TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жестоки судири на Парадата на гордоста во Белград

А1 - 10.10.2010

Парадата на гордоста, денеска беше причина хулигани да го демолираат Белград. Најмалку 90 луѓе, од кои повеќето полицајци биле повредени кога на белградските улици дошло до судир меѓу силите за ...

Парада на вандализмот во Белград

Deutsche Welle - 10.10.2010

Владата на Србија денеска (10.10.2010) го осуди вандализмот на хулиганите во Белград, кои се спротиставија на одржувањето на Парадата на гордоста, организирана од хомосексуалците, при што се ...

Почнаа насилствата на геј-парадата во Белград

Р.С.Европа - 10.10.2010

Брутално е претепан еден од организаторите на денешната геј-парада во Белград, Бобан Стојановиќ, пренесуваат српските медиуми. Тој бил претепан утрово пред својот дом.

Парада на грдоста

Оn.net - 10.10.2010

видео вест Геј парадата во Белград заврши со 18 повредени, од кои добар дел се полицајци. Хулиганите кои беа против одржувањето на Парадата на гордоста се судрија со белградската жандармерија на ...

Стотина повредени на геј-парадата во Белград

Р.С.Европа - 10.10.2010

Хомофобичните хулигани сакаа да ги нападнат учесниците на геј-парадата во Белград. Подебелиот крај го извлекоа полицајците што ја обезбедуваа парадата.

Десетици повредени за време за геј-парадата во Белград

Р.С.Европа - 10.10.2010

Најмалку 50 луѓе се повредени во судирите меѓу полицијата и противниците на геј-парадата во Белград, јавува агенцијата Бета. Инцидентите почнаа уште пред да почне собирањето на учесниците на парадата.

Белград - многу повредени меѓу полицијата и анти-геј протестантите

Телма - 10.10.2010

Геј парадата заврши во Белград, а полицијата успеа да ги обезбеди нејзините учесници и да не дозволи упад на десничари, екстремисти и фудбалски навивачи-хулигани.

Највисоки безбедносни мерки за Парадата на гордоста

Форум - 10.10.2010

Полицијата ќе го пружи најголемиот степен на обезбедување за Парада на гордоста и упати апел до граѓаните да не не дојде до меѓусебни судири Во саботата српскиот министер за внатрешни работи Ивица ...

Претепан еден од организаторите на геј парадата во Србија

Форум - 10.10.2010

Утрово околу девет часот во близина на својот стан брутално е претепан Бобан Стојановиќ, еден од организаторите на денешната „Парада на гордоста“ која се одржува во Белград, пренесоа српските медиуми ...

Геј парада во Белград

Алсат-М - 10.10.2010

Организации на хомосексуалците во Србија денеска ја организираат втората во историјата на земјата геј парада, и покрај заканите од екстремистички групи.

Не бил претепан организаторт на Геј парадата во Белград, напнато во центарот на градот

Форум - 10.10.2010

Започна собирањето на „Парадата на гордоста“ во белградскиот парк Мањеж, а српските медиуми јавуваат дека дошло и до први судири меѓу полицијата и група , при што полицијата истрелала солзавец На ...

„Парада на гордоста“ во Белград – досега 15-тина приведени, полицијата употреби солзавец

Алфа - 10.10.2010

Организации на хомосексуалците во Србија денеска ја организираат втората во историјата на земјата геј парада, и покрај заканите од екстремистички групи.

Белградската Парада на гордоста заврши со жестоки судири

Форум - 10.10.2010

Парадата на гордоста завршила со прошетка по улиците на српската престолнина, а повеќе од илјада учесници продолжиле да се дружат во Студентскиот културен центар, но низ Белград и натаму атмосферата ...

Во жестоките судири во Белград повредени 44 лица

Алсат-М - 10.10.2010

Околу илјада учесници, меѓу кои се наоѓаат и јавни личности, ја започнаа денеска во центарот на Белград Парадата на гордоста, а хулигани ги нападнаа полициските кордони, кои им возвраќаат со солзавци.

Улична војна во Белград поради геј-парадата

Алфа - 10.10.2010

На главните улици на Белград денеска летаа камења, тули и гранати со солзавец. Повеќе од илјада учесници, меѓу кои и јавни личности, маршираа на геј парадата со транспарентите „Можеме заедно“, „Време ...

Продолжија протестите поради геј-парадата во Белград

SETimes - 10.10.2010

БЕЛГРАД, Србија -- Повеќе од 5.000 демонстранти се собраа во Белград во саботата (9-ти октомври), на протести поради планираната геј-парада во главниот град во неделата.

Повеќе од 150 повредени на геј парадата во Белград

Алсат-М - 10.10.2010

Вечерва ситуацијата во Белград е смирена откако речиси преку целиот ден се случуваа судири меѓу полицијата и противниците на геј парадата која денеска се организираше во главниот град на Србија.

Крвава геј парада во Белград

Здраво - 10.10.2010

Ситуацијата во Белград конечно се смири откако речиси преку целиот ден се случуваа судири меѓу полицијата и противниците на геј парадата која денеска се организираше во главниот град на Србија.

Во безредијата во Белград повредени 124 полицајци и 17 демонстранти

Форум - 10.10.2010

Во речиси целодневните судири пред, за време и по одржувањето на Парадата на гордоста во Белград повредени се 124 полицајци и 17 демонстранти, а приведени се 207 лица, притоа оштетени се 11 полициски ...

Во нередите во Белград повредени 124 полицајци и 17 демонстранти

Идивиди - 10.10.2010

Белград, 10 октомври 2010 (МИА) - По неколкучасовни судири во текот на одржувањето на Парадата на гордоста во Белград во кои се повредени 124 полицајци и 17 демонстранти, приведени се 207 лица, ...

Улична војна во Белград поради геј-парадата,140 луѓе повредени

Алфа - 10.10.2010

Денеска Белград наликуваше на воена зона – по улиците на градот летаа исфрлени камења, тули и гранати со солзавец. Според министерот за внатрешни, одржувањето на „Парадата на гордоста“ разбесни 6.000 ...

Парада на гордоста во Белград

Сител - 10.10.2010

Организации на хомосексуалците во Србија денеска ја организираат втората во историјата на земјата геј парада, и покрај заканите од екстремистички групи.

Геј парада во Србија

Кирилица - 10.10.2010

На петчасовната парада и на забавата на отворено во Белград ќе се вклучат околу илјада луѓе, а манифестацијата ќе биде обезбедувана од неколку илјади полицајци Србија денеска е во знакот на ге ...

Тензии во Белград, геј парадата со инциденти, најмалку 100 повредени

Канал5 - 10.10.2010

Повеќе од 100 лица се повредени во судирите со хулиганите, противници на Геј парадата на гордоста и полицијата. Нанесена е голема материјална штета, ситуацијата засега е мирна, јавува Б92.

Жестоки судири меѓу хулигани и полиција на Парадата на гордоста во Белград

Сител - 10.10.2010

Околу илјада учесници, меѓу кои се наоѓаат и јавни личности, ја започнаа денеска во центарот на Белград Парадата на гордоста, а хулигани ги нападнаа полициските кордони, кои им возвраќаат со солзавци.

Во жестоките судири во Белград повредени 44 лица

Сител - 10.10.2010

Во Ургентниот центар во Белград досега се примени 44 лица, повредени во инцидентите кои избија пред и по прошетката на претставниците на хомосексуалните организации во Белград, предизвикани од ...

Немири во Белград за геј парадата, повредени 42 полицајци

Кирилица - 10.10.2010

Во Ургентниот центар во Белград досега се примени 44 лица, повредени во инцидентите кои избија пред и по прошетката на претставниците на хомосексуалните организации во Белград, предизвикани од ...

90 повредени во Белград, 80 од нив полицајци

Кирилица - 10.10.2010

Стотици хулигани со шишиња и молотови коктели предизвикаа судири со полицијата на неколку места во Белград. Нередите се случија пред и по прошетката на претставниците на хомосексуалните организации ...

Геј парада во Белград, градот под полициска опсада

eReporter - 10.10.2010

Парада на гордоста под слоганот „Да шетаме заедно“ , која ја организираат припадниците на ЛГБТ заедницата, денеска претпладне ќе се одржи во центарот на Белград, каде се распоредени огромен број на ...

Парада на гордоста во Белград

Нетпрес - 10.10.2010

Собирот по повод "Парадата на Гордоста" започна во белградскиот парк Мањеж. Како што пренесува Блиц атмосферата таму е весела, со препознатлива иконографија во боите на виножито.

Геј парада во Белград

Курир - 10.10.2010

И покрај заканите од екстремистичките групи, денес во Белград ќе се одржи втората парада на хомосексуалците. Според организаторите во петчасовната парада и на забавата на отворено во Белград ќе се ...

Жестоки судири на геј парадата во Белград

Курир - 10.10.2010

Српските медиуми јавуваат дека Бобан Стојановиќ – еден од организаторите на геј парадата во Белград е брутално претепан утринава во својот дом.

ВИДЕО: Судири на полицијата и противниците на "Парадата на гордоста" во Белград

Нетпрес - 10.10.2010

Во повеќето судири на противниците на “Парадата на гордоста” која денеска се одржува во Белград, и полицијата на централните улици во Белград, повредени се близу педесет полицајци и приведени се ...

Жестоки судири на Парадата на гордоста во Белград

Курир - 10.10.2010

Српските медиуми јавуваат дека Бобан Стојановиќ – еден од организаторите на геј парадата во Белград е брутално претепан утринава во својот дом.

Парада на гордоста: Досега повредени 44 лица во Белград

Курир - 10.10.2010

Досега во Ургентниот центар во Белград примени се 44 лица, повредени во инцидентите кои избија пред и по прошетката на претставниците на хомосексуалните организации во Белград, предизвикани од ...

ВИДЕО: Демонстрантите ја нападнаа полицијата на геј парадата

eReporter - 10.10.2010

Српската полиција се судри со протестантите кои сакаат да ја прекинат Геј парадата во Белград Полицијата употреби солзавец против насилниците кои ги гаѓаа полицајците со молотови коктели и камења.

Белград: Најмалку 50 повредени во судирите на геј парадата

eReporter - 10.10.2010

Најмалку 50 луѓе се повредени во денешните судири меѓу противниците на Геј парадата и полицијата во Белград Српската агенција Бета јави дека 45 полицајци се згрижени во Ургентиот центар во Белград и ...

Српската влада го осуди вандализмот, ги превзема сите мерки за безбедност

Нетпрес - 10.10.2010

Српската влада го осуди денешниот вандализам и насилството на противниците на “Парадата на гордоста” на улиците во Белград и соопшти дека ги превзема сите законски мерки за да обезбеди јавен ред и ...

Заврши геј парадата во Белград, над 100 повредени во големите немири

Курир - 10.10.2010

Во нередите кои денес избувнаа во Белград по повод одржувањето на геј парадата, повредени се над 100 лица и направена е материјална штета на повеќе објекти во центарот на градот.

Нов биланс: Најмалку 90 повредени во Белград

eReporter - 10.10.2010

Најмалку 90 луѓе се повредени во судирите што денеска избија меѓу противниците на Парадата на гордоста и полицијата во центарот на Белград.

Нов биланс: Повредени 120 луѓе во Белград, полицијата ги обезбедува амбасадите

eReporter - 10.10.2010

Ситуацијата на белградските улици, каде утринава дојде до судир меѓу учесниците на геј парадата, нивните противници и полицијата, моментално е смирена.

Парада на гордоста во Белград - центарот на градот под полициска опсада

Макфакс - 10.10.2010

Парада на гордоста под слоганот „Да шетаме заедно“ се одржува денеска во центарот на Белград, а на локациите каде што треба да се одвива прошетката веќе се распоредени голем број полицајци.

Претепан еден од организаторите на геј парадата во Србија

Макфакс - 10.10.2010

Утрово околу девет часот во близина на својот стан брутално е претепан Бобан Стојановиќ, еден од организаторите на денешната „Парада на гордоста“ која се одржува во Белград, пренесоа српските медиуми.

Бобан Стојановиќ не бил претепан - тензии во центарот на Белград

Макфакс - 10.10.2010

Започна собирањето на „Парадата на гордоста“ во белградскиот парк Мањеж, а српските медиуми јавуваат дека дошло и до први судири меѓу полицијата и група , при што полицијата истрелала солзавец.

Заврши Парадата на гордоста во Белград

Макфакс - 10.10.2010

Белградската Парада на гордоста заврши со прошетка на нејзините учесници без инциденти околу самата колона, јави агенцијата Фонет.

Тргна поворката на Парадата на гордоста, полицијата на готовс

Макфакс - 10.10.2010

Поворката на Парадата на гордоста напладне тргна мирно низ улиците во центарот на Белград. Учесниците на колоната, која е обезбедена од огромни полициски сили, извикуваат пароли како „Солидарно ...

Најмалку 50 повредени во судирите низ улиците на Белград

Макфакс - 10.10.2010

Најмалку 50 луѓе се повредени во денешните судири во Белград меѓу противниците на Парадата на гордоста и полицијата, јавува агенцијата Бета.

Воена состојба во Белград - над 100 повредени и приведени

Макфакс - 10.10.2010

Најмалку 100 лица се повредени, а уште толку се приведени во полиција по одржувањето на Парадата на гордоста во Белград, соопшти денеска српската полиција.

Белград денеска во боите на виножитото

Inpress - 10.10.2010

Белград, 10. октомври 2010 (ИНПРЕС) Со огромно полициско обезбедување, класифициран како настан од висок безбедносен ризик, денеска во Белград ќе се одржи „Парадата на гордоста“.

„Парада на гордоста“ - падна првиот ќотек

Inpress - 10.10.2010

Белград, 10. октомври 2010 (ИНПРЕС) Нешто пред 9 часот утрово во Белград се пријавени првите инциденти пред започнувањето на „Парадата на гордоста“ која треба да започне во 10. часот.

„Парада на гордоста“ - Каменувано полициското обезбедување

Inpress - 10.10.2010

Белград, 10. октомври 2010 (ИНПРЕС) На плоштадот Славија во Белград утрово околу 10 часот, неколку стотини противници на одржувањето на „Парадата на гордоста“ со камења и цигли ги нападнаа ...

Повредени тројца полицајци во судирите во Белград

Inpress - 10.10.2010

Белград, 10. октомври 2010 (ИНПРЕС) Тројца полицајци се повредени во судирите со протестантите во центарот на Белград кои протестираат против „Парадата на гордоста“ која се одржува во српската ...

„Парада на гордоста“ или „регрутација“? (Фото/Видео)

Inpress - 10.10.2010

Белград, 10. октомври 2010 (ИНПРЕС) Заврши „Парадата на гордоста“. Најсилните и најподготвените полицајци од цела Србија се судрија со дел од граѓаните за да ги одбранат „гордите“.

Белграѓани со прошетка против Парадата на гордоста

А1 - 09.10.2010

Повеќе илјади белграѓани денеска учествуваа на Семејната прошетка низ центарот на Белград, во знак на протест против утрешната Парада на гордоста.

Белград подготвен за геј парадата

Deutsche Welle - 09.10.2010

Покрај заканите од десно-екстремистичките групи, организаторите на „Парадата на гордоста“ годинава се одлучни - таа ќе се одржи. И политиката е на нивна страна, за разлика од лани.

Свет - СПЦ против геј-парада во Белград

Време - 09.10.2010

Српска православна црква решително се спротивстави на организирањето на т.н. парада на гордоста во Белград образложувајќи дека е против јавното изразување и рекламирање на сексуалната ориентација или ...

Протести против геј-парада во Белград

Р.С.Европа - 09.10.2010

Илјадници луѓе протестира на улиците на Белград против плановите, утре да се одржи геј-парада во градот. Полицијата проценува дека на денешните протести присуствувале околу 10 илјади луѓе.

Утре геј парада во Белград... ќе биде крваво!

БидиIn - 09.10.2010

Утре, на 10ти октомври во Белград ќе се одржи геј парада која ќе го носи името " Парада поноса ". Ова ќе биде трет обид на геј друштвото да одржи геј парада во Белград.

Белграѓани со прошетка против Парадата на гордоста

Форум - 09.10.2010

Повеќе илјади белграѓани денеска учествуваа на Семејната прошетка низ центарот на Белград, во знак на протест против утрешната Парада на гордоста Прошетката поминала без инциденти, а организаторите ...

Дачиќ:Највисоки безбедносни мерки за Парадата на гордоста

Макфакс - 09.10.2010

Полицијата ќе го пружи најголемиот степен на обезбедување за утрешната Парада на гордоста и упати апел до граѓаните да не се судираат по тој повод.

Белграѓани со прошетка против Парадата на гордоста

Макфакс - 09.10.2010

Повеќе илјади белграѓани денеска учествуваа на Семејната прошетка низ центарот на Белград, во знак на протест против утрешната Парада на гордоста.

Белград подготвен за геј парадата

Inpress - 09.10.2010

Белград, 9. октомври 2010 (ИНПРЕС) И по зголемените активности на полицијата и обвинителството, забележлив е високиот безбедносен ризик во пресрет на одржувањето на „Парадата на гордоста“ која утре ...

Протестанти по улиците на Белград побараа откажување на геј парадата (Фото/Видео)

Inpress - 09.10.2010

Белград, 9. октомври 2010 (ИНПРЕС) Белград утре треба да биде домаќин на „парадата на гордоста“, но веќе денеска се слушаат повици за откажување.

Српската Црква го осуди насилството врз хомосексуалците

Р.С.Европа - 08.10.2010

Српската православна црква го осудува насилството врз геј активистите и покрај тоа што не одобрува одржување на геј парада овој викенд, објави српскиот весник „Блиц“.

СПЦ е против организирање Парада на гордоста

Кајгана - 08.10.2010

Српската православна црква (СПЦ) одлучно се противи на организирање на т.н „парада на гордоста“, бидејќи е против јавното изразување и рекламирање на сексуалната ориентација или било кои други лични ...

СПЦ го осудува насилството врз геј заедницата и покрај тоа што не одобрува одржување геј парада

Кирилица - 08.10.2010

Српската православна црква го осудува насилството врз геј активистите и покрај тоа што не одобрува одржување на геј парада овој викенд, објави српскиот весник „Блиц“ Ултрадесничарски екстремисти ја ...

Српската црква го осуди насилството врз геј заедницата

Курир - 08.10.2010

Според српскиот весник „Блиц“, Српската православна црква (СПЦ) не ја одобрува геј парадата, но го осудува насилството врз хомосексуалците.

СПЦ е против организирање Парада на гордоста

Макфакс - 08.10.2010

Српската православна црква (СПЦ) одлучно се противи на организирање на т.н „парада на гордоста“, бидејќи е против јавното изразување и рекламирање на сексуалната ориентација или било кои други лични ...

СПЦ против парадата на гордоста и насилството

Inpress - 08.10.2010

Белград, 8. октомври 2010 (ИНПРЕС) Српската православна црква е одлучно против организирањето на т.н. „Парада на гордоста“, но и против насилството над учесниците во неа.

Геј парадата во Србија се смета како тест за демократијата во земјата

Идивиди - 07.10.2010

Белград, 7 октомври 2010 (МИА) - Меѓународните организации за заштита на човековите права предупредуваат дека геј парадата, која викендов треба да се одржи во Белград е сериозен тест за демократијата ...

Рускиот суд ја оцени забраната за геј парада како незаконска

МРТ - 07.10.2010

Судот во Санкт Петербург донесе одлука дека забраната за одржување на геј парада ова лето како незаконска, изјави лидерот на Здружението за одбрана на хомосексуалните права, Николај Алексејев.

Геј парадата во Србија - тест за демократијата во земјата

Кирилица - 07.10.2010

Меѓународните организации за заштита на човековите права предупредуваат дека геј парадата, која викендов треба да се одржи во Белград е сериозен тест за демократијата во Србија, откако противниците ...

Геј парадата во Србија се смета како тест за демократијата во земјата

Сител - 07.10.2010

Меѓународните организации за заштита на човековите права предупредуваат дека геј парадата, која викендов треба да се одржи во Белград е сериозен тест за демократијата во Србија, откако противниците ...

Рускиот суд ја оцени забраната за геј парада како незаконска

Макфакс - 06.10.2010

Судот во Санкт Петербург донесе одлука дека забраната за одржување на геј парада ова лето како незаконска, изјави лидерот на Здружението за одбрана на хомосексуалните права, Николај Алексејев.

Руските хомосексуалци „победија“

Inpress - 06.10.2010

Москва, 6. октомври 2010 (ИНПРЕС) Судот во Санкт Петербруг пресуди дека забраната на геј парадата е нелегална, само неколку денови откако властите во Москва го дозволија првиот јавен хомосексуален ...

Бојан 13: Не ја поддржувам геј парадата во Белград!

eReporter - 05.10.2010

Македонскиот шоумен и поранешен учесник во телевизиското ријалити-шоу „Големиот брат“ Бојан Јовановски, познат како Боки 13, вели дека нема да ја поддржи геј парадата закажана за 10 октомври во ...