TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британските авиокомпании бараат доброволци за откажување на летови

Алфа - 25.04.2010

Авиокомпаниите во Британија бараат доброволци кои ќе ги откажат своите летови во корист на илјадниците луѓе што се наоѓаат блокирани на аеродромите.

Британските авиокомпании бараат доброволци за откажување на летови

Макфакс - 25.04.2010

Авиокомпаниите во Британија бараат доброволци кои ќе ги откажат своите летови во корист на илјадниците луѓе што се наоѓаат блокирани на аеродромите.

Свет - Скандинавија повторно блокирана

Време - 24.04.2010

Нов облак со вулканска прав од Исланд стигна до Скандинавија, па воздушниот простор над деловите на Норвешка, Шведска и на Финска, како и над земјата каде што се случува ерупцијата на Ејафјалајокул, ...

бизнис-Шпанија бара заедничко европско небо што побрзо

Вест - 24.04.2010

МАДРИД, 24 април (Ројтерс) - Вчера Шпанија предложи ЕУ да го забрза процесот за договарање на заеднички авиопростор, како одговор на проблемите како, на пример, облаците од вулканска пепел, поради ...

Свет - Авиокомпаниите летаат по старо

Време - 23.04.2010

Воздушниот сообраќај во Европа вчера беше речиси целосно воспоставен, соопшти Европската агенција за контрола на воздушниот простор - Евроконтрол.

свет=Скандинавија пак под вулкански облак

Вест - 23.04.2010

БРИСЕЛ, 23 апрел (АП) - Од европските аеродроми вчера полетаа илјадници авиони по еднонеделниата забрана за летање, меѓутоа променливите ветрови испратија нов бран вулканска пепел над Скандинавија, ...

Авиосообраќајот во Европа се нормализира

Алфа - 23.04.2010

Се нормализира воздушниот сообраќај во Европа, но десетици илјади патници се уште се блокирани на различни аеродроми. Авиокомпаниите ги пресметуваат загубите, јавуваат француски медиуми.

Авиосообраќајот во Европа се нормализира

Алсат-М - 23.04.2010

Се нормализира воздушниот сообраќај во Европа, но десетици илјади патници се уште се блокирани на различни аеродроми. Авиокомпаниите ги пресметуваат загубите, јавуваат француски медиуми.

Авиосообраќајот се нормализира, аеродромите во Рејкјавик затворени

Шпиц - 23.04.2010

Се нормализира воздушниот сообраќај во Европа, но десетици илјади патници се уште се блокирани на различни аеродроми. Авиокомпаниите ги пресметуваат загубите, јавуваат француски медиуми.

Како го преживеавме патот до дома

Н.Македонија - 23.04.2010

Ние, четворицата новинари, заглавени во Амстердам поради последиците од исландскиот вулкан, имавме чувство дека природата нé вклучила, без претходна наша согласност, во некакво реално шоу од типот ...

Авиосообраќајот во Европа се нормализира

Кирилица - 23.04.2010

Се нормализира воздушниот сообраќај во Европа, но десетици илјади патници се уште се блокирани на различни аеродроми. Авиокомпаниите ги пресметуваат загубите, јавуваат француски медиуми За првпат ...

Авиосообраќајот во Европа се нормализира

Сител - 23.04.2010

Се нормализира воздушниот сообраќај во Европа, но десетици илјади патници се уште се блокирани на различни аеродроми. Авиокомпаниите ги пресметуваат загубите, јавуваат француски медиуми.

Затворениот воздушен сообраќај “чини” 1,7 милијарди евра

Канал 77 - 23.04.2010

Шестте дена затворен воздушен сообраќај над Европа поради ерупцијата на Вулканот на Исланд ги чинеше авиопревозниците вкупно загуби од 1,7 милијарди евра.

ЕУ наскоро ќе го реформира системот на контрола на летање

Макфакс - 23.04.2010

Европската унија ќе ги забрза активностите околу реформирањето на системот за воздушна контрола во патничкиот сообраќај, соопштија денеска во Брисел.

Поплаки околу сообраќајниот хаос

BBC - 22.04.2010

Се слушнаа огорчени поплаки околу речиси едно-неделното затворање на голем дел од европскиот воздушен простор поради вулканската пепел од Исланд.

Денеска целосно нормализирање на авио сообраќајот во Европа

Р.С.Европа - 22.04.2010

Денеска во цела Европа се очекува нормализирање на воздушниот сообраќај. Авионите беа приземјени поради вулканскиот облак од пепел од Исланд.

Свет - Небото отворено, патниците чекаат

Време - 22.04.2010

По еднонеделна парализа на европското небо поради вулканскиот облак од Исланд, состојбата во авиосообраќајот во Европа вчера почна да се нормализира, пренесуваат светските агенции.

Европското небо отворено, но авиосообраќајот во метеж

Утрински - 22.04.2010

ЛОНДОН - Европското небо вчера беше отворено за авиосообраќај, но со оглед на тоа што многу авиони беа приземјени поради прекривката од вулканската пепел што се ширеше од Исланд, би можеле да поминат ...

Евроконтрол очекува денеска да се извршат сите предвидени летови над Европа

Алсат-М - 22.04.2010

ИАТА оценува дека загубите на авиокомпаниите изнесуваат две милијарди долари Воздушниот сообраќај во Европа денеска практично ќе биде цлеосно воспоставен, соопшти синоќа Европската агенција за ...

Авиокомпаниите со загуби од над 1,7 милијарда долари

Н.Македонија - 22.04.2010

Од хаосот во авиосообраќајот, кој настана поради облаците вулкански пепел, дневно беа засегнати над 1,2 милион патници, како и 29 отсто од светската цивилна авијација Облаците вулкански пепел, кои ...

Исландскиот вулкан ќе го обедини европското небо

Дневник - 22.04.2010

Хаосот во воздушниот простор на европските земји, предизвикан од ерупцијата на вулканот во Исланд роди старо-нова иницијатива - да се создаде единствена управа на воздушниот простор на Европската ...

Се нормализира авиосообраќајот

Дневник - 22.04.2010

Воздушниот сообраќај во Европа вчера целосно беше воспоставен, соопшти Европската агенција за контрола на воздушниот простор „Евроконтрол“.

Евроконтрол очекува денеска да се извршат сите предвидени летови над Европа, ИАТА ги мери загубите

Кирилица - 22.04.2010

Воздушниот сообраќај во Европа денеска практично ќе биде цлеосно воспоставен, соопшти синоќа Европската агенција за контрола на воздушниот простор - Евроконтрол За четврток се предвидува да се ...

Евроконтрол очекува денеска да се извршат сите предвидени летови над Европа

Сител - 22.04.2010

Воздушниот сообраќај во Европа денеска практично ќе биде цлеосно воспоставен, соопшти синоќа Европската агенција за контрола на воздушниот простор - Евроконтрол.

ЕК-Авиокомпаниите ги кршат правата на патниците

МРТ - 22.04.2010

Сите авиокомпании и во време на хаосот над европското небо предизвикан од вулканскиот облак од Исланд мора доследно да ги почитуваат правата на патниците, предупреди денеска Европската комисија и ...

Европските влади да ги покријат штетите на авиокомпаниите

Вечер - 22.04.2010

Европските влади да им ги компензираат загубите на авиокомпаниите поради приземјувањето на авионите поради вулканот на Исланд, како што направи Вашингтон по терористичките напади од 11 септември 2001 ...

Авиокомпаниите можат да тужат поради затворањето на аеродромите

Нетпрес - 22.04.2010

Европските авиокомпании можат да ги тужат владините агенции за приземјувањето на воздушниот сообраќај поради облакот со вулкански пепел ако не добијат обештетување за нивните загуби од нивните влади, ...

Воздушниот сообраќај профункционира целосно

eReporter - 22.04.2010

Воздушниот сообраќај во Македонија и Европа денеска профункционира целосно и за сега нема откажувања на летовите. Евроконтрол најави дека за денеска се очекува да бидат реализирани100 проценти од ...

Воздушниот простор на Шведска и Норвешка повторно затворен

Нетпрес - 22.04.2010

Поради зголемување на концентрацијата на вулканска пепел во воздухот денес изутрина повторно бил затворен воздушниот простор за летови во јужните и северните делови на Шведска и на делови на Норвешка.

Авионскиот сообраќај во Европа се нормализира

Макфакс - 22.04.2010

Над седум милиони патници една недела беа заглавени на европските аеродроми поради хаосот во воздушниот сообраќај предизвикан од облакот вулканска пепел по ерупцијата на вулканот Ејафјалајокул на ...

Авиокомпаниите загубија над 1,7 милијарди долари

А1 - 21.04.2010

Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА) денеска соопшти дека хаосот во европскиот воздушен сообраќај, предизвикан од исландскиот вулкански пепел, оваа индустрија ја чинеше најмалку 1,7 ...

Авио-индустријата лута поради загубите

BBC - 21.04.2010

Авио-индсутријата која претрпе големи загуби од пет-дневната забрана за летање над северна Европа, и натаму луто ги критикува мерките.

Небото конечно се отвори

Deutsche Welle - 21.04.2010

Една недела по избувнувањето на вулканот во Исланд и прекинот на авионскиот сообраќај над Европа, состојбата полека почнува да се нормализира низ целиот континент.

Свет - Авионите летаат, вулканот се заканува

Време - 21.04.2010

Авиопревозниците низ Европа по шест дена блокада поради вулканскиот облак од Исланд вчера ги обновија патничките летови.

Авио сообраќај - штетите на „Александар Велики“

Р.С.Европа - 21.04.2010

Според РХМЗ облакот вулканска прашина денеска помина низ северо западниот дел од Македонија. Според надлежните од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје дневните загуби поради проблемите во авио ...

Скоро 2 милијарди пепел

Оn.net - 21.04.2010

Повеќедневниот прекин на авиосообраќајот поради гигантскиот облак од вулканска пепел, на глобалната авионска индустрија и предизвика штета од дури 1,7 милијарди долари.

Веќе е безбедно да се лета за Европа

Идивиди - 21.04.2010

Њујорк, 21 април 2010 (МИА) - Претседателот на Меѓународната организација за цивилна авијација Роберто Гонзалес изјави во Њујорк дека веќе е безбедно да се лета за Европа, откако властите почнаа да ...

Веќе е безбедно да се лета за Европа

Алсат-М - 21.04.2010

Претседателот на Меѓународната организација за цивилна авијација Роберто Гонзалес изјави во Њујорк дека веќе е безбедно да се лета за Европа, откако властите почнаа да ги укинуваат ограничувањата за ...

Нормализиран авиосообраќајот на скопскиот аеродром, безбедно и во Европа

Шпиц - 21.04.2010

Авиосообраќајот на скопскиот аеродром „Александар Велики“ од утринава се одвива без проблеми и се реализираат предвидените полетувања и слетувања, информира аеродромската служба.

Авиокомпаниите загубија над 1,7 милијарди долари

Алсат-М - 21.04.2010

Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА) денеска соопшти дека хаосот во европскиот воздушен сообраќај, предизвикан од исландскиот вулкански пепел, оваа индустрија ја чинеше најмалку 1,7 ...

Европското небо полека се отвора

Форум - 21.04.2010

Европското небо конечно беше отворено за авионскиот сообраќај во средата, по шест дена застој предизвикан од облакот од вулканска прав од Исланд, но за да се расчисти хаосот од приземјувањето на ...

ИАТА - Авиокомпаниите загубија околу две милијарди долари

Шпиц - 21.04.2010

Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА) денеска соопшти дека хаосот во европскиот воздушен сообраќај, предизвикан од исландскиот вулкански пепел, оваа индустрија ја чинеше најмалку 1,7 ...

Вулканскиот облак стаса над Македонија

Н.Македонија - 21.04.2010

Поради присуството на вулканската прашина македонската контрола на летање денеска ќе издаде посебно предупредување до пилотите Од најбезбедна до проблематична зона за летање.

Небото над Европа полека се отвора

Н.Македонија - 21.04.2010

Повеќе европски земји вчера го отворија воздушниот простор, откако се намалиле облаците вулкански пепел, при што биле остварени речиси 14.000 летови Ограничен број авионски летови вчера беа извршени ...

Исланд испраќа нов облак

Шпиц - 21.04.2010

Но сепак, дел од компаниите летаат, а за тоа користат дупка во законот - на мала височина и визуелно, без помош од контролорите за летање.

Владите да ги платат штетите од застојот во авиосообраќајот

Форум - 21.04.2010

Цената на застоите во воздушниот сообраќај предизвикан од облакот вулканаска прав, која ќе кја платат авиокомпаниите се искачи на 1,7 милијарди долари, според најновите пресметки од средата на ...

Патувањето со авион е „целосно безбедно“

Идивиди - 21.04.2010

Лондон, 21 април 2010 (МИА) - Главниот научен советник на британската Влада Џон Бедингтон изјави денеска дека патувањето со авион е „целосно безбедно“, по укинувањето на шестдневната забрана за ...

ЕК-Авиокомпаниите ги кршат правата на патниците

Форум - 21.04.2010

Сите авиокомпании и во време на хаосот над европското небо предизвикан од вулканскиот облак од Исланд мора доследно да ги почитуваат правата на патниците, предупреди денеска Европската комисија и ...

Вулканската пепел го запре воздушниот сообраќај во Косово

SETimes - 21.04.2010

ПРИШТИНА, Косово -- Сите летови за и од Приштинскиот меѓународен аеродром беа откажани во вторникот (20-ти април) поради вулканската пепел која се очекуваше да стигне до косовскиот воздушен простор.

Исландскиот вулкан пеплоса 1,7 милијарда долари

Дневник - 21.04.2010

Хаосот во европскиот воздушен сообраќај, предизвикан од исландскиот вулкански пепел, досега ја чини авиоиндустријата најмалку 1,7 милијарда долари, соопшти вчера Меѓународната асоцијација за воздушен ...

Веќе е безбедно да се лета за Европа

Сител - 21.04.2010

Претседателот на Меѓународната организација за цивилна авијација Роберто Гонзалес изјави во Њујорк дека веќе е безбедно да се лета за Европа, откако властите почнаа да ги укинуваат ограничувањата за ...

Веќе е безбедно да се лета за Европа

Кирилица - 21.04.2010

Веќе е безбедно да се лета за Европа, изјави претседателот на Меѓународната организација за цивилна авијација Претседателот на Меѓународната организација за цивилна авијација Роберто Гонзалес изјави ...

Безбедно e да се лета за Европа, објави Меѓународната организација за цивилна авијација

МРТ - 21.04.2010

Претседателот на Меѓународната организација за цивилна авијација Роберто Гонзалес изјави во Њујорк дека веќе е безбедно да се лета за Европа, откако властите почнаа да ги укинуваат ограничувањата за ...

Обновен авионскиот сообраќај во Велика Британија

Кирилица - 21.04.2010

Авионскиот сообраќај во Велика Британија е обновен од ноќеска по шестдневната блокада на воздушниот простер на земјата, поради огромниот вулкански облак со пепел од Исланд и забраната за летање кон и ...

Авиокомпаниите загубија над 1,7 милијарди долари

Кирилица - 21.04.2010

Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА) денеска соопшти дека хаосот во европскиот воздушен сообраќај, предизвикан од исландскиот вулкански пепел, оваа индустрија ја чинеше најмалку 1,7 ...

Во Европа денеска ќе бидат извршени 75 отсто од летовите

Сител - 21.04.2010

Во Европа денеска ќе бидат извршени три четвртини од вообичаените летови, прогнозира европската служба за контрола на воздушниот простор -Евроконтрол, пренесуваат агенциите.

75 отсто од летовите ќе бидат остварени денес во Европа

Кирилица - 21.04.2010

Во Европа денеска ќе бидат извршени три четвртини од вообичаените летови, прогнозира европската служба за контрола на воздушниот простор Евроконтрол, пренесуваат агенциите Тоа значи дека ситуацијата ...

Отворени европските аеродроми по повеќедневната блокада

Сител - 21.04.2010

Небото над Европа денеска повторно е отворено за летови и главно на сите аеродроми се обновени интерконтиненталните и други летови, на општо задоволство на патниците и авиокомпаниите.

Големи загуби на авиокомпаниите поради откажаните летови

МК-Фондови - 21.04.2010

Затворањето на воздушното пространство над Европа ги чинеше авиопревозниците повеќе од милијарда евра. Од Меѓународната асоцијација за авиотранспорт ги критикуваат владите на државите од ЕУ дека ...

Продолжува хаосот во авиосообраќајот во Европа

Нетпрес - 21.04.2010

Сообраќајниот хаос продолжува низ Европа и покрај олеснувањето на блокадата по информациите дека ерупцијата на исландскиот вулкан се намалува, јавува Би-Би-Си.

Скопскиот аеродором се врати во нормала

eReporter - 21.04.2010

Најголемиот дел од европските аеродроми, вклучувајќи го и скопскиот „Александар Велики“ денеска се вратија во нормален режим, по неколкудневниот хаос што над небото на Европа го предизвика облакот од ...

ИАТА: Вулканот ги пеплоса авиокомпаниите

eReporter - 21.04.2010

Меѓународното здружение за авиосообраќај (ИАТА) процени дека шестдневното приземјување поради вулканскиот пепел ги чинело авиокомпаниите 1.7 милијарда долари загубен профит.

ИАТА: Авиосообраќајот има загуби од 1,7 млрд долари поради вулканот

Макфакс - 21.04.2010

Шестте дена затворен воздушен сообраќај над Европа поради ерупцијата на Вулканот на Исланд ги чинеше авиопревозниците вкупно загуби од 1,7 милијарди евра.

ЕК-Авиокомпаниите ги кршат правата на патниците

Макфакс - 21.04.2010

Сите авиокомпании и во време на хаосот над европското небо предизвикан од вулканскиот облак од Исланд мора доследно да ги почитуваат правата на патниците, предупреди денеска Европската комисија и ...

Активирани поголемиот дел од летовите во Европа

Inpress - 21.04.2010

Лондон, 21. април (ИНПРЕС) Неколку авионски компании повторно започнаа со летови, по пауза од 6 дена поради огромниот облак од чад што се рашири низ Европа по ерупцијата на вулкан во Исланд минатата ...

Скопскиот и Охридскиот аеродром отворени за сообраќај

А1 - 20.04.2010

Скопскиот и Охридскиот аеродром од утринава се отворени за сообраќај. Првото слетување на „Александар Велики“ за денеска е најавено од виена во 12 часот и 30 минути, а од утринава реализирани се ...

Состојба на европските аеродроми

А1 - 20.04.2010

Шести ден по ред голем број аеродроми се затворени заради густиот облак од пепел од вулкан во Исланд. Состојба во 6:25 по Гринич.

Европското небо се отвора, но Исланд праќа нов облак

BBC - 20.04.2010

Лондонските аеродроми остануваат затворени поради извештаите дека нов облак од пепел се шири јужно и источно од Исланд. Во меѓувреме од Исланд се јавува дека сега од вулканот излегува повеќе лава ...

Полетаа првите авиони

Deutsche Welle - 20.04.2010

Европскитот воздушен простор би требало постепено да биде отворен. Предуслов е вулканот на Исланд да не испушта нова пепел. Европскиот воздушен простор постепено се отвора од осум часот утринава.

Европските авио компании губат 200 милиони евра дневно

Бизнис24 - 20.04.2010

Заради облакот од пепел кој се подигна во атмосферата по ерупцијата на вулканот во Исланд , од 22.000 летови во Европа , вчера се реализирани само околу 5.000.Се проценува дека заради тоа европските ...

Свет - Ќе се лета низ облакот

Време - 20.04.2010

Здружението на авиокомпании (ИАТА) вчера упати остри критики до владите во европските земји поради начинот на кој го затвориле европскиот воздушен простор по вулканскиот облак од Исланд кој го покри ...

Нов облак од пепел кон Европа

Р.С.Европа - 20.04.2010

Нов облак од вулканска пепел се движи кон Британија. Сепак, повеќе авиони денеска почнаа да летаат низ цела Европа. Милиони патници се заробени или пак нивните патувања беа прекинати поради облакот ...

Неколку авиокомпании денеска продолжија со редовни летови

Р.С.Европа - 20.04.2010

Неколку авиокомпании денеска продолжија со редовни летови од европскиот континент, по неколкудневното блокирање на воздушниот сообраќај предизвикан од облакот вулканска прав од Исланд.

Паднаа акциите на „Луфтханза“

Утрински - 20.04.2010

Акциите на германската авиокомпанија „Луфтханза“, најголем авиопревозник во Европа, вчера значително паднаа при отворањето на Берзата во Франкфурт.

Огромни загуби од затворањето на небото

Утрински - 20.04.2010

ПАРИЗ - Меѓународната асоцијација за авиотранспорт, ИАТА, го критикуваше одговорот на Европа на облакот од вулканска пепел и вчера побара итни чекори за повторно отворање на воздушниот простор, по ...

Британците ќе ги враќаат дома со воени бродови

Утрински - 20.04.2010

ЛОНДОН - Три воени бродови на британската кралска морнарица, од кои едниот е носач на авиони, се вклучени во операцијата на владата на Велика Британија за побрзо враќање на Британците што се ...

Летовите од Скопје се редуцирани

Утрински - 20.04.2010

Облакот со вулканска прашина и вчера го блокираше авиосообраќајот во поголемиот дел од западноевропските држави. Македонското небо и натаму останува отворено, но со ограничени летови, кои зависат ...

ЕУ: постепено ќе се нормализира воздушниот сообраќај

Телма - 20.04.2010

Европскиот воздушен простор ќе почне постепено да се отвара за летови од вторник во осум часот наутро, изјави заменик-претседателот на Европската комисија, задолжен за транспорт Сијм Калас.

Воздушниот простор се' уште е опасен

Дневник - 20.04.2010

Групацијата на авиокомпаниите инсистира итно да се отвори воздушниот простор над Европа, иако е полн со вулканска пепел, бидејќи секој ден компаниите губат по 250 милиони долари од откажани летови.

Од Скопје се лета најдалеку до Виена

Дневник - 20.04.2010

Неизвесната ситуација со авионските летови на скопскиот аеродром продолжи и вчера. Состојбата се менува од час во час, поради што ниту еден лет не е сигурен.

Европското небо постепено ќе се отвара за сообраќај

Шпиц - 20.04.2010

Европскиот воздушен простор ќе почне постепено да се отвара за летови од утре во осум часот наутро, изјави вчера, заменик-претседателот на Европската комисија, задолжен за транспорт Сијм Калас.

Европското небо поделено на три зони

Алфа - 20.04.2010

Министрите за транспорт од Европската унија синоќа се договорија од денес да бидат намалени ограничувањата за летови над Европа, кои беа речиси стопирани поради вулканскиoт пепел.

Со „дупка“ во законот до обновување ма летовите

Идивиди - 20.04.2010

Хамбург, 20 април 2010 (МИА) - Германската служба за контрола на воздушниот сообраќај ја продолжи забраната за летови до 12 часот по Гринич денеска, но авиокомпаниите користат „задна врата“ во ...

Летовите во Европа претпазливо се обновуваат

Форум - 20.04.2010

Летовите од поголемиот дел од Европа во четврток ќе бидат обновени, според договорот постигнат во Европската унија за расчистување на небото, но британската контрола на летање предупреди дека нов ...

Вулканскиот пепел не бил штетен за авионите

Шпиц - 20.04.2010

Шефот на „Луфтханза“ Клаус Валтер рекол дека во неделата попладне имало пробен лет на 10 авиони без патници на релација Минхен - Франкфурт, а по техничкиот преглед не биле утврдени оштетувања на ...

Скопскиот и охридскиот аеродром отворени за сообраќај

Алфа - 20.04.2010

Скопскиот аеродром „Александар Велики“ е отворен за сообраќај. Првото слетување за денеска е најавено од Виена во 12 часот и 30 минути, а од утринава реализирани се летовите Скопје - Белград и Скопје ...

„Александар Велики“ и „Апостол Павле“ отворени за сообраќај

Шпиц - 20.04.2010

Скопскиот аеродром „Александар Велики“ е отворен за сообраќај. Првото слетување за денеска е најавено од Виена во 12 часот и 30 минути, а од утринава реализирани се летовите Скопје - Белград и Скопје ...

Состојба на европските аеродроми и воздушното пространство

Алфа - 20.04.2010

Шести ден по ред голем број аеродроми се затворени заради густиот облак од пепел од вулкан во Исланд. Состојба во 6:25 по Гринич.

Состојба на европските аеродроми

Шпиц - 20.04.2010

Шести ден по ред голем број аеродроми се затворени заради густиот облак од пепел од вулкан во Исланд. Состојба во 6:25 по Гринич.

Заглавените патници најавуваат тужби за авиокомпаниите

Н.Македонија - 20.04.2010

Ова ли е ЕУ, се жали Словенецот Бојан Криз, кој заедно со сопругата и 5-годишната ќерка морал да преноќи на аеродромската клупа на „Шипхол“ и кој најавува дека ќе ја тужи авиокомпанијата затоа што не ...

Во Европа е тешко да се влезе, но и да се излезе

Н.Македонија - 20.04.2010

Вкупната бројка македонски државјани, кои по европските воздушни пристаништа чекаат враќање дома, во моментов никој не може да ја предвиди, но сите амбасади се мобилизирани да помогнат.

Состојба на европските аеродроми и воздушното пространство

Алсат-М - 20.04.2010

Шести ден по ред голем број аеродроми се затворени заради густиот облак од пепел од вулкан во Исланд. Состојба во 6:25 по Гринич.

Состојба на европските аеродроми

Идивиди - 20.04.2010

Лондон, 20 април 2010 (МИА) - Шести ден по ред голем број аеродроми се затворени заради густиот облак од пепел од вулкан во Исланд. Состојба во 6:25 по Гринич.

Доаѓа нов бран вулканска прашина

Дневник - 20.04.2010

Нов бран од вулканска прашина денеска повторно може да предизвика проблеми на македонското небо, по вчерашното нормализирање на сообраќајот на скопскиот и на охридскиот аеродром.

ЕУ постепено го отвора европскиот воздушен простор

SETimes - 20.04.2010

Министрите за транспорт на ЕУ почнаа да дозволуваат ограничен воздушен сообраќај низ цела Европа во вторникот. Воздушниот простор на континтентот во моментов е поделен на зони, врз основа на ...

Во Грција и денеска се откажани летови

Кирилица - 20.04.2010

Илјадници патници и натаму остануваат блокирани на аеродромите во Грција заради вулканскиот облак со пепел од Исланд, а десетици денешни летови се откажани, соопштуваат грчките медиуми Властите ...

Авикомпании користат „дупка“ во законот за да ги обноват летовите

Сител - 20.04.2010

Германската служба за контрола на воздушниот сообраќај ја продолжи забраната за летови до 12 часот по Гринич денеска, но авиокомпаниите користат „задна врата“ во законот и ја заобиколуваат забраната.

Вулканскиот облак патува кон Америка- откажани летови во САД и Канада

Канал5 - 20.04.2010

Додека авиосообраќајот во Европа полека се нормализира, проблемите се селат на американскиот континент. Илјадници патници се заглавени на аеродромите во САД и Канада делумно во очекување на летовите ...

Авикомпании користат „дупка“ во законот за да ги обноват летовите

Кирилица - 20.04.2010

Германската служба за контрола на воздушниот сообраќај ја продолжи забраната за летови до 12 часот по Гринич денеска, но авиокомпаниите користат „задна врата“ во законот и ја заобиколуваат забраната ...

Авикомпании користат „дупка“ во законот за да ги обноват летовите

МРТ - 20.04.2010

Германската служба за контрола на воздушниот сообраќај ја продолжи забраната за летови до 12 часот по Гринич денеска, но авиокомпаниите користат „задна врата“ во законот и ја заобиколуваат забраната.

Скопскиот и охридскиот аеродром отворени за сообраќај

Кирилица - 20.04.2010

Скопскиот аеродром „Александар Велики“ е отворен за сообраќај. Првото слетување за денеска е најавено од Виена во 12 часот и 30 минути, а од утринава реализирани се летовите Скопје - Белград и Скопје ...

Првите авионски летови во Шкотска извршени со страв од новиот вулкански облак

Кирилица - 20.04.2010

Воздушниот простор над Велика Британија од денеска утринава почна полека да се отвора, па од Глазгов и од Единбург полетаа првите патнички авиони кон Сторнвеј, кон крајниот север на Шкотска, но ...

Скопскиот и охридскиот аеродром отворени за сообраќај

Сител - 20.04.2010

Скопскиот аеродром „Александар Велики“ е отворен за сообраќај. Првото слетување за денеска е најавено од Виена во 12 часот и 30 минути, а од утринава реализирани се летовите Скопје - Белград и Скопје ...

Небото над Европа се отвора за летови

Канал5 - 20.04.2010

Се очекува 60 % од летовите над Европа да бидат реализирани-процени Еуроконтрол.авиони полетуваат од Париз,Амстердам и Франкфурт.

Загубите на авиокомпаниите се над една милијарда долари

Сител - 20.04.2010

Големи загуби на авиокомпаниите поради откажаните летови. Затворањето на воздушното пространство над Европа ги чинеше авиопревозниците над една милијарда евра.

Луфтханза и Ер Берлин со помали авиони летаат само преку ден

Вечер - 20.04.2010

Двете најголеми германски компании почнаа летови без целосна поддршка на системите за контрола од копно. "Ер Берлин" од викендот извршил 104 летови при т.н.

Воздушниот простор делумно отворен

eReporter - 20.04.2010

Воздушниот сообраќај во Европа денеска е делумно обновен, но се очекуваат нови откажувања на летовите, откако вулканскиот пепел се движи кон Велика Британија.

Отворено небото над Европа

Нетпрес - 20.04.2010

Првите авиони по пет дена забрана полетале од северот на Европа. Од аеродромот во Амстердам полетале авионите за Шангај, Дубаи, Њујорк, јавува Би-Би-Си.

Пилотите бараат да не се ризикува со вулканскиот пепел

eReporter - 20.04.2010

Одлуката за обновување на летовите во Европа, кои се во прекин поради облакот од вулкански пепел, треба да се донесе врз основа на безбедносните ризици, а не врз основа на економските фактори, ...

Аеродромите во Македонија отворени за сообраќај

Нетпрес - 20.04.2010

Македонскиот воздушен простор од денеска наутро е отворен за авионски сообраќај. Утрово од скопскиот аеродром полетаа авионите за Белград и за Подгорица, додека летот за Виена на компанијата “Ерлифт“ ...

Постепено нормализирање на летањето

eReporter - 20.04.2010

Евроконтрол во Брисел соопшти дека во текот на денешниот ден се очекува обновување на 55 до 60 отсто од летовите во Европа.

Европското небо делумно отворено за авионите

Нетпрес - 20.04.2010

Околу половина од летовите над Европа се очекува денеска да се реализираат, информирала Европската агенција контрола за воздушен сообраќај (Еуроконтрол), пренесува Би-Би-Си.

„Луфтханза“ денес ќе направи 200 летови

Макфакс - 20.04.2010

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ ќе исполни околу 200 летови денес, помалку од 15 отсто од нормалниот распоред на летовите, изјави портпаролот на германскиот авиопревозник.

Постепено се нормализира европскиот авио - сообраќај

Inpress - 20.04.2010

Брисел, 20. април (ИНПРЕС) Воздухопловните власти под притисок на патниците, авио - индустријата и бизнисите, мораа да дадат зелено светло за нормализација на сообраќајот што беше прекинат поради ...

Делумно нормализирање на авионскиот сообраќај

Inpress - 20.04.2010

Скопје, 20. април (ИНПРЕС) Денеска се отворени сите аеродроми во Шпанија, Португалија, Австрија, Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина, како и во одредени делови на Франција и Италија.

Одложени летови и од аеродромот „Св. Апостол Павле“

А1 - 19.04.2010

Деновиве се одложени и летовите од Охридскиот аеродром Свети Апостол Павле, од каде има неколку линии неделно за Цирих и една за Виена.

На скопскиот аеродром досега летови кон Загреб, Виена и Истанбул

А1 - 19.04.2010

Авио-сообраќајот на скопскиот аеродорм „Александар Велики“ денеска се одвива делумно, со повторна блокада на дестинациите кон и од Европа поради опасноста од облакот од пепел од исландскиот вулкан.

Сообраќаен хаос на европските аеродроми

BBC - 19.04.2010

Илјадници летови останаа приземјени веќе четврти ден поради пепелта од исландскиот вулкан Вакви сцени на празнотија станаа сеприсутни на многу аеродроми во Европа Наспроти нив, железничките станици ...

Луфтханза доби дозвола за летање

BBC - 19.04.2010

По пет дена забрана за летање низ Европа поради вулканската пепел од Исланд, германскиот превозник Луфтханза доби дозвола за 50 лета на долги дестинации кон Германија.

Координирана акција против воздушниот хаос

Deutsche Welle - 19.04.2010

Во големи делови на Европа авионскиот сообраќај и натаму се одвива со потешкотии поради облакот вулканска пепел од Исланд. Натамошните чекори ќе бидат координирани на европско ниво.

Помош за авиокомпаниите

Deutsche Welle - 19.04.2010

Европската комисија во Брисел разгледува алтернативи за решение на хаосот во воздушниот сообраќај предизвикан од облакот со вулканска пепел.

ЕУ: итна седница за „воздушната“ криза

Р.С.Европа - 19.04.2010

Министрите за транспорт на Европската Унија денеска ќе одржат итна седница односно видео конференција за можно олеснување на ограничувањата, кои доведоа до затворање на голем дел од воздушниот ...

Авионите не „летаат“ во Европа

Р.С.Европа - 19.04.2010

Министрите за транспорт на Европската Унија денеска на итна седница за можно олеснување на ограничувањата, кои доведоа до затворање на голем дел од воздушниот простор над Европа поради вулкански ...

Свет - Авионите ја победуваат вулканската прав

Време - 19.04.2010

Авиони на холандската авиокомпанија „КЛМ“ и на германската „Луфтханза“ извршија успешни пробни летови над територијата на Западна Европа и по успешното слетување, не се откриени никакви оштетувања од ...

Авио сообраќајот во Македонија на минимум

Р.С.Европа - 19.04.2010

Опасноста од облакот од пепел од вулканот во Исланд се уште ги блокираат летовите од Европа кон Скопје и обратно. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ од изутрината е реализирано полетување само ...

ИАТА незадоволна од европската реакција на вулканскиот облак

Р.С.Европа - 19.04.2010

Меѓународната транспортна асоцијација соопшти дека европските власти биле многу непрофесионални при проценувањето на ризикот од облакот вулканска пепел, која се рашири над европскиот континент по ...

Небото над Европа се отвора

Оn.net - 19.04.2010

Под притисок на индустриските лидери и патниците заглавени на аеродромите, европските министри за транспорт одлучиле дел од воздушниот простор над Европа да го отворат за комерцијални летови, и ...

Вулканскиот пепел доаѓа на југ

Утрински - 19.04.2010

Облакот со пепел од исландскиот вулкан се насочува кон југот на Европа, предизвикувајќи застој во еврoпскиот воздушен сообраќај веќе четири дена.

Отворени повеќе аердроми во Европа

Телма - 19.04.2010

Од осум часот по локално време отворен е аеродромот „Арланда“ во Стокхолм. Во меѓувреме отворени се и аеродромите во Гетерборг и Брома.

Постепено се нормализира воздушниот сообраќај

Телма - 19.04.2010

Европскиот воздушен простор ќе почне постепено да се отвара за летови од вторник во осум часот наутро, изјави заменик-претседателот на Европската комисија, задолжен за транспорт Сијм Калас.

Да се преиспита забраната за летови над Европа

Идивиди - 19.04.2010

Брисел, 19 април 2010 (МИА) - Европски авиокомпании побараа неодложно да биде преразгледана забраната над летовите над Европа поради облакот од пепел од вулканот во Исланд.

Европа останува приземјена

Дневник - 19.04.2010

Облакот со пепел од исландскиот вулкан Ејафјалајоку, кој ја зафати речиси цела Европа, четврти ден по ред предизвика застој во авиосообраќајот на Стариот континент.

Европски авиокомпании побараа неодложно преразгледување на забраната за летови над Европа

Алфа - 19.04.2010

Европски авиокомпании побараа неодложно да биде преразгледана забраната над летовите над Европа поради облакот од пепел од вулканот во Исланд.

Обид за обновување на авионскиот сообраќај

Форум - 19.04.2010

Европските функционери се надеваат дека во понеделник половината летови на Европа ќе бидат оперативни, по четиридневната парализа предизвикана од пепелта од исландскиот вулкан, пишува Reuters ...

Авиокомпаниите бараат преиспитување на забраната за летови

Шпиц - 19.04.2010

Европски авиокомпании побараа неодложно да биде преразгледана забраната над летовите над Европа поради облакот од пепел од вулканот во Исланд.

Белград - Прв авион полета за Атина

Шпиц - 19.04.2010

Австриja го отвори својот воздушен простор. Во Западна Романија отворени се два аеродроми. Генералниот дриректор на аеродромот Никола Тесла во Белград, Велимир Радосављевиќ изјави дека првиот авион ...

Воздушниот простор над Европа се уште без летови

Шпиц - 19.04.2010

Воздушниот простор над Чешка oстанува затворен за авионскиот сообраќај минимално и денеска до 12 часот на пладне, изјави портпаролот на Контролата на воздушниот сообраќај, Рихард Клима соопштувајќи ...

Авиосообраќајот на скопскиот аеродром на минимум

Алфа - 19.04.2010

Опасноста од облакот од пепел од вулканот во Исланд се уште ги блокираат летовите од Европа кон Скопје и обратно. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ од утринава е реализирано полетување само ...

Вулканската прашина ја парализира Европа

Шпиц - 19.04.2010

Вулканолозите прогнозираат дека вулканската пепел ќе остане долго во воздухот, се додека не ја „исперат“ дождовите Ерупцијата на исландскиот вулкан Ејафјалајокул, која предизвика ширење облаци од ...

Европски авиокомпании побараа неодложно преразгледување на забраната за летови над Европа

Алсат-М - 19.04.2010

Европски авиокомпании побараа неодложно да биде преразгледана забраната над летовите над Европа поради облакот од пепел од вулканот во Исланд.

Австриja го отвори својот воздушен простор

Алсат-М - 19.04.2010

Австрија го отвори својот воздушен простор. Одлуката за обновување на летовите беше издадена во пет часот по локално време.

Авиосообраќајот на скопскиот аеродром на минимум

Алсат-М - 19.04.2010

Опасноста од облакот од пепел од вулканот во Исланд се уште ги блокираат летовите од Европа кон Скопје и обратно. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ од утринава е реализирано полетување само ...

Авиосообраќајот на "Александар Велики" на минимум

Шпиц - 19.04.2010

Опасноста од облакот од пепел од вулканот во Исланд се уште ги блокираат летовите од Европа кон Скопје и обратно. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ од утринава е реализирано полетување само ...

Отворени аеродромите во Хрватска, Данска, Романија ...

Шпиц - 19.04.2010

Сите аеродроми во Хрватска се отворени за сообраќај, јавија хрватските медиуми.- Сообраќајот е отворен без никакви ограничувања, изјави Оливера Илијаш, портпарол на Хрватската служба за контрола на ...

Македонските аеродроми засега продолжуваат со работа

Н.Македонија - 19.04.2010

Македонските аеродроми ќе продолжат со нормално работење во текот на денешниот ден, бидејќи засега не се очекува облакот од вулканска прашина да навлезе во воздушниот простор на територијата на ...

Три дена спиење на аеродромски под, а отсега и без храна

Н.Македонија - 19.04.2010

Само СМС-пораките што се појавуваат на мониторите на амстердамскиот аеродром по малку ги разведруваат заглавените патници, соочени со можноста да поминат уште една ноќ таму, веќе и без оброците што ...

Воздушниот хаос предизвика големи финансиски проблеми

Н.Македонија - 19.04.2010

Меѓународната организација за цивилно воздухопловство оценува дека затворањето на поголемиот дел од небото над Европа дневно ги чини авиокомпаниите по 200 милиони долари Милиони патници и вчера ...

Денеска ќе бидат извршени 30 проценти од летовите во Европа

Идивиди - 19.04.2010

Брисел, 19 април 2010 (МИА) - Денеска ќе бидат извршени околу 30 проценти од планираните летови во Европа, соопшти Европската организација за безбедност на воздушниот сообраќај Евроконтрол.

Денешната состојба на воздушниот простор над Европа

Алфа - 19.04.2010

Македонија - Авиосообраќајот на скопскиот аеродром „Александар Велики“ денеска се одвива делумно и со повторна блокада на дестинациите кон и од Европа.

Честички стакло во мотор на Ф-16

Шпиц - 19.04.2010

Во моторот на борбениот авион на НАТО, Ф-16, пронајдени се честички од стакло, кои во воздухот достигнаа од вулканскиот кратер на Исланд што би можело да биде погубно за екипажот кој летал низ ...

Европскиот авиобизнис пред колапс

Алфа - 19.04.2010

Вулканскиот прав од Исланд и денеска го парализира авиосообраќајот од Македонија кон западна Европа. Авионите летаат само кон Истанбул, Загреб, Љубљана и Виена, додека одложени се летовите за ...

Министрите за транспорт од ЕУ ги намалија ограничувањата за летови над Европа

Алфа - 19.04.2010

Министрите за транспорт од Европската унија се договорија од утре да бидат намалени ограничувањата за летови над Европа, кои беа стопирани од вулканскиoт пепел.

ЕУ:Постапно отварање на аеродромите

Алсат-М - 19.04.2010

Европскиот воздушен простор ќе почне постепено да се отвара за летови од утре во осум часот наутро.По седницата на Советот за транспорт на Европската унија, одржана преку видеоврска, на која ...

Затворено небото над речиси целиот Балкан

Вечер - 19.04.2010

Откажани беа летовите и од двете домашни авиопристаништа, бидејќи како што известија од Управата за хидрометеролошки работи, постои голема веројатност облакот со вулканска прав да дојде и до ...

Откажани летовите од и кон Грција, од Белград сепак полета авион кон Атина

Кирилица - 19.04.2010

Заради вулканската пепел, која го блокира водушниот сообраќај во речиси цела Европа, и натаму се откажуваат летови од и кон аеродромите во Атина и Солун, соопшти грчкиот интернет сајт Њуз ин Само ...

Најнова состојба со авиосообраќајот во Европа

Сител - 19.04.2010

Од осум часот по локално време отворен е аеродромот „Арланда“ во Стокхолм. Во меѓувреме отворени се и аеродромите во Гетерборг и Брома.

Европски авиокомпании бараат преразгледување на забраната за летови над Европа

Сител - 19.04.2010

Европски авиокомпании побараа неодложно да биде преразгледана забраната над летовите над Европа поради облакот од пепел од вулканот во Исланд.

Пробните летови успешни - авиокомпаните побараа преразгледување на забраната за летови

Кирилица - 19.04.2010

Европски авиокомпании побараа неодложно да биде преразгледана забраната над летовите над Европа поради облакот од пепел од вулканот во Исланд Во декларација Европската авијациска асоцијација, во која ...

Германија и Белгија приземјени до вечер, Австрија го отвори воздушниот простор

Кирилица - 19.04.2010

Германскиот воздушен простор ќе остане затворен до вечер, до 20 часот според локално време, како и Белгискиот, Австрија утрово реши да го отвори воздушниот простор Одлуката во Германија е донесена од ...

Авиосообраќајот на скопскиот аеродром на минимум

Кирилица - 19.04.2010

Опасноста од облакот од пепел од вулканот во Исланд се уште ги блокираат летовите од Европа кон Скопје и обратно На скопскиот аеродром „Александар Велики“ од утринава е реализирано полетување само ...

Европски авиокомпании бараат преразгледување на забраната за летови над Европа

МРТ - 19.04.2010

Европски авиокомпании побараа неодложно да биде преразгледана забраната над летовите над Европа поради облакот од пепел од вулканот во Исланд.

Европското небо останува затворено за сообраќај

МРТ - 19.04.2010

Воздушниот простор во поголемиот дел од Европа во текот на денот ќе остане затворен за сообраќај. Германија утрово соопшти дека нејзините аеродроми ќе останат затворени уште најмалку 20 часа.

Отворено дел од европското небо, авиосообраќајот на скопскиот аеродром на минимум

МРТ - 19.04.2010

Денеска ќе бидат извршени околу 30 проценти од планираните летови во Европа, соопшти Европската организација за безбедност на воздушниот сообраќај Евроконтрол.

Авиосообраќајот на скопскиот аеродром на минимум

Сител - 19.04.2010

Опасноста од облакот од пепел од вулканот во Исланд се` уште ги блокираат летовите од Европа кон Скопје и обратно. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ од утринава е реализирано полетување само ...

Отежнат авионскиот сообраќај над Македонија

Канал5 - 19.04.2010

Иако облакот од вулканска пепел се уште не се приближува кон Македонија, летовите на скопскиот аеродром се сведени на минимум.

Евроконтрол: Денеска ќе бидат извршени 30 проценти од летовите во Европа

Сител - 19.04.2010

Денеска ќе бидат извршени околу 30 проценти од планираните летови во Европа, соопшти Европската организација за безбедност на воздушниот сообраќај Евроконтрол.

Букурешт ќе ги отвори аеродромите во 15 часот, Чешка напладне

Кирилица - 19.04.2010

Аеродромите во Букурешт „Отопени“ и „Банјаса“ и уште шест аеродроми во земјата ќе се отворат за сообраќај денеска во 15 часот, соопшти романскиот премиер Емил Бок Аеродромите што ќе бидат отворени за ...

„Аерофлот“ ги обнови летовите до Милано, Венеција и Ница

Кирилица - 19.04.2010

Руската компанија „Аерофлот“ од денеска ги обнови редовните летови до аеродромите во Милано, Венеција и Ница Авиокомпанијата соопшти дека во случај на неопходност постои подготвеност да бидат ...

На скопскиот аеродром досега летови кон Загреб, Виена и Истанбул

Сител - 19.04.2010

И покрај најавите за затворање на скопскиот аеродром, “Александар Велики” денеска работеше. Реализирани се 8 полетувања и 8 слетувања, аеродромот работи со 50 отсто помал капацитет.

Министрите за транспорт од ЕУ ги намалија ограничувањата за летови над Европа

Кирилица - 19.04.2010

Предвидено е да се намалат зоните кои беа забранети за летови, а авиокомпаниите ќе добијат дозвола да летаат само во оние делови од Европа каде нема големо количество на прав од вулканот "Министрите ...

Министрите за транспорт од ЕУ ги намалија ограничувањата за летови над Европа

Сител - 19.04.2010

Министрите за транспорт од Европската унија денеска се договорија од утре да бидат намалени ограничувањата за летови над Европа, што беше наложено поради вулканскито пепел од Исланд, изјави ...

Авиокомпаниите бараат укинување на забраната, ЕК инсистира на безбедност

Вечер - 19.04.2010

Повикот беше упатен откако водечки авиокомпании во Европа извршија пробни летови со авиони без патници во европското воздушно пространство и тие минаа без проблеми.

Авионите повторно летаат од денеска

Нетпрес - 19.04.2010

Шпанското претседателство со Европската унија соопштило дека 50 отсто од летовите, кои беа откажани поради облакот пепел од вулканот на Исланд, би можеле да бидат обновени денеска.

Авиокомпаниите во светот губат по 200 милиони долари дневно

МК-Фондови - 19.04.2010

Загубите на светските авиокомпании предизвикани од откажаните летови поради огромниот облак од пепел од ерупцијата на вулкан во Исланд, ја надминува сумата од 200 милиони долари на ден, објави ...

Белградскиот аеродром отворен

Нетпрес - 19.04.2010

Белградскиот аеродром и целиот воздушен простор во надлежност на Агенцијата за контрола на летање на Србија и Црна гора од полноќ биле отворени за сообраќај.

“Луфтханза“: Вулканскиот пепел не им наштетил на авионите

Нетпрес - 19.04.2010

Германските авио компании изразиле сомнеж во врска со забраната за летање што веќе трае четири дена. Според нив одлуката за забрана била изречена на основа на недоволно прецизни податоци.

Скопје авионски поврзано со Виена и Балканот

eReporter - 19.04.2010

Три авиони полетаа денеска од скопскиот аеродром „Александар Велики“ кон Виена, Истанбул и Загреб, попладнево се очекуваат уште два лета за Слоенија и Хрватска.

Луфтханза и Ер Берлин со дозвола да превезат 15 000 германски туристи

eReporter - 19.04.2010

Германската воздухопловна контрола ја продолжи забраната за летање над Германија до два часот изутрина, но најголемите авиокомпании Луфтханза и Ер Берлин добија посебни дозволи за летање додека трае ...

Европското небо останува затворено за сообраќај

Макфакс - 19.04.2010

Воздушниот простор во поголемиот дел од Европа во текот на денот ќе остане затворен за сообраќај. Германија утрово соопшти дека нејзините аеродроми ќе останат затворени уште најмалку 20 часа.

ИАТА: Негативниот ефект од вулканскиот облак поголем од 11 септември

Макфакс - 19.04.2010

Негативното влијание од вулканскиот облакот со пепел врз воздушниот сообраќај е поголем од терористичкиот напад врз САД на 11 септември 2001 година.

Паднаа акциите на Луфтханза

Макфакс - 19.04.2010

Акциите на германската авиокомпанија Луфтханза (Lufthansa), најголемиот авиопревозник во Европа, денеска значително паднаа при отворањето на берзата во Франкфурт.

ЕУ: Нема компромис кога се работи за сигурноста на патниците

Макфакс - 19.04.2010

Сегашната ситуација во воздушниот сообраќај не е одржлива, но при одлучувањето во отворањето на воздушниот простор на прво место ќе биде безбедноста на патниците, објави Европската унија.

Вулканскиот пепел оневозможи 63.000 летови во Европа

Inpress - 19.04.2010

Брисел, 19. април (ИНПРЕС) Околу 63.000 летови се откажани за полетување и слетување, во воздушниот простор над Европа од четвртокот до денес, соопшти Евроконтрол.