TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жестоки борби во Сирт

Р.С.Европа - 09.10.2011

Безбедносните сили на привремената либиска влада соопштија дека заземале под контрола делови од центарот на градот Сирт каде што била главната база на поддржувачите на соборениот лидер Моамер Гадафи.

Либиските бунтовници напредуваат во борбите во Сирт

Р.С.Европа - 09.10.2011

Силите на привремената влада на Либија соопштија дека ја преземале контролата на две стрaтегиски места во градот Сирт . Воениот портпарол соопшти дека владините трупи ги заземале двете главни бази на ...

Очајничка битка во пеколот Сирт

Телма - 09.10.2011

Стотици мртви во последното деноноќие лежат во Сирт и на неговите приподи во битката која со недели трае за контрола на овој медитерански град во Либија, родното место на долгогодишниот водач на ...

Кулминација на битката за Сирт – бунтовниците пред победа

Алфа - 09.10.2011

Битката за Сирт влезе во последната фаза и силите на Преодниот национален совет се на прагот на освојување на родното место на Гадафи.

Силите на новата либиска власт го зазедоа аеродромот во Бани Валид

+инфо - 09.10.2011

Силите на новата власт во Либија денеска го зазедоа аеродромот во пустинскиот град Бани Валид, едно од двете преостанати големи упоришта на приврзаниците на поранешниот лидер Моамер Гадафи.

НАТО ја продолжува мисијата во Либија

Курир - 09.10.2011

Британскиот министер за одбрана Лиам Фокс изјави дека НАТО ќе ги продолжи воените операции во Либија се додека остатоците од режимот на Моамер ел Гадафи претставуваат закана по народот.

НАТО не ја напушта Либија

Македонија24 - 09.10.2011

Свет - Македониjа 24, , НАТО не ја напушта Либија, "Британскиот министер за одбрана Лиам Фокс изјави дека НАТО ќе ги продолжи воените операции во Либија се додека остатоците од режимот на Моамер ел ...

Жестоки борби за контрола на последното упориште на Гадафи

Р.С.Европа - 08.10.2011

Силите на новите власти во Либија соопштија дека го контролираат речиси целиот град Сирте, кој е последно упориште на силите лојални на Муамер Гадафи.

Песочна бура ги отежнува борбите во Сирт

Р.С.Европа - 08.10.2011

Безбедносните сили на привремената либиска влада соопштија дека песочната бура што го зафати Сирт ги отежнува нивните напори за ја заземат контролата врз градот.

Песочна бура ги забави завршните борби за Сирт

Телма - 08.10.2011

Безбедносните сили на привремената либиска влада соопштија дека песочната бура што го зафати Сирт ги отежнува нивните напори за ја заземат контролата врз градот.

ФОТО: Снаата на Гадафи сака да позира полугола

Дневник - 08.10.2011

Според фотографиите од семејниот албум на Ханибал Гадафи, син на Моамер, снаата Алине Скаф очигледно сака да позира полугола.

Битка за родниот град на Гадафи

Дневник - 08.10.2011

Борци на преодната влада во Либија и денеска продолжуваат да настапуваат од сите страни во градот Сирт, надевајќи се дека тоа ќе биде последниот напад кон родниот град на Моамер Гадафи, соопшти „Ал ...

Сирт нападнат од три страни, голем број жртви

Алфа - 08.10.2011

Борци на преодната влада во Либија и денеска продолжуваат да настапуваат од сите страни во градот Сирт, надевајќи се дека тоа ќе биде последниот напад кон родниот град на Моамер Гадафи, соопшти „Ал ...

Последниот напад врз Сирт – битка меѓу Давид и Голијат

Алфа - 08.10.2011

Силите на либиската преодна влада денеска ја започнаа последната, клучна фаза од нападот врз Сирт. Тие веќе контролираат три четвртини од градот, но борците лојални на поранешниот либиски водач ...

Борците на новата власт во Либија го напаѓаат Сирт од три страни

Сител - 08.10.2011

Борци на преодната влада во Либија и денеска продолжуваат да настапуваат од сите страни во градот Сирт, надевајќи се дека тоа ќе биде последниот напад кон родниот град на Моамер Гадафи, соопшти „Ал ...

Борците на новата власт во Либија го напаѓаат Сирт од три страни

МРТ - 08.10.2011

Борци на преодната влада во Либија и денеска продолжуваат да настапуваат од сите страни во градот Сирт, надевајќи се дека тоа ќе биде последниот напад кон родниот град на Моамер Гадафи, соопшти „Ал ...

Продолжуваат немирите во родниот град на Гадафи

Точка - 08.10.2011

Силите лојални на Моамер Гадафи и понатаму се борат во Сирт, родниот град на поранешниот либиски лидер, против силите на новите либиски власти.

Паѓа и последното упориште на Гадафи

Sky - 08.10.2011

Вчера градот Сирт- родниот град на Гадафи бил нападнат од сите страни. Силите на новите власти ви Либија со тешка артилерија го нападнале градот Сирт каде што можело да се слушнат тенковски и ...

Продолжуваат немирите во родниот град на Гадафи

Нетпрес - 08.10.2011

Силите лојални на Моамер Гадафи и понатаму се борат во Сирт, родниот град на поранешниот либиски лидер, против силите на новите либиски власти.

Кампањата во Либија ќе продолжи

Утрински - 07.10.2011

БРИСЕЛ - Франција вчера соопшти дека воздушната мисија на НАТО во Либија ќе продолжи се' додека силите лојални на Моамер Гадафи даваат отпор во преостанатите упоришта, и додека привремената влада не ...

Гадафи го повика народот на демонстрации против новите власти

Кајгана - 07.10.2011

Сменетиот либиски водач Моамер Гадафи, кој се наоѓа во бегство, ги повика сонародниците во милионски број да излезат на демонстрации против новите власти.

Гадафи го заштитуваат племиња на југ во Либија

Идивиди - 07.10.2011

Багдад, 7 октомври 2011 (МИА) - Лидерот на Националниот преоден совет Мустафа Абдул Џибрил изјави дека поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи се крие на југ во Либија под заштита на племиња, и ...

Гадафи го повика народот на демонстрации против новите власти

Алфа - 07.10.2011

Сменетиот либиски водач Моамер Гадафи, кој се наоѓа во бегство, ги повика сонародниците во милионски број да излезат на демонстрации против новите власти.

Фотографии од лудите забави на Ханибал Гадафи и неговата сопруга

Идивиди - 07.10.2011

Секс и алкохол: Неодамна на Интернет се појавија фотографии на еден од синовите на Моамер Гадафи, Ханибал Гадафи и неговата сопруга.

Разбузданата снаа на Гадафи (фото)

Здраво - 07.10.2011

Повторно на „ачик“ се појавија приватните фотографии на семејството на Гадафи, овојпат неговиот син Ханибал и жена му Алин Скаф.

Гадафи го повика народот да протестира против новите власти

+инфо - 07.10.2011

Либискиот лидер кој се наоѓа во бегство, Моамер Гадафи, ги повика своите сонародници во милионски број да демонстрираат против новите либиски власти, пренесуваат светските агенции.

Џибрил: Гадафи го заштитуваат племиња на југ во Либија

МРТ - 07.10.2011

Лидерот на Националниот преоден совет Мустафа Абдул Џибрил изјави дека поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи се крие на југ во Либија под заштита на племиња, и изрази уверување дека наскоро ќе биде ...

Гадафи од југот на Либија повика на протести

Канал5 - 07.10.2011

Либискиот лидер кој се наоѓа во бегство, Моамер Гадафи, ги повика своите сонародници во милионски број да демонстрираат против новите либиски власти, пренесуваат светските агенции.

ПНС: Сирт ќе биде заземен до крајот на денот

МРТ - 07.10.2011

Силите на либискиот Преоден национален совет (ПНС) денеска почнаа решавачка операција во централните квартови на Сирт, родниот град на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи.

Гадафи го повика народот да протестира против новите власти

Точка - 07.10.2011

Либискиот лидер кој се наоѓа во бегство, Моамер Гадафи, ги повика своите сонародници во милионски број да демонстрираат против новите либиски власти, пренесуваат светските агенции.

ФОТО: Снаата на Гадафи се соблече

Точка - 07.10.2011

Фотографиите од семејниот албум на синот на Моамер Гадафи сигурно не се онакви какви што ги замислувавте. Снаата на Гадафи очигледно сака да позира гола.

Гадафи го повика народот да протестира против новите власти

Нетпрес - 07.10.2011

Либискиот лидер кој се наоѓа во бегство, Моамер Гадафи, ги повика своите сонародници во милионски број да демонстрираат против новите либиски власти, пренесуваат светските агенции.

Гадафи со порака до народот

Sky - 07.10.2011

Гадафи ги повика сонародниците во милионски број да излезат на демонстрации против новите власти. Беше соопштено од телевизијата Ал-Рај, со седиште во Сирија.

ФОТО: Разголената снаа на Гадафи

Курир - 07.10.2011

Фотографиите од семејниот албум на Ханибал Гадафи, 36 годишен син на Моамер Гадафи и неговата сопруга Алин Скаф се појавија на интернет.

Секс и алкохол: Фотографии од лудите забави на Ханибал Гадафи и неговата сопруга

Нетпрес - 07.10.2011

Неодамна на Интернет се појавија фотографии на еден од синовите на Моамер Гадафи, Ханибал Гадафи и неговата сопруга. Ханибал е четврти по ред син на симнатиот либиски лидер, а фотографиите ...

ФОТО: Згодната снаа на Гадафи ужива да позира полугола

Press24 - 07.10.2011

Ѕирнете во приватниот албум на семејството Гадафи. Ова се фотографии од сопругата на синот на Гадафи, Ханибал. Згодната Алине Скаф во Либија била позната и како модел за долна ...

Секс, алкохол и диви забави: Погледнете ги фотките на Ханибал Гадафи и неговата сопруга!

Таратур - 07.10.2011

Неодамна на Интернет се појавија фотографии на еден од синовите на Моамер Гадафи, Ханибал Гадафи и неговата сопруга, на кои се гледа како тие се луксузираат во разни ситуации...

Црвениот Крст пристигна во Сирт

Р.С.Европа - 06.10.2011

Меѓународната организација Црвен Крст соопшти дека успела да ја помина првата борбена линија во родниот град на Моамер Гадафи Сирт и да достави неколку камиони со хуманитарна помош.

Гадафи ги повика Либијците на протести против новата власт

Р.С.Европа - 06.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамeр Гадафи денеска ги повика Либиjците да иззлезат во милионски број на протести против новите либиски власти.

Имало уште упоришта на Гадафи - тешки борби во западна Либија

Телма - 06.10.2011

Жестоки судири се водат меѓу силите на либискиот Преоден национален совет и приврзаниците на Моамер Гадафи во градот Рагдалин, кој се наоѓа на 130 километри југозападно од Триполи.

Улични борби во либискиот град Сирт

Алфа - 06.10.2011

Силни улични борби се водат денеска во Сирт родниот град на Моамер Гадафи меѓу сили кои го поддржуваат поранешниот лидер и либиските сили од Преодниот совет.

Либиските сили очекуваат да го заземат Сирт за два дена

Алфа - 06.10.2011

Силите лојални на либискиот Преодниот национален совет соопштија дека очекуваат да го заземат градот Сирт во наредните 48 часа, бидејќи веќе ја контролираат половината на градот.

Улични борби во либискиот град Сирт

МРТ - 06.10.2011

Силни улични борби се водат денеска во Сирт родниот град на Моамер Гадафи меѓу сили кои го поддржуваат поранешниот лидер и либиските сили од Преодниот совет.

Скандалозни фотографии од албумот на снаата на Гадафи

Канал5 - 06.10.2011

Имињата на синот и снаата на Гадафи, Ханибал и Алине постојано се поврзани со скандали, дрско и надмено однесување, како и грубости кон подредените.

Либиските сили очекуваат да го заземат Сирт за 48 часа

Точка - 06.10.2011

Силите лојални на Националниот преоден совет соопштиле дека ќе го завземат целиот град Сирт за 48 часа, бидејќи сега контролираат повоќе од половина.

НАТО: Ќе продолжат воздушните напади на Либија

Точка - 06.10.2011

Францускиот министер за одбрана Жерар Лонг изјавил дека воздушните напади на Либија нема да престанат додека не бидат неутрализирани сите жаришта и додека новата влада не го побара тоа.

Либиските сили очекуваат да го заземат Сирт за 48 часа

Нетпрес - 06.10.2011

Силите лојални на Националниот преоден совет соопштиле дека ќе го завземат целиот град Сирт за 48 часа, бидејќи сега контролираат повоќе од половина.

НАТО: Ќе продолжат воздушните напади на Либија

Нетпрес - 06.10.2011

Францускиот министер за одбрана Жерар Лонг изјавил дека воздушните напади на Либија нема да престанат додека не бидат неутрализирани сите жаришта и додека новата влада не го побара тоа.

Крвави борби во либискиот град Сирт

Курир - 06.10.2011

Силни улични борби се водат денеска во Сирт родниот град на Моамер Гадафи меѓу сили кои го поддржуваат поранешниот лидер и либиските сили од Преодниот совет.

Продолжуваат борбите во либискиот град Сирт

Македонија24 - 06.10.2011

Свет - Македониjа 24, , Продолжуваат борбите во либискиот град Сирт, "Во родниот град на Моамер Гадафи, Сирт и денеска се водат силни улични борби меѓу сили кои го поддржуваат поранешниот лидер и ...

Силите на Привремениот Либиски Совет напредуваа во Сирте

Р.С.Европа - 04.10.2011

Силите на привремените либиски власти напредувале во внатрешноста на Сирте, едно од последните бастиони на подржувачите на остранетиот лидер Моамер Гадафи.

„Гадафи се бори рамо до рамо со своите борци“

Телма - 04.10.2011

Поранешниот премиер на Либија Багдади ал Махмуди, денеска изрази убеденост дека соборениот либиски лидер Моамер Гадафи се уште се наоѓа во Либија и дека ќе продолжи да се бори со новите власти во ...

Гадафи е во Либија и до крај ќе се бори со новите власти

+инфо - 04.10.2011

Поранешниот премиер на Либија, Багдади ал Махмуди денеска изрази убеденост дека соборениот либиски лидер Моамер Гадафи сè уште се наоѓа во Либија и дека ќе продолжи да се бори со новите власти во ...

Мoамер Гадафи е во Либија и до крај ќе се бори со новите власти

Сител - 04.10.2011

Поранешниот премиер на Либија Багдади ал Махмуди, денеска изрази убеденост дека соборениот либиски лидер Моамер Гадафи се уште се наоѓа во Либија и дека ќе продолжи да се бори со новите власти во ...

Бунтовниците го зазедоа родното место на Гадафи

Точка - 04.10.2011

Војниците на Преодниот национален совет го зазедоа родното место на симнатиот либиски лидер, Моамер Гадафи, Каср Абу Хади во Сирта и со тоа ја одбележаа симболичната победа над 42-годишниот режим на ...

Бунтовниците го зазедоа родното место на Гадафи

Нетпрес - 04.10.2011

Војниците на Преодниот национален совет го зазедоа родното место на симнатиот либиски лидер, Моамер Гадафи, Каср Абу Хади во Сирта и со тоа ја одбележаа симболичната победа над 42-годишниот режим на ...

Гадафи е пронајден!

Курир - 04.10.2011

Симнатиот либиски диктатор Моамер Гадафи конечно е пронајден. Тој пребегал во околното соседството на нашава земја за време на нападите врз Триполи и неговата резиденција бидејќи како што дознаваме ...

Синот на Гадафи раководи со одбраната на Бани Валида

Sky - 04.10.2011

Синот на Либискиот соборен лидер Моамер Гадафи, Саиф Ал Ислам се наоѓа во Бани Валида, едно од двете преостанати упоришта на подржувачите на Гадафи каде ги предводи приврзаниците на Гадафи во одбрана ...

Жителите на Сирте бегаат од градот

Deutsche Welle - 03.10.2011

Илјадници луѓе го напуштаат Сирте, последното упориште на лојалистите на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи. Црвениот крст обвинува за напади врз цивилни објекти Илјадници жители на Сирте ...

Илјадници луѓе бегаат од борбите во Сирте

Р.С.Европа - 03.10.2011

Илјадници луѓе го напуштале градот Сирте, кој силите на новите либијски власти веќе две недели се обидуваат да го освојат.

Саади Гадафи: работев на промоција на фудбалот

Телма - 03.10.2011

Синот на Гадафи, Сaади демантираше обвиненија за корупција и заплашување и рече дека распишувањето потерница од Интерпол за него е резултат на политичка одлука.

Пеколни борби во Сирт, нема пат за хуманитарна помош

Телма - 03.10.2011

Силите на новиот либиски режим објави на 21 септември дека го презеле градот Себха, кој се наоѓа на 750 километри јужно од Триполи.

Заврши примирјето – во Сирт повторно пекол

Алфа - 03.10.2011

Војската на Преодниот национален совет на Либија утринава повторно ги нападнаа утврдените позициии на Гадафи во Сирт, откако заврши примирјето кое беше прогласено за да можат цивилите да го напуштат ...

Синот на Гадафи ги демантира обвинувањата за корупција

Кајгана - 03.10.2011

Ал Сади Гадафи, син на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, ги отфрли обвинувањата за корупција и застрашување, а распишувањето на црвената потерница на Интерпол го нарече политичка одлука.

Синот на Гадафи ги демантира обвинувањата за корупција

Алфа - 03.10.2011

Ал Сади Гадафи, син на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, ги отфрли обвинувањата за корупција и застрашување, а распишувањето на црвената потерница на Интерпол го нарече политичка одлука.

Формирана нова либиска влада

Кајгана - 03.10.2011

Либиската преодна власт денеска ја именуваше новата влада за која што наведува дека ќе се повлече, штом биде зацврстена власта во државата.

Камерон притискал за воена интервенција во Либија

+инфо - 03.10.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон притискал врз членовите на коалициската влада во Лондон, за да прифатат воена интервенција во Либија и соборување на режимот на полковникот Моамер Гадафи, открива ...

Конвој со лекови на Црвениот крст не успеа да влезе во Сирт

+инфо - 03.10.2011

Конвој со лекови на Црвениот крст кој се упатил кон градот Сирт, се врати денеска поради борбите кои таму се водат меѓу силите на новиот режим и силите на Моамер Гадафи, кои се наоѓаат во градот.

НАТО: Да се обезбеди оружјето на Гадафи

+инфо - 03.10.2011

НАТО побара денеска од новите либиски власти да го обезбедат оружјето кое останало од поранешната либиска војска, откако исчезнаа неколку илјади противавионски ракети од типот „САМ-7”, од арсеналот ...

Син на Гадафи негира обвиненија

Сител - 03.10.2011

Синот на Гадафи, Сади демантираше обвиненија за корупција и заплашување и рече дека распишувањето потерница од Интерпол за него е резултат на политичка одлука.

Син на Гадафи негира обвиненија

МРТ - 03.10.2011

Синот на Гадафи, Сади демантираше обвиненија за корупција и заплашување и рече дека распишувањето потерница од Интерпол за него е резултат на политичка одлука.

НАТО: Да се обезбеди оружјето на Гадафи

Сител - 03.10.2011

НАТО побара денеска од новите либиски власти да го обезбедат оружјето, кое останало од поранешната либиска војска, откако „исчезнаа“ неколку илјади противавионски ракети од типот „САМ-7“, од ...

Гадафи сакал да биде како англиската кралица

Точка - 03.10.2011

Поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи, во тајни дописи до британското министерство за надворешни работи, тврдел дека е подготвен да почне политички процес во неговата земја, кој неговата функција ...

Гадафи сакал да биде како англиската кралица

Нетпрес - 03.10.2011

Поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи, во тајни дописи до британското министерство за надворешни работи, тврдел дека е подготвен да почне политички процес во неговата земја, кој неговата функција ...

Сади Гадафи ги демантира обвиненијата за корупција

Курир - 03.10.2011

Синот на Муамер Гадафи, Сади демантираше обвиненија за корупција и заплашување и рече дека распишувањето потерница од Интерпол за него е резултат на политичка одлука.

Камерон вршел притисок врз министри за воена интервенција во Либија

Курир - 03.10.2011

Со цел да се прифати воена интервенција во Либија и соборување на режимот на полковникот Моамер Гадафи британскиот премиер Дејвид Камерон притискал врз членовите на коалициската Влада во Лондон, ...

Синот на Гадафи ги демантира обвиненијата за корупција

Македонија24 - 03.10.2011

Свет - Македониjа 24, , Синот на Гадафи ги демантира обвиненијата за корупција, "Сади Гадафи, кој е син на Моамер Гадафи демантираше обвиненија за корупција и заплашување и рече дека распишувањето ...