TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МНР нема да дозволи Швимер да се повлече од скандалот

А1 - 21.03.2004

Македонската дипломатија не се откажува од намерата генералниот секретар на Советот на Европа Валтер Швимер целосно да се огради и да го повлече скандалозниот документ со кој на телата на најстарата европска институција им се препорачува да ја користат придавката словенски за македонските граѓани, ...

Советот на Европа треба да го повлече интерниот документ

Време - 20.03.2004

МИНИСТЕРКАТА МИТРЕВА ВЕТИ ПРИТИСОК ВРЗ СТРАЗБУР Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Советот на Европа се додека не го повлече интерниот документ. Такви инструкции упативме до нашите дипломатски и конзуларни претставништва. Советот на Европа соопштува дека не бил издаден документ кој се однесува на ...

Стразбур си ги мие рацете, МНР им благодари на медиумите

Време - 20.03.2004

ПО СКАНДАЛОЗНОТО ПРЕИМЕНУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА Се уште трае рашомонијадата во врска со скандалозниот документ што се појави во Советот на Европа и со кој се даваат нови упатства за термините што треба да се користат при именувањето на земјава, народот, јазикот и културата.

Швимер му стави крст на спорниот документ

Утрински - 20.03.2004

Генералниот секретар на Советот на Европа испрати писмо до МНР Генералниот секретар на Советот на Европа, Волтер Швимер, вчера испрати писмо до министерката Илинка Митрева, со кое се огради од контроверзниот документ со кој се препорачуваше бришење на терминот Македонци и додавање словенски атрибут ...

Стразбур ја повлече скандалозната инструкција

Дневник - 20.03.2004

совет на европа За сите потреби ќе се користи Резолуцијата со која нашата држава е примена под привременото име Повлечена е инструкцијата на Советот на Европа за именувањето на Македонија и на нејзините жители со БЈРМ и со "словенски".

Швимер: „Нема документ со кој Македонците се нарекуваат Словени“

А1 - 19.03.2004

А1 дознава, лично генералниот секретар на Советот на Европа, Валтер Швимер попладнево и испратил писмо на шефицата на македонската дипломатија Илинка Митрева. Во писмото Швимер тврди дека во Стразбур не постои интерен документ со кој се препорачува употребата на придавката словенски за населението ...

Контроверзниот документ според Швимер не постои

Утрински - 19.03.2004

Неколку дена по протесната нота, Стразбур сў уште молчи Генералниот секретар на Советот на Европа, Волтер Швимер, и вчера не го удостои Министерството за надворешни работи со одговор на нотата, но владини извори велат дека притисокот од македонска страна е константен и дека кога-тогаш ќе мора да се ...

За Стразбур е поважно да го открие "кртот"

Дневник - 19.03.2004

СКАНДАЛ ВО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА Генералниот секретар на Советот Валтер Швимер тврди дека дискриминаторскиот документ не постои Инструкцијата што на 2 март ја подготви генералниот секретар на Советот на Европа Валтер Швимер со која се оспорува постоењето на македонската нација прераснува во голем ...

ШВИМЕР ЗА “ДОЈЧЕ ВЕЛЕ”: НЕМА ОФИЦИЈАЛЕН ДОКУМЕНТ НАСЕЛЕНИЕТО ВО МАКЕДОНИЈА ДА СЕ НАРЕКУВА СЛОВЕНИ

Канал5 - 19.03.2004

“Не постои официјален документ и сигурно не постои препорака неселението односно луѓето во Поранешната југословенска република Македонија да се нарекуваат Словени”, истакнува генералниот секретар на Советот на Европа Валтер Швимер во интервјуто за прог “Не постои официјален документ и сигурно не ...

Советот на Европа го повлекува скандалозниот документ

А1 - 18.03.2004

Советот на Европа го повлекува документот со скандалозната препорака за употребата на префиксот словенски при означување на македонските граѓани и нивниот јазик. Според портпаролот на Советот на Европа. Никој во Стразбур не издал официјален документ за името или терминологија за граѓаните и ...

Стразбур уште размислува како да реагира на скандалот

Време - 18.03.2004

ПО ПРЕИМЕНУВАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА Уште не е познат резултатот од македонските протести до Советот на Европа по обелоденувањето на документот издаден од канцеларијата на генералниот секретар Волтер Швимер. Во Стразбур вчера се очекуваше реакција на Комитетот на министрите, односно да биде издадено ...

Турни го МНР (за) да киниса

Време - 18.03.2004

Зоран Андоновски Последниот скандал со, наводно, неформалниот документ на Советот на Европа во кој се даваат прецизни инструкции како да (не) се користи името Македонија и какви термини да се употребуваат за јазикот, културата и за граѓаните на земјава, покажа дека македонската дипломатија ...

Швимер го бара кртот во Советот на Европа

Утрински - 18.03.2004

Стразбур вчера без реакција на протестната нота од МНР Генералниот секретар на Советот на Европа, Волтер Швимер, сў уште го разгледува протестот на Министерството за надворешни работи на Македонија и неофицијално мери колкава би била штетата ако го повлече или ако не го повлече документот што ја ...

Советот на Европа не ја повлекува дискриминаторската инструкција

Дневник - 18.03.2004

стразбур И покрај жестоката реакција на македонската дипломатија, останува инструкцијата за употреба на придавките "словенски" и БЈРМ По испраќањето протестна нота до генералниот секретар на Советот на Европа, Валтер Швимер, во вторникот, вчера амбасадорот во Постојаната мисија во Стразбур Звонимир ...

Итно повлекување на референцата Македонци (Словени)

Вест - 17.03.2004

ОСТАР ПРОТЕСТ НА МНР ДО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА Советот на Европа се инволвира во недопустлива политичка интерпретација на прашања што не се во негова надлежност Министерството за надворешни работи вчера побара Секретаријатот на Советот на Европа веднаш да го повлече документот со кој македонските ...

Веднаш да се повлече документот што го негира идентитетот на земјава

Време - 17.03.2004

МНР ОСТРО ПРОТЕСТИРА ДО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА Министерството за надворешни работи на Македонија остро протестира поради фактот што Секретаријатот на Советот на Европа се впушти во недозволива политичка интерпретација на прашања што не се во негова надлежност, но и поради начинот на толкување на ...

МНР побара од Стразбур да го повлече навредливиот документ

Утрински - 17.03.2004

Советот на Европа молчи за скандалот, Скопје реагира со протестна нота Слободанка Јовановска Генералниот секретар на Советот на Европа, Волтер Швимер, вчера беше недостапен за македонски новинари, откако излезе препораката од неговиот Кабинет тие да бидат именувани како македонски(словенски), како ...

Фламбирана Македонија

Дневник - 17.03.2004

Коментар - Христо Ивановски Во Стразбур, далеку од очите на јавноста, на 2 март ни подготвиле мајсторско јадење од позната кујна, но, за жал, овој пат "фламбирана" беше Македонија. Се што се случува и ќе се случува по 2 март е само рефлексно движење.

Протестна нота до Стразбур

Дневник - 17.03.2004

мнр Интерната уредба треба веднаш да биде повлечена зашто ги дискриминира македонските граѓани и е во спротивност со Европската конвенција за човекови права, се вели во протестната нота што ја упати македонското Министерство за надворешни работи до Советот на Европа во Стразбур.

Протестна нота до Советот на Европа

Канал5 - 17.03.2004

Македонскиот амбасадор во Советот на Европа, Ѕвонимир Јанкуловски попладнево му врачил протестна нота на генералниот секретар на Советот Валтер Швимер, поради препораките за ословување на Македонците како лица од поранешната југословенска Република Мак Македонскиот амбасадор во Советот на Европа, ...

МНР бара повлекување на документ кој го негира македонскиот идентитет

А1 - 16.03.2004

Министерството за надворешни работи на Македонија денеска побара Советот на Европа да го повлече документот со кој се одрекува македонскиот културен и јазичен идентитет. Со новата препорака Македонија ќе треба да се нарекува поранешна југословенска, а на граѓаните им се дава исклучиво словенски ...

МНР не теши, амбасадорот протестира

Време - 16.03.2004

ПО ПРЕИМЕНУВАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА ВО СТРАЗБУР Звонимир Јанкулоски, шефот на постојаната мисија на Република Македонија при Советот на Европа, по инструкција на Министерството остро протестираше кај генералниот секретар на Советот, Валтер Швимер, по пишувањето на „Време“ за најновото упатство на ...

Европа н' избриша во поим

Дневник - 16.03.2004

со УРЕДБА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА Секретаријатот на СЕ препорача да се користи "македонски (словенски) јазик", а за националноста "лице од бившата југословенска Република Македонија" Советот на Европа на 2 март издаде интерна уредба со која налага во официјалното обраќање спрема Република Македонија ...