TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силите на Гадафи се повлекле од Мисрата

Р.С.Европа - 24.04.2011

Силите лојални на Муамар Гадафи се повлекле од Мисрата, јавија медиумите. Крајбрежниот град, кој е под контрола на бунтовниците, беше напаѓан речиси два месеци.

Нема прекин на гранатирањето на Мисрата, тврдат либијските бунтовници

Р.С.Европа - 24.04.2011

Либијските бунтовници и очевидци сведочат дека силите лојални на лидерот Муамар Гадафи продолжиле со гранатирање на градот Мисрата во западниот дел на земјата.

Апел за поголема инволвираност на САД во Либија

Р.С.Европа - 24.04.2011

Американскиот сенатор Џон МекКејн апелираше за поголема инволвираност на Соединетите американски држави во воздушните напади на Либија.

Силите на Гадафи продолжија да ја гранатираат Мисрата

Алфа - 24.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и денеска продолжија со гранатирање на градот Мисрата, користејќи ракети „град“ и автоматско оружје, и покрај тврдењата на либискиот режим дека ги ...

Борбите во Мисрата продолжуваат со сита жестина

Форум - 24.04.2011

Тешки борби и денеска се водат во опколениот град Мисрата на западот на Либија, при што загинаа најмалку 25 луѓе, а 71 се тешко ранети, а силите лојални на Моамер Гадафи се повлекоа од уште неколку ...

Гадафи ги користи банкарските сметки во странство и покрај санкциите на ОН

Сител - 24.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи продолжува да ги користи банкарските сметки во странство и покрај воведените санкции на ОН, бидејќи многу земји го пролонгираа замрзнувањето на неговите сметки, пишува ...

Гадафи ги користи банкарските сметки во странство и покрај санкциите на ОН

МРТ - 24.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи продолжува да ги користи банкарските сметки во странство и покрај воведените санкции на ОН, бидејќи многу земји го пролонгираа замрзнувањето на неговите сметки, пишува ...

Во борби во Мисрата загинале 24 лица

Точка - 24.04.2011

Во тешките борби што синоќа се разгореле во либискиот град Мисрата загинале 24 лица, а повредени биле 75. Либиските доктори тврдат дека ова е најсмтроносниот биланс од почетокот на немирите во овој ...

Во борби во Мисрата загинале 24 лица

Нетпрес - 24.04.2011

Во тешките борби што синоќа се разгореле во либискиот град Мисрата загинале 24 лица, а повредени биле 75. Либиските доктори тврдат дека ова е најсмтроносниот биланс од почетокот на немирите во овој ...

Либиската армија се повлекува од Мисрата

Deutsche Welle - 23.04.2011

Под притисок на воздушните напади на сојузничките сили, либиската влада најави повлекување на трупите од градот Мисрата, во кој се водат жестоки борби со бунтовниците.

Нападната резиденцијата на Гадафи, тврди либијската влада

Р.С.Европа - 23.04.2011

Либијската влада тврди дека резиденцијата на лидерот Муамар Гадафи во близна центарот на Триполи била погодена при воздушен напад на НАТО. Од Алијансата не коментираат.

Свет - САД: Либија е во ќор-сокак

Вест - 23.04.2011

ЛИБИЈА, 23 април (Ројтерс) - Висок американски воен претставник изјави дека воздушните напади ги попречиле силите на Либија, но конфликтот се движи кон позиција на ќор-сокак, додека трупите на Моамер ...

„Предатор“ против Гадафи

Телма - 23.04.2011

Американското беспилотно летало „предатор“, оружено со ракети, го изврши денеска првиот напад на Либија, соопшти Пентагон.

Тројца загинати во напад на НАТО во Триполи

Кајгана - 23.04.2011

Три лица загинаа во воздушен напад на НАТО, рано утринава, во близина на резиденцијата на либискиот водач Муамер Гадафи во Триполи, објави портпаролот на либиската влада Муса Ибрахим.

НАТО го бомбардираа Триполи, Гадафи се повлекува од Мисрата

Алсат-М - 23.04.2011

Три лица загинаа денеска откако НАТО силите бомбардираа паркинг за автомобили во близина на резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи во центарот на Триполи, изјави владиниот портпарол Муса ...

Меккејн лично ги бодри бунтовниците во Бенгази

Н.Македонија - 23.04.2011

Американскиот сенатор Џон Меккејн, кој е жесток поборник за поголеми воени напади против либискиот лидер Моамер Гадафи, вчера пристигнал во бунтовничкото упориште Бенгази, каде што требаше да оствари ...

Либиската војска ќе се повлече од Мисрата

Алфа - 23.04.2011

Либиската војска ќе се повлече од Мисрата и ќе им препушти на локалните племиња да го решат судирот во градот или по пат на преговори или со употреба на сила, изјави либискиот заменик министер за ...

Војската на Гадафи се повлекува од Мисрата

Форум - 23.04.2011

Владините сили на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, веројатно по наредба почнаа да го напуштат градот Мисрата, кој стана крваво боиште во судирите со вооружените бунтовници во северниот дел на ...

Либиската војска ќе се повлече од Мисрата

Сител - 23.04.2011

Либиската војска ќе се повлече од Мисрата и ќе им препушти на локалните племиња да го решат судирот во градот или по пат на преговори или со употреба на сила, изјави либискиот заменик министер за ...

Триполи: Тројца загинати во напад на НАТО

МРТ - 23.04.2011

Три лица загинаа во воздушен напад на НАТО, рано утринава, во близина на резиденцијата на либискиот водач Муамер Гадафи во Триполи, објави портпаролот на либиската влада Муса Ибрахим.

Либија: Војската се повлекува од Мисрата

Нетпрес - 23.04.2011

Либиската војска ќе се повлече од Мисрата и ќе им препушти на локалните племиња да го решат судирот во градот или по пат на преговори или со употреба на сила, изјавил либискиот заменик министер за ...

Видео: Војската на Гадафи се повлекува од Мисрата, НАТО бомбардира во Триполи

Курир - 23.04.2011

Либискиот заменик министер за надворешни работи Халед Каим изјави дека либиската војска ќе се повлече од Мисрата и ќе им препушти на локалните племиња да го решат судирот во градот или по пат на ...

Анализа: Што ќе се случи после падот на Гадафи?

еФакт - 23.04.2011

Вашингтон - Претставниците на либиската опозиција јасно покажаа дека каков било предлог за прекин на огнот и запирање на борбите против владините сили, треба да вклучува отстранување од власт на ...

НАТО бомбардира во Триполи, а Гадафи се повлекува од Мисрата

Македонија24 - 23.04.2011

Свет - Македониjа 24, , НАТО бомбардира во Триполи, а Гадафи се повлекува од Мисрата, "Либиската војска ќе се повлече од Мисрата и ќе им препушти на локалните племиња да го решат судирот во градот по ...

Сенаторот Џон Мек Кејн на средба со либијските бунтовници во Бенгази

Р.С.Европа - 22.04.2011

Американскиот сенатор Џон Мек Кејн, денеска ќе го посети градот Бенгази, кој е упориште на либијските бунтовници кои се борат против режимот на Моамер Гадафи.

Мек Кејн допатува во Бенгази

Р.С.Европа - 22.04.2011

Американскиот сенатор Џон Мек Кејн престојува во Бенгази, главното упориште на либијските бунтовници кои се борат против режимот на Моамер Гадафи.

Сенаторот Мекејн во Бенгази бунтовниците ги нарече херои

Телма - 22.04.2011

Американскиот сенатор Џон Мекејн, еден од силните поборници на американската воена интервенција во Либија, изјави денеска во Бенгази дека бунтовниците кои се борат против силите на Моамер Гадафи се ...

Мекејн: Бунтовниците се мои херои !

Алсат-М - 22.04.2011

Американскиот сенатор Џон Мекејн, еден од најгласните поддржувачи на воената интервенција во Либија, изјави дека бунтовниците кои се борат против режимот на Гадафи, се негови херои и ги пофали ...

Русија подготвена да посредува во Либија

Сител - 22.04.2011

Русија е подготвена да посредува во решавањето на кризата во Либија, изјави денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев, во телефонскиот разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Мекејн во Бенгази на средба со бунтовниците

МРТ - 22.04.2011

Американскиот сенатор Џон Мекејн кој денеска допатува во Бенгази, изјави дека бунтовниците кои се борат против режимот на Моамер Гадафи се „херои“.

Мекејн го повика светот да го признае Преодниот национален совет во Либија

МРТ - 22.04.2011

Републиканскиот сенатор Џон Мекејн ги нарече либиските бунтовници „херои“ и ги повика САД и целиот свет да го признаат Преодниот национален совет (ПНС).

Можни воени злосторства во Мисрата

А1 - 21.04.2011

Опсадата на силите на Гадафи над Мисрата продолжува додека Франција, Италија и Велика Британија се подготвуваат да испратат свои воени советници во Либија и најавуваат дека ќе го интензивираат ...

Франција и Италија ќе испратат воени советници за бунтовниците во Либија

Р.С.Европа - 21.04.2011

Францускиот претседател Никола Саркози најави дека ќе ги интезивира нападите предводени до НАТО сили кон лидерот на Либија Моамер Гадафи за да им помогне на либиските бунтовници да возвратат на ...

Свет - Избори за шест месеци, ако НАТО прекине со бомбите

Време - 21.04.2011

Либија би можела да одржи избори на кои би се решавало за судбината на лидерот Муамер Гадафи, ако Западот ги прекине воздушните напади, изјави шефот на либиската дипломатија, Абдул Обеиди, пренесе ...

Либијските бунтовници освоиле пограничен пункт, НАТО ги предупредува цивилите

Р.С.Европа - 21.04.2011

Либијските бунтовници изјавија дека освоиле контролен пункт во близина на границата со Тунис, во близина на населено место кое порано беше под бунтовничка контрола.

Свет - Гадафи прави воени злосторства во Мисрата

Вест - 21.04.2011

ЖЕНЕВА / ПАРИЗ, 21 април (АП) - Највисокиот службеник за човековите права на ОН го предупреди вчера либискиот лидер Моамер Гадафи дека неговите сили прават воени злосторства бидејќи користат тешко ...

Со странски војници нема мир во Либија

Утрински - 21.04.2011

ТРИПОЛИ - Либискиот министер за надворешни работи изјави дека британскиот план за испраќање воен тим да ги советува бунтовниците што се борат против полковникот Гадафи, би ги намалило шансите за мир ...

Можни воени злосторства во Мисрата

Утрински - 21.04.2011

Обединетите нации предупредуваат на воени злосторства во Мисрата. Силите на режимот употребувале забранети распрснувачки касетни бомби, но либиската влада демантира.

Либија ги вооружува граѓаните за војна со трупи на НАТО

Телма - 21.04.2011

Либиските власти го вооружуваат цивилното население со цел да се бори против евентуалната копнена операција на силите на НАТО, изјави портпаролот на Владата на либискиот лидер Моамер Гадафи и ...

„Виетнамизација“ на либиската војна

Н.Македонија - 21.04.2011

Триполи нуди избори ако запрат бомбардирањата и се заканува со долготрајна војна доколку Британија, Франција и Италија испратат воени советници во Бенгази.

НАТО ги моли соседите на Либија да им помогнат

Форум - 21.04.2011

Западните сили вклучени во воените операции во Либија ги замолија соседите на оваа земја да помогнат во одбраната на бунтовниците од режимот на Моамер Гадафи Според алжирскиот весник „Елкабар“, кој ...

Лавров: Испраќањето советници е почеток на копнена операција во Либија

Форум - 21.04.2011

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров оцени во четвртокот дека испраќањето западни воени советници во Бенгази е почеток на копнена воена операција која може да има несогледливи ...

НАТО ги моли соседите на Либија да им помогнат

Кајгана - 21.04.2011

Западните сили вклучени во воените операции во Либија ги замолија соседите на оваа земја да помогнат во одбраната на бунтовниците од режимот на Моамер Гадафи.

Либија ги вооружува цивилите за војна против НАТО

Форум - 21.04.2011

Либиската влада почнала со вооружување на цивилното население за да се спротистават на можниот копнен напад на НАТО, соопшти владиниот портпарол „Во повеќе градови населението се организира во одреди ...

Либија ги вооружува цивилите за војна против НАТО

Кајгана - 21.04.2011

Либиската влада почнала со вооружување на цивилното население за да се спротистават на можниот копнен напад на НАТО, соопшти владиниот портпарол.

Франција и Италија праќаат специјалци за помош на бунтовниците во Либија

Канал5 - 21.04.2011

Франција и Италија сепак ќе испратат копнена војска во Либија. Станува збор за мали тимови на воени офицери кои ќе имаат задача да ги советуваат либиските бунтовници како да го урнат режимот на ...

ОН не мора да дозволи испраќање на копнени сили во Либија

МРТ - 21.04.2011

Силите на НАТО кои оперираат во Либија може во секое време да испратат копнени трупи за да го уапсат Моамер Гадафи без притоа да ја прекршат Резолуцијата на ОН, тврди францускиот генерал Ален ...

Лавров: Испраќањето воени советници во Либија значи почеток на копнена операција

Сител - 21.04.2011

Испраќањето на западни воени советници кај бунтовниците во Либија означува почеток на копнена операција што би претставувало „ризичен чин со непредвидливи последици“, изјави рускиот министер за ...

Либија вооружува цивили за да се борат против силите на НАТО

Сител - 21.04.2011

Либиските власти го вооружуваат цивилното население со цел да се бори против евентуалната копнена операција на силите на НАТО, изјави портпаролот на Владата на либискиот лидер Моамер Гадафи и ...

Француски генерал: ОН не мора да дозволи испраќање на копнени сили во Либија

Точка - 21.04.2011

Силите на НАТО кои оперираат во Либија може во секое време да испратат копнени трупи за да го уапсат Моамер Гадафи без притоа да ја прекршат Резолуцијата на ОН, тврди францускиот генерал Ален ...

НАТО ги моли соседите на Либија да им помогнат

Точка - 21.04.2011

Западните сили вклучени во воените операции во Либија ги замолија соседите на оваа земја да помогнат во одбраната на бунтовниците од режимот на Моамер Гадафи.

Либиските бунтовници бараат поголема помош

Курир - 21.04.2011

Либиските бунтовници соопштија дека нема да се противат на присуството на странски копнени сили во земјата со цел да се заштити цивилното население.

Лавров: Западот се подготвува за копнена операција во Либија

Курир - 21.04.2011

Испраќањето на западни воени советници кај бунтовниците во Либија означува почеток на копнена операција што би претставувало „ризичен чин со непредвидливи последици“, изјави рускиот министер за ...

"Гадафи за неколку дена ќе ја освои Мисрата "

Македонија24 - 21.04.2011

Свет - Македониjа 24, , "Гадафи за неколку дена ќе ја освои Мисрата ", "Либискиот град Мисрата веќе неколку денови е опколен и бомабардиран од силите на Гадафи.

Плановите на Велика Британија опасни за Либија

А1 - 20.04.2011

Шефот на либиската дипломатија Абдул ал Обеиди ја предупреди Велика Британија дека планот да прати воен тим да ги советува бунтовниците е чекор назад и ќе им наштети на шансите за постигнување мир во ...

Ќе стане ли Либија втор Авганистан?

Deutsche Welle - 20.04.2011

НАТО се соочува со тешкотии преку воздушни напади да ги потисне трупите на либискиот дикатор Моамер Гадафи кај градот Мисрата, каде се водат жестоки борби.

Франција и Италија испраќаат офицери кај бунтовниците во Либија

Deutsche Welle - 20.04.2011

Франција планира да испрати мал број официри за врска во Либија, како поддршка за тамошната опозиција.Британската влада претходно најави дека има намера да испрати 20 соработници во Либија.

Саркози ќе се сретне со лидерот на либиските бунтовници

Р.С.Европа - 20.04.2011

Францускиот претседател Никола Саркози денеска во Париз ќе се сретне со претседателот на Либискиот национален совет за транзиција Мустафа Абдел Џалил, со кого ќе разговара за процесот на демократска ...

Триполи го критикува британскиот план да им помага на либијските бунтовници

Р.С.Европа - 20.04.2011

Претставници на режимот на Моамер Гадафи предупредија дека, британскиот план за испраќање воени советници кои би им помагале на либијските бунтовници, само ќе ја влоши состојбата.

Нови судири во Мисрата, реакции од Обединетите нации

Р.С.Европа - 20.04.2011

Комесарот за човекови права на Обединетите нации Нави Пилај рече дека користењето на касетни бомби од страна на лојалистите на либијскиот лидер Муамар Гадафи може да се смета за „меѓународен ...

Свет - Франција против праќање војска во Либија

Вест - 20.04.2011

ПАРИЗ / БЕНГАЗИ, 20 април (Ројтерс) - Франција е против идејата да прати нејзини трупи во Либија за да го скрши воениот застој, соопшти вчера министерот за надворешни работи Ален Жупе.

Ал Ислам Гадафи: „бунтовниците ќе ги поразиме“

Телма - 20.04.2011

Синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам Гадафи синоќа изјави дека дека е оптимист и дека режимот ќе се справи со бунтот, кој ја потресува земјата веќе два месеца.

Ќе ги победиме бунтовниците

Идивиди - 20.04.2011

Триполи, 20 април 2011 (МИА) - Синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам синоќа изјави дека е оптимист и дека режимот ќе се справи со бунтот, кој ја потресува земјата веќе два месеца.

Во Либија избори за шест месеци, ако НАТО прекине со бомбите

Алфа - 20.04.2011

Либија би можела да одржи избори, на кои би се одлучувало за судбината на лидерот Муамер Гадафи, ако Запдот ги прекине воздушните напади, изјави шефот на либиската дипломатија, Абдул Обеиди, а ...

Над 10.000 жртви досега во Либија?

Н.Македонија - 20.04.2011

Британија најави оти ќе испрати воени советници во Бенгази, кои ќе им помагаат на бунтовниците во заштитата на цивилите.

Загина новинар во Либија, тројца се ранети

Кајгана - 20.04.2011

Еден новинар денеска загина, а тројца се повредени од артилериски оган во Мисрата, јави известувачот на агенцијата Франс прес од болницата во овој град, кој се наоѓа во западниот дел на Либија.

Сеиф ал Ислам верува во победа против бунтовниците

МРТ - 20.04.2011

Синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам синоќа изјави дека дека е оптимист и дека режимот ќе се справи со бунтот, кој ја потресува земјата веќе два месеца.

Гадафи размислува за преодна влада и слободни избори

МРТ - 20.04.2011

Либискиот министер за надворешни работи Абдул Ати ал – Обеиди рече дека режимот на Гадафи е подготвен да ја разгледа идејата за воведување привремена влада и одржување слободни избори во рок од шест ...

Испраќањето британски советници ќе ги намали шансите за мир во Либија

МРТ - 20.04.2011

Испраќањето на британски воени советници во Бенгази значително ќе ги намали шансите за брзо постигнување мир во Либија, изјави либискиот министер за надворешни работи Абдел Ати ал Обеди.

Авионите на НАТО бомбардираа неколку либиски градови

Сител - 20.04.2011

Силите на НАТО изведоа воздушни напади врз неколку либиски градови, меѓу нив и врз Сирт, родниот град на Моамер Гадафи, соопшти либиската државна телевизија.

Босански вахабии ги обучуваат бунтовниците

Вечер - 20.04.2011

Либиските служби фотографирале и идентификувале стотици оперативци на Ал Каеда во редовите на бунтовниците, а нивната обука е во рацете на искусни муџахедини кои учествувале во војните во Босна, ...

Гадафи размислува за преодна влада и слободни избори

Точка - 20.04.2011

Либискиот министер за надворешни работи Абдул Ати ал – Обеиди рече дека режимот на Гадафи е подготвен да ја разгледа идејата за воведување привремена влада и одржување слободни избори во рок од шест ...

Франција и Италија праќаат офицери во Либија

Точка - 20.04.2011

Франција и Италија најавија денес дека ќе праќаат свои офицери во Либија за да му помогнат на опозицискиот Преоден национален совет, а ден претходно слична најава имаше и Велика Британија.

Гадафи ќе формира преодна влада?!

Press24 - 20.04.2011

Гадафи е подготвен да ја разгледа идејата за воведување привремена влада и одржување слободни избори во рок од шест месеци по прекинот на судирите, изјави министерот за надворешни работи на Либија, ...

Хуманитарците добија пристап во Либија

А1 - 19.04.2011

Либиската влада им вети на хуманитарците дека ќе им дозволи пристап во областите под нејзина контрола. Како што објавија Обединетите нации, договорот предвидува тие да се стационираат во главниот ...

Хуманитарен коридор за населението во Мисрата

Deutsche Welle - 19.04.2011

Либиската влада попушти под притисокот на ОН и изрази готовност да дозволи воспоставување хуманитарен коридор во градот Мисрата.

Гадафи ќе обезбеди пристап во Мисрата за припадниците на ОН

Р.С.Европа - 19.04.2011

Шефот за хуманитарна помош при ОН, Валери Амос соопшти дека либискиот водач Моамер Гадафи ветил дека ќе обезбеди пристап во градот под опсада Мистрата за припадниците на ОН.

Свет - Песок во очите на Алијансата

Време - 19.04.2011

Силите на Моамер Гадафи, користејќи ја песочната бура, вчера ја продолжија офанзивата врз позициите на бунтовниците во градовите Аџдабија и Мисрата, пренесува светскиот печат.

Отворен хуманитарен коридор за западна Либија

Р.С.Европа - 19.04.2011

Агенцијата на Обединетите нации за храна денеска соопшти дека почнала да пренесува намирници преку новиот хуманитарен коридор во западна Либија.

Сват - Илјада луѓе евакуирани од Мисрата

Вест - 19.04.2011

БЕЈРУТ/ЖЕНЕВА, 19 април (Ројтерс/АП) - Силите кои му останаа лојални на Моамер Гадафи вчера го бомбардираа градот Мисрата со ракети и артилериско оружје, а 17 луѓе загинаа во бомбардирањето што се ...

Во Либија загинале 10 илјади луѓе?

Телма - 19.04.2011

Околу 10 илјади луѓе се убиени и 50 илјади се ранети во Либија одпочетокот на конфликтот. Тоа на прес конференција го соопшти денеска италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини кој се ...

Силите на Гaдафи убиле над 130 луѓе во последните 24 часа

Алфа - 19.04.2011

Во нападите на силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи, само во последните 24 часа биле убиени повеќе од 130 луѓе, тврдат претставници на опозицијата.

Нови критики за алијансата

Н.Македонија - 19.04.2011

НАТО измислува секакви изговори за да не ни помогне. Тие не можат да бомбардираат поради лоши временски услови, а Гадафи може, обвинуваат бунтовниците Бунтовниците повторно се пожалија на недоволното ...

Десет илјади луѓе загинале и 50 илјади се ранети во Либија, тврдат бунтовниците

Алфа - 19.04.2011

Околу 10 илјади луѓе се убиени и 50 илјади се ранети во Либија одпочетокот на конфликтот. Тоа на прес конференција го соопшти денеска италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини кој се ...

Опасност од присуството на Ал Каеда во Либија?!

Форум - 19.04.2011

Стравот од исламистите е во сечие сеќавање во Либија. НАТО идентификуваше „знаци“ на исламистичко присуство во бунтовничките редови, а либиската пропаганда „се вози“ на истата порака и режимот ...

Командант на НАТО со обвинување до силите на Гадафи дека пукаат врз цивили

МРТ - 19.04.2011

Командантот на НАТО во Либија, канадскиот генерал Шарл Бушар ги обвини силите на Моамер Гадафи дека пукаат врз цивили во Мисрата.

Командант на НАТО со обвинување до силите на Гадафи дека пукаат врз цивили во Мисрата

Сител - 19.04.2011

Командантот на НАТО во Либија, канадскиот генерал Шарл Бушар ги обвини силите на Моамер Гадафи дека пукаат врз цивили во Мисрата.

Абдел Џалил: Во Либија досега загинале околу 10.000 луѓе

МРТ - 19.04.2011

Во судирите во Либија до сега загинале околу 10.000 луѓе, а 55.000 се повредени, изјави денеска во Рим министерот за надворешни работи на Италија, Франко Фратини по состанокот со шефот на ...

Во Либија досега загинале 10 000 луѓе,55 000 се повредени

Канал5 - 19.04.2011

10 000 загинати а 55 000 повредени луѓе е билансот на досегашните судири во Либија,изјави во Рим италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини по средбата со шефот на либискиот ...

Десет илјади луѓе загинале, за ранетите е потребна помош

Вечер - 19.04.2011

Околу 10 илјади луѓе се убиени и 50 илјади се ранети во Либија од почетокот на конфликтот. Тоа на прес-конференција го соопшти вчера италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини кој се ...

Абдел Џалил: Во Либија досега загинале околу 10.000 луѓе

Точка - 19.04.2011

Во судирите во Либија до сега загинале околу 10.000 луѓе, а 55.000 се повредени, изјави денеска во Рим министерот за надворешни работи на Италија, Франко Фратини по состанокот со шефот на ...

Анализа: Мисијата во Либија е на крстопат

Точка - 19.04.2011

Меѓународната мисија во Либија изгледа ја губи иницијативата, откако Барак Обама призна дека ситуацијата на терен дошла до воена т.н.

Бушар: Силите на Гадафи пукаат врз цивили во Мисрата

Курир - 19.04.2011

Канадскиот генерал Шарл Бушар, командант на НАТО во Либија, ги обвини силите на Моамер Гадафи дека пукаат врз цивили во Мисрата.

Во немирите во Либија загинале 10,000 луѓе

Нетпрес - 19.04.2011

Во немирите во Либија до сега загинале 10.000, а 55.000 луѓе се повредени, изјавил денес во Рим италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини, по средбата со шефот на либискиот ...

Фратини: Во Либија загинаа околу 10 илјади луѓе

Курир - 19.04.2011

Околу 10 илјади луѓе се убиени и 50 илјади се ранети во Либија одпочетокот на конфликтот. Тоа на прес конференција го соопшти денеска италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини кој се ...

Анализа: Мисијата во Либија е на крстопат

Нетпрес - 19.04.2011

Меѓународната мисија во Либија изгледа ја губи иницијативата, откако Барак Обама призна дека ситуацијата на терен дошла до воена т.н.

Силите на Гадафи пукаат врз цивили

Македонија24 - 19.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Силите на Гадафи пукаат врз цивили, "Командантот на НАТО во Либија, канадскиот генерал Чарлс Бушар ги обвини силите на Моамер Гадафи дека пукаат врз цивили во Мисрата.

Фратини - Повеќе од 10.000 лица загинаа од почетокот на конфликтот во Либија

Inpress - 19.04.2011

Рим, 19. април 2011 (ИНПРЕС) Поеќе од 10.000 лица загинаа од почетокот на конфликтот во Либија, соопшти италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини.

Гадафи дозволи воспоставување на хуманитарен коридор

Македонија24 - 19.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи дозволи воспоставување на хуманитарен коридор, Веќе седум недели трајат борбите во либискиот град Мисрата.

Војната во Либија однесе десет илјади животи

Македонија24 - 19.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Војната во Либија однесе десет илјади животи, "Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, соопшти дека околу 10 илјади луѓе се убиени и 50 илјади се ранети во ...

Трупите на Гадафи стигнаа до Мисрата

Deutsche Welle - 18.04.2011

По повеќедневните жестоки борби трупите на либискиот диктатор Моамер Гадафи стигнаа до центарот на Мисрата, единствениот град во западниот дел на оваа североафриканска земја, кој е под контрола на ...

НАТО бомбардира, Гадафи напредува

Р.С.Европа - 18.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи продолжуваат со притисокот врз бунтовниците на истокот на земјата. Силите на Гадафи ги бомбардираат позициите на бунтовниците во градот Аџдабија, што е ...

Силите на Гадафи продолжуваат со бомбардирањата

Р.С.Европа - 18.04.2011

Либијските бунтовници соопштија денеска дека силите лојални на Моамер Гадафи продолжиле да го гранатираат градот Мисрата, кој е единствениот град што е под контрола на бунтовниците.

Свет - Силите на Гадафи распукаа по Аџдабија

Вест - 18.04.2011

ЛИБИЈА, 18 април (АП) - Трупите кои му останаа лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи вчера го бомбардираа градот Аџдабија кој е под контрола на бунтовниците, стратешки град во источниот дел на ...

Гадафи ги бомбардира фабриките за храна

Утрински - 18.04.2011

БЕЈРУТ – Бунтовниците наведуваат дека силите на Муамер Гадафи за своја цел ги имаат фабриките од прехранбената индустрија во обновеното бомбардирање на Мисрата во саботата, еден ден откако групите за ...

Во судирите во Мисрата 17 лица загинаа

Утрински - 18.04.2011

Во судирите на либиските бунтовници и силите на Моамер Гадафи во центарот на Мисрата, околу 200 километри источно од Триполи, загинаа 17 лица, изјави претставник на невладина организација и еден ...

Саиф Гадафи: „прво пораз на терористите, потоа демократија“

Телма - 18.04.2011

Синот на либискиот лидер Саиф ал Ислам Гадафи изјави во интерву за „Вашингтон пост“ дека за реформи во Либија може да стане збор дури откако ќе се заврши пресметката со терористите.

Прво пресметка со терористите, па реформи

Идивиди - 18.04.2011

Вашингтон, 18 арил 2011 (МИА) - Синот на либискиот лидер Саиф ал Ислам Гадафи изјави во интервју за „Вашингтон пост“ дека за реформи во Либија може да стане збор дури откако ќе се заврши пресметката ...

Во судирите во Мисрата најмалку 17 загинати

Алфа - 18.04.2011

Најмалку 17 луѓе загинаа во судирите на либиските бунтовници со силите на Моамер Гадафи во центарот на Мисрата, на околу 200 километри источно од Триполи.

Парите на Гадафи за хуманитарна помош на Либија

Идивиди - 18.04.2011

Берлин, 18 април 2011 (МИА) - Германската Влада ја разгледува можноста да префрли шест милијарди долари во замрзнати сметки на режимот на Моамер Гадафи во доверлива сметка на ОН, која ќе биде ...

Саиф Гадафи: Прво пресметка со терористите, па реформи

Алсат-М - 18.04.2011

Синот на либискиот лидер Саиф ал Ислам Гадафи изјави во интерву за „Вашингтон пост“ дека за реформи во Либија може да стане збор дури откако ќе се заврши пресметката со терористите.

Парите на Гадафи за хуманитарна помош

Дневник - 18.04.2011

Берлин ја разгледува можноста да префрли 6 милијарди долари во замрзнати сметки на режимот на Моамер Гадафи во доверлива сметка на ОН, која ќе биде искористена за хуманитарна помош во Либија.

За шест недели во Мисрата убиени oколу 1.000 луѓе

Идивиди - 18.04.2011

Мисрата, 18 април 2011 (МИА) - Околу 1.000 луѓе се убиени, а 3.000 се ранети во Мисрата во изминативе шест недели, колку што силите лојални либиски лидер Моамер Гадафи го гранатираат овој тој трет по ...

Во борбите околу Мисрата илјада загинати

Форум - 18.04.2011

Во борбите кои од крајот на февруари се водат околу западното либиско пристаниште Мисрата загинале илјада, а повредени се повеќе од три илјади, соопшти управата на главната болница во овој град ...

САД бараат држава што ќе го прими Гадафи

Н.Македонија - 18.04.2011

Администрација на американскиот претседател Барак Обама бара држава, најверојатно во Африка, што ќе му даде азил на либискиот лидер Моамер Гадафи по соборувањето од власт, иако ниту еден челник на ...

Саиф Гадафи: Прво пресметка со терористите, па реформи

Сител - 18.04.2011

Синот на либискиот лидер Саиф ал Ислам Гадафи изјави во интервју за „Вашингтон пост“ дека за реформи во Либија може да стане збор дури откако ќе се заврши пресметката со терористите.

Саиф Гадафи: Прво пресметка со терористите, па реформи

МРТ - 18.04.2011

Синот на либискиот лидер Саиф ал Ислам Гадафи изјави во интерву за „Вашингтон пост“ дека за реформи во Либија може да стане збор дури откако ќе се заврши пресметката со терористите.

Во судирите во Мисрата 17 лица загинаа

МРТ - 18.04.2011

Во судирите на либиските бунтовници и силите на Моамер Гадафи во центарот на Мисрата, околу 200 километри источно од Триполи, загинаа 17 лица, изјави претставник на невладина организација и еден ...

Во судирите во Мисрата 17 лица загинаа

Сител - 18.04.2011

Во судирите на либиските бунтовници и силите на Моамер Гадафи во центарот на Мисрата, околу 200 километри источно од Триполи, загинаа 17 лица, изјави претставник на невладина организација и еден ...

Саиф Гадафи: Прво пресметка со терористите, па реформи

Кирилица - 18.04.2011

Синот на либискиот лидер Саиф ал Ислам Гадафи изјави во интервју за „Вашингтон пост“ дека за реформи во Либија може да стане збор дури откако ќе се заврши пресметката со терористите Тој рече дека ...

За шест недели во Мисрата убиени oколу 1.000 луѓе

Сител - 18.04.2011

Околу 1.000 луѓе се убиени, а 3.000 се ранети во Мисрата во изминатаиве шест недели, колку што силите лојални либиски лидер Моамер Гадафи го гранатираат овој тој трет по големина град во Либја.

Околу 1.000 луѓе убиени во Мисрата за шест недели

Кирилица - 18.04.2011

Околу 1.000 луѓе се убиени, а 3.000 се ранети во Мисрата во изминатаиве шест недели, колку што силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи го гранатираат овој трет по големина град во Либја ...

За шест недели во Мисрата убиени oколу 1.000 луѓе

МРТ - 18.04.2011

Околу 1.000 луѓе се убиени, а 3.000 се ранети во Мисрата во изминатаиве шест недели, колку што силите лојални либиски лидер Моамер Гадафи го гранатираат овој тој трет по големина град во Либја.

НАТО силите денеска го бомбардираа либискиот град Ал Азизија

Сител - 18.04.2011

Воздушните сили на НАТО го бомбардираа либискиот град Ал Азизија, југозападно од главниот град Триполи, соопшти либиската национална телевизија.

Страдаат цивили во бунтовничките градови

Вечер - 18.04.2011

Парите на Гадафи од замрзнатите сметки да се вложат во хуманитарна помош за Либијците, предлага Германија Во судирите само во либискиот град Мисрата од крајот на февруари, а според болнички извори, ...

Во борбите околу Мисрата илјада загинати

Точка - 18.04.2011

Во борбите кои од крајот на февруари се водат околу западното либиско пристаниште Мисрата загинале 1.000, а повредени се над 3.000 луѓе, соопшти управата на главната болница во овој град.

Камерон: Британија нема да ја окупира Либија

Точка - 18.04.2011

Британскиот премиер, Дејвид Камерон изјавил дека неговата земја не планира да испрати копнени сили во Либија и истакнал дека Лондон треба да се држи до мандатот во Обединетите нации, а не да презема ...

Во немирите во Мисрата загинале 17 лица

Нетпрес - 18.04.2011

Во немирите на либиските бунтовници и силите на Моамер Гадафи во центарот на Мисрата, околу 20 километри источно од Триполи, загинале 17 лица, јавува “Блиц“, пренесува Нетпрес.

Во Мисрата убиени 1.000, ранети 3.000 лица

Нетпрес - 18.04.2011

Околу 1.000 луѓе се убиени, a 3.000 се ранети во третиот по големина град во Либија, Мисрата, од почетокот на нападите на силите на либискиот лидер Мoамeр Гадафи пред шест недели, јави АФП, ...

Камерон: Британија нема да ја окупира Либија

Нетпрес - 18.04.2011

Британскиот премиер, Дејвид Камерон изјавил дека неговата земја не планира да испрати копнени сили во Либија и истакнал дека Лондон треба да се држи до мандатот во Обединетите нации, а не да презема ...

Во Мисрата убиени околу 1.000 луѓе

Press24 - 18.04.2011

Околу 1.000 луѓе се убиени, а 3.000 се ранети во Мисрата во изминатаиве шест недели, колку што силите лојални либиски лидер Моамер Гадафи го гранатираат овој тој трет по големина град во Либја.

Камерон: Британија нема да ја окупира Либија

Press24 - 18.04.2011

Британија не планира да испрати копнени сили во Либија и нема да презема акции што би предизвикале негативни реакции во арапскиот свет, изјави британскиот премиер, Дејвид Камерон “Не станува збор за ...

Русија и Германија повикаа за прекин на огнот во Либија

еФакт - 18.04.2011

Берлин - Русија и Германија денеска повикаа за прекин на огнот во Либија и за започнување на разговори помеѓу режимот на Моамер Гадафи и бунтовниците, пренесуваат светските агенции.

Силите на Гадафи убиле 1.000 луѓе од почетокот на нападите

Inpress - 18.04.2011

Мисрата, 18. април 2011 (ИНПРЕС) Повеќе од 1.000 луѓе се убиени и 3.000 се ранети во третиот по големина град во Либија, Мисрата, од почетокот на нападите на силите на либискиот лидер Муамар Гадафи ...