TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Силмак" ќе плаќа поевтина струја од другите големи потрошувачи

Вест - 07.10.2006

АД "МЕПСО" и "Силмак" вчера договорија за цена на струјата и динамика на исплата на заостанатите долгови на комбинатот кон државната компанија. Од 1 октомври годинава до 31 март 2007 година, "Силмак" струјата ќе ја купува по 28,5 евра за мегаватчас електрична енергија, информираше вчера генералниот ...

„Силмак“ ќе добива поскапа струја, но ќе ја плаќа редовно

Време - 07.10.2006

МЕПСО И ВЛАДАТА ПУШТИЈА СРЦЕ Металуршкиот комбинат „Силмак“ се спаси од колапс, а над 1.000 луѓе ќе останат на работа. Ова се случи откако менаџерите на поранешниот „Југохром“ на само еден ден пред целосното згаснување на производството во комбинатот прифатиле да плаќаат за струја 0,40 денари ...

„Силмак“ ќе плаќа поскапа струја

Дневник - 07.10.2006

„Силмак“ ќе продолжи да работа, но ќе плаќа поскапа струја. Раководството на комбинатот и претставници на Владата вчера се договорија цената на електричната енергија за овој индустриски капацитет да биде 1,75 денар за киловат-час. Вчера е потпишан нов шестмесечен договор за испорака на струја.

Силмак пак доби бенефицирана струја

Вечер - 07.10.2006

МЕПСО во наредните шест месеци на комбинатот "Силмак" повторно ќе му испорачува струја по бенефицирана цена од 1,75 денари за киловат час. Иако Регулаторната комисија за енергетика неодамна утврди дека МЕПСО на големите потрошувачи за испораката на струја треба да им наплаќа по 1,82 денари за ...

МЕПСО му попушти на „Силмак“

А1 - 06.10.2006

Државната компанија за пренос му попушти на „Силмак“. Во наредните шест месеци за киловат час испорачана струја ќе плаќа 1,75 денари, наместо 1,82 денари, колку што плаќаат другите големи потрошувачи. Раководството на МЕПСО до последен момент тврдеше дека нема да дозволи поевтина струја за „Силмак“.

Тројца акробати во циркускиот шатор на „Југохром"

Утрински - 06.10.2006

Перса Угриноска-Наумоска, с. Јегуновце Можеби ни било судбина нам - граѓаните на Општина Јегуновце... Клетва од природата, која нж стаса по 50 години труење на нејзините добра - воздухот, почвата, водата. Оттука, за да не заплачеме, мораме да пееме, оти трето, по сж изгледа - нема.

Владата и Силмак договорија нова цена на струјата

Макфакс - 06.10.2006

Скопје Владата и Силмак договорија нова цена на струјата - 28,5 евра за мегават час, што ќе и овозможува на компанијата за феролегури да продолжи да работи. Новата цена што е 30% поголема од досегашната ќе важи за следните шест месеци, почнувајќи од октомври до март следната, година соопшти Владата.

Топло-ладно за "Силмак"

Вечер - 06.10.2006

МЕПСО утре целосно ќе ја прекине испораката на струја за комбинатот "Силмак" ако не се најде компромисно решение за цената на електричната енергија по која преносниот оператор во иднина ќе и ја испорачува струјата на фабриката.

МЕПСО го засилува притисокот за секнување на струјата за „Силмак“

А1 - 05.10.2006

Македонската компанија за пренос на струјата го засилува притисокот за конечно секнување на електричната енергија за „Силмак“. МЕПСО писмено ги известил и Владата и комбинатот дека ситуацијата станува финансиски неиздржлива за нив и дека со секој ден работење на „Силмак“ се создаваат се поголеми ...

Прво долгот, па струја за „Силмак“

Време - 05.10.2006

ДРЖАВАТА НЕ ОТСТАПУВА Металуршкиот комбинат „Силмак“ ќе остане без струја до крајот на неделава, одлучни се во државната компанија за пренос на електрична енергија МЕПСО. Како што дознава „Време“, Владата нема да попушти пред настојувањето на менаџерите на поранешниот „Југохром“, тој капацитет и ...

Заложници на привилегиите

Време - 05.10.2006

Пишува:Мирче Котевски Завршија привилегиите што државата со години им ги даваше на газдите од домашниот металуршки гигант „Силмак“. Нема веќе евтина струја за овој комбинат што за жал, со години се бори да опстане на пазарот со феросилициум, иако досегашните влади му обезбедија се што посакаа ...

Намалена испораката на струја за "Силмак"

Вечер - 05.10.2006

Претставниците на "Силмак" и на Владата вчера не преговараа за новата цена на електричната енергија што МЕПСО, во иднина треба да му ја испорачува на комбинатот "Силмак" од Јегуновце. Од МЕПСО информираат дека вчера од технички причини била попречена нормалната испорака на струјата за Комбинатот.

Струјата ќе поскапи уште 10 отсто

Време - 04.10.2006

ПОРАДИ УВОЗОТ НА ЕНЕРГИЈА Струјата за домаќинствата по Нова година се очекува да поскапи најмалку уште 10 отсто, поради скапата енергија што МЕПСО треба да ја купи од увоз, дознаваме неофицијално. На земјава и се потребни уште 740 гигават-часа од кои 140 се за годинава, а дури 600 се предвидени за ...

Владата и „Силмак" без договор за цената на струјата

Утрински - 04.10.2006

Долгот на комбинатот од Јегуновце кон државата е околу 6 милиони евра МАЈА ТОМИЌ На првите преговори меѓу владини претставници и раководството на „Силмак" завчера доцна попладнето не се постигна договор за надминување на меѓусебниот спор околу неплатениот долг за испорачаната струја и висината на ...

Струјата за „Силмак“ без регулирана цена

Дневник - 04.10.2006

Договорот помеѓу „Силмак“ и Владата за испорака на струја по повластена цена од 1,35 денар за киловат-час не е одобрен од Регулаторната комисија за енергетика. Во Комисијата вчера изјавија дека до 30 септември, до кога важеше спорниот договор, тие на МЕПСО му фактурирале цена од 1,82 денар за ...

Избегната средбата Влада-Силмак

Канал5 - 04.10.2006

Силмак и владата и денеска избегнаа да се соочат. Се уште размислуваат која прв да попушти. Во МЕПСО и натаму стојат на цврстиот став дека нема да му доставуваат струја на Силмак по цена пониска од 1,82 денари. Силмак и владата и денеска избегнаа да се соочат.

Владата не попушта

Вечер - 04.10.2006

Преговорите помеѓу државните и претставниците на "Силмак" за утврдување на новата цена на струјата што МЕПСО треба да му ја испорачува на Комбинатот продолжуваат и денеска, велат извори на "Вечер". Првата средба заврши без решение за проблемот поради што операторот МЕПСО продолжи со дневното ...

Увозот на струја ќе предизвика уште едно поскапување

А1 - 03.10.2006

50 милиони евра ќе потроши Македонија за да ги набави потребните количини на струја. На земјава и требаат 740 милиони киловат часа за до април идната година. Тендерот за увоз ќе биде објавен за два дена. Веќе се калкулира со високите цени по кои компаниите ќе и ја понудат струјата на земјава.

Ставревски: Неделава ќе се преговара за Силмак

Вест - 03.10.2006

Вицепремиерот Зоран Ставревски вчера најави дека Владата неделава ќе се обиде да го реши проблемот со долгот на "Силмак" кон државната компанија МЕПСО за потрошена електрична енергија. Ставревски објасни дека прашањето за проблемот на Силмак е комплексно, и не е само економско или финансиско, како ...

Згаснува производството во „Силмак“, Груевски на потег

Време - 03.10.2006

ДРЖАВАТА ДАДЕ НАЛОГ ЗА ИСКЛУЧУВАЊЕ Мирче Котевски Државата од вчера напладне почна да ја намалува испораката на струја до металуршкиот комбинат „Силмак“ кај Јегуновце поради милионски долгови за неплатени сметки. Според динамиката на МЕПСО, секој ден до сабота комбинатот ќе добива по 15 отсто ...

„Силмак" бара од МЕПСО плаќање на долгот на 12 рати

Утрински - 03.10.2006

МЕПСО не го прифаќа барањето и в сабота ќе ја сведе испораката на струја на технички минимум МАЈА ТОМИЌ МЕПСО нема да ги прифати вчерашните молби на комбинатот „Силмак" за одложено плаќање на долгот на 12 рати, почнувајќи од ноември годинава.

„Силмак“ прави штета од 10 милиони евра

Дневник - 03.10.2006

Владата е подготвена со цената на струјата за „Силмак“ да оди до нулта граница, што значи без заработка за МЕПСО, но нема да дозволи загуба Комбинатот „Силмак“ годишно обезбедува девизен прилив од 30 милиони евра и одлив на девизи од 40 милиони евра.

Струја во „Силмак“ - стечај во МЕПСО

Дневник - 03.10.2006

Владата во случајот со „Силмак“ само навидум е пред сериозна дилема, дали да го испочитува барањето на комбинатот за повластена цена на струјата и повторно да ги продолжи роковите за враќање на старите долгови Владата во случајот со „Силмак“ само навидум е пред сериозна дилема.

Струјата повторно ќе поскапе од јануари

Канал5 - 03.10.2006

Струјата поскапува. Неизвесно за колку. Новиот ценовен шок ги очекува граѓаните од први јануари следната година. Во зимските месеци кога максимално ја користат струјата. Струјата поскапува. Неизвесно за колку. Новиот ценовен шок ги очекува граѓаните од први јануари следната година.

Силмак доби битка со владата

Канал5 - 03.10.2006

Силмак доби битка со владата. нема рестрикција на струјата за комбинатот, барем додека траат преговорите. Денеска затишје. и двете страни очекуваат утре повторно да се соочат. Силмак доби битка со владата. Нема рестрикција на струјата за комбинатот, барем додека траат преговорите. денеска затишје.

Ќе се најде ли компромис за струјата на Силмак?

Вечер - 03.10.2006

За МЕПСО е неисплатливо на "Силмак" да му испорачува струја по цена пониска од 1,82 денари за киловат час бидејќи очекуваме новата цена на струјата да достигне дури 4,5 денари за киловат час - велат од преносниот оператор Раководството на комбинатот "Силмак" и владините претставници вчера доцна ...

Во Владата вечерва преговори за „Силмак“

А1 - 02.10.2006

Раководството на „Силмак“ на Владата ќе и понуди опција струјата да ја плаќа по цена меѓу 1,3 денари за киловат час, колку што плаќаше досега и 1,82 денари, колку што сега плаќаат останатите големи потрошувачи. Од „Силмак“ ќе бараат и лизгачка цена на струјата, да се врзе со цената на ...

Нема договор меѓу Владата и „Силмак“

А1 - 02.10.2006

Завршија преговорите меѓу „Силмак“ и државните претставници за цената на струјата. Се уште ништо не е договорено, само дека преговорите ќе продолжат и во наредните неколку дена. Инаку, државната комапнија за пренос на струјата МЕПСО најави дека во наредните денови секој ден по 15% ќе испорачува ...

Гаснењето на печките ќе предизвика економска катастрофа

Вест - 02.10.2006

МЕТАЛУРШКИОТ КОМБИНАТ ВО ЈУГОХРОМ БАРА ПРЕГОВОРИ "Очекуваме да најдеме заеднички јазик со владата и премиерот Никола Груевски. Далеку е од вистината тврдењето дека Силмак плаќа само една третина од цената на струјата, која важи за сите други потрошувачи во земЈата, изјави вчера Sвонко Стојановски, ...

Ќе секне струјата за „Силмак“

Време - 02.10.2006

ВО МЕПСО СЕ КАТЕГОРИЧНИ МЕПСО од денеска постепено ќе го исклучува напојувањето со струја на металуршкиот капацитет „Силмак“, поранешен „Југохром“, бидејќи завчера на полноќ истече договорот со кој комбинатот добиваше струја по цени пониски од набавната, информира Атанаско Туневски, директор на ...

„Силмак" под клуч, за вработените социјални пакети?

Утрински - 02.10.2006

МЕПСО вчера почна да ја намалува испораката на електрична енергија на комбинатот од Јегуновце МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ ГОЈКО ЕФТОСКИ Наместо државата месечно да плаќа 2,5 милиони евра за разликата во цената на електричната енергија која „Силмак" ја добива под повластени услови, подобро е да изготви ...

Почна тивкото гасење на „Силмак“

Дневник - 02.10.2006

Премиерот Никола Груевски рече дека треба да се договорат колкава цена на струјата ќе плаќа „Силмак“, но дека нема да дозволат да користи нелогични бенефиции Покрај најавите на МЕПСО дека од завчера на полноќ постепено ќе ја гаси струјата за „Силмак“, комбинатот за производство на феросилициум од ...

Избрзаните одлуки носат долгорочни штети

Дневник - 02.10.2006

Искрено очекував и се надевав дека конечно кадрите што оваа влада ќе ги постави да раководат со клучните и стратегиски ресори на државава, пред се' ќе бидат професионални, а потоа и високостручни. Очекувањето се темелеше на коренитите и демократски реформи што сегашниот премиер и претседател на ...

Ставревски: Ако менаџментот не ја прифати понудата на владата не му бега клучот на Силмак

Канал5 - 02.10.2006

МЕПСО почна да му го стеснува коланот на Силмак. Од попладнево испорачува струја со 15 % намален интензитет. Со оваа динамика се помалку ќе тече струја во погоните на поранешен Југохром. Пресметките покажуваат дека за една недела МЕПСО целосно ќе ја сопре испораката на струја.

Ќе се бара нова цена за струјата на Силмак

Вечер - 02.10.2006

Според последните ревизорски извештаи "Силмак" и со бенифицирана струја прави големи загуби, поради што нема никаква оправдување МЕПСО и понатаму да му испорачува електрична енергија по повластена цена Преносниот оператор МЕПСО од вчера почна постепено да го намалува количеството на струја што му ...