TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Први жртви од новиот грип во Косово и Полска

А1 - 15.11.2009

Косово и Полска регистрираа ги регистрираа првите жртви од новиот грип, потврдија властите во двете земји.

Р. Кенеди: Вакцината против свински грип е измама

Кубура - 15.11.2009

15 ноември 2009, 00:27 Внук на Џон Ф. Кенеди, познат еколошки адвокат во САД, води голема битка против вакцината за вирусот на свински грип.

Први жртви од новиот грип во Косово и во Полска

Алсат-М - 15.11.2009

Косово и Полска регистрираа ги регистрираа првите жртви од новиот грип, потврдија властите во двете земји.

Први жртви од новиот грип во Косово и во Полска

Алфа - 15.11.2009

Косово и Полска регистрираа ги регистрираа првите жртви од новиот грип, потврдија властите во двете земји.

Нови 54 заболени од свински грип, на инфективна 14

Алфа - 15.11.2009

Последниве 24 часа во државава регистрирани се нови 54 заболени од свински грип. Сите пијат „тамифлу“ и се во стабилна состојба.

Полската министерка не попушта за вакцините против свинскиот грип

Алсат-М - 15.11.2009

Полската министерка за здравство Ева Копач одлучи да не дозволи да се набават вакцини против вирусот на свинскиот грип со што дополнително фрли масло на ...

Двајца Кинези починаа по вакцинирање против свински грип

Алсат-М - 15.11.2009

Во Кина две лица загинаа по вакцинирање против грипот Х1-Н1. Како што соопшти кинескиот министер за здравство, ова е прв ваков трагичен случај од вакцината ...

Први жртви од новиот грип во Косово и во Полска

МРТ - 15.11.2009

Косово и Полска регистрираа ги регистрираа првите жртви од новиот грип, потврдија властите во двете земји.

Први жртви од новиот грип во Косово и во Полска

Макфакс - 15.11.2009

Маја Поповска 15 ноември 2009 Приштина Косово и Полска регистрираа ги регистрираа првите жртви од новиот грип, потврдија властите во двете земји.

Грипот работи место лекарите

Вест - 14.11.2009

Министерството за здравство вчера не одговори зошто министерот за здравство дозволил неработен ден на Денот на дрвото да прогласат и матичните лекари кога е во ...

Вакцината штити, но има и мали нус-појави

Утрински - 14.11.2009

Виена - Вакцината против новиот грип, која од понеделникот им се дава на граѓаните во Австрија, откако претходно е извршена имунизација на медицинските лица, ...

Епидемија прогласена и во Грција

Дневник - 14.11.2009

Во Грција вчера е прогласена епидемија на свински грип откако се потврдени повеќе од 3.000 случаи, вклучувајќи повеќе од 300 во изминатите неколку дена.

Грипот сé повеќе заразува, аптекарите тријат раце

Н.Македонија - 14.11.2009

Лабораторијата на Институтот за јавно здравје добила уште 42 позитивни резултати за болни од вирусот на А/Х1Н1, со кои бројот на вкупно регистрираните порасна ...

Полската министерка за здравство одби вакцина за свински грип

Форум - 14.11.2009

Полската минситерка Копач одлучил да не дава наредба за набавка на вакцина против вирусот A(H1N1), разгорувајќи ја дополнително расправата за нејзиниот ...

Полска:Нема да набавам вакцини кои можат да бидат поопасни од грипот!

Алсат-М - 14.11.2009

Полската министерка за здравствоп Ева Копач одлучи да не дава налози за набавка на вакцини против вирусот на свинскиот грип со што дополнително фрли масло на ...

Двајца починале во Кина по вакцинирање против грипот А

Форум - 14.11.2009

Кинеското Министерство за здравство денеска соопштило дека две лица во земјата починале по вакцинирањето против новиот грип А (Х1Н1), нагласувајќи дека барем ...

Прв смртен случај од свинскиот грип на Косово

Форум - 14.11.2009

На Косово во сабота е регистриран првиот смртен случај од новиот грип А (H1N1), соопштија тамошните здравствени власти Станува збор за 21-годишна пациентка од ...

Прв смртен случај на грипот А на Косово

Алсат-М - 14.11.2009

На Косово денеска е регистриран првиот смртен случај од новиот грип А (Х1Н1), соопштија локалните здравствени власти. Станува збор за лицето Х.Е.

Зошто Полска е против вакцината за свински грип?

Кубура - 14.11.2009

Полска во овој момент е една од ретките земји во светот која нема набавено вакцини против вирусот на свински грип и која засега, одбива да ги набави.

Прв смртен случај на грипот А на Косово

Кирилица - 14.11.2009

На Косово денеска е регистриран првиот смртен случај од новиот грип А (Х1Н1), соопштија локалните здравствени власти Станува збор за лицето Х.Е.

Прв смртен случај на грипот А на Косово

Сител - 14.11.2009

На Косово денеска е регистриран првиот смртен случај од новиот грип А (Х1Н1), соопштија локалните здравствени власти. Станува збор за лицето Х.Е.

Во Кина две лица починале откако се вакцинирале

Нетпрес - 14.11.2009

Кинеската здравствена служба, соопштила дека две лица починале, откако ја примиле вакцината против новиот грип, во моментот кога властите во оваа земја ...

Двајца починати во Кина, после примање на вакцината против Х1Н1

Inpress - 14.11.2009

Пекинг, 14. ноември (ИНПРЕС) Кинеските здравствени служби јавија дека две лица починале во земјата, после компликации, предизвикани од новата вакцина против ...

Грчки грип

Дневник - 13.11.2009

Не' чека клучен период. А ние како држава повторно не сме подготвени. Обата премиера, Груевски и Папандреу, како координирани, „уз пат“ ни ја соопштија веста - ...

Епидемијата побрза од вакцините

Дневник - 13.11.2009

Веќе има речиси 200 заболени, што е состојба пред прогласување епидемија, а растично се зголемува и бројот на лицата што се заразиле во земјава Епидемија од ...

Вакцини за здравје или за профит

Н.Македонија - 13.11.2009

Нервозата ја шират многу контроверзни информации околу штетноста на вакцините, но и апелите да не се вакцинира зашто тоа носи само профит за ...

Нови 42 заболени од свински грип, досега вкупно 200

Алфа - 13.11.2009

Бројот на нови заболени од свинскиот грип во земјава, секој ден со нови рекорди. Само во последното деноноќие нови 42 случаи.

Дали е корисна вакцината против новиот грип?

Форум - 13.11.2009

Се погласно се зборува за пандемијата на свинскиот грип кој на големо се шири низ Европа, а ни Македонија не е исклучок.

СЗО алармира, итно вакцинирање на населението од свински грип

Канал5 - 13.11.2009

Светската здравствена организација алармира -итно вакцинирање на населението од свински грип во екот на опасниот вирус х1н1 Македонија најавува вакцинирање, ...

Не се вакцинирајте - ќе бидете микрочипувани!?

Вечер - 13.11.2009

"Самата вакцина против свинскиот грип, која сега предизвикува масовна хистерија, во себе има микрочип со кој сакаат да не контролираат" - изјави фра Буструк на ...

Вакцината против новиот грип може да донесе ретка болест

Нетпрес - 13.11.2009

Во Франција денеска бил регистриран можен редок случај на болест на периферниот нервен систем по вакцинирање против вирусот на грипот А Х1Н1.

Хрватски проповедник тврди дека во вакцината против свински грип има микро чип!

Inpress - 13.11.2009

Задар, 13. ноември (ИНПРЕС) Мирослав Бустрица, свештеник на Католичката црква во Хрватска, во својата проповед, ги повика верниците да не примаат вакцина ...

Во 1976-тата една жртва од свинскиот грип, а 26 жртви од вакцината

Inpress - 13.11.2009

Скопје, 13. ноември (ИНПРЕС) Во американската воена база Форт Дикс во 1976 година, починал еден војник со дијагноза на свински грип.

Европа во паника поради свинскиот грип

Deutsche Welle - 12.11.2009

Бројот на инфицирани со вирусот и на жртвите од него расте секојдневно. Експертите апелираат до граѓаните да се вакцинираат и преземаат мерки за евентуална ...

Опасниот вирус се' почесто напаѓа од дома

Утрински - 12.11.2009

Новиот вирус се' повеќе напаѓа од дома и се разгорува меѓу домашната популација, а за да се утврди болеста во Институтот за јавно здравје се чека и по два дена.

Србија прогласи епидемија

Дневник - 12.11.2009

Министерот за здравство на Србија, Томица Милосављевиќ, вчера прогласи епидемија на новиот грип А (Х1Н1) во земјата.

И вакцината сее страв

Дневник - 12.11.2009

Лекарите смируваат дека сосема се разликува технологијата на производство на вакцината против свинскиот грип од таа во 1976 година, а и составот на вакцините е ...

Стравот од вакцината поголем од стравот од свинскиот грип

Н.Македонија - 12.11.2009

Светот се занимава со тоа колку е безбедна вакцината исто колку што се занимава со тоа колку е опасен грипот.

Во регионот на Западен Балкан расте бројот на заболените од новиот грип

Кирилица - 12.11.2009

Вирусот на новиот грип од типот А/H1N1 се шири во регионот на Западен Балкан и здравствените власти јавуваат за се повеќе случаи на заболени лица Српскиот ...

Синот на хрватскиот министер за здравство болен од новиот грип

МРТ - 12.11.2009

Синот на хрватскиот министер за здравство Дарко Милиновиќ е заболен од новиот грип Х1Н1. Како што јавија хрватските медиуми, министерот Милиновиќ превентивно ...

Синот на хрватскиот министер за здравство болен од новиот грип

Макфакс - 12.11.2009

Александар Поповски 12 ноември 2009 Загреб Синот на хрватскиот министер за здравство Дарко Милиновиќ е заболен од новиот грип Х1Н1.

Против грипот и „бизарно“

Р.С.Европа - 11.11.2009

Белорусија И покрај тоа што вирусот Х1Н1се шири и во Белорусија, каде што има потврдено 128 заболени , а смртните случаи и се препишуваат на превмонијата ...

Македонија - Вакцините ќе ги чекаме од Грција?

Време - 11.11.2009

Пет ученици од гимназијата „Никола Карев“, двајца од Угостителското училиште „Лазар Таневски“ и по еден ученик од гимназијата „Јосип Броз Тито“ и од основните ...

Во Хрватска 2.500 болни од новиот грип

Телма - 11.11.2009

Во Хрватска има вкупно 2.500 заболени од новиот грип, соопшти Хрватскиот завод за јавно здравство.

Синот на хрвaтскиот министер за здравство меѓу заболените од новиот грип, во Хрватска регистрирани 2.500 случаи

Алфа - 11.11.2009

Синот на хрватскиот министер за здравство Марко Милиновиќ, 16-годишниот Дарко Милиновиќ е меѓу заболените од новиот грип од типот А (H1N1).

Во Хрватска 2 500 заболени од свинскиот грип

Форум - 11.11.2009

Во Хрватска бројот на заболените од свинскиот грип прерасна на вкупно 2 500 заболени, а помеѓу заразените е и синот на хрватскиот министер за здравство, Дарко ...

СЗО вети вакцини против свинскиот грип за Косово

SETimes - 11.11.2009

11/11/2009 ПРИШТИНА, Косовo -- Светската здравствена организација (СЗО) ќе испрати 220.000 вакцини против Х1Н1 во Косово.

Синот на хрвaтскиот министер за здравство меѓу заболените од новиот грип

Сител - 11.11.2009

Синот на хрватскиот министер за здравство Марко Милиновиќ, 16-годишниот Дарко Милиновиќ е меѓу заболените од новиот грип од типот А (H1N1).

Во Хрватска досега регистрирани 2.500 случаи, во Белград епидемија а во Турција 6 нови смртни случаи

Кирилица - 11.11.2009

Синот на хрватскиот министер за здравство Марко Милиновиќ, 16-годишниот Дарко Милиновиќ е меѓу заболените од новиот грип од типот А (H1N1) - Тој има благи ...

Во Хрватска над 2.500 заболени од новиот грип

Сител - 11.11.2009

Во Хрватска има вкупно 2.500 заболени од новиот грип, соопшти Хрватскиот завод за јавно здравство.

Србија прогласи епидемија од новиот грип

Канал5 - 11.11.2009

Според здравствените власти, тоа подразбира вонредна вакцинација на околу три милиони луѓе.. Приоритет ќе имаат лица со сериозни здравствени проблеми, деца ...

Мишковиќ ја вакцинира Србија!

Вечер - 11.11.2009

Покрај фирмата "Југохемија" на Мишковиќ, понуда доставила и компанијата "Бакстер", но нивната документација е оценета како непотполна Трите милиони вакцини ...

Во Хрватска 2.500 заболени од новиот грип

Нетпрес - 11.11.2009

Во Хрватска се регистрирани вкупно 2500 заболени од новиот грип А Х1Н1, соопштил денеска Хрватскиот завод за здравство, а меѓу заразените е и синот на ...

Донирани вакцини против свински грип за најсиромашните

Форум - 10.11.2009

Компанијата GlaxoSmithKline (GSK) ќе донира 50 милиони вакцини притив Х1Н1 вирусот на Светската здравствена организација Потпишан е договорот за донацијата ...

Редици за вакцинација во Австрија

Форум - 10.11.2009

Вакцинацијата против новиот грип наиде на голема заинтересираност во Австрија така што уште во утринските часови се формирале редици пред местата за ...

„ГлаксоСмитКлајн“ донира 50 милиони вакцини против вирусот H1N1 за сиромашните земји

Алфа - 10.11.2009

Британскиот фармацевтски гигант „ГлаксоСмитКлајн“ донираше на Светската здравствена организација 50 милиони вакцини против новиот вирус на грипот А(H1N1).

Грипот зема замав, општа потрага по маски

Алфа - 10.11.2009

14 нови заболени од свинскиот грип во Македонија, само во последното деноноќие. 82-ца се вкупно прегледани на Инфективната клиника и пуштени на домашно ...

Новиот грип потврден кај 426 лица во Хрватска, еден пациент умре

Кирилица - 10.11.2009

Новиот грип досега во Хрватска лабораториски е потврден кај 426 лица, од кои едно почина, а вакцинацијата на првите 500.000 Хрвати треба да почне на крајот од ...

Масовно вакцинирање против грипот А во Грција и Австрија

Кирилица - 10.11.2009

Грчките здравствени власти ги повикаа граѓаните масовно да се вакцинираат и да не се плашат од вакцината против вирусот на новиот грип А (Х1Н1), а во Австрија ...

Словенија снабдена со 58.000 вакцини

МРТ - 10.11.2009

Словенија досега добила 58.000 вакцини против новиот грип, а во последната пратка од американскиот производител Глаксосмитклајн пристигнале 28.000 дози.

„ГлаксоСмитКлајн“ донира 50 милиони вакцини против вирусот H1N1 за сиромашните земји

Кирилица - 10.11.2009

Британскиот фармацевтски гигант „ГлаксоСмитКлајн“ (ГСК) донираше на Светската здравствена организација (СЗО) 50 милиони вакцини против новиот вирус на грипот ...

Втора жртва на новиот грип во Хрватска, Србија во исчекување на прогласување епидемија

Канал5 - 10.11.2009

Вирусот од типот А Х1 Ен1 продолжува да се шири во регионот. Грчките власти во пресрет на почетокот на вакцинацијата за шест дена, апелираат до населението да ...

До крајот на ноември во земјава треба да стигнат вакцините против свинскиот грип

Канал5 - 10.11.2009

До крајот на ноември во земјава треба да стигнат вакцините против свинскиот грип. Дали Македонија доцни, дали ќе има доволно и каков е нивниот квалитет– гостин ...

Што содржи вакцината против свински грип?

Таратур - 10.11.2009

Се погласно се зборува за пандемијата на свинскиот грип кој на големо се шири низ Европа, а ни Македонија не е исклучок.

Уште еден починат од Х1Н1 во Хрватска

Нетпрес - 10.11.2009

Новиот грип од типот А Х1Н1 ја зеде и втората жртва во Хрватска, соопштил хрватскиот Завод за јавно здравство, но засега нема информации за идентитетот, ниту ...

Словенија снабдена со 58.000 вакцини

Макфакс - 10.11.2009

Марина Виларова 10 ноември 2009 Љубљана Словенија досега добила 58.000 вакцини против новиот грип, а во последната пратка од американскиот производител ...

Граѓаните со маски се заштитуваат од свнискиот грип

Алфа - 09.11.2009

Без маска не одиме никаде – вели Маја Арсова, мајка на малиот Марио по информациите дека се зголемува бројот на заболените од свински грип во земјава.

Новиот грип потврден кај 426 лица во Хрватска

Форум - 09.11.2009

Новиот грип досега во Хрватска лабораториски е потврден кај 426 лица, од кои едно досега почина во Сплит, а вакцинацијата на 500 илјади Хрвати треба да почне ...

Вакцинацијата на децата достигна рекордно ниво во светски рамки

Сител - 09.11.2009

Вакцинацијата на децата достигна рекордно ниво во светски рамки, а развојот на вакцините доживува голема динамика, се наведува во извештајот на Светската ...

Вакцинацијата на децата достигна рекордно ниво во светски рамки

Кирилица - 09.11.2009

Смртноста на децата во светот предизвикана од рубеола е намалена, како што се наведува во анализата, во периодот од 2000 до 2007 година за 74 проценти ...

Во Австрија почна вакцинирање на населението од новиот грип

Кирилица - 09.11.2009

Во Австрија денеска почна вакцинирање на населението против новиот грип, а меѓу првите кој ја прими оваа вакцина беше претседателот на Австрија Хајнц Фишер ...

Во Русија почна кампања за вакцинација против новиот грип

Кирилица - 09.11.2009

Русија денеска почна кампања за вакцинација на граѓаните против вирусот на новиот грип, а во првата фаза вакцини ќе примат жителите на покраините Алтај, ...

Новиот грип потврден кај 426 лица во Хрватска

Сител - 09.11.2009

Новиот грип досега во Хрватска лабораториски е потврден кај 426 лица, од кои едно почина, а вакцинацијата на првите 500.000 Хрвати треба да почне на крајот од ...

Во Русија започна вакцинација против А Х1Н1

Нетпрес - 09.11.2009

Во Русија, денеска започна вакцинацијата против грипот од типот А Х1Н1 соопштено е во Москва. Според последните информации на руските здравствени власти, во ...

Свинскиот грип го демне и Охрид

Inpress - 09.11.2009

Охрид, 9 ноември (ИНПРЕС) Во Охрид, за среќа досега не е евидентиран ниту еден инфициран со вирусот на свинскиот грип, но здравствените работници велат дека не ...