TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Завршен Мастерс во Лондон: Ѓоковиќ со пресврт до победа

Нова ТВ - 13.11.2016

Новак Ѓоковиќ тргна со победа на завршниот АТП Мастерс во Лондон. Во меч од првото коло, со фантастичен пресврт, го совлада Доминик Тим со 6:7, 6:0, 6:2 што е негов четврти триумф во толку одиграни средби против австрискиот тенисер.

Славни лица во „О2 арена“ во Лондон: Мурињо и Пике го гледаа Ѓоковиќ

Нова ТВ - 13.11.2016

Воведниот меч на завршниот тениски Мастерс во Лондон меѓу Новак Ѓоковиќ и Доминик Тим го следеа и еден куп познати фази на трибините. Фото-објективите уловија две фудбалски што секогаш се фокус на внимание каде и да се појават.

„Мареј долго ќе остане светски број еден“

СуперСпорт - 13.11.2016

Тенисерот од Канада, Милош Раониќ даде интервју за новинарите пред турнирот во Лондон. Денес започнува последниот Мастерс на кој ќе настапуваат 8-те најдобри во 2016-та година, а тоа ќе биде прв пат на него да не играат ниту Федерер, ниту Надал.

АТП Лондон: Ѓоковиќ успеа со пресврт да стигне до победа!

СуперСпорт - 13.11.2016

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ стигна до 1-та победа на отворањето на турнирот во Лондон против Тим. Ѓоковиќ зад себе има тешка недела бидејќи по долго време го изгуби првото место на АТП листата. Тој денес успеа да го победи Тим со 2:1 во сетови.

Ѓоковиќ со победа го започна турнирот во Лондон

МКД - 13.11.2016

Новак Ѓоковиќ со победа од 2-1 против Доминик Тим го почна завршниот АТП турнир во Лондон. Српскиот тенисер посакува експресно да се врати на првото место на АТП листата, а тоа ќе го направи со освојување на турнирот во Лондон.

Ѓоковиќ се мачеше, но тргна со триумф во Лондон

Екипа - 13.11.2016

Завршниот АТП турнир во Лондон и официјално стартуваше попладнево со пресметката меѓу Новак Ѓоковиќ и Доминик Тием. Српскиот тенисер, кој игра многу променливо во последните неколку месеци, повторно се соочи со значителни проблеми, но Ѓоковиќ сепак ...

Ѓоковиќ со пресврт го совлада Тим

А1 On - 13.11.2016

Српскиот тенисер и втор светски рекет Новак Ѓоковиќ кој неодамна го загуби првото место на АТП листата, со победа го почна Мастерсот во Лондон. Тој денес го победи Доминик Тим од Австрија со 2-1, иако го загуби првиот сет на тај-брејк.

Мареј против Ѓоковиќ: Титула во Лондон вредна прво место на АТП листата

Gol.mk - 13.11.2016

Тениските фанови не можеа да посакаат поубав крај на сезоната, со финален турнир во Лондон во кој Енди Мареј и Новак Ѓоковиќ ќе играат за првата позиција на АТП листата. Британецот одигра феноменални четири турнири и ја искористи слабата форма на ...

Енди Мареј и Новак Ѓоковиќ во „Игра на тронови“: Започнува одлучувачкиот завршен мастерс во Лондон

Спортклуб - 13.11.2016

Завршниот мастерс во Лондон ќе одлучи дали Мареј или Ѓоковиќ ќе ја завршат годината на првото место. Сезоната мината во подеми и падови, титули и разочарувања, пофалби и критики собрана на едно место - финалниот мастерс во британската престолнина, ...

Чилиќ: После Париз знам дека можам повторно да го победам Ѓоковиќ

Gol.mk - 13.11.2016

Најдобриот хрватски тенисер, Марин Чилиќ, со голема самодоверба ќе го започне турнирот во Лондон. Зад себе има успешна сезона во која освои две титули, а за првпат успеа да го победи довчерашниот најдобар тенисер, Новак Ѓоковиќ.

Младиот Тим го налути Ѓоковиќ, па беше сомлен во Лондон

Спортклуб - 13.11.2016

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да оствари победа на почетниот натпревар од завршниот Мастерс во Лондон годинава. Тој на почетокот беше изненаден во првиот сет од младиот тенисери Тим, кој поведе со 1:0, откако го доби сетот со 6:7, по што ...

Ѓоковиќ загуби сет, па го преслуша Тим во Лондон

Дерби - 13.11.2016

Новак Ѓоковиќ ја започна одбраната на титулата на завршниот турнир во Лондон со победа над Доминик Тим изразена со резултат 2:1 во сетови. Дебитантот на овој турнир успеа да го добие првиот сет преку тај-брејк откако двајцата тенисери не дозволија ...

Ѓоковиќ се „загреа“ со победа над Тим

SportMedia - 13.11.2016

Светскиот рекет број 2, Ѓоковиќ, за кого ова е прв меч откако го загуби првото место на АТП-листата, оди на петта последователна титула од завршниот турнир, и доколку стигне до титулата со сите победи, повторно ќе е број 1.

Ѓоковиќ направи непромислен потег на теренот, па имаше жестока расправија со новинар

Дерби - 13.11.2016

Победата на Новак Ѓоковиќ во првото коло од групната фаза на завршниот АТП турнир во Лондон беше очекувана, но на моменти Србинот покажуваше нервоза, нешто што кулминираше на крајот на првиот сет кога тој упати топче кон боксот во кој се наоѓаше ...

Едниот фудбалер, другиот тенисер: Ѓоковиќ и Пике се пресметаа во кошарка (ВИДЕО)

Спортклуб - 13.11.2016

Жерард Пике денеска беше специјален гостин на натпреварот меѓу Новак Ѓоковиќ и Доминик Тим на Мастерсот во Лондон. По мечот, двајцата родени шампиони имаа и блиска средба во О2 арената и издвоија малку време да се пресметаат во спорт кој ни на ...

Циркус во Лондон: Англиски новинар го нападна Ѓоковиќ на прес конференција

Спортклуб - 13.11.2016

Новак Ѓоковиќ со победа против Доминик Тим ја почна одбраната на титулата во Лондон откако денеска победи со 2-1. Но, освен возбудливиот меч во кој имаше и пресврт, на Србинот му беше интересно и на прес конференцијата каде имаше вербален дуел со ...

Ѓоковиќ со пресврт го совлада Тим...

Н.Македонија - 13.11.2016

За Ѓоковиќ ова беше четврти триумф во исто толку мечеви против Тим Српскиот тенисер и втор светски рекет Новак Ѓоковиќ кој неодамна го загуби првото место на АТП листата, со победа го почна Мастерсот во Лондон.

Ѓоковиќ со пресврт го совлада Тим

Канал5 - 13.11.2016

Српскиот тенисер и втор светски рекет Новак Ѓоковиќ кој неодамна го загуби првото место на АТП листата, со победа го почна Мастерсот во Лондон. Тој денес го победи Доминик Тим од Австрија со 2-1, иако го загуби првиот сет на тај-брејк.

Новак со победа го отвори турнирот во Лондон

Позитив.мк - 13.11.2016

Српскиот тенисер посакува експресно да се врати на првото место на АТП листата, а тоа ќе го направи со освојување на турнирот во Лондон. Новак Ѓоковиќ одлично го почна турнирот откако со 2-1 во сетови го совлада Доминик Тим.

Ѓоковик со пресврт стартуваше на завршниот турнир

Вечер - 13.11.2016

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ победнички го започна завршниот турнир во Лондон, откако на отварањето славеше со 2:1 над Австриецот Доминик Тим. Ѓоковиќ потешко од очекувањата триумфираше против Французинот, бидејќи првиот сет го загуби со 7:6, но ...

Мареј ќе биде долго време на врвот на АТП листата!

Вечер - 13.11.2016

Канадскиот тенисер Милош Раониќ изјави дека Британецот Енди Мареј заслужено се наоѓа на првото место на АТП листата. Тој смета дека не само што превзема врвот од српскиот ас Новак Ѓоковиќ, туку и долго време ќе остане на него.

Ѓоковиќ стартуваше со победа во Лондон

Стандард - 13.11.2016

Бранителот на титулата од претходните четири години, Новак Ѓоковиќ (Србија) започна со победа на финалниот турнир на АТП во Лондон. Вториот светски рекет го победи осмиот носител Доминик Тим (Австрија) во првата средба во групата „Иван Лендл“ со 6:7 ...

Ѓоковиќ загуби сет па го победи Тим, Раониќ лесно со Монфилс

Макфакс - 13.11.2016

Новак Ѓоковиќ и Милош Раониќ забележаа победи во групата „Иван Лендл“, во првото коло на завршниот Мастерс во сезоната, кој до 28.ноември ќе се одржува во Лондон. Завршниот Мастерс го отворија Жоковиќ и Доминик Тим.

Мареј сигурен во себе пред турнирот во Лондон

СуперСпорт - 12.11.2016

Завршниот турнир во Лондон почнува утре, а Енди Мареј смета дека е далеку подобар од минатата сезона. Најдобриот тенисер во светот, Енди Мареј, е на првата позиција по турнирот во Париз и сега е полн со самодоверба.

„Достигнувањата на Енди се луди!“

СуперСпорт - 12.11.2016

Англискиот тенисер, Џејми Мареј изјави дека е горд на својот помлад брат Енди, особено поради фактот дека многу гиганти му дадоа признание. Енди Мареј во понеделникот стана најдобар тенисер во светот, по одличните игри оваа сезона, а од сите успеси ...

Ѓоковиќ: Ќе се вратам подобар од кога било

Екипа - 12.11.2016

Новак Ѓоковиќ му го предаде тронот во светскиот тенис на Енди Мареј, но завршниот турнир во Лондон може одново да направи рокада на првите две места на светската АТП ранг листа. Лошата форма и губењето на првото место Новак Ѓоковиќ не го гледа како ...

Мареј по совршен крај на совршената сезона

Идивиди - 12.11.2016

Енди Мареј стана првиот Британец на врвот на АТП-листата од почетокот на компјутеризираниот систем во 1973 година, по што останува уште една цел оваа сезона - да се победи на завршниот турнир за најдобрите осум тенисери во годината, АТП-финалето, ...

Ѓоковиќ: Горд сум на оваа сезона, Енди пак…

Дерби - 12.11.2016

Српскиот рекет, Новак Ѓоковиќ е задоволен од постигнатите резултати во 2016 година иако го загуби првото место на АТП листата од Енди Мари. Ѓоковиќ исто потфрли на неофицијалното светско првенство „ Вимблдон“ и на Олимписките Игри во Рио Де Жанеиро, ...

Мареј сигурен во себе пред Лондон: Самодовербата е тука, само треба да одиграм како на последните турнири

Gol.mk - 12.11.2016

Првиот тенисер во светот, Енди Мареј ќе ја има првата посериозна закана кон неговата позиција на АТП листата на завршниот турнир во Лондон. Новак Ѓоковиќ најави борба до крајот на годината и враќање на лидерското место во машкиот тенис.

Раониќ ќе ги заинтригира навивачите на Ѓоковиќ, но и самиот тенисер од Србија

Спортклуб - 12.11.2016

Канадскиот тенисер Милош Раониќ, смета дека Енди Мареј има голем потенцијал, за подолго да издржи како број 1 тенисер на АТП рангирањето пред Новак Ѓоковиќ. „ Тој стори некои фантастични работи, поготово по турнејата по Америка во март.

(ВИДЕО) Топ 8 на “манекените” во тенисот

Локално - 12.11.2016

Најдобрите тенисери во сезоната на сингл и двојки исто така се вклучија во популарниот предизвик “Манекен”. Енди Мареј, Новак Ѓоковиќ, Стен Вавринка, Милош Раониќ, Кеј Нишикори, Гаел Монфис, Доминик Тим и Марин Чилиќ се во Лондон за финалниот ...

Новак Ѓоковиќ: Сакам да ја завршам годината на најдобар можен начин

Локално - 12.11.2016

Ден пред почетокот на завршниот турнир на ATP во Лондон, Новак Ѓоковиќ изрази оптимизам дека ќе ја заврши сезоната на најдобар можен начин. Иако пред една недела беше соборен од врвот на светската листа од Енди Мареј, Србинот продолжува да се сеќава ...

Има моменти во кариерата кога резултатите не се какви што посакувате

Вечер - 12.11.2016

Поранешниот светски тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ, му го предаде тронот на Британецот Енди Мареј, но по завршниот турнир во Лондон може одново да се сменат позициите на првото и второто место на АТП листата.

Петиција во Шкотска: Енди Мареј за светец

Нова ТВ - 11.11.2016

Шкотскиот производител на виски „Глен Грант“ отпочна иницијатива за прогласување на Енди Мареј за светец. Дестилеријата го темели својот предлог на фактот дека британскиот тенисер има фантастична сезона зад себе во која ја предводеше ...

Мастерс во Лондон: За титула со пет победи преку два милиона долари

Нова ТВ - 11.11.2016

Енди Мареј и Новак Ѓоковиќ ќе водат борба за водечката позиција на АТП листата, но заедно со остаатите шест колеги ќе играат и за вносни парични награди на завршниот Мастерс турнир во Лондон што почнува во недела.

„Ѓоковиќ има психички проблеми“

СуперСпорт - 11.11.2016

Поранешниот италијански тенисер Адријано Паната смета дека Ѓоковиќ има психички проблеми. Паната, кој во 1976 година го освои Ролан Гарос и кој е единствен кој го победи Бјорн Борг на овој турнир, не бираше многу зборови за Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ во Лондон ќе атакува на првата позиција на АТП листата

ЗаЗабава - 11.11.2016

Идната недела во Лондон ќе биде разрешена дилемата кој тенисер ќе ја заврши годината како прв на АТП листата - Мареј или Ѓоковиќ. Енди Мареј во британската престолнина ќе пристигне како "број еден", а српскиот ас Новак Ѓоковиќ ќе се бори да си го ...

Ѓоковиќ: Ова не е мојот крај, можам да се вратам на врвот

МКД - 11.11.2016

Новак Ѓоковиќ вели дека сеуште е гладен за тенис и верува дека може да се врати на местото број еден кое му го зема Енди Мареј. По освојувањето на Ролан Гарос, падна формата на Новак Ѓоковиќ а тоа резултираше и со пад од врвот на АТП листата, сега ...

Ѓоковиќ: Сакам годината да ја завршам во голем стил

Кајгана - 11.11.2016

Новак Ѓоковиќ се наоѓа во Лондон, каде од 13 до 20 ноември ќе се одржи завршниот Мастерс во сезоната. Српскиот тенисер рекол дека физички и ментално е подготвен за настап на овој турнир и порачал дека сака годината да ја заврши со триумф, кој ќе го ...

Ѓоковиќ: Имам уште гориво во резервоарот

Дерби - 11.11.2016

Новак Ѓоковиќ го загуби првото место на АТП ранкингот, но се надева дека уште на завршниот турнир во Лондон ќе може да го потисне Енди Мари на втората позиција. – Како и секој друг човек и јас имам добри и лоши моменти.

Мареј: Горд сум што во ерата на вакви тенисери јас сум рекетот број еден!

Gol.mk - 11.11.2016

Најдобриот британски тенисер, Енди Мареј, за првпат во својата кариера се најде на кровот на светскиот тенис. Тој од овој понеделник е рекетот број еден на АТП листата, а за англиските медиуми вели дека е горд што се најде на ова позиција во времето ...

Мари: Првото место е посебно поради една причина

Дерби - 11.11.2016

Тенисерот од Велика Британија, Енди Мари во понеделникот за прв пат во својата кариера започна една недела на врвот на АТП листата или поточно од престолот го симна Новак Ѓоковиќ кој 122 последнователни седмици беше лидер на ранкингот.

Ѓоковиќ: Додека рекетот е во моите раце сакам да бидам најдобар, во Лондон одам на титула!

Gol.mk - 11.11.2016

Веќе е познато дека Новак Ѓоковиќ повеќе не е рекет број еден во светот, тоа место му го препушти на Енди Мареј, но експресно може да се врати доколку триумфира на Завршниот Мастерс турнир во Лондон, кој започнува в недела.

Ѓоковиќ: Сакам годината да ја завршам во голем стил

Точка - 11.11.2016

Новак Ѓоковиќ се наоѓа во Лондон, каде од 13. до 20. ноември ќе се одржи завршниот Мастерс во сезоната. Српскиот тенисер рекол дека физички и ментално е подготвен за настап на овој турнир и порачал дека сака годината да ја заврши со триумф, кој ќе ...

Ѓоковиќ: Сакам годината да ја завршам во голем стил

Среќа.mk - 11.11.2016

Ѓоковиќ од освојувањето на Ролан Гарос бележи резултати кои се далеку под неговите стандарди, од крајот на мај досега тој го освои само Мастерсот во Торонто, а загуби во третото коло на Вимблдон, во првото коло на Олимписките игри, во финалето на УС ...

Ѓоковиќ и Мареј останаа со празни раце, Федерер миленик на навивачите

Вечер - 11.11.2016

Најтрофејниот тенисер на денешницава, Швајцарецот Роже Федерер, повторно ја освои наградата миленик на публиката, иако сезонава настапи на најмалку тутнири во однос на минатите неколку сезони. Швајцарскиот ас по 12.

Ѓоковиќ: Сакам годината да ја завршам во голем стил

Макфакс - 11.11.2016

Новак Ѓоковиќ се наоѓа во Лондон, каде од 13. до 20. ноември ќе се одржи завршниот Мастерс во сезоната. Српскиот тенисер рекол дека физички и ментално е подготвен за настап на овој турнир и порачал дека сака годината да ја заврши со триумф, кој ќе ...

Дали знаете како Мареј изгледал како дете?

СуперСпорт - 10.11.2016

Енди Мареј пред неколку дена стана најдобар тенисер во светот. Тој игра тенис уште од мал, а на интеренет се појавија неколку негови фотографии од почетокот на кариерата. „Како дете беше многу срамежлив.

Ѓоковиќ на специфичен начин го најави својот настап во Лондон (Видео)

Дерби - 10.11.2016

Новак Ѓоковиќ неодамна го загуби првото место на АТП листата, меѓутоа повторно може да се искачи на врвот со добар настап на завршниот турнир во Лондон. Тој во првата фаза ќе ги одмери силите со Доминик Дим, Гаел Монфис и Милош Раониш, но она што е ...

Ѓоковиќ: Имавме неколку раскинувања, но тој знае колку многу го сакам!

Gol.mk - 10.11.2016

Новак Ѓоковиќ од оваа седмица не е повеќе прв рекет на светот, но на Завршниот Мастерс во Лондон ќе има одлична прилика експресно да се врати на тоа место. Овој турнир започнува в понеделник, а Ноле моментално тренира под полна пареа за да биде ...

ВИДЕО: Ѓоковиќ со изведба на пијано - „Лондон, еве ме доаѓам!“

Gol.mk - 10.11.2016

И покрај загубеното прво место на АТП листата, Новак Ѓоковиќ покажува дека се наоѓа во одлично расположение пред завршниот турнир во Лондон. Таму ќе игра против Монфилс, Раониќ и Тием во борба за полуфиналето, каде ќе има можност да се врати на ...

Италијанска легенда шокираше со нападот на сметка на Ѓоковиќ

Дерби - 10.11.2016

Адријано Паната е поранешен италијански тенисер чиј најголем успех во кариерата е освојување на едно издание на грен-слем турнирот Ролан Гарос. Токму затоа и европските медиуми ја пренесоа неговата изјава во која тој говори за актуелната ситуација ...

Скандалозен став на екс тенисерот: Ѓоковиќ има психички проблем

Спортклуб - 10.11.2016

Поранешниот тенисер од Италија и освојувач на Ролан Гарос, Адриано Паната, нема баш високо мислење за големиот тенисер од Србија, Новак Ѓоковиќ, кој го нарече дека е тенисер со психички проблеми. 66.

Федерер, пак, миленик на публиката

SportMedia - 10.11.2016

АТП ги објави своите награди за 2016 година, и Федерер има две награди. Шести пат во низа, и 12. пат во кариерата, соиграчите го избраа за „Штефан Едберг наградата“ за спортско однесување. Во игра беа и победникот од 2010 Рафа Надал и Енди Мареј.

Тенискиот великан остро кон Ѓоковиќ: Новак има психички проблеми

Република - 10.11.2016

Поранешниот италијански тенисер и освојувач на турнирот Ролан Гарос, Адриано Паната, нема добро мислење за двата најдобри тенисери на планетата Енди Мареј и Новак Ѓоковиќ. Шеесет и шестгодишниот Паната има свое објаснување за падот на српскиот ...

Видео: Ѓоковиќ рекетот го замени со клавир

Макфакс - 10.11.2016

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ не обрнува внимание на негативните критики и ужива во музика додека се подготвува за нови успеси на терен, објавија локалните медиуми. Популарниот Ноле утринава на Инстаграм се пофали со снимка на која свири клавир.

Ѓоковиќ ми е голем проблем

Вечер - 10.11.2016

Францускиот тенисер Гаел Монфис ќе настапи на завршниот мастерс турнир во Лондон, а во групата "Иван Лендл" е заедно со Новак Ѓоковиќ, Милош Раониќ и Доминик Тим. Шестиот тенисер во моментов знае дека најтежок ривал ќе му биде српскиот ас, иако ...

Капитенот на Велика Британија: Мари може да остане на врвот!

Дерби - 09.11.2016

Капитенот на Дејвис Куп репрезентацијата на Велика Британија, Лион Смит верува дека Енди Мари може подолг временски период да се задржи на првото место на АТП листата. Енди за прв пат во својата кариера дојде официјално до позицијата број еден во ...

Мари: Ѓоковиќ секогаш бил отворена личност, Рафа пак…

Дерби - 09.11.2016

Првиот светски рекет, Енди Мари кој официјално во понеделникот дојде до лидерската позиција на АТП листата откри некој работи за Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, односно колку тие се промениле од нивните први средби.

Првото место носи привилегии: Мареј е прв фаворит на Мастерсот во Лондон

Спортклуб - 09.11.2016

Новиот прв светски рекет Енди Мареј од недела ќе се обиде не само да ја задржи првата позиција на АТП листата, туку и првпат во кариерата да триумфира на завршниот Мастерс во сезоната што се игра на негов терен - во Лондон.

Ноле ги доби „најлесните“ противници во Лондон – Неговиот скор против нив е 23-0!

Gol.mk - 09.11.2016

Дефинитивно, до пред само неколку денa, најдобриот рекет на светот, Новак Ѓоковиќ, ги доби за него „најлесните“ противници во групната фаза на Завршниот турнир во Лондон. Србинот се најде во групата „Иван Лендл“, а за свои противници ги доби Доминик ...

Неочекуван подарок за Србинот: Ѓоковиќ се враќа на првото место на АТП листата?

Спортклуб - 09.11.2016

Ситуацијата со првото место на АТП листата веќе цел месец го привлекува вниманието на љубителите на тенисот, а изгледа дека така ќе биде и до крајот на ноември. Причина за тоа е борбата меѓу Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј.

Капитенот на Велика Британија: Мари може да остане на врвот!

Точка - 09.11.2016

Капитенот на Дејвис Куп репрезентацијата на Велика Британија, Лион Смит верува дека Енди Мари може подолг временски период да се задржи на првото место на АТП листата. Енди за прв пат во својата кариера дојде официјално до позицијата број еден во ...

Мари: Ѓоковиќ секогаш бил отворена личност, Рафа пак…

Точка - 09.11.2016

Првиот светски рекет, Енди Мари кој официјално во понеделникот дојде до лидерската позиција на АТП листата откри некој работи за Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, односно колку тие се промениле од нивните први средби.

На Ѓоковиќ му требаат 200 бода повеќе од Мареј за да биде прв

Вест - 09.11.2016

Во Лондон беа одредени групите од Светското тениско финале, кое ќе се игра од 13 до 20 ноември, во "О2 арената". Во групата што го носи името на Џон Мекинро, ќе се соочат новиот светски рекет број еден Енди Мареј, Станислас Вавринка, Кеи Нишикори и ...

Познати групите на завршниот Мастерс

Exclusive.mk - 09.11.2016

Енди Мари ќе игра во групата „Џон Мекинро“ на завршниот Мастерс во сезоната, додека Новак Ѓоковиќ ќе ја предводи групата „Иван Лендл“. Енди Мари, кој од понеделникот е светски рекет број 1 доби тешки ривали во групата во имињата на Стан Вавринка, ...

„Мојата игра е скоро совршена“

СуперСпорт - 08.11.2016

Францускиот тенисер, Гаел Монфилс одличната сезона ја заврши со пласман во Лондон. 6-от играч во светот во 2016-та година освои 1 трофеј и во Лондон доаѓа со скор 44-15. Монфилс во групата „Иван Лендл“ ќе игра против Раониќ, Ѓоковиќ и Тим, но без ...

Се огласи Ѓоковиќ: Честитки за Мареј, отсекогаш сум сакал добри предизвици…

Екипа - 08.11.2016

Британецот Енди Мареј конечно успеа да го симне најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, од тронот и го исполни својот сон да биде на врвот на АТП листата. Србинот испрати низа честитки кон Мареј и се заблагодари на неговите навивачи за ...

Мареј „брилијантно“ ќе ги почести фановите

SportMedia - 08.11.2016

Откако и официјално се искачи на првото место на АТП-листата, Енди Мареј одлучи својата радост да ја сподели со своите фанови и секако да ги почести. На неговата официјална „Фејсбук“ страница веќе е започна наградна игра.

Ѓоковиќ на тапет: Цела Србија се смее на негова сметка (ФОТО)

Дерби - 08.11.2016

Новак Ѓоковиќ го загуби првото место на АТП листата после долги години владеење во светскиот тенис, но тој момент беше проследен со многу сеир на негова сметка во родната Србија. Голем број „мемиња“ беа објавени на интернет страниците, при што ...

Ѓоковиќ испрати џентлменска порака за падот од АТП тронот и ги негираше лошите прогнози на медиумите (Фото)

Дерби - 08.11.2016

Новак Ѓоковик во текот на вчерашниот ден и официјално падна од тронот на АТП листата, на кој сега се искачи упорниот Енди Мари кој со феноменалните игри во изминативе шест месеци стигна до заслужена награда.

Објавени се новите АТП листи

Идивиди - 08.11.2016

Новите АТП листи, конечно, донсеоа насмевки кај нашите најдобри машки тенисери. На вчерашната промена, македонските рекети, конечно, додадоа нов плус на своите позиции во поединечниот дел.

Поени од кои боли глава: Мари лидер во тениската магија во Париз (Видео)

Дерби - 08.11.2016

Тенисерот од Велика Британија, Енди Мари оствари двојна победа на Мастерсот во Париз, односно освен што за прв пат дојде до позицијата број еден на АТП листата тој успеа и да триумфира на овој престижен турнир.

Ова е вистинскиот Ѓоковиќ - Ноле преку порака им се обрати на фановите!

Gol.mk - 08.11.2016

Откако пред два дена на Твитер му го честита успехот на Енди Марај, синоќа Новак Ѓоковиќ со порака на Фејсбук им се обрати на своите фанови. Во пораката може да се почувствува неговиот „глад“ за победи кој во последните неколку месеци му недостига, ...

Решени сите дилеми: Ѓоковиќ откри дали ќе настапи во Лондон

Спортклуб - 08.11.2016

Довчерашниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ преку обраќање до навивачите откри дали ќе игра на завршниот турнир во Лондон идната недела. Како што е познато, Србинот вчера го загуби првото место на АТП листата од Енди Мареј, но во текот на ...

Ѓоковиќ на тапет: Цела Србија се смее на негова сметка

Точка - 08.11.2016

Новак Ѓоковиќ го загуби првото место на АТП листата после долги години владеење во светскиот тенис, но тој момент беше проследен со многу сеир на негова сметка во родната Србија. Голем број „мемиња“ беа објавени на интернет страниците, при што ...

Познати групите на завршниот Мастерс

Актуелно24 - 08.11.2016

Енди Мари, кој од понеделникот е светски рекет број 1 доби тешки ривали во групата во имињата на Стан Вавринка, Кеи Нишикори и Марин Чилиќ. Од друга страна, Ѓоковиќ, во групата ќе игра против Милош Раониќ, Гаел Монсилс и Доминик Тим.

Србија се исмејува со Ѓоковиќ поради падот на АТП листата (Фото)

Вечер - 08.11.2016

Српскиот тениски рекет Новак Ѓоковиќ го загуби првото место на АТП листата после долги години владеење, a тој момент беше проследен со многу исмејување на негова сметка во родната татковина.

Ѓоковиќ: Му честитам на Енди, ова е вистински предизвик за мене

Република - 08.11.2016

Британецот Енди Мареј конечно успеа да го симне најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, од тронот и го исполни својот сон да биде на врвот на АТП листата. Србинот испрати низа честитки кон Мареј и се заблагодари на неговите навивачи за ...

Срам да ти е Новак!

Оff.net - 08.11.2016

По две и пол години Новак Ѓоковиќ не е тенисер број 1 во светот на АТП листата и местото му го зема Енди Мареј. Дежурните критичари во Србија го распнаа на крст како да клизнал 20 места, а оние што го поддржуваат и сакаат и кога губи ја ...

Ѓоковиќ се враќа на врвот ако ја освои титулата во Лондон

Стандард - 08.11.2016

Вчера Енди Мареј стана број 1 во светот за прв пат. Шкотланѓанецот сепак има работа, за да се задржи на врвот. Во моментов тој има предност од 405 поени пред стартот на финалниот турнир на ATП, кој започнува на крајот на неделава во Лондон.

Реакции по ждрепката за Лондон: Чилиќ едвај го чека дуелот со Мареј

Нова ТВ - 07.11.2016

Ѓоковиќ против Раониќ, Монфис и Тим во „Лендл“ групата, Мареј против Вавринка, Нишикори и Чилиќ во групата „Мекинро“ е епилогот од ждрепката за завршниот тениски Мастерс во Лондон. Настанот во „О2 арена“ почнува во недела, на 13 ноември.

„Сега ќе уживам поради тоа што можеби нема долго да останам прв“

СуперСпорт - 07.11.2016

Британскиот тенисер Енди Мареј вчера рече дека сега ќе ужива во тоа што е прв тенисер на светот, поради тоа што тој успех нема да трае долго. Мареј од денеска ќе биде прв на АТП листата, после освојувањето на мастерот во Париз и елиминацијата на ...

АТП листа: Федерер по 14 години надвор од топ 10, Мареј е на врвот!

СуперСпорт - 07.11.2016

АТП ја објави новата листа на најдобро рангирани играчи во светот. Листа која во Англија со нетрпение ја чекаа и чиј изглед го знаевме уште пред 2 дена. Од понеделник, 7 ноември најдобар тенисер на планетата е Енди Мареј кој го премина Ѓоковиќ на ...

„Проста“ математика: Дали и како може Ѓоковиќ до 1-то место на АТП?

СуперСпорт - 07.11.2016

Новак Ѓоковиќ го изгуби првото место во светот, а има шанса да го врати на наредниот турнир во Лондон. На новата АТП листа Мареј води со 405 бодови, а во главниот град на Англија се во игра 1500 бодови, толку ќе добие играчот кој без пораз ќе дојде ...

Ноле и официјално го предаде тенискиот трон!

ЗаЗабава - 07.11.2016

Денес и официјално дојде до промена на врвот на АТП листата, каде Новак Ѓоковиќ после 122 последователни недели на врвот го предаде тронот на Енди Мареј. Мареј за прв пат во кариерата го презеде првото есто на листата, а до него дојде откако го ...

АТП Лондон: Познати се групите!

СуперСпорт - 07.11.2016

Од 13-ти до 20-ти ноември, Лондон ќе биде домаќин на завршниот турнир во сезоната. На овој турнир ќе учествуваат најдобрите тенисер во светот, а поделени се во 2 групи. Во првата група, која се вика Иван Лендл, ќе играат Милош Раониќ, Гаел Монфилс, ...

Мареј: Ќе уживам во првото место додека можам

Екипа - 07.11.2016

Злато на Олимписките игри, победа на Вимблдон, бројни настапи во финалињата на големите турнири и сето тоа крунисано со првото место на светската АТП ранг листа. Енди Мареј е во одлична форма и тоа го докажува како што одминуваат турнирите.

Мареј од денеска и официјално е рекет број еден, Федерер по 14 години излезе од топ 10

МКД - 07.11.2016

Од денеска Енди Мареј и официјално е најдобар тенисер во светот, Роџер Федерер падна дури на 16. место и за прв пат по 14 години не е меѓу првите десет тенисери. По настапот на турнирот во Париз, Едни Мареј го помина Новак Ѓоковиќ и се искачи на ...

Познати групите за АТП турнирот во Лондон, Мареј почнува против Чилиќ

МКД - 07.11.2016

Познат е изгледот на двете групи од завршниот АТП турнир во Лондон кој се игра од 13 до 20 ноември и каде Енди Мареј ќе го брани првото место на кое е од денеска. Енди Мареј турнирот ќе го започне против Марин Чилиќ кој се наоѓа во одлична форма.

Шок од соседството: Ѓоковиќ се повлекува од тениските терени?!

Спортклуб - 07.11.2016

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ од утре и официјално нема да биде повеќе прв рекет на светот. Таа чест му припадна на феноменалниот Енди Мареј, кој со фуриозен финиш на оваа сезона стигна до посакуваниот трон.

Мари: Ќе уживам во моментот зошто може кратко да трае

Дерби - 07.11.2016

Енди Мари својата одлична форма ја потврди со титулата на Мастерсот во Париз, турнир кој сигурно уште долго ќе го памети, бидејќи со пласманот во финалето дојде и до првата позиција на АТП листата.

Ѓоковиќ се повлекува од тениските терени?!

А1 On - 07.11.2016

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ официјално не e повеќе прв рекет на светот. Таа чест му припадна на феноменалниот Енди Мареј, кој со фуриозен финиш на оваа сезона стигна до посакуваниот трон.

Како Мари може да го задржи првото АТП место и по турнирот во Лондон

Дерби - 07.11.2016

Преземањето на првата позиција на АТП ранкингот од Енди Мари е голем успех за Британецот, но тој и самиот вели дека мора да поужива во овие моменти затоа што може да му биде и единствена. Ова поради фактот што на претстојниот завршен АТП турнир во ...

Новиот крал на машкиот тенис Енди Мареј

SportMedia - 07.11.2016

Мареј никогаш нема победено на завршниот турнир на машката тениска елита, но патува во Лондон полн со самодоверба по триумфот во Париз. „Последните години не играв најдобро на АТП-финалето, така што не мислам дека домашната публика значи многу.

Од денеска е официјално: Мареј е број 1, предноста пред Ѓоковиќ - 405 бода

Спортклуб - 07.11.2016

Британскиот тенисер Енди Мареј од денеска и официјално е најдобар на АТП листата. Тоа беше најавено уште во саботата откако тој без борба го совлада Милош Раониќ и обезбеди пласман во финалето на Мастерсот во Париз.

Мареј: Ќе уживам целосно, можеби само една недела ќе бидам на првото место

Gol.mk - 07.11.2016

Енди Мареј не сакаше да остави ништо на случајноста, па со победа на Мастерсот во Париз го потврди првото место на АТП листата. Во финалето, Британецот беше подобар од Џон Иснер од САД и стигна од осмата титула во сезоната.

АТП листа: Енди Мареј прв, Федерер 16-ти

Кајгана - 07.11.2016

Британецот Енди Мареј официјално е новиот број 1 во светскиот тенис, објави АТП. На најновата листа на тениските професионалци Роџер Федерер испадна од Топ 10 и се наоѓа на 16-та позиција.

Еве сценарио по кое Ѓоковиќ би можел да му ја скрати радоста на Енди Мареј пред крајот на годината!

Gol.mk - 07.11.2016

Енди Мареј за првпат во кариерата се искачи на највисокото место на АТП листата, откако во голем стил, со четврта последователна титула, го премина Новак Ѓоковиќ од Србија. Британецот сега има 405 поени пред српскиот тенисер во пресрет на завршниот ...

Мајката на Мари: Никој не тренира како Енди, ова е награда за…

Дерби - 07.11.2016

Од денеска и официјално рекет број еден е Енди Мари кој за прв пат во својата кариера дојде до врвот на АТП листата. Тој успеа да го симне од престолот Новак Ѓоковиќ, откако триумфираше на Мастерсот во Париз, а неговиот најголем ривал испадна во ...

Лондон 2016: Ѓоковиќ со Тием, Монфилс и Раониќ во групата „Иван Лендл“

Gol.mk - 07.11.2016

Денес се одржа ждрепката за завршниот тениски турнир во машка конкуренција, кој ќе се одржи во Лондон од 13. до 20. ноември. Најдобрите осум тенисери ќе играат во две групи, „Иван Лендл“ и „Џон Мекинро“, а најдобрите двајца од секоја група ќе ...

Новата АТП листа не е историска само поради Мари (Видео)

Дерби - 07.11.2016

Од денеска и официјално број еден тенисер на АТП листата е Енди Мари кој успеа од тронот да го тргне Новак Ѓоковиќ и да му избега 405 поени. Меѓутоа денешното рангирање освен што е историско за тенисерот од Велика Британија кој за прв пат во својата ...

Мареј ја доби потешката група за Лондон

SportMedia - 07.11.2016

Мареј никогаш го нема освоено престижниот турнир за осумте најдоброрангирани тенисери на светот, и ќе го брани првото место кое го освои од Новак Ѓоковиќ денеска. Оваа година, Мареј загуби од Нишикори во четврт-финалето на УС опен, додека Чилиќ го ...

Познати се групите за завршниот мастерс во Лондон: Битката за престолот може да започне

Спортклуб - 07.11.2016

Од 13 до 20 ноември Лондон ќе биде домаќин на завршниот турнир во сезоната, каде Енди Мареј ќе се обиде да го задржи, а Новак Ѓоковиќ да го врати првото место на АТП листата. На овој турнир традиционално ќе учествуваат најдобрите осум тенисери во ...

Србљак со најголем скок од македонските тенисери

А1 On - 07.11.2016

Од македонските тенисери најголем скок на АТП листата на последната промена објавена денеска има Горазд Србљак. Тој со бодот освоен на фјучрсот во Норвешка се искачи за 76 места и има вкупно 5 бодови. Србљак сега се наоѓа на 1.262 место.

Ѓоковиќ ќе брка 200 поени повеќе од Мари од полесна група во Лондон

Дерби - 07.11.2016

Новак Ѓоковиќ има шанси да се врати на првото место на АТП ранкингот, но за да успее во тоа ќе треба да освои барем 200 поени повеќе од Енди Мари на претстојниот завршен турнир во Лондон. Денеска беше извлечена и ждрепката за групите од која барем ...

Има неколку калкулации - Ѓоковиќ (ќе) сака да го врати загубеното

Спортклуб - 07.11.2016

Во недела започнува завршниот АТП турнир во Лондон, а денеска беа одредени двете групи во кои ќе се натпреваруваат моментално најдобрите 8 тенисери. Новопечениот прв рекет во светот, Енди Мареј, се наоѓа во групата „Мекинро“ каде за ривали ќе ги има ...

„Срам да ти е Новак“ – текст за Ѓоковиќ кој предизвика многу реакции во Србија

Дерби - 07.11.2016

Денешниот најнов АТП ранкинг го официјализираше напуштањето на првата позиција на Новак Ѓоковиќ по долго време, а српскиот тенисер што побргу ќе сака да го остави зад себе периодот во кој остана без неколку посакувани трофеи и ја загуби предноста ...

Одредени групите за завршниот Мастерс

А1 On - 07.11.2016

Во Лондон попладнево беа одредени групите за завршниот Мастерс што ќе се игра од 13. до 20. ноември во „О2 Арена“ во овој град. Во групата „Џон Мекинро“ се наоѓа најдобриот светски тенисер од денеска Енди Мареј, а покрај него се уште: Стан Вавринка, ...

Мареј е среќен, па смисли начин како да ги награди своите фанови (Фото)

Спортклуб - 07.11.2016

Британскиот тенисер Енди Мареј, од денеска се наоѓа на челната позиција на АТП рангирањето во машкиот тенис, по долгото владеење на Новак Ѓоковиќ. Тој среќен со својот успех, најде начин како да ги направи среќни своите навивачи, со тоа што ќе ги ...

Скок од 76 места на АТП листата за Горазд Србљак!

Gol.mk - 07.11.2016

На најновата АТП листа која денес беше официјализирана, а на која Енди Мареј го мина Новак Ѓоковиќ најголем скок од македонските тенисери направиви Горазд Србљак. Тој со бодот освоен на фјучрсот во Норвешка се искачи за 76 места и има вкупно 5 ...

Нов тениски поредок, Мари прв, Федерер 16-ти

Точка - 07.11.2016

Британецот Енди Мари официјално е новиот број 1 во светскиот тенис, објави АТП. На најновата листа на тениските професионалци Роџер Федерер испадна од Топ 10, тој се наоѓа на 16-та позиција.

Мареј е првиот Британец тенисер број еден во светот...

Н.Македонија - 07.11.2016

Мареј е првиот Британец тенисер број еден во светот Британскиот тенисер Енди Мареј е 26-от тенисер што од денеска ќе биде на првата позиција на светската ранг-листа, АТП. По цели 43 години, Шкотланѓанецот Мареј е првиот Британец што ќе го понесе ...

АТП: Мареј и официјално најдобар во светот

Сител - 07.11.2016

Британецот Енди Мари официјално е новиот број 1 во светскиот тенис, објави АТП. На најновата листа на тениските професионалци Роџер Федерер испадна од Топ 10, тој се наоѓа на 16-та позиција.

И ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДА ЗА ПРОМЕНИ: Енди Мареј го симна Новак Ѓоковиќ од врвот

Телеграф - 07.11.2016

АТП-листата со чуден изглед и со неколку промени после турнирот во Париз Енди Мареј со вчерашната победа во Париз го потврди првото место на АТП-листата, а со тоа дојде до предност од 405 бода во однос на Новак Ѓоковиќ, кој после долга пауза падна ...

Мареј од денеска и официјално е рекет број еден

Курир - 07.11.2016

Од денеска Енди Мареј и официјално е најдобар тенисер во светот, Роџер Федерер падна дури на 16. место и за прв пат по 14 години не е меѓу првите десет тенисери. По настапот на турнирот во Париз, Едни Мареј го помина Новак Ѓоковиќ и се искачи на ...

Србљак со најголем скок од македонските тенисери, Мареј број 1 на АТП листата

Канал5 - 07.11.2016

Од македонските тенисери најголем скок на АТП листата на последната промена објавена денеска има Горазд Србљак. Тој со бодот освоен на фјучрсот во Норвешка се искачи за 76 места и има вкупно 5 бодови. Србљак сега се наоѓа на 1.262 место.

Србљак со најголем скок од мак-тенисерите

Сител - 07.11.2016

Од македонските тенисери најголем скок на последната промена објавена денеска има Горазд Србљак. Тој со бодот освоен на фјучрсот во Норвешка се искачи за 76 места и има вкупно 5 бодови. Тој сега се наоѓа на 1.262 место.

Мареј и официјално број 1 на АТП листата

Сител - 07.11.2016

На врвот на АТП листата Енди Мареј го симна од „врвот“ Новак Ѓоковиќ, по 122 недели на првото место (Ѓоковиќ има вкупно 223 недели како број 1). Мареј сега е прв со 11.185 бодови, а Ѓоковиќ има 10.780.

Ќе уживам во првото место, може ќе трае само една недела

Вест - 07.11.2016

Енди Мареј и официјално го презеде првото место на АТП-листата од Новак Ѓоковиќ и изјави дека ќе ужива во моментот, затоа што ова може да потрае само една недела. Британецот ја круниса една од најважните недели во својата кариера со освојувањето на ...

Одредени групите за завршниот тениски турнир во Лондон

Курир - 07.11.2016

Во Лондон попладнево беа одредени групите за завршниот Мастерс што ќе се игра од 13 до 20.ноември во „О2 Арена“ во овој град, пренесува ...

Совршена група за Ѓоковиќ во Лондон...

Н.Македонија - 07.11.2016

Совршена група за Ѓоковиќ во Лондон Четирикратниот бранител на трофејот Новак Ѓоковиќ, може да биде задоволен од ривалите кои ги доби во групата „Иван Лендл“ на завршниот Мастерс во Лондон, бидејќи против Милош Раониќ, Гаел Монфис и Доминик Тим ...

ЏЕНТЛМЕНСКИ ПОТЕГ НА НОЛЕ: Му честиташе на Мареј, но најави и жестока борба (ФОТО)

Телеграф - 07.11.2016

Ѓоковиќ упати искрена порака до новиот рекет број еден Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ му честиташе на Британецот Енди Мареј поради тоа што успеа да го симне од светскиот престол, но исто така најави и продолжување на борбата за број еден позицијата ...

Мареj: Дојде и тој момент, ќе уживам во првото место додека можам

Република - 07.11.2016

Злато на Олимписките игри, победа на Вимблдон, бројни настапи во финалињата на големите турнири и сето тоа крунисано со првото место на светската АТП ранг листа. Енди Мареј е во одлична форма и тоа го докажува како што одминуваат турнирите.

Нов тениски поредок, Мари прв, Федерер 16-ти

Актуелно24 - 07.11.2016

Британецот Енди Мари официјално е новиот број 1 во светскиот тенис, објави АТП. На најновата листа на тениските професионалци Роџер Федерер испадна од Топ 10, тој се наоѓа на 16-та позиција.

Ќе уживам додека можам на врвот на АТП листа

Вечер - 07.11.2016

Британскиот тенисер Енди Мареј, конечно дочека неговото име да биде испишано на врвот на АТП листата. Тој го заслужи овој успех со одличен настап во вториот дел од сезоната, во која се закити со титулата на Вимблдон, Олимписките игри, како и на ...

Ѓоковиќ ќе го брка првото место на АТП листата

Вечер - 07.11.2016

Последните четири години на овој турнир победува Новак Ѓоковиќ, кој доколку успее да ја одбрани титулата без да загуби меч повторно ќе се врати на позицијата број 1 на АТП листата. Во Лондон се одредени двете групи за завршниот Мастерс турнир што ќе ...

Енди Мареј го симна од „врвот“ Новак Ѓоковиќ, Федерер испадна од Топ 10

еМагазин - 07.11.2016

На врвот на АТП листата Енди Мареј го симна од „врвот“ Новак Ѓоковиќ, кој беше на првото место 122 недели (Ѓоковиќ има вкупно 223 недели како број 1). Мареј сега е прв со 11.185 бодови, а Ѓоковиќ има 10.780.

Мареј е првиот британски тенисер кој се искачи на првото место на АТП листата

Телевизија Нова - 07.11.2016

Британскиот тенисер Енди Мареј е 26-от тенисер што од денеска ќе биде на првата позиција на светската ранг-листа, АТП. По цели 43 години, Шкотланѓанецот Мареј е првиот Британец што ќе го понесе епитетот тенисер број 1 во светот, по воведувањето на ...