TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмалку десет лица загинаа во нелетот на Метју во САД

24 Вести - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Петнаесет загинати по ураганот Метју во Северна Каролина

24 Вести - 09.10.2016

Дождовите кои ги донесе ураганот Метју, предизвикаа големи поплави во американската држава Северна Каролина. На илјадници луѓе им беше потребно спасување од домовите и автомобилите, а бројот на жртвите достигна 15.

Ураганот Метју во САД: 11 загинати во три федерални држави

Нова ТВ - 09.10.2016

Ураганот Метју денеска пристигна на територијата на американските сојузни држави Северна Каролина и Вирџинија каде предизвика големи поплави, а над милион луѓе се без струја, соопштија службите за вонредни ситуации.

Метју предизвика поплави во Северна Каролина и Вирџинија

Р.С.Европа - 09.10.2016

Ураганот Метју продолжува да предизвикува штети долж атлантскиот брег иако неговата сила ослабе по ударот врз Хаити каде стотина луѓе загинаа, додека најмалку четири лица загинаа во Флорида и покрај масовните напорите за евакуација.

Најмалку десет лица загинаа во нелетот на Метју во САД

Идивиди - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Најмалку десет лица загинаа во нелетот на Метју во САД

+инфо - 09.10.2016

Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана во Џорџија и Чарлстон во Јужна Каролина. Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ...

Во ослабениот ураган Метју загинаа десет луѓе во САД

Тера - 09.10.2016

Најмалку десет лица ги загубиле животите во саботата на источниот брег на САД, кој беше погоден од силниот ураган Метју, пренесуваат агенциите. Пет лица смртно настрадале во сојузната држава Флорида, а уште три во Северна Каролина.

Десет жртви во САД од смртоносниот ураган Метју

Кајгана - 09.10.2016

Најмалку десет лица вчера ги загубиле животите на источниот брег на САД, што беше погоден од силниот ураган Метју. Пет лица смртно настрадале во сојузната држава Флорида, а уште три во Северна Каролина.

Најмалку десет лица загинаа во нелетот на Метју во САД

А1 On - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Снимка од дрон: Што остана по ураганот Метју на Флорида?

Кајгана - 09.10.2016

Милиони луѓе се евакуирани, а стотици илјадници немаат струја откако ураганот Метју го зафати источниот брег на Флорида и се движи кон Јужна и Северна Каролина. Ruptly објави видео направено со помош на дрон, во кое е прикажано како изгледа во ...

Петнаесет загинати по ураганот Метју во Северна Каролина

+инфо - 09.10.2016

Стихијата го загуби статусот на ураган малку пред зори, но кризата е далеку од завршена. Дождовите кои ги донесе ураганот Метју, предизвикаа денеска големи поплави во американската држава Северна Каролина.

Најмалку десет лица загинаа во нелетот на Метју во САД

Сител - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Најмалку десет лица загинаа во нелетот на Метју во САД

Вест - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Најмалку десет лица загинаа во нелетот на Метју во САД

Алфа - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија ...

Петнаесет загинати по ураганот „Метју“ во Северна Каролина

Телеграф - 09.10.2016

На илјадници луѓе им беше потребноспасување од домовите и автомобилите, а бројот на жртвите достигна 15 Дождовите кои ги донесе ураганот Метју, предизвикаа денеска големи поплави во американската држава Северна Каролина.

10 жртви на „Метју“ во САД – властите стравуваат од поплави

Канал5 - 09.10.2016

Бројот на загинати во налетот на ураганот „Метју“ во САД се искачи на 10. Пет лица смртно настрадале во Сојузната држава Флорида, а уште три во Северна Каролина. Две лица загинале во округот Булок во сојузната држава Џорџија, кога врз нивната куќа ...

Единаесет жртви на ураганот „Метју“ во САД - на Хаити се појави колера

Алфа - 09.10.2016

На Хаити земјата каде ураганот уби над 900 луѓе и девастираше огромна територија, поради намалената хигиена и недостатокот на чиста вода повторно се врати колерата Најмалку 11 луѓе загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и ...

ОВА Е ФЛОРИДА: Американски хеви металец со голи гради му се спротивстави на ураганот!

Сител - 09.10.2016

Ми бараа малку акција со кодата додека треше ураганот, па го направив тоа, напишал во коментар. Лејл Питман, хеви металец од Џексонвил на Флорида, се соблекол гол до половина, земал американско знаме во левата рака, и застанал среде улица и со голи ...

Метју не застанува со жртвите во САД- Најмалку десет лица загинаа во последниот налет

Локално - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Најмалку десет лица загинаа во налетот на Метју во САД

Вечер - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Петнаесет загинати по ураганот Метју во Северна Каролина

Република - 09.10.2016

­ Дождовите кои ги донесе ураганот Метју, предизвикаа денеска големи поплави во американската држава Северна Каролина. На илјадници луѓе им беше потребно спасување од домовите и автомобилите, а бројот на жртвите достигна 15.

Ураганот Метју однесе уште жртви

Фактор - 09.10.2016

Ураганот Метју зеде најмалку 10 жртви во САД. Тоа се жители на Флорида, Северна Каролина и Џорџија, јави ТАСС, повикувајќи се на американски медиуми. Вчера тој помина покрај бреговите на два од најстарите и најпознатите историски градови на САД - ...

Во ослабениот ураган Метју загинаа десет луѓе во САД

Макфакс - 09.10.2016

Најмалку десет лица ги загубиле животите во саботата на источниот брег на САД, кој беше погоден од силниот ураган Метју, пренесуваат агенциите. Пет лица смртно настрадале во сојузната држава Флорида, а уште три во Северна Каролина.

Ураганот Метју зеде најмалку 10 жртви во САД

Стандард - 09.10.2016

Ураганот Метју го одзел животот на најмалку 10 лица во американските Држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија, јави ТАСС, повикувајќи се на американски медиуми. Вчера тој помина покрај бреговите на два од најстарите и најпознатите историски ...

Бројот на загинатите како последица на ураганот „Метју“ во САД достигна 14 лица

Стандард - 09.10.2016

Бројот на загинатите како последица на ураганот „Метју“ во САД достигна 14 лица, а илјадници беа спасени од домовите и автомобилите, пренесува SBS. Гувернерот на Северна Каролина Пат Маккрори рече дека полицијата и екипите за итна помош спасиле ...

Најмалку десет лица загинаа во налетот на Метју во САД

Lider - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Пеколен меден месец на Бахамите: Едвај ја преживеале првата брачна ноќ!

Пулс24 - 09.10.2016

Брачниот пар, Дејв и Аманда Џенкинс сакале својот меден мецес да го поминат токму на Бахамите, но не ни насетиле што ги чека. Наместо романтичен меден месец, на рајскиот остров преживеале вистински пекол.

Најмалку десет лица загинаа во нелетот на Метју во САД

Либертас - 09.10.2016

Најмалку десет лица загинаа во американските сојузни држави Флорида, Северна Каролина и Џорџија во налетот на ураганот Метју, јавија американски медиуми. Метју вчера мина покрај бреговите на едни од најстарите и најисториските градови на САД, Савана ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

24 Вести - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

Метју однесе речиси 900 живота и ја остави Флорида без струја

Нова ТВ - 08.10.2016

Ураганот Метју којшто расели десетици илјади и уби речиси 90о луѓе на Хаити, денеска пристигна и на југоисточниот брег на САД. Многу градови се поплавени и многу патишта се расечени откако Метју удри во крајбрежјето на Атлантскиот океан.

Ураганот „Метју“ однесе повеќе од 800 животи

Алсат-М - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

Ураганот „Метју“ губи на сила, но алармот останува

Deutsche Welle - 08.10.2016

Ураганот „Метју“ стигна до југоисточниот брег на САД. Во сојузната држава Флорида околу еден милион луѓе останаа без струја, а има и три жртви. Ураганот „Метју“ во американската сојузна држава Флорида предизвика поплави, но нема катастрофа од ...

Ураганот Метју однесе речиси 900 животи

Р.С.Европа - 08.10.2016

Најмалку 887 лица загинаа а десетици илјади се раселени на Хаити поради ураганот Метју, кој губи на сила, но сеуште силен, денеска пристигна до американскиот југоисточен брег. Ураганот погоди поединечни подрачја покрај брегот на Атланскиот океан, ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

А1 On - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

ФОТО+ВИДЕО: „Метју“ е монструм меѓу ураганите- 877 мртви, тела се уште се бројат

БркајРабота - 08.10.2016

Бројот на загинати од страотниот ураган „Метју“ расте од минута во минута. Последните бројки се дека има 877 луѓе кои починале, но бројката не е конечна. Десетици илјади луѓе останале без домови, а стотици се бројат за исчезнати.

Хаити: Ураганот Метју усмрти повеќе од 800 луѓе, земјата чека помош

Кајгана - 08.10.2016

Според најновите податоци ураганот Метју усмртил 842 луѓе, а десетици илјади останаа бездомници во најсиромашната карипска држава Хаити. Ураганот вчера ја погоди северната американска сојузна држава Флорида, донесувајќи ветришта со брзина од 230 ...

„Метју“ остави хаос зад себе – бројот на жртви достигна 877 лица

ТВ21 - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

Ураганот Метју ослабна до бура од прва категорија

А1 On - 08.10.2016

Ураганот Метју ослабна до бура од прва категорија со постојани ветрови со максимална брзина од 119 километри на час, додека напредува кон југоисточното крајбрежје на САД. Американскиот национален центар за урагани посочи дека бурата се движи на ...

Штркот што се спасил од ураганот Метју

Интересно - 08.10.2016

Луѓето не се единствени што бегаат од ураганот Метју во Флорида... Така еден штрик бил фотографиран во тоалетот на зоолошката градина во американската држава. Вработен во зоолошката градина ја објавил сликата на својот Facebook профил.

Најмалку 840 загинати во Ураганот Метју, оштетени 20.000 домови во Хаити

Сакам да кажам - 08.10.2016

Ураганот Метју синоќа го зафати брегот на Флорида, каде остави повеќе од милион луѓе без струја. Системот, кој се уште не го зафатил копнениот дел од САД, беше намален на категорија 3 на скала од 1-5, со ветрови од над 195 км/ч.

Ураганот „Метју“ остави преку 800 жртви во Хаити, Флорида го избегна најлошото

Радио МОФ - 08.10.2016

Бројот на жртви на Хаити е над 800 лица и може дополнително да се зголеми, додека спасувачките тимови добијат пристап до јужните места отсечени од ураганот. Карлос Велосо, од Светската програма за храна, рекол дека некои од најпогодените градови се ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

+инфо - 08.10.2016

Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени поради ураганот. Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без ...

Ураганот Метју ослабна до бура од прва категорија

+инфо - 08.10.2016

Бурата се движи на североисток покрај бреговите на Јужна и Северна Каролина. Ураганот Метју ослабна до бура од прва категорија со постојани ветрови со максимална брзина од 119 километри на час, додека напредува кон југоисточното крајбрежје на САД.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

Алфа - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

Телеграф - 08.10.2016

Силниот ураган во бранови ги погоди неразвиените села, со кои дури сега е воспоставен контакт, пренесува Танјуг Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

Курир - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877...

Н.Македонија - 08.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877 Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата.

Нови информации за ураганот Метју кој усмрти околу 900 лица

Курир - 08.10.2016

Ураганот Метју ослабна до бура од прва категорија со постојани ветрови со максимална брзина од 119 километри на час, додека напредува кон југоисточното крајбрежје на САД. Американскиот национален центар за урагани посочи дека бурата се движи на ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

Сител - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

Ураганот Метју ослабна до бура од прва категорија...

Н.Македонија - 08.10.2016

Ураганот Метју ослабна до бура од прва категорија Ураганот Метју ослабна до бура од прва категорија со постојани ветрови со максимална брзина од 119 километри на час, додека напредува кон југоисточното крајбрежје на САД.

ФОТО+ВИДЕО: „Метју“ е монструм меѓу ураганите- 877 мртви, тела се уште се бројат

Курир - 08.10.2016

Бројот на загинати од страотниот ураган „Метју“ расте од минута во минута. Последните бројки се дека има 877 луѓе кои починале, но бројката не е конечна. Десетици илјади луѓе останале без домови, а стотици се бројат за ...

Флорида го преживеа „Метју“, на Хаити бројот на жртви достигна 900

Канал5 - 08.10.2016

Најмалку четворица загинаа, а 800 илјади луѓе останаа без струја во Флорида во налетот на ураганот „Метју“, кој загуби на сила и од четврта падна на втора категорија. Невремето, најголемо во последнава деценија во карипскиот регион предизвика ...

Ужас на Хаити – речиси 900 загинати – ураганот „Метју “ полека слабее

Алфа - 08.10.2016

Катастрофални последици на ураганот „Метју“ кој со огромна сила ги погоди Карибите и источното крабрежје на САД. Бројката на загинати на Хаити порасна на 900 луѓе додека десетици илјади останаа без своите домови.

Ураганот пустоши низ САД: 900 жртви на Хаити, 5 на Флорида, бројот на мртви расте од час во час

Точка - 08.10.2016

Речиси 900 луѓе загинале и десеттина илјади биле раселени на Хаити пред ураганот Метју да ослабе, но и натаму силен пристигнал до американскиот југоисточен брег. Ураганот погодил некои подрачја на југот на САД на пат кон север, крај брегот на ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

Локално - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

Метју однесе 842 жртви и остави над 1 милион луѓе без струја во САД (ВИДЕО)

Локално - 08.10.2016

Жртвите во Хаити изброени на 842 лица, уривањето на Метју не запира. Повеќе од 1 милион жители на американската сојузна држава Флорида останаа без електрична енергија поради ураганот Метју, пишува РИА Новости.

(ФОТО) Паметен штрк се скри во тоалет од ураганот Метју

Локално - 08.10.2016

Штрк побара засолниште во тоалет на зоолошката, откако катастрофалниот ураган Метју се спушти над Флорида, соопштуваат агенциите и американските медиуми. Луѓето не се единствените кои сакаат да се скријат од природната стихија.

Ураганот Метју на Хаити одзема 877 животи

Репортер - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

Ураганот Метју го разурна Хаити со катастрофални последици, бројот на жртви расте

Позитив.мк - 08.10.2016

Страшниот ураган Метју зад себе остави трагичен пустош во Хаити каде бројот на загинати постојано расте и достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се ...

ФОТО+ВИДЕО: Најмалку 877 загинати во налетот на ураганот Метју

Press24 - 08.10.2016

Бројот на загинати од страотниот ураган „Метју“ расте од минута во минута. Последните бројки се дека има 877 луѓе кои починале, но бројката не е конечна. Десетици илјади луѓе останале без домови, а стотици се бројат за ...

ВИДЕО: Колку домови ураганот Метју остави без струја?

Фактор - 08.10.2016

Oколо 600 000 домови во Флорида останаа без струја деновиве поради ураганот Метју. Се очекува нивниот број да се зголеми, рече на прес-конференција гувернерот Рик Скот, цитиран од Ројтерс.

Ураганот Метју слабее, жртвите се веќе скоро 900 (ВИДЕО)

Стандард - 08.10.2016

Ураганот Метју беше деградиран во бура од втора категорија, соопшти Националниот центар за урагани на САД, цитиран од ДПА. Брзината на ветровите на ураганот опаднаа до 175 км / ч. Метју се движи со брзина од 19 км / ч и сеуште е над југоисточниот ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

еМагазин - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

ВИДЕО: Едвај ја преживеале првата брачна ноќ, а потоа ураганот Метју го срушил хотелот!

Пулс24 - 08.10.2016

Брачната двојка Дејв и Аманда Џенкинс сакале својот меден месец да го поминат на Бахамите, но не можеле ни да замислат што ги чека таму. Наместо романтика, првата брачна ноќ на рајскиот остров се претворила во пекол.

Видео: Ураганот и понатаму коси-Над 870 мртви, помош побарале 350.000 луѓе, состојбата е хаотична

Пулс24 - 08.10.2016

Бројот на жртви секојдневно се зголемува, од минута во минута, а исто така се зголемува и бројот на повредени. 61.500 луѓе се евакуирани, соопшти центалната Агенција за граѓанска заштита на Хаити.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 877

Либертас - 08.10.2016

Бројот на загинати на Хаити при налетот на ураганот Метју достигна 877 лица, додека десетици илјади луѓе останаа без покрив над главата. Најновите податоци за бројот на загинати пристигна откако се прибрани информациите од областите кои беа отсечени ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина поради ураганот „Метју“

24 Вести - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Телма - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

Метју удри на источниот брег на Флорида

Глас на Америка - 07.10.2016

Јачината на ураганот „Метју“ намалена до категорија три, со брзина на ветрот од 100 километри на час Гувернерот на Флорида, Рик Скот во претходните денови на неколку наврати ги повика жителите невремето да го земат предвид сериозно.

Ураганот Метју ја пустоши Америка, бројот на жртви се поголем

Телма - 07.10.2016

Ураганот Метју ја погоди и Америка, повеќе десетици луѓе загинаа во Лос Анџелес, а претседателот Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, Џорџија и на Флорида. Милиони луѓе се евакуирани, а на тие што останале дома им се препорачува ...

Ураганот Метју однесе 800 жртви

24 Вести - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ударот на ураганот Метју на Хаити се искачи на повеќе 800 лица, а спасувачките екипи за прв пат успеале да влезат во уништените крајбрежни делови државата. Бројот на повредени лица постојано расте, а најмалку 62 илјади се ...

Повеќе од 478 загинати од ураганот „Метју“

Телма - 07.10.2016

Бројот на загинати во ураганот Метју се искачи на 478 лица само на Хаити. Бројот се зголемува со пристигнувањето информации од поодалечените и отсечени места од бурата во Хаити. „Владата на Хаити проценува дека повеќе од 350.000 лица имаат потреба ...

Прогласена вонредна состојба во Јужна Каролина

Нова ТВ - 07.10.2016

Претседателот Барак Обама прогласи вонредна состојба во сојузната држава Јужна Каролина откако 300 луѓе загинаа во смртоносниот ураган „Метју“ кој во САД пристигна од Хаити. Белата куќа веќе го означи ураганот како смртоносен и опасен, а вонредната ...

Ураганот „Метју“ со себе однесе 900 животи

Нова ТВ - 07.10.2016

При налетот на ураганот „Метју“, околу 900 луѓе загинаа а десетици илјади останаа без своите домови. Метју зад себе остави пустош соопштуваат американските служби за цивилна заштита. – Бројот на жртвите се зголемува од час во час, а голем број на ...

Ураганот Метју на Хаити однесе најмалку 340 животи

Р.С.Европа - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се покачи на 340 луѓе, а спасувачките екипи за прв пат успеале да влезат во уништените крајбрежни градови. Се страхува дека таму повторно би можело да се појави смртоносната колера.

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Алсат-М - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

Крајбрежјето на САД во вонредна состојба поради „Метју“

Deutsche Welle - 07.10.2016

Милиони луѓе се евакуираат од атлантското крајбрежје на САД каде ураганот Метју веќе ги остави првите траги. Најсилниот удар се очекува во текот на денов. Претседателот Обама прогласи вонредна состојба Оркански ветрови и поројни дождови од синоќа го ...

Ураганот Метју остави пустош на Хаити, оди кон САД

Р.С.Европа - 07.10.2016

Бројот на загинатите од ураганот Метју на Хаити постојано расте. Според некои податоци имало неколку стотици жртви. Ураганот се движи на северозапад кон САД, а претседателот Обама прогласи вонредна состојба во Флорида, Јужна Каролина и Џорџија.

„Ловци на урагани“ со авион влегле во бурата што ја пустоши Америка (ВИДЕО)

МКД - 07.10.2016

Иако ураганот Метју предизвикува големо внимание поради пустошот што го остава зад себе, има и такви што адреналинот си го „пумпаат“ токму бркајќи ги ваквите бури. На твитер профилот на „ловците на урагани“ „НОАА хурикејн хантерс“ е објавена снимка ...

Ураганот Метју ѝ се нафрли на Америка, над 330 мртви и милиони евакуирани (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 07.10.2016

Бројот на жртвите од последиците на ураганот Метју постојано расте и во моментов 339 луѓе се водат како загинати, иако извештаите пристигнуваат од службите за вонредни ситуации и невозможно е да се знае точната бројка, пишува Ројтерс повикувајќи се ...

Бурата на векот Mетју однесе преку 330 животи, се очекуваат и нови урагани

Факултети - 07.10.2016

Како што ураганот Mетју се приближува до источниот брег на Флорида, во областите каде невремето нанесе штети претходните дена, бројот на жртвите расте брзо, така што во Хаити официјалната бројка на загинати се зголеми на најмалку 339 луѓе.

Од ураганот Метју досега загинаа 102 лица

ТВ21 - 07.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 104 лица, од кои дури 98 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од фасади ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

А1 On - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Идивиди - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

Најсмртоносни урагани во САД

БркајРабота - 07.10.2016

Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Во почетокот ураганите не биле именувани. Имиња им се даваат од 1953 година.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 900

ТВ21 - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 900 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници.

По Метју се заканува уште еден ураган (ВИДЕО)

+инфо - 07.10.2016

Тропската бура Никол што достигнува брзина од 130 километри на час, доби на интензитет и се трансформира во ураган. Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, ...

Вртоглаво расте бројот на загинати од ураганот „Метју”

Фокус - 07.10.2016

Бројот на загинати од ураганот „Метју” на Хаити се искачи на околу 900 лица, а десетици илјади останаа без своите домови. – Бројот на жртвите се зголемува од час во час, а голем број на луѓе се повредени, додека околу 61.500 лица се наоѓаат во ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина поради ураганот Метју

Здравство24 - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

По Метју се заканува уште еден ураган

А1 On - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна најмалку 478 лица

А1 On - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Со брзиот пораст на бројот на загинатите различни владини агенции даваат ...

Најсмртоносни урагани во САД

А1 On - 07.10.2016

Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Во почетокот ураганите не биле именувани. Имиња им се даваат од 1953 година.

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

+инфо - 07.10.2016

Американскиот претседател претходно во четвртокот прогласи вонредна состојба на Флорида поради приближување на „Метју“. Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју.

Ураганот „Метју“ однесе над 300 животи на Хаити

Порта 3 - 07.10.2016

Над 300 луѓе загинале, а на околу 350 илјади луѓе им е потребна помош по ураганот „Метју“, најмоќното невреме кое ги зафатило Карибите последнава деценија. 50 жртви има само во градот Рош а Бету на Хаити, а во соседниот град Џереми, 80% од објектите ...

Хаити: Ураганот Метју однесе 572 жртви

Кајгана - 07.10.2016

Ураганот Метју, чии ветришта достигнаа брзина од 195 километри на час, денеска ја погоди централна Флорида, при што едно лице загина. Ураганот се движи кон северот на Флорида и се заканува со нови уништувања, откако претходно на Хаити усмрти 572 ...

Најсмртоносните урагани во историјата на САД

Здравство24 - 07.10.2016

Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Во почетокот ураганите не биле именувани. Имиња им се даваат од 1953 година.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 842

А1 On - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници.

Бурата на векот Mетју однесе преку 330 животи, се очекуваат и нови урагани

Тера - 07.10.2016

Како што ураганот Mетју се приближува до источниот брег на Флорида, во областите каде невремето нанесе штети претходните дена, бројот на жртвите расте брзо, така што во Хаити официјалната бројка на загинати се зголеми на најмалку 339 луѓе.

Ураганот Метју однесе 800 жртви

Тера - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ударот на ураганот Метју на Хаити се искачи на повеќе 800 лица, а спасувачките екипи за прв пат успеале да влезат во уништените крајбрежни делови ...

Ураганот Метју зеде многу животи во Америка

Интересно - 07.10.2016

Ураганот Метју зеде 340 животи, од кои 65 се загинати на Хаити... Локалните служби велат дека ураганот од Бахамите се движи кон Флорида. Починатите лица загинале поради паѓање на дрвја, фасади и покриви, и поради речните струи.

Ураганот Метју однесе најмалку 340 животи

Кајгана - 07.10.2016

Најмалку 339 лица загинаа на Хаити како последица од ураганот Метју што е најголемата хуманитарна катастрофа на островот по земјотресот од пред шест години. Големиот број жртви се резултат на соборените дрва, како и на рушењето на разни објекти.

Најсмртоносни урагани во САД

+инфо - 07.10.2016

Агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година ...

Над 500 мртви во ураганот на Хаити

Фокус - 07.10.2016

Повеќе од 500 лица загинаа во ураганот „Метју” кој направи пустош на Хаити, а бројот на жртви и натаму е во пораст. Повеќето жртви настрадале од паднати дрвја и остатоци од урнатини кои биле носени од силниот ветер кој имал брзина од 230 километри ...

Ураганот „Метју“ се движи кон Флорида откако однесе над 300 животи на Хаити

Радио МОФ - 07.10.2016

Над 300 луѓе загинале, а на околу 350 илјади луѓе им е потребна помош по ураганот „Метју“, најмоќното невреме кое ги зафатило Карибите последнава деценија. 50 жртви има само во градот Рош а Бету на Хаити, а во соседниот град Џереми, 80% од објектите ...

Ураганот Метју предизвика прекин во електричната енергија во Флорида

А1 On - 07.10.2016

Околу 600.000 домови во Флорида денеска останаа без електрична енергија поради ураганот Метју, изјави гувернерот на југоисточната американска сојузна држава Рик Скот. Воедно денеска е забележана првата жртва од ураганот Метју на Флорида.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 842

+инфо - 07.10.2016

Ураганот Метју остави хаос зад себе, па покрај загинатите и повредени луѓе, целосно се отсечени патиштата во неколку окрузи. Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без ...

Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна најмалку 478 лица

+инфо - 07.10.2016

Околу 61.500 луѓе се сместени во засолништа. Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот.

Прогласена вонредна состојба во државата Јужна Каролина

Точка - 07.10.2016

Американскиот претседател претходно во четвртокот прогласи вонредна состојба на Флорида поради приближување на „Метју“. Властите на американските држави Флорида и Џорџија наредија евакуација на најмалку два милиона луѓе поради опасноста од „Метју“, ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Алфа - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју.

ЗАСТРАШУВАЧКА БРОЈКА НА МРТВИ: Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна најмалку 478 лица (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 07.10.2016

Рано утринава туристичките центри и градовите на полуостровот во југоисточниот дел на САД потонаа во мрак, а по улиците немаше автомобили во движење Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Курир - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

По Метју доаѓа Никол

Точка - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Сител - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ОСТАНАА БЕЗ ДОМ: Од ураганот Метју на Хаити загинаа околу 842 луѓе (ФОТО)

Телеграф - 07.10.2016

Бројот на жртвите се зголемува од час во час, а голем број на луѓе се повредени, додека околу 61.500 лица се наоѓаат во засолништата, соопшти Агенцијата за цивилна заштита на Хаити Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се искачи ...

По Метју се заканува уште еден ураган

Сител - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

Најсмртоносни урагани во САД

Курир - 07.10.2016

Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Во почетокот ураганите не биле именувани. Имиња им се даваат од 1953 година.

Ураганот Метју: Страшно невреме ја погоди Флорида, откако уби стотици на Хаити...

Н.Македонија - 07.10.2016

Ураганот Метју: Страшно невреме ја погоди Флорида, откако уби стотици на Хаити Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју.

По Метју се заканува уште еден ураган

Курир - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

Метју ја покоси Америка: Прогласена вонредна состојба, повеќе од 330 мртви, евакуирани еден милион луѓе

Сител - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју, кој ја зафати Америка, константно расте и во моментов официјалната бројка е 339 загинати. Извештаите велат дека точниот број на жртвите сè уште не може да се дознае во оваа ситуација, пренесе „Ројтерс“, ...

Ова се најсмртоносните урагани во САД

Сител - 07.10.2016

Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Во почетокот ураганите не биле именувани. Имиња им се даваат од 1953 година.

Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна најмалку 478 лица

Сител - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Со брзиот пораст на бројот на загинатите различни владини агенции даваат ...

Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна најмалку 478 лица

Курир - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Со брзиот пораст на бројот на загинатите различни владини агенции даваат ...

ОПАСНОСТ ОД УРАГАНОТ „МЕТЈУ“: Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Телеграф - 07.10.2016

Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју“.

По Метју се заканува уште еден ураган...

Н.Македонија - 07.10.2016

По Метју се заканува уште еден ураган Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

Метју ја покоси Америка: Прогласена вонредна состојба, повеќе од 330 мртви, евакуирани еден милион луѓе

Курир - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју, кој ја зафати Америка, константно расте и во моментов официјалната бројка е 339 загинати. Извештаите велат дека точниот број на жртвите сè уште не може да се дознае во оваа ситуација, пренесе „Ројтерс“, ...

Ураганот „Метју“ зеде 339 жртви и сè уште остава пустош зад себе

Точка - 07.10.2016

Како што доаѓа на самите врати на САД, ураганот „Метју“ зад себе остави голема хуманитарна криза во Хаити и целосно уништување на Бахамите во Куба. Најмалку 339 лица се загинати до сега во Хаити и Доминиканската Република, а официјалните лица од ...

Ураганот Метју предизвика прекин во електричната енергија во Флорида...

Н.Македонија - 07.10.2016

Ураганот Метју предизвика прекин во електричната енергија во Флорида Околу 600.000 домови во Флорида денеска останаа без електрична енергија поради ураганот Метју, изјави гувернерот на југоисточната американска сојузна држава Рик Скот.

Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна најмалку 478 лица...

Н.Македонија - 07.10.2016

Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна најмалку 478 лица Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот.

ФОТО+ВИДЕО: Со природата нема играње- Што остави зад себе ураганот „Метју“?

Курир - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Околу 61.500 луѓе се уште се сместени во засолништа.

Ако „Метју“ и „Никол“ се судрат Флорида ја чека катастрофа

Курир - 07.10.2016

На брегот на американската држава Флорида би можело да се судрат двата урагани „Метју“ кој го опустоши Хаити и „Никол“, тропска бура која прерасна во ураган од прва категорија. Како што јавуваат американскиот медиуми, прогнозите се дека Метју за ...

Најмалку 340 луѓе загинаа на Хаити од ураганот Метју - невремето удри на Флорида

Канал5 - 07.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 340 лица, од кои дури 200 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами кон Флорида удрил со ветришта од 130 до 220 километри на час.

Стотици жртви на ураганот Метју – милиони бегаат пред „бурата на деценијата“

Алфа - 07.10.2016

Стотици мртви на Хаити и невидена евакуација на милиони луѓе во неколку американски сојузни држави. Ураганот „Метју“ кој веќе е наречен „бура на деценијата“ предизвика стравотни разурнувања на Карибите и паника на источниот брег на САД Стотици мртви ...

На Америка ѝ се заканува катастрофа: Доколку се судрат ураганите "Метју" и "Никол", САД ќе станат пустош

Точка - 07.10.2016

Според првите прогнози, "Метју", по ударот на Флорида, би требало да се сврти кон Атлантикот, но доколку дојде до контакт на двата урагана, ситуацијата ќе биде поразлична. Брегот на американската држава Флорида би можело да го удрат двата урагана, ...

Во срцето на ураганот: Страшна снимка: Патнички авион влетува во бурата која пустоши низ Америка

Точка - 07.10.2016

Иако ураганот Метју предизвикува големо внимание поради разорните последици кои ги остава зад себе, има и такви кои својата доза адреналинска инјекција ја добиваат бркајќи токму вакви бури.

Пеколен меден месец на Бахамите: Одвај ја преживеале првата брачна ноќ - Метју го разнесол нивниот хотел!

Точка - 07.10.2016

Брачниот пар, Дејв и Аманда Џенкинс, сакале својот меден месец да го минат токму на Бахамите, но не можеле ни да замислат што ќе ги чека таму. Наместо романтичен меден месец, на овој рајски остров нивната прва брачна ноќ била вистински пекол.

ОЧИ В ОЧИ СО УРАГАНОТ „МЕТЈУ“: Авион влета во моќниот ураган што и се заканува на Америка (ВИДЕО)

Телеграф - 07.10.2016

Бројот на жртви во ураганот „Метју“, кој го опустоши Хаити, постојано расте, а последниот биланс е 339 загинати. Некои луѓе, сепак, не се плашат од моќниот ураган и се соочија со него очи в очи Додека властите во сојузните американски држави ...

Метју одзеде 339 животи - најсилниот удар на ураганот - монструм на американскиот брег се очекува денеска

Канал5 - 07.10.2016

Најголемата опасност не е од орканските ветрови, туку од надоаѓањето на морската вода која може да поплави цели заедници долж брегот на Атлантикот. Ураганот Метју веќе ја погодил Флорида со брзина поголема од 130 км/ч, поради што е прогласен ...

Речиси 900 луѓе загинаа во налетот на Метју на Хаити - невремето го погоди крајбрежјето на Флорида

Алфа - 07.10.2016

Ураганот остави пустош во Хаити. Последните информации од руралните области, кои се најтешко погодени, покажуваат дека бројката на настрадани постојано расте и во моментов е околу 900. Метју го погоди крајбрежјето на Флорида.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 842

Локално - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници.

Паника и мистерија со ураганот “Метју”- 500 жртви!

Локално - 07.10.2016

Сеуште не е јасно каде ќе се насочи природната стихија Во моментот ураганот “Метју” се наоѓа на околу 40 километри од Порт Канаверал во американската држава Флорида, како силата на ветрот е 100м / сек, пренесува BBC.

Ураганот Метју усмрти повеќе од 339 лица,Обама прогласи вонредна состојба

Локално - 07.10.2016

Бројот на жртвите на ураганот Метју во моментов изнесува 339 лица, но можно е да се зголеми бидејќи постојано пристигаат извештаи за вонредни состојби, поради што не може да се даде точен број, велат извори од американската цивилна заштита.

„Ловци на урагани“ со авион влегле во бурата што ја пустоши Америка (ВИДЕО)

Орбис - 07.10.2016

Иако ураганот Метју предизвикува големо внимание поради пустошот што го остава зад себе, има и такви што адреналинот си го „пумпаат“ токму бркајќи ги ваквите бури. На твитер профилот на „ловците на урагани“ „НОАА хурикејн хантерс“ е објавена снимка ...

Ураганот Метју ја пустоши Америка, бројот на жртви се поголем

Орбис - 07.10.2016

Ураганот Метју ја погоди и Америка, претседателот Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, Џорџија и на Флорида. Милиони луѓе се евакуирани, а на тие што останале дома им се препорачува до утре да не излегуваат од дома.

Гувернерот на Флорида: Бегајте, невремето ќе ве убие!

Вечер - 07.10.2016

Милиони жители од крајбрежните области на Флорида, Џорџија и Јужна Каролина ги напуштаат своите домови Како што ураганот Метју се доближува до источниот брег на Флорида, во регионите погодени од невремето претходните денови бројот на жртви постојано ...

Ако „Метју“ и „Никол“ се судрат Флорида ја чека катастрофа – Обама прогласи вонредна состојба

МК News - 07.10.2016

На брегот на американската држава Флорида би можело да се судрат двата урагани „Метју“ кој го опустоши Хаити и „Никол“, тропска бура која прерасна во ураган од прва категорија. Како што јавуваат американскиот медиуми, прогнозите се дека Метју за ...

По Метју се заканува уште еден ураган

Вечер - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ...

Најсмртоносни урагани во САД

Press24 - 07.10.2016

Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Во почетокот ураганите не биле именувани. Имиња им се даваат од 1953 година.

Прогласена вонредна состојба бо државата Јужна Каролина

Нетпрес - 07.10.2016

Американскиот претседател претходно во четвртокот прогласи вонредна состојба на Флорида поради приближување на „Метју“. Властите на американските држави Флорида и Џорџија наредија евакуација на најмалку два милиона луѓе поради опасноста од „Метју“, ...

По Метју доаѓа Никол

Република - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

ГАЛЕРИЈА: Ужасот во Америка низ фотографии - Ураганот кој беснее однесе 300 животи

Press24 - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју, кој ја зафати Америка, константно расте и во моментов официјалната бројка е 339 загинати. Извештаите велат дека точниот број на жртвите сè уште не може да се дознае во оваа ситуација, пренесе „Ројтерс“, ...

Метју сее смрт пред себе (фото и видео)

Република - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Околу 61.500 луѓе се уште се сместени во засолништа.

Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна речиси 500 лица

Press24 - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Со брзиот пораст на бројот на загинатите различни владини агенции даваат ...

Страв и трепет за Американците: Ако Метју и Никол се судрат, Флорида ја чека катастрофа

Република - 07.10.2016

На брегот на американската држава Флорида би можело да се судрат двата урагани „Метју“ кој го опустоши Хаити и „Никол“, тропска бура која прерасна во ураган од прва категорија. Како што јавуваат американскиот медиуми, прогнозите се дека Метју за ...

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 842

Press24 - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници.

(ФОТО+ВИДЕО) Ураганот Метју однесе над 800 животи – опасноста уште демне

За Се - 07.10.2016

Од ураганот Метју на Хаити починаа повеќе од 842 луѓе, а има и многу повредени. Повеќе од 62.000 луѓе се сместени во привремени засолништа. Повеќето од нив настрадале од паднати дрвја и остатоци од урнатини кои ги носел ветер со брзина од 230 ...

По Метју доаѓа Никол

Нетпрес - 07.10.2016

Никол достигнува брзина од 130 километри на час и би можела уште да зајакне во следните 24 часа, но во овој стадиум се уште не е на ниво на кое се прогласува тревога. Никол се наоѓа источно од разорниот ураган Метју, кој опустоши неколку земји на ...

Разорната моќ на природата: Ураганот Метју остави пустош зад себе (ФОТО+ВИДЕО)

Press24 - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Околу 61.500 луѓе се уште се сместени во засолништа.

Расте бројот на жртви во САД, ураганот „Метју“ однесе 842 животи

Нетпрес - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници.

ФОТО: Ураганот Метју однесе над 800 животи - опасноста уште демне

Фактор - 07.10.2016

Од ураганот Метју на Хаити починаа повеќе од 842 луѓе, а има и многу повредени. Повеќе од 62.000 луѓе се сместени во привремени засолништа. Повеќето од нив настрадале од паднати дрвја и остатоци од урнатини кои ги носел ветер со брзина од 230 ...

(ВИДЕО) Штета и мртви на сите страни – Ураганот Метју НЕМИЛОСРДЕН

Репортер - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Околу 61.500 луѓе се уште се сместени во засолништа.

Ако „Метју“ и „Никол“ се судрат Флорида ја чека катастрофа

Press24 - 07.10.2016

На брегот на американската држава Флорида би можело да се судрат двата урагани „Метју“ кој го опустоши Хаити и „Никол“, тропска бура која прерасна во ураган од прва категорија. Како што јавуваат американскиот медиуми, прогнозите се дека Метју за ...

(ВИДЕО/ФОТО) Пеколен меден месец на Бахамите: Одвај ја преживеале првата брачна ноќ – Метју го разнесол нивниот хотел!

За Се - 07.10.2016

Брачниот пар, Дејв и Аманда Џенкинс, сакале својот меден месец да го минат токму на Бахамите, но не можеле ни да замислат што ќе ги чека таму. Наместо романтичен меден месец, на овој рајски остров нивната прва брачна ноќ била вистински пекол.

Ураганот Метју ќе пустоши и низ САД

Позитив.мк - 07.10.2016

Властите во САД прогласија вонредна состојба во неколку сојузни држави и се во исчекување на ураганот Метју кој се покажа како катастрофален за Хаити каде загинаа над 300 лица, илјадници се повредени со претрпени огромни материјални штети како еден ...

„Метју“ удри на источниот брег на Флорида

Бриф - 07.10.2016

Јачината на ураганот „Метју“ намалена до категорија три, со брзина на ветрот од 100 километри на час Гувернерот на Флорида, Рик Скот во претходните денови на неколку наврати ги повика жителите невремето да го земат предвид сериозно.

„Метју“ однесе 500 жртви

Република - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ударот на ураганот Метју на Хаити се искачи на повеќе 500 лица, а спасувачките екипи за прв пат успеале да влезат во уништените крајбрежни делови државата. Бројот на повредени лица постојано расте, а најмалку 62 илјади се ...

Метју не се заебава, не се заебавајте ни вие

Оff.net - 07.10.2016

Некогаш медиумите се посериозни отколку луѓето до кои се обраќаат. Како изгледа една сериозна, професионална и ургентна порака на американски метео канал за луѓето од Флорида и другите области кои ќе се најдат на патот на ураганот ...

По Метју се заканува уште еден ураган

Press24 - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

Во срцето на ураганот: Авион навлезе во бурата која ја пустоши Америка - морничава снимка

Press24 - 07.10.2016

Иако ураганот Метју предизвикува големо внимание поради ужасните последици кои ги остави зад себе, има такви која својата доза на адреналинска инекција ја добиваат токму бркајќи ги ваквите бури.

Страшна снимка: Патнички авион влетува во бурата која пустоши низ Америка

Република - 07.10.2016

Иако ураганот Метју предизвикува големо внимание поради разорните последици кои ги остава зад себе, има и такви кои својата доза адреналинска инјекција ја добиваат бркајќи токму вакви бури.

Сè поголем бројот на жртви на ураганот Метју

Мета - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити во налетот на ураганот Метју се зголеми на 478 лица, откако пристигнаа податоци за жртви во оддалечените подрачја на Хаити, кои претходно беа отсечени од престолнината Порт о Пренс, соопштија локалните власти.

Пеколен меден месец: Едвај ја преживеале првата брачна ноќ, а потоа Метју го срушил хотелот

Република - 07.10.2016

Брачната двојка Дејв и Аманда Џенкинс сакале својот меден месец да го поминат на Бахамите, но не можеле ни да замислат што ги чека таму. Наместо романтика, првата брачна ноќ на рајскиот остров се претворила во пекол.

Бројот на загинати на Хаити во налет на ураганот Метју се зголеми на 842 лица

Мета - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити во налетот на ураганот Метју се зголеми на 842 лица, додека десетина илјади луѓе останале без своите домови. Вкупниот број на жртви на Хаити, на Јамајка, на Бахами и во Доминиканска Република достигна 936.

Ураганот Метју ја однесе првата жртва во САД (ВИДЕО)

Позитив.мк - 07.10.2016

Во САД беше забележана првата жртва на ураганот Метју, кој го погоди брегот на Флдорида и предизвика смрт на една жена на возраст меѓу 50 и 60 години, соопштија и локалните власти. На жената и се слошило во нејзиниот дом во Сент Луси, во централниот ...

На Хаити му се заканува колера, ураганот усмрти најмалку 800 лица

Република - 07.10.2016

Ураганот Метју на островот Хаити усмрти најмалку 842 лица, а се стравува дека бројот на жртвите може да биде многу поголем, јавува „Ројтерс“. Како што велат локалните власти, состојбата на островот може да биде критична во наредните 18 месеци.

Ураганот Метју однел 572 живота на Хаити

Макфакс - 07.10.2016

Ураганот Метју, чии ветришта достигнаа брзина од 195 километри на час, во петок ја погоди централна Флорида, при што едно лице загина. Ураганот се движи кон северот на Флорида и се заканува со нови уништувања, откако претходно на Хаити усмрти 572 ...

Ураган „Метју“: Вонредна состојба во Флорида и во Јужна Каролина

МРТ - 07.10.2016

Американскиот претседател Обама прогласи вонредна состојба на Флорида и во Јужна Каролина поради ураганот „Метју“ кој ги опустоши Карибите. Бројот на жртвите во најсилниот ураган во последнава деценија постојано се зголемува.

Ураганот Метју усмрти повеќе од 339 лица

Мета - 07.10.2016

Бројот на жртвите на ураганот Метју во моментов изнесува 339 лица, но можно е да се зголеми бидејќи постојано пристигаат извештаи за вонредни состојби, поради што не може да се даде точен број, велат извори од американската цивилна заштита.

Метју ја покоси Америка: Прогласена вонредна состојба, повеќе од 330 мртви, евакуирани еден милион луѓе

Република - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју кој ја зафати Америка константно расте и во моментов официјалната бројка е 339 загинати. Извештаите велат дека точниот број на жртвите се уште не може да се дознае во оваа ситуација, пренесе Ројтерс повикувајќи се ...

(ВИДЕО) АМЕРИКАНСКИ АВИОН ВО СРЦЕТО НА УРАГАНОТ – „Ловецот“ влезе во разорниот Метју и настана ХАОС

Репортер - 07.10.2016

Додека американските власти во сојузната држава Џорџија, Флорида и Северна Каролина, каде е прогласена вонредна сосојба, евакуирани се граѓаните поради опасност од разорен ураган под името „Метју“, некои луѓе во потрага по возбудувања, се најдоа во ...

ВИДЕО: Ураганот „Метју“ зеде 269 жртви и сеуште остава пустош зад себе

Нетпрес - 07.10.2016

„Метју“ стигна до копното на Хаити во четвртокот, но деталите за неговата деструкција допрва ќе излезат на виделина. Најмалку 1.580 домаови се поплавени и околу 3,215 фамилии се погодени од оваа голема бура, велат властите од Хаити.

Ураганот „Метју“ пустоши низ САД, бројот на жртви се зголемува

МРТ - 07.10.2016

Тревога на југоистокот на САД. Супер бурата „Метју“ со орканска брзина од 220 километри на час наскоро ќе удри во крајбрежјата на Флорида и Јужна Каролина. Во тек е масовна евакуација на населението.

(ВИДЕО) ДАЛИ САД СЕ ПОДГОТВЕНИ НА ОВА: Ако се здружат ураганите Метју и Никол следи катастрофа?

Фактор - 07.10.2016

Како што ураганот Метју се приближува до источниот брег на Флорида, во подрачја каде невремето лудуваше во претходните денови бројот на жртви расте, така да на Хаити официјалниот број на жртви се искачи на најмалку 339 луѓе.

Ураган „Метју“: Постојано расте бројот на жртви

МРТ - 07.10.2016

Ураганот „Метју“ се претвори во вистинска катастрофа. Речиси 500 луѓе досега загинаа на Хаити, а бројот на жртвите се зголемува од час во час. Уништени се илјадници домови, помош им е потребна на повеќе од 350 илјади луѓе.

Бројот на жртвите од ураганот Метју надмина 800 на Хаити

Макфакс - 07.10.2016

Според најновите податоци ураганот Метју усмртил 842 луѓе, а десетици илјади останаа бездомници во најсиромашната карипска држава Хаити, а во петокот ја погоди северната американска сојузна држава Флорида, донесувајќи ветришта со брзина од 230 ...

Видео: Ураганот Метју уби над 150 луѓе

Пулс24 - 07.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Lider - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

По Метју се заканува уште еден ураган

Lider - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

По Метју се заканува уште еден ураган

Канал 77 - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 842

Lider - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници.

Ураганот Метју однесе најмалку 478 човечки животи

Пулс24 - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Со брзиот пораст на бројот на загинатите различни владини агенции даваат ...

Најсмртоносни урагани во САД

Lider - 07.10.2016

Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Во почетокот ураганите не биле именувани. Имиња им се даваат од 1953 година.

Расте бројот на загинати: Ураганот усмрти 478 лица

Маркукуле - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Со брзиот пораст на бројот на загинатите различни владини агенции даваат ...

Ако се судрат „Метју“ и „Никол“, Флорида ја чека катастрофа

Lider - 07.10.2016

На брегот на американската држава Флорида би можело да се судрат двата урагани „Метју“ кој го опустоши Хаити и „Никол“, тропска бура која прерасна во ураган од прва категорија. Како што јавуваат американскиот медиуми, прогнозите се дека Метју за ...

Бројот на жртви од ураганот Метју се искачи на 842

Пулс24 - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници.

Ураганот „Метју“ зад себе остави пустош

Пулс24 - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Околу 61.500 луѓе сѐ уште се сместени во засолништа.

Вонредна состојба во САД: Над 330 мртви, еден милион луѓе евакуирани

Пулс24 - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју, кој ја зафати Америка, константно расте и во моментов официјалната бројка е 339 загинати. Извештаите велат дека точниот број на жртвите сè уште не може да се дознае во оваа ситуација, пренесе „Ројтерс“, ...

По ураганот Метју, доаѓа Никол: Ако се судрат, ќе дојде до катастрофа

Пулс24 - 07.10.2016

На брегот на американската држава Флорида би можело да се судрат двата урагани „Метју“ кој го опустоши Хаити и „Никол“, тропска бура која прерасна во ураган од прва категорија. Тропската бура Никол доби поголем интензитет и се трансформира во ...

Најсмртоносни урагани во САД

еМагазин - 07.10.2016

Поради приближувањето на ураганот Метју кон САД, агенцијата ДПА објави список на најсмртоносни урагани што ја погодиле таа држава од 1851 година досега. Во почетокот ураганите не биле именувани. Имиња им се даваат од 1953 година.

ВИДЕО: Во срцето на ураганот: Авион навлезе во бурата која ја пустоши Америка

Маркукуле - 07.10.2016

Иако ураганот Метју предизвикува големо внимание поради ужасните последици кои ги остави зад себе, има такви која својата доза на адреналинска инекција ја добиваат токму бркајќи ги ваквите бури.

Погледнете го злокобниот лик на ураганот кој покоси животи во Америка. Ни се „смее“ на сателитска снимка!

Пулс24 - 07.10.2016

Сива материја што личи на череп – други велат дека личи на Гринч, изгледа како да се смее додека невремето се движи преку западниот дел на Хаити. Сликата од злокобниот „лик“ е забележана преку инфрацрвена снимка од сателит и сигурно не е нешто што ...

Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Либертас - 07.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина, кон која се приближува ураганот „Метју. Обама издаде наредба за доставување федерална помош како поддршка на државните и локалните напори, давајќи им со тоа ...

По Метју се заканува уште еден ураган

Либертас - 07.10.2016

Тропската бура Никол доби на интензитет и се трансформира во ураган, соопшти во четвртокот Центарот за информирање за урагани, прецизирајќи дека ќе го погоди брегот на Бермудските Острови.

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се искачи на 842

Либертас - 07.10.2016

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се изкачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници.

Смртниот биланс од ураганот Метју на Хаити достигна најмалку 478 лица

Либертас - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се зголеми на 478 лица, по добивањето на информации од оддалечени области, кои поради тропската бура беа отсечени од светот. Со брзиот пораст на бројот на загинатите различни владини агенции даваат ...

Метју ја покоси Америка: Прогласена вонредна состојба, повеќе од 330 мртви, евакуирани милион луѓе

Exclusive.mk - 07.10.2016

Бројот на жртвите на ураганот Метју во моментов изнесува 339 лица, но можно е да се зголеми бидејќи постојано пристигаат извештаи за вонредни состојби, поради што не може да се даде точен број, велат извори од американската цивилна заштита.

Ураганот Метју предизвика прекин во електричната енергија во Флорида

Либертас - 07.10.2016

Околу 600.000 домови во Флорида денеска останаа без електрична енергија поради ураганот Метју, изјави гувернерот на југоисточната американска сојузна држава Рик Скот. Воедно денеска е забележана првата жртва од ураганот Метју на Флорида.

Ураганот Метју на Хаити однесе најмалку 340 животи

Либертас - 07.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот Метју на Хаити се покачи на 340 луѓе, а спасувачките екипи за прв пат успеале да влезат во уништените крајбрежни градови. Се стравува дека таму повторно би можело да се појави смртоносната колера.

Апокалиптични видеа од Ураганот Метју во САД, ПОТОП им се заканува на САД (ШОКАНТНИ ВИДЕА)

Exclusive.mk - 07.10.2016

Апокалиптични видеа од Ураганот Метју во САД, ПОТОП им се заканува на САД (ШОКАНТНИ ВИДЕА) Ураганот Метју досега има однесено над 500 животи, а како што напредува бурата е очекуваа уште лоши вести CNN во живо го пренесува невремето на следниве ...

Од ураганот „Метју“ досега загинаа 69 лица

24 Вести - 06.10.2016

Ураганот „Метју“ досега предизвика смрт на најмалку 69 лица, од кои дури 65 загинале на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахамите се движи кон Флорида. Повеќето загинати на Хаити настрадале при пад на стебла од ...

„Метју“- најсилен ураган во последните децении

Глас на Америка - 06.10.2016

Метеоролозите очекуваат ураганот „Метју“ да се засили поминувајќи преку северниот дел на Бахамите, упатувајќи се кон Флорида. Од Центарот за урагани на САД велат дека „Метју“ донел ветришта со брзина од 205 километри на час.

Ураганот Метју во САД: Во тек е евакуација на 12 милиони луѓе

Нова ТВ - 06.10.2016

Ураганот Метју кој однесе 39 животи на Хаити сега се движи кон источниот дел на сојузната американска држава Флорида, каде според прогнозите на метеоролозите ќе добие поголема сила и ќе премине од трета во четврта категорија.

Џорџија нареди евакуација на два милиони луѓе

Р.С.Европа - 06.10.2016

Гувернерот на американската сојузна држава Џорџија нареди евакуација на шест окрузи по должината на атланскиот брег, еден ден пред очекувањата на ураганот Метју да ја погоди земјата и да се движи низ источниот брег на САД.

Метју остава пустош зад себе, делови од САД - евакуирани

Deutsche Welle - 06.10.2016

Ураганот Метју протатне низ карипските острови Хаити и Куба со ветрови кои надминуваат 200 километри на час. Во моментов ураганот е над Бахамите, а во текот на денот се очекува да пристигне до Флорида Властите во САД ги евакуираат крајбрежните ...

Флорида и Џорџија објавија тревога поради ураганот Метју, Обама прогласи вонредна состојба (ВИДЕО)

МКД - 06.10.2016

Властите на американските сојузни држави Флорида и Џорџија наредија евакуација на најмалку два милиони луѓе поради опасноста од ураганот Метју, кој мина преку Карибите и уби повеќе од 100 луѓе.

Повик за евакуација поради Метју

Тера - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во ...

Од ураганот „Метју“ досега загинаа 69 лица

Идивиди - 06.10.2016

Мексико Сити, 6 октомври 2016 (МИА) - Ураганот „Метју“ досега предизвика смрт на најмалку 69 лица, од кои дури 65 загинале на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахамите се движи кон Флорида, јави Танјуг.

Околу два милиона лица во САД добија повик за евакуација поради ураганот Метју

ТВ21 - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во ...

Ураганот Метју причина за евакуација на околу два милиона лица во САД

Здравство24 - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во ...

Обама прогласи вонредна состојба на Флорида поради ураганот „Метју“ кој веќе однесе 140 животи

Тера - 06.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама во четвртокот прогласи вонредна состојба во сојузната држава Флорида поради приближувањето на ураганот „Метју“, кој е најсилната карипска бура наназад најмалку една деценија, а му се приближува на југоистокот на ...

Најмалку 136 луѓе загинаа на Хаити од ураганот Метју

А1 On - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

Флорида се подготвува за најголемата евакуација поради ураганот Метју

Кајгана - 06.10.2016

Луѓето ги напуштаат куќите покрај брегот, училишта се затвораат, а надлежните наредија евакуација на голем број жители на источниот брег на САД, откако ураганот „Метју“ мина низ Бахамите и се упати кон Флорида.

Обама прогласи вонредна состојба на Флорида поради ураганот „Метју“

+инфо - 06.10.2016

Пред ударот на ураганот кој однесе 140 човечки живти, евакуирани се повеќе од два милиони Американци. Американскиот претседател Барак Обама во четвртокот прогласи вонредна состојба во сојузната држава Флорида поради приближувањето на ураганот ...

Евакуација на два милиона граѓани на САД поради ураганот Метју

+инфо - 06.10.2016

Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во изминатата деценија. Метју е од трета категорија и е со брзина од 190 километри на час. Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица ...

Флорида се подготвува за доаѓање на ураганот Метју

Кајгана - 06.10.2016

Ураганот Метју е нaјсилниот ураган кој се има појавено на Атлантикот во последните 10 години. Откако ги опустоши Хаити и најмалку десет лица ги загубија животите, сега американските држави Флорида и Јужна Каролина се подготвуваат за неговото ...

Хаити: Што остави зад себе ураганот Метју?

Кајгана - 06.10.2016

Во вторникот ураганот Метју донесе поплави, ветрови и дождови на Хаитите, а сега се движи кон Флорида, САД. Ураганот остави 11 жртви на Карибите, вклучувајќи 5 на Хаити, пренесува AP. Други смртни случаи се регистрирани во Доминиканската Република и ...

Околу два милиона лица во САД добија повик за евакуација поради ураганот Метју

А1 On - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во ...

Од ураганот „Метју“ досега загинаа 69 лица

+инфо - 06.10.2016

Повеќето загинати на Хаити настрадале при пад на стебла од дрвја, парчиња од фасади и покриви, како и во надојдените реки. Ураганот „Метју“ досега предизвика смрт на најмалку 69 лица, од кои дури 65 загинале на Хаити, соопштија локални претставници, ...

РАСТЕ БРОЈОТ НА МРТВИ: Најмалку 136 луѓе загинаа во Хаити од ураганот „Метју“ (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 06.10.2016

Најжестоката карипска бура во последните речиси 10 години рано утрово ги зафати Бахамите, а додека се чека да стигне до американскиот брег, во четири американски држави во тек е масовна евакуација Во налетот на ураганот „Метју“ загинаа најмалку 149 ...

Најмалку 149 луѓе загинати од ураганот Метју

Алфа - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на ...

Околу два милиона лица во САД добија повик за евакуација поради ураганот Метју

Сител - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во ...

Од ураганот „Метју“ загинаа најмалку 104 лица...

Н.Македонија - 06.10.2016

Од ураганот „Метју“ загинаа најмалку 104 лица Ураганот „Метју“ досега предизвика смрт на најмалку 104 лица, од кои дури 98 загинале на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахамите се движи кон Флорида, јави Танјуг.

Околу два милиони Американци добија повик за евакуација поради ураганот Метју...

Н.Македонија - 06.10.2016

Околу два милиони Американци добија повик за евакуација поради ураганот Метју Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се ...

БЕСНЕЕ УРАГАНОТ МЕTЈУ: Околу два милиона лица во САД добија повик за евакуација

Телеграф - 06.10.2016

Ураганот Метју е од трета категорија и е со брзина од 190 километри на час Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се ...

ПАЃАА СТЕБЛА, ФАСАДИ И ПОКРИВИ: Од ураганот „Метју“ досега загинаа 69 лица (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 06.10.2016

Оние кои имаат намера ураганот да го сочекаат во своите домови се снабдиле со големи количества вода, млеко и конзервирана храна, празнејќи ги самопослугите, покажуваат снимките на локалните медиуми Ураганот „Метју“ досега предизвика смрт на ...

Ураганот Метју им се заканува на Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина

Канал5 - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во сад и во регионот на Карибите во ...

Два милиона лица во САД добија повик за евакуација поради ураганот Метју

Алфа - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна ...

Околу два милиона лица во САД добија повик за евакуација поради ураганот Метју

Курир - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во ...

Милиони на југоистокот од САД бегаат пред ураганот Метју

Точка - 06.10.2016

Најмоќната карипска бура во последните речиси десет години ги зафати Бахами во четвртокот продолжи да јакне додека се приближува до југоисточниот брег на САД, каде што во масовен егзодус милиони луѓе се евакуираат.

Најмалку 136 луѓе загинаа на Хаити од ураганот Метју

Сител - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

Ураганот Метју уби над 149 луѓе (ВИДЕО)

Курир - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон ...

Најлоша бура досега: Сателитската снимка од ураганот Метју ги исплаши сите на интернет!

Точка - 06.10.2016

Ураганот Метју многумина го опишале како огромна, речиси апокалиптична бура. Сега се појавила и фотографија која оди со ова монструозно невреме. Сателитската снимка од бурата и сама потсетува на некое чудовиште.

Обама прогласи вонредна состојба на Флорида

Канал5 - 06.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска прогласи вонредна состојба на Флорида каде што се доближува ураганот Метју - соопшти Белата куќа. Ова овозможува Министерството за национална безбедност и Федералната агенција за управување со вонренди ...

Втор ураган Никол се формира на Бермуда

Канал5 - 06.10.2016

Тропското невреме Никол се трансформирала во ураган денеска на средината на денот соопшти Центарот за информирање за урагани (НХЦ), прецизирајќи дека брегот на Бермудските острови ќе претрпи налети на немирно море.

Евакуација на 2 милиони луѓе – „Метју“ вечерва ќе ја удри Америка

Канал5 - 06.10.2016

Храна, вода, лекови и гориво за најмалку три дена. Флорида е во исчекување на ураганот Метју, кој со ветришта од над 200 километри на час ита кон источното крајбрежјето на сојузната држава.

„Ураганот ќе ве убие“ - предупредување кон граѓаните на Флорида

Канал5 - 06.10.2016

Ураганот Метју досега усмрти 113 луѓе, од кои 108 на Хаити и се движи кон Флорида. Во моментов е на Бахамите - јавува Си Ен Ен. Ураганот Метју е невреме од четврта категорија и носи со себе ветришта од 200 километри на час.

Најмалку 136 луѓе загинаа на Хаити од ураганот Метју

Локално - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

Ураганот „Метју“ убива, над 149 луѓе загинаа на Хаити (Видео)

Република - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

Најмалку 136 луѓе загинаа на Хаити од ураганот Метју

Press24 - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

ФОТО+ВИДЕО: САД во страв - ураганот Метју однесе над 100 животи

Фактор - 06.10.2016

Ураганот Метју однесе 108 жртви на Хаити, објави BBC, повикувајќи се на изјава на Министерството за внатрешни работи. Локален официјален претставник вели дека само 50 лица починале во јужниот град Рошел-а-Баруел.

Ураганот „Метју“ се доближува до американското крајбрежје

МРТ - 06.10.2016

Освен Бахамите, Хаити и Доминиканската Република, невремето ги погоди и Јамајка, Колумбија и Куба. Околу два милиона лица од крајбрежјето на источните американски држави ќе бидат евакуирани поради ураганот „Метју“ кој се доближува до Флорида, ...

Ураганот „Метју“ ја предизвика смртта на 108 лица во Хаити

Стандард - 06.10.2016

Ураганот „Метју“ ја предизвика смртта на 108 лица во Хаити, пренесе BBC, повикувајќи се на изјава на Министерството за внатрешни работи. Локален официјален претставник вели дека само 50 лица починале во јужниот град Рошел-а-Баруел.

Бројот на жртвите од ураганот „Метју“ на Кариби надмина сто

Макфакс - 06.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот „Метју“ на Карибите достигна во четвртокот 102 лица од коишто 98 ги загубија животите во Хаити, пренесува Reuters повикувајќи се на локалните власти, кои претходно известија за 69 жртви.

Најмалку 108 лица загинаа на Хаити во налет на ураганот Метју

Мета - 06.10.2016

Ураганот „Метју“ усмрти најмалку 108 лица на Хаити, соопштија локалните власти, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Повеќето од настраданите на Хаити загинале како при паѓање на дрво кров и во надоаѓање на реки.

Милиони на југоистокот од САД бегаат пред ураганот Метју

Макфакс - 06.10.2016

Најмоќната карипска бура во последните речиси десет години ги зафати Бахами во четвртокот продолжи да јакне додека се приближува до југоисточниот брег на САД, каде што во масовен егзодус милиони луѓе се евакуираат.

Флорида се подготвува за најголемата евакуација поради ураганот „Метју“

Макфакс - 06.10.2016

Луѓето ги напуштаат куќите покрај брегот, училишта се затвораат, а надлежните наредија евакуација на голем број жители на источниот брег на САД во среда, откако ураганот „Метју“ мина низ Бахамите и се упати кон Флорида, каде гувернерот предупреди ...

Обама прогласи вонредна состојба на Флорида поради ураганот „Метју“ кој веќе однесе 140 животи

Макфакс - 06.10.2016

Американскиот претседател Барак Обама во четвртокот прогласи вонредна состојба во сојузната држава Флорида поради приближувањето на ураганот „Метју“, кој е најсилната карипска бура наназад најмалку една деценија, а му се приближува на југоистокот на ...

Најмалку 136 луѓе загинаа на Хаити од ураганот Метју

Lider - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

Околу два милиона лица во САД добија повик за евакуација поради ураганот Метју

Lider - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во ...

(ВИДЕО) Страшни слики од Хаити: Најмалку 136 луѓе загинаа од ураганот Метју

еМагазин - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

Најмалку 149 луѓе загинаа на Хаити од ураганот Метју

Либертас - 06.10.2016

Во налетот на ураганот Метју загинаа најмалку 149 лица, од кои дури 136 на Хаити, соопштија локални претставници, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида. Поголемиот број загинати на Хаити настрадале при пад на дрвја, парчиња од ...

Околу два милиона лица во САД добија повик за евакуација поради ураганот Метју

Либертас - 06.10.2016

Ураганот Метју се насочува кон Флорида, Џорџија и Северна и Јужна Каролина и околу два милиона лица од крајбрежните зони во источните американски држави добија повик да се евакуираат. Тоа е најмоќното невреме во САД и во регионот на Карибите во ...

Ураганот „Метју“ на Хаити усмрти 39 лица, па засилен се упати кон Флорида

Либертас - 06.10.2016

Откако усмрти најмалку 39 лица и оштети голем број куќи на југот од Хаити, ураганот „Метју“ се упати кон источниот брег на Флорида каде, според прогнози на метеоролозите, ќе добие на сила и ќе премине од трета во четврта категорија.

Бројот на жртвите од ураганот „Метју“ на Кариби надмина сто

Exclusive.mk - 06.10.2016

Бројот на жртвите од ураганот „Метју“ на Карибите достигна во четвртокот 102 лица од коишто 98 ги загубија животите во Хаити, пренесува Reuters повикувајќи се на локалните власти, кои претходно известија за 69 жртви.

Седум жртви од разурен ураган на Карибите

Телма - 05.10.2016

Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето се движи кон источните делови на ...

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

24 Вести - 05.10.2016

Седум лица ги загубија животите на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон источните ...

Југоисточниот брег на САД се „вооружува“ против ураганот Метју

Deutsche Welle - 05.10.2016

Ураганот Метју помина преку Карибите, оставајќи зад себе жртви и пустош. Властите во американските сојузни држави Северна Флорида, Јужна Каролина и Џорџија прогласија вонредна состојба во очекување на невремето.

Ураганoт Мeтју оди кон Куба, досега однесе седум жртви

+инфо - 05.10.2016

Жариштето на ураганот се движи кон источните делови на Куба со брзина на ветрот од 220 километри на час. Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и ...

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

А1 On - 05.10.2016

Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон ...

Американците ги испразнија продавниците поради ураганот Метју

А1 On - 05.10.2016

Празни полици во продавниците и долги редови на бензиските пумпи се честа глетка на патиштата на југоисточниот брег на САД во момент кога граѓаните од приморските места се подготвуваат за евакуација поради урганот Метју.

Американците ги испразнија продавниците поради ураганот Метју

+инфо - 05.10.2016

Метеоролозите се уште не се сигурни колку силен ќе биде ударот од ураганот кога ќе стигне до САД. Празни полици во продавниците и долги редови на бензиските пумпи се честа глетка на патиштата на југоисточниот брег на САД во момент кога граѓаните од ...

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

Тера - 05.10.2016

Седум лица ги загубија животите на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и ...

Ураганот Метју ги погоди Јамајка и Хаити

Кајгана - 05.10.2016

Еден од најсилните урагани во последните 10 години, ураганот Метју ги погоди сиромашните креаеви на Јамајка и Хаити, а луѓето бегаат во паника барајќи засолниште. Метеоролозите предвидуваат дека ураганот ќе стигне во југоисточниот дел на ...

Американците ги испразнија продавниците поради ураганот Метју

Идивиди - 05.10.2016

Празни полици во продавниците и долги редови на бензинските пумпи се честа глетка на патиштата на југоисточниот брег на САД во момент кога граѓаните од приморските места се подготвуваат за евакуација поради ураганот Метју.

Ураганот „Метју’ денеска ќе ја погоди Куба – на Хаити загинаа седум лица

Канал5 - 05.10.2016

Седум лица загинаа на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон источните делови на Куба ...

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви...

Н.Македонија - 05.10.2016

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба.

Американците ги испразнија продавниците поради ураганот Метју

Сител - 05.10.2016

Празни полици во продавниците и долги редови на бензиските пумпи се честа глетка на патиштата на југоисточниот брег на САД во момент кога граѓаните од приморските места се подготвуваат за евакуација поради урганот Метју.

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

Алфа - 05.10.2016

Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот ...

САД: Американците ги испразнија продавниците поради ураганот Метју (ФОТО)

Телеграф - 05.10.2016

Во Флорида, Џорџија, Северна и Јужна Каролина прогласена е вонредна состојба поради доаѓањето на ураганот од категоријата три преку Карибите, а се очекува во текот на неделата да го погоди брегот на САД Празни полици во продавниците и долги редови ...

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

Курир - 05.10.2016

Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон ...

Вонредна состојба во Јужна Каролина: Половина милион луѓе бегаат од ураганот Метју

Точка - 05.10.2016

Властите во американската држава Јужна Каролина почнуваат со евакуација на повеќе од половина милион луѓе пред ураганот Метју, кој претходно усмртил три лица на Хаити, а четири во Доминиканската Република.

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

Сител - 05.10.2016

Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон ...

Масовна евакуација во САД поради ураганот Метју

Канал5 - 05.10.2016

Властите наредија евакуација на стотици илјади луѓе во американските држави Флорида и Јужна Каролина откако ураганот Метју тргна кон американскиот источен брег. - Ова е сериозно невреме, рече американскиот претседател Барак Обама додавајќи дека ...

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

Орбис - 05.10.2016

Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон ...

Ураганот Метју досега однесе седум жртви

Република - 05.10.2016

Седум лица ги загубија животите на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон источните делови на ...

Ураганот Метју досега однесе седум жртви

Вечер - 05.10.2016

Седум лица ги загубија животите на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој се очекува да ја погоди и Куба Седум лица ги загубија животите на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој се ...

Американците прават залихи во очекување на ураганот Метју

Фактор - 05.10.2016

Празни полици во продавниците и долги редови на бензинските пумпи има на југоисточниот брег на САД, затоа што граѓаните од приморските места се подготвуваат за евакуација поради ураганот Метју.

ФОТО+ВИДЕО: Ураганот Метју „коси“ во повеќе земји - има и жртви

Фактор - 05.10.2016

Седум лица загинаа на Хаити и во Доминиканската Република во ураганот Метју. Тој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Ж ариштето на ураганот се движи кон источните делови на Куба со брзина на ветрот од 220 километри на час.

Ураганот Метју досега однесе седум жртви

Нетпрес - 05.10.2016

Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон источните делови на Куба со брзина на ветрот од 220 километри на час. Последниве неколку денови кубанските власти евакуираа над 300.000 граѓани од загрозените ...

Половина милион луѓе бегаат од ураганот Метју (Видео)

Република - 05.10.2016

Властите во американската држава Јужна Каролина почнуваат со евакуација на повеќе од половина милион луѓе пред ураганот Метју, кој претходно усмртил три лица на Хаити, а четири во Доминиканската Република.

Ураганот „Метју“ се упати кон Куба

МРТ - 05.10.2016

Последниве неколку денови кубанските власти евакуираа над 300.000 граѓани од загрозените источни подрачја... Седум лица загинаа на Хаити и во Доминиканската Република во ураганот „Метју“, кој се очекува да стигне на Куба.

НАСА покажа како изгледа катастрофалниoт ураган Метју од вселената! (ВИДЕО)

Стандард - 05.10.2016

НАСА објави снимки на катастрофалниот ураган Метју снимени од Меѓународната вселенска станица. Седум лица загинаа при преминувањето на ураганот над Карибите, а илјадници беа принудени да ги напуштат своите домови.

Јужна Каролина евакуира половина милион жители поради силен ураган

Позитив.мк - 05.10.2016

Гувернерката на Јужна Каролина изјави во вторникот дека прогласила вонредна состојба поради ураганот „Метју“, кој претходно усмртил три лица на Хаитите, а четири во Доминиканската Република.

Ураган Mетју: Најмалку девет жртви, илјадници домови уништени

МРТ - 05.10.2016

Ураганот од четврта категорија го продолжува својот деструктивен пат кон Бахамите и американските држави Флорида, Џорџија и Јужна Каролина каде што се подготвува евакуација на жителите во крајбрежните делови.

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

Lider - 05.10.2016

Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон ...

Седум жртви зеде Ураганот Метју досега

Канал 77 - 05.10.2016

Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон источните делови на Куба со брзина на ветрот од 220 километри на час. Последниве неколку денови кубанските власти евакуираа над 300.000 граѓани од загрозените ...

Ураганoт Мeтју досега однесе седум жртви

Либертас - 05.10.2016

Седум лица ги загубија своите животи на Хаити и во Доминиканската Република во налетот на ураганот Метју, кој денеска се очекува да ја погоди и Куба. Американскиот центар за следење урагани предупреди дека жариштето на ураганот се движи кон ...

Ураганот Метју ги погоди Јамајка и Хаити

Глас на Америка - 04.10.2016

Најмалку четири жртви, илјадници евакуирани Поплавени улици и голем број на луѓе во итна помош е епилогот од ураганот Метју, кој во понеделникот ги зафати Јамајка и Хаити. Според информациите, регистрирани се два смртни случаи во Хаити, што значи ...

Силен ураган ги погоди Хаити и се приближува кон САД

А1 On - 04.10.2016

Најмоќен ураган што го погоди Атлантски Океан во речиси последните десет години денеска ги зафати Хаити и се очекува да продолжи кон Куба, а потоа да стигне до САД. Поради ураганот Метју јужниот дел на Хаити е без електрична енергија.

Ураганот „Метју“ изгледа застрашувачки од вселената

Кајгана - 04.10.2016

Астронаутите од Меѓународната вселенска станица објавија снимка од бурата што се одвива на Земјата, видена од вселената. Станува збор за ураганот Метју од четврта категорија, кој денеска удри на Хаити.

Силен ураган ги погоди Хаити и се приближува кон САД

+инфо - 04.10.2016

Патот на ураганот е сличен на ураганот Флојд од 1999 година кога во пет американски сојузни држави беа евакуирани 2,6 милиони луѓе. Најмоќен ураган што го погоди Атлантски Океан во речиси последните десет години денеска ги зафати Хаити и се очекува ...

НАЈМОЌЕН ВО ПОСЛЕДНИВЕ ДЕСЕТ ГОДИНИ: Силен ураган ја погоди државата Хаити (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 04.10.2016

Метеорологот на Ен-Би-Си, Бил Каринс, изјави дека патот на ураганот е сличен на ураганот Флојд од 1999 година кога во пет американски сојузни држави беа евакуирани 2,6 милиони луѓе Најмоќен ураган што го погоди Атлантски Океан во речиси последните ...

Силен ураган ги погоди Хаити и се приближува кон САД...

Н.Македонија - 04.10.2016

Силен ураган ги погоди Хаити и се приближува кон САД Најмоќниот ураган што го погоди Атлантскиот Океан во речиси последните десет години, денеска ги зафати Хаити и се очекува да продолжи кон Куба, а потоа да стигне до САД.

Ураганот „Метју“ ги одзеде првите животи (ВИДЕО)

Стандард - 04.10.2016

Ураганот „Метју“ веќе започна да ги зема првите жртви. Властите на Хаити објавија за 1 починат и уште еден исчезнат уште пред бурата да заземе полна сила, пренесе АП. Според прогнозите „Метју“ е најмоќната бура за изминатата деценија со брзина на ...

Ураганот „Метју“ стигна до Јамајка и до Хаити

Мета - 04.10.2016

Ураганот „Метју“ предизвика поројни дождови на Јамајка и во делови од Хаити, а сериозни штети можно е да предизвика и во северозападните делови на островите, каде што се очекува да мине во текот на денот.

Јужниот дел на Хаити е одвоен од светот по ураганот Метју

Стандард - 04.10.2016

Јужната половина на Хаити – најмногу погодена од ураганот Метју е одвоена од остатокот на земјата по уривањето на мост, објавија властите, цитирани од Франс прес. Национален пат број 2 е прекинат по колапсот на мост, изјави за АФП портпаролот на ...

Силен ураган ги погоди Хаити и се приближува кон САД

Либертас - 04.10.2016

Најмоќен ураган што го погоди Атлантски Океан во речиси последните десет години денеска ги зафати Хаити и се очекува да продолжи кон Куба, а потоа да стигне до САД. Поради ураганот Метју јужниот дел на Хаити е без електрична енергија.

Евакуација на поморска база во заливот Гвантанамо поради ураганот „Метју“

А1 On - 03.10.2016

Стотици луѓе се подготвени за евакуација од американската поморска база во заливот Гвантанамо, бидејќи силниот ураган „Метју“ се приближува кон Куба, Хаити и Јамајка. Воената норнарица на САД соопшти дека од луѓето кои живеат во базата и воениот ...

Евакуација на поморска база во заливот Гвантанамо поради ураганот „Метју“

+инфо - 03.10.2016

Голем број затвореници се уште се наоѓаат во притворскиот центар, а околу 5.500 луѓе живеат во таа база. Стотици луѓе се подготвени за евакуација од американската поморска база во заливот Гвантанамо, бидејќи силниот ураган „Метју“ се приближува кон ...

Евакуација на поморска база во заливот Гвантанамо поради ураганот „Метју“

Курир - 03.10.2016

Стотици луѓе се подготвени за евакуација од американската поморска база во заливот Гвантанамо, бидејќи силниот ураган „Метју“ се приближува кон Куба, Хаити и Јамајка. Воената норнарица на САД соопшти дека од луѓето кои живеат во базата и воениот ...

Евакуација на поморска база во заливот Гвантанамо поради ураганот „Метју“

Алфа - 03.10.2016

Стотици луѓе се подготвени за евакуација од американската поморска база во заливот Гвантанамо, бидејќи силниот ураган „Метју“ се приближува кон Куба, Хаити и Јамајка. Стотици луѓе се подготвени за евакуација од американската поморска база во заливот ...

Поморската база во Гвантанамо евакуирана поради „Метју“

Точка - 03.10.2016

Стотици луѓе се подготвени за евакуација од американската поморска база во заливот Гвантанамо, бидејќи силниот ураган „Метју“ се приближува кон Куба, Хаити и Јамајка. Воената норнарица на САД соопшти дека од луѓето кои живеат во базата и воениот ...

Поморската база во Гвантанамо евакурана поради „Метју“

Нетпрес - 03.10.2016

ЏВоената норнарица на САД соопшти дека од луѓето кои живеат во базата и воениот притворски центар на кубанскиот остров е побарано да се засолнат, а во тек е евакуација на персонал кој не е од суштинска важност.

Подготовки за доаѓањето на ураганот „Метју“

МРТ - 03.10.2016

„Метју“ е најсилниот ураган на атланскиот океан по „Филикс“ во 2007 година... Стотици луѓе се подготвуваат за евакуација од американската поморска база во заливот Гвантанамо поради ураганот „Метју“ кој се приближува кон Куба, Хаити и Јамајка.

Евакуација на поморска база во заливот Гвантанамо поради ураганот „Метју“

Lider - 03.10.2016

Стотици луѓе се подготвени за евакуација од американската поморска база во заливот Гвантанамо, бидејќи силниот ураган „Метју“ се приближува кон Куба, Хаити и Јамајка. Воената норнарица на САД соопшти дека од луѓето кои живеат во базата и воениот ...

Евакуација на поморска база во заливот Гвантанамо поради ураганот „Метју“

Либертас - 03.10.2016

Стотици луѓе се подготвени за евакуација од американската поморска база во заливот Гвантанамо, бидејќи силниот ураган „Метју“ се приближува кон Куба, Хаити и Јамајка. Воената норнарица на САД соопшти дека од луѓето кои живеат во базата и воениот ...