон Руската федерација. Ова уследи откако на вчерашниот референдум речиси 97 проценти од граѓаните на автономната ...

ЕУ воведе санкции само против 21 лице од Русија и Крим- ќе им забрани влез на својата територија

Локално - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 21 лице од Русија и Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

ЕУ недостапна за 21 лице одговорни за референдумот на Крим

Либертас - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 21 лице од Русија и Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

САД воведоа санкции против 11 Руси и Украинци,меѓу кои и претседател Виктор Јанукович и вицепремиерот на Русија Дмитриј ...

Локално - 17.03.2014

Истовремено со ЕУ и САД воведоа санкции против 11 Руси и Украинци, и го блокира нивниот имот и им забрани пристапот до територијата на САД . Меѓу нив се поранешниот украински претседател Виктор ...

НАТО ја критикува Москва, од руската Дума повлечен предлогот за прием на Крим во Федерацијата

Либертас - 17.03.2014

Северноатлантскиот совет на денешното заседание решил да не го признае референдумот за отцепување на Автономната Република Крим од Украина и нејзино припојување кон Русија.

НАТО: Русија да не го анектира Крим оти ќе ја прекрши Повелата на ОН

Сител - 17.03.2014

Северноатлантскиот совет (НАК) на денешното заседаваше во Брисел донесе одлука да не го признае референдумот за отцепување на Автономната Република Крим од Украина и нејзино припојување кон Русија, ...

НАТО - Русија да не го анектира Крим - ќе ја прекрши Повелбата на ОН

МРТ - 17.03.2014

Северноатлантскиот совет (НАК) на денешниот состанок во Брисел донесе одлука да не го признае референдумот за отцепување на Автономната Република Крим од Украина и нејзино припојување кон Русија.

Киев го повлече амбасадорот од Москва

Канал5 - 17.03.2014

По вчерашниот референдум на кој граѓаните на Крим се изјаснија за припојување кон Русија, Украина го повлече својот амбасадор од Москва на консултации.

Осум кримски и десет руски политичари и тројца офицери на „црната листа” на ЕУ

Сител - 17.03.2014

Советот за надворешни работи на Европската унија донесе одлука за воведување забрана за влез во ЕУ и замрзнување на имотот и средствата на 21 лице, меѓу кои се осум кримски и десет руски политичари и ...

Украина го отповика амбасадорот во Русија

Локално - 17.03.2014

Украина го отповика својот амбасадор во Русија поради консултации, соопшти денеска украинското Министерство за надворешни работи. Украинскиот амбасадор во Москва, Владимир Јеченко е отповикан поради ...

Обама: Санкциите се одговор на референдумот во Крим

Сител - 17.03.2014

По воведувањето санкции кон група украински и руски функционери од страна на САД, американскиот претседател Барак Обама изјави дека тие претставуваат одговор на референдумот во украинската област ...

Москва постави ултиматум : Украина да стане федерација и да е надвор од НАТО

Локално - 17.03.2014

Русија предложи 6 свои услови за започнување на итно решавање на кризата во Украина, но според “Ројтерс” значителен дел од нив едвај ќе бидат прифатливи за Западот и властите во Киев.

Давутоглу: Турција нема да го признае „недозволениот“ референдум на Крим

Сител - 17.03.2014

Турција соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија.

Крим се "разведе" од Украина и бара приклучување кон Русија

Вечер - 17.03.2014

Кримската власт не ја интересира дипломатија и веднаш презедоа чекори за приближување кон Русија, како што е воведувањето на рубљата, додека власта во Киев се реши на делумна мобилизација на нови ...

ОБАМА ДО ПУТИН: Нема да го признаеме „референдумот” на Крим

Телеграф - 17.03.2014

Американскиот претседател Обама, го преупредил Путин дека треба да запрат обидите на руската војска за навлегување на украинска територија и големите воени вежби блиску до границата со Украина По ...

ВО НАЈКУС РОК: Ќе се донесат закони за влегување на Крим во Русија

Телеграф - 17.03.2014

Заменикот претседател на Думата Сергеј Неверов изјави дека резултатите од вчерашниот референдум покажале јасно дека жителите на Крим ја гледаат иднината „единствено во состав на Русија“ Долниот дом ...

Канада и Јапонија не го признаваат референдумот на Крим

Телеграф - 17.03.2014

Т.н. референдум што вчера се одржа во Крим, е незаконски окупиран од воените сили. Неговите резултати не одразуваат ништо друго освен руска воена контрола, изјави канадскиот премиер Стивен Харпер ...

Рускиот парламент многу брзо ќе донесе закони неопходни за влегување на Крим во состав на Русија

Бриф - 17.03.2014

Долниот дом на рускиот парламент ќе донесе во најкус рок закони неопходни за влегување на Крим во Руската Федерација. Заменикот претседател на Думата Сергеј Неверов изјави дека резултатите од ...

Канада и Јапонија не го признаваат референдумот на Крим

Бриф - 17.03.2014

Канадскиот премиер Стивен Харпер изјави дека т.н референдум во Крим е нелегитимен. - Т.н. референдум што вчера се одржа во Крим, е незаконски окупиран од воените сили.

Канада не ги признава резултатите на Крим

Точка - 17.03.2014

Канада нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим, а нејзниот премиер Стивен Харпер ќе замине во сабота во Украина. Во соопштението на канадскиот премиер се наведува дека „референдумот е ...

Меѓународната заедница никогаш нема да го признае референдумот во Крим

Точка - 17.03.2014

САД и меѓународната заедница никогаш нема да го признаат референдумот во Крим за отцепување од Украина. Овие зборови претседателот Барак Обама ги упатил до својот руски колега Владимир Путин, ...

Обама во разговор со Путин – нема да го признаеме „референдумот” на Крим

Бриф - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на ...

Крим од денес е дел од Русија!

Точка - 17.03.2014

Повеќе од 95 проценти од жителите на Крим гласаа за анексија на Руската Федерација. Десетици илјади луѓе прославуваа на улиците во Крим. Се е решено Дури 95,5 проценти од гласачите сакаат да го ...

Русија може да воведе специјален даночен режим за Крим

Бриф - 17.03.2014

Во Крим може да биде воведен специјален даночен режим, ако регионот влезе во составот на Руската федерација, изјави денеска рускиот заменик-министер за финансии Сергеј Шаталов.

РУСИЈА: Би можела да воведе специјален даночен режим за Крим

Телеграф - 17.03.2014

Веројатното присоединување на Крим кон Русија ќе бара значителни промени во даночното законодавство, изјави рускиот заменик-министер за финансии Сергеј Шаталов Во Крим може да биде воведен специјален ...

Јапонија ја повика Русија да не го анектира Крим

Точка - 17.03.2014

Јапонија ја повика Русија да не го анектира Крим, приклучувајќи се кон критиките во врска одржаниот референдум во регионот, пренесе "АФП". „Нашата земја не го одобри исходот од референдумот.

Крим – центар на кризата на релација Исток-Запад

Бриф - 17.03.2014

Крим, чии граѓани вчера со огромно мнозинство, 96,6 отсто, гласаа за приклучување кон Руската Федерација е стратешки полуостров на Црното Море, кој советскиот лидер и етнички Украинец, Никита Хрушчов ...

Крим го слави присоединувањето кон Русија

Точка - 17.03.2014

Премиерот на Автономна Република Крим, Сергеј Аксонов и претседателот на Врховниот совет на Крим, Владимир Константинов, ги поздравија учесниците на "празничниот концерт", што се одржува во ...

Крим прогласи независност

Бриф - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

КРИМ: Жариште на кризата на релација Исток-Запад

Телеграф - 17.03.2014

Русите денес сочинуваат речиси 60 отсто од населението на Крим, област која до 1954 година беше дел од Русија, а историчарите ниту денес не можат да појаснат зошто ѝ е подарена на Украина Крим, чии ...

Референдумот на Крим за Чешка нелигитимен

Бриф - 17.03.2014

Според чешкиот министер за надворешни работи Лубомир Заоралек од вчера Русија се наоѓа во изолација на меѓународната дипломатска сцена, јави дописникот на МИА од Прага.

Крим прогласи независност

Телеграф - 17.03.2014

Собранието на Крим, се обрати до ОН и до сите држави во светот да ја признаат. За предлогот гласаа 85 пратеници од собранието на Крим Врховниот совет на Крим денеска усвои на вонредна седница ...

Крим прогласи независност

Точка - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим на вонредна седница ја усвои резолуцијата за независност и се обрати до Русија за "прием на република Крим во состав на Руската федерација".

Руските медиуми: Крим е зрела круша која самата ни падна во раце!

Точка - 17.03.2014

Речиси сите руски медиуми утрово го поздравиле изборот на жителите на Крим да се одвојат од Украина и да се соединат со Русија, еден ден по референдумот кој се одржал на полуостровот на југот на ...

Тенјух: Украинските војници ќе останат на Крим

Бриф - 17.03.2014

Украинските војници кои се наоѓаат во Крим ќе останат таму, изјави украинскиот в.д. министер за одбрана Игор Тенјух откако вчера Крим гласаше на референдум за присоединување кон Русија.

Арсениј Јаценјук: Крим е Украина

Точка - 17.03.2014

Крим е територија на Украина и нема да има никакво признавање на така наречениот референдум, истакнал премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук, пренесе "Интерфакс-Украина".

Украинските војници остануваат на Крим

Телеграф - 17.03.2014

Претседателот на кримскиот парламент денеска соопшти дека сите украински воени единици на Крим ќе бидат расформирани Украинските војници што се наоѓаат на Крим ќе останат таму, изјави украинскиот в.д.

Кличко: Ќе има етничко чистење на Крим, ќе страдаат Татарите и Украинците

Бриф - 17.03.2014

Крим е на работ на хуманитарна катастрофа, им соопшти Витали Кличко на новинарите во Киев. -Постои ризик од етничко чистење. Во опасност се кримските Татари, Украинците и сите патриоти- вели ...

Дваесет политичари од Русија и од Крим на црната листа на ЕУ

Телеграф - 17.03.2014

Покрај забраната за патување, на посочените 20 политичари ќе им бидат замрзнати и имотот и средствата со кои располагаат во некоја од земјите-членки на Унијата Европската унија ќе им забрани влез на ...

НАТО: Русија ќе ја прекрши Повелбата на ОН ако го анектира Крим

Телеграф - 17.03.2014

Алијансата ја повикува Руската Федерација да придонесе за деескалација на ситуацијата, вклучувајќи и прекин на сите воени активности против Украина Северноатлантскиот совет (НАК) на денешното ...

НАТО: Русија да не го анектира Крим оти ќе ја прекрши Повелбата на ОН

Бриф - 17.03.2014

Северноатлантскиот совет (НАК) на денешното заседавање во Брисел донесе одлука да не го признае референдумот за отцепување на Автономната Република Крим од Украина и нејзино припојување кон Русија.

ДОМИНО ЕФЕКТ ПО КРИМ: Ќе има ли на Балканот „ново Косово“?

Телеграф - 17.03.2014

Москва им препушти на САД да одлучуваат дали треба да се почитува меѓународното право за неповредливост на границите. Затоа денес имаме „ново Косово“, односно Крим, па Абхазија, Осетија, Чеченија и ...

ЕУ ќе воведе санкции за 20 политичари од Русија и Крим

Бриф - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 20 лица од Русија и Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

Обама: Санкциите се одговор на референдумот во Крим

Бриф - 17.03.2014

По воведувањето санкции кон група украински и руски функционери од страна на САД, американскиот претседател Барак Обама изјави дека тие претставуваат одговор на референдумот во украинската област ...

Забранет влез во ЕУ за 21 лице од Русија и од Крим

Телеграф - 17.03.2014

Осум кримски и десет руски политичари и тројца воени офицери се најдоа на црната листа поради нивната улога во случувањата во Украина и вчерашниот референдум за приклучување на автономната република ...

Колкава цена ќе плати Русија за Крим?

Точка - 17.03.2014

Русија ќе одвои од својот годишен буџет најмалку 2,5 милијарди долари за финансирање на спојувањето на Крим, пишува опозицискиот московски весник "Ведомости".

Обама: Санкциите се одговор на референдумот во Крим

Телеграф - 17.03.2014

Претседателот на САД подготвува и други санкции доколку Русија продолжи да се меша во Украина По воведувањето санкции кон група украински и руски функционери од страна на САД, американскиот ...

Украина го отповика својот амбасадор во Москва

Телеграф - 17.03.2014

Јеченко е отповикан поради ситуацијата во Автономната Република Крим и потребата за консулатции за меѓународните аспекти на такваа ситуација Украина го отповика својот амбасадор во Русија поради ...

ДАВУТОГЛУ: Референдумот на Крим е нелегитимен

Телеграф - 17.03.2014

Турција, која е членка на НАТО и има развиени трговски односи со Русија, историски е поврзана со татарската заедница, која претставува 12 проценти од населението на Крим Турција соопшти дека нема да ...

Русија го призна Крим како независна држава

Телеграф - 17.03.2014

Владимир Путин потпиша декрет со кој Русија го признава Крим како „Суверена и независна држава“ Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој Русија го признава Крим како „Суверена и ...

Украинското МНР ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“

Бриф - 17.03.2014

Украинското Министерство за надворешни работи ја повика меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“. - Имајќи предвид дека независноста на Крим е прогласена од нелегитимен орган врз ...

УКРАИНА: Меѓународната заедница да не ја признава „Република Крим“

Телеграф - 17.03.2014

Собранието на Крим, исто така, се обрати до ОН и до сите држави во светот да ја признаат „Република Крим“ Украинското Министерство за надворешни работи ја повика меѓународната заедница да не ја ...

Обама смета дека е можно решение по референдумот на Крим

Тера - 17.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама во телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин истакна дека референдумот на Крим е нелегитимен, но дека постои начин за дипломатско решение на ...

Русија в петок ќе го присоедини Крим

Тера - 17.03.2014

Русите на Крим вчера гласале за првиот чекор кон премин на украинскиот полуостров под власт на Москва. Потврдата би требало да се добие во руската Државна дума.

Клучна недела за односите помеѓу ЕУ и Русија

Тера - 17.03.2014

Во Брисел во текот на наредната недела ќе се одлучува за спроведување на санкции кон Москва, а исходот од ваквата одлука ќе има долгорочни последици врз политичките и економските односи помеѓу ЕУ и ...

Крим и' упати предлог за присоединување на Русија

Тера - 17.03.2014

Парламентот во Симпферопол упати во понеделникот на вонредна седница предлог до Русија за го присоедини Крим, досегашната јужна проруска автономна украинска република чиишто жители на референдумот во ...

Адмирал Тењух: Украинската војска е присутна на Крим и ќе остане на таа територија

Тера - 17.03.2014

Вршителот на должноста министер за одбрана на Украина, Игор Тењух, во понеделникот изрази уверување дека Крим ќе остане украинска територија, додавајќи дека војниците кои моментално се наоѓаат во ...

Меркел: Русија се изолира од политичката сцена признавајќи го референдумот на Крим

Тера - 17.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел оценила во понеделникот дека Русија со својата одлука да го признае референдумот на Крим се изолирала на светската политичка сцена.

Аксјанов: На 17 март Врховниот Совет на Крим официјално ќе побара влез во Руската Федерација

Таратур - 17.03.2014

Премиерот на Крим, Сергеј Аксјанов вчера најави дека владата денес и официјално ќе побара припојување кон Русија, по денешниот референдум на кој 93 проценти од излезените се изјаснија за соединување ...

Русија в петок ќе го присоедини Крим

Нетпрес - 17.03.2014

Русите на Крим вчера гласале за првиот чекор кон премин на украинскиот полуостров под власт на Москва. Потврдата би требало да се добие во руската Државна дума.

Харпер: Референдумот во Крим е нелегитимен, Канада и Јапонија не го признаваат

Курир - 17.03.2014

Канадскиот премиер Стивен Харпер изјави дека т.н референдум во Крим е нелегитимен. - Т.н. референдум што вчера се одржа во Крим, е незаконски окупиран од воените сили.

Канада не ги признава резултатите на Крим

Нетпрес - 17.03.2014

Канада нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим, а нејзниот премиер Стивен Харпер ќе замине во сабота во Украина. Во соопштението на канадскиот премиер се наведува дека „референдумот е ...

Крим: 96,7 отсто гласаа за Русија

Нетпрес - 17.03.2014

Лидерите на Крим, кои ја поддржуваат Моска, соопштија дека 96,7 отсо од жителите на црноморскиот полуостров гласале за отцепување од Украина и присоединување со Русија.

Меѓународната заедница никогаш нема да го признае референдумот во Крим

Нетпрес - 17.03.2014

САД и меѓународната заедница никогаш нема да го признаат референдумот во Крим за отцепување од Украина. Овие зборови претседателот Барак Обама ги упатил до својот руски колега Владимир Путин, ...

Обама смета дека е можно решение по референдумот на Крим

Канал 77 - 17.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама во телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин истакна дека референдумот на Крим е нелегитимен, но дека постои начин за дипломатско решение на ...

Јапонија ја повика Русија да не го анектира Крим

Нетпрес - 17.03.2014

Јапонија ја повика Русија да не го анектира Крим, приклучувајќи се кон критиките во врска одржаниот референдум во регионот, пренесе „АФП“. „Нашата земја не го одобри исходот од референдумот.

Канада нема да го признае референдумот за статусот на Крим

Нетпрес - 17.03.2014

Премиерот на Канада, Стивен Харпер соопшти дека канадските власти нема да ги признаат резултатите од референдум за статусот на Крим, што се одржа во вчера, пренесе „АФП“.

Меѓународната заедница никогаш нема да го признае референдумот во Крим

Орбис - 17.03.2014

САД и меѓународната заедница никогаш нема да го признаат референдумот во Крим за отцепување од Украина. Овие зборови претседателот Барак Обама ги упатил до својот руски колега Владимир Путин, ...

Крим: 96,7 отсто гласаа за Русија

Орбис - 17.03.2014

Лидерите на Крим, кои ја поддржуваат Моска, соопштија дека 96,7 отсо од жителите на црноморскиот полуостров гласале за отцепување од Украина и присоединување со Русија.

Канада не ги признава резултатите на Крим

Орбис - 17.03.2014

Канада нема да ги признае резултатите од референдумот на Крим, а нејзниот премиер Стивен Харпер ќе замине во сабота во Украина. Во соопштението на канадскиот премиер се наведува дека „референдумот е ...

Русија в петок ќе го присоедини Крим

Орбис - 17.03.2014

Русите на Крим вчера гласале за првиот чекор кон премин на украинскиот полуостров под власт на Москва. Потврдата би требало да се добие во руската Државна дума.

Обама смета дека е можно решение по референдумот на Крим

Portal - 17.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама во телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин истакна дека референдумот на Крим е нелегитимен, но дека постои начин за дипломатско решение на ...

Крим го слави присоединувањето кон Русија

Нетпрес - 17.03.2014

Премиерот на Автономна Република Крим, Сергеј Аксонов и претседателот на Врховниот совет на Крим, Владимир Константинов, ги поздравија учесниците на „празничниот концерт“, што се одржува во ...

Обама до Путин: Нема да го признаеме референдумот на Крим

Таратур - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека референдумот бил спроведен под притисок на руската ...

Западот и Истокот се судрија на Крим

Press24 - 17.03.2014

Крим, чии граѓани вчера со огромно мнозинство, 96,6 отсто, гласаа за приклучување кон Руската Федерација е стратешки полуостров на Црното Море, кој советскиот лидер и етнички Украинец, Никита Хрушчов ...

Крим прогласи независност

Нетпрес - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим на вонредна седница ја усвои резолуцијата за независност и се обрати до Русија за „прием на република Крим во состав на Руската федерација“.

Крим прогласи независност

Република - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Крим прогласи независност

Курир - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Крим и официјално прогласи независност

Press24 - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Крим прогласи независност

еВести - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Русија разгледува можност за посебен даночен режим на Крим

Portal - 17.03.2014

Руското министерство за финансии соопшти во понеделникот дека Русија може би ќе му понуди на Крим посебен даночен режим, откако на вчерашниот референдум овој регион изгласа припојување на Русија.

Клучна недела за односите помеѓу ЕУ и Русија

Portal - 17.03.2014

Во Брисел во текот на наредната недела ќе се одлучува за спроведување на санкции кон Москва, а исходот од ваквата одлука ќе има долгорочни последици врз политичките и економските односи помеѓу ЕУ и ...

Крим ѝ упати предлог за присоединување на Русија

Portal - 17.03.2014

Парламентот во Симпферопол упати во понеделникот на вонредна седница предлог до Русија за го присоедини Крим, досегашната јужна проруска автономна украинска република чиишто жители на референдумот во ...

Арсениј Јаценјук: Крим е Украина

Нетпрес - 17.03.2014

Крим е територија на Украина и нема да има никакво признавање на така наречениот референдум, истакнал премиерот на Украина, Арсениј Јаценјук, пренесе „Интерфакс-Украина“.

Delo: Да се признае фактичката состојба на Крим

Portal - 17.03.2014

Западот мора да се соочи со стварната состојба на Крим кој за Украина е загубен, се наведува во понеделничкиот коментар на влијателниот словенечки дневен весник Delo во врска со неделниот референдум ...

Крим и’ упати предлог за присоединување на Русија

Хајд Парк - 17.03.2014

Парламентот во Симпферопол упати во понеделникот на вонредна седница предлог до Русија за го присоедини Крим, досегашната јужна проруска автономна украинска република чиишто жители на референдумот во ...

Крим прогласи независност

Фама - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим на вонредна седница ја усвои Резолуцијата за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Врховниот совет на Крим прогласи независност

Press24 - 17.03.2014

На денешната вонредна седница Врховниот совет на Крим усвои резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Адмирал Тењух: Украинската војска е присутна на Крим и ќе остане на таа територија

Portal - 17.03.2014

Вршителот на должноста министер за одбрана на Украина, Игор Тењух, во понеделникот изрази уверување дека Крим ќе остане украинска територија, додавајќи дека војниците кои моментално се наоѓаат во ...

ЕУ: На 20 политичари од Русија и Крим ќе им биде забранет влез на својата територија

Press24 - 17.03.2014

На 20 лица од Русија и Крим, одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација, ЕУ ќе им забрани влез на својата територија.

ЕУ ќе воведе санкции за 20 политичари од Русија и Крим

Курир - 17.03.2014

Европската унија ќе им забрани влез на својата територија на 20 лица од Русија и Крим, кои се одговорни за референдумот за приклучување на украинската автономна република кон Руската Федерација.

Меркел: Русија се изолира од политичката сцена признавајќи го референдумот на Крим

Portal - 17.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел оценила во понеделникот дека Русија со својата одлука да го признае референдумот на Крим се изолирала на светската политичка сцена.

ЕУ: Да се испрати јасна порака на Русија, без затворање на вратите

Portal - 17.03.2014

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија присуствуваат во понеделникот на редовната средба во Брисел на којашто би требало, по референдумот на Крим, да воведат санкции ...

ЕУ: Да се испрати јасна порака на Русија, без затворање на вратите

Хајд Парк - 17.03.2014

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија присуствуваат во понеделникот на редовната средба во Брисел на којашто би требало, по референдумот на Крим, да воведат санкции ...

Цената на нафтата се намали, референдумот на Крим мина без нереди

Portal - 17.03.2014

Цената на барел сурова нафта се спушти во понеделникот на светските берзи со оглед дека референдумот на Крим за припојување кон Русија мина без поголеми изгреди, а расположението значително не го ...

„Црната листа“ на ЕУ со десет руски и осум кримски политичари и тројца офицери

Курир - 17.03.2014

Советот за надворешни работи на Европската унија донесе одлука за воведување забрана за влез во ЕУ и замрзнување на имотот и средствата на 21 лице, меѓу кои се осум кримски и десет руски политичари и ...

Украина го повлече својот амбасадор од Русија

Press24 - 17.03.2014

Украина го отповика својот амбасадор во Русија поради консултации, соопшти денеска украинското Министерство за надворешни работи. Украинскиот амбасадор во Москва, Владимир Јеченко е отповикан поради ...

Украина го отповика својот амбасадор во Русија

Република - 17.03.2014

Украина го отповика својот амбасадор во Русија поради консултации, соопшти денеска украинското Министерство за надворешни работи. Амбасадорот Владимир Јеченко е отповикан поради ситуацијата во ...

Обама: Меѓународната заедница е обединета против нападите врз Украина

Нетпрес - 17.03.2014

Претседателот на САД, Барак Обама денеска изјави дека меѓународната заедница ќе продолжи да биде обединета во отпорот против нападот врз суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина од ...

Украинскиот амбасадор отповикан од Москва

Курир - 17.03.2014

Украина го отповика својот амбасадор во Русија поради консултации, соопшти денеска украинското Министерство за надворешни работи. Украинскиот амбасадор во Москва, Владимир Јеченко е отповикан поради ...

Турција нема да го признае „недозволениот“ референдум на Крим

Press24 - 17.03.2014

Турција соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија.

Давутоглу: Турција нема да го признае референдумот на Крим

Курир - 17.03.2014

Турција соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија.

Турција контра Русија за Кримските татари

Република - 17.03.2014

Официјална Анкара соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија ...

СЕ СПРЕМА ВОЈНА: Украинците одбиваат да го препуштат Крим на Русите!

Sky - 17.03.2014

Украинското водство, кое на власт дојде минатиот месец по бегството на претседателот Виктор Јанукович од државата, наводно е подготвено за вооружена пресметка со руската војска на Крим, пишува ...

Во Врховната рада е регистриран нацрт закон за прекин на дипломатските односи со РФ

Руска реч - 17.03.2014

Нацрт закон за прекин на дипломатските односи со Русија, поништување на украинско-руските договори и барање за влез на Украина во ЕУ и НАТО беше регистриран на 17 март во секретаријатот на Врховната ...

МНР на Украина го отповика амбасадорот од Русија

Руска реч - 17.03.2014

Министерството за надворешни работи на Украина го отповика амбасадорот од Русија за понатамошни консултации околу ситуацијата на Крим. Ова е објавено на интернет-страницата на МНР на Украина, а ...

Анкета: повеќе од 90% од Русите го поддржуваат приклучувањето на Крим кон Русија

Руска реч - 17.03.2014

Приклучувањето на Крим кон Русија како субјект на Федерацијата го поддржуваат 91% од Русите. Ова следи од резултатите на заедничката анкета на Серускиот центар за проучување на јавносто мислење и ...

Обама смета дека е можно решение по референдумот на Крим

Макфакс - 17.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама во телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин истакна дека референдумот на Крим е нелегитимен, но дека постои начин за дипломатско решение на ...

Клучна недела за односите помеѓу ЕУ и Русија

Макфакс - 17.03.2014

Во Брисел во текот на наредната недела ќе се одлучува за спроведување на санкции кон Москва, а исходот од ваквата одлука ќе има долгорочни последици врз политичките и економските односи помеѓу ЕУ и ...

Русија разгледува можност за посебен даночен режим на Крим

Макфакс - 17.03.2014

Руското министерство за финансии соопшти во понеделникот дека Русија може би ќе му понуди на Крим посебен даночен режим, откако на вчерашниот референдум овој регион изгласа припојување на Русија.

Крим и' упати предлог за присоединување на Русија

Макфакс - 17.03.2014

Парламентот во Симпферопол упати во понеделникот на вонредна седница предлог до Русија за го присоедини Крим, досегашната јужна проруска автономна украинска република чиишто жители на референдумот во ...

Delo: Да се признае фактичката состојба на Крим

Макфакс - 17.03.2014

Западот мора да се соочи со стварната состојба на Крим кој за Украина е загубен, се наведува во понеделничкиот коментар на влијателниот словенечки дневен весник Delo во врска со неделниот референдум ...

Адмирал Тењух: Украинската војска е присутна на Крим и ќе остане на таа територија

Макфакс - 17.03.2014

Вршителот на должноста министер за одбрана на Украина, Игор Тењух, во понеделникот изрази уверување дека Крим ќе остане украинска територија, додавајќи дека војниците кои моментално се наоѓаат во ...

Меркел: Русија се изолира од политичката сцена признавајќи го референдумот на Крим

Макфакс - 17.03.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел оценила во понеделникот дека Русија со својата одлука да го признае референдумот на Крим се изолирала на светската политичка сцена.

ЕУ: Да се испрати јасна порака на Русија, без затворање на вратите

Макфакс - 17.03.2014

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија присуствуваат во понеделникот на редовната средба во Брисел на којашто би требало, по референдумот на Крим, да воведат санкции ...

Цената на нафтата се намали, референдумот на Крим мина без нереди

Макфакс - 17.03.2014

Цената на барел сурова нафта се спушти во понеделникот на светските берзи со оглед дека референдумот на Крим за припојување кон Русија мина без поголеми изгреди, а расположението значително не го ...

Обама во разговор со Путин – нема да го признаеме “референдумот” на Крим

Денешен - 17.03.2014

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Барак Обама, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на руската ...

Крим прогласи независност

Lider - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Крим се врти кон Русија за прием во составот на Руската Федерација

Inpress - 17.03.2014

Симферопол, 17. март 2014 (ИНПРЕС) Врховниот Совет (Парламентот) на Крим ја усвои резолуција за независност и се сврте кон Русија за "прием на Република Крим во составот на Руската Федерација", ...

Крим – центар на кризата на релација Исток-Запад

Денешен - 17.03.2014

Крим, чии граѓани вчера со огромно мнозинство, 96,6 отсто, гласаа за приклучување кон Руската Федерација е стратешки полуостров на Црното Море, кој советскиот лидер и етнички Украинец, Никита Хрушчов ...

Крим прогласи независност

Денешен - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Крим прогласи независност

Економски - 17.03.2014

Врховниот совет на Крим усвои денеска на вонредна седница резолуција за независност и се обрати до Русија за „прием на Република Крим во состав на Руската Федерација“.

Тенјух: Украинските војници ќе останат на Крим

Денешен - 17.03.2014

Украинските војници кои се наоѓаат во Крим ќе останат таму, изјави украинскиот в.д. министер за одбрана Игор Тенјух откако вчера Крим гласаше на референдум за присоединување кон Русија.

Украинските војски остануваат во Крим

Inpress - 17.03.2014

Симферопол, 17. март 2014 (ИНПРЕС) Украинските војници ќе останат во Крим, изјави украинскиот министер за одбрана Игор Тенјох. Претседателот на парламентот во Крим претходно соопшти дека сите ...

Обама: Санкциите се одговор на референдумот во Крим

Денешен - 17.03.2014

Американскиот претседател Барак Обама, п о воведувањето санкции кон група украински и руски функционери од страна на САД, изјави дека тие претставуваат одговор на референдумот во украинската област ...

Обама: Санкциите се одговор на референдумот во Крим

Lider - 17.03.2014

По воведувањето санкции кон група украински и руски функционери од страна на САД, американскиот претседател Барак Обама изјави дека тие претставуваат одговор на референдумот во украинската област ...

Давутоглу: Турција нема да го признае референдумот на Крим

Денешен - 17.03.2014

Турција соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија.

И за Чешка е нелигитимен референдумот на Крим

Maxim - 17.03.2014

Од вчера Русија се наоѓа во изолација на меѓународната дипломатска, изјавил чешкиот министер за надворешни работи Лубомир Заоралек - Иако референдумот во Крим за Русија изгледа како евидентен успех, ...

Околу 2,5 милијарди долари годишно е сметката што Москва ќе ја плаќа за Крим

Falanga - 17.03.2014

Москва најмногу трошоци ќе има за обнова на потполно запуштениот Крим. По вчерашниот референдум во Крим, полуостровот ќе излезе од системот на Украина и ќе се приклучи кон Русија, што значи дека ...

Повлечен украинскиот амбасадор од Москва

Maxim - 17.03.2014

Украина го отповика својот амбасадор во Русија поради консултации, соопшти денеска украинското Министерство за надворешни работи. Украинскиот амбасадор во Москва, Владимир Јеченко е отповикан поради ...

За Турција „недозволениот“ референдум во Крим е нелегитимен

Maxim - 17.03.2014

Турција соопшти дека нема да го признае „недозволениот“ референдум, кој вчера на Крим заврши со голема победа на приврзаниците за присоединување на украинскиот полуостров кон Русија.